Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:55 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
Aha. Tak to se vzdávám potěšení dalších komentářů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:48 Žena Kerze [14]
Myslím, že teď už je - všechny spáry jsou zalité silikonem nebo pryskyřicí...Je tam deset dní a uvnitř nerosí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:45 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
Myslíte, že je ten kryt vodotěsný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:41 Žena Kerze [14]
Jenže to odhalím kontakty a může to zkratovat - není to zářivka původně určená do vlhka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:36 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
Sundejte ten plastový rozptylovací kryt - zbytečně vám snižuje intenzitu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:25 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku A tady jak to vypadá ve víku...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 19:24 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Tak tady jsou ty fotky osvětlení. Spletla jsem se s wattáží... Je to kuchyňská zářivka 35W ! zakoupena v Bauhausu za cca 400 Kč. Manžel to trochu upravil - ze zadní strany přilepená plastová destička a všechny spáry a mezery zality akvarijním silikonem.
Koupili jsme rovnou dvě, nemohla jsem tu náhradní najít, abych ji mohla vyfotit. 35W na 54l snad stačí, ne ?! :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 08:31 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Accorus neškodí, pouze zabírá místo a to bude něčemu vadit až nebude jiné místo provysazení dalších rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 00:00 Žena Kerze [14]
Před chvílí jsem dorazila z práce, mám sílu akorát otevřít Merlot, budit ryby už se mi nechce... ;-) takže fotky osvětlení jindy...
Ad. Acorus - teď se ptám vážně - vadí v akvárku nějak jinak než že "zabírá místo" jiným rostlinám ? Produkuje něco jedovatého ? Je nebezpečný ? On totiž, navzdory prognózám, zatím !, nehnije, ba dokonce prosperuje nejlépe ze všech kytek (asi tím bahnem...)... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:57 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
Chybí mi tu smajlík, který krčí rameny...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:40 Žena Kerze [14]
Jo, večer to nafotím a hodím to sem. Mimochodem, ten Acorus - já vím, že jste mi radili ho vytáhnout, ale já neměla to srdce a ono se zdá, že se mu celkem daří - nehnije a má několik malých výhonků - i vyrostl...tak o ještě chvíli nechám - je to jediná kytka, na které se ty řasy nedrží... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:21 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
Tak ještě jednou... :) Můžete zkusit opsat z těch zářivek, o jaké zářivky se jedná? A nafotit kryt zevnitř? Dohromady 25W nějakými kompakty je "bída a utrpení"; nedivte se, že si řasy vybírají místa, která jsou alespoň trochu osvětlena - taky potřebují světlo k životu. :-)
(Mimochodem..., Acorus je hezký v truhlíku na okně, do vody nepatří - zabírá místo vhodnějším rostlinám.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:06 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Takto to vypadá teď - jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží.
Ještě dotaz - pomohlo by koupit parmičky černopruhé ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:05 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Takto hnědé to celé bylo před hodinou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 11:04 Žena Kerze [14]
Fotka k příspěvku Dvěma zářivkami svítím druhý týden - mám tam teď dohromady 25W.
Teď jsem opět vyměnila půlku vody (byla úplně hnědá). Oškrabala skla, štětcem pozadí a kytky, odkalilo dno, vytáhla kořeny a vykartáčovala, vyčistila filtr. Jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží. Na rostlinách a kořenech jsou úplné chuchvalce vlajících řas. :-(
Možná to teď bude opět stupidní dotaz, ale zdá se mi, že ty řasy jsou právě v místech, kam dopadá nejvíce světla - pod listy nejsou, jsou na listech, kořeny dtto. Tak mě napadlo - co kdybych naopak, na nějakou dobu přestala svítit úplně ?!
Přikládám foto, jak vypadá povlak listů
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 23:32 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Kerze
...přidala jsem další zářivku...
Jakou další zářivku? A jak dlouho už svítíte dvěma zářivkami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:37 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Vě většině případů jejich výskyt v čase od založení slábne. Pokud budou mít rostliny dobré podmínky pro růst a bude jich dostatek, pak si opravdu vystačíte s běžnou údržbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:26 Žena Kerze [14]
Je to hrubší povlak a je to na všem... Pokud to jsou rozsivky, tak zmizí samy ? Ćástečně odkaluju při každé výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:12 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kerze
Pokud je to hrubší povlak, pak to rozsivky asi jsou. Objevují se běžně v nových nádržích. Pokračoval bych v běžné údržbě, ale nijak ji nepřeháněl. Dávám jim měsíc, maximálně dva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:08 Muž Yirka [9126] – Re: Kerze
Ono by to chtělo při údržbě také odkalit dno. A rostliny doplnit o nějaké rychlerostoucí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:02 Žena Kerze [14] – Je to rozsivka ?
Fotka k příspěvku Prosím o posouzení, jestli se jedná o rozsivky. Akva mám druhý měsíc,co tři dny měním část vody, odkaluju, přidala jsem další zářivku, svítím 12 hodin denně, nepřekrmuju. Naposledy jsem dokonce vypustila dvě třetiny akvárka, kartáčkem vyčistla pozadí, škrabkou skla, štětcem očistila lístek po lístku rostliny, vyprala kořeny...po dvou dnech to tam bylo znovu...toto je stav po čtyřech dnech od čistky...ty řasokoule i sklo byli čisté :-(
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 16:23 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: jarda.j
...Daylight více modrou a zelenou složku. V té vypadají perfektně ryby...
A dobarvují se "červené" rostliny. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2010 13:32 jarda.j – Re: zavo
Každá z těch zářivek vyzařuje jinou část spektra.
Daylight více modrou a zeleou složku. V té vypadají perfektně ryby.
Warmlight více červené a žluté. Tu potřebují rostliny aby perfektně rostly.
Jde to poznat při koupi trubice. Na obale je barevný graf. Čím vyšší je sloupek dané barvy, tím víc v této části svítí.
Takže je to správně. Pozor při výměně. Je nutné nahrazovat stejným typem. Nemusí to nutně být ta samá značka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2008 18:53 sokar – Re: ertze
V mojim juwelu rio 240 mám taky dva druhy zářivek.Jsou to T8.Pokud tam máš tlustý zářivky tak jsou to T8,ale novější jsou T5,které jsou mnohem tenčí a výkonnější.Reflektory sem zkoušel taky,ale řasa mizela dlouho a až skoro zmizla tak zas začala zelená.Tak sem je dal pryč a už přes půl roku mám akva úplně bez řas.

Mám tam vnější filtr,protože ten vnitřní nebyl tak dobrej a musel sem furt dokupovat vložky,hlavně ty horní bílé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2008 17:47 ertze
standardní údržba, reflektory na cestě, nasazení ancitrusů kterým ta potvora řasa pěkně chutná, snad se toho nepřejí, a bude jim to šmakovat i nadále
chci se zeptat jak konkrétně to je s akváriem JUWEL RIO 180? Já tam mám už od koupě 2x 30W, ale ve většině katalogů se píše 2x 45W, nevěřím tomu že by mě v hornbachu okradli, ale když to v těch originál katalozích od JUWELU uvádějí, asi na tom něco bude. Máte tedy nějaké zkušenosti? Je možné vyměnit jen zářivky za silnější (30W => 45W), nebo je s tím spjatá i výměna těch rozvodů před tím?
Děkuji za odpověď

S pozdravem
Honza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2008 09:53 Muž Pet [56]
Tento hnědý povlak je charakteristický pro nově založené nádrže. Podle mých zkušeností na něj intenzita osvětlení nemá vliv a vedle něj se klidně bude vytvářet zelená řasa.Tím ovšem nechci říct, že dádrž není třeba dosvítit. Pomáhá nasazení krunýřovců, kteří ho likvidují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2008 09:24 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ertze
Přidání reflektorů je nejsnadnějším krokem, jak zvýšit intenzitu ozáření akva. I když se tato třeba nezdvojnásobí, přínos reflektorů je neoddiskutovatelný. :-)
(Nechci zde vyvolávat flameware, ale za jistých okolností mohou reflektory zvýšit množství dopadajícího světla i o více než 100%, takže bych jejich význam nepodceňoval... :-) )
Proč osazuje výrobce kryt 1x teplou a 1x denní bílou zářivkou?
Třeba četl podobné internetové diskuse, kde se tato kombinace uvádí jako dobrá. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2008 08:51 ertze
to je špatné, včera jsem do toho "koukal" a v písku se začínají objevovat i taková zelená zrnka, no jestli se mi v tom akváku nakombinuje hnědá a zelená řasa, tak to bude pěknej problém... Takže každopádně ten základ opravdu vypadá na rozsivky, hold koupím reflektory a snad to pomůže. PS: nevíte někdo proč v tom orignál akvárku JUWEL RIO 180 jsou dvě 30W zářivky a každá má jiné světlo??? (jedna warmlite a jedna daylite)??? Jen by mě zajímalo zda to dělá Juwel normálně, nebo se jedná o nějaký omyl? děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2008 15:02 zavo – artze
Javi sa to ako hneda riasa.Aj ja som mal takyto problem.Zintenzivnil som svetlo a riasa zmizla.Ak ti to pomoze, u mna to vyzeralo takto.
rybicky.net/forum/8316…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2008 14:16 ertze
Fotka k příspěvku
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2008 14:15 ertze
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2008 14:14 ertze – jedná se skutečně o rozsivky?
Fotka k příspěvku Dobrý den,
vlastním akvaristický komplet RIO 180 od Juwelu, zhruba 14dní v něm mám vodu i rybičky, před pár dny se hlavně na dně začal objevovat takový hnědý povlak. Dost jsem zagooglil, i zde na foru, a vše naznačuje tomu, že se jedná o rozsivky! Bohužel si nemyslím, že by řasa byla způsobená nedostatkem světla, na akvárium totiž během dne dopadá denní světla, také svítím 13hod/den, a akvárium je osazené 2x 30W (warmlite a daylite od Juwelu). Pro kontrolu přikládám několik fotografií, ta mrška se během dne hodně rozlezla proto Vás prosím o

1)zhlédnutí fotografií.

2)pokud se jedná o rozsivky, jak vůbec zvýšit osvětlení? vzhledem k tomu že se jedná o komplet, silnější zářivky tam asi těžko půjdou (ano Juwel vyrábí i 45W, ale poběží? není potřeba měnit i rozvody?) tudíž jediné co mě napadá je koupě reflektorů, ovšem slyšel jsem že zvýšení osvitu zdaleka nedosahuje 100% které Juwel uvádí.

3) jiné řešení, jiná příčina, nápad, diskuze

Děkuji,
S pozdravem
Jan Káňa
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 22:45 Muž tomaskupilik [9]
A když snížím velikost osvětlení tak, že pojede jen jedna 15W zářivka 12 hodin denně a k ní se zapnou další dvě 15w jen na 3 hodiny v době 20-23h? Mohlo by to pomoct?Dodnes jsem svítil naplno 12 hodin denně 60W (72 L akva), což bylo asi moc..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 21:29 Muž Martafix [12] - Rostliny
Ne já si to nemyslím,vypadá to jako roducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 21:17 Muž tomaskupilik [9]
Takže si myslíte, že je to osvětlením?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2008 22:33 Muž BikerJames [19] - Cichlidy
Mám na listech echinodorů něco podobného vypadá jako hnědá řasa ale roste nejvíce tam kde je nejsilnější osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2008 22:22 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: tomaskupilik
Ta řasa je chlupatá, ne? Pak to není hnědá řasa nebo alespoň - není sama. Ta fotka ale není dost čitelná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2008 20:07 Muž tomaskupilik [9]
Fotka k příspěvku Fotka z větší nádrže...150L/60W
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2008 20:06 Muž tomaskupilik [9] – Rozsivky?Pokud ano, jak proti nim bojovat?
Fotka k příspěvku Dobrý den,
mám delší dobu problém s rostlinkami. Rychle rostou, nové části jsou krásně zelené, ale ty starší části jsou takové do hněda. Tvoří se na nich takový divný, hnědý povlak připomínající plíseň. Již dříve mi bylo řečeno, že se jedná o rozsivky (hnědé) ale ty se tvoří nedostatkem světla, ale já mám 0,7W/L což je myslím dost, ne-li moc. Pokud jsou to opravdu hnědé rozsivky, nevíte někdo, jak proti nim bojovat? Mám je v obouch nádržích. Předem děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2007 19:11 Muž Nik [191] – Závěr
Tak, rád bych zde prezentoval své zkušenosti s hnědou řasou/rozsivkami a tím i uzavřel toto téma:

Po různém zkoušení v tomto akváriu, jsem nakonec zjistil, že i když tam svítím 3x8W zářivky a akvárium má nějakých 26 litrů objem vody, tak tvorba rozsivek není ani tak závislá na množství světla, ale je závislá na výměně vody a odkalování (aspoň v tomto akváriu). Pokud jsem zanedbal (ať už schválně nebo z lenosti) výměnu vody, nebo neprovedl pořádné odkalení dna, tak rozsivky vesele bujely a množily se dál. Když jsem odkalil a vyměnil třeba 50% vody, tak do 24 hodin jich velmi razantně ubylo. V závislosti na množství ryb a krmení pak tento stav vydržel různě dlouhou dobu (týden až tři týdny).
Rozsivky neměly negativní vliv na růst rostlin (možná jsem to tak daleko nenechal zajít).
Ampulárie je dokázaly přijímat za hlavní zdroj potravy asi tři týdny. Pak už se jí asi přejedly a zaměřily se na rostliny. Vzhledem k množství očištěné plochy a množství exkrementů ampulárie přímo napomáhá rozvoji hnědé řasy - rozsivky.
Rozsivky nejsou nebezpečné rybám, které se při jejich výskytu běžně třou.
Rozsivky mladým ancistrusům velice chutnají.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.10.2007 12:25 Muž Nik [191]
o hnědých řasách odtud:
userweb.pedf.cuni.cz/…

Rozsivky („hnědé řasy“)

- křemičitá schránka ze dvou polovin

- chromatofory obsahují žlutá, olivově zelená či hnědá barviva

- vyžadují polostín, nedostatek kyslíku, přebytek dusičnanů

Likvidace:

- zvýšení osvitu

- zvýšení proudění vody

- účinná filtrace

Dneska jsem přidal další 8W zářivku, tak budu referovat jak to zabralo. Dle výše napsaného zvažuji zavedení buď vzduchování, nebo přímo biomolitanového filtru. Zajimavé však je, že čichavci zakrslí, kteří jsou v té nádrži, by se i klidně množili, kdybych jim trochu zvedl teplotu. Samec tam má hnízdo postaveno skoro pořád.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2007 19:57 Sidonius
:-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2007 19:02 Muž Nik [191]
Když tak o tom přemýšlím, tak mi to z počátku nedocvaklo, ale já jsem zároveň tohle akvárium přesunul do stinného kouta, kam nedopadá sluneční světlo, takže z toho důvodu tam poklesla intenzita osvětlení... Hle! A je to X-). A jsme u jádra pudla.
Před tím blo akvárium více na světle a dokonce do něj chvílemi i dopadalo sluneční světlo (i když to mi zelenal zase štěrk u čelního skla, což taky nebylo pěkné).

Takže přidání zářivky se nevyhnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2007 18:16 Sidonius
Mno, já se chvilku potýkal s rozsivkami i v nádrži v prezentaci. A ta se určitě nedá považovat za "nedosvětlenou" - cca 1W/l. :-) Přesto se objevily...
Řasa se tvořila na čelní stěně v dolní části a ve střední části obou bočních stěn. V obou případech na místech zastíněných rostlinami. Chvilku mi trvalo, než mi docvakla příčina. Nebyla ani v malém pohybu vody ani v nemožnosti odkalovat dno, ale zase jenom ve světle.
Zářivková tělesa jsem osadil do krytu symetricky. Při délce 18W zářivek 60 cm, (resp. 13W - 52 cm), zůstávalo 10 cm (resp 14 cm) akva z každé strany nedosvíceno...
Takže jsem rozhodil jednotlivé zářivky střídavě k levému a pravému kraji krytu a fertig. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2007 17:30 :-) – niku
Předpokládám, že hlavní příčinou nebude nedostatek světla, ale velmi hrubé dno, které se nedá dobře odkalovat, po určité době se naplní odpadem, kytkám začnou chřadnout kořeny a cesta k potížím je volná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2007 16:54 Muž Norton [109] – reflektor
A zkuste pouvažovat o nějakém tom jednoduchém reflektoru. To také trochu pomůže... ;-)

Sidonie:
Napadle mne ještě jedna kacířská myšlenka, což trochu "rozpohybovat" vodu, třeba mini vzduchováním? Nemohla by mít vliv na tvorbu rozsivek stojatá voda? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2007 16:26 Muž Nik [191]
Fajn, udělám to takhle:
Vyměním zářivky za lepší. Když to nepomůže budu postupně přidávat po jednom světlu.
Do rybiček ze savan nejdu - mám rád labyrintky.

Díky všem. Byl to můj první kontakt s hnědými řasami:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2007 16:01 Sidonius
Však nemusíte celých 12-13 hodin svítit všemi 6 zářivkami... ;-)
Třeba budou stačit 4 a těmi zbývajícími 2 už budete jenom dolaďovat detaily. :-D
A nebojte se - jestli najdete drobné rybky ze savan, které by se vešly do akvária této velikosti, světlo je nepřekvapí... :-)
O.K. - tak tam dejte jen 4... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2007 15:52 Muž Nik [191]
To je ono!!!
Tak ještě ze dva kousky a bude to O.K. palec ;-)
I když... podle plochy dna bych udělal nový kryt, (aby pokryl celou plochu), a přidal 4, ne 2 zářivky. :-) ano


Počkat jsem z těch počtů zmatený. Chcete říct, že tam mám mít 6x 8Wattových zářivek coze? To je 48W celkem a nějakých minimálně 1,3W/L!!! Já v tom akváriu chci mít i ryby. A nechci aby byly slepé.


to :-): Díky za potvrzení. Je však zajimavé, že se rozsivky objevily až tak po půl roce bezproblémového provozu. Dle mého skromného názoru nezávisí rozvoj rozsivek pouze na osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2007 15:46 :-) – podstata
Ano, jde o tzv. rosivky :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [7] 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8963x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594?od=301