Tetry - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Dobrý den, máme necelý týden nové rybičky - tetry červené (víc o akvárku viz prezentace). Jsou to první rybky v akvárku, tak tam šly bez karantény, možná to byla chyba... Je to naše první akvarium, tak v trochu plaveme
. Včera jsme si všimli, že některým z nich leze ze zadečku takové zvláštní hovínko - viz fotka. Snad je to z ní viditelné - jsou v něm takové jakoby "buřtíky". Jinak se rybky chovají normálně. Mohli byste mi poradit, jestli je to normální, co by to mohlo být a případně co s tím. Děkuji
Starší reakce
Dneska se mi podařilo pořídit detail té bílé věci u skřelí a taky jsem si všiml, že další ryba má jako kdyby dvě místa na kůži porušené. Jako kdyby něco bylo mězi šupinami. Dá se s tím něco dělat?
Starší reakce
Četl jsem vysvětlení a stačí mi to. Děkuji za radu. Chtěl ještě zkontrolovat tu druhou věc.
Ta bílá tečka u skřele to samé není. (Přečetl jste si to povídání v odkazu?) O co jde, netuším. Tedy - jakési podezření mám, ale ne jistotu, takže raději mlčím... Třeba vám poradí někdo jiný.
Co se týče hmyzomorky, pokud vám stručné vysvětlení z odkazu nestačí, mrkněte do diskuse na zdejších stránkách. A kdyby ani to vás neuspokojilo, net je plný informací na toto téma.
Např.:
www.ncbi.nlm.nih.gov/…
Tady taky najdete vysvětlení, proč si myslím, že ta bílá tečka u skřele není hmyzomorka.
Cit.:
...Parazitická infekce u jedné ryby z Lab. 1 byla omezena na kosterní svaly; avšak u ryb z dalších dvou laboratoří byly spóry ve fagocytech detekovány také v různých dalších orgánech, včetně intersticia ledvin, sleziny, vaječníků, střeva a mezenterií. Masivní množství spor ve fagocytech bylo často pozorováno v pojivových tkáních vaječníků, ale nikdy ve vajíčkách (Obr. 3g). Agregáty spor byly pozorovány ve všech vrstvách střeva, rozšiřující se přes serózní povrch a do mezenterické pojivové tkáně. Hladká a srdeční svalovina nebyla ovlivněna u žádné ze zkoumaných ryb... Koupil jsem tam živé krmivo. Myslíš, že by to mohlo být tím?
A ta bílá tečka u skřele je to samé? Fakt bych to přirovnal k malému bílému půlkorálku. Něco jak když se zdobí perníčky na vánoce.
Ahoj, koupil jsem nedávno na burze několik teter červenoústých. Na jedné jsem objevil bílou tečku (je když korálek) u skřelích a na druhé cosi bélého v jejím průhledném těle na hřbětě.
Starší reakce
Podle mě je jen přežraná.
Ahoj, nevíte prosím, co je rybce, proč má vypouklé bříško? Plave normálně, žere.
Děkuju
Starší reakce
Starší reakce
Zdravím. Prosím vás neví někdo čím neonka trpí? Hodnoty vody jsou v pořádku. Neonka má ocasní ploutev jakoby rozapdlou je taková pohubla nevypadá zdravě jako ostatní. Máme ji krátce byla přikoupena pár dnů zpátky děkuji.
Starší reakce
Až přijdou léčiva, přeléčil bych dle manuálu.
Tuhle konkrétní 2 měsíce. Ale nedávno jsem dával ještě neonky červené
Jak je mas dlouho? Kdyz sem si je prinesl nove, nektere meli ze stresu krupicku. Sami se toho zbavili za par dni. Alespon viditelnych priznaku.
Nějaké doporučení ? Zatím jsem se s žádnou nemocí nesetkal.. V akváriu mám hodně krevetek..
Esha jim nevadí ? Mám kombinovat oboje ?
Je často těžké určit diagnózu dle fotky, alě já bych řekl ano, je to krupička. A řekl bych, že neonky jsou na tuto nemoc obzvlášť náchylné.
Přeléčit je nutno celou nádrž, nějaká separační karanténa a pod. nemá význam.
Ahoj, je tohle krupička? Mám to zatím jen na jedné neonce.. Objednal jsem eSha exit a 2000...
co s tím ?
Doplním : Akva založeno na začátku srpna (od té doby bez problémů) zpozoroval jsem skvrnky na jedné neonce cca 14 dní po zakoupení dalších kusů neonek..
údržba je pravidelná 1x týdně (výměna 1/3 - 1/2 vody) odkalení atp..
Starší reakce
- zřejmě důsledek toho odloveni, v řádu 7 dnů by mělo dojít ke vstřebání, otlaku
0 12.08.2022 19:56 Zbyněk – Tetra ohnivá černá zevnitř
Ahoj. Po přemístění teter ohnivých do většího akvaria, jsem si u jedné vsiml černého fleku uvnitř ní... pod pravým žábrem. A postupně zčernala i jinde (viz. foto). Nevíte, čím by to mohlo být. Ostatní jsou úplně v pohodě. Jinak rybka funguje normálně, nevidím nějaké zvláštní chování. Jen je možná trošku světlejší nez ostatní. Napadlo me, jestli jsem ji nějak neporanil, kdyz jsem ji chytal síťkou. Tahle a ještě jedna šly těžko chytit a mordoval jsem se s ní. Ze by vnitřní poranění?
Starší reakce
Zdravim. Prosím viete mi niekto povedať, akú chorobu má táto tetra? Jedna jej kolegyňa zomrela na rovnakú chorobu pred mesiacom, ale myslím, že nejaká rybka sa už z nej sama vyliečila. Vytvorí sa im vnútri v tele (niekedy v časti za ziabrami, niekedy skôr vzadu) taká nepriesvitna hrčka, ktorá postupne rastie. Tetra, ktorá zomrela bola tým na konci ako keby celá vyplnená. Túto na fotke som skúšala preliečiť Eshou 2000 v domnienke, že by to mohol byť nejakú parazit, každopádne nevyzerá, že by jej to nejako pomohlo. Máte prosím nejaký nápad, o čo môže ísť a ako to liečiť?
Starší reakce
Prosim o radu zkusenejsi - posledni dobou pozoruji tetry cervene ze tu a tam nektera plave trhavym pohybem smerem k hladine, obcas ma nejaka nafoukle bricho a jina je zase hubena jako z koncentraku. Obcas v nadrzi najdu nejakou uhynulou a kdyz se divam na stavy na zacatku, tak jich muselo uhynout jiz vice.. Ostatni ryby jsou v pohode, samozrejme ze v tom mnozsti obcas neco padne ale ne nic masivne jako ty tetry.. Ted jsem nasel v nadrzi 4 nebo 5 ktere to delaji a myslim ze brzo budou ko..
Osobne tipuju na nejakeho strevniho parazita?!
Starší reakce
Díky, ryba odlovena a je sama s eshou
tak uvidíme. Díky -snad se povede
Ta fotka je rozostřená. Typuji to na nejakou bakteriální záležitost nebo plíseň. Pokud je to u jedné ryby odlovit pokusit se o léčbu je li to možné. Druhá možnost utratit. Sledovat zbytek osádky. Jako léčivo bych použil širokospektrální esha 2000 v kombinaci s esha exit.Doporucuji vyplnit prezentaci nádrže a dát víc fotek.
0 16.01.2021 13:46 Milan44 – Co to je za nemoc
Ahojte,
zjistil jsem, že jedna tetra červená má na boční straně těla díru v břiše - jakoby od něčeho vykousanou. viz foto - co by to mohlo být?
V akva žádné agresivní ryby nejsou.
Děkuji
Starší reakce
Starší reakce
- tera červenoústá je taková rybka náchylná ke všemu
- pokud tam není vidět nějaké infekční onemocnění, asi bych to u jednoho kusu neřešil
- buď ponechat na stávajícím stavu, případně utratit
0 11.10.2020 17:27 Vojtěch R. – Tetra červenoústá
Zdravím, mám dotaz ohledně Tetry červenoústé dnes se začala nekoordinovaně otáčet, mám podezření na poškozený plynový měchýř. Dá se v tomto případě pro rybu něco dělat, nebo prostě počkat jak se to vyvine ? Mám je v akvárku už 2 roky takže má nárok na úmrtí, ale zajímalo mě prostě jestli se s tím dá ještě něco dělat...
Starší reakce
12 rostlinek to nevytrhne, než to začne růst... Chce to kvantum voďankovce a egerie, cokoliv, co roste rychle. Toť můj názor. Teď jsem toho kýbl vyhazoval...
Ahoj,akva jsem přeléčila Mycopurem,po léčbě vyměnila polovinu vody,přidala Torben.Dnes jsem měřila NO3, máme 25mg,zasázela jsem 12 nových rostlinek.Rybky postupně pořád umírají, poraďte prosím.
Starší reakce
Pročítám si to tady pořád dokola a teď mi došlo,že mám filtr puštěný na poloviční výkon,protože mi povlávaly kvítka jak ve větru.Pustila jsem ho naplno,snad to pomůže, přidala jsem pistii a v pondělí mi přijde další dávka květin a testr na NO3,tak uvidím
Ok, zařídím se podle toho.Je pravda,že než jsem přidala červenoústé,tak akva krásně šlapalo a dělalo mi jen radost.Tak snad se to zas ustálí.
Můžu rostlinky přidat už o víkendu,nebo mám chvíli počkat, než se to trochu zrepetá po léčbě?
Podle mě to akvárium nestíhá a na vině může být kvalita vody. Jestli sedí prezentace, filtr máš docela malý na tak velké akvárium, ryb už je slušné hejno a rostlin moc není.
Začal bych měnit častěji vodu, přidal plovoučky a egerii, klidně dočasně (to jsou výborné "přírodní filtry" a rychle rostou) a zapřemýšlel nad filtrací. Buď to musíš dohnat rostlinama nebo silnějším filtrem.
Zdravím vás,na tetrách jsem objevila tyto fleky.Je to pod kůží, vidím to tak na 6 kusech, většinou je to na bříšku,jedna to má i na hřbetě,je to čistě bílý flek, prosvítající přes kůži.Je to normální nebo příznak nemoci?Pořád lovím mrtvolky a nevidím na nich už žádné postižení plísní
Přiznám že ten od Profiplants neznám ,já se vždy držel osvědčeného , ale samo ho klidně použij , s vodou ok , svítit můžeš nechat aspoň první den co nejdýl - klidně než půjdeš spát , ten kořen z akvaristiky bych osobně po dobu léčby vyndal , jestli je to třeba Mangrove nebo Mopani - ty vypouštějí velké množství huminů a přírodních látek,které dost podstatně snižují účinnost léčiv , po léčbě ho můžeš po osprchování vrátit zpět - pokud zaplísnění do tří dnů nezmizí , vyměň polovinu vody a aplikuj opět plnou dávku acri...
EDIT: Torben OK
Teď svítím 7h denně, takže při acriflavinu rozsvítit hned ráno,před tím vyměnit polovinu vody a nejlepší je od Profiplants,.Ještě koupit Torben a po léčbě vyměnit polovinu vody a přidat ho.Ok?
- záleží kdo to píše, nebo zda se jedná o věc převzatou(bývá nejčastěji) , věrohodnost a především odbornost pisatele
- no, nebudu zde vás zatěžovat co je "Dělení buňky a buněčný cyklus", přejdeme k faktům v praxi
- Acriflavin používám již více jak 40let,mohu tak potvrdit praxi kolegy Montyho a řady dalších akvaristů, že skutečně lze používat Acriflavin, bez následků na rostlinách
- pokud jde o léčbu a dávkování , tak tam je to podle druhu a rozsahu onemocnění, ošetření jiker, nalevnik, vývojová voda na artemku, ošetření sinice, aplikace na řasy
- Acriflavin je jedno ze základních léčiv, mnohdy dostačující k základní léčbě, lepší reakce na problematiku léčby, než nějaké podstatně dražší komerční léčiva,
- základ je vědět jak a kdy ho použít v jaké dávce, od jakého výrobce
- nyní je na trhu několik dostupných produktů od různých výrobců, laboratorně vychází nejlépe z Profiplantu, kde je podstatně silnější koncentrace
-
Dusičnany jsem neměřila,vodu měním pravidelně jedenkrát za týden cca polovinu.Kořeny co jsem tam měla při zakládání mám venku už asi měsíc,protože mi právě přišlo, že smrdí a měla jsem z nich strach.Tyto kořeny jsou z původního akva,je to kořen vinné révy a ten druhý nějaké cizí dřevo z akvaristiky.
Osobně jsem nikdy nezaznamenal oslabení filtrace , ale z principu měním více vody než je běžné , každopádně se vždy po léčbě doporučují častější výměny vody , myslím že by i tetry přivítaly po léčbě nějaký rašelinový výluh
A rozhodně při použití acriflavinu svítit - spolupůsobení světla je u acriflavinu nutné , takže aplikovat nejlépe ráno
samo vyndat všechny absorpční materiály z filtru atd - tady bude účinnost snižovat i to dřevo co je v akvu - osobně bych ho min vyndal a zkontroloval jestli někde nezahnívá - už jsem viděl fatální paseku na rybách z těchhle dřevin z lesa a pod , zaboří se to do substrátu, tam to v prostředí bez kyslíku začne zahnívat ...
Kolik tam máš dusičnanů? Z deníčku nádrže mi přijde, že měníš málo vody.
Já mám doma ještě tu třístovku,ale je prázdná
Ještě doplňující otazka. Tanula bude léčit v zaběhlém akva. Co bakterie ve filtru? Acriflavin je zlikviduje.
Mohla by bejt , před aplikací vyměň alespoň polovinu vody , ono to chce u těch teter všeobecně měnit více vody - jsou citlivější na dusíkaté látky - zvláště ty torpéda na plísně dost trpí
Ještě jsem našla takovouto,je to plíseň?
Jj , ten co určitě znáš
-
abc-zoo.cz/…
dajana stojí za starou bačkoru - ono záleží na koncentraci v jaké se to namíchá - dá se koupit i prášek , tuším 98-99% čistota , ale z hlavy nevyplivnu koncentraci , v akvaristice se používá v koncentraci 1-10mg/L vody
Díky moc vám všem, ráno koupím,naaplikuji a dám vědět výsledek
Kapušanský je ten ještě ze starých časů? Nemám pravdu? A já se nebojím já mám Tetry v poho. To spíš tazatelka může být v klidu.
Kapušany - jedině -o kytky se fakt neboj - já na acriflavin nedám dopustit - pokud tedy není jiná možnost
Tady se musím ohradit pane doktore. Nenašel jsem to na netu. Jak jste napsal rostliny pozastavují růst při dlouhodobém působení mohou uhynout. Napsáno v několika knihách. Ale o to nejde. Jaký Acriflavin tedy použít?
Kawasaki napsal:.. Ale nelze ho použít v akva s rostlinama..
- no to není zase ale úplná pravda, dokonce je to takový internetový nesmysl, přebiraný z různých diskusí
- už i při silném dávkování, rostliny zbrzdí pouze svůj růst, ale nijak jim Acriflavin neublíží
- za bezpečnou aplikaci pro rostliny, lze považovat až 10 ml na 100 litrů vody
- je nutno si také uvědomit, že není Acriflavin jako Acriflavin, liší se výrobcem,
- zde je video „Mitosis“ na YouTube
youtu.be/…
Je to plíseň. Na tu stoprocentně zabírá Acriflavin. Ale nelze ho použít v akva s rostlinama. Pravděpodobná příčina je změna podmínek a parametrů vody.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
[1] ...... 10
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 8140x