Jak správně svítit?
osobne si myslim, ze tam bude el. predradnik a budou se stmivat obe trubice soucasne, mam to ted doma postavene taky a funguje to vytecne, vecer chci zkusit zmerit odber pri ruznem % vykonu
To je spíš dotaz přímo na výrobce.
Podle mě je lepší svítit přerušovaně. Vede mě k tomu několik důvodů:
-akvárium vám má dělat radost a to nemůže, pokud je v něm zhasnuto. Takže pokud ste u akvária např. v 6 h. ráno, pak třeba kolem oběda a pak třeba večer kolem desáté, tak by se v něm mělo svítit.
-Z výše napsaného vyplývá, že byste musel svítit třeba 18 hod/den. To by se sice dalo, ale mnohem lepší je mít silnější světlo a svítit méně a toho nedosáhnete jinak, než právě přestávkami.
-Přestávkami se dá prodloužit den. Rostliny vnímají úplně jinak, když se svítí třeba 7 hod. v kuse a nebo 7 hod. roztažených přestávkou např. na 13 hodin. V prvním případě mají krátký den, ale v druhém naopak dlouhý a tak se různé druhy rostlin mohou chovat různě.
-Při silném osvětlení si rostliny odpočinou.
-Pauzou se nic nezkazí.
Svítit 12 hodin denně bez přestávky. Např. od 10:00 do 22:00.
Nebo.
Svítit 10 hodin denně s dvou hodinovou přestávkou. Např. od 10:00 do 14:00 a od 16:00 do 22:00. Ale to není samé. V druhém případě je prostě o dvě hodiny méně světla.
Děkuji za rady. Jsem tady nováček a teprve zde budu fotky a info o mojem akváriu vkládat. Akvárium mám 240l, a mám ho měsíc.
Řekněme si to na rovinu. Intenzitu a délku osvětlení si musí každý vychytat sám.
Ale všeobecně by se dali uvést dva modely.
Svítit 12 hodin denně bez přestávky. Např. od 10:00 do 22:00.
Nebo.
Svítit 10 hodin denně s dvou hodinovou přestávkou. Např. od 10:00 do 14:00 a od 16:00 do 22:00.
Jen bych doplnil, že při vypínání světla přes den, bych bral v potaz umístění akva. Pokud do něj svítí slunce, či jinak dopadá světlo z jiného, v návaznosti na roční dobu nepravidelného, zdroje, tak bych si, s ohledem na nepravidelnost takovéhoto "neovlivnitelného" osvitu, pauzu radši odpustil.
Pro leoncupra : Pokud svítíš tak jak svítíš již delší dobu, a nezaznamenal jsi žádné problémy, tak nic neměň. Změnami u fungujícího akvária, můžeš problémy pouze vyvolat. Vzhledem k tomu, že neznáme tvé akva, tak ti nemůžeme dát žádné konkrétní doporučení
.
V podstate sme obaja mali na mysli to iste. Menej svetla (dlzka, nie intenzita), viac CO2, lepsi rast rastlin (v pripade dostatku zivin pre rast vyssich rastlin, kde je prave CO2 nedostatkove), horsi rast rias. Ale s tvrdenim, ze len v novo zalozenych akvariach sa oplati vypinat osvetlenie nesuhlasim. Problem s nedostatkom CO2 ma aj plno zabehnutych akvarii. Neda sa zial zovseobecnit, ci svietit napr. 12h, alebo 12h s prestavkou cez obed 2h.
A já si zase myslím, že pauza ve svícení má význam pouze u nově založených nádrží v záběhu. Položme si otázku : Proč vypnout osvětlení v akva? Nejspíš proto, aby se zvedla koncentrace CO2, který je tak důležitý pro růst rostlin. Takže například pro akva do kterých je CO2 dávkován, mi to přijde zcela zbytečné. Zrovna tak i akvárií, která jsou zaběhnutá a rovnovážná
.
Leda bychom chtěli šetřit, ale toho lze dosáhnou i jinak
.
Edit : V boji s řasou to může pomáhat u nových nádrží právě tím, že zvýšením podílu CO2 ve sloupci podpořím růst rostlin ... atd. atd...
Zalezi podla podmienok v tej ktorej nadrzi. Ak na obed vypnes osvetlenie povedzme na 2 hodiny, moze tito pomoct v boji s riasou (ak s nou mas samozrejme problem a svetlo je pricina).
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli je lepší svítit v akváriu stále, a nebo přerušovaně. Pokud přerušovaně, jaká prodleva pauzy by měla být? Jaké jsou výhody a nevýhody a co proszpívá víc? Já svítím 11hod nepřerušovaně. Děkuji za rady a tipy.
Starší reakce
fotky uz jsou drobet zastarale..v akva mam jen pancernicky,neonky,anciky a 6 terciku
Tak to teda netuším, aplikuji CO2, PH měřím nonstop, dělám pauzu asi hodinu a půl. Za tu dobu jsem si nikdy nevšiml nějakého poklesu PH vlivem nahromadění co2, co2 okyseluje vodu. Stou řasou jsem se to dočetl v nějakým článku. Jinak tvorba řas je závislá na všem možný ta pauza je jen něco co můžeš udělat navíc a nic tě to nestojí.
proč se tedy pauza dělá v rostlinných akváriích a ne třeba v malawi nebo jiných biotopních akváriích s málo rostlinami? A proč ji dělají i ti kteří by ani jinak problémy s řasami neměli?
Zajímá mě to
Tak to asi ne ty tam budou vždycky. Leda že bys tam lil savo to by tam ale zas nebylo nic.
tak když budeš v akvárku blikat tak tam nebudou řasy?
Ta pauza není skrz rostliny ani CO2, ale kvůli řasám. Řasy jsou na změny světla citlivé a přerušení snižuje růst řas.
zbytečné to je protože tam máš hodně ryb a ne tak náročné kytky. Mohlo by jim to pomoct ale asi ne o moc
dekuji,takze kdyz nepouzivam CO2 muze to byt zbytecne delat pauzu..
spíš bys měl říct že máš společenské akva, to by vystihovalo víc tu rybí osádku
myslím že se to dělá hlavně kvůli CO2, když je v akvárku víc rostlin ale ty CO2 nepřidáváš (nebo ne takové množství které je potřeba), tak se během dne vyčerpá a na večer už třeba nestačí. Proto se dává do svícení pauza aby se CO2 doplnilo, i když nevím jestli se za tu hodinku nějak výrazně doplní
Ahojky,chtel bych se zeptat na vec myslim ze tady uz vickrat resenou...Je dobre davat akva,rostlinkam nejakou pauzu ve sviceni???mam zarizene akva,s rostlinkami a tercovci.Dekuji predem za radu..
Starší reakce
Starší reakce
Jj, díky.
(Už jsem si to našel v katalozích - viz můj předchozí příspěvek...)
0 28.02.2010 11:13 JuraS – Re: Sid
Tady je nafocený ten slíbený obal..
Vyzkoušej a pak mi dej vědět. Fakt to funguje, i když věřím, že se zde najdou i odpůrci proti takovému svícení. Viděl jsem to i u profesionálů, kteří obchodují s rybami ve velkém. Tam jsem našel inspiraci a tak jsem to zkusil. Navíc, jak jsem již uvedl - vyhovuje mi to časově i k pozorování života v akváriu. Pracuji na směny a tak jsem dopoledne dost doma, odpoledne většinou pryč a pak celý večer mohu kdykoliv pozorovat akvárium. Dříve jsem svítil 10:00 ÷ 22:00 hodin, ale tohle mi fakt (i rostlinám) vyhovuje.
...este som to neskusal...teda svietit z prestavkami...-moze to mat "realny" efekt ze stupne CO2...
...mozno to niekedy vyskusam
Tak jste mě donutil projít si katalogy značkových zářivek a musím uznat, že pokrok nezastavíš.
Máte pravdu, že (dokonce minimální!) životnost moderních širokopásmových zářivek je "někde úplně jinde", než (dokonce maximální) bývala před pár lety...
Takže musím přehodnotit svůj vztah k nim, a to zejména v souvislosti s "GLOGLO" speciálkami, se kterými jsem je až dosud srovnával... Omlouvám se značkovým širokopásmovým zářivkám!
Životnost těch vámi udaných 13000 hodin je reálná, pro mě překvapivě je i nízký pokles světelného toku těchto zářivek... Doporučuji srovnat s výrobcem "přiznanou" životností "GLOGLO" zářivek...
Ptal jste se na rozdíl mezi "640" a "965"...
Podle mne ve prospěch "965" hovoří barevné podání a životnost, ve prospěch "640" cena a pokles světelného toku.
0 26.02.2010 15:25 JuraS – Re: Sid
nafotím a dám to sem...
Na obalu? Nikdy jsem si toho nevšiml...
Ale nemýlím-li se, katalogy uvádějí jiné hodnoty.
Zapomínáte na jeden důležitý faktor - světelný kompenzační bod.
Rostliny nedosáhnou přírůstku fotosyntézy, pokud intenzita záření nepřesáhne tuto hranici.
To hraje samozřejmě významnou roli zejména u kytek náročných na světlo. Ale nejen u nich...
Omlouvám se, ale na toto téma jsem dál ochoten diskutovat jen soukromě.
0 26.02.2010 14:45 JuraS – Re: Sid
13000 hodin životnosti je na papírovém obalu od 640...kdo by to ale měřil, že..:?
Ano - pokud rostlině daná intenzita světla stačí, pak není nutné dobu svícení protahovat. Pozor, to není zas tak pravda. Musím to asi trošku rozvést, protože to, jak to píšeme, je minimálně zavádějící.
Z toho, čím jim svítíme do akvária mohou využít tak maximálně 3 %(můj odhad), řasy o něco více. To, aby mohli přežít, tak osvětlení musí být takové, aby jim pokrylo minimálně náklady energie na celý den, čili i na dobu, kdy se nesvítí. Rostliny dýchají ve dne i v noci. Ve dne náklady na energii pokryje osvětlení. Pokud je osvětlení slabé a ty náklady pokryje a přesáhne do plusu jen nepatrně, musí se svítit déle. Jednak aby se zisk nahromadil a jednak, aby byla menší doba jen pro dýchání. Když se svítí vyšší intenzitou, tak za kratší dobu se nahromadí energie na zbytek dne beze svícení.
Rastlinky sú spokojné nielen s "840", ale aj s "830" a dokonca "827".
Naplno svietiť u mňa znamená cca 1W/l.
840 by mala byť tiež relatívne studená, resp. biela nie do žlta..je to tak? Jasne tá farba je už skor na vkuse, mne prídu "studeno" nasvietené nádrže také...osviežujúcejšie
Čo na 840 vravia rastlinky??
Svietim "naplno" 12 hodín, no v prípade mojho akva to znamená 60 W na 150 L hrubého objemu
...(pre rastlinky sa ako vhodné farebné spektrum doporučuje 5000-7000 K cca)...
Taky to vidím tak, že nejfrekventovanější jsou zdroje s Tc 6500K.
Mně ale takové světlo "nesedí", (narozdíl od rostlinek), ale naštěstí kytky v pohodě "fungují" i pod teplejším světlem.
"865" mám nad svým akva také - jednu spolu se dvěma "830" a dvěma "840".
Naplno svítím 9 nebo 10 hodin, s "náběhem" a "doběhem" tuším 12...
Aký máte názor na (philips) 865 - má 6 500 K ? používam ju spolu so Sylvaniou 830, ale chcem prejsť na komplet 865 teda studená biela ( pre rastlinky sa ako vhodné farebné spektrum doporučuje 5 000 - 7 000 K cca ), poprípade philips aquasky - tiež 6 500 K, svietim od 9 rána do 21:00 (aby to nebolo off-topic: )
Která z těch dvou má životnost 13000 hodin?
(Mimochodem - pro mne, jako kytkaře, "nestojí za nic" ani jedna ani druhá; já dávám přednost řadě "8xx"...
)
0 26.02.2010 11:50 JuraS – Re: Sid
Podle barevných spekter vidím, že osram basic 640 má podobné spektrum jako 965 (+-autobus) lm má 2100 oproti 1100 u 965 a životnost udávanou osram má 13000 hodin..tak v čem je 965 lepší ?
...Mám na svícení zpracovanou výpočtovou tabulku do které jsem zahrnul i grafy barevného spektra...
Pokud k osvětlení akva použijete "8xx" ("9xx") zářivky, žádná spektra "grafovat" nepotřebujete.
Stačí vědět, kolik zářivek dát nad které kytky a jak dlouho jim zhruba svítit.
Jestliže vám pak kytky "nelezou z akva", není to zářivkami (ani jejich spektrem)...
Ale ta tabulka se nakonec může hodit!
Třeba zjistíte, pod jakým osvětlením se vašim kytkám nejlépe daří, pod kterými se nejlépe vybarvují, pod kterými "odchází" nebo naopak bují červené řasy, pod kterými zelené nebo sinice a tak...
Ano - pokud rostlině daná intenzita světla stačí, pak není nutné dobu svícení protahovat.
0 26.02.2010 10:58 JuraS Doba a síla svícení nedává 100% odpověď. Taky je nutné zahrnout barevné spektrum které do akva svítí. Mám na svícení zpracovanou výpočtovou tabulku do které jsem zahrnul i grafy barevného spektra. Ještě vyřeším jak je udělat tak abych měl výsledné barevné spektrum v případě, že svítí více rozdílných trubic. Protože pak by stačil kryt s dírami na 12V halogenky a v akva udělám světla jak v poledne na rovníku..ale budou pod tím růst kytky a ryby prosperovat ???
Ja som pred asi 18 rokmi ako malý chlapec maj akvarko a svietil som iba večer (jedna žiarovka asi 20W v 80 litrovom akvarku s výškou asi 60cm) keď som sa pozeral na akvarko.Viac mi rodičia nedovolili(kto by platil za elektriku) nehovorim o tom ,že filter som ani nemal..a napriek tomu som mal krásne zdrave rastliny a aj rybkám sa darilo..
len som dolieval odparenú vodu
Na tohle bych chtel videt nejakej graf..
Moje akvarko naockovalo otce,zese take vratil k akavaristice.. jenze on to naposledy delal pre 15-20 lety, tazke presne tohle rika, ze intenzita (wataz na litr) neni dulezita,ale doba osvetleni... Ja mam momentalne 0,3W/l a on mi rika,ze to mam presvetleny
, coz bude spise jen dojem z 865 zarivky
No myslim,ze holt mu nejdrive musi kytky pochcipat,aby to zacal nejak resit
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19242x