Jak správně svítit?
Ono u světla je na metodě pokus omyl dobré to, že samotné světlo je (když zanedbám různá opotřebení, zabarvení vody atd.) celkem konstantní veličina, takže i když neznám přesné hodnoty PAR, tak pořád vím, jak svítím. Což se nedá říct o zmiňovaném hnojení, kde živiny v akváriu ovlivňuje spousta faktorů, spotřeba rostlin se v čase může měnit atd. Navíc se dá odrazit od zkušeností ostatních, proto já teď už vždy volím světlo regulovatelné a se solidní rezervou. Ona to zas taková věda není, když vím, že mám v akváriu dostatek živin a rostliny nerostou, je pomerně slušná pravděpodobnost, že na vině je nedostatek světla. Naopak maximální intenzita záleží hlavně na tom, co jsem schopen ukočírovat a jestli chci týdně vyhazovat kilo zeleniny, nebo raději méně údržbovou záležitost

A kdo Ti řekne jak ve tvém akváriu na 100℅ správně svítit? Co bude fungovat v jednom akvu nemusí fungovat ve druhém. Univerzální návod? Ten podle mě v této oblasti není.
Jsme v sekci "jak správně svítit". A nám tu prozatím vyplynulo "vědecké" pokus-omyl
Zkusím ještě jedno přirovnání... Malá ryba čichavec perleťový v 50l akva... Pro někoho pohoda, však nedoroste, pro jiné pohroma
jeden používá pokus-omyl, druhý se nechá poučit praxí, nebo výzkumem...
To chápu, při pokusech které "neměříme", jde o subjektivní veličinu.
Co jiného potom "vědět" než rostliny mi rostou a mé osvětlení je t5,nebo led, a občas někdo napíše waty ( což je na pytel)...
Ano vím kolik stojí PAR metry ( v Praze lze zapůjčit na den za cca 300) a poptával jsem v inzerci a ticho po pěšině...
Nejvíc by tedy pomohlo,kdyby ti co měřili nebo měří dávali vědět, a k tomu co nejvíc info o akva.Znám jen stránky Goliaše, který se tím zabýval, a těch pár jeho měření...
No, že zvolím metodu "pokus/omyl"

Běžný akvarista to stejně doma nezměří. Což ale neznamená, že by mě bližší podrobnosti nezajímaly

A máš tip na nějaké smysluplné měření PAR? Docela by mě to zajímalo u nového světla, uměl bych jednoduše měřit intenzitu v luxech, ale to je mi celkem k ničemu a komerční PAR metry se pohybují někde kolem 15tis. Kč, to už radši zvolím metodu "ověřený" pokus / omyl.
Je to tak, že máš odrazový bod ( jako u těch testů).
Jinak souhlas

A on je nějaký bod intenzity a barvy osvětlení při kterých porostou všechny druhy rostlin naplno tak jak by měly v různých akvarijních podmínkách?
vychytat je "pokus omyl", v době kdy lze vědět
Abych věděl musím ( proto co píšeš) měřit u dna svého akvária.
Roste to tak je to fajn,ok ,richtig -může stačit
Je to podobné akva testům na vodu, buď dělat pokus omyl a ládovat hnojiva "bajoko", nebo testnout vodu ( zjistit parametry) a podle nich a růstové potřeby hnojit... mě to tak připadá ...

Podle mě na to univerzální návod stejně není. To chce vychytat. Každé akvárium je jinak osázené (náročnost rostlin), s přidáváním CO2 nebo bez něj, a vyžaduje jiné světelné podmínky.
Starší reakce
Ahoj, já svítím zhruba na třetiny 4/4pauza/5hod a mně to funguje dobře...řasa zelená vláknitá prakticky zmizela. Ale myslím si, že to svícení nebyl jediný faktor...je třeba zvážit komplexní řešení (distribuce hnojiva, teď v létě max.teploty a tvrdost vody, množství biomasy, živočichů, atp.)...to svícení samo o sobě to nezachrání.

Na řasu to vliv má, jelikož to má vliv na co2, jak by napsal romant uděláš kytkám nádech a výdech, necháš je odpočinout, akorát je lepší každý úsek mít třeba 4h, 2h z toho co jsem tu prošel je málo, a pauza například 3h nebo 4h. Ovšem nikde není psáno zda ti to zabere na tvou řasu, taky svítím s přestávkami, jelikož pálit 9h v celku je ještě na mé akvária moc, přestávka ti s tím pomůže. Každopádně na řasu má podle mě hlavní vliv jak psala Anďaska intenzita světla, doba svícení, množství rostlin a živiny ve vodě. Pokud je rostlin málo a živin hodně můžeš svítit jak chceš, pokud je rostlin hodně a živin málo tak to samé, důležitý je najít zlatou střední cestu, což není jednoduchý pro spousty z nás začínajících.
Na řasu přestávka ve svícení vliv nemá. Jestli máš řasu, tak záleží jakou. Na některé druhy pomůže snížit intenzitu osvětlení, na jiné zase zvýšit. Příčinou může být i špatná kvalita vody, neprosperující rostliny nebo jich je v akváriu málo atd atd. Příčin výskytu řas může být víc. Hlavní je zjistit důvod, proč se řasa dělá

0 01.08.2019 12:13 pluto84 – přestávka ve svítění :-)
Ahoj, přečetl jsem celé vláko, ale nikde jsem se vlastně nedočetl jestli je dobré udělat přestávku při svícení kvůli řase ?
Třeba ráno 10:00 - 12:00 a 15:00 - 20:00 ?
Máte někdo zkušenost nebo to nemá na likvidaci řasy vůbec vliv ?
Starší reakce
Ze začátku úplně postačí svítit 6-7h a postupně dobu prodlužovat

0 14.05.2019 18:39 Alesak83 Ahoj,
Prosím o info, pokud pojedu bez CO2 nebo jen s tim tabletovym od SERA, je potřeba svítit těch 8-10h denně jak jsem četl v manuálnu pro začátečníky?
Dík
Starší reakce
Posuň to na dřív, nebo to rozděl na dvě části. Ale chtělo by to vědět víc o akváriu. Ideálně založením prezentace.
Super dík. Četl jsem že rostliny potřebují i tmu a mám časovací zástrčku tak chci vědět jestli je dobrý čas od 16 do 0:30 nebo raději dřív
8,5 hodiny je pro začátek super. Sviť tak, aby to vyhovovalo taky tobě, aby jsi nečučel do zhasnutého akvária. Samozřejmě trochu s rozumem, aby jsi nesvítil o půlnoci.
0 02.03.2019 14:07 Marti Ahoj, mám dotaz. Četl jsem, že v akváriu se má svítit tak 8-12 hodin denně ale v kuse. Chci se zeptat v jakou dobu je to nejlepší a jestli stačí 8,5 hodiny? Děkuji
Starší reakce
To je ale kohoutková ale díky tomu substrátu co máš tak to může být o dost jiné.
Začít s CO2 a nemýt základní testy je jen cesta k řasám.
Pokud budeš hodně a dlouho svítit a k tomu přidávat CO2, bude možná potřeba začít i trochu hnojit - živiny, co2 a světlo musí být v rovnováze. Možná to vyřeší ten substrát společně s krmením.

To je moje voda
U krátkého dne a slabšího osvětlení to nemá cenu. Bez základních testů se ale neobejdeš aby jsi zjistil co máš za vodu v akváriu.

Jasný na 12hod. max jen nevím jestli začít i trochu hnojit.Ale kdykoli před tím jsem začal hnojit tak začala ruducha.
Pomalu přidávej tak co týden 14 dní po půl hodinách a ono ti akvárium samo řekne dost. Můžeš i měnit intenzitu osvětlení, Není kam pospíchat světlo je jak se říká dobrý sluha ale špatný pán když to přeženeš.

Když přidáváš CO2, tak není důvod přerušovat svícení.
Nehnojím ale CO přidávám od začátku ted tak 80b/min
Vzhledem k tomu, že nehnojíš a nechemizuješ a nepřidáváš CO2 tak bych klidně zvýšil na 12 hod a dal uprostřed 2-3 hodiny pauzu.
Zdravím.Mám měsíc založené akvárium viz. prezentace a svítím 9hod. Mám svícení zvyšovat třeba až na 12? Nebo nechat třeba 10 a zvýšit intenzitu?
Starší reakce
Spíš bych to viděl tak, že normální je jet bez pauzy, a když se vyskytnou problémy s CO2/biogenním odvápněním, tak pak ladit řešení. Snížit intenzitu světla, anebo udělat tu přestávku.
Tak to chápu že to nevadí ta pauza a je to ke prospěchu?

Tak, tak, nádech, výdech, velmi zjednodušeně řečeno a když se ona pauza dělá pravidelně ve stejný čas(obvykle se doporučuje ne dříve než po 4 hodinách osvitu), může to u některých typů akvárií kterým dnes říkáme Low-tech vcelku slušně pomáhat s klasickým problémem, jako je nedostatek volného CO2.
Myslím že s tou přestávkou jde o něco jiného.
V přírodě je běžné, že rostliny (a řasy) zhruba v 11 hodin vyčerpají všechen CO2 ve vodě a pustí se do biogenního odvápňování, tedy získávání uhlíku z rozpuštěných uhličitanů. To jednak na rostlinách nevypadá pěkně, druhak to žene pH dost nahoru. Jak se setmí, tak mikrobi, ryby a rostliny respirací zase hladinu CO2 doplní (a pH jde zpátky dolů).
A tak někdo někdy asi s úspěchem předešel biogennímu odvápňování tím, že udělal černou pauzu uprostřed svítící periody. Moc přirozené to není a nemá to nic společného s režimem bouřek nebo lesnatostí v tropech. Prostě při určitém konkrétním množství CO2 ve vodě to někomu může fungovat.

Záleží kde máš akvárium postavené a co v něm bude. Já třeba svítím až od 12 hodin do půlnoci protože mám akvárium ve tmavé místnosti.
Jo v tropech..vidím tu zátoku nakloněné stromy, keře, tu stín tu světlo.. ráno praží přes poledne mračna a déšť šero, tma, stín pak praží v podvečer z krapet jiného úhlu ...
Tím chci říct, že realita je mnohem blíže polední pauze. Rozhodně nepraží slunce 12 hodin pod stejným úhlem a stejnou měrou, tak jak pražíme v akváriu ;) ale to je jen můj laický pohled...
Edit: Jasný, záleží na druhu a konkrétní oblasti. Jen bych pauzování apriori neodsuzoval. To je celé no. Jinak rostě Ti to pěkně ;)
Pro začátek začni 6 - 8 hod v kuse max., pauzu nutně dělat nemusíš pokud nebudeš svítit déle v kuse.
Stejně si dobu svitu budeš muset následně přizpůsobit podle tvého AQ. Řasy, rostliny atd...
Já svítím 12h. Tak dlouho trvá den v tropech. Polední pauza ve svícení je podle mého názoru blbost.
Starší reakce
Používám klasický časovač z hornbachu (99Kč), svítím 12 hodin 10:30-22:30 (v zimě 9:30 - 21:30, akvárko nepřeřizuji na letní/zimní čas).
Před rozsvícením je rozedněno a po zhasnutí se v obýváku ještě svítí, takže přechody nejsou světlo/tma.
I pri lome svetla na hladine, stále majú ryby a rastliny svetlo.Narozdiel od akvária kde zrazu pri vypnutí je jednoducho tma.A ráno pri zapínaní a hlavne v zimnom období zrazu z tmy svetlo.
Tropický den ve vodě trvá pouze 9 hodin. Je nutno si uvědomit lom a odraz slunečního světla dopadajícího na hladinu vody při východu a západu Slunce, když je nízko nad obzorem.
U spínačiek je to jedno, ak sa ich naučíš nastavovať a podľa manuálu používať.Mechanické či digitálne.Ak zopínajú v presne stanovenú dobu,vždy rovnako - ryba sa naučí a jej je to potom v podstate tiež jedno.Samozrejme stmievaním dosiahneš prirodzenejšie zasvietenie a zhasnutie a rybám to toľko nevadí.Majú to ako prirodzene v prírode.Ja svietim 10hodín.Väčšina vieme,že tropický deň trvá 12 hodín.Takže trocha kompromis vzhľadom na úsporu.
Jaké používáte časové spínače? kolik hodin denně svítíte a jaký vliv má na ryby postupné snižování svítivosti u žárovek ráno a večer.
Starší reakce
Je to jen trik jak rostliny na chvilku zastavit a mezi tím osazenstvo a filtr nějaké to CO2 vyrobí. Ta mezera by ale měla být aspoň 3-4 hodiny. V akvárií kde je ale málo producentů a příliš spotřebitelů to ale nebude nic platné.

Mezera v osvětlení se právě doporučuje v akváriích kde se nesytí CO2 nebo je dodávání nedostatečné. Máš to skutečně ověřené a vyzkoušené nebo se to "jen doporučuje"...

Starší reakce
Já teda od začátku svítil hodně, klidně přes 12h denně. akva se zdá bejt ale v pohodě... řekl bych, že zajetý už je dost, ryby jsem tam musel dát dřív, filtr byl trochu zajetej, nějaký bakterie jsem nasypal jen projistotu... a všechno krásně roste..
Jak si mám teda to světlo nastavit ?
Přidat reakci
1 ...... 11
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20744x