Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 10 Žádná další stránka   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 21:58 Dussy Re: ivokuba
mas pravdu ale organicky latky to nevaze, dava se to po doleceni nemoci nebo po zaloze nadrze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 20:39 Muž Ivokuba [1] Re: Dussy
pokud vím uhlí na sebe váře všechny prvky co kolem jen projdou i těžká kovy tudíž i železo mangan hořčík atd. v mém případě jsem nechal uhlí ve filtru měsíc kytky jsou bez železa světlé sice rostou ale netvořil se chlorofil a bylo to pro ryby snadné je okusovat. tudíž pokud se chceš zbavit nežádoucích látek třeba po zakožení akva tak je to dobrý to skutečně nechat tak týden a ven s tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 19:19 Dussy Re: maliman
pokud dobre vim tam aktivni uhli na sebe navaze ne organicke latky ale chemicke latky (chlor, leciva v aq, ve valce jedovate plyny) a kdyby na sebe navazal organicke latky tak na sebe navaze i bakterie atd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 18:43 maliman Re: Dussy
Takle mi to řekli v akvaristice, a paní učitelka chemie!! A neřekl jsem jen od živin ,ale od všech organických látek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 18:37 Dussy Re: maliman
malimane to neni pravda, aktivni uhli vodu cisti od skodlivich latek ne od zivin, co myslis ze je asi v plynovych maskach (mozna uz se to tam nedava)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 18:16 maliman Re: pecka
A pokud už ho tam máš. Vyndej ho fakt tak až po sedmi dnech. AU vodu očisťuje od všech organických látek v akva pokud by tam bylo víc jak 10 dní, rostliny by odumřely ,protože by neměli čím se živit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2006 21:07 R Muž Mrakoplash [1776] Re: pecka
vubec ho tam nedavej a nech si ho na horsi casy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2006 20:24 pecka – co s aktivním uhlím
Chtěl bych se zeptat. Dostal jsem k vánocům vnější fitr tetratec 700 a v návodu psali že po 5 až 10 dnech mám vyndat aktivní uhlí tak nevím jsem zmaten tak prosím o radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2006 08:58 Muž Horác [3942] Re: Rybous
Ne. Aktivní uhlí nemůže sloužit jako preventivní léčivo. Na svůj obrovský vnitřní povrch dokáže naadsorbovat organické látky (např. bakteriální toxiny, rezidua léčiv), nikoliv však bakterie, prvoky či ještě větší původce chorob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2006 23:59 rybous Re: Usine
ale já neléčím mám jenom podezfření mám ho tam dát nebo ne? ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2006 17:19 vatkin Re: Rybous
Aktívne uhlie sa dáva do filtra až po preliečení rýb v akváriu. Ak by si dal aktívne uhlie a lieky na liečenie rýb, tak všetko liečivo sa zachytí v jemnýcc sporoch aktívneho uhlia a rybičky ti zahynú. Najprv rybičky prelieč po preliečení daj do filtra aktívne uhlie, aby sa voda v akváriu vyčistila od liečivá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2006 17:14 Usine Re: Rybous
Ne, tím bys odstranil léčiva z vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2006 16:46 Rybous – nemoc a aktivní uhlí
když mám podezdření na nemoc mám dát do filtru aktivní uhlí? ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 13:58 zoo Re: langosh
aha, tak za chvili vyndam uhli a uz tam necham jenom biomolitan a keramiku, jo?

prave se mi zda, ze u zelvy to funguje ok, samozrejme nemerim parametry
ale tim, jak hodne znecisti vodu, pak vod anesmrdi a neni zakalena

kytky etc. u zelvy mit nemuzu, pac je sezere

zuu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 08:33 langosh Re: zoo
Aktivní uhlí se do AQ běžně nepřidává - používá se dočasně jako tzv. chemický filtr - odstraňuje organické znečištění ("zabarvení" vody), zbytky léčiv, těžké kovy...ale i tedy některé prvky potřebné pro růst rostlin a dle stránek americkecichlidy.akva.cz může být problematické i jeho zvyšování alkality, koncentrace NH4+ a hodnoty pH...Náplň se doporučuje odstranit po cca 14 dnech (resp. v závislosti na znečištění vody) - pak se škodlivé látky začínají vyplavovat zpět do AQ.
U želvy by to tedy zřejmě šlo, ale v AQ to obecně není moc doporučeníhodné.
Roman:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 00:32 zoo
davate bezne uhli? ja ho u zelv mam
(i kvuli pohlcovani pachu) a zda se mi ze je voda cistejsi
asi neni na skodu, ne?
diky
zu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2006 09:37 Muž memeo [15] Re: Jana
Aktivní uhlí není opravdu v akvariu potřeba.Slouží jen k odbourání léčiv a jiných škodlivin a jak už tu někdo psal,po určité době aktivní uhlí v akvariu spíše dělá paseku,než dobrotu,protože škodliviny a ostatní lákty vypouští zpět do akvaria.
Takže když aktivní uhlí,tak jen po nějaké léčbě,nebo v případě nutnosti na úpravu vody a pak s ním pryč.
Já osobně jsem ho v životě nepoužil a v akvariu je vše v pohodě.
Je to asi tak...............když se bude majitel o akvarium pravidelně starat,nebude aktivní uhlí potřebovat,protože nebude potřeba žádných léčiv(chemikálií atd) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 14:46 maliman Re: Jana
Na rostliny to má jedinej význam: Přestávají růst. Mám ho tak v akva ,ale jen na 5 dní na měsíc. Mám ho jen aby zlepšilo kvalitu vody. Rostliny potřebují živiny a to uhlí jim je bere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 13:59 Muž [] Re: Jana
tak tatověc sice pohlcuje např. těžké kovy a jiné látky,ale na druhou stranu není to nutná věc.Pokud budeme pravidelně hnojit rostliny a mít při tom ve filtru právě aktivní uhlí,tak máme jistotu že věškeré látky v hnojivu skončí v něm a ne v rostlinách.takže to považuji za zbytečnost.něco jiného je to po léčbě nemocných ryb,kde chceme vyčistit vodu od většinou barevných léčiv.tam uhlí ve filtraci veškeré látky i barviva pohltí a nádrž se běžně udržuje.Tj.po léčbě vyměníme cca 1/2vody v nádrži,dolejeme čerstvou a nasadíme uhlí na dočištění.po vyčičtění uhlí vyjmeme z filtru a zaktivujeme ho vývařením ve slané vodě.potom ho necháme v tom to nálevu do druhého dne a poté se dá vysušit na další použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 13:01 Muž pantany [7] Re: Jana
ako tu bolo spomenute tak po urcitom case ho musis vymenit lebo uz neabsorbuje dalsie skodlive latky. stoji to peniaze (jedno balenie ja kupujem za 50sk, co nie je az tak vela) ale ako som povedal ked ho tam das nic nepokazis. osobne si myslim ze co sa tyka kvality vody tak si len pomozes. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 12:54 Jana Re: blek
Mám filtr Fluval 3 a k němu jsem si kdysi přikoupila právě aktivní uhlí, ale ještě jsem ho nepoužila.
Chci se právě touto diskuzí dozvědět, jestli má vůbec smysl ho vkládat mezi molitany dovnitř filtru. Díky všem za odpovědi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 12:50 blek Re: kaktus
Skutečné aktivní uhlí (šupinky nebo válečky) je poměrně drahé a všiml jsem si, že se pod tímto pojmenováním v akvaristikách prodává černá filtrační pěna která s ním ale nemá nic společného. Je to jen reklamní fígl. Spousta lidí trpí nějakým podvědomím reflexem kdy se jim při vyslovení slov aktivní uhlí vybaví „= dokonalá filtrace“ a jsou ochotni zaplatit větší sumu. Existují i filtrační pěny sycené aktivním uhlím, které se používají ve vzduchotechnice, ty se ale do akvária nehodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 12:49 Jana Re: Kaktus
Aha, takže aktivní uhlí je prakticky taková čistička po doléčení ryb.
Slyšela jsem, že když se v akváriu nechá delší dobu než-li jeden týden, tak naopak škodí.
Díky za článek palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 12:45 katkus Re: Jana
Výrobci filtrů i prodejci v akvarijních prodejnách se snaží zákazníkům vnucovat dojem nezbytnosti a nepostradatelnosti používání aktivního uhlí jako filtrační náplně v akvarijních filtrech. Výrobci dodávají již s novým filtrem automaticky sáček s aktivním uhlím a prodavači zase nezapomenou upozornit na pravidelnou, opakovanou výměnu a nákup nových náplní, a tím tak dochází ke zvyšování našich nákladů (a jejich zisku) na provoz akvária za jednu z nejzbytečnějších věcí.
Ano, aktivní uhlí opravdu dokáže z vody odfiltrovat látky, jako jsou různá léčiva, plyny, barvící a jedovaté látky, avšak po určité době dochází k jeho nasycení a zachycené sloučeniny se mohou po krátké době do vody zpětně uvolňovat. Aktivní uhlí jde sice následně regenerovat např. horkou tlakovou párou, avšak který akvarista má k tomu prostředky, znalosti a možnost dělat nutné rozbory apod.
Stálé použití aktivního uhlí ve filtru je tedy opravdu zbytečné až nesmyslné, opakované používání nových náplní finančně náročné a použití jedné náplně dlouhodobě pak naprosto neúčinné. Opodstatněné pouze může být jedno balení v zásobě pro případ nehody či léčby, kdy po několikadenním použití ve filtru aktivní uhlí zlikvidujeme, stejný účel však splní v takovém případě opakovaná výměna části vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 12:20 Muž pantany [7] Re: Jana
ja mam zakupeny nadstavavec na filter shark 600, a v tom nadstavci mam aktivne uhlie. dovod preco ho tam mam je ten, ze filter ti zachytava jednotlivy bordel na tu spongiu - molitan, aktivne uhlie viaze na svoj povrch vo vode rozpustne skodlive latky,. takze ked ho tam das tak nic nepokazis. ked ale budes mat krupicu musis aktivne uhlie vybrat aby liecovo ucinkovalo a aby ho to aktivne uhlie neabsorbovalo. tot vsjo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2006 11:55 Jana – Aktivní uhlí
Proč používat aktivní uhlí? Můžete mi někdo poradit, zda je ho potřeba v akváriu? Má význam pro růst rostlin? A jak často ho používat.
Díky :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [10]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5964x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2135?od=451