Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2015 12:20 RBSC Re: lhajek
Ajo, celkem dobrá analýza, zejména předposlední souvětí.

Odsál bych zbytek přípravku, sivon tuším psala, že může být pro některé měkkýše toxický i několik měsíců po použití (případně i odkalil, nestalo-li se už, což na chvíli asi zhorší situaci, ale pořád lepší než tam ty mrtvolky nechat). Zkontroloval bych, jestli nepřežily ploštěnky, ať to později nemusím zas opakovat, a pak postupoval dle návrhu. Pak se snad zas nastolí nějaká rovnováha bez nadbytku řas.
(Každá skupina organismů preferuje trochu jiné vlnové délky záření, spousta druhů řas má raději modrou složku světla - žijí trochu hlouběji, nebo stíněně. To však samozřejmě ještě neznamená, že se jim jen kvůli světlu bude dařit.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 11:12 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Tak zrovna jsem se chystal položit dotaz jak je to se světlem a rozsivkami a poslední příspěvek to docela vysvětluje jasně. Někde se totiž lze dočíst že mimo jiné tyto řasy může způsobit moc světla (www.rostlinna-akvaria.cz/…) a jinde zase že je to málo světla (rybicky.net/clanky/480- a rybicky.net/clanky/625-). Takže spíše jen napíšu jestli si nemyslím úplnou hovadinu:
V mém akváriu se objevili během poslední cca 5 dní povlaky hnědých řas. Pravidelně měním vodu viz moje prezentace 54L a právě posledním zásahem v akváriu byla výměna osvětlení za LED, které podle mě svítí daleko více než původní světlo a ikdyž jsem intenzitu již před 5 dny snížil tak je to asi pořád hodně. Světlo ale má teplotu 6000K, kdežto předchozí světlo bylo daleko teplejší a i proto se mě může zdát že to nyní svítí více.
Navíc před 4-mi týdny a minulý týden proběhla likvidace ploštěnek v akváriu přípravkem no planaria, takže jsou pryč všichni okružáci, piskořky apod. a zůstalo jen cca 15 krevetek.

Takže jedna varianta je, že rozsivky v akva se vždy tvořily ale bezobratlí je dokázali přiměřeně likvidovat, jenže to by museli nastoupit daleko dříve již po první dávce no planaria. Druhá varianta je právě zvýšené množství světla, což by potvrzovala i opět se rozrůstající vláknitá řasa.

Ve skutečnosti se asi obojí zkombinovalo a navíc tlející tělíčka mrtvých živočichů akvárium a zejména jeho filtraci zatížili víc než bylo do té doby běžné a to mohlo také rozsivky podpořit.

Takže bych to nyní viděl tak že osvětlení ještě stáhnu a opět vysadím okružáky a levatky s čímž jsem chtěl počkat až jestli se povedlo ploštěnky vyhubit, ale udělal bych to hned.

Nebo by jste to viděli jinak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   30.06.2015 08:48 Marcel G Re: dkoudela
Zaregistroval jsem stejný dotaz i ve Facebookové skupině ČAPA, a opět jsem se musel pousmát, když tam někdo přišel s tvrzením, že "rozsivka není z přemíry světla, ale spíš z nedostatku". Moje odpověď se ti určitě nebude líbit, ale pokud chceš pochopit, proč se ti v akváriu přemnožily řasy, tak je třeba tomu věnovat trochu více úsilí, než jen vznést dotaz na fóru. Ocituji teď pár důležitých poznatků z www.sinicearasy.cz/… :

Rozsivek je velmi mnoho – dnes žije 285 rodů, a asi 10-12 tisíc popsaných druhů. Řada autorů se ovšem domnívá, že drtivá většina rozsivkových druhů nebyla dosud popsána a že jejich počet bude přes milion, snad až 10 milionů. Jedná se patrně nejpočetnější vodní eukaryota.

Rozsivky si svojí schránku staví z křemíku, který vychytávají z vody v podobě kyseliny křemičité. Růst rozsivek je naprosto determinován obsahem křemíku v okolí. Jejich ekologické nároky jsou mnohdy druhově specifické – jednotlivé druhy mají různé nároky na obsah kyslíku ve vodě, rychlost proudění, obsah živin, pH atd.

Co z toho všeho plyne?
Z toho jednoznačně plyne, že (pokud pomineme křemík jakožto hlavní zdroj materiálu pro stavbu jejich schránek) každý druh rozsivek může prosperovat v jiných podmínkách => tj. při různé intenzitě osvětlení, různém pH, různé rychlosti proudění vody, různém obsahu živin, různé koncentraci rozpuštěného kyslíku ve vodě apod. Pokud tedy někdo tvrdí, že všechny druhy rozsivek mají rády slabé osvětlení, pak je to jasná známka toho, že o rozsivkách neví naprosto a zhola nic. Existují zcela jistě rozsivky, které milují silné osvětlení, stejně tak ale existují zcela jistě i rozsivky, které dávají přednost slabšímu osvětlení. Zajímalo by mě, kdy už konečně tohle akvaristé pochopí a přestanou donekonečna házet všechny druhy řas do jednoho pytle. Je to úplně stejné, jako když bych říkal, že mě pokousal hmyz a dělal z toho závěry, že kompletně všechen hmyz je bodavý a nebezpečný, a ve všech situacích a za všech okolností reaguje vždycky stejně, tj. kousnutím. První otázka, kterou je třeba si položit, je "o jaký druh hmyzu se jedná"! Určitě je rozdíl mezi mouchou a vosou. A podobné je to u řas. Mluvit paušálně o rozsivkách je jako mluvit paušálně o hmyzu.

Dovolím si ještě malou poznámku na závěr: Z toho všeho také jednoznačně vyplývá, že na řasy neexistuje (a ani nemůže existovat) žádný univerzální všelék ... pokud nám tedy nejde o vyhlazení veškerého života v akváriu (v takovém případě tam můžeme nalít třeba koncentrované Savo a bude vymalováno). Existují ale určité postupy a faktory, které mohou některým řasám znesnadnit růst => např. přemístění živin z vodního sloupce do substrátu (řasy totiž nemají kořeny), časté výměny vody (ta voda ale musí mít vhodné parametry), velké množství rostlin a optimální prostředí k jejich růstu, velké množství řasožravců apod.
PS: Řasy také milují CO2 (podobně jako rostliny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2015 12:11 Muž dkoudela [13] - Cichlidy
Zdravím všechny, mám asi necelé 2 měsíce nádrž viz prezentace,

nyný mi za 4 dny tak narostla rozsivka, že nebyly vidět rostlinky..... po odsátí jí snad bylo kilo...

Parametry vstupní vody

pH 7.8
Acidita 0.08 mmol/l -
Alkalita 1.7 mmol/l -
Tvrdost celková 1.82mmol/l
Železo 0.19mg/l
Mangan 0.017mg/l
Dusičnany 12.54mg/l
Vápník 54.2mg/l
Hořčík 9.3 mg/l

svítím 6x LED reflektor 20W položený na krycím skle, bublám CO2 z bomby, svítím a bublám přes spínací hodiny od 10:30 - 19:00. Teploa je kolem 25 stupňů. Před 4 dny jsem začal přidávat PPMD 10 ml denně bez KNO3 - ( že by to bylo příčinou? ) Dno je Rataj Aquaground, pod tím je od diversy 5kg spodní vrstvy.

Prosím o jakoukoliv radu, už jsem zaufalej - myslíte že za to může to osvětlení, které je moc blízko, nebo to hnojení? Nejsem úplný laik, ale takováhle epidemie řasy - to jsem nevěřil že je možné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 07:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Amras
Mne sa tiež tvorili akési hnedé povlaky hlavne na starých listoch, ale akonáhle som vrátil párik prísavníkov (ancistrus) z materskej dovolenky, všetky zmizli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 23:30 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Amras
To jsem si nevšiml srry , no nějakou dobu jsme rosivky řešili i u nás po výměně dna za liapor, s hnojením do vodního sloupce se k nim přidla ještě i zelená , vyřešil jsem to vyhnojením dna Osmocote (což bude u flexiobkladů dost potřeba)a do vody dávkujem jen mikroprvky a železo , řasy jsou pryč oboje ,zelen se zelená a vše je už v cajku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2014 23:06 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Amras
"Vyskytují se nejčastěji v nově založených akváriích s nadbytkem fosforu a křemičitanů nebo v nádržích s nedostatkem světla. Z nově založených nádrží většinou sami zanedlouho zmizí. Dá se tomu pomoci přidáním na intenzitě osvětlení a odsáváním, některé ovšem pevně přirůstají a tak se z rostlin těžko mechanicky odstraňují. Pokud z nádrží povlaky rozsivek nemizí, bývá na vině nízká intenzita osvětlení."
Stačí trošku hledat X-)
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:49 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Amras
Zkuste si zjistit, jak má vypadat médium pro pěstování rozsivek. Třeba při tom zjistíte, co potřebují k životu. :)
EDIT: A nebo si změřte obsah čpavku, který Štefan označil za příčinu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:46 Muž Amras [34] Re: Sid
Proč myslíš?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Štefan
...způsobuje jí čpavek...
To je hodně silné slovo do pranice... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:18 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
podívej, to je takový kolotoč, když málo svítíš, rostliny přijímají málo živin a tudíž rostou pomalu a docela bych věřil, že se jím moc nedaří. Pokud jím budeš svítit déle cca 10hodin, spotřebují více hlavně N látek, tedy i amoniak a bude v nádrži větší rovnováha, než je teď. Pokud budou prosperovat rostliny, nebude prosperovat řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:04 Muž Amras [34] Re: Štefan
Tím si nejsem jistej, protože rostliny vykazují nedostatek N. A při delší době mám problém s řasami. Až budu mít hnojivo, tak se to možná zlepší a i to svícení prodloužím. Ale teď mě trápí problém s rybami. Ale to už je na jiné téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2014 22:00 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
způsobuje jí čpavek, pravděpodobně ho máš v nádrži moc, u nově založeného aq se dost často objevuje. Takže pár dní bych zkusil menít vodu denně. Také bych prodložil dobu svícení. Šest hodin je málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:51 Muž Amras [34] Re: Štefan
24W 6h denně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
přesně tak, jde o hnědou řasu. Až budeš odkalovat, tak jí odstraň, jde lehce setřít rukou, nebo houbičkou. Kolika waty svítíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:45 Muž olivis [32] Re: Amras
řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:36 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Amras
Rozsivka.. Mrcha jedna rozzureny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:34 Muž Amras [34]
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych se zeptat.. Jsou tyto hnědé fleky od činnosti šneků nebo je to nějaký druh řasy?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
O "základu" si uděláte představu buďto pomocí akvatestů, (přesnost odpovídající ceně testů), nebo laboratorním rozborem. Ten sice stojí poměrně dost peněz, ale mohou nastat situace, kdy člověk vyšší obnos "zainvestuje".
Co se týče vstupní vody, můžete zkusit potřebná data získat od svého dodavatele. (O tom se tu toho napsalo taky dost.)
S těmi otíky vám neporadím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:44 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Jde mi o základ - tvrdost, pH, Fe, K, NO3, NO2, P. :-)
U otíků mi jde hlavně o nějaký typ na dobrého chovatele, dobrou akvaristiku, kde je mají ve slušném stavu. Já jsem projel už dost akvaristik a vždy byly v docela mizerném stavu. Samozřejmě ne všechny a proto se Vás ptám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Ukončíme to raději tady. ;-)
Otíky bych koupil tam, kde by se mi zdáli být vizuelně v pořádku.
Od Si vám pomůže voda, která ho obsahuje minimum. Třeba permeát, kterým podle potřeby naředíte vstupní vodu a doplníte ji živinami pro rostliny.
Nikoho s PAR-metrem neznám.
A co se testů vody týče, záleží na tom, jak podrobný (a případně přesný) rozbor potřebujete. (Je vícero institucí, které se rozbory vody zabývají.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:17 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Dobrý den,
pokud Vám to nebude vadit, tak naší konverzaci přesunu do soukromých zpráv, ať se tím zbytečně "nespamuje" fórum.

Kde byste kupoval otíky Vy? Nejde mi o úplnou kvalitu. Jde mi jen o to nekoupit vyhublého mrzáčka, který už má o život postaráno. To bývá většinou příčina úmrtí všech otocinclů. Proto ho už dost lidí zavrhlo.

Nevíte, jak Si omezit? Nijak ho nedodávám. Není nějaký "prvek", který by s ním byl nějak úzce spojen, aby mi pomohl snížit množství Si?

Ještě se zeptám na jednu věc. V Olomouckém kraji. Neznáte někoho s PAR metrem a někoho, kdo je schopen otestovat vzorek akvarijní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Když se vám okružáci nelíbí, tak co s tím, že?
Kde byste mohl v Olomouci koupit otocinkly, to bych nějak dohromady dal. Ale jestli by byli podle vašich představ, to netuším. :-O
A k těm rozsivkám: pokud vás opravdu trápí už dlouho a nedaří se vám s nimi skoncovat, zkuste jim zkomplikovat život tím, že jim omezíte přísun jedné pro ně "extrémně" důležité živiny. (Vím, že důležité jsou všechny, ale Si má pro rozsivky skutečně zásadní význam...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Betty pryč dávat nechci. Jsem za ně rád, že mi je požírají. :-) Vím, že jsou pro systém v akváriu okružácí důležití, ale mně se prostě nelíbí.

Zkoušel jsem už ledacos. Mám to v obou akváriích. Obě akvária zcela bez řas jen s rozsivkou, ale vždy jen na skle. Osvětlení je slušné. Měním část vody často(řekl bych i více než je dostatek), odkaluji povrchově. Rozsivky se mi dělaly už dříve. Akvárium bylo zaběhlé. Už vážně nevím, jak na ty potvory. Čištění skel mi nevadí. Rád se o to starám, ale když se to furt objevuje a já to zapomínám čistit, tak to není hezký pohled. Pokud se nedostanu na nějaké místo a po čase dělám předělávku, tak je tam velký hnědý flek. Jsou to malí "zrnka". Takové malé tečky, ze krerých se dělají skupinky. Popravdě si úplně nejsem jistý typem řasy.

Když otíky, tak radši větší hejnko. Jde mi jen solidní maximum, které mohu do akvária dosadit, když tam budu mít současnou osádku. Když hejno, tak pořádné. osobně si myslím, že dávat otíky do akvária, kde budou jen tři je hloupost. Nebudou se držet svého hejna a ani to nebude vypadat hezky. Podle mě min. 5ks. Asi zajdu pro 6 kousků a uvidím. Když už jsem to nakousl, Vy asi neznáte v okolí Olomouce nějakou schopnou akvaristiku nebo prodejce, který má otíky ve výborné kondici? Jde mi především o velká bříška. Žádné vystresované, hubené chudáčku z importu nechci. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:38 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Vyndejte bety, nasaďte okružáky. :)
Kolik otíků? Co třeba čtyři nebo pět. Nebo jen tři? A co třeba šest? Fakt potřebujete k případnému rozhodnutí názor druhých?! hmm
Teď vážně: co zkusit nějaké jiné opatření, jak se rozsivek zbavit, než rozšiřovat rybí osádku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2014 20:22 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Okružáky bohužel nemám. Žerou mi to betty. :-O
Kolik myslíte, že bych těch otíků do nádrže 64l mohl dát?

EDIT:
Osádka je:
2x bojovnice pestrá
9x živorodka endlerova(dnes nové - pokusím se je držet na uzdě).
krevetky(vyžírají mi je betty, takže ty počty zase tak rychle nenarůstají).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2014 20:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
okružák určitě, možná otocinklus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:18 Muž Aforte [533] - Rostliny
Poradí mi někdo nějakého dobrého živočicha na rozsivky? Ancistruse nechci. Něco čistotnějšího do menší nádrže(54l a 64l).
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 18:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Matsy
Hlavne ted men casteji vodu, protoze Rozsivky mohou rikat, a casto take rikaji, ze akvarium neni zabehle a hromadi se v nem cpavek. A samozrejme pri vymene vody co jde rozumne sundat odsaj (co nejde snadno nech byt, z toho se nestrili).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2014 17:39 Matsy
Ahoj,mám ty rozsivky setřít nebo nechat když je setřu rozletí se po celém akváriu nezhorší se to ještě.Nebo mám ty rozsivky stírat intenzivně? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2014 10:39 Muž Hod043 [7] – Řasa
Já teda nevím co je na řase v akváriu špatného v rozumné míře mám v nádrži rozsivku i nějakou malinkou zelenou co vypada jako lišejník :-D a zabvovat se ji nebudu časem ustoupí sama. Většinou se mi rozsivka rozjede když mám na plnění bombu s COčkem ale jak ho zapojím po naplnění tak zase začne ustupovat jo a taky když se to přežene s hnojivem a dám špatnou dávku (moc).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
Umravnil jsi proudeni vody v akvariu, rekneme k lepsimu, ale prutok filtrem jsi moc nesnizil (pumpuje stale moc vody), takze nejspis stale nitrifikuje spatne. Jakym stylem to jde z filtru je jedna vec, ale Tebe taky zajima jak rychle proudi voda mediem, a ono je to nejspis stale moc. A az to dostanes kam to patri, necekej zazraky za par dni, protoze pokud filtr temer nenitrifikuje, bude chvili trvat, nez zacne nitrifikovat jak nejlepe muze (pujde o par tydnu).

Tohle jsem Ti psal, a pokud jde stale o "hnedou rasu", na tohle se zamer:

Designer napsal: Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu.

Prijde mi, ze ten filtr chce jeste pred tou rampou necim pricpat, protoze predpokladam, ze ve clanku popsana rampa buhvi jak prutok vody nesnizi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 16:48 Muž Adam [0] Re: Designer
No takze tok som upravil podla tohto clanku ( rybicky.net/clanky/711-jak-jsem-vyresil-nadmerne-proudeni-z-vnitrniho-filtru ) , uz na druhy den som si vsimol rastliny zacali rast ovela viac aj vyzeraju krajsie vsimol som si zmenu niektore tie riasi zacali aj miznut no aj tak sa mi vytvaraju nove hlavne na starych listoch neviete cim by to mohlo byt? Ak je potrebne prilozim aj foto.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 00:42 Ira
Děkuji všem (nikomu) za "vyčerpávající" odpovědi k mému příspěvku (žádná) :-(
Pavučinky se tvoří pořád, rybky taky žijou pořád, takže se asi nic neděje.
Díky za nic ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 13:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant, Adam
Takze jsme se zase sesli :) .

Pro Adam:
Ono je potreba si uvedomit, ze kolik filtr precerpa za hodinu neni totez, jako jak rychle bude proudit voda v akvariu.

Udelej si kafe a zacni ho pomalu michat polevkovou lzici. Bude se tocit tak rychle (detaily vynechme), jak tocis tou lzici. A ted si vem spejli a poradne rychle zamichej, kafe se toci jak zbesile.

A ted si predstav stejne cerpadlo. Z jednoho tece voda ven malym prurezem, z druheho velikym. Precerpa to stejne (zanedbejme detaily), ale proud vody je ruzne rychly. Strhava s sebou vodu okolo a kolik se proudeni v celem akvariu pribrzdi je otazkou, jak moc co v akvariu klade odpor tomu proudu vody a jaky je prurez celeho proudu te vody v akvariu. Zkratka rychlost proudeni vody neni definovatelna jen tim, kolik cerpadlo precerpa v case.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
Ovsem precti si to poradne:"Snažte se dosáhnout přefiltrování vašeho akvária 10x za hodinu (je to udávaný výkon- ten co je napsán na filtru, nikoliv reálný)."

A filtr jak se Ti zabehne, se trosku ucpe, takze co je napsano na cerpadle je klidne i vice nez dvojnasobek toho, co je realne.

Bezne se rika, ze 2 az 3x za hodinu je akorat, a taky to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:43 R Muž romant [27983] Re: Adam
U rostlinného akva s palbou světla, hnojením do vodního sloupce, dodáváním CO2 z venku je to skoro nutnost. Jinak pro běžná společenská akvária kde jsou ryby a rostliny v nějakém vyváženějším poměru, je to číslo docela velký a postačuje to otočení akva 2-3, ale mějme na paměti že to bude platit pro výkon filtru po zašpinění, jenž bude oproti papírovýmu cca poloviční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2013 12:37 Muž Adam [0] Re: Designer
www.rostlinna-akvaria.cz/… na spodku tohoto clanku je napisane ze je idealne prefiltrovat akvarium 10 krat za hodinu co je natom pravdy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 16:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
No to by nevadilo, trci z nej trubka, tak ji trosku ucpi. Ale rozumne, at z toho neni vylozene tryska ;-) . Kdyz na to natahnes hadici, kterou teplem nejprve ohnes, vytvoris uzke misto pred zahybem a za zahybem uz mas po efektu trysky a zase zpet stejny prumer jako na vytoku normalne, jen potece mene vody.

A neni k tomu jako prislusenstvi neco na konec te vystupni trubky i s nejakym skrcenim? Obcas se to k takovym vecem pribaluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 16:03 Muž Adam [0] Re: Designer
Lenze na tom filtry sa neda nastavit prietok vody, teda aspon o tom neviem nikde tam nic podobne nevidim ani som sa nedocital ze by tam nieco take bolo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 14:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
Nemas ten filtr uplne ucpany, ze by uz voda ani nechtela tect pres medium, a nastaveny na moc silny prutok? Ten filtr by nevypadal zle (koukam na obrazky na webu), ale pri tom razeni medii za sebe bych si tak myslel, ze jeho optimalni cinnost nastane pri 1l/min (pokud odhaduji spravne prurez tech materialu kolmo k toku vody na 1dm2). Jenze to uz je pro Tve akvarko trosku mene, nez by to chtelo. Rekneme, ze pricpany svincikem bude cerpat 250l/h, to je neco malo pres 4l/min (pro nitrifikaci moc, zde pres 40cm/min mediem), takze ho zkus nastavit na maximum, at vidis kolik to asi tak je, a pak ho stahni na tretinu. Optimalni to ani pak nejspis nebude, ale pokud to akvarium nemas pretizene prerybnenim (v prezentaci ryby nejsou), ono to muze stacit. Jen pak muzes mit zase problem s nedostaecnym proudenim vody v akvariu. Zkus, za 2 tydny se uvidi, jestli to nekam speje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 13:14 Muž Adam [0] Re: Designer
a mohol by si mi prosim poradit co by som mal teda robit? Mam vymenit cely filter alebo staci len nejake castejsie vymeny vody alebo je nato nejaky iny sposob?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 12:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
Vsechno co zije nebo roste, potrebuje nejake minimum podminek, aby vubec mohlo. A tak je spousta akvarii, kde je nejaky problem jen v urcite casti akvaria.

A Rozsivka? Cpavek a hodne svetla, to je pro ni hotovy raj :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 12:45 Muž Adam [0] Re: Designer
Dakujem to ma este nenapadlo ale skor som si myslel ze je to zo svetla lebo rastliny ktore su priamo vystavene svetlu su uplne hnede a tie co su v tieny alebo kryte pod listami su v poriadku moze mat aj na toto vplyv filter?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2013 09:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Adam
Zamer se na filtr. Tohle se deje v novych akvariich, kde nefunguje nitrifikace. Jakmile nitrifikace naskoci, problem konci. Pokud ma filtr prilis velky prutok vuci filtracnimu mediu, stava se z hlediska nitrifikace nefunkcni, coz je velice casty jev u bezne prodavanych internich filtru. Pri vhodnem proudeni muze ledacos zachranit i nitrifikace ve dne akvaria, ale tady to nejspis nevytrhla. S velkou pravdepodobnosti mas v akvariu vyssi koncentraci cpavku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 18:29 Muž Adam [0] – Riasa na rastlinach a dekoracii
Fotka k příspěvku Zdravim v mojej 125l nadrzy sa neustale tvori hnedy povlak na rastlinach a dekoracii, rastliny rastu velmi pomali svetlo mam 2x28w. Nadrz ma zhruba 4 mesiace. Celu nadrz aj s informaciami dalsimi a fotkami mam v profile. Neviem si uz poradit citam vsetky mozne fora a clanky vsade pisu nieco ine uz som toho tolko skusil a vobec sa mi nedari.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2013 08:34 Muž Cheron [89]
Sid/dudak - vďaka ! Tak ja budem čakať - snáď zmiznú čím skôr ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 23:11 Muž dudak [1885] Re: Cheron
mě se takto rozjely rozsivky taky, když jsem zakládal, nejvíc na nejvíce osvětlených místech, postupně pokryly prakticky vše, ale během cca 3 tejdnů samy od sebe zase zmizely. Bylo jich opravdu hodně, přemnožili se mi na nich šneci, ačkoliv sem v té době neměl ještě ryby a nekrmil. Prý se to u nových nádrží stává, většinou samy odejdou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8961x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594?od=51