Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Drápatečky

NápovědaFórum » Další živočichové » Žáby, Mloci 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Drápatečky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 11:52 Muž @ Jablečník [1] Re: Jablečník
všechno je jinak! Dnes jsem objevil jednu drápatečku jak si vesele zobe něco ze dna! Doufám, že obdobně přežívá i ta druhá !(?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 16:09 Muž @ Jablečník [1] 2 drápatečky hned zmizely...
Chci se zeptat zkušenějších.Mám měsíc založené společenské akvárium 450l,neonky, pancéřníčci Panda, ancíci, paví očka, rostliny celkem obstojně rostou, velmi kvalitní filtrace, každý týden měním cca 1/5 vody, Te cca 25stC, CO2 ne, chemické rozbory jsem zatím nedělal. voda per voko perfektní , rybky zjevně bez problémů.
Akva je hodně členité, spousta břidlice a tedy i úkrytů.

Přinesl jsem z burzy Horáčkova dvě drápatečky, vel. cca do 15ti mm, vypadaly OK ( i ty další co měl prodejce).

Asi hodinu jsem je postupně přivykal na vodu z akva, byly v pohodě. Pak jsem je tam vypustil a od té doby jsem je už neviděl... Je to asi 10 dnů..

Číhal jsem jestli nevyplavou k nádechu - nikolivěk...

Jak to vidíte? myslím, že to mají za sebou - ale takhle rychle!? To nechápu? Nevhodné chemické složení vody? Jsou na to až tak citlivé? Je to možné? Myslím, že z akva neutekly, ale nemohu to zaručit.

Koupím asi další dvojici a budu je sledovat v oddělené "sádce" v tomtéž akva.

Děkuji za vaše názory a případné rady. Martin alias Jablečník
EDIT- Ještě bych chtěl dodat, že mám pražskou vodovodní vodu, Podolí.

A chtěl bych se zeptat - cca jak často vyplave drápatečka k hladině - se nadechnout? Díky J.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2017 23:46 Ondro Re: ctibum
Tak drapatecka se stastne nasla :) Prezila tyden ve filtru. Nevime jak se tam dostala, a jak to mohla prezit, filtracni system jsme cely prohlizeli snad 5x a nikde jsme ho nevideli. Ted je z nej trosku vyzablinka ale snad se da do kupy. Nozicky ma v poradku ale ma neco jako bilej zavoj, nebo odloupnout kuzi na vsecj tlapkach, nevite co by to mohlo byt? Chut do zradla mel slusnou :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 06:43 S Muž @ ctibum [1264] - Snažím se to nezahubit...Re: Ondro
Přesně tak. Mně drápatečka vylezla otvorem pro kabel 1x1cm. Našel jsem jí jen díky kočkám, který s ní hrály fotbal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2017 05:12 R Muž @ afc1886 [1801] Re: Ondro
Jestli není akvárium zakryté,tak prohledej pořádně jeho okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2017 21:56 Ondro – Nezvěstná drápatečka.
Ahoj. Řešíme tu v našem 125l akvárku Akta X příhodu. Chováme v něm 2 závojnatky, 16 živorodek, 2 ancistrusi a donedávna 2 žáby - drápatečky. Přes víkend jsme odjeli (v pátek všichni žrali, v neděli jsme dojeli zpět) a po příjezdu jsme našli jen jednu žábu - NIKDE DRUHÁ NENÍ. Čekala bych, že kdyby umřela, nemá ji tam co sežrat a našli bychom mrtvolu nebo alespoň kostru. V akvárku není vůbec nic. Máme na dně asi 5cm písku - nemohla se třeba zahrabat? Nemá někdo zkušenost, co se mohlo stát případně kde by mohla být? (Stále věřím na žábu spokojeně zahrabanou, která za den vykoukne stydim ...?)
Díky moc :-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 12:05 kotrbovic – drápatky nejedí patentky?
Dobrý den, mám nově založené akvárium a v něm dvě drápatečky. Krmila jsem je patentkami, ale nezvaly si ani sousto. Vybírají jen pusinkami co je mezi kamínky nebo ve vodě, ale nevidím je sníst nic. Mám strach, aby jim něco nebylo nebo nechybělo. :-( Stalo se vám to také?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2017 11:05 Denisa Re: Shimamoto
Děkuji za odpověď. Myslela jsem si že v tom bude hrát roli věk, aspoň vím, co v nejbližších dnech čekat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2017 21:39 Muž @ Shimamoto [452] Re: Denisa
Pokud je žabka jakoby vyplněná tekutinou, pak je to žabí vodnatelnost. Je to důsledek špatné funkce jater a zvíře na ni dříve či později uhyne. Většinou je to důsledkem chovu v nevyhovujících podmínkách, špatným krmením ap.

To ale asi nebude tvůj případ. Vzhledem k tomu, že tvé drápatečky jsou už osmileté a předtím (předpokládám) nebyl žádný problém, mohla by špatná funkce jater souviset spíš s věkem. V dobrých podmínkách se tyto žáby běžně dožívají 7 - 10 let, takže ty tvé jsou už dost staré, postupně ti tak jako tak budou odcházet na různé stařecké neduhy. Ale byly údajně i kusy, které se dožily přes 15 let, třeba také budeš mít rekordmana:-D Ta "nafouklá" to ale určitě nebude:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2017 18:29 Denisa – Drápatečka malá - nafouknutí
Zdravím, chovám 3 drápatečky, je jim už přes 8 let a jedna se mi před 4 dny nafoukla. Ze spoda je dost průhledná a měkká, k žádné změně potravy ani prostředí nedošlo. Žabka se normálně krmí a nevyzařuje žádné jiné příznaky nemoci. Neví někdo o co jde? :-(
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 07:33 LaChiqua
Zdravím, měla bych dotaz. Jak poznám, jestli není moje drápatečka těhotná? Oproti ostatním je docela mohutnější (ne nafouknutá). Bohužel ani netuším, jak lze rozeznat samce od samice a při koupi mi to také nebyli schopni říct. Dočetla jsem se něco málo o tom, jak by rozmnožování mělo probíhat. Je možné, že by samička vajíčka sežrala?? Plus mám v akvárku pár rybiček. Může jim některá z nich uškodit? Třeba u bojovnice se bojím. Děkuji za reakci

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 19:43 Muž @ Pepan [4031] - RostlinyRe: Faire42
Pokud používám drát, tak s bužírkou v tmavých barvách aby to moc nebilo do očí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.12.2016 19:32 Muž @ Shimamoto [452] Re: Babetka
Žádný kov!!! Ani tu nerez, navzdory názvu není úplně nekorodující, je jen proti korozi odolná. Obsahuje jedovaté kovy a po určité době začne i ona reagovat s prostředím, takže bych to raději neriskoval. Obojživelníci jsou totiž přecitlivělí i na ionty běžných kovů, které ostatním živočichům neubližují - natož na chrom a nikl obsažené v nerezových ocelích.

To silonové vlákno je ok, ale dej bacha, aby pod ním nebyla nikde mezera, ve které by žabka mohla uvíznout. Též je možnost do obou kořenů navrtat díru a spojit je dohromady dřevěným čepem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 16:49 Muž @ Faire42 [31] - Hlavně mini akváriaRe: Pepan
Drátu bych se asi vyhnul. Žabky jsou všudevlezky a mohly by se o něj pořezat. Ale vlasec je OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2016 14:13 Muž @ Pepan [4031] - RostlinyRe: Babetka
Svázat silonem, nebo drátem. Pokud je jeden plochý, dá se do něho vrtnout díra a přichytit k druhému vrutem. Ty vruty bych použil nerezové, aby se dal spoj třeba někdy v budoucnu rozebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2016 13:58 Babetka - Rostliny
Mohu se jeste zeptat,cim nejlepe pripevnit dva koreny k sobe? Nechci ,aby to uskodilo vode,zabkam. Diky

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 01:41 Babetka - RostlinyRe: Shimamoto
Dekuji.vymenuji jednou za 14dni a to jen na rady. Zabkam se pry dari v zabinatem a prorostlem prostredi...tim ale nechci nic odmitat,ani zlehcovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2016 00:50 Muž @ Shimamoto [452] Re: Babetka
Jako "uspavadlo" dá použít hřebíčkový olej, smrtelná dávka je od 400 mg/l. Dá se to sehnat v obchodech s bylinkami a některých lékárnách - je to alternativní lék na bolest zubů.

I bez narkózy by ale bylo rychlé odříznutí hlavičky ostrým nožem pro žabku vysvobození - rozhodně lepší, než hnít zaživa.

A trochu se o to akvárium líp starej, vypadá velmi zanedbaně. Vodní žáby nejsou sice na přechodné organické znečištění žádné citlivky, ale i jim je mnohem lépe (a jsou mnohem zdravější) v čisté vodě. Pravidelnou týdenní výměnou poloviny vody za novou odstátou a odsátím nahromaděného kalu uděláš žabkám jen radost;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:54 Babetka Re: lacewings
Zachod byla blba sranda!zapomnela jsem dat smajlika. Opravdu mne ale nenapadlo jak ji rychle a bezbolestne zabit. Dekuji. Uspavdla a nasledne nuz to nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.11.2016 12:33 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Babetka
-záchod v žádném případě
-žabku uspěte a usmrtit za použití ostrého nože
-následně vložte žabku do igelitového pytlíku,nejlépe zabalenou v savém materiálu-kuch,pap.utěrky,zastříkněte desinfekcí SAVO,zajistěte sáček gumičkou, vhodte do komunálního odpadu
-k uspání použijte běžně používané prostředky ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:19 R Muž @ afc1886 [1801] Re: Babetka
Co všichni mají s tím záchodem no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:15 Babetka Re: lacewings
Dekuji. Koreny zajistim. Prave ze doted jsme predelavali byt a zabky byly dost odstrcene a neosvetlene. Pri krmeni jsem je propocitala a ok. Ted uz se snad polepsime. Setrne usmrceni je co? Napadl mne jen zachod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:05 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Babetka
-v tomto případě by se následná léčba nevyplatila, jak ve ztahu životaschopnosti jedince,tak i finančnímu.
-doporučuji šetrné usmrcení - neprodlužování tohoto stavu,
-důsledněji zajistit cokoliv co se hýbe,aby případně nedošlo k obdobné situaci
-častější kontrolu stavu chovaných zvířat
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2016 11:56 R Muž @ afc1886 [1801] Re: Babetka
Já bych ji poslal do žabího ráje.Ale počkej co ostatní,já žabkám nerozumím.Podle předchozích odpovědí ti ale doporučují to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 11:18 Babetka Re: afc1886
No v tom vrchnim je celkem splet pri dne. Nejspis to bude tedy svalenim korenu pri odkalovani vody. Dekuji. Mam zabku vyndat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 11:06 R Muž @ afc1886 [1801] Re: Babetka
Hustý porost rostlin?Asi se dívám na jiné akvárium.To,že si to udělala v rostlinách bych vyloučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 10:56 Babetka Re: lacewings
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zabky jsou samy v akva bez mechaniky. Je tam husty porost rostlin,tak jestli se nohu nezapletla tam. V akva mam i dva koreny na sobe tvorici branu. Obcas se koreny pohnou a svali,tak mozna to tomu nahralo. Jak mam tedy zabce pomoct. Hlavne aby nenakazila jine.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2016 23:43 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Babetka
-není tam pouze plísen,má tam plně rozvinuté bakteriální onemocnění
-řidte se radou kolegy Shimamoto ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.11.2016 22:15 Muž @ Shimamoto [452] Re: Babetka
Ne, vzájemně si packu rozhodně ukousnout nemůžou, tak silné čelisti nemají. Spíše by to zvládla nějaká ryba nebo rak, pokud je s něčím takovým máš dohromady. Nebo byla končetina žabky poraněna jiným způsobem, třeba nešikovnou manipulací, nechtěným přimáčknutím atd. Každopádně je poranění už v takovém stadiu zaplísnění, že žábě již není pomoci:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2016 20:20 Babetka – Ztrata koncetiny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim. Dnes jsem cistila zabky,presouvala akva a kdyz jsem ho nasvitila,tak vidim,ze jeden ze sesti jedincu nema pravou predni koncetinu. Prikladam nekvalitni fota. Je mozne,ze se zachytil o rostlinu,nebo mu ji nektera ukousla? Mam ho prendat do karanteny kde se zotavi,nebo cekat uhyn? Dekuji.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.11.2016 01:18 Muž @ Shimamoto [452] Re: Labyrint
Je to žabí vodnatelnost (frog dropsy), trpí tím běžně drápatky i drápatečky v domácích chovech. Žába má buď přetučnělá játra (překrmování, nevhodná strava) nebo má játra poškozená bakteriální infekcí (mizerná kvalita vody, kontaminovaná potrava...) či otravou. Důsledkem špatné funkce jater a kolapsu metabolismu je hromadění tekutiny pod kůží a následné mohutné otoky. Bohužel tento zjevný projev je už pro zvíře počátkem konce.

Nedá se to efektivně léčit, někdy to žábu zabije během několika dnů, jindy s tím může žít několik měsíců až let. Nejspíš záleží na míře poškození jater a odolnosti jedince. U drápatek údajně byly úspěchy v léčbě pomocí naprosté diety a měsíčního pobytu v přisolené vodě. Drápatky vodní ovšem i v přírodě, jako jedny z mála obojživelníků, tolerují brakické vody, malé drápatečky by nejspíš sůl spolehlivě zabila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 09:59 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Labyrint
Když mi bylo asi osmnáct, taky mi takhle uhynuly. Ale naposledy jsem je měl v kouli asi 4-5 let, krmil je střídmě, vydržely dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 09:40 Labyrint - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.
Děkuji za konzultace - to překrmení nevylučuji, měl jsem teď poslední dobou hodně živého, tak jsem jim dopřával - a ony jsou žravé - jinak těžko říct jak byla konkrétně tahle dlouho u mě, já je od sebe nerozeznám, každopádně měsíce. A to množství živých patentek (a koreter) je tak jediné, co se za tu dobu v poslední době trošku změnilo...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 08:54 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Labyrint
-nejspíše tedy Alimentární porucha,jedna z možností je i překrmení vydatnou potravou, kdy vytvořením plynů, větší intenzity ,kdy dojde k perforaci a prostoupení, které vede k následnému vydutí břišní partie.
-zkráceně-
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 03:22 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Labyrint
Jak jsi ji měl dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 01:19 Labyrint - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.
Tak už to má za sebou...ne, nešlo vytlačit NIC. Jako by byla "ucpaná".
EDIT-...ale změny v krmení ani v ničem jiném předtím nebyly. Pořád patentky, živé nebo mražené. Plus co ujedla rybičkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2016 22:32 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: JirkaŠčobák
-hlenovitý výtok je tvořen bakteriálním působením ve vnitřní floře trávicího ůstrojí,dochází k tomu dost řasto při změně krmení, ale příčin může být více . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 22:19 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: lacewings
Pokud bude vytékat mléčný výtok, o co jde?
(ptám se ze zájmu, neznám)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 22:17 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Labyrint
-znova odebrat a v oblasti třísel lehce zmáčknou,souvisle z obou stran, pokud bude vytékat mléčný výtok, opakujte lehkým stiskem, když nic nevyteče a zvíře bude dále apatické, doporučuji utracení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 21:56 Labyrint - Živorodky-přírodní formy
...ani se už nezvládá moc bránit, vyšetření jde snadno... No bříško je takové napnuté, jako napumpované vodou nebo spíš hutnější tekutinou, ale nějakou pevnou rezistenci tam nehmatám - no, nechtěl jsem ji tak moc promáčknout, připadalo mi, že u toho snad praskne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:54 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Labyrint
-vemte jí do ruky hřbetem do dlaně,palcem lehce přidržte v oblasti předních noh, lehkým pohmatem ukázováčku a prostředníku druhé ruky zjistěte stav břišní výdutě, je tvrdá , měkká ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:38 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Labyrint
Nevidím to optimisticky, ale co s ní konkrétně je, nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:35 Labyrint - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva. – Drápatečka - nafouknutá - co je s ní ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, jedna z Drápateček ve společném akváriu se mi takhle nafoukla, je to už několik dnů a je to čím dǎl horší a větší...přitom má normálně chuť k jídlu a všechno...jen je nemotorná a má problém se schovávat u dna jak je zvyklá a je jakoby nadnášena.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 14:49 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: ctibum
To jsme stejní :).
Na druhou stranu je nemám problém rozmačkávat na žrádlo, když jich je moc. Kromě kružníků, těch není nikdy dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 14:15 S Muž @ ctibum [1264] - Snažím se to nezahubit...Re: JirkaŠčobák
No to je další věc. Hysterická likvidace šneků... Já je vybírám z kýble, když nějakýho odsaju, a to i kružníky... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 14:05 Muž @ JirkaŠčobák [865] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Chiquittas
Na téma šneci a jejich "nutná likvidace" si přečti toto: scobak.blog.sme.sk/…

V minulosti jsem dělal stejné věci, jako dnes ty. Tehdy ještě web jako tento neexistoval a neměl mě moc kdo zdrbat :).
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:52 Muž @ lacewings [2756] - Živorodky-přírodní formyRe: Chiquittas
-mřenka ne helenka ano.
-Chiquittas to tepve bude, ale určitě v jiném vlákně, třeba nemoci ryb
- ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:33 S Muž @ ctibum [1264] - Snažím se to nezahubit...Re: Chiquittas
V mřenkách se nevyznám, ale zběžným projetím atlasu jsem zjistil, že i ta nejmenší vyžaduje 80 litrů a hejno min. 6ks...

Až ji dáš pryč, tak si pořiď rybicky.net/atlasostatnich/surmovka_vrazedna pokud chceš rudukovat šneky...

A ancistrus. Předpokládám, že to bude sp. Dospělá velikost 10-15cm. Bordelář. Ve 20 litrech...

No nevím, já jsem jen začátečník, ale tohle bych si do miníčka nedal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:24 R Muž @ LiborSprysl [8650] Re: Chiquittas
Žabičky brzy přestanou být žabičkami, ale stanou se docela velkými žábami. Minimálně pro dvacetilitrové akvárium s předchozím osazenstvem. To se prostě okecat nedá nijak!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 13:01 Chiquittas
smich asi nemá cenu se před vámi víc obhajovat :) já mám radost, když si rybky spokojeně plavou, žerou a když mají dokonce mladé, takže já ve svém plivátku žádný hrozný problém nevidím ;-) každopádně každý můžeme mít svůj názor a to nás dělá přeci rozdílnými ano ale beru na vědomí rozměr a podmínky a nebudu přidávati již více živočichů ;-)

Ps- šneci se přistěhovali na kytce, což je, řekla bych, běžně...a mřenka mi přišla jako nejlepší řešení
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Další živočichové Přidat příspěvek • Zobrazeno 5161x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/6196-drapatecky