Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Prezentace - 540l v obýváku

 

Nádrže » Jarry » 540l v obýváku » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
1.8
540l v obýváku
*
*
*
*

Majitel: Jarry   Kategorie: Společenské akvárium
Zapsáno: 25. 4. 2016   Poslední aktualizace: 20. 2. 2018 Nový záznam v deníku Změna v seznamu rostlin Změna v seznamu ostatních živočichů Změna v základních informacích 
Počet návštěv: 3018   Hodnocení: 100 %
Založení: 7. 6. 2016   Oblíbenost: 44 uživatelů
Kategorie: maxi akvária   Rozměry: 150 cm x 60 cm x 60 cm
Objem: 540 litrů   Čistý objem: 405 litrů
Tloušťka skla: 12 mm   Objem bez skla: 500 litrů
Fotek a videí: 106+1   Komentářů: 110


Popis: Terčovci a akary hnědé.

Biotop: Z původně rostlinného akvária to teď alespoň vzdáleně připomíná přirozený biotop terčovců, s výjimkou Microsoria a asi i Vallisnerií.

CO2: 6kg láhev bez nočního vypínání, vše objednáno a složeno dle zdejšího článku, za který jeho autorovi děkuji :-) Teď už spíše slouží k regulaci pH.

10.3.2017 - externí atomizer nahrazen reaktorem (PROFIPLANTS CO2 reaktor TYP 2 - velikost 6) ze 2 důvodů - obava z prasknutí a mlha v akváriu při použití atomizeru. Bez mlhy vypadá akvárium nesrovnatelně lépe, reaktor rozhodně doporučuji.

Dekorace: Rašelinový kořen

Dno: Říční písek 1-4mm

Filtrace: JBL CristalProfi e1501 + skimmer JBL TopClean II
Náplně - nahoře originál hrubý biomolitan jako předfiltr, odspodu potom - jemnější biomolitan, JBL Micromec, Matrix, Purigen, nejjemnější biomolitan (hlavně na přikrytí pytlíku s purigenem).

SUNSUN HW-703A
Náplně odspodu - originál keramické kroužky, Seachem Matrix, molitanový předfiltr na sací trubici.

Filtry jedou paralelně, každý nasává na jedné straně akvária, SunSun má výstup veden přes CO2 reaktor do rampy, JBL má výstup obyč trubici s kolínkem v rohu akvária.

Původně byl jen JBL filtr, ale nestíhal, 14 dní po nasazení druhého filtru je voda krásně čistá.

Hnojení: Začal jsem s PPS Pro s MicroMix, pod rostliny jsem dal při sázení Rataj Bivoj.
Příště už bych nic do dna nedával, dokud nebude umístění rostlin finální.
Metoda PPS Pro se také neosvědčila, takže měřím spotřebu jednotlivých makroživin + Fe a podle toho míchám dávky vždy na cca 2 týdny.

Krmení: Mix - vločkové, granule, mražené.

Osvětlení: 3xT5 39W v krytu. Každá zářivka má hliníkový reflektor, aktuálně svítím 9h denně.

Pozadí: Černá fólie.

Stojan: Vlastní výroba, kostra svařená z jeklů, obalená laminem.

Topení: Eheim JÄGER 300 W, teplota nastavena na 29°C.

Údržba: Každý týden odkalení a výměna vody cca 40%, čištění skel.

Voda: Kohoutková (12dKH a PH 7,4, NO3 11mg/l) + RO. Pořídil jsem 220l sud, do kterého jsem dal akvarijní topítko a čerpadlo. Nejprve napustím třetinu sudu studenou vodou z kohoutku, pustím topítko nastavené na 29°C a začnu dopouštět vodou z osmózy. To trvá cca 10h, druhý den mám připravenou vodu na výměnu. Vodu ředím v poměru cca 1:2 (1 díl kohoutkové, 2 díly z RO), abych dosáhl celkové tvrdosti kolem 5GH. pH v akváriu je kolem 6,5.

Vzduchování: -

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní

16.09.17 12:49

16.09.17 12:49

16.09.17 12:49

16.09.17 12:49
Sešlost 3 chlapů
Sešlost 3 chlapů
16.09.17 12:49

11.08.17 12:18
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Odřasená vzrostlá Blyxa :-)
Odřasená vzrostlá Blyxa :-)
Rostliny
11.08.17 12:26
Namnožená Blyxa
Namnožená Blyxa
Rostliny
11.08.17 12:26
Celkový pohled po odtemnění akvária
Celkový pohled po odtemnění akvária
Akvárium
11.08.17 12:26
-
-
Ryby
30.07.17 16:58
Samice z posledního výtěru
Samice z posledního výtěru
Ryby
30.07.17 16:58
-
-
Ryby
30.07.17 16:58
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruDeníček
20
2.2018
Včera proběhlo to, co už jsem měl udělat dávno - zásadní zjednodušení akvária. Hlavně vyhození kamenů, jejichž jediný účel bylo zabírání místa a znesnadňování udržby. Vyndal jsem všechny rostliny kromě Vallisnerií, stonkovky obalené sinicí šly na kompost, vybral jsem 6 pěkných mladých E. Osiris, od cichlidek jsem přidal 2ks E. Bleherae (zůstaly tam 2, což bohatě stačí), dále Limnobium a nechal jsem i Microsorium, které v poslední době krásně rostlo. Hloubkově jsem odkalil celé dno i tam, kam jsem se dříve přes kamení nedostal. Potom jsem zasázel Echinodory, připevnil na kořen Microsorium + jsem dal dopředu 3 malé keříčky Staurogyne. S tím vším byla spojená velká výměna vody (cca 60%). Přesto, že jsem se snažil vyndavat rostliny opatrně, bordel z toho byl velký. Kupodivu byly mnohem naštvanější akary. Po výměně už voda vypadala dobře, ryby se zdály být v klidu - ale celý večer jsem je kontroloval. Ráno voda jak křišťál, ryby nastoupené pod krmítkem, což beru jako dobré znamení:-) Akvárium má teď úplně jiný charakter, řekl bych, že pro chov terčovců je to takto mnohem vhodnější. Nevím, co bude se sinicí (tentokrát jsem odstranil opravdu téměř všechnu), ale i kdyby se dále tvořila, tak v tomto stavu už budu schopen jí jednoduše mechanicky likvidovat. V pátek bude další výměna vody a měření parametrů, teď po všech těch akcích vůbec nevím, jak to bude vypadat. NO3 předpokládám kolem 10mg/l, určitě jsem hodně naředil PO4. Zkusím přejít na nižší úrovně (CO2 jsem nechal slabě puštěné, ale dropchecker tmavě zelený, odhaduji koncentraci kolem 10-15mg/l). Svítím 3mi 39W zářivkami, chtěl jsem přejít na 2, ale to bych musel přepojovat předřadníky, přední 2 zářivky jsou totiž na společném. Až si to trochu sedne, tak něco nafotím. Doufám, že terčovci budou ok, za poslední týden jsem jim dal slušně zabrat - ale teď už snad bude jenom lépe.
19
2.2018
Včera pár hodin po výměně se terčáci začali pomalu probírat, ještě večer už si jich 6 dávalo artemie, teď ráno už všichni krouží u čelního skla, tak snad to bude ok. Ještě teda mají zhasnuto, ale bylo vidět, že už nahodili barvy. Dneska ještě jednou vyměním polovinu vody (tentokrát už za měkkou z RO) a udělám plánovanou čistku. Uhlí ve filtru zatím nechám.
18
2.2018
Včera jsem po výměně vody začal s Blue Exit kůrou a dnes jí ukončuju, protože takhle naštvaný terčovce jsem snad ještě neviděl:-O Skoro všichni jsou zalezlý ve Vallisneri a ven se jim moc nechce. Takže jsem dal připravovat vodu, zítra udělám velkou výměnu a nasadil jsem do filtru aktivní uhlí. Sinici jsem včera odstranil z velké části mechanicky, tak asi zítra vyházím zbytek stonkovek a pojedu jenom na 2 zářivky.

EDIT: výměnu vody jsem udělal nakonec hned - musel jsem dát čistou kohoutkovou, z osmózy bude až zítra, to bude další výměna, začínalo to vypadat opravdu špatně. Dokonce i akary vypadaly zle. Teď 3h po výměně už 4 terčovci nahodili barvy a jezdí venku, 3 ještě stávkují. Akary už také vypadají ok. Zítra zároveň překopu akvárium, vše napadené sinicí pryč, kámen konečně pryč, zjednoduším layout tak, abych se všude pohodlně dostal odkalovačem. Doplním více plovouček, rozsázím Echinodory a možná nechám ještě nějakou Vallisnerii - ale velké formy půjdou taky pryč (je z nich docela bordel, navíc blokují část hladiny). Roste mezi nimi pár kousků malé spiralis, tak nechám jenom tu. CO2 jsem ztlumil na cca 1 bublinu / s a vyřadil jsem zadní zářivku.
12
2.2018
Stav rostlinstva pod útlakem sinice už nedá nazvat jinak, než katastrofální. Chcípá prakticky všechno, včetně Echinodorů, kupodivu se ale stále velice dobře daří Vallisnerii a Microsoriu. Zkusil jsem zkrátit dobu svícení na 7h, což sice zásadně zpomalilo sinici v růstu, ovšem odnesly to skoro všechny stonkovky - chcípla dokonce i Ludwigia repens, což jsem si nikdy nemyslel, že je možné. V pátek po výměně vody jsem vrátil svícení zpět na 9h a dneska jsem sklidil tak půl kila sinice z volného dna a z rostlin. Dostal jsem se do začarovaného kruhu, kdy při snížení osvětlení chcípá sinice, ale i rostliny a naopak - teď rostliny krásně bublají a rostou, ale sinice je rychle dostihne a "zadusí". Dneska jsem tedy ještě směřil všechny živiny, co umím a hodnoty jsou řekl bych téměř učebnicové (NO3=20mg/l, PO4=1,2mg/l, K=15mg/l, Fe=0,1mg/l). Po vrácení zregenerovaného Purigenu do filtru se jako vždy přestala dělat GDA na skle (opravdu je to 100% spolehlivý indikátor potřeby regenerace), ovšem na sinici nemá vliv absolutně žádný. A protože mám dojem, že jsem vyčerpal opravdu všechny možnosti boje se sinicí přirozenou cestou, tak nezbývá, než zkusit štěstí s přípravky:-O Jako první jsem se rozhodl vyzkoušet Blue Exit, kde by mohla být cca 50% šance, že zabere. Zítra služebně odjíždím, ale objednám ho na pátek a po výměně vody začnu s dávkováním. Pokud nezabere, rozloučím se se zbytkem stonkovek a asi vyzkouším metodu s Acriflavinem, popsanou v jednom z čísel časopisu e-akvarium. A poslední varianta je totální zjednodušení akvária, snížení počtu zářivek ze 4 na 2 a vysazení pouze Echinodorů. Terčovci kupodivu nereagují na sinici nijak negativně (alespoň prozatím), dokonce bych řekl, že jsou v lepší formě, než kdykoliv předtím. Každopádně je zajímavé, jak se z docela slušně prosperujících rostlin stanou během pár měsíců trosky bez jakýchkoliv zásadních změn v akváriu. Říká se, že je potřeba odstranit příčinu problému, ale tu já v tomto případě nejsem schopen odhalit. Údržba akvária je pravidelná a stále svědomitá (každý týden výměna 40% vody, odkalení). Ještě mě napadá, že sinice nastoupila až pár měsíců po zasazení vody z RO - do té doby jsem měl problémy s různými ruduchami atd., ale sinici jsem neznal. Tak buď se jí daří v měkké vodě, nebo jako prevence pomáhala neodstátá voda přímo z kohoutku, kterou jsem dříve používal.
1
2.2018
Nasadil jsem 2g Fluke-Solve (praziquantel) - vodu to slušně zamlžilo (je to hodně jemný prášek), ale žádnou negativní reakci od ryb jsem zatím nezaznamenal. Pro jistotu jsem vyndal z filtru Purigen, zítra ho tam zase vrátím. Už jsem tedy žádnou další tasemnici neviděl, ale pro jistotu - obecně je to doporučováno jednou za rok pro preventivní odčervení, takže by to nemělo rybám nijak ublížit. Sinice - na odkaleném dně se jednoznačně přestala tvořit. Trochu problematické je to u Rotal, kde není možné sinici z jemných stonků odstranit, ale pozoruji už čisté přírůstky rostlin - až budou mít cca 15cm nových stonků, tak Rotaly kompletně přesadím a také pod nimi pořádně odkalím dno. Zatím svítím 7h, ale všemi zářivkami celou dobu. Po výměně vody to zvednu na 8h, další týden na 9 a uvidím.
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit nádrž Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 100 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář

Jarry
16.2.18 11:40
No včera v noci jsem se vrátil z cest a sinice všude - a to jsem jí v pondělí odpoledne opravdu důkladně mechanicky odstranil. Bohužel jsem zapomněl Blue Exit objednat, tak zkusím, jestli ho dneska někde seženu, každopádně v sobotu asi proběhně překopání akvária - vyhodím kámen, přes který se pořádně nedostanu do pravé poloviny akvária a půjdou také všechny stonkovky. Vyndám 2 zářivky a pojedu jenom na 2, to bude Microsoriu, Vallisneriím a Echinodorům bohatě stačit - a nic jiného už tam stejně nebude. Pokud vše půjde podle plánu, tak stejně zbývají cca 3 měsíce do zrušení, to už se nebudu pokoušet o žádné velké věci. Popravdě - takhle bude rušení alespoň jednodušší, kdybych měl rušit a vyhazovat hromady prosperujících rostlin, tak by mě to hodně mrzelo. Akvárium pak plánuji na přechodnou dobu používat jako karanténu během zarybňování aktuálně budované náhrady a pak poputuje k sousedovi:-)
MirekSazava
13.2.18 19:35
Za pokus by to stálo, jako poslední pokus před chemií. Zkusil bych to uplně bez fosforu.
Jarry
13.2.18 12:59
Ahoj, úplně vysadit ne, ale postupně koncentraci snižuju - je pravda, že jsem byl jeden čas až někde kolem 3mg/l, teď lehce nad 1mg/l. Ale asi zkusím namíchat dávku bez fosforu a sundavat koncentraci až to výskytu GSA - tu jsem měl při nedostatku na skle poměrně rychle a spolehlivě:-)
Januk17
13.2.18 12:50
Dávam ti palec hore na hodnotenie 100% len ak by sa dalo tak dám 150% hodnotenie tvojho akvarka. ahoj palec palec
MirekSazava
13.2.18 12:38
Ahoj, škoda, že se nedaří :-( Nezkoušel jsi uplně vysadit fosfor??
Afropithecus
13.2.18 10:10
Dle fotek parádní AQ tak držím palce potlesk
kvietik
13.2.18 6:08
Dúfam, že sa sinice zbaviš. Reči, že keď sa zbaviš pričíny zbaviš sa aj sinice nie su vždy pravdive.Blue exit mi v minulom akva pomohol, teraz v tomto mi nezabral(je ale možné, že trebalo trocha zvýšiť dávku).a viež sa dostať k acriflavinu v prášku?
Jarry
28.1.18 18:18
Dneska NO3=15mg/l, PO4=1mg/l. Ostatní se drží na stejných úrovních.
Maq
28.1.18 14:45
Už nic neměříš? Škoda.
Jarry
21.1.18 16:04
Díky, bohužel, aktuálně není akvárium ve stavu, kdy by se dalo nafotit:-( Propásl jsem asi nejhezčí stav, kdy ještě byl předek zarostlý blyxou a vzadu rostliny až k hladině. Pořád jsem si říkal, že to ještě bude lepší a pak to najednou začalo odcházet. Teď tedy začínám pozorovat první známky zlepšení, jakmile se rozjedou ostříhané rotaly, tak to bude ok a něco nafotím, i když už bez Blyxy - možná zkusím dát dopředu nějakou menší formu Eleocharis. Ale ryby bych mohl nafotit, jsou tam 3 pěkný samci, pořád docela slušně rostou, na to, že pro vykrmení není to akvárium optimální. Teď už se ale spíš začínám soustředit na nové, kam je potom přesunu:-)
Wanderer
20.1.18 7:18
Máš to moc pěkný. potlesk Nádherný ryby. Co nějaké aktuální fotky?
774441469
17.1.18 9:11
Stále nádhera
Jarry
10.1.18 17:12
Už jsou tam spolu skoro rok a akary tam byly ještě rok předtím. Soužití je zcela bezproblémové, terčovci jdou po žrádle aktivněji, než akary:-)
liborass
10.1.18 14:17
Nevím, jak se to mohlo stát, ale tohle akva mi nějak uniklo :-( Musím říct, že kombinace terčů a akar hnědých vůbec nevypadá špatně palec Všude se jen řeší soužití terčů a skalár. Snad to nebude dělat v budoucnu neplechu, tak ať rostou a plavou palec
kvietik
8.1.18 22:01
Úplna náhoda :-) , Dal som do akvária jednu Sturisomu, ta začala čistiť korene a skla a z riasou brala aj sinicu ano , Po dvoch dňoch som mal síce v akva vďaka jej výkalom nálevníkovu "pohromu", ale prešlo to. Ostala mi ešte sinica v dne, tak som znížil osvetlenie(mám dve 36w žiarivky, nechal som iba jednu) a sinica je preč. Samozrejme, že pri rastlinnom akváriu, je to zložitejšie...
Jarry
8.1.18 8:43
:-) jak se ti to povedo? V akváriu bez rostlin, nebo jenom s nenáročnými na světlo a regulovatelným světlem bych si teda asi poradil, ale tady bojuju s tím, že jakmile uberu na světle, začne mizet sinice, ale taky chcípat rostliny:-( Přitom první rok jsem neměl se sinicí absolutně žádný problém a svítil jsem mnohem více. No počkám teď jak zareaguje na to mírné zvýšení koncentrace NO3, třeba to zabere.
kvietik
7.1.18 20:38
Ja som sa konecne zbavil uplne sinice po 7 rokoch.
Jarry
6.1.18 22:43
Zvyšování maximálně někam k 20- 25mg/l, to jim vadit nebude. Např. Stendker uvádí ve svém manuálu 100mg/l jako hranici, kdy by se měla častěji měnit voda:-)
kvietik
6.1.18 22:29
Nebude vadit rybam zvysovanie NO3?
774441469
30.12.17 18:59
Moc pěkné

 
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/nadrze/25145