Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodky - nemoc

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Živorodky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 22:41 R Muž romant [28001] Re: lucajda
Hmm, to by mohlo ukazovat na vnitřní parazity a doporučil bych šetrný utracení, ale je to doporučení tzv. z doslechu, fotka by byla vhodnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 22:22 lucajda
výkaly nevím ,ale je hubená strašně moc oproti ostatním..://
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 20:03 R Muž romant [28001] Re: lucajda
Měnit vodu, sledovat a čekat, zbytečně nepodstrojovat, co se má stát se stane a jestli přišel její čas, tak poplave na druhej břeh, to je život. Není nějak viditelně pohublá, jak vypadají výkaly, nejsou takový dlouhý světlý a jakoby dutý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 20:00 lucajda
takže živorodka už neplave nahoře ale vůbec nejí...nevím co sní je...prosím poraďte, mám měnit jenom tu vodu nebo něco jiného ještě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 12:36 lucajda
tak jo, děkuju zkusím to:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 11:37 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: lucajda
Tady je opravdu nejlepsi zkusit par dni po sobe kazdy den vymenit tretinu vody a sledovat, co se deje. Rozhodne tim nic nepokazis, ale muzes hodne ziskat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 11:29 lucajda
Děkuju za odpověď, ale myslím že ta samička vůbec potravu nejí, vždycky k ní doplave ale pak se otočí a plave zpátky na to její místo, kde tráví celý den. Mám 11 neonek červených, 1 pandu a teď ty dvě živorodky, ostatní rybičky jí potravu úplně normálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 10:38 R Muž romant [28001] Re: lucajda
Pokud jsou ostatní v normálu a ona i přijímá potravu, tak bych si tipnul právě na tu potravu, kterou živorodky rády luxují z hladiny. Vyměnil bych častěji vodu a sledoval její reakci.
Edit: Jedna holka je na toho kluka málo přikup ještě dvě, ale nejlepší by bylo si zřídit prezentaci, aby bylo vidět o jakou nádrž se jedná a zda-li se nemuže jednat o jiný problém, třeba prostorový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 10:35 lucajda – živorodka
Dobrý den, před týdnem sem si koupila 2 živorodky(samičku a samečka), a samička mě plave pořád nahoře u hladiny na stejném místě. Nevíte jestli sní něco není? sem začátečník takže nevím co sní je, nebo jestli je to normální, ale sameček plave úplně normálně s ostatníma rybičkama.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:16 markuš
Fotka k příspěvku
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:12 markuš
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:08 markuš
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 09:07 markuš – molla siver -tečky
Fotka k příspěvku přikládám foto, bohužel lepší nezvládnu děkuji za odpověď
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 07:40 R Muž romant [28001] Re: markuš
U ancáka bych si tipnul, že se přizpůsobuje prostředí, podkladu a u těch moll bych to viděl na pigmentový skvrny, ovšem jsou to jenom domněnky vycházející z psanýho textu. Fotka by to vyjasnila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2013 07:33 markuš – molla silver---tečky
mám v akvárku molly gold, black a silver a na dvou silver se objevily černé tečky --jako by zpihovatěly po celém těle - nevíte čím to je???A ještě jeden dotaz ancitrus /10 cm/ ztrácí jako by barvu -vypadá jako maskáče -je to nemoc???Děkuji za odpověď a přeji všem krásný den .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 10:16 Žena Nikola90 [5] - Halančíci – guppka samec
Ahojda mám problém u samce guppky. Dneska jsem zpozorovala, že má červenou tlamku a jak mu začíná bříško tak jde červený proužek nebo slabá červená čára.Nevíte co by to mohlo být? Ostatní samci to nemají.Jinak samec plave v pořádku a chování je také normální i žere v pohodě.Dík za každou reakci.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 16:39 Žena Nessy [25] - ŽivorodkyRe: romant
Zrovna takový pěkný, černý sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.07.2013 15:54 R Muž romant [28001] Re: Nessy
Ano, měnit vodu, to je dobrej postup. palec Ryby bych sledoval a myslel si, že to byla, jak píšeš, záležitost těch dvou postižených jedinců. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 15:29 Žena Nessy [25] - ŽivorodkyRe: romant
Jinak teď jsem dno neodkalovala (rozbila jsem si zvon). Dorazí nový a zase budu. Ale nezdá se mi nějak zaneřáděné - mám tam plno krevetek a ty asi docela uklízí... (Třeba ryba mi prostě zmizí, není to tak, že bych objevila mrtvolku)
A teď jsem začla měnit denně kýbl vody, jestli to něčemu nepomůže, ale zatím jsem to udělala jen dvakrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 15:26 Žena Nessy [25] - ŽivorodkyRe: romant
NO2 testuji a není. Jinak jak je v návodu - po přeléčení jsem vyměnila 80% vody. Teď je to chvíle po přeléčení. Takže se tím nemám znepokojovat a je to záležitost těch dvou rybek a ne zamořeného akvárka?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 07:22 R Muž romant [28001] Re: Nessy
Plynovej měchýř, zasažení vnitřních orgánů, to jsou moje tipy. Jakmile se ryby začnou takto "tanečně" projevovat je to obvykle konečná. O příčinách těžko spekulovat, ryba může bejt nemocná dlouhou dobu a při lehce zhoršenejch podmínkách to naplno propukne. Osobně to neřeším a pokud se ryba takto projevuje více jak dva dny, tak jí šetrně utratím. Přitlačit na výměny vody, tím se nedá nic zkazit, nepřekrmovat a udržovat dno dle potřeby v čistotě. Přecijenom máš v akváriu většinu špindírů a i když jich podle prezentace není moc, dokáží řádně akvo zaneřádit, čímž neříkám že tomu tak je.
Edit: Pokud to podezření na to "cosi" od soukromého chovatele byly vnitřní paraziti, tak potom bylo použití flagellolu správné a jistě proběhla i následná rekonvalescence nádrže v podobě velmi intenzivních výměn vody a podpoře nitrifikace, ale pokud ta obnova prostředí byla vlažnější, tak bych zde hledal možnou příčinu současných problémů. Prostě pobyt ryb v rozhoupaný vodě a celkově načatým prostředí, to je dobrej spouštěč onemocnění. Neříkám, že se tak muselo nutně stát, ale ta časová posloupnost je docela pasující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2013 07:05 Žena Nessy [25] - Živorodky – Furt problémy :-/
V mém 54 l akvárku prostě problémy nepřestanou. Furt s tím něco mám a už mě to nebaví... Přijela jsem před 3 týdny z dovolené a zjistila, že nějaké rybky jsou v čudu, přeléčila jsem to flagellolem, protože jsem měla podezření, že jsem si přitáhla cosy od soukromého chovatele. Nejdřív se zdálo všechno v pořádku, ale pak (je to tak 3-4 dny) začalo jedno očko plavat svisle a občas udělá nějakou divnou otáčku - připomíná mi myšky tanečníce, které mají schválně rozbité rovnovážné ústrojí a tak tančí... Dnes už tam takhle plavou dva :-( Nevím, co jim je, nic špatného krom toho pohybu na nich nepozoruji... Máte někdo tip prosím? Jsem už z toho nešťastná... sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 14:56 Muž Batlík [5] Re: moncajss
krátkodobě a za silného prokysličování jim to vadit nebude ;-)
Edit: vypujčený text ohledně krupičky (doufám, že nevadí, že to sem zkopíruju z jiného fora bez dovolení autora):

Podrobná léčba/Parazitární onemocnění
kožovec rybí Ichthyophthirius multifiliis - Napadení tímto parazitem je mezi akvaristy nazýváno jako "krupička" (rybky vypadají jakoby posypané krupicí). Kožovec rybí je nálevník velký max do 1 mm, který je zavrtaný v kůži ryb, na ploutvích i žábrách, kde je pak vidět jako bílá, mléčná tečka. Cizopasník po dokončení svého vývoje odpadne z rybího těla a vytváří cystu, ve které se pak namnoží další jedinci (až 1000 v jedné cystě). Po namnožení a prasknutí cysty pak tyto další vývojová stadia plovou ve vodě, hledají a napadají svého hostitele - rybu, pokud se však do 3-4 dnů neuchytí, hynou. Doba celého vývojového cyklu je závislá na teplotě vody, při teplotě 24°C trvá přibližně 5-7 dnů, čím vyšší je teplota, tím je cyklus rychlejší. Napadené rybky s viditelnými tečkami se neustále otírají o dekoraci, rostliny a dno. Silně postižené rybky hynou, jednak na otravu jedovatými toxiny, vylučovanými parazity, a také na druhotné infekce a zaplísnění vznikající v poraněných místech.
Léčba je účinná pouze částečně na ta stadia parazita, kdy odpadlí jedinci opouští rybu, před jejich zapouzdřením do cysty a na nové jedince ještě před uchycením na rybách. Kožovec přichycený na rybím těle je vůči jakékoliv léčbě odolný. Při léčbě zvýšíme teplotu vody ihned na 28-32°C, což urychlí celý vývojový cyklus a také při tak vysoké teplotě hynou mladí jedinci, rejdivá stadia kožovce. U slabších nákaz přidáme do vody roztok soli (pokud možno bez přísad a bělidel), cca 1 zarovnanou polévkovou lžíci na 30 l vody (odpovídá zhruba koncentraci 0,3 g na 1 l vody). Sůl podporuje u ryb vyšší tvorbu slizu, kožovec má tak stíženou možnost uchycení, a dále sůl působí proti případnému zaplísnění poškozených míst a ploutví. Vyšší koncentrace soli ve vodě vede také ke změně osmotického tlaku, čímž dojde k poškození tenkých buněčných blán parazita a tím k jeho likvidaci. Při silnějších nákazách použijeme dlouhodobé dezinfekční koupele pomocí různých na trhu dostupných léčiv (léčiva na bázi malachitové zeleně, trypaflavinu apod.). Léčba musí trvat min 10 dnů, zpravidla každý 2-3 den je nutné vyměnit asi třetinu vody v nádrži spolu s odkalením dna a doplníme třetinu původní dávky léčiva. Při vysoké teplotě vody je nutné silné vzduchování, filtry pokud možno úplně odstavíme, teplotu vody poté postupně snižujeme. Rybky krmíme pouze velmi střídmě a jenom umělou sušenou potravou.
POZOR ! Některé druhy ryb jsou mimořádně citlivé na různá léčiva (sumci, pancéřníčci, krunýřovci, mřenky), i malé dávky léčiva, jiným rybám neškodné, mohou způsobit jejich úhyn (často až po několika týdnech od ukončení léčby), raději použijeme pouze sůl a zvýšíme teplotu vody. Více různých léčiv nekombinujeme, každé léčivo je při předávkování toxické pro ryby i rostliny, proto dodržujeme návody uvedené na obalech !!!
Napadení tímto mezi akvaristy snad nejznámějším parazitem, pokud nezačneme léčbu ihned, může způsobit velmi rychlý úhyn všech ryb v nádrži. V takovém případě necháme nádrž 10-14 dnů bez ryb, posléze odkalíme dno a můžeme klidně akvárium zaplnit znovu rybami. Kožovec má totiž pouze jediného hostitele - rybu, bez možnosti dokončení svého vývoje na rybách tak tito cizopasní nálevníci uhynou. Nákazu si nejčastěji zavlečeme s novými rybami, na kterých třeba ani původce není vidět (je na žábrách) nebo také síťkou či jedinou kapkou vody z jiné nádrže. Pokud zpozorujeme jen jedinou napadenou rybku, je nutné považovat celou nádrž za infikovanou a všechny ryby podrobíme léčbě. Výjimečně některé ryby, které přežijí napadení cizopasníkem, mohou být vůči další nákaze částečně imunní - raději se na to však nespoléhejme. UPOZORNĚNÍ ! Při velmi silných nákazách se vyvarujme častého zásahu rukou do zamořeného akvária, ve výjimečných případech se může objevit dermatitida.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 13:23 Žena moncajss [4] – krupička
a ta teplota jim vadit okolo31 nebude? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 12:29 Žena Annabell [40] - Labyrintky
Pokud ma cele akva tu krupicku tak zvýšit teplotu a přidat sůl.Pokud to maji jen nekteré ryby tak ty prelovit a léčit tam ale 5l neni jako karantena moc dobre obzvlášt pro cichavce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 12:27 Žena moncajss [4] – molly - krupička :(
ahojky pls o radu jak mám léčit molly s krupičkou u některých je u dalších nevím mám tam přidat sůl a vyšší teplotu? spolu s nimi jsou tam 2 ancistrusi a čichavec co se s nimi léčí ale je v 5l s roztokem PLS RADTE :( sad sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2013 23:59 0 Re: LiborSprysl
Jistě, nic proti tomu, taky se mi stalo, že mi začaly ve větším počtu "padat" a po přeléčení mám, už rok klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2013 23:28 AquaTeP Re: Kryštof
Břicho velké nemá a ani skvrnu jsem nenašla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2013 16:57 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: AquaTeP
není náhodou tehotná, má velké břicho? Má na něm skvrnu březosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2013 09:02 AquaTeP – Nemocná živorodka?
Ahoj, před 3 dny jsem si pořídila živorodku a pořád se drží v dolní části nádrže, kde se schovává za rostlinky nebo u filtru a opírá se o kameny. Není tak aktivní jako ostatní rybky. Nevíte někdo, jestli jde o nějakou nemoc? Díky za radu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2013 05:07 Muž LiborSprysl [9016] Re: 0
Když jsem před lety elegansky přivezl, tak šly ve velmi krátké době po sobě dvakrát do dost rozdílné vody...a tehdy poprvé jsem použil ten Baktopur. Fungoval...Podruhé jsem ho použil po návratu ze špitálu v loňském roce, když žena nestíhala a byly taky v dost děsném stavu...Opět fungoval...Myslím, že jsem měl ještě jednu epizodu mezi tím, ale to asi fungoval také... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:08 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: kahua
Mně se osvědčilo nechat tam plavat růžkatec, v něm bývá vidět hodně malých (teda když už vidět jsou :-) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 19:49 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: 0
Děkuji za vyčerpávající odpověď :-) Ph je v pořádku, mám spíše vyšší, proto mi třeba nejdou krevety. Dno bych taky řekla, že je o.k, na hladině ještě zapracuji (myšleno na rostlinstvu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 19:27 Žena Teena [2]
máš jí v příšerně malém akváriu-ihned vyhodit a zvětšit!!! tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 11:57 0 Re: kahua
Možná je to věkem, ale doporučuji překontrolovat i hodnotu pH, nemá být pod neutrálním optimem .

V atlasu jsou požadavky vypsány. S léčivy opatrně - dávkování a rašelinový výluh bych nedával. Slabší výluh z olšových šištic snášejí dobře.

Je zapotřebí osazenstvo bedlivěji sledovat a postižené jedince hned odstranit a raději častěji dělat průběžné výměny vody za novou odstátou .

Pokud máte zájem, aby se udržel větší počet potomstva a zachoval se trvale genofond, tak u dna to chce mít chomáče - porosty např. mechu a u hladiny hustší seskupení jemnolistých splývavých rostlin.

Vysoký sloupec vody v chovném akváriu je pro množení nevýhodou, protože jemný potěr je při plavání ve volném prostoru vydán více napospas kanibalismu.

Tyto rybky jsou dosti žravé a hladoví-li, tak o to intenzívněji likvidují své mladé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.04.2013 18:23 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Pokud mají hlad, žerou...bacha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 18:20 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Zkusim pohledat, jak na to. Taky mě zarazilo, že samička se po tom malém vrhla, jak po žrádle, snad to bylo jen tím, že nebylo o.k, protože prý mladé nežerou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 18:15 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Je to bakterka... :-P ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2013 11:39 Žena kahua [223] - Miniakvária
Tak už mi stejně tak plave i ta mrňavé mimino sličenky :-( Šnekama to nebude, bavila jsem se dnes s pánem na burze, co je chová, má tam plno šneků. Bohužel ani on mi nedokázal poradit, co by některým rybkám mohlo být :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:25 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Hele já nevím...já je prostě zrušil...všechny plže...Já teda nevím čím krmíte tyhle malé můry...ale já nejvíc živou artémkou a rozdrcenou lyoartémkou...ono tak nějak vše ostatní je pro ně složitě konzumovatelné...proto plže nepotřebuji...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:19 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Přemíra šneků by vadila, ale několik piskořek a pár okružáků, protože to pravidelně redukuju, nemyslím, že by nějak vadilo. Nebo snad ano? Vždyť přece likvidují zbytky potravy, provzdušňují dno apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:18 R Muž romant [28001] Re: kahua
Šnečci mívají trochu jiný "spalování" a tudíž naprostej souhlas s Liborem, vliv to míti může. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:16 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Nikoliv...jejich produkty citlivým živorodkám opravdu vadí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:15 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Je to asi názor od názoru, někdo šnečky ano, někdo ne, ale to už patří jinam ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:14 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Šnečků.... :-O také jsem míval...to už nedělám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:09 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Mám je jen u krevet a šnečků, nic jiného tam nemám a ani nemám v plánu tam nic dalšího dávat. Tu změnu zbarvení u něj nepozoruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:08 Muž LiborSprysl [9016] Re: kahua
Proto je lepší elegansky chovat v druhovém akvárku, protože to jsou fakt cíti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:07 Žena kahua [223] - Miniakvária
Ale zkusim vyměnit i v týdnu, třeba to pomůže :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:07 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: romant
Tak rašelinový výluh jsem do této výměny používala a účinek neměl žádný. Vodu opravdu měnim a odkaluji pravidelně. Ostatní rybky jsou v pořádku, stejně tak i krevety a šneci. Proto mě nenapadá nějaká příčina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 18:05 Muž LiborSprysl [9016] Re: romant
Obvykle stačí velká výměna vody u těchto čudliček...
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 36

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 19806x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3338-zivorodky--nemoc?od=801