Aktivní uhlí
Tak se ho zeptej, občas sem jak sám víš chodí.
Máš pravdu je to trochu vytržené z kontextu. A Omlouvám se za to, ale předpokládal jsem že si případní čtenáři článek přečtou.
Ale aby bylo vše korektní Horác píše "Dlouhodobé používání aktivního uhlí je kontraproduktivní až škodlivé" a ani tak s tímto výrokem nesouhlasím.
No to by mě právě zajímalo jestli to ví. Jestli vážně před napsáním zkoušel dlouhodobě uhlí ve filtru mít a má tedy vyzkoušeno jak konkrétně AU škodí. V článku jsem žádný příklad nezaznamenal.
pozor!
když tak už citujme co Horác skutečně píše.
V kontextu a celých větách.
edit: myšleno na všechny
na předchozí stránce ( 7) máš dva odkazy
Tak Horác asi ví o čem píše ale lidé si strkají do filtrů i akvária různé věci a jsou přesvědčeni že jim to pomůže.
Tohle jsi měl na mysli... Otevřel jsem vlákno Závěsný filtr BLAU FM 120, a opět, jako už mnohokrát, jsem si přečetl doporučení aktivní uhlí aktivně vyhodit a nepoužívat.
Prosím, zkuste mi někdo vysvětlit, odkud se bere ta všeobecná nechuť k aktivnímu uhlí?
Podle mého pozorování je to docela bezvadná věc. Je bezkonkurenční v zachycování malilinkatého organického bordýlku, stejně jako vysokomolekulárních rozpuštěných organických látek. To jsou věci, které chceme ve vodě omezovat. Myslím že zachycuje i spory a mikroúlomky řas, protože při jeho použití mívám řas míň. A voda je jasněji čirá.
Nikdy jsem nezjistil, že by mi to "sebralo" z vody kovy v míře, že by pak chyběly rostlinám.
Zřejmě dost účinně zachycuje huminové látky, což někomu může vadit.
Nevýhodou je nutnost častěji aktivní uhlí vyměňovat (a kupovat nové). Akvaristické obchody prodávají velmi předražené aktivní uhlí, a ne vždy si člověk může být jistý, že je to ten nejvhodnější typ. Ale dají se najít zdroje levnější a čitelnější (já platím stovku za kilo).
Já jsem pozoroval (podle řas) pokles účinnosti asi po třech týdnech. To v akváriu s pěknou, čistou vodou, bez kalamity. Dovedu si představit, že tam kde se něco neblahého děje, aktivní uhlí bude vyčerpané za pár dní. To je určitě otrava, ale na druhou stanu, o to přece jde - a. uhlí pochytá právě to, co nám ve vodě dělá tu kalamitu.
lidé používají jiné přípravky ( seachem purigen např.) a nepíší články o jejich škodlivosti,nepotřebě atd.
AU je levné, používá se co se týče vody hlavně ve vodárenství.Zde taky najdeš nejvíc počtení
Já nemohu sloužit praxí,neb jsem AU použil jen 2x za x let.
Teď bez filtru potřebuju "pochytat" jednak zbytkové CL, druhak organické znečištění...( že mi "vyžere" humininy vím a počítám s tím) Nebudu ho mít ve filtru ale volně v silonce...
Smetany, díky, asi to stojí za vyzkoušení, něco obdobného tehdy psal, už jsem ty komenty nedohledal, dokonce někde ve zprávách mi ho tedy i doporučoval už nevím proč a jelikož se zprávy které nejsou v archívu mažou tak je už ani nedohledám. Četl jsem tu že může zvyšovat pH. Nevíš náhodou ve kterém e-akváriu ten článek byl?
Václave, vím a četl jsem to, ale snažím se získat pohled z více zdrojů než z jednoho článku, nemluvě o zkušenosti mnohých kteří to vyzkoušeli, proto jsem položil dotaz tzv. z praxe. Přeci jen je ten článek starý cca 11 let
Ten článek je hezký a i celkem poučný až do vyvrácení bludu č.2 protože napsat že je aktivní uhlí škodlivé je taky blud. Používám ho více než rok a můžu s klidem říct že pro má akvária škodlivé není a úplně stejnou zkušenost má spoustu dalších akvaristů. To že není potřeba nevyvracím ale to konec konců ani filtr a spoustu dalších věcí.
Přečti si ten modrý rámeček.
Psal na tohle téma i pěkný článek v e-akvariu. Co se týče toho ulehčení od doby co používám trvale AU jsem se nikdy nepral s řasou, voda je pohledově průzračnější a nemusím ji tak často měnit. Nikdy se mi nepovedl tak hladký záběh akvária jako s AU. Jinak používám ho i v akváriích s CO2 a nemám pocit že bych nějak víc hnojil. Jediné akvárium kde ho nepoužívám je to kde snižuji pH rašelinou tam jí AU neutralizuje velmi rychle.
Jakým způsobem to ulehčí akvaristovi život? Názory jsou opravdu různé, vidím akvária těch kteří AU používají, i těch co ne a všem to roste, tak nevím do jaké míry by bralo akváriu živiny, a asi ani nijak extra nebere když ho používáš a akvárium máš pěkný, co2 nepoužíváš, hnojíš. Dokázal by jsi třeba porovnat ze zkušenosti zda jsi musel při používání AU hnojit více? Asi ho vyzkouším abych viděl co se vlastně změní. Vím že na podzim se o tom někde Mag rozepisoval a co si matně vzpomínám tak to spíše doporučoval, jelikož po dobu užívání akvárium prosperovalo lépe. Ale už nevím ve kterém tématu to bylo
Ty názory se vážně hodně liší. Já na něj nedám dopustit. Co se týče vztahu k rostlinám nemám problém ani s vyloženě rostlinným akváriem. Většina těch co jsou zásadní odpůrci tak nikdy nezkoušeli mít ve filtru trvale. Ale na druhou stranu musím přiznat že spousta krásných akvárií funguje i bez AU takže nutnost to není. Podle mě je to podobné jako s CO2 jde to i bez ale ulehčí to akvaristovi život.
Vy co používáte AU, názory na použití jsou různé. Dostal jsem do výbavy od Juwell AU vložku do filtru (tuším s měsíční výměnou) jedni doporučovali uschovat pro zlé doby (léky) ale čím dál více čtu že ho používáte. Zeptám se k čemu je to prospěšné, jaké zlepšení to přináší či to může nějak uškodit když není tzv. zapotřebí. Vím že je na nečistoty, ale prý pohlcuje i hnojiva apod.. což je kontraproduktivní. Válí se mi originál zabalená v šuplíku a hraji si s myšlenkou že bych jí tam dal aby nezabírala místo v šupleti
včera jeden u své prezentace psal že po vložení do filtru mu začali řádit řasy což si myslím podle toho co jsem četl že by měl být opak. Co vše vlastně provádí a co ne hlavně ke vztahu k živinám a k růstu květenstva a k celkovému stavu akvária. Nebo je primárně určen na odbourávání léků či těžkých kovů?
on je to polský výrobek,ale ani v Polsku není v prodeji... dík zeptám
Měl sem domluvené s Magem že mi nějaké pošle ale ještě se k tomu asi nedostal. Takže nemám vyzkoušeno. Ale objednával ho tuším z Polska za cca 120Kč/Kg ale kde přesně netuším. Zkus se zeptat ještě ZDRIho ten říkal že to co má on pH snižuje.
aha... dávám výluh k snížení PH, tak bych rád to koupané v kyselině
No zvedá ale když ho předtím propláchnu ve vodě už to není tak výrazné. V akváriu kde mám KH 4 se pH v podstatě nehne. Tam kde mám 0-1 tak zvedne tak o půl stupně při dávkování 1,5g/l.
zatím jen 100gr.
Uvažuji nad koupí "pytle"
sorbotech lag 90 aw...ale neumím sehnat
kde v Ostravě na AU , nějaký "fígl,tip" ??
Starší reakce
To nepoznáš - jedině podle zhoršujícího se stavu nádrže. Proto je lepší držet pravidelný interval výměn, AU (pokud umíš nakupovat) není drahé. Určitě mnohem levnější, než spousta nesmyslných, předražených akvapřípravků.
Ad zpětné uvolňování látek z uhlí - speciálně toto konzultováno s vodárenskými technology (dělám s nimi v práci). Podle nich až na zcela výjimečné případy (vysoké teploty, tlak, chemikálie) k tomuto nedochází, platí zde princip - co jednou peklo uchvátí, to už nevrátí... Vyčerpané AU má ještě jednu zajímavou vlastnost - na jeho povrchu začnou vegetovat mikroorganizmy, docela intenzivně absorbující železo. Proto se v úpravnách vody vyčerpané uhlí dlouhodobě ponechává (v pitné vodě je snaha množství Fe z technologických důvodů maximálně snížit).
PS: Pokud AU někoho opravdu zajímá, před časem jsem narazil a doporučuji si přečíst třeba toto:
is.cuni.cz/…
Já vím, je to dlouhé, ale zkuste alespoň úsek str. cca 30-50 a dejte si to do praktických akvarijních souvislostí (organické látky, řasy, sinice) Toto je celkem pochopitelné i pro laiky, kteří nemají VŠ biologického směru.
jj, díky, četl jsem
ZDRI: souhlas, ovšem jak poznat, že je uhlí "vyčerpané" a že se z něho adsorbované části uvolňují?
Přesně, tady je třeba individuálně a podle reálného stavu konkrétní nádrže. Já dlouhodobě na 150 l dávám cca 100 g AU a měním cca po měsíci - je to čistá, slušně zarostlá nádrž. Ale u nově založené, kde je to na začátku divočina, bych klidně dal 2-3x víc. Totéž, když někomu pomáhám řešit akutní problém (stačí třeba rozhrabat dno s výživnými jílovými kuličkami...) - prostě pověsím celý sáček poblíž filtru. Použité AU je škoda vyhazovat, výborně stabilizuje substrát v květináčích, sypu tam i vyčerpaný zeolit a zbytky terramolu/lávové drti. Od chvíle, co to dělám, si manželka nemůže vynachválit, jak to doma krásně roste (navíc v kombinaci se zaléváním akvarijní vodou).
Právě, že bordel mám. Nechám to dva týdny a uvidím. Ale i tak jsem měl problém najít místo, kam bych sáček s uhlím nacpal. Nakonec stejně asi skončím u externího filtru, abych mohl čachrovat s náplněma podle potřeby...
Ono hodně záleží na znečištění vody. Ten g/l je doporučován tuším v souvislosti s léčením. Já třeba dávám 1Kg na 720l a měním po měsíci. Myslím že pokud nemáš úplně bordel ve vodě tak měsíc vydrží taky ale s jistotou ti to nikdo neřekne.
Četl jsem, že se obvykle dávkuje gram aktivního uhlí na litr vody, je to tak?
Když jsem dal 180 g na 41 litrů vody, mám ho i tak odstranit po dvou týdnech, nebo vydrží déle?
Starší reakce
e-pisky.cz/… ale bude hodně záležet na tom jakou máš alkalitu. Když sem měl 5-6 skoro to s pH nehlo když mám teď okolo 1 zvedne mi pH až o 1
Martine, prosím dal bys sem odkaz na konkrétní typ AU (tu jemnou drť, kterou ve velkém kupuješ a používáš)? Mě se na něm paradoxně líbí, že zvyšuje pH (což by se mi hodilo v Sulawesi nádrži). Protože to granulované, které kupuji já, na PH vliv nemá (dlouhodobě vyzkoušeno, změřeno). Díky.
Starší reakce
V jednom akvárku ho také momentálně mám jen v sáčku poblíž filtru (je zde větší proudění).
Může to být účinné řešení akutního problému (třeba když se vrtáš v nádrži a uvolníš hodně organického bordelu). Měla by tomu ale předcházet větší výměna vody, uhlí není všemocné a jeho ad/ab/sorpční schopnosti jsou limitované.
Aha tak to hned zabavim zene silonky, vrtat nebudu, povesim vedle, mam tam mezeru mezi filtrem a sklem, diky
Vrtám si do molitanu "kapsy" podobě jako se vrtá díra na trubku od čerpadla. Do takové kapsy se dá dát třeba v silonce nebo jiné síťce.
Muzu se zeptat v cem ho muzu dat do akva, kdyz mam jen molitan a ne zadnou kapsli na filtru?
U mě podobné, celkem na všechny nádrže cca 1 kg/měsíc.
Mám ho tam permanentně a kytky přesto rostou jako blázen...
Ten článek v e-akvárium si přečtěte, je zajímavý a přesně odpovídá mým zkušenostem.
no tak to paráda,život lehkej,nic nemuset,jen občas vyměnit uhlí,tak to je super radost žít...
Já jsem se ho naučil používat od Němců. Když sem jezdil pro krevetky do Německa tak tamní chovatelé ho používají nonstop tak sem to zkusil a od té doby ho používám pořád. Neříkám že je uhlí nutné ale ulehčí člověku život. Tak si ho zjednodušuji nonstop
Ja ho dostala k novemu filtru,ale mam ho jestě v krabici...nepoužila jsem ho,nemam odvahu...
Používal jsem ho teď.
Asi před měsícem se mi začala tvořit vláknitá řasa. Pak mi bylo nabídnuto použití aktivního uhlí, no a je to cca 14 dní od nasazení aktivního uhlí a řasa je pryč. Fakt to pomáhá.
Adsorbuje mj. organické nečistoty. To je pak voda o něco opticky čistší.
Aktivní uhlí je vhodné do filtru umístit pouze v případě, že potřebujeme z vody odstranit nějakou chemii. Nejtypičtější použití je tedy po použití léčiv nebo přípravků pro hubení šneků.
Další možností je mít aktivní uhlí ve filtru neustále – toto je vhodné pokud požadujete odstraňování zákalů nebo barvících kořenů či chlóru...tak ted nevím....
Když se to každých 14 dní mění, tak zmizne před očima...
Já ho ještě nikdy nepoužila,tak se mi zdá docela masakr...25 kg
Já mám spotřebu cca 15Kg za rok takže mi to nepřijde nijak moc. Pokud ti přijde lepší koupit za 1500Kč
0,5Kg nekvalitního uhlí v akvaristice......
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 10
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5973x