Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Železo v akváriu

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Železo v akváriu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 17:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Kdyz budes delat vsechno mozne s tim co funguje kdyz uz vubec, tak pokud mozno aspon blbe, budou vysledky taky takove :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 17:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: zervan
no ... neporadím , ale já nacpal do dna asi 5 100mm hřebíků , koukám nové lístky anubisu zase světlé jak bez železa , zítra dalších deset nacpu přímo do filtru , podle vyčteného na netu to bude fungovat ... nic neměřím , max PH GH KH a N látky , jsem toho názoru že čím víc se laboruje a vymýšlí, tím víc to stojí za prd , viz má zkušenost s tekutým dusíkem v podobě PMFE tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 17:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Koupils "Fe-EDDHMA... 6% chelát železa"? Kolik v tom toho zeleza asi tak muze byt?

EDIT: Jsem v tomhle sice drsnak, ale prilit tolik, az to zmeni barvu vody, to bych mel fakt strach... Nicmene primo s timhle jsou me zkusenosti nula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 17:14 Muž zervan [1123] - Rostliny – Fe-EDDHMA
Používa niekto Fe-EDDHMA?

Kúpil som si Fe-EDDHMA, zarobil 2,5 g do 50 ml (je to ako krv), dávka na zvýšenie Fe o 0,1 mg/l pre 61 l vody vychádza 2 ml (podľa akvarijni-hnojivo.cz/… ). Plán bol jednoduchý a jasný: pridať Fe (na cca 0,1-0,2 mg/l) a o 24 hodín zmerať zostatkovú hodnotu, že koľko denne mi minú rastliny a podľa toho by som dávkoval. Lenže sa nejako nezadarilo... :-O

Dal som 2 ml do akvária a mám dva problémy:
1. Voda sa trochu zafarbila do ružovo-hneda.
2. Kontrolným testom JBL Fe som nenameral prakticky nič (menej ako 0,05 mg/l, malo byť 0,1 mg/l).

Pridal som teda ešte 2 ml, voda je už dosť prifarbená (ako keby tam bol nový farbiaci koreň) a nameral som len 0,05 mg/l, teda 1/4 oproti očakávanému množstvu.

Tak by ma zaujímalo, aké máte skúsenosti a kde som spravil chybu. Priznávam, že som 2,5 g nevážil, ale dal som 2,5 ml, takže to bude podľa všetkého menej, možno 2 g? (nenašiel som nikde hustotu) Ale ten rozdiel vo výsledku by nemal byť až 4-násobný. A druhá vec: ak by som mal dať ešte raz toľko, aby som mal 0,1 mg/l železa, tak tá voda už musí byť veľmi zafarbená, to sa mi nejako nezdá... ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 23:19 Muž dudak [1885] Re: zervan
Nebezpečný žádný není, který je lepší nevím, ale nejlíp se zeptej rovnou tam, ten pán co se tím zabývá je ochotný a určitě ti poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 23:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: dudak
Jéj, vďaka, už len zistiť, či posielajú aj na SK a koľko to stojí... Zaujalo ma, že EDDHA je drahšie ako EDDHMA. Ktorý je pre mňa s pH do 8 vhodnejší? Je niektorý z tých chelátov nebezpečný pre rybky alebo prípadne krevetky? (pri normálnom striedmom dávkovaní samozrejme)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2014 23:00 Muž dudak [1885] Re: zervan
To si můžeš koupit samotný chelát železa akvarijni-hnojivo.cz/… , jestli má něco z komerčních přípravků EDDHA to nevím.

Edit: Můžeš tam koupit i namíchaný pmdd do vody z vyšším pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 22:56 Muž zervan [1123] - Rostliny – Fe hnojivo pre vysoké pH
Mám tvrdú vodu, takže aj vyššie pH (normálne cca 8). Začal som experimentovať s CO2 a pokúsim sa držať rovnováhu s pH cca 7,2-7,4. Potrebujem dopĺňať železo, ale asi väčšina prípravkov ho má v EDTA, čo je pri vyššom pH vraj neúčinné. Ktoré Fe hnojivo obsahuje EDDHA alebo aspoň DTPA? Žiaľ, výrobcovia na webe nezvyknú takéto detaily uvádzať a dozviem sa nanajvýš z letáku, keď ho kúpim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:28 Muž zervan [1123] - Rostliny – zdroje železa
Iste nenapíšem nič nové, ale možno niekomu pomôže: Opadané listy tých rastlín, ktoré sú náročné na železo, je dobré nechať v akváriu rozložiť, lebo obsahujú samozrejme aj železo. Mne momentálne opadáva Rotala macranda (emerzné listy), je z nej veľa neporiadku a najskôr som to odsával, keď som si uvedomil, že asi je to škoda. Spravil som aj meranie - do čistej vody som dal rozkladajúci sa list (mäkký, až mazľavý) a test zružovel - ukázal prítomnosť železa.

Ešte viac zružovel, keď som do do vody dal pár kvapiek z vrecka s hrdzavými klinčekmi [hřebíkmi] (mám ich v čajovom sáčku v akváriu).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.12.2013 19:14 Muž Burik [727] - AquascapingRe: pitris65
Pokud chceš čistě železo,tak není nic jednoduššího,než si koupit chelát železa.
třeba zde: www.rostlinna-akvaria.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2013 17:03 Muž pitris65 [9] Re: dudak
Zvolil jsem ten Ferox.Časem se ukáže. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 22:04 Muž dudak [1885] Re: pitris65
V tensu jsou i jiné prvky, ale železa nejvíc, jestli je jinak nepřidáváš, je to dobrá volba, železo v chelátové vazbě se dá koupit i samostatně, jestli ostatní prvky nepotřebuješ, třeba tady pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 19:38 Muž kofejn [963] Re: pitris65
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 19:30 Muž pitris65 [9] Re: Designer
Díky.Já mám ve dně PMDD jílový kuličky.Takže bych musel koupit jen to Tenso?A v tom jsou i jiné mikroprvky-jestli jsem to pochopil správně.A nebo ještě nějaký tip kdybych to Tenso nesehnal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 19:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: pitris65
Tenso cocktail, nejsnaze je dostupny jako jeden balicek z celeho baleni PMDD, ale da se koupit i zvlast. Ale neni to jen Tenso, existuji i dalsi smesi mikroprvku, jen to Tenso je u nas asi nejdostupnejsi. Davkovani do akvaria je celkem zname, muzes treba udelat to, ze misto celeho PMDD das do vody jen ty mikroprvky a davkujes dle doporuceni jako bys daval PMDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 18:57 Muž pitris65 [9] – Jak nejlépe přidat FE
Ahoj! ahoj Chtěl bych se zeptat zkušenějších jak nejlépe přidat Fe do akvária.Jaký přípravek...Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 20:24 Muž karelchess [45] Re: vaaclav
Může, ale nemusí. Usuzovat z tak málo informací na slabé světlo nelze. Kolik by podle Vás měl do 100l prát? je třeba vzít v potaz také nižší sloupec vody v tomto akva, tipnu do 40 cm. Také se nepíše, jaké rostliny trpí, zda "běžné" ala vodní mor, nebo nějaké náročné. Fotosyntéza neprobíhá optimálně také při nedostatku živin a prvků - z vlastní zkušenosti. Nejlépe jsem to vypozoroval na rychlerostoucích stonkovkách, které na každé přidání hnojiva velmi dobře zareagovaly přírůstky a rostliny začaly téměř okamžitě řetízkovat.

Ale teď si trochu sypu popel na hlavu, protože jsem automaticky vycházel z parametrů jxr, ale reagoval na melrok1. Tam bude osvětlení hrát roli. Nicméně výše uvedené platí, pro nenáročné rostliny to stačit může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 17:10 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: melrok1
Máš slabé světlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 16:13 Muž melrok1 [13] - Živorodky
Mam na rastlinkach slabe listky lamu sa a su priehladne a jemne zltozelene, a fotosinteza velmi nebezi nie zeby vobec ale pri zalozeni akvarka cca 2 mesiace rastli lepsie. Mam vo vode malo zeleA ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 20:53 jxr Re: vaaclav
KH2PO4 nepoužívám, o degradaci vím. Momentálně se snažím PMDD dělit na menší části, abych je spotřeboval do 14-ti dnů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 17:54 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jxr
Takové množství dusičnanů máš i v akváriu? Pokud přidáváš stopové prvky a spotřebuješ je za poměrně dlouhou dobu (měsíc) víš o tom že časem degradují pokud v nich není nějaký stabilizátor. Kolik jich přidáváš denně? Používáš s PMDD i KH2PO4? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 11:10 jxr Re: vaaclav
Světlo 0,5 W/l T5 830 a 865. NO3 je ve studniční vodě cca 40 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 10:28 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jxr
Kolik máš NO3 v té studniční hodě že hnojíš bez KNO3. Chtělo by to fotku a pár údajů např. světlo, Nejlepší je založit si prezentaci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2013 09:45 Muž karelchess [45] Re: jxr
A co zkusit šrouby a hřebíky? Já vždycky dal několik kousků pod velké kytky a pak jsem s nima zatěžkával okurky pro ancíky, takže v akva pořád něco rezlo. Fe jsem sice taky nikdy nenaměřil, ale problém nikdy nebyl. O účinnosti jsou také různé diskuze, ale ještě nikde jsem neslyšel, že by se něco pokazilo a je to zadarmo...
Nicméně pro začátek můžeš párkrát vyzkoušet přidat nějaký přípravek a uvidíš, jak budou rostliny reagovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2013 20:54 jxr – Tekuté železo - Plantella
Dle příznaků rostlin mám málo železa. Potvrdil mi to i test. Vodu používám studniční a to obsahuje 0% železa. Hnojím PMDD bez KNO3. Čistý obsah vody cca 100 l. PH 6,7 CO2, 25-30 mg/l, UT 5°, CT 8°. Jestli jsem dobře počítal, tak v PMDD je 630 mg Fe. Dávku dělím 3, abych ji spotřeboval cca do měsíce. Tedy za měsíc naliji do 100 l 210 mg Fe. Denně je to cca 7 mg, což odpovídá koncentraci 0,07 mg/l. Není to málo? Abych se ale dostal k jádru. Myslíte, že by bylo vhodné pro doplnění železa použít hnojivo "Tekuté železo - Plantella"? Balení mám 250 ml (čistá hm. 340 g) Obsah železa 3% (síranová forma). Jednoduchou matematikou mi vyšlo, že bych měl přidat 0,75 ml tohoto koncentrátu, abych do vody dostal 0,3 mg Fe na litr. Ještě pro úplnost připojuji odkaz na výrobce en.unichem.si/…] Děkuji za každý názor.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 16:46 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe. Wendy2
Ja jsem zvedavy, jak se to projevi treba po mesici. Trosku sem skepticky k takovym vecem, kort kdyz menim vodu jednou tydne, to ji vymenim i s tim zelezem, co je do ni uvolnene, nevim, jestli neni vhodne davkovat pulku tablety po vymene vody kazdy tyden ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 16:02 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Tragett
Používáme je a jsme spokojeni, listy jsou zdravější (napsala bych zdravé, kdyby nebyly oždibané od ancíků), kytky kvetou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 15:21 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – DENNERLE E15 FerActiv se železem
Zdravím, máte někdo zkušenost s těmito tabletami od Dennerle?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dostal jsem je zadarmo, tak sem si řekl, že bych je zkusil. Mam strašně málo železa, proto bych ho chtěl nějak dávkovat, jednoduše. Jedna tableta na 100ů vody jednou az 14 dní se mi zdá v pohodě ... Pokud máte nějaké zkušenosti, díky za ně :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 15:37 Láďa
Nečetl jsem to velké množství příspěvků kolem železa v akvariu. Mám akvárko 600 litrů. Tento problém jsem vyřešil zakoupením - COLOUR Fe 2000 ml a mám po starosti. Rostliny veliké,zdravé, krásně zbarvené a dokonve kvetou. Přitom vodu mám také jen z vodovodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2011 00:10 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: aoelcz
Tak o tom přesně ještě nevím. Můžeš zkusit pohledat, ale osobní zkušenost nemám - mám tam hřebíky přiliš krátkou dobu na pozorování nějakých změn. Ale opět si myslím, že pokud je hřebík ve dně, nebo ve filtru - Fe2+ se zvýší tak jako tak a bakterie si musí poradit. Je však pravdou, že vložením hřebíků do filtru se může snížit jeho výkon - přesněji průtok -> což se mi stalo, když jsem dal několik hřebíků i do vnitřního filtru v Rodičovském akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 23:58 aoelcz Re: dvorak
Přesně o tom sem taky uvažoval, dát to do filtru. Pod molitanem je místo, které je oddělené. Nebude to vadit bakteriím žíjícím ve filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.12.2011 23:50 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: aoelcz
Šupiny rzi - tedy odpadlé a zrezavělé části kovu - budou mít stejný účinek, jako hřebík neno kov v celku. Šupiny jsou však nepraktické - pravděpodobně je hodláš zahrabat do substrátu - dna. Pokud však postupem času zjistíš, že té "rzi" tedy Fe2+ je už hodně, pracně a těžko budeš ze dna lovit jednotlivé šupinky. Proto je praktičtější "zatlouct" hřebík v celku do dna a v případě potřeby přidat další hřebík, nebo hřebík oddělat.
S tímto mám osobní zkušenost. Nedávno jsem také řešil otázku nedostatku železa v akva. Vyřešil jsem to přidáním hřebíků do filtrace (2 hrsti hřebíků), ale po dvou dnech, kdy jsem prováděl měření byla hodnota Fe2+ zbytečně vysoká a tak jsem půlku hřebíků filtru vytáhl a nyn¨í mám hodnotu Fe2+ 0,5 mg/l vody. Nedokážu si přestavit, že bych vytahoval jednotlivé rostliny.
Takže pokud jsi přesvědčen, že nedostatek tohoto prvku ve tvém akvárku vyřešíš právě přidáním rezavého kovu - doporučuji ti zvolit variantu s hřebíky ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 20:37 R Muž romant [27987] Re: aoelcz
Schoval bych ty šupiny rzi do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 20:33 aoelcz – železo
Myslím, že mam nedosatek železa v akváriu. Když sem tak pročítal forum vycházím z faktů a parametrů vody to ale teď řešit nechci.. Bude to znít divně ale zeptám se. Nebude lepší než do menšího aktárka dávat hřebík, tak tam nasypat trochu rzi?
Edit: Je mi jasné že potřebuji Fe2, spíše bude lepší koupit speciální přípravek obsahující tuto látku..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 17:56 Fugee Re: Irwiny
Myslím, že se jednalo o přeměnu Fe3 na Fe2, nebo naopak, nejsem si jistý. Já osobně hřebíky dávám, hodí se hlavně k echinodorům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 17:41 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Irwiny
Zahrabej do dna pár starých rezavých železných matek či hřebíků a neměj pochybnosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 16:57 Žena Irwiny [0] – železné matičky
Zdravím, zajímala by mě účinnost železných matiček u kořenů rostlin. Dokáže si rostlina železo v takovém stavu vzít? Já si myslím, že by mohla, ale někde jsem četla pochybnosti.. tak se radši ptám po někom, kdo s tím má zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:44 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dvorak
Nejedná se u ryb právě o neoxidované železo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:21 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: jung
Jak v jakém množství? Jako kolik tam můžeš ty rezavé vody nalít? Už tu to bylo zmíněno, že limit je 2 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:14 Muž jung [24] Re: Johan
Liju to tam a rezava neni. Kupodivu mi na to pozitivne reaguji rostliny. Zacaly bublat. Prosim, jen mam strach abych neuskodil rybickam. A v jakem mnozstvi. Dekuji za konkretni odpoved.A slibuji, ze se ji budu drzet. Jde mi o ty torecky, aby byli v pohode. Dekuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jung.
Železo se ukládá rybám na žábrách, když je ho moc. Limit je asi 2mg/l v povrchové vodě. Otázkou je zda to platí i pro hydroxid železitej, kterej vlasně není ani rozpuštěný. Ale Johan o tom určitě ví víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:09 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Johan
To se usadí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 21:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: jung
Fakt chcete mít rezavou vodu? (mimo jiné)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2011 19:50 Muž jung [24] – Zelezo v akva.
Prosim, mel bych na pritomne akvaristy dotaz. Pokud bych pouzival rezavou vodu, nemuzu tim uskodit rybam? A v jakem mnozstvi. Dekuji za odpoved.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 09:59 Muž Sid [6647] - Rostliny – Re: Maeczek
Maeczek napsal: Mě pomohlo chelatové železo, listy sou krásně zelené. Je to vodorozpustne železo v chelatové (EDTA) vazbě. Jestli by měl někdo zájem tak je možnost koupě: smazáno redakcí
Opomenu-li, že inzeráty patří do jiné rubriky, lehce vám zkazím nadšení:
Už jsem tu dříve psal, že Fe-EDTA není pro většinu akvaristů dobrým řešením, protože je stabilní při pH pod 6,0.
Při hodnotách vyšších jeho stabilita klesá; např. při pH 7,5 (domnívám se, že akva s takovou hodnotou pH vody je mezi veřejností převaha) zůstává v chelátu cca 5% Fe...
O něco lépe je na tom Fe-DTPA, ten je stabilní při pH pod 7,0, ovšem při pH nad 7,5 zůstává chelatizováno cca 60% Fe.
Nejlépe je na tom se stabilitou Fe-EDDHA; ten "drží Fe v klepetech" i při pH nad 9. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 21:41 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: tomas3000
aky není dobrý, když je písek moc udusaný...ve dně žíjí také nitrifikační bakterie, které potřebují ke správné funkci kyslík Tak tam jsou zase jiné bakterie. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 21:38 R Muž romant [27987] Re: tomas3000
K žádnýmu zabarvení vody nedojde, leda by se tam neustále někdo kolen těch rezatejch hřebíků vrtal, ale ani to by nemělo vodu nijak zabarvit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 21:34 Muž tomas3000 [15] Re: RadioactiWe
No, nějak tak to s těma hřebíkama udělám...nic tím zkazit nemůžu:-)No, trocha proudění vody ve dnu neuškodí...taky není dobrý, když je písek moc udusaný...ve dně žíjí také nitrifikační bakterie, které potřebují ke správné funkci kyslík, který by se jim v zase moc udusaném dnu nedostával. Ale dle mého názoru by obarvení vody nemělo být nějak markantní i s hrubším dnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 02:09 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: tomas3000
Ja osobne by som asi "dávkoval" podla potreby - vždy dať klinec pod nejaký trs rastlín, určite by sa k nemu každá skôr či neskôr dopracovala.. Podla toho, čo som sa tu dočítal, rastlinky nemajú radi prúdenie okolo korienkov, takže v dobrom dne voda prúdiť nebude, takže všetka hrdza by mala ostať pod substrátom.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2011 23:18 Muž tomas3000 [15]
Kolik bych mohl vložit hřebíků do akvária o objemu 112L? Já jsem za to, že přidáním železa ve formě třeba takovývh hřebíků do akvária se nic skazit nedá, ale všeho s rozvahou...kolik tam toho můžu dát? X-) Protože je potřeba aby se železo z trojmocného stavu na dvojmocny změnilo pomocí chelátů rostlin, tak by teoreticky mělo být jedno, jestli tam dám 2 nebo 5 hřebíků..Rostliny toto železo musí přeměnit na dvojmocné, takže by k předávkování dojít nemělo...jiné by to mohlo být s vodou, treba by se zabarvila rzí :-O
poraďte...díky X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [6] 7 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15088x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2145-zelezo-v-akvariu?od=251