Jaké zářivky?
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
...To akva už rok běží...
Nemohl byste pro zvědavce mého typu udělat pár fotek a ukázat nám je?
Když já sem dal nad 25 l akvárko 4 úsrporky, tak myslím, že nad 300 l by se to taky dalo...
Problém je, že tam moc místa na delší není. Je tam místo na cca 14 cm dlouhou žárovku (včetně závitu). Ty výkonnější jsou už moc dlouhé a tlusté. Bohužel...
Pokud je tam zavit E27 a dost mista, da se jit i s usporkami hooodne nahoru, akorat s prikonem pres 23W uz vetsinou nebudou moc levne.
Hnojit? Při tak málo světlu? To rozhodně není potřeba. Co brání postupně vyměnit dosavadní úsporky za silnější? 3x20W už je takové lepší málo.
Hmm, tak řešení moc není. Mohl byste tedy někdo doporučit pěkné rostlinky, který jsou podobně nenáročné jako ty, která mám v akva a daří se jim? Díky.
Takmísto krytu by se dalo sklo.. a kočka by zase mohla jen mlsně koukat.
De o to že metalhalogenidová výbojka začíná s výkonem 35W+odběr předřadníku. Pak je 70W a 150W atd...
Aha, tak to je škoda. Kryt tam musí být, pak se dost zvedá v místnosti vlhkost a navíc máme kočku, která se už takhle mlsně kouká z gauče do akvárka. Díky za radu
To akva už rok běží. Mám tam Echinodorus 'Rubin - listy jsou zeleno-červené a daří se mu perfektně, potom Anubias gilletii kterej roste taky krásně, potom Cryptocoryne wendtii 'Tropica - naprosto bez problémů, Cladophora aegagropila - také super, Riccia fluitans - zatím ji množím u hladiny, ale houstne krásně a Echinodorus amazonicus - ten nejprve hodně opadal, ale teď už má cca 12 listů 6 cm dlouhých,ale roste hodně pomalu. Přihnojuji PMDD. Tak právě řeším, zda silnější světlo pořizovat, či ne. Nebo máte nějakej tip na nanáročné pěkné rostliny, kterým by se v těchto podmínkách dařilo? Díky.
Výbojky nejsou špatný nápad ale... musel bys zrušit kryt. Výbojky by měly být víc nad akva kvůli rozptylu světla a dost hřejí. A za 60W příkonu.. no na rovinu moc světla to nebude.
Pisu to stale, napisu to znovu. 60W bude zde (300l) stacit na to, ze se soupne jedna poradna usporka (ta sviti na jednom miste a ne jako trubice, vhodny reflektor by byl fajn), primo pod ni se da poradna rostlina ci rostliny, a zbytek pisek a kameni. Oaza v pousti - sviti se poradne jen na oazu a staci to. Rostliny fakt nezajima, jak je elektrika draha, a ze svetelne zdroje vic svetelneho toku na Watt nedaji, je jim to burt, takze bud jim dame co chteji, nebo jim nedame co chteji, a ony porostou a nebo neporostou. Svitit za mene se da tim, ze se sviti jen kam je potreba, na kameni je sviceni zbytecne a pro pohled do akvarka na mista s kamenim staci i to co tam sviti jen tak bokem.
Aha, tak to jsem netušil. Omlouvám se. Nebo jaké by mohlo být jiné a levné řešení? Třeba výbojky? To akviško je rohové, takže se tam vejdou opravdu jen krátké trubice a nejkratší co jsem našel jsou pouze ty T5 24W, ty mají cca 54 cm. Hlavně bych potřeboval co nejmenší spotřebu a slušný výkon. Celkový příkon bych si představoval do 60W. Pak už je to děsnej žrout.
Nemohu zcela souhlasit, protoze do prikonu usporky se zapocitava i vlastni spotreba predradniku v ni, u zarivkove trubice nikoli a to uz jen z duvodu, ze ten predradnik neni predem znam, kdezto u usporky je znam tim, ze je primo soucasti. Tim se ale deje to, ze usporka sviti 50 az 60lm/W, kdezto zarivkova trubice okolo 90lm/W - ta hodnota muze byt plus minus podle typu a take prikonu. Nicmene se neudela velka chyba, kdyz se rekne, ze zarivkova trubice poskytne 1.5x tolik svetla jako usporka se stejnym prikonem - ovsem tim napsanym, ten predradnik u zarivky si take neco vezme, nejede zadarmo, jen to neni napsano na te trubici
.
Nenech se zmást tou hnědovkou, co se roztahuje na kameni. Kryptokoryny a Ludwigia jsou normálně zasazený ve dně. Pokud to akvárko ještě nemáš slepený, tak bych ho nedělal těch 70 cm výšky. Ne s ohledem na rostliny, ale kvůli údržbě.
Mě u Tebe trochu děsí ten příkon 84 W a přitom je to jen 0.35 W/l. Kytky nemáš úplně na dně, tak to není tak hrozný. Ale já mám výšku štěrku cca 5cm ode dna a hned kytky. Právě řeším, zda se vyplatí přejít na ty T5 nebo zůstat u těch úsporek. Kryt je velkej stejně jako půdorys akviška, jen asi 1 cm na každé straně přesahuje, takže by se mi tam asi tolik trubic nevešlo. Ale díky.
Ne. Pokud je kompaktní zářivka 11 W a je tam napsáno, že svítí jako 60W, tak to znamená, že má svítivost jako 60W normální žárovka. Ale ve srovnání s např. zářivkama svítí jako 11W zářivka (spíš méně) a jelikož doporučené hodnoty se v akvaristice počítají ze zářivek, tak svítíte tak jak sem psal níže.
kytky to ale vidí jinak
Jenže těch 33 w je celkový příkon, celkový výkon je 180 W
Doteď jsem měl akva osvětlené 3 úspornými kompatibilními zářivkami OSRAM kde každá má příkon 11W a svítí 60w 3x11 W je 33W Akva je rohové a má objem 300l a čsitý objem je cca 260l čili máte 0,1 W/l. Počítá se to jako kdyby ste měl zářivky.
Já mám ve velmi podobným rohu T8 2x18W a T5 2x24W a roste mi tam co tam mám. Mrkni se do mý prezentace.
Ahoj všem. Doteď jsem měl akva osvětlené 3 úspornými kompatibilními zářivkami OSRAM kde každá má příkon 11W a svítí 60w. Další parametry 2500K, 600 lm. Akva je rohové a má objem 300l a čsitý objem je cca 260l. Výška vodního sloupce je 70 cm, zbylé rozměry dle obrázku. Mám celkem nenáročné kytky, takže to stačí. Zelená ani hnědá řasa se netvoří. Ale možná bych pořídil nějaké náročnější kytky. Tak by mě zajímalo, zda se u těchto úsporek dá počítat výkon W/l stejně jako u klasických zářivek to by v mém případě odpovídalo 0.69 W/l.
Celkový příkon těchto tří světel je 33w a výkon 180W.
Nebo by bylo lepší použít předřadník s voděodolnými paticemi:
www.robimaus.cz/…
těch 24W bych musel dodržet, protože 36W už jsou trubice dost dlouhé a já tam mám po stranách max. délku 70cm. Jaké trubice byste mi doporučili (levné a účinné)
Nebo mám zůstat u současného osvětlení?
Starší reakce
0 30.11.2010 11:51 Albi [0] - Afrika Standartní zářivky T5 mají tyto délky: 549mm, 849mm, 1149mm a 1449mm. Dále se tyto zářivky dají sehnat ve verzi EQ (efficient output – efektivní výkon) a HQ (high output – vysoký výkon). Pro akvaristiku je potřeba brát rozhodně zářivky HQ. Při stejné délce mají vyšší výkon. Proto se dají zářivky 549mm sehnat s výkonem 14 nebo 24W, délka 849mm s výkonem 21 a 39W, délka 1149mm s výkonem 28 nebo 54W a 1449mm s výkonem 35 nebo 80W. Toto jsou standartní délky (colorlux plus s různou teplotou bílé – 827, 830, 840, 865). Bohužel se ale dají se sehnat u různé short verze, energy saver verze a poté vznikají různé zmatky jaké vlastně zářivky koupit. Tady ještě přikládám odkaz na katalog Narvy:
narva.cz/… potřebné zářivky jsou na straně 4 a 5.
Starší reakce
Tomas napsal: Já si tedy myslím něco jiného.
To já také. Já si myslím, že si tu z nás zase někdo střílí. Nebo došlo k rekordu v rychlosti změny pohlaví?
rybicky.net/forum.php… kdyz se podivas do toho katalogu od osramu na ktery jsem dal link, jsou tam trubice presne techhle rozmeru a jsou to ty tzv lidove oznacovane 60ky, pac ta mira 54 je brana jako hola trubice bez tech nozicek a patic a vule mezi patici a trubici a podobne coz ve vysledku da nejakych 59+- , tedy zaokrouhleno 60...
0 26.11.2010 13:35 Tomas Já si tedy myslím něco jiného. Pokud 54,9cm tak to tak opravdju je a 60tku tam nedáš ani kdyby jsi se zvensla
)). Prostě to tam nacpat nejde. Sundej si ty černé ryty po stranách a změř si velikost bez nich ale stejně zjistíš že se tam jiná nevejde. Tyhle světla dělaj právě takové velikosti aby jsi musela kupovat drahé zářivky.
Kdybych se náhodou pletl a i to je možné. Nikdo není neomylný tak mi prosím taky poštleta nějakou radu jak ušetřit. Ale tohle co píšou kolegové se mi vážně nezdá. Sám jsem to ted šel přeměřit a 60ku prostě do 55cm nenacpeš. Tomas
0 26.11.2010 08:12 Albi [0] - Afrika mela by to byt klasicka zarivkova trubice T5 "60ka" (tj tech 54,9 + konektory), jeste zjistit jaky vykon lze do osvetleni zapojit.
www.osram.cz/… 0 25.11.2010 23:38 Zzanet – zářivka T5 54,9cm - NÁHRADA??
Ahoj všichni, zakládám nové aqua od Fluvalu, ale nevím jaký typ zářivky by se do nich hodil místo zářivky T5 54,9cm délky a 1,5cm šířky. Doposud jsem dohledala u jiných akvárek vždy slušnou variantu jako náhradu za drahé zářivky, ale u tohoto opravdu nevím. Dočetla jsem se zde na fóru, že náhrada není a pak, že by to nějak šlo. Nerozumím tomu, prosím poraďte, budu ráda za každou odpověd. Díky
Starší reakce
0 11.10.2010 19:28 Sid [6685] - Rostliny A takto u lineární zářivky NARVA 840.
www.narvabel.cz/…
Připadá vám u 640 hůř pokryté barevné spektrum, než u 840?
Rostlinám to asi bude jedno, ale jak už bylo psáno, řada 6xx nepokrývá moc dobře barevné spektrum, tudíž pohled na akvárium nemusí být tak pěkný. A má taky nižší účinnost. Nejlepší je řada 9xx, ale má menší životnost, do akvárií je ideální řada 8xx.
Pokud chcete bílejší světlo, kupte zářivky co končí 65 (ideálně 865). Mi se stejně jako Makovi osvědčila kombinace 840 + 865
Myslim ze ta 6xx ma mensie svetelne spektrum. 8xx sa viac priblizuje dennemu /slnecnemu/ svetlu. Dobra kombinacia je 840 + 865. Ale zalezi aj na pozadi a farbe dna ako to cele farebne ladi.
0 11.10.2010 12:17 osvětlení ?640? – osvětlení
Prosím o radu,mám aqa hluboké 50 cm. Šel jsem si koupit nové trubice. Měl jsem před tím flora glo a tu druhou přesně nevím glo něco, trochu do červena. Chtěl jsem zakoupit 830 a 840 ale prodavač mě prodal řadu 640 protože tamto neměl. Zdá se mě to proti těm Glo horší!Není to tou řadou 600? Je to dost žluté se mě zdá a že to málo prosvítí. Díky
Starší reakce
Ked si zoberes cenu 18W-toviek... -tak si kludne kup "vsetky"...a skusaj co ti bude dobre
U mě je obvyklá kombinace 840 a 865 nebo jen 865
to je docela málo, dala bych tam aspoň tři (nejlíp i delší, pokud by byly). Dobré jsou obyčejné třípásmové zářivky (a taky nejsou předražené) s označením 8xx (obvyklá je kombinace 830 a 840)
Nazdárek lidičky mam dotaz, chtěl bych do akva o rozměrech 90x40x50(d-š-v) místo obyč. žárovek dát zářivky 2ks 60cm po 18W, 1x extra bílou a 1x pro kytky, jsou od Osramu, bude to stačit?
Starší reakce
potrebujem radu kupil som SYLVANIA WARM WHITE F15W OZNACENIE 29-530 1ks a druhu 33-630 jedna je biela druha do žlta myslite ze je to dobra konbinacia inak mam tam este v krite 2x39W LIFE GLO A AGUA GLO TIETO 15 MÁM LEN TAK NA VECERNE SVIETENIE SU OK ALEBO NIE PREC S NIMI DAKUJEM
Starší reakce
0 28.07.2010 00:17 pitrs06 – T5/60cm
Zdravím chtěl bych trubice T5 do krytu 60cm a nejkratší jsou 24w a s paticema je tam nedostanu. Viděl jsem i 14w kratší ale nejsou vhodné pro akva. Dělají se vůbec tak krátké T5 830,840......?
Starší reakce
Tak kdyby jsi chtěl příště ušetřit tak kup stejně dlouhou zářivku s oznašením 830 v elektru nebo v dobrý akvaristice. Cena bude minimálně poloviční.
Martin Honzejk
0 17.07.2010 20:09 netmenko – Re: Tomas Enderson
Dnes som kupil hagen 30wat 91cm t8 sun glo takze uz je ok
Zářivky s číselným označemím 600 jsou tak na osvětlení kanceláře nebo dílny. Pro akvaristiku jsou lepší tříspektrální, které mají lepší vliv na růst roslin a jejich označení začíná číslicí 800 např. (840,865,860,829,830).
Martin Honzejk
0 17.07.2010 06:54 netmenko Osvětlení: Philips 120 cm T5 860 28 wat x 2 a Glover 90cm T8 30wat 640 Intenzita: 805 mA obycajna neonka nesvieti na bielo ako ostatne ale nadych do Žlta. 0.5wat na liter vody Svietim 11hodín denne musel som pridať 30watovú trubicu,lebo mi čierneli rastliny. Teraz by to malo byt už ok.
Myslite ze je to uz ok zo svetlom v mojom aqwa?
Starší reakce
Se to píše pořád dokola...840 a výš,čim větší číslo,tim víc bílá,čim nižší tim víc žlutá...ale třeba 960 asi víc svítí,ale barvy na rybách a rostlinách budou lepší při 840...Ale at poradí radši někdo,kdo tomu rozumí...
Mohla by prosím nějaká dobrá duše tedy napsat, jak je to s těmi zářivkami označení 8xx? Nějak se v tom ztrácím.SunGlo a AquaGlo jsou ekvivalentní ke kterému číselnému označení????
Starší reakce
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 21753x