Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Aktivní uhlí

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Aktivní uhlí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 11:32 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: teleport
Po 3 týdnech by už měla být adsorpční kapacita vyčerpána.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 10:48 Muž teleport [3]
cagos lidi mám dotázek mam filtr s aktivnim uhlim je to tetra vnitřní ...a mám ho tam už 3 týdny musím ho vyndat kvuli lečivum aby je nepohlcoval ... nebo už po takovéto době to nemá vliv ...na lečiva když sem ho tam měl druhý den filtr v akvárku a lecil jsem tak jsem to uhli vyndal ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2009 11:30 R Muž Silent [5949] Re: Morath
Něco na čtení: www.horacovoakvarium.cz/… pmdd.mrp-cz.com/… tady najdeš odpovědi. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2009 11:22 Muž Morath [29]
Chci se jeste zeptat, nici aktivní uhlí ziviny pro kytky? Tzn pokud budu treba hnojit a necham v tom vnitrnim docasnym filtru uhlí, jestli to neodboura ziviny pro kytky. A otazka B spis pro kytkare, ale necham to tady, jak moc velky vliv ma zelezo na rust a baru rostlin? Moje voda se pohybuje patrne nekde u nuloveho obsahu, tak jsem obednal hnojivo ktere ho v sobe ma, takze jestli se da ocekavat nejaky zazracny efekt ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2009 06:09 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Sid
Tady se to taky probíralo :-)

rybicky.net/forum/10215
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 23:18 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Aktivní uhlí
Jeden čas jsem zkusil používání aktivního uhlí a zeolitu, nejdřív jsem si změkčil vodu tak že jsem málem naprosti zdecimoval okružáky a pak jsem zjistil že když nebudu používat tučnou rybu na krmení tak si moc organiky nevnesu.
Od té doby co používám neaktivní filtrační prvky, všechno frčí bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 21:55 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: agent007
Nemám nic proti tomu, když bude vymazán můj příspěvek. :-) Ovšem za podmínky, že bude smazán ten váš. ;-)
Je to už nějaký čas, co se na téma "uvolňování adsorbovaných látek z aktivního uhlí" vedla (tuším) na Akvarko.cz diskuse, (po kolikáté už...? po stopadesátéšesté? :hmm:), na základě které se rozhodl kolega Horác napsat na toto téma článek a "pověsit" ho na své stránky. (Viz Yirkův odkaz.)
Vím, že boj proti bludům je "nikdy nekončící příběh", a že toto dnešní "téma" se zase dříve nebo později někde objeví...
Jenže! Rád bych věřil, že pokud se onen "bludný" názor, (který jste tu dnes prezentoval), nebude zbytečně zobrazovat, nebude třeba jej potřeba tak často vyvracet. :)
Jestli jsem se vás dotkl, omlouvám se. :-)
EDIT: Měl bych si najmout písařku. Nebo alespoň neodcházet od PC mlsat jakési tropické ovoce... :-D
Než já to napíšu, už je tu reakce Acinonyxe a můj příspěvk to poněkud posouvá...

Na fotce je text z krabičky akt.uhlí.
Teď jsem si udělal čas a přečetl si ten leták...
A vite, co mě zaujalo? Že až na pár "formalit", (absorpce, ztráta absorpčních schopností po cca 24 hod. filtrování), nikde není ani náznak toho bludu, se kterým jste přišel vy a který jste se pokusi hodit na autora onoho letáku. ;-)
A sice, že: Uhlí do sebe natáhne škodliviny a pokud ho tam necháme déle, tak se nám ty škodliviny začnou vracet zpět z uhlí do akvárka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 21:46 Acinonyx Re: agent007
V tom je prave problem, ze to bolo citovane z krabicky od vyrobcu, ktory si pochopitelne bude nahravat na dalsiu kupu aktivneho uhlia. Bohuzial na tom je postaveny dnesny trh ako taky. Takisto, ako chemik mozem garantovat, ze skodliviny sa nebudu v ziadnej vyraznejsej miere desorbovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 21:27 Muž agent007 [47]
Side, rovněž jsem si Váš příspěvek dovolil nahlásit jako nevhodný. I když "Nevhodný příspěvek" by měl být nahlášen (aspoň si to myslím) tehdy, pokud někdo někoho uráží, píše o něčem, co se netýká tohto tématu, fóra či webu.
Jsme na fóru, kde se vede diskuze a ne každý je ve všem zběhlý. Je jasné, že v dnešní době, aby obchodník vydělal (ale ne každý) Vám prodá např. červené tenisky a bude Vám tvrdit, že jsou modré. Nic méně, ani jste nepopsal, co považujete za blud. Na fotce je text z krabičky akt.uhlí. Na tomto fóru je spoustu bludů a diskuze je tu od toho, aby se vyvrátily a ostatní se poučili z chyb ostatních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 20:01 R Muž Silent [5949]
Doporučuju přečíst tenhle článek: www.horacovoakvarium.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 19:18 filipsi Re: Gizminka
.. az bude potreba vycistit filtr, tak ho proste vycistis, ne? To je zbytecne, menit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 19:17 Gizminka Re: Silent
Dobrá dobrá... Tak já ho tam tedy nechám a až bude potřeba vyčistit filtr, tak asi pak pořídím ten biomolitan :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 19:08 R Muž Silent [5949] Re: Gizminka
V tomhle filtru je toho uhlí tak málo, že tak po pár hodinách po vložení do filtru je jeho filtrační kapacita vyčerpaná a filtruje už jen mechanicky. Takže s tím bych si hlavu nelámal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 19:03 Gizminka Re: filipsi
léčit nepotřebuju, ale dočetla jsem se i tady na fóru, že to na běžný užívání je vcelku zbytečný, a že je vhodný ho po nějakej době vyndat úplně, protože může začít dělat neplechu. Nechci nic riskovat a koupím ten biomolitan a dám ho tam místo toho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:56 Muž filipsi [1295] Re: Gizminka
A proc ho tam proste nenechat s celou filtracni vlozkou tak jak je (kdyz uz tam je)? Zlobi te nejak, dela ti nejakou neplechu, potrebujes lecit?
Pro pripad leceni ho vyndas, a ze by te zlobilo nejak jinak (ta trocha) si moc nedokazu predstavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:49 Gizminka Re: Silent
Děkuju moc za rady, asi to tak udělám, v pátek se poohlídnu po tom biomolitanu a nějak ho tam nainstaluju :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:49 R Muž Silent [5949] Re: Yirka
V tomhle případě to jinak nejde. Tedy pokud chce člověk používat origo vložky. Konstrukce vložek je taková, že se mění celý segment kde mezi dvěma vrstvami vaty je pár granulí uhlí a nejde to rozebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:45 Muž Yirka [9118] Re: Gizminka
A uhlí tam už určitě nedávej, není to filtrační medium pro běžné používání, slouží většinou krátkodobě např. po ukončení léčby, použití chemie a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:43 R Muž Silent [5949] Re: Gizminka
Náhradní vložky by měli mít tam kdes to koupila. Jinak je tu možnost vyhodit jak to uhlí s vatou tak tu plastovou mřížku a dát tam biomolitan. Já to tak udělal když jsem testoval Atman HF-300.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:37 Gizminka Re: Silent
Tak to mam teda radost, že tam budu muset dát to uhlí jiný... :( Ted jsem na to koukala, a budu teda asi muset koupit celej ten díl novej, protože to uhlí ani nejde nijak vyndat :( doufam, že se to dá aspon sehnat někde... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:31 R Muž Silent [5949] Re: Gizminka
Z tohohle filtru se musí vyndat celý ten segment s vatou (uhlí je mezi těmi vrstvami vaty) a nahradit novým. Jde to i za provozu, ale je lepší filtr na chvíli odstavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 18:22 Gizminka
Sic už je to trošku starší téma, ale nechtěla jsem zakládat nové...chtěla bych se zeptat, jak teda uhlí z fitru vyjmout? Jsem technickej antitalent, mám filtřík vypnout (vím že se to nedoporučuje) ale vážně nevím, jak uhlí vyjmout, aby teda ve finále nenapáchalo v kavišku spíše škodu než užitek... : :-( jinak filtr mám Atman hf 0100. Děkuju za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2008 01:42 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: honzaW
Po dvou letech je uhlí jako takové zcela určitě nefunkční v původním slova smyslu, je to asi tak jako bys tam měl písek o podobné zrnitosti.
Takže to klidně vysyp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 22:51 honzaW Re: filipsi
a jak to mam udelat kdyz mam uhli jako soucast filtru? www.zoosmid.com/… to mam uhli vysypat? navic uz je vic nez dost jety... (vlastne jsou to skoro dva roky ) ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 10:36 Muž filipsi [1295] Re: honzaW
Ne. Kup si nove, schovej si ho do skrinky, az ho budes potrebovat (po lecbe ...) a misto nej nacpi do filtru molitan nebo vatu (filtracni).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 10:26 honzaW Re: filipsi
chci to vymenit proto, protoze mam uhli jako soucasti vnitrniho filtru (shark...) Tak vyměnit nebo jak? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 21:05 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: bucliik
Určitě ho osídlí taky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:12 Žena bucliik [99]
pokud tam to uhlí nechávám, osídlí ho za čas bakterie taky, nebo se jim nelíbí a bude lepší o vyměnit za jinou vložku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 21:02 langosh Re: Janica
Přesně tak... palec
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 19:04 Žena Janica [5] Re: Silent
Takže je asi nejlepší používat uhlí jen v případě odstraňování léčiv. Ve filtru mám i rašelinu, co jsem pochopila tak uhlí odstraňuje ty huminiové látky které obsahuje rašelina. Tak ho teda vyndám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 18:23 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: gigimasters
Ja moc v oblibe tyhle vnitrni filtry s naplni nemam a ani je moc neznam.Na akva co mas je idealni cerpaci hlava a biomolitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 17:49 Muž gigimasters [8] Re: Dahak
Jo díky. A co si myslíte že je lepší? Nebo takhle já mám filtr uvnitř akva vejde se mi tam jen ten biofiltr a houba. A moc nerozumím tomu jakej je v tom rozdíl ten borec se co to prodával se se mnou moc nebavil ale tohle stálo jen myslim 40kč tak jsem to vzal. a ano jsou to kroužky ale od úplně eznámé firmy.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 17:43 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: gigimasters
Asi myslis keramicky krouzky.Ty tam jsou k zachyceni nejhrubsich necistot a protoze je keramika porezni ukladaj se v ni prospesny bakterie.Pravdepodobne nic jinyho nepohlcujou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 17:34 Muž gigimasters [8] Re: Sid
jo díky a já tam mám biofiltr nějaký keramický neboco.. to taky pohlcuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 16:42 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: gigimasters
Tak nějak. :)
Ale jen do doby, než se vyčerpá adsorpční kapacita aktivního uhlí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 14:56 Muž gigimasters [8] Re: langosh
jj tak v tom případě když přidáváš kovy tak je to zbytečné přidávat protože to uhlí to pohltí? Chápu to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 14:08 langosh Re: gigimasters
Myšleno tak, že to adsorbuje (z látek obsažených v hnojivu) určitě nějaké kovy (nejsem chemik, takže nevím v jakém rozsahu) + možná i další látky, tj. minimálně některé ty kovy... ;-)
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 13:36 Horác Re: gigimasters
Všechny látky jsou do určité míry adsorbovatelné. Nejlépe adsorbovatelné látky jsou organické sloučeniny a anorganické látky s větší molekulovou hmotností (rtuť, jód). Adsorbovatelnost látek obecně stoupá se vzrůstající molekulovou hmotností, polaritou molekul, počtem dvojných vazeb a funkčních skupin. (citováno z toho odkazu, co sem dal filipsi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 13:03 Muž gigimasters [8] Re: langosh
Minimálně kovy? Ted nevím jak je to myšleno ale vzhledem k otázce jsem to pochopil že to může pohlcovat pouze kovy. A né že to pohlcuje kovy ale je málo. A pokud pouze kovy tak mi to nepříjde pouze takové železo je třeba pro růst rostlin důležité ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 11:15 Muž filipsi [1295] Re: honzaW
A je nejaky dovod ho tam stale mit? (tj. neodstranit ho uplne?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 11:10 honzaW
tak to abych to uhli po roce a neco vymenil ze? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 10:21 R Muž Silent [5949] Re: Janica
V každým případě odstraňuje třeba huminové látky přidávané rašelinou nebo výluhy. Takže nemá smysl používat obojí současně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 09:22 langosh Re: Janica
Co se týká hnojiva, tak odstraňuje minimálně nějaké kovy...
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2008 08:50 Žena Janica [5]
Ahoj, prosím vás chtěla bych se zeptat jestli aktivní uhlí odstraňuje také třeba vitamíny přidané do akvarijní vody nebo hnojiva. Samozřejmně když je aktivní. Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 20:07 Muž Horác [3942] Re: chicko
Filtrování skrze aktivní uhlí a výměna vody budou ekvivalentní tehdy, až vyjdou na stejné peníze. ;-) (A možná ani tehdy ne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2008 19:48 Muž chicko [124] Re: artognov
Také jen osobní názor: podle mne je dobré čas od času vodu v akváriu preventivně přefiltrovat aktivním uhlím(1 za 2měsíce), aby se odstranily nežádoucí látky. Toto také spnuje výměna vody, ale preventivně to není špatné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2008 19:17 R Muž Silent [5949] Re: artognov
Můžu říct jen svůj názor. Filtrační kapacita aktivního uhlí se brzo vyčerpá a pak funguje jenom jako předražený mechanický filtr. Takže buď často měnit(finančně náročné) nebo použít raději biologické hmoty. Nehledě k tomu že bych musel často kvůli výměně uhlí rozebírat filtr. ne Takže má smysl pro odfiltrování toxinů nebo zbytku léčiv, jinak mi příjde nepraktické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2008 19:02 artognov – PROČ JO nebo NE
Nechci zakládat nové vlákno a můj dotaz směřuje na aktivní uhlí tak budu pokračovat v tomto.
Výrobci doporučují do vnějších filtrů akt. uhlí ale někteří akvaristé jsou proti. Pročetl jsem hodně článků ale stále nevím PROČ JO nebo NE?? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 22:15 Muž filipsi [1295] Re: Sidonius
Pridavam se take k taboru "neuvolnovacu", aby to bylo uplne zrejme. Pouze ztraci schopnost adsorbce, a stava se zbytecnym, ne skodlivym.
Neco vice: americkecichlidy.akva.cz/…
.... a stale hledam nejaky kvalifikovanejsi odhad poklesu adsorbce v zavislosti na znecisteni (pripadne pri "beznem" znecisteni.

www.jako.cz/…

.. a uz dal nehledam, nebo sam sebe roztrham, ze kecam. Zhodnoceni necham na vas. (sam tomu tak uplne neverim).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2007 22:06 Sidonius Re: Horác
Je náročné vyvrátit dlouho tradované dogma... ;-)
Výrobci ze zcela zřejmých (zištných) důvodů tlačí na uživatele, aby nejpozději po týdnu (dvou, třech) vyměnili aktivní uhlí. (Zjevný nesmysl podmínit nasycení adsorbentu časovým limitem a nezohlednit podmínky, ve kterých adsorbce probíhá...)
K tomu kdysi kdosi přišel s "vylepšením": ujistil sám sebe, (a postupem času i širokou akvaristickou veřejnost), že po "době použitelnosti", stanovené výrobcem, musí přeci dojít k něčemu zásadnímu, a tak si vydedukoval, že aktivní uhlí po nasycení adsorbovanými látkami tyto začne uvolňovat zpět do vody...
Co myslíte, Horáci, jak dlouho může trvat vyvrátit ze všeobecného povědomí tento zjevný nesmysl? :-)
Já to tipuji na léta. :-) Podobně, jako třeba dogma o "obrušování" fousků pancéřníčků... :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] 10

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5964x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2135?od=351