Aktivní uhlí
Nemyslim si, ze by aktivni uhli nejak pomahalo k odstraneni "N látek" z vody
.
Nejvetsi problem bych videl v odstraneni mikroprvku, snazis se rozjet rostliny, ale chelaty si posbiras aktivnim uhlim.
Tak já jednu "výhodu" znám a tou je stahování N látek, což právě při záběhu jak nádrže, tak filtru považuju za cestu špatným směrem. Není to tak dávkio co jsem byl povolán k řešení jednoho akvária kde bylo při zabíhání použito aktivní uhlí. Hodnoty vody po 14 dnech jak z reklamního letáčku a druhej den po přidání ryb, většina šikovných bříškem u hladiny, tak asi tak, jak jsem odpovídal kolegovi, chce to vědět co dělám.
A mně by zajímali tak významné výhody a účinky používání aktivního uhlí při zabíhání nádrže či filtru.
No, počkej, ty radíš používat při záběhu a teď se mě ptáš na úskalí?
jaké jsou úskalí či meze při použití aktivního uhlí při záběhu?
No holt dva lidé a dva různé názory. V tomhle nejspíše společnou řeč nenajdeme a každý budeme doporučovat to s čím má nejlepší zkušenost. Proti používání uhlí ve filtračním systému nic nemám, ovšem trvám na tom, že má své specifické určení. Nicméně tvůj názor na nutnosti používání při zabíhání nádrže nehodlám nijak vyvracet a nechám na každém ať se rozhodne pro to co mu vyhovuje, případně ať se také vyjádří další diskutéři.
Ta prospěšnost má svý meze a je třeba na ně případný realizátory upozornit.
Tohle když se udělá, bude dělat, tak s tím nemám problém, jinak se dotazy oněch realizátorů posléze přesouvají do vláken, úhyn, nemoci, problém.
neuvádím to jako dogma, bylo to pro příklad. Ale prostě budu trvat na tom, že uhlí je v záběhu akvária prospěšné. Zároveň doproručuji si zásobu uhlí ihned pořídit pro tebou již zmiňované případy ...
Moje a nejenom moje zkušenost je naprosto odlišná. A ještě bych podotkl, že styl Amanovy akvaristiky se od běžných chovatelů diametrálně liší.
ne, nejlepší je si koupit uhlí do foroty a mít ho právě připravený pro tyhle případy. Ale pro záběh akvária rozhodně uhlí doporučuji. Například Amano (používá lepší, které vydrží až 14 dní) ho na záběh používá z poloviny objemu filtru a dokonce tvrdí, že biomolitan už do zaběhlého filtru nepatří a poté používá postupně do plného objemu ADA Rio. Což by se dalo říci, že je podobné Substrate pro od Eheimu.
Já si záběh akvária bez uhlí už nedovedu představit.
a to je právě chyba, která se nebezpečně šíří ...
Je daleko účelnější si uhlí schovat na dobu kdy ho nedej bože bude více potřeba než při rozbíhání nového filtru jako jsou možné otravy, předávkování některých přípravků (rašelinné výluhy) nebo po léčbě pro odstranění zbytků léčiva. Pro záběh nového filtru a pro jeho běžný chod a konec konců i pro kvalitní prostředí v nádrži je mnohem lepší použít kvalitní biomédia.
já nevím,nemám s tím zkušenosti,zatím jedu jen přes klasický vnitřní filtr,ale co jsem tak četl,tak skoro všude se píše,že ho tam skoro nikdo nedává,rád si nechám poradit
Starší reakce
Aktivní uhlí má omezenou adsorpční schopnost, takže i když látky způsobující zbarvení vody adsorbuje, asi byste ho potřeboval velkou hromadu, aby dokázalo průběžně vodu zbavovat toho, co dřevo "vyprodukuje".
Co aktivní uhlí uchvátí, to jen tak zpátky do akvária nevrátí.
Já jsem nikdy nepozoroval, že by to stahovalo i zabarvení, ale jistě nejsem jediný, kdo na to chce, či umí odpovědět.
V podmínkách akvária je to jak píšeš, lapnout a nepustit a to je to na co poukazuji, tedy to použití v zajíždějícím se akváriu, kde naopak potřebuješ aby se ty škodliviny naopak vybouřily a mohla se začínat ustavovat nitrifikace v celé své šíři.
Tak čital som tu vo fore že zbavuje aj zafarbenia, tak ma zaujimalo či aj z koreňov, alebo len z liečiv...a taktiež som tu čítal že po naplnení kapacity nevylučuje späť do akva žiadne látky, že takáto výmena v bežnom akváiu neprebehne....
Ne a není důvod se toho zdravýho zbarvení zbavovat. Nic netrvá věčně, ani to barvení kořene, některý barví několik dní a jinej i několik měsíců, to aby jsi se připravil. Na aktivní uhlí při zakládání akva pozor, aby nedošlo po vyčerpání kapacity k nemilému překvapení v podobě kalamity N látek.
Edit: Tedy předpokládám tu novou rohovku.
Odstráni aktívne uhlie aj zafarbenie z korena? Teda ak je voda zltá z "výluhu" koreňa...
Starší reakce
Ostatně ona i u většiny ne tak "ohleduplných" léčiv jako je eSHa stačí vícenásobná výměna vody a ani není třeba použít uhlíkovou vložku.
Pokud jsi však léčila krupičkou léky eSHa Exit a eSHa 2000, žádné vyfiltrování zbytkových léčiv není třeba, odbourá se samo.
Aktivní uhlí ztrácí svou účinnost ve filtru v řádu desítek hodin. Navázané nečistoty se z něho odstranit za běžných podmínek nedají tudíž jeho použití i po vysušení postrádá smysl. Je to prostě specializované a krátkodobé filtrační médium. Pokud už tedy bylo ve filtru bude lepší náplň dát na vyfiltrování léčiva novou.
0 08.12.2011 09:52 radulkav Chci se zeptat,jestli jde uhlí opětovně použít.Jde mi o to,že jsem nezkoumala,zda v novém filtru je nebo není,dokud jsem nezačala léčit krupičku-bohužel nedlouho po vložení filtru.Takže uhlí jsem vyndala a nevím,jestli jej po usušení můžu znovu použít,nebo už po nějaké době používání(cca 14 dní) ztrácí účinnost?
Starší reakce
...Zvláštní je že se rozsivky (alespoň mě) dělají hlavně tam kde svítím...
Rostou na těch místech, kde nacházejí optimální životní podmínky.
Joo to nevím jestli je třípasmová. Je tam pouze Tetra Germany 15W White jinak nic. Aktivní uhlí jsme vyvařil a malinko my kleslo množství PO4. A i kdyby tam byly nitrifikační bakterie-
každý objem navíc je přeci lépe. To aktivní uhlí není ve filtru je v sáčku zavěšený sychrajskou za kabel filtru.
Dříve jsme ho nepoužíval- ale jednou mě to napadlo a navíc mi ho doporučil kamarád "dočasně odsaje z vody sajraty po léčivech a fosfátech" je pravda že po testu před a po v intervalu jednoho týdne se fosfáty snížily +- o 10%. Ale hlavně to šlo vidět na řase. Bylo jí méně a tam kde byla předtím nebyla tak tmavá. Ale zpět k otázce- dá se teda uhlí vyvařit nebo ne? Podle mě se to dá ale nejsem si tím jistý.
Radši se ještě zeptám: Ta nynější zářivka, je alespoň třípásmová? (označení začínající 8xx, jestli má 640, tak taky nebrat). Pokud je světlo ok, jsou to opravdu rozsivky? Jinak samozřejmě pokud je možnost, tak taky udělat základní testy vody, možná by to něco řeklo
Ty rychle rostoucí rostliny jsou daleko lepší pomocníci v boji s řasama než aktivní uhlí, tedy pokud je skutečně aktivní a není už jenom prostorem pro osídlení nitrifikačníma bakteriema.
Aktivní uhlí může proti řasám zafungovat jako podpůrný prostředek třeba tím, že z vody odstraní "spouštěče" řas. Ale za optimální opatření proti řasám aktivní uhlí taky nepovažuji.
Přijde mi to, že se tu míchá několik věcí dohromady. Nevím tedy, že by aktivní uhlí selektivně zachycovalo fosforečnany, ale opravdu nevím. Rozsivky, jinak taky hnědá řasa, se vyskytují hlavně v méně osvětlených akváriích. V prezentaci máš nějakou 15w ...glo, pak píšeš, že jsi ji vyměnil za obyčejnou. Nemůže ten ústup rozsivek být způsoben tím? S vysokou hladinou fosforu jsou spojovány sinice. Tam se dooporučuje přidávat dusičnany a přidat rychlerostoucí rostliny. Aktivní uhlí nevidím jako optimální řešení problému.
Ahoj. Aktivní uhlí používám pro vytěsnění fosfátů z vody. O aktivním uhlí jsme si přečetl zde
www.horacovoakvarium.cz/… takze pro ujasnění když je v akváriu příliš dlouho nic zpátky nevypouští a za druhé- kamarád mi řekl ať ho nechám 15 minut přejít varem, prý se škodliviny částečně vyvaří, momentálně vyvařuji a po 5 minutách musím dávat pryč jakousi špinavou pěnu. Tak jak to tedy je? Musím poznamenat že s aktivním uhlím mi kytky rostou poměrně dobře a bez uhlí mám do pár dní v akva rozsivku kterou díky uhlí redukuji.
Starší reakce
uhlí po nějaké době už neplní svoji funkci, takže by mělo být ve filtru jen když potřebuješ dostat z vody nějaké látky nebo léčiva. Jestli ho tam máš dýl, tak už je tam jen na normální filtraci, takže ho klidně proper, jestli je zanešené a jestli se rozpadne tak ho vyhoď. Jsou vhodnější náplně pokud zrovna nepotřebuješ využít adsorpční schopnosti aktivního uhlí
no nikdy jsem neslyšel,že by se umývalo
0 04.06.2011 16:50 Commander – Aktivne uhlie
Chcem sa spítat že či sa má uhlie aj umývat napr. ked cistím filter mam ho tiež umyt alebo ho nechat tak?
Starší reakce
Alespoň kousek bioakvacitu. Jen tak mimochodem. V nádrži s běžným provozem by takto malá náplň aktivního uhlí byla vyčerpána během cca jedné hodiny. Pak už nefunguje.
Veľmi sa v tom nevyznám aké biologické médium by bolo vhodné priestor vo filtre na to médium je cca 2x2x3 cm.
Být tebou aktivní uhlí z filtru vyndám, nechám si ho pro případ otravy nebo pro odstranění zbytků léčiv a na jeho místo vložím vhodné biologické médium.
Aktivní uhlí do filtru nedávej a schovej si ho až budeš potřebovat vyčistit akvárium třeba od léčiv.
Zdravim akurat rozbieham akvarium do, ktoreho mam filter kde sa dava aj aktivne uhlie. Nieco som si o tom precital a dozvedel som sa ze pomaha odburavat chlor z vody a podobne a tak by ma zaujimalo ci aktivne uhlie mam nechat vo filtry len po dobu asi troch tyzdnov kym nedam do vody ryby alebo ho tam mozem nechat nastalo a pravidelne ho menit?
Starší reakce
ani jedno jsem neudělal(nic jsem dlouho nemenil ve filtru) tak to už nevím ...
Tak jinak. Aktivní uhlí není schopno adsorbovat dusíkaté látky. Na to jsou speciální iontoměniče. Prudký vzestup dusíkatých látek mívá příčinu v narušení biologické filtrace například výměnou filtračních hmot, nebo kompletním vyčištěním filtru.
omlouvám se spletl jsem to no3
Aktivní uhlí nemůže NO2 uvolnit zpět do vody protože ho ani není schopno zachytit.
má někdo skušenosti s kartušemi s aktivním uhlím co se prodávají do tohoto filtru. zda se mi ze po nejakem case uvolni zpet no2 do vody dal jsem novou kartus a no2 ted najednou po tydnu vyletelo na 0.5 a to přes noc
Starší reakce
www.zoosmid.com/…
Výtah z českého manuálu:
Budete-li do vody přidávat léky pro ryby, pak použijte filtrační kartuši EasyCrystal® FilterPack bez aktivního uhlí, protože aktivní uhlí "absorbuje" z vody většinu léků.
Tyto filtrační kartuše zakoupíte ve specializovaném obchodě.
Měnit každý měsíc kartuši s aktivním uhlím je dle mého názoru jen tahání peněz z kapes zákazníků.
no jo ale do tohoto filtru neprodavaji vlozky jen s molitanu ...
Taky mam vnitrni filtr a byl tam i filtr s aktivnim uhlim, ktery se ma menit jednou za mesic. Kazdopadne jsem se tady docetl ze neni potreba (pouze na vycisteni vody po leceni) tak jsem ho schoval do skrinky a koupil jsem si dalsi molitan a filtr i akvarko jedou v pohode.
mam tetru vnitrni .. tak se davaji takove vlozky ve kterých to uhli je presneji je to filtr
Tetratec EasyCrystal FilterBox 300
Pokud nechceš odstranit léčiva, nějakou chemikálii nebo třeba barevný výluh z kořenů, tak bych tam uhlí už vůbec nedával a raději ho nahradil třeba keramickými válečky - sídlo pro nitrifikační bakterie - tuto vložku už potom měnit nemusíš.
a jeste dotazek je vubec potreba kazdy mesic tu vložku s uhlím měnit ?
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 10
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5973x