Kančík - chov
1x - 2x tydně vyměním třetinu vody tím že odsaju trochu bordelu zvonem ze dna a otřu vytvořené řasy ze skla a odsaju je, akvárko je na okně (vždycky jsem na tom okně chtěl mít akvárko s velkýma rybama i když vím že to neni moc dobrý ohledně těch řas a tím že se bude víc kazit voda ale alespon to chci zkusit jak to bude fungovat) po většinu dne tam svítí slunko tak nemám žadný osvětlení ani vytápění a teplota se pohybuje i ted v létě mezi 22 - 26°C vzduchování mám z centrálního moturku který do všech mích nádrží pouští vždycky hodinu vzduch a hodinu nic, tak se to střídá ve dne i v noci, filtr je nějaký starý po otci který todle akvarium používal s tím filtrem před 10 lety a fungovalo to, jenže ten filtr se mi zdál nic moc, málo filtrační hmoty a velký prutok vody tak sem ho upravil, trochu sem zmenčil prutok vody a upravil aby stříkal směrem nahoru, naplnil sem filtr zeolitem a trochou aktivního uhlý v silonce a pod něj jak nasává jsem dal kostku byomolitanu který je zevnitř trochu vystřihlý aby rovnoměrně sál...na fotce je vydet ta řasa které bych se chtěl zbavit
napiš, jak probíhala doteď údržba
Jeste Ti dobre nefunguje nitrifikace. Postarej se o nitrifikaci a ona se Ti postara o polovinu problemu, to hnede (rozsivka) zmizi.
čau, chtěl bych se vás zeptat jaké máte zkušenosti s chovem citroňáků a rostlin, všichni říkaji že rostliny sežerou nebo vyhrabou, já mám párek mladých kančíku citronových zatím ve 100L nádrži pouze s kamenama (je to nová nádrž cca 40dní od založení) a množí se mi tam řasy na skle takové zeleno hnědé fleky, tak bych tam chtěl přidat nějaké rostliny ale nevím jaké aby je kančíci nesežraly....hlavně mi jde o to jak se zbavit těch řas a myslím že nějaké rychlo rostoucí rostlinky co vydrží okusování kančíků by mohly pomoct, protože mám vedle další 200L akvárium plné rostlin a ryb a nikdy jsem tam žadnou řasu neviděl, dík za radu
Starší reakce
Myslím že ne staří, ale ti dorostenci. Protože je staří ještě tolerují vedle sebe, tolik jim nezáleží na novém potěru. Stejně se u mne chovají perlovky.
0 15.07.2014 08:00 radim Než jsem přidal ty crenicichly, tak byl potěr už všude rozlezlý. Jak tam přišli tito dravci, tak se stáhl na území rodičů. Snažili se je zezačátku odehnat, ale marně. Strach je mocný.
Je zajímavé, že se to stává vesměs u SA cichlid.
Dalo by se napsat, že by na vině mohla být buď velikost prostoru(u mne a Honzy) nebo velké množství ryb v akva(u Radima), případně kombinace obojího.
radim napsal: Je to normální? Budou mít snahu vytvořit nějakou malou kolonii dokud mladí nebudou vyloženě pohlavně dospělí a až pak budou vyhnáni?
Není to normální. Není to normální u žádné párové cichlidy, která v přírodě nevytváří rodinný typ odchovu, jak jsi třeba zmínil brichardi, v Africe jich je více. U amerických cichlid mne teda zrovna nenapadá žádná...Ale stává se to, a je to typická ukázka poruchy sociálního chování. Za normálních okolností by totiž takto velký potěr v přírodě s rodiči již nebyl, a proto by k natočenému dojít nemohlo. Pokud by se vyskytl v takové blízkosti nového výtěru, kdyby nebyl sežrán, byl by alespoň vyhnán.
Praktikuje-li se tento "koloniální" způsob odchovu dlouhodobě, je to jen další příspěvek k "zteletění" párových cichlid...Jak dokazují i příspěvky i další.
Je to točené dopoledne. Teď je hlídá u druhé jamky
Taková školka
se ti třeba poštěstí si tam takhle nařádkovat 3,4 gardy
Ale ta malá co předvádí to jsem fakt neviděl
0 14.07.2014 21:26 radim www.youtube.com/…
ta malá u toho květináče...vyloženě je brání a odhání od nich sourozence
díky kvalitě tam ten potěr nejde skoro vidět
Mě to dělaly panamensky, většinou jsou opravdu aktivnější malé samičky. Jedna byla dokonce tak aktivní, že napadala i tatínka.
Taky se mi to stávalo u akar, né do takový míry že by se mi drobota starala o ještě drobnější drobotu, ale od rodičů 100% tolerance. Stejně tak jako nedovede utočit na svoje potomstvo i odrostlejší, dokud nedojde na párování dorostu a šarvátky o teritoria, to se pak poměry uplně změnily.
0 14.07.2014 11:31 radim Ahoj dnes se mi v akváriu stala taková zajímavá věc. Vykulil se potěr Thorichthys affinis, který samice vynosila do připravené jamky. To je ještě normální, ale zvláštní mi příjde, že neodehnala starší už samostatný potěr velký do 2cm max. Ten je přímo nad těma malýma spermijema a nežere je. Dokonce si jeden z malých usmyslel, že se o ně bude starat a přenáší je
(nežere je, hlídal jsem ho
) Hádám, že to bude nějaká samička. Staří tomu jen přihlíží a semtam je vzorně taky snáší na jednu hromádku. Na podobné chování jsem zvyklý u Neolamprologus brichardi, ale u tohoto rodu cichlid jsem docela překvapený...
Je to normální? Budou mít snahu vytvořit nějakou malou kolonii dokud mladí nebudou vyloženě pohlavně dospělí a až pak budou vyhnáni?
Starší reakce
Jak radi patamatix, ale trosku bych to rozsiril, poznat bezne ryby komplet, i bez nakupovani. Vzdyt je to zajimave si projit atlas, procist si jake ryby se bezne chovaji, co jsou zac, co potrebuji, co bych treba i mohl chovat a co ne.
To jsem takhle stal pred nadrzi s moc krasnymi malickymi krunyrovci, no radost pohledet. A kouknu na stitek, kde uz jen prvni pohled na napis "GIBICEPS" mi rekl, ze muzu koukat, ale "nebrat!"
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sitovany . A kdyz se dopracujes k tomu, ze Ti takova stopka dokaze pri pohledu na prodejni nadrz naskocit, muzes si pak koupit i ryby, ktere jsi tak uplne neplanovala, protoze vis hned, co muzes a co ne.
Ani Kančík,ani Závojnatka do tak malého akva nepatří. Než příště budeš kupovat ryby,tak se podívej do zdejšího atlasu ryb a zjisti si jejich nároky na prostor,vodu,snášenlivost atd.(je tam dost údajů)
A pak teprve nakupuj. Když si údaje nastuduješ a budeš vědět co chceš,tak tě hned tak každej prodavač neoblbne
Vis, vlastne sis koupila do garsonky zirafu a lva, a ted resis, jak to udelat, aby se Vam tam spolu hezky bydlelo i s dalsimi malymi zviratky. Jak jiste sama uznas, lev ani zirafa tam zustat nemohou...
No na to, že dospělá severa má dvacet čísel, tak buď jsou v akvaristice blbí oni a nebo...
...ona vina je i na vás...nekupovat naslepo. Vrátit, předat někomu...
Ty objemy nejsou vhodné ani pro jednu z těch ryb.
Pokud není možnost mít větší nádrže změnil bych úplně osádku. Závojnatky bych do nádrže pod 150 litrů nedával a u kančíků bych v žádném případě nešel pod 200 litrů. A spolu v ani omylem.
Mamka má 60L a já 30L a jaké rybky se tedy dají chovat se závojnatkami? a jaké s kančíkem? V akvaristice se asi pravdu nedozvím :( říkám si co teď s ním/ní? u sebe ho nechat nemůžu protože by utrápil i ty ostatní a pochybuji že se uklidní... leda až nebude mít do čeho kousnout...a u mamky ty ryby taky trhá... pomůže třeba koupení společníka?
jak jsou velká ta akvária? Ten malý z popisu vypadá na nervní samici
K závojnatkám se nehodí žádná cichlida, ať ti v kavaristice říkají cokoliv
0 09.07.2014 15:07 Frida – Kančík červenooký
Krásný dobrý den... Nutně prosím o radu... :( Začala sem chovem závojnatek,později si pořídila větší filtrované akvárko a rozhodla se pořídit si ještě pár rybiček... v akvaristice mi řekli že k závojnatkám se hodí jen málo ryb a doporučili mi takové malé červené (nevzpomenu si teď na název) a kančíka... tak jsem vzala dva... všechno bylo v pořádku akorát ten o něco větší kančík pořád uháněl toho menšího... bylo mi ho líto tak sem ho dala do akvárka k mamce,zakládala akvárko takže tam měla jen rybky které se drží u dna a starou betu... všechno bylo v pořádku postupně sem mamce začala dokupovat rybky a náhle začal problém kančík začal být hrozně agresivní... menším samcům živorodek začal trhat ocasy a ty dvě větší černé skaláry pořád proháněl a jednu uplně otrhal. Mezitím moje akvárko navštívila nějaká nemoc a větší kančík uhynul tak jsem se rozhodla přestěhovat menšího zpátky ale klid v akvárku nezůstal.... ten holomek mi závojnatky trhá a jednu uplně zlikvidoval vyzobal ji oči a uplně rozerval ploutve (to s vyvalenejma očima) dala sem ji zvlášť aby ji dál nemučil... a malé červené rybky mají taky natrhané ploutve a přitom je mají minimální... a tak se ptám... jaké ryby jsou k tomuto druhu kančíka vhodné? píšou o něm že jsou to snášenlivé ryby a dokud byli pohromadě s větším,ostatních ryb si ani nevšiml... tak proč je tak agresivní? děkuji za každou radu nebo odpověď a prosím ušetřete mě případných narážek jsem začátečník a když si jdu vybrat novou rybu automaticky se v akvaristice ptám který druh se mi k závojnatkám hodí... a popřípadě prosím přidejte radu jak ušetřit umírající rybku trápení.... děkuji
s přáním fajného dne a s pozdravem Ž.
Starší reakce
Jelikož jde o chovnou formu, bylo by lepší zjistit parametry vody, ve které byly ryby odchovány.
Jestliže ti samec žere jikry, tak ho po výtěru zkus odlovit a uvidíš. Pokud se budou jikry vyvíjet a samice se bude starat, doporučuji začít shánět jiného samce.
0 30.06.2014 20:04 Širda Dobry den, mam konkrétní dotaz. Chovam par heros severus red spotted. Pravidelne se me vytiraji ale pokazde mi samec sni vsechny jikry. Jake parametry potrebuje voda ve ktere se vytiraji. Dekuji za odpoved
Starší reakce
Bez mučení přiznávám, že ne.
dík ;)ješte sem dávám fotku tech kančíku, jestli poznáte zda se jedná a samce nebo samice
Jedná se o typické chování dominantního jedince. Vytření akar mohlo tohle chování urychlit, ale i bez toho by k němu časem došlo.
Jinak na dvěstě litrů máš hodně teritoriálních ryb a celkově je tam přerybněno.
Tak nevím,ale 200l. na kančíky není zrovna hitparáda.možná je to dominantní jedinec před kterým ti ostatní v takto velkém akváriu nemají kam utéct.Já je mám ve 475l. a jsou tam celkem slušné bitky.
No, za tlamky ne, spíš tak kdekoliv do nich ta jedna jakoby najede a snaží se je jakoby kousnout a hned ta napadená rychle uplave, jináč ty dvě jsou v klidu i spolu, akorad tadle ta jedna je obě honí i při krmení je občas odhání od jídla když jim toho dám málo
Kousnout se jak-za tlamku?To by měli dělat kančíci při námluvách.
Dobrý den, koupil jsem si asi před týdnem 3x kančíky červenooký Heros Severum red spot, prvních pár dní plavaly spolu (velký už cc 12cm) v domění že jeden z nih bude samice , chovatel co mi je prodával říkal že by mohla být ale že to ješte nepozná, ted se mi vytřely akary a kančíci se od té doby jen honějí po akváriu jestli to s tima akarama nějak souvisí to nevím, jeden kančík je o malinko větší ten plave uprostřed a ostatní se ruzně skovávají každá na jedný straně akvária, očas se stane že jsou u sebe a nic nedelají ale většinou je ten jeden obě honí, snaží se je jakoby rychle kousnout...nevíte čím to muže být a jestli se jim z toho honění nemuže něco stát ? jinač mám 200L poměrně zarostlý udržovaný akvárko a mám tam ještě pár akar modrých který se zrovna zase vytřely (tomu tření akar bych chtěl nějak zamezit protože už jich mám vedle v akvárku asi 100x 1cm) potom pár akar hnědých, 4x skalar, 6x parmička čtyřpruhá, a 3x ancistrus děkuji za radu
Starší reakce
0 31.01.2014 23:21 DREDRA Měl bych ještě jeden dotaz,jak je to s plodností Rocio octofasciata var. Blue Jack Dempsey?
Je tam nutnost mít pár složený z klasické var.+blue?
Ano, přesně tak. Holt fotka vydá za tisíc slov.
0 28.01.2014 23:45 DREDRA –
Re: RAP Děkuji za ochotu. Takže pokud jsem to dobře pochopil tak nahoře carpintis a pod ním cyanoguttatus. Je to tak?
RAP napsal:
Nejen odstín, ale i velikost perleťových skvrn je rozdílná.
Sic vím, žes autořil sáhodlouze, přesto není nad požadavek vidět ryby obou druhů naživo vedle sebe...Ono to tou velikostí perleťových skvrn zcela dokonalé rozlišení někdy není není s ohledem na lokální "odstíny".
Rozdíly v kresbě i celkovém zbarvení jsou celkem patrné při troše soustředění.
No děkuji ale nic nového jsem se tedy nedozvěděl. Ono je totiž problém,že nemohu tyto dvě ryby porovnat naživo vedle sebe. A fotky co jsou na internetu mi připadají u obou druhů stejné. Je tedy nějaký rozdíl jak je od sebe odlišit krom odstínu modré perletě?
0 28.01.2014 00:13 DREDRA Měl bych dotaz na zkušené cichlidáře..jak od sebe spolehlivě odlišit Herichthys carpintis a Herichthys cyanoguttatus ?
Ta zabka bol frajerkine zelanie.ale dorasta len do 3.5 cm. Takze nie urcite? Hej?
Tak to není dobrej nápad, na to bych zapomněl, už teď je to "zajímavé" složení.
Ahojte. Rozmyslam o tejto rybe. Co myslite, moze sa pustit k ramirezka, cichlidke kakadu a zabke? Mam drapatecku malu...diky
Starší reakce
dík moc za info. První výtěr zmizel druhý den. Jen začali být agresivnější na zbytek kanců. Tak se je pokusím někde udat a nechám si jen tenhle párek. Ostatních ryb si nevšímají. Pokusím se jim něco zajistit k papání pro příští výtěr, ale nevím, nestíhám. Tak uvidíme.
Starší reakce
Jestli se jedná o ryby v tvé prezentaci, tak tam o Rotkeily nepůjde.
Co se týče odchovu, jde o to, jaké máš parametry vody. Jinak první výtěry nebývají úspěšné. Ryby se péči učí a jen málokdy se první výtěry podaří. U mých nynějších severek byl úspěšný až čtvrtý pokus.
rybicky.net/nadrze/19556 -akvárium je dostatečně velké, aby rodiče "pár" kousků odvodili k samostatnosti. Pro rozplavaný potěr jsou dobré, jak zmiňované artémie, tak i vířníci, nauplie buchanek a perlooček, tzv. cyclops. Dají se použít živé i mražené.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19619x