Umístění akvária
Já mám takový ty starý MALM tříšuplíky, roky mi na tom stála 54litrů, bez problému, teď jsem to přestěhovala, mám na tom kostku 40x40x40, takže jsem jí postavila na hranu obou, aby to sedělo pevně na dvou vertikálních deskách k zemi, kde je to rozložení. Na kompenzaci tam mám ještě asi 2cm polystyren, aby to dobře rozložil. Občas na to koukám s obavou, ale díky tomu, že je to staré akva (a opět říkám dočasné, i když už tomu nikdo moc nevěří), myslím, e dřív praskne/rozlepí se, než povolí skřín
Jde to, 30 unese i obyč stůl z ikey
Záleží na typu komody. Měl jsem třicítku na nějakým levným bazmeku z Ikei a moc stabilní to teda nebylo. Ta skříňka se prostě hýbala, bohužel přesný typ si už nepamatuju. Ale na stole z Ikei není s třicítkou problém. Stejný to bude u komod, nějaký lepší a pevnější typ bez problémů vyhoví.
Ahoj, jsem majitel akvária 125l a tam velká spokojenost.. Ale hodně rád bych si založil ještě 20L jen pro krevetky + (maximálně nějakých pár nano razborek). Otázka ale zní.. nevím kam s akvíriem.. mám možnosti umístit někam na IKEA komodu nebo maximálně na zeď. (což se mi moc vrtat nechce) Kdybych se rozhodl dát na IKEA komodu.. co pod to dát ? Nechci aby akvarium prasklo.. Máte někdo zkušenosti ? U velkého jsem neřešil a koupil rovnou skříňku přímo pod akva.
Starší reakce
Já jsem už pár let šuplíkář viz moje "200" resp. "26". Mám to hodně zakryté, krycí sklo s výřezem na rampu z filtru, voda se odpařuje, ale vevnitř nic nevlhne. Skříňku jsem dělal z lamina z Bauhausu, není to polepené tenkým papírem jak ze Sconta, ale mám tam vevnitř nad akvárkem pár děr po vrutech a ani náznak poškození vlhkem v tom navrtaném. Mám tam i domácí LED osvětlení s nezakrytým páskem a ani na něm není náznak oxidace.
Takže za mě bych to v otevřené skříňce vůbec neřešil, akvárko není rychlovarná konvice a ten odpar je podle mě tak malý, že se u mě stihne vyvětrat samovolně nebo při krmení, když odklopím horní kryt skříňky...
Mě voda teče všude možně hlavně při údržbě, protože mi pomáhají dvě malé děti
Ale nepochybně i ze zadeklovaného akvária se něco odpařuje, takže já bych v tomto případě investovala trochu námahy do vytmelení a nalakování vnitřku skříňky, než pak o rok později strávit celý den stěhováním toho 160l akva na jinou skříňku.
BTW, tady na webu jsou i lidi, co mají akvárium v šuplíku nebo jinak zavřené ve skříni a nepuchří jim to, třeba ti poradí (anebo puchří a tady to nepřiznají
)
Tak mám štěstí,na rovný akva,kapek na skle mám spoustu,ale drží na něm Když sundávám, tak ho hned nakloním a steče to do akvária. Ale ve skříňce je to asi hold jiná.
No, kdybys viděl tu čuňárnu... měla jsem na 12l položený plexy, na něm 12W Led do H, bez výřezů na kabely, přesah cca 5cm na všech stranách a jak se to ohřívalo, tak tam byla jedna kapka za druhou a po nakloněné rovince voda tekla k přednímu sklu a po něm zpět, ale jakmile se do té soustavy drclo, už to jelo mimo.
tam, kde mám skla ve vodící gumě/kolejce + žádný filtr ani honič vody + světlo cca 5cm nad sklem - se nic takového neděje. - leda při posunování vrchního skla přes spodní se horní zvrchu namočí - tedy utírám.
U akva, kde mám plastové držáky dennerle a sklo přesně vyřízlé + světlo přímo na skle, tedy kolem něj je skulinka cca 1,5-2mm, tak tam se to rosí a vlhkost jde ven - týden jsem za tím akva měla obraz v balícím papíru a ten se úplně zkrabatil přesně u hrany akvária, kde to i tou skulinkou prostě unikne. A takhle vlhkost se nasaje i do skříňky.
Vlhkost jde nahoru, tedy polička nad akváriem bude trpět mnohem více, než polička na které stojí. Ukáplou vlhkost setřeš, trvale unikající v podobě páry ne.
Zajímavý, že vám to teče po stěnách, já tam ty skla mám jen položený a zvenku sucho.....
taky záleží, jak bude cákat přepadový filtr/ bublifuk, případně světlo položené přímo na krycím skle, způsobují docela dost výrazné "odpary". A krycí sklo jen položené na držáčcích vs kryt je rozdíl taky solidní. O větším jen tak položeném sklu na akváriu ani nemluvím, tam to teče i po stěnách zvenku
Mám zničenou většinu nábytku, na kterých stojí akvária. A to jsem fakt superopatrná (doma truhlář, který je úplně maniakální z toho "že se to nafoukne!"), a stejně k tomu dochází. Pokud to bude zastrčené ve skříňce, byť bez dveří, uchýlila bych se k silikonu, na hrany i rohy pod/okolo/nad.
Vrsek zakryju, byť tam budou dirky na kabely a na nadzvednuti skla. Packy na kryci sklo buď nejak vyresim, nebo objednam. Tady to nikde nemaj na koupi. Toz, male mesto
)
Krom čela to bude zateplene a natirat vnitřek skrine proti vode se mi 2x nechce. Pokud ano, tak bych zasilikonoval aji spoje skrine a asi mam vystarano. Jen si to chci ulehcit a tyto cinty nedelat
)
Pokud na ně dáš víko, tak asi nikdy. Bez víka počítej s tím, že se časem ta Diversa začne loupat. Mám trochu jinou verzi s dřevěnýma dvířkama a stačilo trochu vody a ty dvířka se začínají loupat. Kdo by to byl čekal, že na skříňku pod akvárium občas někam kapne voda...
0 07.11.2022 08:46 Perlas [568] Tam kde je to červené tak přijde 30 litrové akvárium a dvířka budou pryč. Za jak dlouho mi odpary z akvária zničí konstrukci tohoto podstavce na kterém teď stojí 160 l akvárium. Děkuji
Jestli vidíte někde chybu co bych mohl ještě k tomu akváriu tam doplnit tak děkuji za názory.
Starší reakce
Ahoj..mám stejný objem a taky se mi to nepovedlo úplně srovnat a funguje to. Nebál bych se toho. Akorát jak píšou kolegové, když je rozdíl větší, tak to nevypadá pěkně.
V hobby marketech jde koupit nafukovací vak, kterým tu skříňku jde přizvednout a něčím srovnat. Ono to i blbě vypadá.
Pokud je to 0,5cm, tak je to v pohodě, ač je vždy lepší to mít úplně v rovině. Ať se daří
Mám akvárium na akvarijní skříňce, stěhovací služba ulomila nohy, tak to stojí bez nožiček na desce . Všimla jsem si že akvárium je trochu v předklonu, v předu je o 0,5 cm víc vody.. Vadí to něčemu? Může to akva časem prasknout.? Objem 160l
Starší reakce
Jo to bylo ono, díky
Odpad voda u akvárka je super, to hodně ulehčí veškerou práci kolem.
Tohle?
rybicky.net/nadrze/25145 Pěkné to bylo
Do stěhování to stejně udělat nestihnu, takže bude zatím jen přesun akvárka. Musím začít skřínkou, odpad voda i elektrika je připravená.
Měl jsem přesně takto mezi okny 150x60x60 a bylo to v pohodě, dneska s LED světly nejsou potřeba zádné masivní kryty atd., boky bych nechal otevřené, rám bych nedělal.
Díky, tak to ještě nějak elegantně spáchat. Mám v plánu ještě zelenou stěnu za akvárkem a kytky at si lezou klidně z vody.
Mít pevné boky je vždycky lepší už kvůli hornímu krytu který pak nemusí ležet na akváriu a může být, jakkoliv vysoký. Pohled na zakryté akvárium z boku je pak podle mě také lepší.
Ahoj všem, chtěl bych s zeptat na zkušenosti s umístěním akvária v prostoru, jak je tam náchylné na poškození. Současné mám v rohu a 5cm od hrany skříňky, nové bude mezi okny a jen jednou stranou u zdi. Na délku mám k dispozici 150cm, výška bude asi 60cm, hloubka 55cm. Jestli tam mám dát nějaký ochranný rám okolo, bude muset být menší.
Starší reakce
Zdravím. Dvě akvária z prezentace Šlechtička, my "visí" volně ve vzduchu, položené na konstrukci jen na bocích podložených akvaristickou podložkou (viz foto).
Žádné problémy jsem nezaznamenal a vše je úplně v pohodě, ale když to návštěvy vidí, jsou úplně vyděšení, že to nemůže dopadnout dobře.
Teď mám období malování a musím vše odpustit a šoupnout. Tak mám strach, jestli vibrace či poskočení nemůže zapříčinit prasknutí akvária.
Máte někdo podobně šíleně umístěné akvárium a zkušenosti s posunutím?
Starší reakce
Díky. Hluchá nejsem
. Mělo by to být v pohodě
Mám akvárko vedle televize, ale nesledují ji, protože je za reprákem
. Samotná nádrž je na skříňce se subwooferem a nepozoruju, že by jim to vadilo.
Pokud nejste hluchá a posloucháte v normální hlasitosti, vůbec bych to neřešil.
Logické, díky. Jen ty odlesky TV mají do měsíčního světla daleko a hudbu jim tam asi taky nikdo nepouští
Zřejmě to nesmím tak prožívat
K tomu asi len taká malá poznámka - v prírode / myslím ďaleko od mesta/ keď svieti mesiac určite nie je tma a zvukov je tam až až
Zdravím. Když už tady toto téma je, nedá mi to, abych se nezeptala. Sice jsem pročetla, téma našla, ale odpověď mi nestačila. Prosím, nesmějte se, nebo když tak jen potichu
Hledám místo pro další AQ. Jedninou možností, kam ho umístit, je na skříňku cca 15 cm od televize připevněné na zdi s tím, že výška horní hrany AQ by byla cca ve stejné výšce jako horní hrana obrazovky. Bude rybkám vadit zvuk TV a světlo? Večerku u mě mají ve 22 hod., ale telka jede často i přes půlnoc. Ve stávajícím AQ, které je ve stejné místnosti, pozoruji aktivitu už jen při světle z obrazovky, ale nevím, jestli rybkám může vadit, že nemají svoji 12 ti hodinovou noc. A v tom novém by měly zvuk přímo "u ucha". Jestli máte někdo zkušenosti, budu ráda.
(Jo a jasně, že bych je nenechala koukat na krváky, horrory a hlavně ne na Čelisti)
Díky za trpělivost s mými dotazy
Znáš to, uhel dopadu se rovná úhlu odrazu.
Filtraci mám předimenzovanou, tak doufám, že to nezpůsobí žádnou kalamitu. Jak je to s odrazem světla na přední stěně akvária? Teď když ho mám přesně naproti severnímu oknu, tak mi odraz celkem vadí. Když přední sklo nebude naproti oknu a světlo bude dopadat z boku pod úhlem, tak by ten problém měl zmizet ne?
Tak zatemnit můžeš vždycky nebo polepit bok akvária já mám ale s denním sluncem dost dobré zkušenosti a řasy rostou i těm co mají akvárium mimo okno tím to není. Je to o tom jak máš dobrý filtr.
já bych tu boční stěnu něčím zatemnil.nějaká tapeta nebo tak něco..vzadu máš pozadí takže by ti tam šlo světlo(slunko) z boku...já to mám udělaný taky tak,zadní strana +plus boční od okna folie a to mám akvárko cca 2 metry od okna...jinak samozřejmě se řasa objevit může a taky nemusí...jednou zapomeneš zatáhnout žaluzie a máš hodně změněný světelný podmínky.
0 04.06.2020 18:09 DH [335] Zdravím
Potřeboval bych umístit akvárium bokem k jižnímu oknu, teď je umístěno u jižní zdi směrem k severnímu oknu. Akvárium je 2 roky staré a dobře zaběhlé, žádný velký problém s řasami. Měl bych se obávat nějakého výrázného nárůstu řas? Dlouhé vláknité jsem v akváriu nikdy neměl, ze začátku jsem měl problém s přisedlou zelenou na předním skle, ale to časem přestalo. Ovšem nerad bych, aby se to změnou umístění vrátilo. Přímé slunce by na akvárium svítilo až odpoledne po 14 hodině cca do 16, ale šlo by to zkorigovat žaluziemi.
Starší reakce
Já bych při stavbě tu trubku jednu (nebo možná i dvě) až ke zdi dal, teprve pak bych nechal prostor pro ten stojan. Pod to samozřejmě XPS, tak aspoň 30 cm a na něj aspoň 12 cm betonu, trubky v tom betonu co nejníž (tepelná setrvačnost je skvělá věc). Ovšem taky nemůžu, taky mám hotovo a akorát napravuju, co kdo kde podělal.
Vydrží. Ale nevydrží, když na něj šlápneš. Navíc jak jsi sám psal, pod touhle záteží může klesnout až o 2 %, což jsou v případě 10 cm vrstvy 2 milimetry. Taky jde o nějakou technologickou kázeň, ten polystyren tam nemusí být rovně (Vasil si řekne "no co, samonivelační anhydrit to srovná"), takže pak budou tlaky v každém místě jiné. Navíc kdo ví, co mu tam vlastně stavbaři nacpali, vůbec bych se nedivil, kdyby EPS 70, protože je nejlevnější. Takže se může stát, že ta vrchní deska praskne a budou to držet akorát ty trubky. Pokud to udrží, dobrý, pokud ne, bude tam mít veselo.
Ano samozřejmě máš pravdu a právě toto riziko jsem prověřoval nejvíce.
Kdybych plánoval akvárium při stavbě, dal bych na jeho místo do podlahy XPS, topení bych vynechal a anhydrit bych po vyschnutí prořízl, na to bych se nebál postavit cokoliv
Co by se tam mělo dít.? Zkus si představit, že EPS 150S udrží v poho 3000kg/m2.
Zkus si představit, co se v tom materiálu děje a co ten materiál konkrétní materiál dělá. Betonová deska roznáší, ale ten roznos není neomezený, pokud leží na EPS, může ten EPS plošně třeba o milimetr klesnout a pak se ta deska, pokud je tenká a vzniká v ní dlouhá páka, může prolomit, kdežto nohy relativně lehké postele roznese snadno do plochy, ve které už ten tlak (a tedy i pokles EPS) bude relativně malý. Neznám tvoji strukturu podlahy, takže není v mých možnostech ti popsat ty procesy, co se tam budou dít, takže tohle ber jen jako návod, z jaké strany se nad tím zkusit zamyslet.
Ona je ještě otázka, co vlastně to číslo znamená (nosnost podlahy) - přiznám se, že se mi to nepodařilo dohledat. Ale bude počítám rozdíl mezi normovou nosností a maximální hmotností břemen na podlaze stojících - dám na podlahu stokilové dubové letiště na 4 nohách 10x10cm, na kterém budou spát 2 lidi po 100kg a jsem na bodovém zatížení 7500kg/m2 (jestli dobře počítám). A asi by nikdo nepřemýšlel nad tím, jestli si může na podlahové topení postavit postel...
Já jsem u sebe vycházel z povoleného zatížení zcela jistě nejslabšího článku a to je EPS. U mého 150S jsou to 3000kg/m2. Akvárium se stojanem odhaduji na cca 1400kg, plocha, na které stojí, jsou 2m2. I s hmotností anhydritu jsem stále někde na třetině. Se statikem, i TDI to bylo konzultováno, TDI (starý praktik) se smál, ovšem z opačného důvodu, než ten tvůj. Je vidět, že co člověk, to názor, tak se držím hodnoty uváděné výrobcem.
Jedná se o umístění topení při zateplení domu - dál od zdi. A taky co je použito za materiál např. podle výrobce Isover z oficiálního webu je na polystyren EPS 100, trvalá zatížitelnost v tlaku max. 2000 kg/m2 při def. < 2%
forum.tzb-info.cz/… Jarry, Smetany - zrovna s Vámi se přu nerad, ale včera oběd s naším topenářem, projektantem/TDI, tak zkusím ještě jednou:
- topenář (přesně odhadl skladbu...) - důrazně nedoporučuje více než 500 kg/m2 (pokud je to 100% profi udělané a celou dobu realizace důsledně kontrolované), jinak max. 250 kg/m2,
- statik - odmítá se bavit o více než 200-250 kg/m2 a dokládá adresář reklamací, kdy na následné průšvihy dělal dodatečné oponentní posudky
- projektant/TDI - v bledě modrém totéž, + pozdvižené obočí, že při své praxi řeším něco tak triviálního
- nemíchejte teoretickou tlak. odolnost jednotlivých prvků a odolnost komplet skladby, rozvádět to nebudu, když Vám nevoní normy, studujte...
- nemelte hlouposti a nepleťte si zateplení a podlahové topení (vlka)
- nový dům se nestaví na pár let, že něco funguje teď, neznamená, že bude fungovat i za 20 let
Koukal jsem na fotky ze stavby a mám pod dlouhým akvárkem myslím 2 trubky. Mě teda nedokázal nikdo vysvětlit, jaké nebezpečí vlastně hrozí - a upřímně by mě to zajímalo. Když v potěru topení není, tak se dává u bytové zástavby tuším 4-5cm vrstva, když topení je, dává se 4-5cm nad trubkami, tedy celkem cca 6cm. Ta deska potom vypadá tak, že ve spodní části jsou 16mm trubky ve vzdálenosti od 10-20cm od sebe, nad nimi pak jen potěr. Pevnost anhydritu v tlaku je 20 nebo 30Mpa, čili o mnoho řádů výše, než dokážeme zajistit jakýmkoliv akváriem. Jediné nebezpečí může podle mě vzniknout v izolační vrstvě pod potěrem a v extrémním případě prasknutí anhydritu - ale to se nezřídka děje v prvních fázích tvrdnutí potěru, prasklina se potom opravuje nějakou pryskyřicí a obvykle to není žádná havárie...
Zateplená je pomalu celá republika. Klidně bych tam to AQ dal.
Ono je lepší dát ho až ke stěně, zvlášť když je to plášť budovy, ta stěna je pak ofukovaná stoupajícím vzduchem, což jí umožňuje osychat a zároveň se ohřívat, což obojí omezuje kondenzaci vody na té stěně (což zvláště za nábytkem, zejména skříněmi plnými látek, není v nezateplených objektech vůbec nic neobvyklého).
Dnes už se nepočítá s nábytkem u zdi? Pokud mě paměť neklame, tak se podlahové topení dávalo půl metru od zdi.
Díky za reakce, právě topenář/vodař co je tam v průběhu celé stavby mně od toho odrazoval, že by to tam nedával. Reálná nosnost bude určitě vyšší, ale že něco kolo 600kg na metr by to asi nevydrželo.
Je tam systémová deska, ty hadice a zalité anhydritem prý 4,5cm.
No máme už náhradní řešení, takže akva bude asi 160x50x60, což je pořád 4x více než mám teď. A bude alespoň motivace se po čase zase stěhovat do většího
A přesto navzdory zděšenému tlučení kolegů všechna akvária v mých prezentacích stojí na podlahovém topení, tři - z toho jedno 300l dokonce v patře. A to jsem ještě nezmínil 220l sud, který stojí na ploše cca 0,2m2 (s vodním sloupcem cca 1m), vedle něj regál s nářadím (odhaduju tak 300kg) a z druhé strany pračka a na ní sušička, to vše na podlahovém topení - nic z toho se zatím do země, případně do přízemí nepropadlo
Ale nic ve zlém, opravdu - opatrnost je rozhodně na místě, jak jsem psal hned na začátku, je potřeba posuzovat konkrétní konstrukci podlahy. Ale je škoda vzdát je hned akvária jenom kvůli podlahovému topení, to doufám, že mé nádrže jsou toho dostatečným důkazem. Každopádně - když budeš mít s kolegy někdy cestu kolem, rád vás pozvu na kafe a na exkurzi
Nechci dělat z rybiček stavební poradnu, za mě poslední slovo - vše znovu konzultováno s kolegou statikem i zkušeným TDI, oba čtou a zděšeně tlučou hlavou o zeď...
Víc k tomu nemám, pan domácí info dostal z obou břehů, jeho volba. Poslední rada (MrMovie) - pozvi si svého topenáře a pak se poděl, co Ti řekl...
Přidat reakci
[1] ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 7205x