Železo v akváriu
Mám vyzkoušeno, že pokud je Fe okolo 0,2mg/l, fosfor okolo 1mg/l a nedávám je současně či ve větších dávkách, tak se mi zákal neudělá. Navíc musí být železo dostupné rostlinkám i když ho naměřím v dostatečném množství. Pokud je ve vodě, ale rostlinky ho z nějakého důvodu nepřijímají, tak je to problém bez ohledu na testy, které se zdají OK.
Díky moc
. Konečně jasná ráda, myslela jsem si to, ale chtěla jsem to slyšet ještě od někoho se zkušenostmi. Den před tím jsem přidávala fosfor...
Co takhle reakce železa s fosforem? Železa raději méně, ale pravidelně, nejlépe každý den. Hodnota 0,2-0,3 bohatě stačí.
Po přidání železa je zákal normální. Zmizí to samo.
Spíše by mělo být 0,1 mg/l. Snažit se o velký přebytek v nesyceném akváriu není dobré, jestli pozoruješ na rostlinách nedostatek železa je to většinou způsobené něčím jiným. Určit přesnou příčinu není jednoduché, lepší je vodu dlouhodobě měřit aby bylo poznat nějaký rozdíl.
Ten nedostatek železa vidíš na rostlinách, anebo jen testuješ a čteš návody?
Tak to by asi záleželo na konkrétním složení pramene a vody v akváriu/kohoutku. Můžeš sem dát složení? Myslím ale, že by to byla opravdu náhoda, kdyby poměr mikroprvků nějak odpovídal požadavkům rostlin, navíc bez přídavku nějakých dalších látek (NaCl, sírany atd...). Na stranu druhou - nenáročné rostliny mají vůči vstupní vodě a krmivu minimální doplňující nároky.
0 23.11.2018 12:13 koteky – Stopové prvky
Seruste,prídáva niekto do akvária minerálnu vodu z prameňa, tzv. medokýš? Je vhodné to použivať pri známom chemickom zložení ako náhradu stopových prvkov z tabliet alebo roztokov z obchodu?Má to ľahšie prijatelnú substanciu pre rastliny?Je to zbytočné?
Starší reakce
0 27.10.2018 21:19 Libcin – Hodnota Fe
Tak teď jsem si přečetl rozbor našeho nového zdroje vody a železo je 0,2mg/l
Starší reakce
Ano, ale účinek je dlouhodobý a nastupuje pomalu.
Prodávají se kapsle s práškovým oxidem železitým, to je rychlejší.
Zdravím
,chtěl bych se zeptat jestli opravdu dodává zrezivělý hřebík v akváriu rostlinám železo(mohou ho v této podobě přijímat?) Díky za odpovědi
Starší reakce
Dušane, nic nedoporučuji, protože fakt nevím. Já to dávám jednou za pár dní v zásadě proto, že mám všechny mikroprvky zvlášť, tak dávám denně jen jeden v dávce na několik dní.
Jen si stále myslím, že bez chelátů to v zásadě jde. Otázka je, co se děje ve dně, ale o tom právě nic nevím. Vím jen že mám kyselou vodu bez uhličitanů.
Že nenaměříš žádné železo ve vodě, to si tak nějak myslím, že nic moc neznamená. S fosforem to je podobné. Když nic nenaměříš a rostliny jsou v pořádku, asi si to nějak ze dna seberou.
Nie, mám to samozrejme zrátané. Flourish obsahuje k tomu železu len smiešne malé množstvá stopových prvkov. I Seachem odporúča k tomu pridávať Flourish Trace. V súčte je to podstatne menej ako sú odporúčané PMDD dávky bežných zmesí ako Plantex CSM+B, Tenso Coctail, či MicroMix Plus. Je to porovnateľné ako dávky Tropica Specialised. Kedysi som sem dával odkaz na tabuľku, čo som dával dokopy:
www.dropbox.com/… To je však už iná téma...
Prečo to majú oddelene? Pokladám to za logické a praktické - i ja vo svojich zmesiach mám radšej železo zvlášť a ostatné zvlášť - potom môžem ovplyvňovať pomery. Istý čas som pridával len železo bez ostatných mikroprvkov. V jednom akváriu je jedno, čo a koľko dávam, je priam dokonalé a bez rias, v druhom je to tiež jedno, mám vždy nejaké problémy
Ale tak skúšam, pretože mám určité rastliny, ktoré mi nejdú dobre v žiadnom akváriu a snažím sa skúšať všetko možné, teraz som vsadil na hnojivá Seachem a chcem sa držať ich odporúčanej dávky.
Ide hlavne o tú stratégiu hnojenia železom - pri chelátoch som dávkoval denne a v podstate udržiaval vo vode určitú konštantnú úroveň, toto mi fungovalo roky. To s glukanátom moc nejde, preto sa pýtam.
Maq, takže odporúčaš naozaj dodržať, čo píše výrobca, teda dať týždennú dávku naraz? Teraz neriešme absolútne hodnoty - i mne je sympatickejšie dávať menej, ale chcem naozaj skúsiť oficiálne odporúčané dávky, čo to bude robiť. Vlastne onedlho pôjdem preč, tak pred odchodom môžem dať naraz týždennú dávku.
zervan napsal: hrozí, že niektoré rastliny ani nebudú schopné prijať železo z vody a zostanú odkázané na ťahanie zo substrátu. ... je lepšie pri hnojení glukonátom alebo anorganickými soľami železa dať vyššiu dávku raz za týždeň alebo denne malú dávku?
Nevím co je lepší, pouze popíšu, co dělám já.
Moje denní dávka odpovídá asi 1.8 µg/L. Nedávám ji denně, ale zpravidla pětinásobek nebo desetinásobek v odpovídajících intervalech.
Donedávna jsem používal trojmocné železo ve formě FeCl3. Teď před pár týdny jsem si spáchal šťavelanový komplex (čili svého druhu chelát) K3[Fe(C2O4)3]. Jeho stabilita nebude valná, snad asi jako ten glukonát.
Předpokládám a počítám s tím, že se to rychle vysráží a zapadne do dna. Ale zajímavé je, že na plovoučkách které jsem měl nebo mám (Egeria densa, Ceratophyllum demersum, Salvinia sp., Lemna sp.) žádné příznaky nedostatku železa nikdy nevidím. To spíš na některých kořenujících rostlinách (ale bez záruky, že to je deficit Fe).
Seachem Flourish ale obsahuje také mikroprvky. Nebojíš se že něco předávkuješ?
No veď o tom sa bavím - Seachem Flourish obsahuje glukonát. Píšem, že som prešiel z chelátov na Flourish, teda cheláty už nepridávam.
A Flourish Trace neobsahuje žiadne železo, ale len ostatné mikroprvky.
Mikroprvky - od 3/2018 Seachem Flourish a Flourish Trace:
Nerozumiem - nepridávam žiadne iné mikroprvky. Test železa meria železo - mám overené, že funguje (na referenčných roztokoch chelátov).
Jde o to co ty testy vlastně měří. Myslíš si že spotřeba železa je tak velká že ho přidáváš ještě navíc než s normálními mikroprvky kde je také obsažené.
Starší reakce
RE5PEK7 napsal: To myslíš vážně s tou mramorovou drtí?
Je ho tam asi 2 litry, je určen na kamenné koberce a je obalen epoxidovou kompozicí ( je na pytlu napsáno ), zbytek ze stavby. Takže mě nepřišlo, že by to mělo mít nějaký katastrofální následky.
www.kamenjinak.cz/… Mramor černý 4-7mm. Dal jsem tam jemnou vrstvu protože jsem nikde jiné hladké černé této velikosti kameny nenašel, tak mě přišly použitelné. Při odkalování je substrát Profi Soil strašně lehký a dělal kopečky od zvonu a moc mě tam rostliny nedržely.
Na léto plánuju vyměnit komplet dno za Platinum Soil Normal a asi i vyměním za nové akvárium Aquatlantis Fusion 120x40 ( nelíbí se mi odkryté akvárium, kde jde vidět vodní kámen a příslušenství. Takže tam dám prvně nový substrát, postupně přendám rostliny a po 14-20 dnech vypustím vodu a přečerpám ze starého. Pak by to bylo OK ? Ale proč se mi tak ztrácí železo ? Je to tím mramorem, celkově dnem, filtrací, rostlinama ?
To myslíš vážně s tou mramorovou drtí?
0 07.01.2018 12:33 silvan – málo železa ?
Dobrý den, nikdy jsem neměl problém udržet dle testu od SERA Fe ( 5ml vody, 2x prášek, 5 kapek roztoku ) železo okolo < 0,25mg/l. Používám Seachem Flourish 1 víčko týdně po výměně vody. Na zvýšení železa mám Seachem Iron. V návodu je 1 víčko na 200l, ale od doby co jsem koupil druhý Eheim pro 4+ 250, tak můžu za den nalít i 3 víčka a voda v testu je večer skoro bez barvy. Je možný, že to do sebe natáhne nějaký filtrační materiál, nebo že to ty kytky tak rychle sežerou ?
Akvárium 120x40x50 240l, dno 16l Profi soil od Rataje po stranách, uprostřed 12l flexi písek 1-2mm, nahoře mramorová drť 0,5-1cm vrstva. 1x týdně odkalování cca -60l. pH 6,8 pomocí CO2 nonstop 3-4 bublinky/s, svítím 10h Aquatlantis Easy LED 1200 mm 62W, 27-28°C.
Voda z kohoutku dusičnany 14,4 mg/l, dusitany <0,05 mg/l, Konduktivita 44,4 mS/m, pH8, železo 0,026mg/l, tvrdost 1,69 mmol/l - 9,5°DH.
Rostliny Echinodorus Red Flame + Amazonicus + Bleherae, Microsorium pteropus asi 50cm na šířku, vallisneria rubra, Elocharis minima, Tiger Lotus, Cryptocoryne balansae + pontederiifolia, Micranthemum micranthemoides. - na echinodoru jak staré tak mladé listy mají hnědé fleky a od středu se dělá díra - a nové listy cryptocoryny mají jinou barvu a tvar oproti starým, cypt. pont. mám 3 měsíce cca. zbytek rostlin tam je 2 roky cca.
Ryby 2x skalár, cca 40 neonek, 10x otík, 1x přísavka, 10x parmička purpurová, 6 sekavců.
Starší reakce
Ne, ta moje největší nádrž (Rio Ostrava), kde mám jen plovoučky. Nechci dělat pokusy v nádrži, kde by mě ztráta kytek bolela.
To mluvíš o té Asii?
NHKG napsal:... Ale zkusím vysadit vše kromě draslíku. Hořčíku by mělo být při výměně 30-50% vody každý tyden dost.
Tak pokus s vynecháním hnojení kromě draslíku dopadl špatně. Limnobium prakticky nerostlo a staré listy začaly od konců uhnívat. Navíc se mezi plovoučkami objevila sinice, kterou už jsem tam hodně dlouho neměl. Salvinia stále rostla normálně, ale tato rostlina pokud má světlo, tak u mě vždy roste naprosto bez problémů. Ve stejné době jsem zredukoval osádku na polovinu a prakticky přestal krmit sušeným krmivem, ale to asi nemělo vliv, protože po přidání mikroprvků a železa se Limnobium vrací do normálu.
Starší reakce
Měl jsem na mysli zásobní roztok.
Kdesi jsem četl (už nevím ke které z těch směsí se to vztahovalo), že to je už z výroby nějak pufrované, aby to mělo v roztoku vhodné pH.
Já jsem měl Tenso Cocktail v lednici víc jak půl roku, bez ničeho, a zůstal čirý, žádná sraženina, plíseň, či co. Teď už ho nepoužívám, tak tam stojí (nemám partnerku, která by moje krámy aktivně vyhazovala), a na dně je troška nějaké usazeniny.
=
Ale háclem bych to "nekonzervoval". Ať se vyjádří odborně zdatnější, ale já bych se bál, že hácl coby silnější kyselina než ty ligandy (EDTA atd.) bude nějak zlobit. Nevím přesně jak, chemii komplexních solí valně nechápu, ale bál bych se toho.
Maq napsal: Cheláty mikroprvků v lednici, někdo přidává i konzervanty (sorban draselný) a antioxidanty (kys. askorbová - vitamín C).
To hovoríš len o roztoku, alebo to platí i pre prášok?
Místo tenso coctejlu mám Plantex CSM+B, ale ano, částečně se mi vysrážela směs železa a mikroprvků. Zkoušel jsem to 2x, protože jsem někde četl, že HCl je dobrá na konzervaci pokud není roztok skladován ve chladu.
Makroprvky mám bokem.
NHKG napsal: Zkoušel jsem snížit pH pomocí kapky HCl, ale pak se to hned srazí.
Prosím, co se Ti "srazilo"? Tenso Cocktail?
S lednicí je problém. Zkoušel jsem snížit pH pomocí kapky HCl, ale pak se to hned srazí.
Přesné dávkování už davno neřeším, stejně dávám pmdd jen 2x týdně. Zkoušel jsem jen menit poměr složek, ale nepozoroval jsem rozdíl. Blbě se to pozná, když ty příznaky jsou furt a jen se mění to, jak moc jsou výrazné.
Ale zkusím vysadit vše kromě draslíku. Hořčíku by mělo být při výměně 30-50% vody každý tyden dost.
NHKG napsal: Skladování roztoku v teple asi není ideální.
Tak beru zpět, vápníku máš dost.
Makroprvky můžeš skladovat celkem bez obav. Cheláty mikroprvků v lednici, někdo přidává i konzervanty (sorban draselný) a antioxidanty (kys. askorbová - vitamín C).
Ale bez váhy a mikroprvky - chybička maličká se vloudí... Jestli máš problém v mikroprvcích, těžko se to analyzuje. Zkusils je na nějaký čas vysadit?
Zas tak měkká ta voda není. Vápník kolem 50mg/l, tvrdost celková kolem 1,7 mmol/l. Zkouším teď novou metodu hnojení - dávku rozmíchám ve vodě teprve těsně před nalitím do akvária. Skladování roztoku v teple asi není ideální. Akorát nemám váhu, tak to sypu od oka. Jednu dobu jsem si myslel, ze to bude železem, dával jsem i hřebíky do dna, ale bez efektu.
O vynechání draslíku uvažuju, proto me zajímá co používá Cliffik se skoro stejnou vstupní vodou.
Myslím že Ti z vodovodu teče měkká voda, ne?
No a v tom co hnojíš není žádný vápník. Zato hodně hořčíku a draslíku, které jsou schopné příjem vápníku omezovat.
Jen námět...
Jsem taky z OV, mohl by jsi se trochu rozepsat? Mám jen nenáročné kytky, žádné CO2 a i tak:
Pistia: žloutnou nové listy mezi žilkami
Limnobium: nekróza mezi žilkami
Hygrophila: deformace nových listů
Vallisneria: sklovatění nových listů
Používám pmdd bez kno3 a to tyto příznaky zmírní, ale nepotlačí je úplně.
Mohl by jsi napsat jak hnojíš, rád bych to taky otestoval.
Já ti rozumím. Vidíš samotné jádro problému v chelátech a ne v samotném železu. To samozřejmě možné je. Já to taky nevylučuji. Z toho důvodu jsem si sehnal (v případě, že by bylo třeba) mikroprvky bez chelátů. Taktéž jsem z tohoto důvodu napsal, že jsem vyzkoušel všemožné cheláty železa, ale že jsem zatím NEvyzkoušel glukonát.
Každopádně zatím to vypadá, že se moje akva opravdu bez přidaného železa obejde. Proč tomu tak je a proč jsou někteří schopni dávkovat i 1mg/l Fe týdně bez následků a já nemůžu v podstatě ani desetinu, nechápu. Dle vodáren (
www.ovak.cz/… ) mi teče z kohoutku 0,15 mg/l Fe. V tom případě mi stačí i výměna vody a železa by mohlo být dost. Otázka v jaké formě dané železo je a jak moc je/není přístupné rostlinám. Netuším
No já vysvětlím, proč Tvoje "železo" překládám jako "cheláty".
Nemám ammannie a alternanthery dlouho, pár měsíců. Ale už mi ukázaly, co umějí. Ve starém akvárku.
Teď jsem založil nové akvárko, a v něm nikdy nebylo ani zbla nějakého edta, ale mikroprvky včetně železa tam hnojím. No a tyhle kytky začínají pomalu růst a tvoří zdravé listy.
Ánoáno, bude to chtít ještě hodně ověřování atdatd.
Oprava, molybdenan amonný...
Ale o to tu nejde...
Přišli/nepřišli netuším. A je mi to fuk. Hlavně, že to roste. S tím železem jsem to zkoušel několikrát.
Zkoušel jsem MM, Plantex a CSM a výsledek na prd. Měl jsem za to, že se mi hromadí některý z mikroprvků. Z toho důvodu jsem pak začal přidávat jen železo. A po čase bylo jasno...
Stačilo pár výměn vody a jen makro a kytky rostly bez jakýchkoliv problémů jak z vody. Abych se v problému se železem utvrdil, tak jsem ,,pokus,, opakoval. Opět trocha železa a v podstatě do druhého dne jsem byl tam, kde poslední tři roky.
Jak jsem psal. Tři roky jsem měl problém. Teď mám Rotaly, Alternatheru jak ze žurnálu a stačilo přestat přidávat železo.
0 22.11.2017 18:39 Acinonyx –
Re: Maq Ono je to podla vsetkeho problem iba pre niektore rastliny, hlavne rodina Lythraceae plus ta Alternanthera. Na zahranicnych forach uz vacsina ludi toxicitu mikroprvkov akceptuje. Dokonca z Toma Barra v poslednej dobe vypadlo, ze do akvaria dava uz "len" 3x0.2 mg/L Fe, pricom si robi zmes CSM/Fe-DTPA/Fe-glukonat (1:1:1). Ked si to clovek zrata, tak zisti, ze tych mikroprvkov (az na zelezo) tam vobec nie je az tak vela. Bude zaujimave zistit ci za to mozu chelaty, alebo su spomenute rastliny nachilnejsie na pritomnost Cu alebo Zn (napriklad).
Síran molybdenu?
(A proč borax? Kyselina boritá je přesně to co rostliny chtějí.)
Jinak to krpatění vrcholových lístků - nejčastěji Ammannia a Alternanthera - je hodně diskutovaný problém. Bylo by legrační zjistit, že to dělají umělé chelatanty... akorát že pokud by tomu tak bylo, asi by už na to přišli farmáři, ne?
0 22.11.2017 18:15 Ciffik [761] - Rostliny Přidám taky svou troškou do mlýna.
Dlouho (obávám se, že to budou tři roky) jsem řešil problém s krpatěním růstových vrcholů (příp. blednutím či deformací, zastavení růstu)převážně u rostlin jako Alternanthera, Rotala, Ammania...
Nebudu tedy chodit kolem horké kaše. Minimálně u mě je problém v železe. A to asi bez ohledu na formu - vyzkoušeno edta, dtpa, eddhma. Taktéž vyzkoušen Micromix, Plantex i Tenso. Jediné, co jsem zatím nezkoušel je glukonát. Stačilo týdně dodat +- 0,1 mg/l a bylo zle. Už jsem si to ověřil několikrát se stejným výsledkem.
V poslední době nedodávám vůbec nic z mikro ani železa a světe div se. Nádherné rostliny, bez deformací bez vybledlých listů. Ba naopak, listy 2-3x tak velké, krásně vybarvené.
Doma už mám nicméně sírany Zn, Mo, Mn, Cu a borax, kdybych měl pocit, že by něco chybělo. Každopádně zatím nevidím sebemenší důvod.
Aha, no ja som myslel asi Flourish Trace. Pozeral som sa na to na rotalabutterfly.com a pouzival ako proxy Mn (0.075 mg/L). Musim sa na to pozriet este raz, mozno som to nejako nezvladol.
EDIT: Tak zjavne som sa pozeral na Flourish Comprehensive (aj ked vlastne neviem co to znamena), a obsah medi je nizsi, cca 4-krat.
Acinonyx napsal: Zistil som, ze som sa upsal pri vypocte medi a davkoval som cca 0.013 mg/L Cu (miesto cca 0.003 mg/L) na cca 0.450 mg/L Fe.
...
EDIT: Ked si pozries zlozenie Profito a Flourish hnojiv, obsah medi je v nich radovo o 1-2 poriadky nizsi ako dostanes z CSM+B... Seachem Flourish je dosť špecifický, no je to hlavne železo a Seachem má mikroprvky zvlášť ako Flourish Trace, odporúča dávať súčasne a potom to už nie je taký rozdiel - medi je tam relatívne viac ako v CSM+B. Tých 0,013 mg/l Cu (ba i niekoľkonásobne viac) je blízke hodnotám a pomerom Tropica Specialised, či zmesiam Tenso Coctail a MicroMix Plus. Už som sem kedysi posielal prehľad, teraz som zaktualizoval:
www.dropbox.com/…
K Easy-Life Profito som nenašiel oficiálne zloženie, kde sa dá pozrieť? (web je
www.easylife.eu/…)
larix napsal: železo sa pre rastliny stáva toxickým pri pH pôdneho roztoku nad 9
Opravdu? A já bych čekal že potíže budou naopak při nízkém pH a redoxu.
Se dívám na Pourbaixův diagram... ta toxická forma je Fe(OH)2?
Tema, kde chlapik experimentuje s mikroprvkami. Naposledy mal tiez pocit, ze ma deficit Zn. Tak ho zvysil niekam na uroven Mn:
www.plantedtank.net/…
Maq napsal:A Ty teď do toho měděné trubky! A poniklované baterie!
...a rozklad zvyškov krmiva a produktov živočíšneho metabolizmu.
Inak, nás v škole učili, že železo sa pre rastliny stáva toxickým pri pH pôdneho roztoku nad 9, čiže v normálnych akvárkach podľa tejto informácie toxicita nehrozí. Asi to však záleží na forme, dvojmocné železo je v pôde vzácne.
PS1: Mňa by ešte zaujímalo, ako je to so zinkom (prejavy deficitu a toxicity), keďže som zažil situáciu, keď som pravdepodobne deficit zinku zažil. No nemal som vtedy priestor bližšie to skúmať a situácia sa nakoniec sama upravila.
PS2: Možno by bolo dobré založiť vlákno o mikroprvkoch všeobecne, keďže je ťažké (pre mňa) držať líniu iba o jednom z nich.
Změř si někdy bordel co vyždímáš z filtru, zjistíš že je to samé železo.
Je to už nějaký čas, co jsem složení komerčních směsí mikroprvků dost podrobně študoval. Zjistil jsem, že jsou v tom
velké rozdíly. Přitom zrovna u mikroprvků by vesměs mělo platit, že
jejich vzájemný poměr by měl být u všech rostlin dost podobný; neuplatňují se jako strukturální, nýbrž vesměs jsou součástí nějakých enzymů (nebo je aktivují).
Já jsem se řídil Marschnerovou tabulkou a namíchal si vlastní směs. Odděleně mám bór (kyselinu boritou), protože ten má v rostlinách jiné funkce a jiný režim, a železo - právě pro jeho specifickou schopnost být/nebýt dostupné.
Myslím že i ty směsi byly dělány tak rozdílně proto, že
předpokládají ztráty. Při tom použití, pro jaké jsou dělané, což je vesměs na poli. V akváriu bude zřejmě leccos jinak. Pokud to zůstane rozpuštěné, vylejeme to při výměně vody. Častěji ty kovy asi končí ve dně, kde se buď hromadí, anebo je něco sežere.
A Ty teď do toho měděné trubky! A poniklované baterie! Mikroprvků po kolena!
0 22.11.2017 12:37 Acinonyx –
Re: Maq Vidim, ze akonahle sme v spravnom vlakne, tak si vo svojom zivle.
Pridam postrehy z mojich mikro "experimentov". Po cca mesiaci sa zacali ukazovat deformacie u Alternanthera mini az sa raz zastavil (a mal som pocit, ze sa rast celkovo
vyrazne v akvariu spomalil). Momentalne uz druhy tyzden idem bez mikro, aby som to trochu precistil.
Zistil som, ze som sa upsal pri vypocte medi a davkoval som cca 0.013 mg/L Cu (miesto cca 0.003 mg/L) na cca 0.450 mg/L Fe. Uz predtym som uvazoval, ci by za problemy nemohla kumulacia niektoreho z kovov. Vacsinou sa toxicita prejavi po nejakom case, skor v makkej vode a skor u ludi co nemaju CEC substrat. Nedavno sa na plantedtank objavila tema, kde chlap deklaruje, ze v jeho okoli je obsah Cu vo vodovodnej vode okolo 0.1 mg/L (na to prisiel az neskor) a ked zacal davkovat EI, vsetky rastliny prestali rast. Takisto by to vysvetlovalo, preco niektori ludia problemy maju a ini nie. Staci ked mas v dome medenne trubky a si s prepacenim v zadnej casti tela. Planujem preto pripravit zmes bez Cu a davkovat rovnako ako predtym. Cu dokaze byt totiz velmi toxicka - akutna toxicita pri cca 1 mg/L, chronicka asi ovela nizsie. Nedavno som nasiel clanok, kde uz pri cca 0.1 mg/L dochadzalo k vyraznej inhibicii rastu L. minor (musim ho pohladat). Som zvedavy ako to dopadne...
EDIT: Ked si pozries zlozenie Profito a Flourish hnojiv, obsah medi je v nich radovo o 1-2 poriadky nizsi ako dostanes z CSM+B...
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 7 8
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 15167x