Rozsivky
...způsobuje jí čpavek...
To je hodně silné slovo do pranice...
podívej, to je takový kolotoč, když málo svítíš, rostliny přijímají málo živin a tudíž rostou pomalu a docela bych věřil, že se jím moc nedaří. Pokud jím budeš svítit déle cca 10hodin, spotřebují více hlavně N látek, tedy i amoniak a bude v nádrži větší rovnováha, než je teď. Pokud budou prosperovat rostliny, nebude prosperovat řasa.
Tím si nejsem jistej, protože rostliny vykazují nedostatek N. A při delší době mám problém s řasami. Až budu mít hnojivo, tak se to možná zlepší a i to svícení prodloužím. Ale teď mě trápí problém s rybami. Ale to už je na jiné téma.
způsobuje jí čpavek, pravděpodobně ho máš v nádrži moc, u nově založeného aq se dost často objevuje. Takže pár dní bych zkusil menít vodu denně. Také bych prodložil dobu svícení. Šest hodin je málo.
přesně tak, jde o hnědou řasu. Až budeš odkalovat, tak jí odstraň, jde lehce setřít rukou, nebo houbičkou. Kolika waty svítíš?
Rozsivka.. Mrcha jedna
Starší reakce
O "základu" si uděláte představu buďto pomocí akvatestů, (přesnost odpovídající ceně testů), nebo laboratorním rozborem. Ten sice stojí poměrně dost peněz, ale mohou nastat situace, kdy člověk vyšší obnos "zainvestuje".
Co se týče vstupní vody, můžete zkusit potřebná data získat od svého dodavatele. (O tom se tu toho napsalo taky dost.)
S těmi otíky vám neporadím.
Jde mi o základ - tvrdost, pH, Fe, K, NO3, NO2, P.
U otíků mi jde hlavně o nějaký typ na dobrého chovatele, dobrou akvaristiku, kde je mají ve slušném stavu. Já jsem projel už dost akvaristik a vždy byly v docela mizerném stavu. Samozřejmě ne všechny a proto se Vás ptám.
Ukončíme to raději tady.
Otíky bych koupil tam, kde by se mi zdáli být vizuelně v pořádku.
Od Si vám pomůže voda, která ho obsahuje minimum. Třeba permeát, kterým podle potřeby naředíte vstupní vodu a doplníte ji živinami pro rostliny.
Nikoho s PAR-metrem neznám.
A co se testů vody týče, záleží na tom, jak podrobný (a případně přesný) rozbor potřebujete. (Je vícero institucí, které se rozbory vody zabývají.)
Dobrý den,
pokud Vám to nebude vadit, tak naší konverzaci přesunu do soukromých zpráv, ať se tím zbytečně "nespamuje" fórum.
Kde byste kupoval otíky Vy? Nejde mi o úplnou kvalitu. Jde mi jen o to nekoupit vyhublého mrzáčka, který už má o život postaráno. To bývá většinou příčina úmrtí všech otocinclů. Proto ho už dost lidí zavrhlo.
Nevíte, jak Si omezit? Nijak ho nedodávám. Není nějaký "prvek", který by s ním byl nějak úzce spojen, aby mi pomohl snížit množství Si?
Ještě se zeptám na jednu věc. V Olomouckém kraji. Neznáte někoho s PAR metrem a někoho, kdo je schopen otestovat vzorek akvarijní vody?
Když se vám okružáci nelíbí, tak co s tím, že?
Kde byste mohl v Olomouci koupit otocinkly, to bych nějak dohromady dal. Ale jestli by byli podle vašich představ, to netuším.
A k těm rozsivkám: pokud vás opravdu trápí už dlouho a nedaří se vám s nimi skoncovat, zkuste jim zkomplikovat život tím, že jim omezíte přísun jedné pro ně "extrémně" důležité živiny. (Vím, že důležité jsou všechny, ale Si má pro rozsivky skutečně zásadní význam...)
Betty pryč dávat nechci. Jsem za ně rád, že mi je požírají.
Vím, že jsou pro systém v akváriu okružácí důležití, ale mně se prostě nelíbí.
Zkoušel jsem už ledacos. Mám to v obou akváriích. Obě akvária zcela bez řas jen s rozsivkou, ale vždy jen na skle. Osvětlení je slušné. Měním část vody často(řekl bych i více než je dostatek), odkaluji povrchově. Rozsivky se mi dělaly už dříve. Akvárium bylo zaběhlé. Už vážně nevím, jak na ty potvory. Čištění skel mi nevadí. Rád se o to starám, ale když se to furt objevuje a já to zapomínám čistit, tak to není hezký pohled. Pokud se nedostanu na nějaké místo a po čase dělám předělávku, tak je tam velký hnědý flek. Jsou to malí "zrnka". Takové malé tečky, ze krerých se dělají skupinky. Popravdě si úplně nejsem jistý typem řasy.
Když otíky, tak radši větší hejnko. Jde mi jen solidní maximum, které mohu do akvária dosadit, když tam budu mít současnou osádku. Když hejno, tak pořádné. osobně si myslím, že dávat otíky do akvária, kde budou jen tři je hloupost. Nebudou se držet svého hejna a ani to nebude vypadat hezky. Podle mě min. 5ks. Asi zajdu pro 6 kousků a uvidím. Když už jsem to nakousl, Vy asi neznáte v okolí Olomouce nějakou schopnou akvaristiku nebo prodejce, který má otíky ve výborné kondici? Jde mi především o velká bříška. Žádné vystresované, hubené chudáčku z importu nechci.
Vyndejte bety, nasaďte okružáky.
Kolik otíků? Co třeba čtyři nebo pět. Nebo jen tři? A co třeba šest? Fakt potřebujete k případnému rozhodnutí názor druhých?!
Teď vážně: co zkusit nějaké jiné opatření, jak se rozsivek zbavit, než rozšiřovat rybí osádku?
Okružáky bohužel nemám. Žerou mi to betty.
Kolik myslíte, že bych těch otíků do nádrže 64l mohl dát?
EDIT:
Osádka je:
2x bojovnice pestrá
9x živorodka endlerova(dnes nové - pokusím se je držet na uzdě).
krevetky(vyžírají mi je betty, takže ty počty zase tak rychle nenarůstají).
okružák určitě, možná otocinklus.
Starší reakce
Hlavne ted men casteji vodu, protoze Rozsivky mohou rikat, a casto take rikaji, ze akvarium neni zabehle a hromadi se v nem cpavek. A samozrejme pri vymene vody co jde rozumne sundat odsaj (co nejde snadno nech byt, z toho se nestrili).
Starší reakce
Já teda nevím co je na řase v akváriu špatného v rozumné míře mám v nádrži rozsivku i nějakou malinkou zelenou co vypada jako lišejník
a zabvovat se ji nebudu časem ustoupí sama. Většinou se mi rozsivka rozjede když mám na plnění bombu s COčkem ale jak ho zapojím po naplnění tak zase začne ustupovat jo a taky když se to přežene s hnojivem a dám špatnou dávku (moc).
Starší reakce
Umravnil jsi proudeni vody v akvariu, rekneme k lepsimu, ale prutok filtrem jsi moc nesnizil (pumpuje stale moc vody), takze nejspis stale nitrifikuje spatne. Jakym stylem to jde z filtru je jedna vec, ale Tebe taky zajima jak rychle proudi voda mediem, a ono je to nejspis stale moc. A az to dostanes kam to patri, necekej zazraky za par dni, protoze pokud filtr temer nenitrifikuje, bude chvili trvat, nez zacne nitrifikovat jak nejlepe muze (pujde o par tydnu).
Tohle jsem Ti psal, a pokud jde stale o "hnedou rasu", na tohle se zamer:
Designer napsal: Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu.
Prijde mi, ze ten filtr chce jeste pred tou rampou necim pricpat, protoze predpokladam, ze ve clanku popsana rampa buhvi jak prutok vody nesnizi...
No takze tok som upravil podla tohto clanku (
rybicky.net/clanky/711-jak-jsem-vyresil-nadmerne-proudeni-z-vnitrniho-filtru ) , uz na druhy den som si vsimol rastliny zacali rast ovela viac aj vyzeraju krajsie vsimol som si zmenu niektore tie riasi zacali aj miznut no aj tak sa mi vytvaraju nove hlavne na starych listoch neviete cim by to mohlo byt? Ak je potrebne prilozim aj foto.
Starší reakce
0 20.12.2013 00:42 Ira Děkuji všem (nikomu) za "vyčerpávající" odpovědi k mému příspěvku (žádná)
Pavučinky se tvoří pořád, rybky taky žijou pořád, takže se asi nic neděje.
Díky za nic
Starší reakce
Takze jsme se zase sesli
.
Pro Adam:
Ono je potreba si uvedomit, ze kolik filtr precerpa za hodinu neni totez, jako jak rychle bude proudit voda v akvariu.
Udelej si kafe a zacni ho pomalu michat polevkovou lzici. Bude se tocit tak rychle (detaily vynechme), jak tocis tou lzici. A ted si vem spejli a poradne rychle zamichej, kafe se toci jak zbesile.
A ted si predstav stejne cerpadlo. Z jednoho tece voda ven malym prurezem, z druheho velikym. Precerpa to stejne (zanedbejme detaily), ale proud vody je ruzne rychly. Strhava s sebou vodu okolo a kolik se proudeni v celem akvariu pribrzdi je otazkou, jak moc co v akvariu klade odpor tomu proudu vody a jaky je prurez celeho proudu te vody v akvariu. Zkratka rychlost proudeni vody neni definovatelna jen tim, kolik cerpadlo precerpa v case.
Ovsem precti si to poradne:"Snažte se dosáhnout přefiltrování vašeho akvária 10x za hodinu (je to udávaný výkon- ten co je napsán na filtru, nikoliv reálný)."
A filtr jak se Ti zabehne, se trosku ucpe, takze co je napsano na cerpadle je klidne i vice nez dvojnasobek toho, co je realne.
Bezne se rika, ze 2 az 3x za hodinu je akorat, a taky to funguje.
U rostlinného akva s palbou světla, hnojením do vodního sloupce, dodáváním CO2 z venku je to skoro nutnost. Jinak pro běžná společenská akvária kde jsou ryby a rostliny v nějakém vyváženějším poměru, je to číslo docela velký a postačuje to otočení akva 2-3, ale mějme na paměti že to bude platit pro výkon filtru po zašpinění, jenž bude oproti papírovýmu cca poloviční.
www.rostlinna-akvaria.cz/… na spodku tohoto clanku je napisane ze je idealne prefiltrovat akvarium 10 krat za hodinu co je natom pravdy?
No to by nevadilo, trci z nej trubka, tak ji trosku ucpi. Ale rozumne, at z toho neni vylozene tryska
. Kdyz na to natahnes hadici, kterou teplem nejprve ohnes, vytvoris uzke misto pred zahybem a za zahybem uz mas po efektu trysky a zase zpet stejny prumer jako na vytoku normalne, jen potece mene vody.
A neni k tomu jako prislusenstvi neco na konec te vystupni trubky i s nejakym skrcenim? Obcas se to k takovym vecem pribaluje.
Lenze na tom filtry sa neda nastavit prietok vody, teda aspon o tom neviem nikde tam nic podobne nevidim ani som sa nedocital ze by tam nieco take bolo.
Nemas ten filtr uplne ucpany, ze by uz voda ani nechtela tect pres medium, a nastaveny na moc silny prutok? Ten filtr by nevypadal zle (koukam na obrazky na webu), ale pri tom razeni medii za sebe bych si tak myslel, ze jeho optimalni cinnost nastane pri 1l/min (pokud odhaduji spravne prurez tech materialu kolmo k toku vody na 1dm2). Jenze to uz je pro Tve akvarko trosku mene, nez by to chtelo. Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu. Optimalni to ani pak nejspis nebude, ale pokud to akvarium nemas pretizene prerybnenim (v prezentaci ryby nejsou), ono to muze stacit. Jen pak muzes mit zase problem s nedostaecnym proudenim vody v akvariu. Zkus, za 2 tydny se uvidi, jestli to nekam speje.
a mohol by si mi prosim poradit co by som mal teda robit? Mam vymenit cely filter alebo staci len nejake castejsie vymeny vody alebo je nato nejaky iny sposob?
Vsechno co zije nebo roste, potrebuje nejake minimum podminek, aby vubec mohlo. A tak je spousta akvarii, kde je nejaky problem jen v urcite casti akvaria.
A Rozsivka? Cpavek a hodne svetla, to je pro ni hotovy raj
.
Dakujem to ma este nenapadlo ale skor som si myslel ze je to zo svetla lebo rastliny ktore su priamo vystavene svetlu su uplne hnede a tie co su v tieny alebo kryte pod listami su v poriadku moze mat aj na toto vplyv filter?
Zamer se na filtr. Tohle se deje v novych akvariich, kde nefunguje nitrifikace. Jakmile nitrifikace naskoci, problem konci. Pokud ma filtr prilis velky prutok vuci filtracnimu mediu, stava se z hlediska nitrifikace nefunkcni, coz je velice casty jev u bezne prodavanych internich filtru. Pri vhodnem proudeni muze ledacos zachranit i nitrifikace ve dne akvaria, ale tady to nejspis nevytrhla. S velkou pravdepodobnosti mas v akvariu vyssi koncentraci cpavku.
Zdravim v mojej 125l nadrzy sa neustale tvori hnedy povlak na rastlinach a dekoracii, rastliny rastu velmi pomali svetlo mam 2x28w. Nadrz ma zhruba 4 mesiace. Celu nadrz aj s informaciami dalsimi a fotkami mam v profile. Neviem si uz poradit citam vsetky mozne fora a clanky vsade pisu nieco ine uz som toho tolko skusil a vobec sa mi nedari.
Starší reakce
mě se takto rozjely rozsivky taky, když jsem zakládal, nejvíc na nejvíce osvětlených místech, postupně pokryly prakticky vše, ale během cca 3 tejdnů samy od sebe zase zmizely. Bylo jich opravdu hodně, přemnožili se mi na nich šneci, ačkoliv sem v té době neměl ještě ryby a nekrmil. Prý se to u nových nádrží stává, většinou samy odejdou.
Téměř jistě rozsivky. (S tím světlem je to trochu složitější, než se traduje.)
0 06.12.2013 19:48 Ira – Bílé "pavučinky"
Zdravím.
Mám 54L akvárium,založeno před třemi měsíci, osazenstvo:(ampulárie,beťák, 2x ancik a 5x molly) nasazeno před dvěma měsíci, jsou tam dvě kytky (amazon sword a název druhé nevím).
Zhruba před týdnem se mi začal na skle a po kamenech tvořit bílý pavučinkový povlak. Nehnojím. Týdně odkalení dna a výměna 1/3 vody, kterou nechám odstát 24 hodin.
Krmení pro rybky bílé komáří larvy mražené, TetraMin vločky, pro ancíky od té samé značky tablety. Po odkalení jim tam "máčím" 12 hodin plátek okurky.
Poraďte mi prosím, jak se povlaku zbavit a zda není nebezpečný pro rybky. Děkuji za reakce
0 06.12.2013 18:29 Cheron [89] Zdravím.
Mám taký malý "problém" ... Niekedy koncom augusta (srpna) som znovuzakladal akva. Všetko ide ako má, ale na listoch rastlín sa objavuje akýsi hnedý povlak. Dá sa zotrieť prstami. Napadlo ma, že by to mohli byť rozsievky, ale ... svietim 0,6 W/l a to 10 hod. denne. Myslím, že svetla je dosť nato, aby sa tam rozsievky netvorili ... Pred 2 týždňami sa mi objavila sinica, tak som akvo zatemnil. Po odkrytí zmizla nielen sinica, ale aj ten povlak ! No po týždni sa zase objavil. Zaujímavé ... Najviac postihuje H. tripartita - na ostatných rastlinách moc nie je. Tak teraz neviem isto, či sú to skutočne rozsievky, alebo niečo iné - prejav nejakého nedostatku v akváriu ... Ak by niekto vedel, bol by som rád
Priložená fotka je narýchlo z mobilu - sorry za kvalitu. Na fotke je vzadu za H. tripartita L. sessiliflora - práve aj na nej sa ten povlak posledný týždeň objavil a to v hornej tretine rastlín (na fotke nie je vidieť), ktoré sú už pri hladine - tým pádom majú dosť svetla - nič im netieni !
PS: žiadne veľké zmeny v akva za posledný mesiac nenastali (z mojej strany).
Starší reakce
No jestlis udelal hloubkovou orbu a dole neco za ten rok zacalo zahnivat, tak by mohlo. Proste se Ti povedlo do vody vypustit neco, co si doted spokojene odpocivalo pod dnem. Vymenil bych parkrate po sobe vodu, a kdyz to driv fungovalo, ono se to zase srovna.
Měl bych otázečku. Začaly se mi dělat ve 162litrovce řasy, co jsem tady brouzdal, mělo by se jednat o rozsivky. Akva je něco málo přes rok staré a problémy s něma nebyly, začaly se vyskytovat až když jsem začal odkalovat dno. Tedy otázka zni, zda může mít odkalování dna souvislost se vznikem těchto řas?
Starší reakce
Aha, takže akvo čerstváček, chtělo by to tu prezentaci, ať je možný to skouknout, ona jedna fotka vydá za spousta řádků psanýho textu.
A kdo psal o nějakým splachování? Jsou přeci i jiné možnosti, jako třeba někomu darovat, nebo se domluvit v akvaristice atd.
Prostě za mě, pokud tam bude ten ancák, tak tam otíky nedávej.
Když otíky(5-6ks), tak ale bez toho ancáka, to je bordelář a otíci mají radí čistotu.
Přidat reakci
1 ...... 8
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8987x