Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 22:04 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Cheron
Téměř jistě rozsivky. (S tím světlem je to trochu složitější, než se traduje.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 19:48 Ira – Bílé "pavučinky"
Fotka k příspěvku Zdravím.
Mám 54L akvárium,založeno před třemi měsíci, osazenstvo:(ampulárie,beťák, 2x ancik a 5x molly) nasazeno před dvěma měsíci, jsou tam dvě kytky (amazon sword a název druhé nevím).
Zhruba před týdnem se mi začal na skle a po kamenech tvořit bílý pavučinkový povlak. Nehnojím. Týdně odkalení dna a výměna 1/3 vody, kterou nechám odstát 24 hodin.
Krmení pro rybky bílé komáří larvy mražené, TetraMin vločky, pro ancíky od té samé značky tablety. Po odkalení jim tam "máčím" 12 hodin plátek okurky.
Poraďte mi prosím, jak se povlaku zbavit a zda není nebezpečný pro rybky. Děkuji za reakce

:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 18:29 Muž Cheron [89]
Fotka k příspěvku Zdravím.
Mám taký malý "problém" ... Niekedy koncom augusta (srpna) som znovuzakladal akva. Všetko ide ako má, ale na listoch rastlín sa objavuje akýsi hnedý povlak. Dá sa zotrieť prstami. Napadlo ma, že by to mohli byť rozsievky, ale ... svietim 0,6 W/l a to 10 hod. denne. Myslím, že svetla je dosť nato, aby sa tam rozsievky netvorili ... Pred 2 týždňami sa mi objavila sinica, tak som akvo zatemnil. Po odkrytí zmizla nielen sinica, ale aj ten povlak ! No po týždni sa zase objavil. Zaujímavé ... Najviac postihuje H. tripartita - na ostatných rastlinách moc nie je. Tak teraz neviem isto, či sú to skutočne rozsievky, alebo niečo iné - prejav nejakého nedostatku v akváriu ... Ak by niekto vedel, bol by som rád :-)
Priložená fotka je narýchlo z mobilu - sorry za kvalitu. Na fotke je vzadu za H. tripartita L. sessiliflora - práve aj na nej sa ten povlak posledný týždeň objavil a to v hornej tretine rastlín (na fotke nie je vidieť), ktoré sú už pri hladine - tým pádom majú dosť svetla - nič im netieni !
PS: žiadne veľké zmeny v akva za posledný mesiac nenastali (z mojej strany).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 10:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Zoidik
No jestlis udelal hloubkovou orbu a dole neco za ten rok zacalo zahnivat, tak by mohlo. Proste se Ti povedlo do vody vypustit neco, co si doted spokojene odpocivalo pod dnem. Vymenil bych parkrate po sobe vodu, a kdyz to driv fungovalo, ono se to zase srovna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 08:45 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – Kvůli odkalování???
Měl bych otázečku. Začaly se mi dělat ve 162litrovce řasy, co jsem tady brouzdal, mělo by se jednat o rozsivky. Akva je něco málo přes rok staré a problémy s něma nebyly, začaly se vyskytovat až když jsem začal odkalovat dno. Tedy otázka zni, zda může mít odkalování dna souvislost se vznikem těchto řas?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 19:21 R Muž romant [27982] Re: Aforte
Aha, takže akvo čerstváček, chtělo by to tu prezentaci, ať je možný to skouknout, ona jedna fotka vydá za spousta řádků psanýho textu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 19:11 Muž Aforte [533] - Rostliny
To nejde. Za tu dobu už k němu mám citový vztah. Je to jenom jeden malý krunýřovec. Fakt malý. Žádné jiné ryby tam zatím nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 19:02 R Muž romant [27982] Re: Aforte
A kdo psal o nějakým splachování? Jsou přeci i jiné možnosti, jako třeba někomu darovat, nebo se domluvit v akvaristice atd. ;-) Prostě za mě, pokud tam bude ten ancák, tak tam otíky nedávej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:48 Muž Aforte [533] - Rostliny
A toho mám jako spláchnout? Opravdu ne. Zatím si ho nechám. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:46 R Muž romant [27982] Re: Aforte
Když otíky(5-6ks), tak ale bez toho ancáka, to je bordelář a otíci mají radí čistotu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:42 Muž Aforte [533] - Rostliny
A co ta ryba? Jaká? Asi Otící, ne? Kolik, když mám jen jednoho krunýřovce gold.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:24 R Muž romant [27982] Re: Aforte
Zadej si do vyhledávače "reflektor na zářivku", možná by to bylo řešení, ale jenom o světle to není. ;-) rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
planta.aquariana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:19 Muž Aforte [533] - Rostliny
O tom vím. Proto jsem vyměnil zářivku a zvažuji dokoupení druhé rampy znovu 15W. Teď mi mě hlavně zajímalo, jak tomuhle předejít a hlavně, jak se jí zbavit. Pomůžou tomu Otíci? Mám v akva zatím jednoho krunýřovce sp. gold. Kolik Otíků?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Aforte
Tech 15W zarivky je pro tohle akvarko malo, dost malo. Casto se udavaji Watty na litr akvaria. Sice to neni nic moc meritko, to je jasne, ale kdyz to vezmes jako hodne orientacni zalezitost, 15W/54l=0.28W/l a s timhle to s rostlinami moc nepujde, pokud nejsi milovnikem Anubiasu, ktere jak nekdo kdysi napsal, rostou i pri svicce ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:08 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,

již delší dobu mám něco hnědého v akváriu. Lítá to tam všude a mám, kvůli tomu zničené vallisnerie. Uvnitř filtru a za filtrem je toho poměrně více. Myslím, že je to rozsivka. Ten povlak, nebo jak tomu říct je především na stinných místech.
O akváriu:
60x30x30 - 54l
osvětlení: T8, 15W, sun-glo

Na internetu jsem si něco počet, ale zajímá mě taky váš názor. Četl jsem, že hnědá řasa se tvoří na slabě osvětlených nádržích(zatím je viděna především na místech, na kterých nedopadá přímé záření od zářivky a jsou trochu schovány bokem). Prý pomáhá výměna zářivky za třípásmové. Díkybohu mi moje sun-glo zářivka přestala svítit, tak jsem v obchodě zakoupil Narva LT - 15W, T8, 840(kdyžtak mám v prezentaci).

Popř.: jakou rybu nasadit, která je schopná to požrat. za cca. měsíc budu 3 týdny pryč. Z toho dva týdny bude někdo doma a bude se o akva starat. Proto při výběru ryb dbejte na to, aby týden vydržela bez jídla a světla. Co říkáte na běžné Otíky? Pomůžou?

Díky všem za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:23 Muž fido16 [631] Re: grunda
Aha teďka mi to došlo. Tak to ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: grunda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:16 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: fido16
já ale mluvím o metodě EI, ne o kapání PMDD ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:12 Muž fido16 [631] Re: grunda
Asi jsem dával moc veliké dávky. Mám doma tekuté pmdd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: fido16
já jsem to zkoušel v pokusném miníčku a šlo to, akva bez řas, po měsíci bylo zrušeno a prodáno
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:09 Žena EditHa [91] - TetryRe: fido16
Já aplikovala chvíli po založení Algexit a maximální spokojenost. Záleží také jak je akvárko vybaveno, pokud je kvalitní filtrace a světlo... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:06 Muž fido16 [631] Re: grunda
No já jsem to zkoušel jednou a nedopadlo to dobře spíše úplným fiaskem rozjela se řasa jak divá. Poté jsem přestal hnojit a nechal to tak řasa se ztratila a bylo po problému. Ale teď už hnojím normálně jelikož už rostlinky nerostou co rostly tak je podporuji pmdd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:06 Žena EditHa [91] - TetryRe: Mamutos
Po založení nového akvárka je napřed hnusná hnědá řasa, pak hnusná rezavá, pak snesitelná zelená a pak nesnesitelná černá :-) Normální průběh :-) Pokud bude v akvárku dostatek rostlin a přiměřené množství ryb nebude za měsíc, dva po řase ani památka. Jen ta zelená se dělá na skle každému :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: fido16
blbost to není, ale musí se to umět. Znám pár lidí, kteří hnojí od 1.ho dne EI a vše je bez problémů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 21:00 Muž fido16 [631] Re: Mamutos
Myslím si že hnojit do vodního sloupce v čersvě založeném akva je blbost. Hnojit ano ale začal bych až uvidím že rostlinky přestanou prosperovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:55 Muž Mamutos [0] Re: romant
Dobrá, vrhnu se na to ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:54 R Muž romant [27982] Re: Mamutos
Já v čerstvě založeným akváriu do vodního sloupce nehnojím, ale já jsem sedlák a nehnojím skoro jinak než přes ryby, ale na nějaký kvalifikovaný odhad Tvého problému by bylo opravdu nejlepší si zřídit prezentaci a uvést tam co nejvíce údajů, aby ten kdo bude chtít a umět poradit měl z čeho čerpat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:51 Muž Mamutos [0] Re: romant
Ještě jsem si vzpomněl, že hnojím PMDD, měl bych přestat? Díky X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:44 Muž Mamutos [0] Re: romant
Takže by to mělo opadnout samo? Ještě plánuji vylepit kryt alobalem, tak uvidím :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:42 Muž Mamutos [0] Re: fido16
Založím ji až seženu chybějící rostliny, potřebuji nějaké pořádné Echinodory ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:39 Muž fido16 [631] Re: Mamutos
Nebylo by na škodu si založit prezentaci :-)
Akva je čersvě založené začal bych výměnou vody třeba obden část
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:38 Muž Mamutos [0]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:13 Muž Mamutos [0]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2013 20:13 Muž Mamutos [0] – Rozsivky?
Fotka k příspěvku Ahoj, mám zhruba týden založené akvárium a před několika dny se mi v něm objevily tyto řasy. Jsou to rozsivky? Akvárko má 112L a osvětlení 2x 18W. Nemůže to být tím, že je akvárium nově založené? Děkuji X-) .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2013 10:36 Muž Kaplan007 [51]
Máš pravdu, je to vlánitá řasa. Přejdu tedy do jiného vlákna :) díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2013 16:16 Muž kus [200] - RostlinyRe: Kaplan007
tady se podívej a přečti si, pár článků. www.rostlinna-akvaria.cz/…
Já bych řekl, že to je klasická vláknitá řasa. Jak proti ní, je tam popsáno taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 15:23 Muž Kaplan007 [51] Re: Kaplan007
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 15:23 Muž Kaplan007 [51] Re: Designer
Fotka k příspěvku Chuchvalce tam opravdu mám. Nejse odborník na řasy, ale podle fotek na netu mám za to, že to rozsivky jsou. Přikládám nekvalitní foto z mobilu. Pokud to rozsivky nejsou, tak mi prosím někdo napište co to tedy je. Je toho plné akva a na špejli se to dá krásně namotávat. Barvu to má hnědou, tovří to chuchvalce, tam kde je proud to tvoří vlákna. Dělá se to jak na rostlinách, na dně tak i na dekoraci a pozadí (prostě na všem).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.04.2013 23:28 Žena baletka [624] Re: Horác
To by mě taky zajímalo, jak se rozsivky namotávají na špejli... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2013 22:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Horác
Taky mi to prislo divne, ale pak jsem si rikal, jestli jich ma tolik, ze uz to dela poradne chuchvalce... Takze jsem to nechal byt, at ze sebe zase neudelam jeste vetsiho vola, nez jsem :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.04.2013 22:11 Muž Horác [3942] Re: Kaplan007
rozsivky? na špejli? cože?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2013 21:52 Muž Kaplan007 [51]
Snížení intenzity osvětlení pomohlo jen přechodně. Vzdávám metodu pokusů a omylů. Budu akva nadále čistit, na špejli namotávat rozsivky, měnit často vodu (použiji tentokrát filtrovanou), COčkovat, přihnojovat PMDD a budu vyčkávat a vyčkávat až se akva pořádně zaběhne. Asi není jiná cesta. (Nechce se mi kupovat drahé filtrační náplně na odbourání Si a doufat, že to možná pomůže.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.04.2013 16:58 Marcel G Re: Kaplan007
Kaplan007 napsal: Zdá se, že mi na rozsivky pomohlo snížení intenzity osvětlení. Není to divné? spoustu lidí zde píše, že rozsivky vznikají právě z nedostatečného osvětlení.

"Řada autorů se ovšem domnívá, že drtivá většina rozsivkových druhů nebyla dosud popsána a že jejich počet bude přes milion, snad až 10 milionů" (citace z webu www.sinicearasy.cz/… ).

Otázka na tělo: O kterém z těch 10 miliónů druhů rozsivek ti lidé psali?

Jinými slovy: Co druh, to jiná ekologie, jiné nároky ... To, že některým druhům rozsivek může vadit silné světlo, neznamená, že to bude vadit všem druhům! Samozřejmě v našich sladkovodních akváriích žije jen určité omezené množství druhů řas, ale bylo by chybou si myslet, že to, čemu říká "rozsivky" jeden akvarista, je automaticky stejný druh rozsivek, který mám já ve své nádrži. Takže pokud bych měl odpovědět na tvou/vaší otázku, tak divné to určitě není (vzhledem k tomu obrovskému množství druhů rozsivek, se kterými se v akváriích můžeme setkat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2013 16:33 Muž Kaplan007 [51]
Zdá se, že mi na rozsivky pomohlo snížení intenzity osvětlení. Není to divné? spoustu lidí zde píše, že rozsivky vznikají právě z nedostatečného osvětlení. Já vypl jeden ze dvou led pásků a rozsivky se přestaly šířit. Včera jsem udělal generálku. Vydrbal jsem veškerou dekoraci, očistil všechny kytky a odkalil dno. Tak doufám, že už se ta mrcha nevrátí. To už bych asi akva hodil z balkónu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.04.2013 14:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Horác
Horaci, moc dekuji, zachranil jsi mi cest... smich

Legrace, ale az a jestli se nekdy uvidime, urcite mas u mne panaka ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.04.2013 00:32 Muž Toník [396] Re: Horác
To mám z toho, že raději čerpám z jiných zdrojů, než z WIKIny. :)
Jak vidno, i ten studijní materiál je třeba čas od času "aktualizovat". :-)

Omluva technikovi! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.04.2013 23:03 Muž Horác [3942] Re: Toník
Tohle jsem našel na tom Designerově odkazu (dole):

Moderní taxonomové rozsivky oddělují zcela od rostlin a řadí je do samostatné, páté říše živých organismů, Chromista. Zdůvodňuje se to tím, že svými vlastnostmi leží na rozhraní mezi rostlinami a živočichy. V této říši tvoří část jedné ze dvou podříší (Chromobiota), do níž jsou zařazeny jako samostatná třída kmene (oddělení) Ochrophyta.

Takže nebyl zase tak daleko od pravdy, jak by se na první pohled mohlo zdát ... holt, časy se mění :o) ... včera řasy, zítra ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2013 10:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
Aha, tak dekuji, zase budu chytrejsi ;-) .
PS. Co bys cekal od technika smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   08.04.2013 10:49 Muž Toník [396] Re: Designer
Tak to jste skutečně vedle. :-)
Zbytečně si lámete hlavu nad něčím, co žádnou záhadou není. Rozsivky se řadí mezi hnědé řasy. Co jsou to řasy, to si (třeba na již zmíněné WIKIně) snadno dohledáte. Stejně tak jako to, co se rozumí výrazem organismus.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8961x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594?od=101