Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nitrifikace

 

Články » Nitrifikace   Vytisknout tuto stránku 

Nitrifikace

Publikováno: 01.04.2013 • Autor: © vondr001 • Rubrika: Začínáme

Tento článek je určen hlavně začátečníkům.

Nitrifikace je proces, při kterém bakterie (Nitrosococcus a Nitrospira) přeměňují amoniak na dusitany a posléze na dusičnany.

KDE SE BEROU DUSÍKATÉ LÁTKY V AKVÁRIU?

- výkaly ryb

- odumřelé části rostlin

- zbytky potravy při překrmování ryb

- uhynulí živočichové

CO MŮŽE ZPŮSOBIT ZVÝŠENÝ OBSAH AMONIAKU A DUSITANŮ V AKVÁRIU?

- úmrtí ryb na otravu

- spouštěč nemocí (nejzávažnějším důsledkem působení tzv. N látek je totiž snížení obranyschopnosti ryb)

- potíže při rozmnožování řady druhů, které pro vývoj jiker a plůdku potřebují čistou vodu.

Nitrifikační bakterie jsou všude v akváriu - ve dně (někdy nazýváno jako druhý filtr), na dekoracích, skle, na povrchu rostlin a největší koncentrace jich bývá ve filtru.

Pro dobré nastartování nitrifikace je důležité nechat nové akvárium napřed „zaběhnout“, aby se v něm vytvořily nitrifikační bakterie. Ty potřebují ke svému životu kyslík a potravu. Proto můžeme na začátku do akvária přidat pár plžů, kteří vyprodukují nějaký ten odpad pro nitrifikační bakterie. Nedoporučuje se dávat ryby do akvária dřív, než se nirtifikační bakterie dostatečně namnoží - trvá to 4 - 6 týdnů. Pokud by jsme dali ryby do akvária hned na začátku, jejich výkaly by se nerozkládaly - ryby by neprospívaly, mohly by u nich vypuknout nemoci, nebo by uhynuly na otravu.

CO JE DŮLEŽITÉ:

VÝKONNÁ FILTRACE

Jak už jsem psala, největší koncentrace nitrifikačních bakterií je právě ve filtru. Proto volíme filtry s dostatečnou filtrační hmotou.

Bakterie potřebují k životu kyslík, který se jim dostává prouděním vody ve filtru. Proto necháváme filtr běžet neustále, nevypínáme ho ani na noc. Bez kyslíku dojde po několika hodinách k odumření nitrifikačních bakterií. Filtrační hmoty čistíme až při výrazném snížení průtoku, a to v odpuštěné akvarijní vodě. Pokud bychom prali molitan v čerstvé vodě, chlór by nitrifikační bakterie zabil.

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA

- 1× týdně měníme 1/3 vody (odstátá několik hodin, aby vyprchal chlór a měla pokojovou teplotu). Výměnami vody snižujeme koncentraci dusíkatých látek.

- 1× týdně (nebo dle potřeby a množství ryb) odkalení dna (odsátí výkalů a zbytků potravy ze dna).

Nikdy neodkalujeme a nepereme filtrační hmoty současně - narušili bychom biologickou rovnováhu.

ŽIVÉ ROSTLINY

Jak jsem psala na začátku, nitrifikační bakterie mění amoniak na dusitany a dále na dusičnany. Rostliny odčerpávají z vody dusičnany. Proto jsou v akváriu velmi důležité. Je jich potřeba mít dostatek a zajistit jim vhodné podmínky pro dobrý růst. Největší spotřebu dusičnanů mají především plovoucí rostliny a potom rychlerostoucí stonkové rostliny.

POČET RYB

Ryby do nově založeného (už zaběhlého) akvária přidáváme postupně. Na začátku je biologická rovnováha velmi křehká a přidáním většího množství ryb najednou bychom ji narušili. Akvárium nepřerybňujeme!!!

TESTY VODY

Toto jsou testy vody, které nám pomohou určit obsah škodlivých látek.

Test NO2 - test pro stanovení dusitanů

Test NO3 - test pro stanovení  dusičnanů

Test AM - test pro stanovení amoniaku

PŘÍZNAKY OTRAVY

-  náhlý, nevysvětlitelný hromadný úhyn ryb

-  zrychlené obtížné dýchání

-  ryby nekoordinovaně trhavě plavou, klesají ke dnu a nakonec hynou udušením

-  i při dostatku kyslíku plavou u hladiny a lapají po vzduchu.

PRVNÍ POMOC

První, co musíme udělat, je výměna vody a to 30 - 50% objemu. Pozor, aby čerstvá voda neobsahovala chlór. Výměnu vody provádíme každý den, nebo obden, dokud nám test neukáže, že koncentrace postupně klesají pod nebezpečné hodnoty. Zatím ryby vůbec nekrmíme.

Hromadění dusičnanů a zvyšování jejich koncentrace v akváriu se dá vyřešit těmito způsoby: více rostlin, méně ryb, nepřekrmovat, častější výměny vody.

Pokud už jste udělali tu chybu, že jste vypustili ryby do čerstvě založeného akvária, mohou vám pomoci přípravky jako je třeba Nitrivec.

Doufám, že tento článek Vám alespoň okrajově nastínil, jak moc jsou nitrifikační bakterie důležité.

Přeji Vám zdravé a spokojené rybičky (i ostatní obyvatele akvária).

Lucka

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 50x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 01.04.2013 Upraveno: 01.04.2013 Přečteno: 2674x

Schválili: Johan ** 01.04.13 • romant *** 01.04.13 • Bob66 ** 02.04.13 • alpaka ** 05.04.13

Související články
10.03.2013*****Základy použití filtračních hmot7257x
Další články z rubriky Začínáme
12.01.2017*****Použití moderních přípravků na úpravu vody v akváriu. Ano či ne?763x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1348x
12.07.2015*****Jaké je nejlepší krmivo pro akvarijní ryby?156x
12.12.2015*****Nákup ryb946x
18.09.2016*****ZOO Budapešť 2016255x
08.10.2012*****Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost3234x
13.10.2016*****Akvárium – hotový set nebo si složit vlastní?806x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2226x
15.08.2012*****Jak jsme s tátou začínali aneb jak (ne)zakládat akvárium2094x
09.06.2012*****Jak se ze mě stal akvaristickej laik806x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 05.05.19 18:29
Určitě přínosný článek,ale když někomu řeknu, že vodu nemusím nechá odstát(postřehy v komentářích), tak ho nepřímo svádím k tomu aby ošidil i další věci okolo(a jakože to jde, když víš co si můžeš dovolit a občas to i zrovna tvé akva snese).

Reagovat na tento komentář [13] Afropithecus® 12.10.17 16:28
Dobrý článek.

Reagovat na tento komentář [12] Pandice® 10.03.17 09:02
Pěkné díky za kupu informací.

Reagovat na tento komentář [11] peci® 02.08.15 17:12
Ještě k tomu odstátí vody dnes se již nepoužívá chlór jako plyn ale chlorná sůl tím pádem i když vodu necháte odstát týden chlór se tam určitě najde. jinak pokud vodu z kohoutku necháte jen orazit tzn. 10-15 min aby se uvolnil kyslík který je ve vodě natlačený a nezpůsoboval bublinkovou lázeň v akváriu běžně chovaným a nenáročným rybám se vůbec nic nestane

Reagovat na tento komentář [10] botanist® 13.03.14 21:26
Já bych ještě taky přidal několik poznatků:
Rostliny spotřebovávají dusičnany v poměrně malém množství a to ukládáním do nové biomasy. Dusíková rovnováha by mohla nastat jen v silně zarostlém a osvětleném akváriu s malým množstvím nepřekrmovaných ryb. K tomuto stavu doporučuji se co nejvíce přiblížit. Dále je možné dusičnany odstraňovat z vody pomocí chemických absorbérů nebo osmotickou filtrací. Teoreticky by to šlo i pomocí denitrifikačních baktérií, ale ty jsou bohužel anaerobní a některé jejich produkty jsou opět jedovaté. Nejzajímavější by bylo asi použití algae solárních biopanelů, které jsou určeny na výrobu biomasy v podobě zelených řas. Ale asi by vyvstaly problémy s přehříváním vody v létě a naopak k podchlazování v zimě.

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 24.01.14 13:05
ještě bych tady rád opravil svůj komentář :D ...a u dusitanů pravděpodobně příznaky akutní otravy nezazanamenáte, jelikož mnoho druhů je schopno tolerovat (to neznamená že je to v pořádku) i vysoké koncetrace pokud ta koncentrace stoupá pomalu. V této větě samozřejmě myslím dusičnany a né dusitany.

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 24.01.14 12:44
Pokud už k otravě dojde, rozhodně není nejlepší nápad vyměnit jen 30-50% vody. Máte li možnost, přelovte ryby do jiné nádrže. Pokud tuto možnost nemáte, vyměnte tolik vody kolik jen dokážete odsát. 100% výměna vody. Použijte např Sera Aqutan, který odstraní chlor a těžké kovy a navíc obsahuje látky na snížení stresu a obnovu kožního slizu. Pokud ho nemáte, proste vodu za vodovodní, stejné teploty. Chlor je v daném okamžiku menším zlem, než toxiny v akváriu a navíc ho už při čeření vody při napouštění vetšina vyprchá. Amoniak a dusitany, jsou vysoce toxické již ve stopových koncentracích a u dusitanů pravděpodobně příznaky akutní otravy nezazanamenáte, jelikož mnoho druhů je schopno tolerovat (to neznamená že je to v pořádku) i vysoké koncetrace pokud ta koncentrace stoupá pomalu. Pokud je v nádrži nízké pH a zastaví se průběh nitrifikace,částečná výměna vody může pH zvýšit a amonný kationt NH4+ se přemení na NH3, jehož toxicita je ještě vyšší. Snižování koncentrace dusičnanů částečnou výměnou vody, také není příliš funkční, norma pro pitnou vodu je 50 mg/l. Běžná vodovodní voda může tedy obsahovat až toto množství. Vetšinou co jsem měl možnost měřit v různých městech, můžete čekat hodnoty kolem 30mg/l. Druhy senzitivní na vyšší koncetrace dusičnanů tedy nebudou tolerovat ani počáteční koncentraci po napuštění akvária. Pokud máte v akváriu 50 mg/l, a provedete výměnu 1/2 vody, kterou nahradíte vodou s koncentrací 30mg/l uznejte sami že to není velká pomoc. Čištění filtrů jednou za 3 měsíce je je opravdu málo, v závislosti na zátěži se snažte odstranovat co nejvíce organického materiálu, který zachytí filtrační vložky. Pokud ho neodstraníte tak se i pri výborně fungující filtraci rozloží a zvýší hladinu dusičnanů (v tom lepším prípade). Pokud už dochází ke snížení průtoku vody filtrem, k nitrifikačním bakteriím se pravdepodobne nedostává dost kyslíku už nejakou dobu, Navíc jich potrebujete jen tolik, kolik jich dokáže pokrýt filtrační substrát v takové vrstve aby k nim měl přístup kyslík, zbytek stejně odumře a jako ostatní organický materiál zatíží vodu. Informace která je v článku správná je, že filtrační vložky čistíme v odpuštěné vodě z akvária. Podotýkám že stačí vypláchnout a vymačkat kal, houby není potreba nejak drhnout.

Reagovat na tento komentář [7] predator3313® 11.04.13 00:00
řekl bych že frekvence čištění dost závisí na velikosti a osádce akvarka, ale jinak velmi pěkný članeček

Reagovat na tento komentář [6] fred69® 08.04.13 15:16
Tak už asi vím proč mi dnes neprošel článek ohledně čištění externího filtru :-). Mám akva 360 L filtrace tetratec ex 1200 normálně jsem čistil po 2 až 3 měsících ale jelikož tady každý říká že čistí až když mu z něj skoro nic neteče tak jsem taky zkusil prodloužit dobu na 6 měsíců , podotýkám že mám Malawi kde měním víc než polovinu vody každý týden nepřekrmuju na nasávání mám předfiltr vedle črpací hlavu s velkou kostkou akvacitu a to co jsem viděl včera po 6 měsících provozu kdy byl průtok pořád krásný mě fakt dostalo a nevěřím že to tak je v pořádku ten filtr byl dá se říct plnej sraček což je na jednu stranu logický od toho tam je ale nikdo mě nepřesvědčí že je to tak správně a pro ryby to nejlepší ano nitrifikace tam určitě probíhá ale s ní dozajista i spousta jiných věcí takže já se vracím zpět k čištění po maximálně třech měsících :-)

Reagovat na tento komentář [5] Tomas Enderson® 02.04.13 16:23
Hezký článek tohle by si měl vštípit do paměti každý kdo se chce akvaristikou zabývat a začíná s prvním akvárkem. Tím by se předešlo hromadě zbytečným úmrtím ryb.

Reagovat na tento komentář [4] Celiny® 02.04.13 14:48
Super clanek:) ohledne vymen vody: mame vlastni artezsky vrt, koupil sem dve hadice, jednu pripojil na kohoutek dal do akva, druhou zavedl z akvaria primo do zachodu, na sani zachodove hadice jsem dal saci kos. odpoustim a napoustim zaroven, takto vymenim priblizne 1/2 vody (za cca 15min)...Kdo mate tuto moznost - vrele doporucuji:)

Reagovat na tento komentář [3] ivaha® 02.04.13 13:09
Pěkný článek!
P.S. - pánové, přece není problém pořídit si kyblíků víc ;-)

Reagovat na tento komentář [2] MichoCZ® 02.04.13 12:18
Jak píše Zoidik, taky dávám vodu bez odstátí. Vodu napouštím do kýble sprchou a tím čeřením se ještě část chlóru uvolní. Používám tři aktivní kýble, ale napřed do nich odpustím starou vodu, tu rozleju kytkám v místnosti a pak těma kýblema nanosím zpátky čerstvou vodu. Jen z osmózy mám vodu v sudu.

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 02.04.13 10:22
Odstátá voda s pokojovou teplovou a vyprchaným chórem je určitě fajn, ale pokud máš pouze jeden kýbl, tak při výměně 1/3 vody ve 162l akvárku to jde trochu hůře. Osobně tohle s vodou nedělám a není problém. Jinak pro začátečníky celkem fajn.

Další články tohoto autora
10.04.2013*****Mykobakterióza ryb (Tuberkulóza)716x
16.02.2013*****Panceřníček panda - vlastní zkušenost s rozmnožováním a odchovem2299x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace