Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Umístění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Umístění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 16:58 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
Mě by popravdě celkem zajímalo, jak a kdy tyhle normy vznikaly, osobně si myslím, že u správného provedení daná konstrukce musí vydržet desetinásobek. Když jsem dělal velké akvárium, tak jsem někde dohledával pevnost anhydritu a vyšlo mi, že 4,5cm silná vrstva by to měla udržet i v případě, že by pod anhydritem v místě akvária nic nebylo a byl by ve vzduchu (za správnost výpočtu ovšem ruku do ohně nedám):-) Topení na pevnost asi nemá žádný zásadní vliv, pokud se bere v potaz pouze vrstva nad trubkami - jak by vlastně mohla trubka (sama o sobě hodně pevná) naplněná vodou. Nejsem statik, ale měl jsem postaveno v jedné místnosti 540l a 1152l, v obou případech 60cm výška, v obou případech vedly trubky podélně pod akváriem, u napouštění toho většího jsem měl laser, abych viděl, co to dělá, neudělalo to vůbec nic. Tím nechci nikoho pobízet ke zbytečnému riskování (sám jsem měl poměrně strach), ale jak už jsem psal, pokud není podlaha vyloženě zfušovaná, ničeho bych se nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 16:35 Muž ZDRI [1415] Re: Jarry, Smetany
Bohužel, platí mnou níže napsané (ten nižší řád). Standardně do 250 kg/m2, s vodní podlahovkou méně, přesné číslo podle konkrétního provedení. Jedna věc je, že je to stanoveno s velkou rezervou, druhá je technologická kázeň na českých stavbách, která ve výsledku ty rezervní koeficienty často vymaže...

Ale pokud majitel neřeší záruku na topení/nový barák, pojistné (ne)plnění a trvale (ne)klidné spaní, i tak móžno, nebude první ani jediný, spousta lidí má doma horší šílenosti :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 15:36 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
To číslo je normově správně to je pravda, já jsem to řešil hodně, viděl mou skladbu podlahy i známý statik, říkal, že se nic nestane, ale razítko by pod to samozřejmě nedal:-) Tak jsem se ještě ptal člověka, co mi dělal dozor a ten se smál, že takovou věc vůbec řeším, ať to tam postavím na jeho riziko:-)
Ono taky záleží na tom, co je pod tím topením (izolace) a jak je to provedené. Já měl tenkrát štěsí, že jsem měl možnost koupit do podlahy za dobré peníze EPS 150S - a pokládal jsem ho sám, takže jsem tomu věřil. Ale vím, že se běžně dává do podlahy i fasádní EPS a potom by v případě ošizeného potěru (málo anhydritu / betonu nad trubkami) problém být mohl (viděl jsem fota z realizací, kde byly po zalití trubky vidět!). Ale pokud to není vyloženě fušeřina (viz mé předchozí poznámky), tak bych se 50cm vysokého akvária nebál v žádném rozměru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 15:15 Muž ZDRI [1415] Re: Smetany
Myslím, že ne, správně je původní číslo 1,6 kN/m2 (tzn. 160 kg/m2). Toto je základní minimální normová hodnota. Pokud projektant neměl zadání navrhnout to na vyšší zatížení, bude sedět tento řád. A dnes je všude snaha minimalizovat realizační náklady, takže projekce jde na hranu normy. Reálná únosnost samozřejmě bude vyšší, o kolik konkrétně, záleží na konkrétním typu topení a souvisejících vrstvách. Pravidelně to řešíme při dodatečných montážích krbů a je problém najít statika, který to podepíše (když na to klient chce záruku a prohlášení o shodě). Ale ještě si to ověřím u kolegy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 14:56 Muž Smetany [1226] Re: Jarry
Taky bych si myslel že ti tam chybí nula. Běžně se zátěž podlah s topením u novostaveb uvádí o řád výš to je někde mezi 1200 a 2400 kg/m2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2019 14:39 Muž Jarry [1437] Re: MrMovie
160kg/m2 je nesmysl, jaká je konstrukce podlahy? Mám na podlahovém topení 1152l akvárium... Pokud jsou to trubky zalité anhydritem, nebo betonem - a není to ošizené, není moc čeho se bát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 13:54 MrMovie Re: Jarry
Tak pešek, nepohlídal jsem včas podlahu (staví developer rozzureny ) a všude je podlahové topení, nosnost tedy 160kg/m2 takže se tam nevleze vůbec nic. Kvůli jiné stěně byl vynechán prostor uprostřed, tak to vypadá na možnost Ada (bez pozadí a viditelné ze všech, nebo alespoň 3 stran - říká se tomu Ada, ne? :) ). ROzměr pak cca 160x45x50 takže "jen" 360l.

Ale tam měla být původně TV - neruší to případně moc ryby, kdyby nad nima byla TV?

Ještě zkouším statika a možnosti uchycení do stropu apod, ale to nevidím moc reálně. :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 22:04 Muž Smetany [1226] Re: MrMovie
Odkalovat je zbytečné a automatické výměny vody jdou vyřešit (mám a funguje skvěle).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 21:36 Muž Roger [1873] Re: MrMovie
Mám 4 akvaria a páté 300l bude v brzké době ;-) čas je pojem relativní, pokud tě to baví čas si najdeš, jen si umět rozvrhnout den n8c jiného v tom není, kolikrát to dělám v noci, ale mám to jako relax tak mi to nevadí a čas si najdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2019 14:40 MrMovie Re: Roger
To už mně taky párkrát napadlo, ale nemám dořešeno (zatím ani představu) jak automatizovat výměnu vody a odkalování. U jednoho akva se to dá, ale kdyby byly 2 a více, tak bych na to už asi neměl čas. hmm

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2019 17:39 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Jj, pravdu bdíš :) já to tak myslel, od rohu podél stěny smich pak už ke to jen o podlaze co snese :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2019 17:36 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Rohy jsou špatně, lepší je obsazovat nejdelší stěny;-)pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.08.2019 15:08 Muž Roger [1873] Re: MrMovie
Řasy budou stejně :) když máš možnost umístit 2x větší ber to, zbytek se vyřeší pak, a tam kam se vleze menší kup ještě menší a je to :) jak u nás, rohy pomalu ale jistě obsazuji akvarii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2019 19:40 Muž Jarry [1437] Re: MrMovie
Není co řešit, 2x větší je dostatečný důvod :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 19:33 Muž Skoro důchodce [21] Re: MrMovie
Poříd si dvě, je to uklidňující relax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.08.2019 18:35 R Muž afc1886 [14682] Re: MrMovie
MrMovie napsal:, ale ke zdi mezi pokoje se vleze cca 2x větší akva, a mohlo by to tam být právě lepší pozorovací místo, vedle by měla být pohovka atd.
Myslím, že sis sám odpověděl. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2019 18:20 MrMovie Re: MrMovie
Díky všem za reakce. :-) Šlo mi hlavně o to riziko s řasami. Jestli nejspíš nehrozí tak to doladíme s architektem podle rozmístění ostatního nábytku.

To místo u fr. okna má něco do sebe, ale ke zdi mezi pokoje se vleze cca 2x větší akva, a mohlo by to tam být právě lepší pozorovací místo, vedle by měla být pohovka atd.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.08.2019 09:10 Muž Jarry [1437] Re: MrMovie
Jak už tu padlo, dej ho tam, kam se vejde větší a dej největší možné. Případně bych se rozhodoval podle toho, kde bude gauč, křeslo atd., aby se ti akvárium dobře pozorovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2019 08:24 Muž Skoro důchodce [21] Re: MrMovie
U toho francouzského okna by večer vyniklo, záleží na jakou je stranu, pokud na jih, předpokládám že tam bude pergola, která to zastíní, a v poledne je slunce vysoko, takže nebude svítit přímo na akva. Prostě 2 mi přijde vhodnější. A obyčejná hadice stačí. Dále je důležité, kde bude TV. aby se pohled optický nerusil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 23:58 Anďaska Re: MrMovie
Vzhledově mi příjde mnohem lepší ta první varianta. Mezi dveřmi a oknem mi to tam příjde moc zapadlý a také jak říkáš...moc světla na jednom místě ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2019 22:54 Muž vlka [3444] Re: MrMovie
V novym domě bych nešel míň jak do 1000 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 22:22 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: MrMovie
kamkoli vleze :) a určitě větší smich
voda ( kohoutek) v novostavbě můžeš naplánovat až u akva, totéž odpad...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 22:16 R Muž Anthrax [4765] Re: MrMovie
Taky mám akva u velkého okna na jih. Vše je v pohodě. Řasy nejsou. Ale nikdo ti nezaručí, co to udělá u tebe.

Na napouštění vody použij hadici a něco takového www.mall.cz/… a vypouštěj samospádem třeba do WC nebo na zahradu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 21:50 MrMovie – Umístění v rohu mezi okny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, plánuji v novém umístění akva. Mám dvě favorizovaná místa (přílohy). Nicméně kvůli dalšímu vybavení by bylo nejlešpší dát akva do rohu mezi ty dveře a okno, ale nebude tam moc svítit (dveře jsou na jih, okno na východ)?

Díky za případné doporučení. Následně musím taky vyřešit nějak dopouštění a vypouštění vody, které aktuálně řeším kýblem, ale u 2 - 3x většího akva než mám teď (100L) si to nedokážu moc představit - ani nechci :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2018 12:25 Žena tramtra [3202] Re: Roman
Nemělo by to vadit, já mám akvárka v podobné vzdálenosti (asi 5 m) proti oknům na jihovýchod ve výšce kuchyňské linky. Odlesky vadí jen při focení, na chod akvária to nemá žádný vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 10:34 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy
Snad nevadí, když ohledně toho odkážu na konkrétní prezentaci.
Třeba tahle: rybicky.net/nadrze/29417-bettarko
Okno v rámci prezentace s žaluziemi i bez. :-) A jen podotknu, nejde o tu cca hodinu, kdy do okna svítí slunce. To okno se odráží celý den. Speciální kategorií jsou pak aq se zakřiveným sklem, v těch se něco zrcadlí snad z každého úhlu.
Ono to na fotce samozřejmě vypadá hůř než v reálu, ale jak píše Michal, rozhodnutí je na Tobě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2018 10:09 Muž Yirka [9126] Re: Roman
Zopakuji zde mou reakci na podobný dotaz z roku 2010... Uf to to letí. ;-)

Akvárium je ve většině případů doplňkem-dekorací bytu a i když s ním počítáme dopředu, většinou se musí jeho umístění podřídit našim potřebám. Proto se umisťuje na jakékoliv světové straně, v různých výškách, různě osvětlené atd. Pokud jeho umístění přizpůsobíme osázení rostlinami, osvětlení a ostatní techniku a zvolíme odpovídající obsádku rybek, bude fungovat ať stojí kdekoliv. Nakonec o tom svědčí zde prezentované stovky nádrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2018 10:06 Muž MichalV [327] Re: Roman
4,5 m je dosť ďaleko. Predpokladám, že to budeš mať na skrinke a slnko ti tam priamo svieti tak 1 h z celého dňa, aj to len v zimných mesiacoch. Nemyslím, že to bude problém. Okno sa dá vždy zatieniť žalúziami.
Ja som ešte u rodičov mal akva cca 3 m od okna a západné slnko mi svietilo priamo asi 1,5 h, ale tá intenzita vo večerných hodinách bola prirodzene nižšia.
Rastlinky prosperovali aj napriek osvetleniu žiarivkami 20 W na 70 litrov. Ryby mali pekné farby pri slnečnom osvetlení. Priame svetlo dopadajúce na sklo sa ale lomilo a vytváralo dúhu, čo môže niekomu vadiť. Svetlo zo strany môže pozorovateľovi prekážať. Po presťahovaní akva do kúta, kde slnko nesvietilo sa rastlinky zhoršili.
Musíš si sám zhodnotiť + a -.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 10:03 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Roman
Nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 08:57 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Roman
I tady v prezentacích je pár akvárek proti oknu, ale osobně bych ho tam nedával. Pokud jsou to západní okna, bude Ti tam večer dost svítit. Asi to nebude mít velký vliv na růst řas, když to není přímo u okna, ale dost to ruší při pozorování - neustále se Ti budou ta okna v akváriu odrážet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 08:43 Roman – Akvárium
Ahojte myslíte že nebude vadit mít akva naproti oken? cca 4,5 metrů od oken na západní straně .
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 22:42 R Muž Anthrax [4765] Re: Radek
Ahoj, dost záleží na rybách, které chceš mít. Někdy je kryt nebo krycí sklo nutnost, jindy můžeš mít akvárko klidně otevřené a světla mít například položená na hranách akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2018 22:40 Jarda62 Re: Radek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 22:30 Radek – Horní kryt
Ahoj začínám a chtěl bych poradit jestli musí mít akvárium horní kryt . Dekuji za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2018 08:40 Muž Matesak [1] Re: bobik0cz
Ahoj, díky za rady. Bude to asi systém pokus/omyl, ale pokusím se zakomponovat co nejvíc rad.
BTW: V pátek proběhlo zaměření a AQ až je 40 cm široké :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 18:33 Muž LeRi [315] Re: Matesak
Do vyklápěcích dvířek bych nechal dát www.elektro-paloucek.cz/… nebo nějaké podobné je (jich mraky) a nemusíš mít krycí skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 12:21 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Matesak
Plánuješ to osvětlení přímo na hranu AQ (případně na lankách zavěsit) nebo až na strop krytu?

Rozhodně ti doporučuji pokud nejsi milionář, vyprdni se na toto drahé světlo a kup si hliníkový profil a pásky a zbasti si to sám když to bude schované. (můžeš mít i barvičky) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2018 12:07 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Matesak
vaaclav má pravdu, krycí skla jsou vopruz, hlavně čistění toho vodního kamene.

Já mám plastový kryt 7 cm nad hladinou, na kterém se odpar zkondenzuje (na plastu nemokvá, ale zároveň větrám na 5 místech. Netopím (vyjma světel) a vlétě je ten odpar překvapivě veliký.

Já bych na tvém místě udělal.

Do boční strany od dveří designové eloxované mřížky. (sice opruz bude, že v noci tam bude prosvítat světlo)

Zauvažoval nad větráčky, ale hlavně vyřešil horní stranu toho krytu (spodní police stěny), pač se vsadím o flašku, že do 3let to zmokvá a bude na odpis. :-P

Já bych tam na ten vršek dal nějaký materiál na kterém by se to sráželo např. sklo, plast nebo jestli existuje opravdu nějaký voděodpudivý nátěr, zkapávalo zpět dolů a pak větral a větral :)

PS: Proč to bude proboha jen 35cm široký? coze

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2018 09:50 Muž Jarry [1437] Re: vaaclav
Záleží na řešení krycích skel, souhlasím teda, že je to otrava, ale někdy se jim člověk nevyhne. Nejvíc se mi osvědčilo mít krycí skla jenom položená na výztuhách, při údržbě je sundám, otřu a mám celé akvárium odkryté (bez krytu). V akváriu s krytem mám krycí skla šoupací (tam to jinak nešlo) a to je opravdu nejhorší možná kombinace. Ale popravdě si to bez nich představit nedokážu, stačí mezera, aby byl kryt ráno celý mokrý.

K obrázku a původnímu dotazu - pokud to nad akváriem bude dobře otevíratelné, dal bych tam 2 volně položená krycí skla - předpokládám, že uprostřed asi bude příčná výztuha a při šířce akvária 35cm nebude problém s manipulací (sám mám na jednom akváriu krycí sklo 70x40cm a je to ok). Pokud se neosvědčí a odpar nebude velký, sundat jdou vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2018 23:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Matesak
Krycí skla je hrozný voprus a sežere to spoustu světla a ta jejich údržba je děsná věc. 30 let mám akvárium bez krycích skel ale z krytem. Pokud je prostor a odpar z akvária nevadí a nic neplesniví tak není co řešit. U mě těch 10-15 litrů za týden odpařené vody ničemu nevadí. Kryt mám ale dost vysoký skoro 20cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2018 20:01 Muž Matesak [1] – Jak vyřešit odvětrávání/odpar AQ
Fotka k příspěvku Ahoj,
po cca 10 letech se vracím k akvaristice. Naše první akvárium by mělo být vestavné a celé "zadeklované". Viz prezentace AQ rybicky.net/nadrze/28707

Co bych ale potřeboval poradit je to, jak vyřešit vyvedení odparu z AQ.

Můžu určitě nechat volný prostor z boku, z levé strany. Člověk, který dělal tento nákres (a sám má AQ) tvrdí, že bude stačit AQ zakrýt sklem a pak se to uvětrá prostorem u těch vyklápěcích dvířek na AQ. Čemuž a) moc nevěřím, b) všiml jsem si, že tu většina lidí preferuje AQ nezakrývat sklem (i když jsem to tak před 10 lety taky měl). Chci svítit nějakým LED světlem typu: www.juwelakvarium.cz/… (ne z toho webu, jde o ukázku).

Budu rád za každou radu, názor, zkušenost.

Díky!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 13:44 Muž Sobii [0] Re: Wanderer
Super.diky. chci tam dát 400l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 21:58 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Sobii
Neber to s tím umístěním u okna tak striktně. Tohle je přece jenom dál. Přirozené světlo není nic proti ničemu. A kdyby to přece jen dělalo problémy, jsou tu ty žaluzie. Taky mi občas svítí na akvárium a je to zase jiný pohled, než od umělého světla. Jestli se to bude v létě přehřívat, tak budeš muset stejně vyřešit chlazení.

Klidně bych to tam postavil. Samozřejmě většímu bude slunce vadit méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 20:37 Muž Sobii [0] Re: NHKG
Ok . Diky. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.03.2018 20:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Sobii
Přímé sluneční světlo může způsobovat 2 problémy: řasy a přehřívání akvária v létě. Ale obojí jde řešit a nebo stahovat žaluzie/závěsy přes den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 20:31 Muž Sobii [0] Re: afc1886
Myslel sem kvůli tomu oknu.sviti tam sluníčko cca od 10-13h...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 20:20 R Muž afc1886 [14682] Re: Sobii
A proč bys nemohl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2018 20:10 Muž Sobii [0]
Fotka k příspěvku Ahoj. Mohl bych dát akva.na místo na fotce pod skříňku na zdi?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 20:07 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Suntour
Mám malé akvárko na WC a vzhledem k tomu, že tam není okno, tak osvětlení je pouze umělé. Světlo je napojeno na spínací hodiny a funguje to bezchybně. Kytky rostou jako sjednané a ryby se množí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 19:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Suntour
Spíše naopak. Přímé sluneční světlo podporuje růst řas. Rostlinám i rybám stačí umělé osvětlení.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 7204x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6452-umisteni-akvaria?od=51