Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2010 11:30 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: TraumaZero
...pokud mám ... dno z bílého křemičitého akva štěrkopísku tak si tímto nepřímo žádám o další generace rozsivek?...
Křemen je nerost chemicky velmi stálý - z něj se jen tak křemičitany uvolňovat nebudou. Takže výměnou dna se netrapte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2010 08:22 JuraS – Re: TraumaZero
mě to žerou všichni šneci..hlavně piskořky, pak okružáci, levatky a tahle havěť, neritiny i marisa si občas zobne, ta mi spíš spásá jemné zelené trávníčky, SAE mají zábavu.."jezdí" po skle a držkou sestřelují šneky..ancíka přes den nevidím a v noci se zřejmě nejvíc věnuje kytkám..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2010 00:08 Muž pancéřníček [168] – Re: TraumaZero
Nejrychlejším likvidátorem rozsivek je podle mě obyčejný ancík.Ale na druhou stranu je také nejrychlejším likvidátorem kytek :-D tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2010 21:15 Muž TraumaZero [2] - Labyrintky
Ještě by mě zajímalo které akvarijní druhy opravdu žerou rozsivky. Všude se dočtu že XX zvíře je řasožravé, ale opravdu žere všechny 4 základní druhy řas ? Takže co konkrétně likviduje rozsivky ?
Neritiny ?
Black Molly ?
Ampulárky ?
SAE ?
Okružáci ?
Otoncius ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2010 21:10 Muž TraumaZero [2] - Labyrintky – Re: Sid
Takže pokud mám kompletní dno z bíléhp křemičitého akva štěrkopísku tak si tímto nepřímo žádám o další generace rozsivek ? :-( Čím jej nahradit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 21:24 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
Já bych začal tím světlem a počkal na výsledky NO3 a P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:48 JuraS – Re: vaclav
Václave nevím....proto se ptám..ale od té chybičky kdy jsem přehnal kapání jsem 2x během týdne vyměnil 50% vody abych hnojivo naředil...jak jsem psal, změnil jsem toho hodně naráz..teď jsem z5 otočil rozstřikovací rampu aby nečeřila hladinu (zase tam mám ale ten hnusný olejový povlak). Doteď se proud vody i co2 rozbíjel o přední sklo přesně v místech kde je nejsilnější vrstva rozsivek...uvidíme na konci týdne..ubral jsem svícení..těch 15 hodin bylo fakt moc..poznat i na doúčtování elektriky...jo a hnojivo kapu ale ředěné dost na to abych to nemohl "nikdy" přehnat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:32 Usine – Re: JuraS
Nejsou to jen následky tvého experimentu z kapajícím hnojivem (PMDD)? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:27 JuraS
jo a testy...cestou sjem se zastavoval v akvaristice a testy na P a na NO3 nebyly k mání...tedy od sery na no3 ano ale za 299,- a to si ho můžou strčit do....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:26 JuraS
Fotka k příspěvku ta nejlepší mi zůstala na disku...tady je...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:25 JuraS
Fotka k příspěvku poslední fotka.. udělal jsem změnu..stáhl jsem osvětlení se startem v 9:00 a otočil jsem rozstřikovací rampu tak aby proud vody šel šikmo dolů a druhý na zadní sklo...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:23 JuraS
Fotka k příspěvku další fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:23 JuraS
Fotka k příspěvku fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 15:30 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
Je to - jak píše Eff - o nevyváženosti světla, tepla, živin... U rozsivek pak na předním místě o vysoké koncentraci křemičitanů. Dejte sem večer tu fotku, ať víme, o čem je vlastně řeč.
A dovolím si takovou drobnou radu. :)
Až budete měnit vodu a přidávat rašelinový výluh, nedělejte to raději současně, ale s odstupem alespoň několika hodin nebo raději dne... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2010 15:00 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: TraumaZero
Já uvádím: trpělivost. To akvárko je čerstvé, ony časem zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:57 Muž TraumaZero [2] - Labyrintky
Polák ve své knize Akvárium uvádí proti rozsivkám nalít do akva 3 procentní kysličník vodičitý v určitém poměru k litrům vody v akva

Zkoušel to někdo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:57 Muž TraumaZero [2] - Labyrintky
Požírají Neritiny nebo jiní šneci rozsivky ? Též mám v akva rozsivky a ne málo, anubias čistím co týden (viz prezentace) a rád bych se jich nějak zbavil. Vím že mám málo světla, cca 0.3W/L. Co Řasobijec ? Pomáhají takové "zázračné vodičky" na rozsivku vůbec ?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:45 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
Já si pořád myslím že to nejsou rozsivky, ale zelená přisedlá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:42 JuraS – Re: Eff
to je mi jasné, právě proto jsem se ptal jaká je rovnice..někde jsem nějaké viděl a z toho co jsem četl o rozsivkých pak málo světla a hodně živin=rozsivky, moc světla, co2 a málo živin=rozsivky...potřeboval jsem to potvrdit nebo vyvrátit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:40 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky.
O tom mohou napovídat prakticky všechny řasy, a stejně tak mohou napovídat o tom, že je živin přebytek. A přitom je to ve skutečnosti především tím, že živiny jsou v nesprávném poměru. Přesněji řečeno buď jsou v nepoměru samotné živiny (mikro a makroprvky), nebo je nepoměr mezi živinami, světlem, CO2, případně kombinace obojího.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:38 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
...Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky...
A našel byste, kde jste to četl? :-) (To se mi nějak nezdá... hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:30 JuraS – Re: Sid
prozatím jsem se rozhodl ubrat světlo o 2 hodiny ráno tak, že vychází 0,15w/lt - 1hod, 0,30w/lt - 6 hod., 0,60w/lt - 6 hod..celkem 13 hod. Doplním si testy o P a NO3 a zjistím kolik mám živin v akva. Poslední 3 týdny jsem měnil 1/2 akva týdně. Někde jsem se dočetl, že rozsivka na čelním skle i při silném svícení napovídá, že je nedostatek živin pro kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:03 JuraS – Re: Sid
proto svítím různýma trubicemi a samostatně zapínané. ne svícení celý den naplno..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 10:23 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
Proč se přerušuje svícení do akva, to si můžete dohledat - fóra jsou diskusí na toto téma plná. (Je pravdou, že v nádržích s regulovaným přísunem CO2 se význam takové pauzy poněkud ztrácí... :))
V přírodě sice Slunce v poledne jen tak nevypne, ale spektrum a intenzita dopadajícího záření se může výrazně měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 10:05 JuraS – Re: Sid
fotky navečer..proč díru ve svícení uprostřed ? co to vyřeší ? ani v přírodě v poledne slunce nevypne..to raději zkrátit ráno a večer..si myslím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:49 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
...na flaškách píší, že pozitivně přispívají k růstu rostlin...
Napsat se dá ledasco. :)
Tím nepopírám, že by se nenašel argument podporující podobné tvrzení, ale i naopak...
Mně ale jde skutečně o tu přímou souvislost mezi použitím rašelinového výluhu a čerstvé vodovodní vody a možnou nepřímou souvislost s problémy rostlin...
Se světlem naložte raději tak, jak píše Eff.
Co nějaká ta fotka řasy? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:43 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
.....Světlo mohu upravit zkrácením o 2 hodiny ráno....
Spíš bych dal 3-4 hodinovou pauzu doprostřed svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:41 JuraS – Re: Sid
Rašelinový výluh jsem dával do čerstvé vody. Světlo mohu upravit zkrácením o 2 hodiny ráno. Ano v době kdy odešli stonovky. To mě nenapadlo, na flaškách píší, že pozitivně přispívají k růstu rostlin. Fotku dám večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:37 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
Jestli svítíte 14 hodin v kuse, pak je to při vaší intenzitě osvětlení příliš dlouho.
Co se týče rašelinových výluhů, ptal jsem se, jestli jste je aplikoval současně s čerstvou vodou. A ještě dotaz: pokud ano, tak jestli i v době, která by mohla souviset s vámi uváděným "odejitím většiny stonkovek".
Co se týče řasy, nemůžete sem dát fotku? Nebo odkaz. (Nechce se mi hledat ve vaší prezentaci. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:33 JuraS – Re: Eff
aktuálních fotek je tam jen asi 5 ale po oškrábání předního skla houbou na nádobí..na druhý den tam byla zase...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:32 JuraS – Re: Sid
Přidával jsem aquahum, torben ale přišlo mi že ryby byla nespokojené tak jsem přestal používat. Nějaký zbytek v akva určitě ještě bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:28 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: JuraS
Na fotkách v prezentaci vidím zelenou přisedlou, tudíž Světla i CO2 bude dostatek. Teď by to chtělo změřit dusičnany a fosfor. Buď bude něčeho přebývat, nebo chybět. Tipuju tu druhou možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:26 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
Rašelinové výluhy používáte současně s doplňovanou čerstvou vodou (při výměnách)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:21 JuraS – Rosivky na předník skle.
Před 4 mi týdny jsem udělal reoredi v akva. Velký echináč jsem omladil, rozesadil další echináče, vyměnil zářivkové trubice (doba životnosti) a hlavně z hladiny odebral všechny stínící okřehky a piscie. Svítím od 7:00 do 21:00 (viz profilové akva) a sytím co2 automaticky na pH 6,65, vstupní voda má ph +- 7,2, gh 5, kh 3. Hnojím kapkovou metodou pmdd (základní 3 složky) ředěné v 4 lt místo 400 ml. V prvních 14 dnech po reoredi odešla většina stonovek a lotos (ten mi v podstatě v akva vadil..příliš solitérní). Kvůli usazování mastné hladiny na hladině (krmení hovězím srdcem) jsem otočil rozstřikovací rampu tak aby jedna řada dírek čeřila hladinu a druhá pod úhlem 45 stupňů směřuje na dno. Na čelním skle se mi rozlezla hnědá řasa asi rozsivky. Všichni šneci ji spásají ale nestíhají. Co jsem zanedbal, co akva chybí nebo naopak přebývá ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 13:08 Muž octavan [5] - Cichlidy
Filtr mám atman at 202,filtr jsem čistil asi 3 měsíce po založení a od té doby ne.Pral jsem ho pod tekoucí vodou a vodu potom ošetřil Sera Nitrivec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:44 Muž DavidDizzer [26]
Akvárium máš hezké, i docela čisté, ale pokud je čistě nově založeno, tak to je jasné :-). je více možností jak na ty řasy - konkrétně na rozsivky. Buď budeš čekat do té doby než se sama ztratí, což mě to trvalo asi 2-3 měsíce, nebo zjistíme příčinu proč tam je. Může se klidně stát, že při založení nádrže naskočí rozsivky. To právě musíme zjistit. Buď počkat, nebo zaexperimentovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:41 Muž DavidDizzer [26] – Re: octavan
2 anubiasy patří právě k nejpomalejším rostlinám co se týče růstu. Jinak v jakém stavu je filtr? Jak často ho čistíš a celkově informace o něm. Filtr je také v tomto velice důležitý. Já ho měl udělaný špatně a pak jsem na to přišel, popravil jsem filtr a asi 1/4 problémů zmizela. Pokud máš Malawaii tak v tomto biotopu se moc nevyznám v rostlinách. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 12:35 Muž octavan [5] - Cichlidy
A můžete mě poradit jaký rychlerostoucí rostliny by se dali dát do Malawi?V akvárku mám 2 anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 11:48 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Přesně ty silikáti jsem měl taky na mysli ;-). A právě proto bych v tom Malawi opravdu spíš jen čekal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2010 11:05 Muž DavidDizzer [26] – Re: Eff
Ale pozor. Rozsivky se nemusí tvořit jen kvůli nedostatku světla. Mohou se také objevit díky zvýšených hodnot silikátů. požírají je ryby: Ancistrus, Otocinclus affinis a další. Mě pomohla prevence jiná, a to přidat hodně rostlin (rychlerostoucích). Dále už si nepamatuji, co přesně jsem udělal, jelikož je to dávno. Změř hodnoty vody a uvidíme...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 10:59 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: octavan
Možná to bylo tím, že původně bylo málo světla i na ty rozsivky, po přidání už jim to stačí. V Malawi bych to asi neřešil a počkal až rozsivky časem odejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 10:35 Muž octavan [5] - Cichlidy
Mám stejný problém.Vím že Rozsivka se vytvoří krátce po založení nádrže ale u mě je to naopak.Mám akvárko asi 6 měsíců a nikdy jsem s ní problém neměl,objevila se až zhruba před 14 dny.Krmím stejně,1x týdně výměna 1/3 vody,jediné co jsem zhruba před měsícem změnil,bylo přidání ještě jedné zářivky ( 2x 18W OPTI NATURAL).Můžete mi prosím někdo poradit co dělám špatně nebo jak se jí zbavit?

Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2010 07:07 weishauplik
ano je to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 22:32 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Redvoo
Za málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 19:18 Redvoo
díky stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 15:44 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Redvoo
Je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2010 15:40 Redvoo – Je nebo není?
Fotka k příspěvku Na dně nádrže a na dekoracích se mi udělal hnědý povlak podobný rzi. Není to rozsivka?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 22:40 Žena Kerze [14]
Jestli je 8xx nebo 9xx jsem nezjistila, ale na webu výrobce píšou, že má 2320Lm, 2200 jsem odhadla podle toho srovnání se 180W žárovkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:39 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kerze
Pokud by to byla třípásmová zářivka (8xx), pak by měla mít 2600, 2750 nebo 2900 lm; pokud plnospektrální (9xx), pak "jen" 1900 lm. Jestli má skutečně 2200 lm, copak je to za zářivku?
(Zejména v případě "8xx" to není málo ve srovnání s jinými zdroji, ale jak už tu bylo mnohokrát zmíněno - "lm" není to, co by kytky nějak zvlášť zajímalo... :-))
K pěstování běžných kytek v akva vaší velikosti by takový zdroj stačit mohl, ale jednak bude záležet především na druhu kytek, "jak dost stačit", a taky musíte brát v potaz to, že ta trubice má jen 41cm, takže kraje akva budou "skoro potmě". (Tzn. - tomuto musíte přizpůsobit skladbu rostlin.)
Navíc - jak už jsem napsal - zbytečně snižujete výkon tohoto zdroje tím krytem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:04 Žena Kerze [14]
:-) To je škoda...Ale vážně - mělo by se to vyrovnat 180 W žárovce, to je svítivost asi 2200Lm - stačí to nebo ne ? Na 54l ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8963x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594?od=251