S úsměvem sleduji toto fórum a bylo by netaktní zde napsat, proč právě toto fórum mne zaujalo.
Už před více jak 50-ti lety jsem se v akvaristické literatuře setkal s doporučením přidávat do akvarijního filtru AU.
Pokud jde obecně o použití AU, tak se uvádí filtrace vody nebo vzduchu, kdy se na principu adsorpce z uvedených médií odstraňují převážně organické sloučeniny a anorganické sloučeniny s větší molekulovou hmotností…
Některé vodárenské technologie používají AU k odstranění zápachu po chloru a v současné době je trend, že se vodárenské technologie nákladně doplňují o kontinuální filtraci s AU za účelem odstranění léčiv (hormony), pesticidů, produktů sinic a podobných látek se zdravotním rizikem.
(Kontinuální technologii s AU zaměřenou zvláště k odstranění vyjmenovaných rizikových látek již používají Plzeňské vodárny a Pražské vodárny (Želivka) mají provozovat tuto technologii od ledna 2022).
V současné době jsou nabízeny na trhu i nejrůznější dodatečné, poměrně nákladné, předfiltry s AU připojitelné na domácí vodovodní rozvod, které mají za účel odstraňovat výše již vyjmenované zdravotně rizikové látky.
Nikde v celém tomto fóru se DŮRAZNĚ nezmiňuje problematika používání filtrace pomocí AU ve vodním médiu.
Běžné AU (které se v tomto fóru diskutuje) je totiž ve vodním prostředí ideálním substrátem pro osídlení bakteriemi. Takovéto bakteriostaticky neupravené AU v prostředí obsahující bakterie, se dá jako adsorbent používat jen po velice krátkou dobu, řádově dny.
Ve velice krátké době povrch obyčejného bakteriostaticky neupraveného AU v akvarijním filtru (na povrchu) obsadí bakterie, které prakticky znemožní adsorpci a filtr s AU se tak stane prostředím, kde probíhají obvyklé nitrifikační procesy (z čističe se stává bakteriální farma).
Pro dlouhodobé používání AU jako adsorbent ve vodním prostředí se používá AU na povrchu bakteriostaticky upravené, obvykle sloučeninami stříbra (odpuzují bakterie). Takto je například upravené AU u reverzní osmózy a AU u výše uvedených předfiltrů připojitelných na domácí vodovodní rozvod. U zmíněných filtrů s bakteriostaticky upraveným AU je „zaručována“ použitelnost v řádu měsíců od prvního použití (uvědomte si, že filtrují bakteriologicky velice čistou, pitnou vodu, prakticky žádná koliformní bakterie ve 100 ml vody-neplatí pro vodu např. ze studny).
Z výše uvedeného plyne, že dlouhodobé kontinuální a přitom SPOLEHLIVÉ odstraňování organických látek v akvarijní vodě pomocí bakteriostaticky neaktivovaného a i aktivovaného AU v běžném akvarijním filtru je iluzí.
Jako příklad aplikace AU v akvaristice zde náhodně uvádím návod k použití bakteriostaticky ošetřeného AU určeného pro akvaristiku: (nejde o obyčejné AU, které je v tomto fóru doporučováno, ale o řádově lepší AU ošetřené stříbrem, kde je doporučeno měnit AU ve filtru po dvou týdnech)
fritzaquatics.com/…
Nelze brát vážně, někde níže, v toto fóru uvedené tvrzení: “… mám vyzkoušeno, že uhlí 1g/l po 30-ti dnech funguje naprosto normálně, po 60-ti už je znám pokles adsorpce“, nebo “… je tak levné, že ho prostě jednou za 30-60 dnů komplet vyměním …“.
Nedělá mi problém logické uvažování a tak jsem v akvaristice došel ke stejným závěrům, které i se zdůvodněním velice srozumitelně vysvětluje pan Horác ve svém článku, na svých internetových stránkách a nebo co tady ve fóru, opakovaně, doporučuje nejen pan Romant.
Proč v běžném akváriu dělat něco složitě NEspolehlivě, NEdokonale a NEkontrolovatelně, když to jinak jde jednoduše a spolehlivě pravidelnou výměnou části akvarijní vody.
(Není třeba připomínat, že vodovodní voda by se neměla napouštět do akvária přímo z vodovodního rozvodu, ale měla by se nechat několik hodin odplynovat a před vlastním napouštěním by se měla, upravit i její teplota na teplotu shodnou s teplotou akvarijní vody.)
V amatérských akvaristických podmínkách, spíše výjimečně, existují jednorázové, krátkodobé situace, kdy je filtrace přes (bakteriostaticky upravené a i neupravené, jde o krátkodobé použití) AU určitým, komplikovaným a NE dokonalým a NEspolehlivým, řešením (např. často uváděné odstranění léčiv a zabarvení z akvarijní vody…).
Nadměrný růst řas v akváriu svědčí o akvaristově nezkušenosti a měla by být odstraněna příčina a ne akvárium problematicky, s těžko prokazatelným úspěchem, léčit pomocí AU.
Na internetu je možné se někdy dostat na texty problematických (léčících se) autorů, rádoby vědců, výzkumníků, vynálezců a laiků se zavádějícím obsahem. Je potřeba používat praktické logické uvažování, texty si ověřit i z jiných pramenů a nenaletět na rady a subjektivní názory výše vyjmenovaných.
Na okraj uvádím jako všeobecnou informaci odkaz na stránky renomovaného výrobce AU:
www.eurocarb.com
www.eurocarb.com/…