Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
zdravim zase otravuji ale všiml jsem si že endlerky plavou furt nahoru dolu nahoru dolu v rohu akvárka a pěkne rychle nikdy to nedělali čim to muže být zpusobeno? diky
právě tam jsou 2 holky těhule se staženým ocasem je jedna a ta je dole ae jak kdy ho má staženej. Ted jsme jim shasnul a už jsou uprostřed normálně
kdyby u hladiny byly holky- těhule- tak možná budou rodit, ale jestli tam jsou nějaký se "staženým ocasem", tak to chce měnit vodu.
To bude rozhoupanou vodu. Měň častěji vodu, asi tě zlobí N látky.
Chci se zeptat čim to je způsobené, že 2 pavý očka jsou nahoře u hladiny u topení . Občas sjedou dolu proplavou se a zase tam jsou osatní ryby ne. A nějaké malé pavý očka mají stažený ocas děkuji.
Na rybě parazituje trofont, přisedlé stádium, pro které je charakteristický stočený tvar připomínající podkovu. Narušuje pokožku a škáru a po jeho odpadnutí tvoří ranka vstupní bránu sekundární bakteriální nebo plísňové infekci. Po dosažení velikosti 1 mm se trofont aktivně uvolní a usadí se na dně. Vytvoří hlenem obalenou cystu zvanou tomont a namnoží se až na 2000 drobných tomitů. Následně se tomiti z cysty uvolní a mění se na volně pohyblivé theronty. Theronti aktivně vyhledávají hostitele, uchycují se na něm a přechází opět do stádia trofontu, čímž se cyklus uzavírá. Pokud theront nenajde vhodného hostitele do tří dnů, tak uhyne. Délka vývojového cyklu kožovce je velice ovlivněná teplotou vody. Při teplotě okolo 10 °C trvá až 35 dní, při teplotě 26 °C trvá 10-12 hodin. Aplikovaná léčiva hubí pouze pohyblivá stádia (theronty). Při nepříznivých podmínkách může kožovec zůstat v rozmnožovací cystě (tomontu) zapouzdřený delší dobu. Při nižších teplotách se vývoj zpomaluje a při teplotách cca 30°C a více je rozmnožování přerušeno.
rybicky.net/clanky/674-ichtyophthirius-multifiliis-krupicka Začal bych tím, že jakmile je u nějakého léku doporučení na vypnutí či vyndání filtru, hned bych zpozorněl a zvážil všechna pro a proti. U mě by vždy vyhrálo proti, protože jakákoliv ne úplně nutná manipulace s filtrem, zejména jeho vyndání či odpojení, sebou většinou nese hafo problémů. A k té neúspěšné léčbě. Rybky bych rozhodně nepřelovoval, během 2 dnů bych vyměnil všechnu vodu, vrátil techniku, a začal léčit již doporučenou kombinací léků eSHA Exit a 2000.
Edit: ještě přidám, že těch tvých 12 litrů brutto nebude pro paví očka tím pravým ořechovým a problémy budou pokračovat.
Môžeš aj v AQ, ale za rastliny neručím. Ja som liečil v 10 l vedre do ktorého mením vodu. Nezabudni pri aplikácii liečiva vzduchovať.
Tak to kolegovo doporučení je nutný uvést na pravou míru. Rozhodně nikoho nikam neodlovovat, ale léčit celý akvárium a to jak kolega píše tou eSHou exit, event. v kombinaci s eSHa 2000. Zde téma krupičce věnovaný.
rybicky.net/forum/2223 Mám jen jedno akvárium,nemám je kam dát :/
Odloviť VŠETKY ryby(nielen choré, pri kožovcovi môžeš za infikované považovať všetky) do inej nádrže, zvýšenie teploty(30 stupňov minimálne), soľ alebo aplikácia nejakého liečiva proti krupičke(costapur, esha)(pravdepodobne dostaneš doporučenie na eshu 2000 a exit, neviem, nemám s ním skúsenosti). Nechať AQ na minimálne 2 týždne bez rýb.
0 07.01.2013 19:07 naty – Krupička
Ahoj,v akvárku se mi oběvila krupička,nejdříve byla na jedné samičce tak sem použila přípravek dajana fmc,vypnula filtraci ( molitanový filter sem dala do odpuštěné akvrrijní vody) a jen vzduchuju,ale krupička se oběvila i na druhé samičce a žačíná se oběvovat i u jednoho samečka,jak mám zabránit šíření ?? Ten přípravek sem nasadila před 3 dny,dneska sem vyměnila cca2 litry vody a nekrmím.. :-/
Starší reakce

Již delší dobu se u mé Black Molly zvětšuje nepřiměřeně část břicha na její hrudní částí do hranatého tvaru. Přikládám fotku! Nevíte někdo co to je a co je příčinou? Je to nějaká nemoc? Je to už moc velké. Děkuji za odpovědi.

Starší reakce
Tak jo

nechci ho trápit

a nebude ho to bolet ?
Přesně tak.

jako opravdu ?? aby se netrápil ??
Tak to ukonči v silně perlivý vodě, to je taky řešení.
tohle to me delal samecek Black molly-14 dni a pak posel

Třeba je to nějakej veterán, nebo ten degenerát, trpí nějakou jinou chorobou atd. těch možností je docela dost. Buď se chytne, nebo ne, nic jinýho se na to nedá asi napsat. Snad jenom tu častější výměnu vody, čímž se nedá nic skazit.
0 30.12.2012 19:12 Kuba Nemám foťák

ale ani to není okousané,prostě má hladkž hřbet

vůbec se nepohybuje,nevím jak do něj dostat jídlo,když jim nasypu vůbec nejí,jen leží na dně..
Pokud to ovšem není degenerát...

Když budou v akváriu dobrý podmínky, tak doroste. Podpořil bych to častější výměnou vody.
0 30.12.2012 14:23 Kuba – hrbetní ploutev
Ahoj,mám v akváriu (45l) 1samce a 2samičky mečovky (nevím druh) ale mám problém,samec nemá hřbetní ploutev,doroste mu ?? takhle sem si ho už přinesl a moc neplave

Starší reakce
Dej víc informací o akvárku, založ prezentaci atp.

Nasaď vodoléčbu a uvidíš jak zareagují.

0 12.08.2012 19:26 Michal97 – Gold molly
mám v akva několik živorodek a poslední dobou jsou dvě(samička a samešek) pořád u dna. Pořád tam leží občas vyplavou třeba 5 cm a zase spadnou. Nevíte co by jim mohlo být? předem děkuji
Starší reakce
V jiným vlákně uvádíš, že máš akva 25 litrů a tam nějaký živorodky a ancíka a to bych, když se nebude důsledně dodržovat hygiena akvária a týdně měnit polovina vody, viděl jako možný problém. Prostě na kvalitě prostředí hodně záleží. Ta rybí osádka je pro akvárium Tvojí litráže lehce nevhodná. To je můj názor.

0 20.05.2012 09:27 azereta – Umrti samecku zivorodky duhove
Zdravim zkusenejsi, prosim o radu ohledne umrti samecku, jsou krasni, rostou, ale kdyz dospeji do faze, kdyz jsou nejkrasnejsi (ocas, zbarveni), tak mi zacne "odchazet" chradnout, hubnout, schovava se na hladine a pak zemre. Nevim proc to tak je, co delam spatne, akva je zabehle, filtr jede porad, rostlinam se sice nedari, ale i tak me to mrzi, misto radosti jen davam ty chradle bokem a stejne do tydne zemrou :( Kamaradka je ma take, nemeni vodu tak jak ja (1x za mesic odsaju tretinu) a krasne ji rostou a premnozuji se. U me samecci sotva dorostou tak zemrou. Uz jsem tak trochu bezradna. Uvidim, co poradite.
Starší reakce
Občas pozoruju úplně červené výkaly u ancíků po paprice, tak to třeba bude taky z rostlin...
jj, normálně žere a straní se jenom když rodí, což chápu. Ok, koupím jiné krmení, stejně už mi dochází a koupit musím.
Po řase nebo špenátu, případně krmivech obsahující větší podíl rostlinné složky.
Pokud ta ryba normálně přijímá potravu, tak bych to přisuzoval té skladbě a pokud se straní a nežere, tak bych to tipoval na ty parazity.
0 18.04.2012 16:06
Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím Poslední dobou jsem viděl mečovku, jak má zelený hovínka. Dneska jsem to zpozoroval i u jedné mladé. Kdyby byly bílé, tak střevní parazit, nebo jednotvárná strava, ale zelené hovínka? To jako že žere rostliny? Jednou jsem ji viděl něco zeleného slupnout co plavalo u hladiny. Jinak na krmení používám patentky, dafnie, hikari, rataj color, moskytí larvy a pár dalších. Sušený vždycky smíchám dohromady, takže dostávaj pravidelně jeden a ten samý mix, jenom se mění poměr jdenotlivých druhů.
Starší reakce
0 30.03.2012 23:44 corttfish – nemocná platička
Pardon,tohle je trochu odjinud,ale jen tady jste aktivní.Mám platu,je to sameček a myslim,že má nějaké zažívací problémy,vždycky po jídle stáhne ploutve a jeho trus má tmavou barvu,přitom ale chut k jídlu neztrácí,nevíte,co mu je???prosim,a díky za odpověd kdyžtak
Starší reakce
Ahoj,..tak takhle presne jsem dopadl ja.Akva s okama pekne fungovalo,dokud jsem neprinesl posledni kousky z kramu,kteri se mi zrovna libili,....uz vim,ze je lepsi koupit vsechny od stejneho dodavatele a nesbirat po kusech z vice akvaristik
0 24.02.2012 17:32 azereta – mrtvi samci živorodky duhove - co delam spatne?
Zdravim, nejak si uz nevim rady, akvarko slo krasne pul roku, ryby se mnozily...pred mesicem jsem si donesla domu noveho samce ze zvermimexu. Chtela jsem "ozivit" chov...misto toho jsem to skoro zabila. Mela jsem tri samice, z toho dve rodily, a dva samecky. K nim jeste ten novy. Nejspis jsem udelala zakladni chybu a to - nedala jsem samecka do karanteny. Nemel zadne priznaky onemocneni cely mesic. Pak zacala tomu memu puvodnimu sam. jako by upadat ploutev (bakterialni rozpad, mechanicke poskozeni?) kazdopadne neprezil (musela jsem ho utratit, chudaka. Pak druhy "domaci" - slepena ploutev, hlava nahore, ocas dole, zakriveny do oblouku - neprezil. Oranzoveho samce jsem nasla vcera na dne - ze dne na den mrtveho - mel u ritniho otvoru jako by cervenou tecku (neco jako vyhrezla cast streva?) - mrtvy. Jedna samicka mela na sobe jako by povlak, plisen? tak jsem ji dalal bokem do nadrze a dala tam multi medikal, dle navodu - zila den. Zustala mi jedna dospela samice, sest mimin, tri asi dva mesice stare. Zadny samec - vsichni K. O. Dva ancistrusi, kteri vypadaji ok, tak stejne jako predesle ryby. Co to sakra muze byt? Tak dlouho to bylo v pohode...a ted je to spis k placi :( Nasadila jsem lecbu i do hlavniho akvarka (asi ze zoufalosti), co dva dny menim cast vody, asi tretinu...a doufam, ze to uz dal nebude pokracovat...
Starší reakce
Z hlediska tříslovin mám vyzkoušený dub. Protože jsem odchovával i v čerstvých březových špalcích ancíky nejskvěleji, soudím, že tato léčivka je také dobrá. Jak se chová buk nevím...
Ještě k tomu máčení dřeva. Mohu použít i jiné dřevo než Dub a Břízu? Třeba Buk?
Proč to váhání. Já když jsem stěhoval na hory živorodky do měkké vody, dost dlouho mi trvalo, než začaly fungovat tak, aby to bez problémů. A stejné to bylo, když jsem se odstěhoval do vody hodně tvrdé. Živorodky totiž nejsou podle mého ryby zcela vhodné jako ryby pro začínající (tím nemyslím, že byste byl nějaký začátečník, ale chci obecně vystihnout složitost jejich chovu)... to se vytrvale tvrdí jen proto, že rodí živá mláďata. Ale vyhovět jim, to chce trochu vychytávat podmínky pro jejich život. Chovné kmeny z určité vody nefungují stejně ve vodě jiné, i kdybyste jim zpíval denně ty nejhezčí písničky. Budou uchcípávat stále, až kmen zmizí.
Já si naopak myslím že to jediné řešení. Nemocné ryby se objevují už od loňského léta. Předtím jsem stejnou nemoc měl i v předchozím 54L akváriu, ale tenkrát jsem tomu nerozuměl. Až teď zpětně mi došlo, že nemoc se s celou osádkou vleče už nejméně dva roky a přenesla se s polu s nimi ze starého do nového akvária.
Hurá, jsem rád.

I když si furt nejsem jistý, jestli je ta vaše nádrž na tenhle antibiotikový nálet dost vhodná. Ještě jednou jsem četl vše od začátku vašeho psaní. Jestli se fakt objevuje jen jedna "opálená" ryba jako je na fotce a občas, tak se to podle mého dá zvládnout lépe tím, že ji bez váhání eliminujete a budete hledat příčinu proč se to objevuje. Ten útok bych podnikal, kdyby se to týkalo třeba dvaceti ryb najednou.
Aha. Už jsem to našel. V litrových lahvích se vyrábí pouze Enrogal 10%. Tím je to jasné.
U veterináře...


ty láhve kupuji já a momentálně není žádný problém, teď tam nemá ani prázdný obal

A nemohl by to vědět váš kolega, který lék používá? Byl bych Vám velice vděčný, kdyby jste se ho zeptal.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 36
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19806x