Jak správně svítit?
Asi na tom něco bude, protože jsem bojovala se šnekama. I přes veškerá varování a dobré rady jsem použila přípravek na šneky a rovnováha fuč. Bohužel mi to hnulo s rovnovahou natolik, že to nedaly rybičky. Takže nyní mám jen 4 neonky na 6o litrů a právě se rozsivkam daří skvěle. Takže teď se snažím nějakým způsobem obnovit rovnováhu, aby mi nové rybky hned neodešly, ovšem že by to bylo lepší se říct nedá. Proto by dávalo smysl, že je toho NO3 málo. Protože než jsem začala řešit šneky, tak akvarko fungovalo, i když už tam začínaly rozsivky, ovšem ne v takové míře. No taky zkouším, však o tom akvaristika je.
Není zač
pokud to pomůže. Já s tím bojoval taky dlouho. Nakonec jsem se pustil do samostudia a konečně pochopil co se myslí "rovnováhou" a mít rostliny v kondici. Fotosyntéza je vysiluje a pokud nemají CO2, NO3 a chybí jim obecně výživa, tak vysílené z vysoké int. světla nemohou bojovat s řasou a tedy neprospívají. Nejprve jsem stáhl intenzitu podle doporučení na 0,15W na litr vody, potom začal přiživovat rostliny hnojivem do vody a nakonec i aplikace KNO3 plus kontrola testem na NO3 aby bylo v normě. Asi po měsíci odezněly jak rosivky, tak nekrozy na listech rostlin a mám pocit, že i biobakterie, které mění odpad. látky na vodu a CO2 ( dajana biofiltr ) určitě pomohly. Chce to prostě najít rovnováhu aby rostliny rostly ale zároveň nedocházelo k enormnímu vysilovaní. Ale co já vím, odborník nejsem - prostě pokus omyl.
Edit: Samozřejmě ale také platí, že rostliny, když nejsou v kondici - jsou vysílené a tedy nepřijímají mnoho živin nebo jim k dobré funkci některé prvky chybí, tak v akva zůstává příliš moc nespotřebovaných živin, které mají rády řasy. Takže jsem přidal do akva i plovoučku, aby přebytky živin redukovala a častěji měnil vodu.
Tak jestli je pravda to, cos psal o rozsivkach, tak už chápu, proč se jim u mě tolik daří. Díky, za možné řešení mého problému.
Ahoj,
Mám zkušenost s oběma svítidly, ať už wrb nebo jen bílá led a ta říká, že nejde o teplotu bílé ale o intenzitu světla. Obecně platí, že pro nenáročné rostliny bez CO2 stačí 0,15W / litr vody - pokud svítíš víc je tam řasa. Taky jde o to jakou řasu myslíš ( obecně zelená vláknitá - dlouhá doba svícení // hnědá rosivky - vysoká intenzita, málo živin, málo NO3 ) .. pokud se jedná o řasu při aplikaci CO2 tak s tím zkušenost nemám. Stejně nakonec jde vždy o to mít rostliny v takové kondici aby přebily řasu tj. sesouladit světlo, živiny, (NO3), hnojení a proud vody .. ale to je jen z mojí zkušenosti. Pokud není možno int. světla snížit ( nemá regulaci ) dá se přistínit plovoučkou. Ať se daří
Edit: každé akvárium je ale originál a při výskytu řasy je dobré vzít v potaz všechny okolnosti .. výše zmíněné je spíš obecné a ze zkušenosti z mých akvárií.
Neovlivňuje řasu spíš intenzita svícení než barva světla?
Podle mě v domácích podmínkách změna teploty barev žádným výrazným způsobem neovlivní tvorbu řas.
0 29.07.2023 10:22 Akvareefpi – Wrgb osvetlenie
Zdravím. Mam LED wrgb2 a chcel by sa spýtať koľko kelvinov nastaviť na tomto svetle a ci ísť skôr do teplej alebo studenej farby aby mi nevznikali riasy?
Starší reakce
Ahoj, nejdřív raději méně a pak (trochu) více. Ale položil jsi tak obecný dotaz, že asi nejde očekávat nějakou konkrétní odpověď.
0 15.02.2021 10:04 Radek Včera jsem založil akva, zasadil kytky a tak se chci zeptat, kolik hodin jim mám denně svítit?
Starší reakce
Tak ledky jsem zvolil kvůli lepšímu ovládání. Akvárium je ve tmě a ryby tak byly 14 a někdy i více hodin potmě. Z ledkami tak můžu svítit 12 hodin díky stmívání. Svitim trochu více než s trubicemi s možností přidat.
To měření potvrzuje předpoklad, že uprostřed je nejvíce světla a u krajů je relativně tma.
Snažím se to vyřešit tak, že svítím různě (výkon a rozptyl světla) nad různými částmí akvária. Nad nižšími rostlinami jsou spíše zdroje s rozptylem 30° a vyšších pak až 120°.
Pokud se nepletu ( koukl jsem k Tobě do prezentace
) tak to jsi ještě svítil T5, někdy kolem roku 13-14 ( podle fotek)
Teď svítíš led na stejné PAR úrovni ?
To je ono ! Dík
Ještě to zapracovat do atlasu...
No ten přepočet ale závisí na spektru (jestli se nepletu), pro jednoduché světlo s jedním druhem LED je to s určitou mírou přesnosti asi použitelné (předpokládám, že dostupné koeficienty vznikly praktickým měřením obou veličin u stejného zdroje světla a jejich vydělením), ale pro "komplikovanější" světlo už asi nepoužitelné, ty rozdíly v přepočtových koeficientech pro různá spektra jsou obrovské.
Lze změřit luxy a přepočítat na par. František má udělátko s vodotesnym čidlem a napojeným na voltmetr. Je to ale hodně o odrazech světla od stěn a natočení čidla.
jj,vím a souhlasím.
Osobně mi jde o to co jsem psal Anďaska.
ano k tomu jsme /přeci/ došli
Bez měření v mém akváriu nikdo, podle čeho vybírají akvaristé světlo ?
Když jediný údaj jsou waty,kelviny a občas lumeny, a v atlase se dozvím :Heteranthera zosterifolia,náročná- střední až silné.??
U jedné prezentace navrhují dotyčnému přidat rostlin ( souhlas) ale nikdo se nepodiví ( ani nepodívá) nad světlem .
Bude stačit úsporka ( žárovka led?) ,podle fotky nebude...ale nevím to pokud jediný údaj bude 9w ,rozumíme si ?
Rostlinná akvária potřebují svítit, a čím víc rostlin tím méně světla u dna...
Proto jsem pro "lepší" metodu než nějak si s tím pohrej
Ono u světla je na metodě pokus omyl dobré to, že samotné světlo je (když zanedbám různá opotřebení, zabarvení vody atd.) celkem konstantní veličina, takže i když neznám přesné hodnoty PAR, tak pořád vím, jak svítím. Což se nedá říct o zmiňovaném hnojení, kde živiny v akváriu ovlivňuje spousta faktorů, spotřeba rostlin se v čase může měnit atd. Navíc se dá odrazit od zkušeností ostatních, proto já teď už vždy volím světlo regulovatelné a se solidní rezervou. Ona to zas taková věda není, když vím, že mám v akváriu dostatek živin a rostliny nerostou, je pomerně slušná pravděpodobnost, že na vině je nedostatek světla. Naopak maximální intenzita záleží hlavně na tom, co jsem schopen ukočírovat a jestli chci týdně vyhazovat kilo zeleniny, nebo raději méně údržbovou záležitost
A kdo Ti řekne jak ve tvém akváriu na 100℅ správně svítit? Co bude fungovat v jednom akvu nemusí fungovat ve druhém. Univerzální návod? Ten podle mě v této oblasti není.
Jsme v sekci "jak správně svítit". A nám tu prozatím vyplynulo "vědecké" pokus-omyl
Zkusím ještě jedno přirovnání ... Malá ryba Čichavec perleťový v 50l akva...pro někoho pohoda, však nedoroste,pro jiné pohroma
,jeden používá pokus-omyl, druhý se nechá poučit praxí, nebo výzkumem...
To chápu, při pokusech které "neměříme", jde o subjektivní veličinu.
Co jiného potom "vědět" než rostliny mi rostou a mé osvětlení je t5,nebo led, a občas někdo napíše waty ( což je na pytel)...
Ano vím kolik stojí PAR metry ( v Praze lze zapůjčit na den za cca 300) a poptával jsem v inzerci a ticho po pěšině...
Nejvíc by tedy pomohlo,kdyby ti co měřili nebo měří dávali vědět, a k tomu co nejvíc info o akva.Znám jen stránky Goliaše, který se tím zabýval, a těch pár jeho měření...
No, že zvolím metodu "pokus/omyl"
Běžný akvarista to stejně doma nezměří. Což ale neznamená, že by mě bližší podrobnosti nezajímaly
A máš tip na nějaké smysluplné měření PAR? Docela by mě to zajímalo u nového světla, uměl bych jednoduše měřit intenzitu v luxech, ale to je mi celkem k ničemu a komerční PAR metry se pohybují někde kolem 15tis. Kč, to už radši zvolím metodu "ověřený" pokus / omyl.
Je to tak, že máš odrazový bod ( jako u těch testů).
Jinak souhlas
A on je nějaký bod intenzity a barvy osvětlení při kterých porostou všechny druhy rostlin naplno tak jak by měly v různých akvarijních podmínkách?
vychytat je "pokus omyl", v době kdy lze vědět
Abych věděl musím ( proto co píšeš) měřit u dna svého akvária.
Roste to tak je to fajn,ok ,richtig -může stačit
Je to podobné akva testům na vodu, buď dělat pokus omyl a ládovat hnojiva "bajoko", nebo testnout vodu ( zjistit parametry) a podle nich a růstové potřeby hnojit... mě to tak připadá ...
Podle mě na to univerzální návod stejně není. To chce vychytat. Každé akvárium je jinak osázené (náročnost rostlin), s přidáváním C02 nebo bez něj, a vyžaduje jiné světelné podmínky.
Ahoj, já svítím zhruba na třetiny 4/4pauza/5hod a mně to funguje dobře...řasa zelená vláknitá prakticky zmizela. Ale myslím si, že to svícení nebyl jediný faktor...je třeba zvážit komplexní řešení (distribuce hnojiva, teď v létě max.teploty a tvrdost vody, množství biomasy, živočichů, atp.)...to svícení samo o sobě to nezachrání.
Na řasu to vliv má, jelikož to má vliv na co2, jak by napsal romant uděláš kytkám nádech a výdech, necháš je odpočinout, akorát je lepší každý úsek mít třeba 4h, 2h z toho co jsem tu prošel je málo, a pauza například 3h nebo 4h. Ovšem nikde není psáno zda ti to zabere na tvou řasu, taky svítím s přestávkami, jelikož pálit 9h v celku je ještě na mé akvária moc, přestávka ti s tím pomůže. Každopádně na řasu má podle mě hlavní vliv jak psala Anďaska intenzita světla, doba svícení, množství rostlin a živiny ve vodě. Pokud je rostlin málo a živin hodně můžeš svítit jak chceš, pokud je rostlin hodně a živin málo tak to samé, důležitý je najít zlatou střední cestu, což není jednoduchý pro spousty z nás začínajících.
Na řasu přestávka ve svícení vliv nemá. Jestli máš řasu, tak záleží jakou. Na některé druhy pomůže snížit intenzitu osvětlení, na jiné zase zvýšit. Příčinou může být i špatná kvalita vody, neprosperující rostliny nebo jich je v akváriu málo atd atd. Příčin výskytu řas může být víc. Hlavní je zjistit důvod, proč se řasa dělá
0 19.08.2019 12:13 pluto84 – přestávka ve svítění :-)
Ahoj, přečetl jsem celé vláko, ale nikde jsem se vlastně nedočetl jestli je dobré udělat přestávku při svícení kvůli řase ?
Třeba ráno 10:00 - 12:00 a 15:00 - 20:00 ?
Máte někdo zkušenost nebo to nemá na likvidaci řasy vůbec vliv ?
Starší reakce
Ze začátku úplně postačí svítit 6-7h a postupně dobu prodlužovat
0 14.05.2019 18:39 Alesak83 Ahoj,
Prosím o info, pokud pojedu bez CO2 nebo jen s tim tabletovym od SERA, je potřeba svítit těch 8-10h denně jak jsem četl v manuálnu pro začátečníky?
Dík
Starší reakce
Dobře děkuj a na prezentaci zapracují
Posuň to na dřív, nebo to rozděl na dvě části. Ale chtělo by to vědět víc o akváriu. Ideálně založením prezentace.
Super dík. Četl jsem že rostliny potřebují i tmu a mám časovací zástrčku tak chci vědět jestli je dobrý čas od 16 do 0:30 nebo raději dřív
8,5 hodiny je pro začátek super. Sviť tak, aby to vyhovovalo taky tobě, aby jsi nečučel do zhasnutého akvária. Samozřejmě trochu s rozumem, aby jsi nesvítil o půlnoci.
0 02.03.2019 14:07 Marti Ahoj mám dotaz četl jsem že v akváriu se má svítit tak 8-12 hodin denně ale v kuse chci se zeptat v jakou dobu je to nejlepší a jestli stačí 8,5 hodiny. Děkuji
Starší reakce
To je ale kohoutková ale díky tomu substrátu co máš tak to může být o dost jiné.
Začít s CO2 a nemýt základní testy je jen cesta k řasám.
Pokud budeš hodně a dlouho svítit a k tomu přidávat CO2, bude možná potřeba začít i trochu hnojit - živiny, co2 a světlo musí být v rovnováze. Možná to vyřeší ten substrát společně s krmením.
To je moje voda
U krátkého dne a slabšího osvětlení to nemá cenu. Bez základních testů se ale neobejdeš aby jsi zjistil co máš za vodu v akváriu.
Jasný na 12hod. max jen nevím jestli začít i trochu hnojit.Ale kdykoli před tím jsem začal hnojit tak začala ruducha.
Pomalu přidávej tak co týden 14 dní po půl hodinách a ono ti akvárium samo řekne dost. Můžeš i měnit intenzitu osvětlení, Není kam pospíchat světlo je jak se říká dobrý sluha ale špatný pán když to přeženeš.
Já ho nechci přerušovat.To jsi mi radil ty. Vlastně jsem nedostal odpověd na to na co jsem se ptal.
Přidat reakci
[1] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19242x