Jaké zářivky?
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
To záleží na tom, jaké podání barev ti je příjemnější, v každém případě koukej, aby to začínalo číslem 8. Víc do žluta je 840-ka, blíž k dennímu světlu je 860,865. Ale ty posledně zmiňované se v obyčejných obchodech moc nevyskytují. Spíš nějaká speciálka na zářivky.
Starší reakce
no zejtra to otestuju a uvodím
Nebal bych se zkusit cokoli, nakonec ja mam nad 200l specialky pro rostliny GROLUX, s dobarvenim svetla do snesitelne bile pomoci LED. Nicmene zarivky nejsou az tak drahe (tedy bezne zarivky), aby si clovek nemohl koupit to, co citi ze mu bude nejlepe vyhovovat
.
Dokonce jsem nasel usporky nad reznicke pulty, ktere mely spektrum takove, ze ani nektere specialky pro rostliny ho nemaji tak fajn, jen cena byla fakt desna, asi ve smyslu, ze reznik by na to mel mit
. Nicmene to neni obecna vec, ruzne specialky pro potraviny maji spektrum ruzne posunute, a ani ruzne specialky pro rostliny nejsou uplne stejne.
...Akvarium nema ostatni podminky pro to, kolik svitis... Predpokladam ze jde o tzv. Jeleni paroh. Zmizi v okamziku, kdy svetla uberes pod urcitou mez...
Opravdu myslíte, že 2*18W/60cm zářivky na nádrž 100*60*30(?)cm je natolik intenzívní osvětlení, že bude na místě "světla ubrat", aby "tzv. jelení paroh zmizel"?!
jo ta Philips svítí dost pěkně, možná zauvažuju o výměně i té druhé Polamp za Philips. Každopádně přikoupím reflektory. Dost mě láká přikoupit jeětě jednu zářivku navíc
www.rostlinna-akvaria.cz/… jen nevím jakej je zásadní rozdíl mezi DMR a Osaram. Co se týče těch dvou zářivek Tungsaram a Narva nedaří se mi nikde zjistit podrobnější informace takže se mi s nima moc experimentovat nechce
Ono na barevne teplote az tak nezalezi. Na webu se da najit pokus, kde se jako "nejvyzivnejsi" pro rostliny ukazaly zarivky s barevnou teplotou 6500K, nicmene pouzitelne je prakticky cokoli, podle toho co se Ti libi, vcetne libovolnych kombinaci. Asi bych nesel pres 8500K a pod 3000K. Ono 3000K je ale na mne uz moc zlute svetlo, takze pokud to ma byt takova vecerni pohoda, ja radeji volim 4000K. Ovsem to je na kazdem, co jak citi.
EDIT: Philips MASTER TL-D xxW/840 maji podle dokumentace dost fajn slozeni spektra pro rostliny, kdysi jsem zarivky porovnaval dle katalogovych udaju a tyhle vychazi prima. Nakonec muzes mrknout, tytez (jen 15W) mam zde:
rybicky.net/nadrze/17109 a) založit si prezentaci, vše řádně popsat, nafotit, vysvětlit
b) nedělat v akváriu pořád nějaké změny (světla, hnojení, co2 a pod)
c) nechat akvárko v klidu 2-3 měsíc a sledovat.
d) ubrat světlo a přestat hnojit
Akvarium nema ostatni podminky pro to, kolik svitis, i kdyz to je u udavanych prikonu s podivem. Predpokladam ze jde o tzv. Jeleni paroh. Zmizi v okamziku, kdy svetla uberes pod urcitou mez.
Ale zkusme se zamerit na ten filtr, coz je v posledni dobe me velice oblibene tema. Co je to zac?
EDIT: Mozna mam trosku problem s pojmem cerne vlaknite rasy. Prosim, co se tim mysli presne?
0 18.02.2014 16:56 Salám – Opět zářivky
Ahoj, neustále (již 7 měs.) bojuji s černou vláknitou řasou. Používal jsem na akvárium o objemu 180 litrů (150 vody + vyšší štěrkové dno) a hloubky 60 cm/délky 100cm "speciální" akvarijní zářivky 18W/60cm (bezmála 500 Kč za kus), přešel jsem na jednu speciálku a jednu obyč 18w/865 za 67Kč, nyní mám připravené dvě obyč 30W/90cm a nastane přestavba osvětlení. I přes hnojení (vlastní směs dle odborného návodu), pravidelnou týdenní výměnu vody a odsátí dna, vymáchání filtrovací vložky v akvarijní vodě, vynechání hnojení, prodlužování či zkracování doby svícení, odstranění napadených částí rostlin se situace nemění a řase stále bují i na dekoraci. V akváriu je sice přes 30 ryb, ale jen 13 větších (čichavci, skaláry) a zbytek prťousové (zebřičky, pancéříci...). Také výkonný vnitřní filtr bez vzduchování. Co vyzkoušet dále mimo chystanou změnu osvětlení?
Díky
Starší reakce
Specialky maji sva uplatneni, ona neni na svete jen akvaristika, a jejich cena se odviji od toho, ze se neprodavaji masove jako "obycejne", a tim padem jsou z toho vsude zvysene naklady (nejen vyroba malo kusu, ale nutnost skladovat co se prodava malo, zachazeni zvlast s par malo kusy pri vsem s tim spojenym atd.)
Pokud jde o akvaristiku provozovanou jako hobby, specialky pro rostliny jsou vyhodne v tom, ze kde rostlinam jeste svetlo nestaci diky slabemu osvetleni (jeho konstrukci), muze se specialkou uz stacit, pricemz cela zmena je jen o vymene zarivky. Jejich pouziti (samotnych) je ale pro vetsinu lidi k nevydrzeni, z duvodu nevhodne barvy svetla pro pohled do akvaria. Specialky s plnym spektrem pak povazuji za neco ve smyslu, ze kdyz nekdo chce a ma na to, proc ne, ale nutne nejsou a jejich prinos je minimalne sporny.
Druhou vyhodou u specialek pro rostliny muze byt spotreba, staci nizsi prikon pro stejny rust rostlin. To bych ale jako az tak dobry duvod u hobby nebral, ono to vzdycky neco stoji a kdyz uz, proc se divat na tu desnou barvu svetla. Na druhou stranu par Wattu specialek pro rostliny nad necim, kde si rozpestovavam rostliny, pestuji koreni do kuchyne atp., nepovazuji za neco mimo, tam se mohou dobre uplatnit, i kdyz zase, pojem uspory je zde podivny, kdyz si svitim proto, abych si vypestoval Pazitku v cene par korun.
Shrnuto, specialky tam, kde to nema specialni duvod, a ten nad dobre poskladanym akvariem neni (s dobre navrzenym osvetlenim), nemaji v hobby akvaristice valny vyznam.
Mě už od koupě speciálky odrazuje cena. Už to musí ťuknout každého, že něco není v pořádku. Dle mého názoru může být speciálka speciální v tom, že třeba lehce svítí tam, kde to kytky potřebují, ale zase nesvítí tak, abychom akvárko viděli jak chceme, pak je třeba dokoupit obyč zářivky a náklady rostou. Pořízením rovnou klasických 865/845 (studená/teplá bílá) nejen že ušetříme, ale i rostlinám se to bude líbit, když jim budeme svítit přirozeným světlem, něž jen nějakým specifickým.
Kromě toho, že speciálky, pokud přesně nevíš, jak svítí, můžou taky bujně podpořit řasy. To už pak souvisí s hnojením a bůví čím a jsem zase an začátku. Pak se stává, že drtivá většina 63litrových uživatelů své sety po dvou třech měsícíh prodává na bazarech se slovy "Končím..."
0 11.02.2014 16:10 Petr – osvětlení
Tak mám od kamaráda dvě speciálky na zkoušku jedná se o Sylvania gro-lux, a Sylvania aquastar 10 000 K. Tak tedy mám na 500L akvarium tyto dvě Sylvanie plus jednu obyčejnou denní světlo.Tak snad bude stačit tato kombinace.
projdi si nejoblíbenější rostlinné nádrže tady na rybkách a mrkni na používané zářivky...
pokud ti neporostou kytky, tak to určitě nebude proto, že máš obyčejné třípásmovky a ne zrovna tu drahou ,,speciální"
Petr napsal: A mít obyčejné denní světelené spektrum z obyčejné zářivky taky není asi úplně ideální...
No hlavne obycejna zarivka sviti ve 3 oblastech spektra slusne a zbytek nestoji za rec (jsou to 3 kopce ve spektru), k dennimu svetlu (mysleno na povrchu Zeme svetlo ze Slunce) ma dost daleko, jen oko nedokaze do detailu rozlisit, jak je to spektrum seskladano. Specialky se lepe ci hure snazi trefovat do fotosyntezy rostlin, nebo byt vice "plnospektralni". U specialek pro rostliny ale necekej bile svetlo, bude ruzovofialove, zelena slozka je tam jen aby se nereklo a bylo pod tim alespon trosku rozumne neco videt.
Zkusenosti rikaji, ze bezne zarivky nad akvarium opravdu staci. Ja si specialkami vypomohl pro vice svetla tam kde ho rostliny vyuziji, pouzivam GROLUX, ale je to za cenu toho, ze akvarium dosvetluji LEDkami, aby ta barva byla snesitelne bila, aby se na to dalo divat, protoze to je ten hlavni duvod, proc hobby akvarista akvarium provozuje
.
Jak takove spektrum vyzarovane zarivkou vypada se podivej treba sem:
download.p4c.philips.com/l4b/9/927920584023_eu/927920584023_eu_pss_aenaa.pdf
(uplne dole).
Už je chovám od mala ted to jsou mackové 20-27cm a rostliny nějak netrhaj tak proto se snažím dělat rostlinám pěkné podmínky ono rostliny a oskaři je zajímavá a hlavně pěkná kombinace
Ale jestli jsou speciálky trubice vyhozené peníze?Když čtu všude možně jak to jsou zázračné zářivky které mají samé klady
podle reklamy.Není to jednoduché ted řeším jenom světlo vodu mám dořešenou i filtraci-chemii-co2-dno prostě všechno vím není to jenom o světle ale ted řeším světlo
A mít obyčejné denní světelené spektrum z obyčejné zářivky taky není asi úplně ideální...
tak především si počti o několik příspěvků níže, mě ani mnohé ostatní to už nebaví opakovat několikrát týdně.
80W na 500l = 0.16W/l orientačně, mnozí mě hudou možná bičovat, ale skoro to sedí, jsou to T8. Dost málo, speciálky jako glo a pod si počti níže, zbytečná investice. A není to jenom o světle.
0 10.02.2014 16:33 Petr – Potřebuji poradit osvětlení.
Dobrý den mám akvarium 500L s rostlinami a 4ks vrubozubce osvětlení mám 2x40w philips obyčejné dení světlo z elektry.Ale rostlinám se nedaří tak jak má a dělá se řasa,proto jsem se rozhodl že si koupím přímo akvaristické T8 120cm trubice ale nevím jaké rád bych koupil každou jinou jako jsou fialové atd...Moc se v tom nevyznám budu rád za rady jaké dvě trubice koupit hlavně co nejlevněji pokud možno.Hlavní je aby světelné spektrum bylo ideální na růst rostlin a omezil rust řas!
Předem děkuji za návrhy a kombinace jaké zvolit.S Pozdravem Petr.
přečti si to níže, obojí je asi špatně a nejspíš po víc jak půl roce vysvícené.
8**,9** a hotovo.
No já mam agva (100x40x30) jen na jednu zářivku
Dvě tam opravdu nenacpu, tak jsem kryt podlepil hliníkovou fólií a přibydou Led pásky. Doma mam dvě zářivky Aqua-glo a Haileaco a nevim, která je lepší... Když jsem tam měl tu Haileu, tak se dělala strašně řasa, ale to jsem ještě nehnojil PMDD, neměl CO2 a vzduchoval jsem. Právě přemýšlim, jestli ji tam nevrátit. Jestli neni třeba pro rostliny lepší. S tou Aqua-glo se řasa nedělala, ale rostliny taky neprospívali... Světlu moc nerozumim
Starší reakce
Kryt nad akvarium 60x30x30 (cm) u mne dopadl tak, ze jsem z nej dal vsechno pryc, vyvrtal diry, umistil zarivky, draty primo na ne pripajel, odmastil to, a zalil akvarijnim silikonem. Je to vodotesne a vyzaduje to minimum mista. Pri zivotnosti pouzitych zarivek, v mem rezimu sviceni rekneme dva a pul roku, si s takovou montazi hlavu nedelam. Proste to pak vyriznu a udelam znovu, prace max. na jeden vecer. Predradnik jsem nalepil na zadni cast krytu (zvenku) a je fakt, ze spadnout mi do akvaria, rad bych nebyl. Ale on tam nema jak spadnout. Pri cisteni mam stojanovou lampu u akvaria a kryt jde komplet pryc, takze zadne drama se ani tak nekona.
nejlepší bude udělat si svůj vlastní kryt s osvětlením... většina těch plastových krytu jsou technicky řešena dost na prd. Známy se to pokoušel předělat a nakonec ho vyhodil a koupil si místo něj lampy.
no a právě rozdělávat tenhle plastový kryt a předělávat to třeba na tři ty T5 to už fakt radši vemu nový, tenhle stal asi 1500 a myslím, že ta "rekonstrukce" by vyšla na hodně podobnou částku
Michale, to máš pravdu že tam ty T5 nepůjdou, když tam teď jsou T8, máš tam jiný patice a nelze je zaměňovat i jiná technika, elektronika.
jsou moc krátké, ten kryt je dělaný pro 60 cm
Tak ty 55 cm tam nepujdou :(
Ciffik napsal: 55cm +- autobus má t5 24w
Všechny T5 se vyrábí buď jako HO/FQ (vysoký výkon) nebo NO/HE/FH (vysoká účinnost = normální výkon). Ty první mají u délky 55cm výkon 24W, ty druhé mají u stejné délky výkon 14W. Takže pokud chceš něco výkonnějšího, tak si kupuj zářivky s označením HO nebo FQ.
55cm +- autobus má t5 24w
A ty T5 se dělají v 60cm ve výkonu, který by byl alespoň těch 18W?
Každopádně bych ty T8 vyměnil za T5 pokud je to možné.
no zkusím o tom ještě popřemýšlet, ale díky
Je jasné ,že s vyšším sloupcem vody se dostává ke dnu méně světla,ale nezapomeňte,že akva nejspíš nebude napuštěno až po okraj a substrát zabere taky určitou výšku.A pokud zapracujete na reflektoru nebo celý kryt vylepíte odrazovou folii tak si myslím,že se nemáte čeho bát.
No mi příjde, že ten článek jen hodně odborným způsobem říká, na co se tady ptám
protože právě to akvárium, které si chci koupit je o hodně vyšší, než to, které mám a tím pádem se bojím, že to osvětlení bude nedostatečné.
No asi každý to neví
a kupovat si nic nemusíš ,ale taky člověk nemusí bláznit když mu vyjdou jen 0,2W/l Já při 0,25 pěstoval koberečky a že to byli pořádné koberce.
Každopádně se tam člověk dočte plno zajímavých a užitečných věcí.
0 02.01.2014 17:32 Vája No, to sice možná jo. Ale že hlubší nádrž potřebuje více světla, že není zářivka jako zářivka, víme i bez pana Barra. A to si máme všichni kvůli tomu kupovat PARmetr za cca 7 000 Kč?
0 02.01.2014 16:43 exit [116] - Rostliny No já mám teď 35l hrubý objem a mám v tom úsporku 17W to znamená skoro 0,5W/l
Tak už jedno akvo máš, tak jsi i nějakou tu zkušenost utrpěl, aby jsi věděl, že to co se píše, opakuje v poučkách, nemusí být vždycky bájnou krávou a modlou. Jak jsem Ti psal, dá se pracovat s kdečím, na špeky co chtějí hodně světla to nebude, ale na rozumný standard ano.
No právě že v tom krytu jsou takové dva stříbrné jakoby "reflektory", jen jsem si říkal že bych ještě dolepil černá místa tou stříbrnou folií. Když to počítám tak jak je to 98l akva tak to vychází na 0,37 w/l a u toho 150l je to už 0,24 w/l, u mnoha rostlin tady se píše, že potřebují třeba i 1 w/l, já se klidně spokojím s méně náročnýma rostlinkama jen si říkám, jeslti už to (i s reflektory a fólií) není až šíleně málo.
Já měl na 120x45x50 akvarko dvě 28wattové T5 zářivky a bohatě to stačilo.Rostlo mi tam všechno i koberce. Kryt jsem si udělal sám a vylepil ho stříbrnou folii což mělo dost podstatný vliv a stačilo tím pádem použít nižší watáž zářivek.
Dej si do vyhledávače ty reflektory a uvidíš o čem je řeč a že by to možná stálo za úvahu.
Tak já si to ještě teda rozmyslím, předělávat celý kryt mi příjde hrozně náročné, to už bych možna pouvažoval o novém.
Tak, vylepit, nebo celej kryt překopat a ty T8, třeba vyměnit za T5 v počtu 3 kusů, ale jak jsem napsal, se vším se dá pracovat. Ono takový odrazový reflektory, taky udělají dobrou službu.
Věčná diskuse, která vede téměř vždy k obyčejným trubicím 8** (830,840,865...) místo předražených speciálek. Barva světla záleží na vás, každý to vnímá jinak, na růst rostlin to má minimální vliv.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 21753x