Plíseň
Vyfoť tu plíseň, ať je jasno, jestli je to jenom ta plíseň a nebo něco jinýho jak píše Libor.
No pak je třeba řešit dodavatele...asi je špatný zdroj...
Lepe zachazet? Krmivo rozmrazim, proplachnu v sitku a davam do akva....co vic jeste udelat?
Obávám se, že se nejedná o plíseň...zkuste se podívat na krupičku...a změnit dodavatele krmiva...Nebo s krmivem lépe zacházet....
ve svem akva se mi objevila plisen /takove bile tecky na tele/ na black mollach, mam takove podezreni, jestli ji nemohli dostat diky strave /mrazene komari larvy/?
Plisen se objevila jiz vicekrat, vzdy vyleceno vodolecbou, ale zajima me jestli to muze byt z potravy?
Diky za radu
Starší reakce
Netřeba být zničený, zaplísnění krevetek se mi už taky párkrát objevilo a není to tragédie, úhyny nebyly. Nejlepší je častější výměna vody a odkalování (razantnější) a přidání huminových kyselin (dubové listí, olšové šišky, rašelinový výluh). Krevetky se postupně vysvlečou a nové krunýře už budou bez plísně.
Zkoušela jsem Acryflavin, který by neměl být pro krevetky jedovatý, ale ten neměl vůbec žádný účinek ani ve zvýšené koncentraci. Můžeš dát preventin v max. poloviční dávce, než se dává pro ryby, red cherry jej ustojí, u choulostivějších druhů nezaručuji.
Preventivně doporučuji mít stále v akvárku dub. listí, šišky apod., příp. dávat čtvrtinovou dávku preventinu při výměně vody.
Zdravím přátelé, stalo se přesně to, čeho sem se obával. Dvě krevetky Red cherry mají na hlavičce plíseň a samička s vajíčky dokonce i na nožičkách
Nejsem zastáncem léčiv ani u sebe a tak bych nerad něco cpal do akva,mám s tím špatné zkušenosti...
Poprosil bych o radu, kolik soli dávat do 25L akva a jak často, případně jak často měnit 1/3 vody? Jsem z toho docela zničený.
Kdyby se ozval i někdo, kdo má tuto léčbu úspěšně za sebou, byl bych mu velice vděčný.
Starší reakce
Můžeš vyměnit část vody + acriflavin
0 16.04.2012 09:20 blodmen – Plíseň - pomoc prosím o rady
Ahoj, jsem akvarista amatér a začátečník, asi před půl rokem jsem si koupil akva550l, mám tam převážně tlamovce a celou dobu to bylo v pohodě. Minulý týden jsem si od jednoho pána vzal na chvíli dva sumečky žraločí. Měl je v akváriu 200l a buď by je prý utratil, nebo si je někdo vezme. Bylo mi jich líto. Jsou velcí asi 30cm a tak na rok by jim mohlo moje akva stačit, jenže druhý den v mém akva se na ocasní ploutvi jednoho z nich objevila plíseň, vypadá to podobně jako na této rybce:
img47.photobucket.com/…
Ryby se asi při vylovování zranily.
zasolil jsem, setřel jsem plíseň z ploutve, ta je teď poloviční a nalil jsem do akva Akriflavin. Teď ho mám po třech dnech nalít znovu a nevím, jestli mám akva odčerpat, nebo můžu jen dolít Akriflafin. Tak jak?
Starší reakce
Ten přípravek se jmenuje větší akvárium, nic rozumnějšího mě nenapadá, alespoň nějakej 54 litrovej set, to by za předpokladu dodržování hygieny a pravidelný týdenní výměny min. 1/3 vody, mohlo fungovat. Tak jak to popisuješ tomu nedávám valnou šanci na úspěch, byť jsem velkým zastáncem a propagátoren té vodoléčby, tak tady jenom ona nepomůže. Používání dalších protiplísňových prostředků, mě příjde zbytečné, pokud chceš, tak můžeš zkusit Acriflavin.
0 06.04.2012 21:09 Teeda – Vhodný lék pro závojnatku
Ahoj, mám jednu závojnatku ve 12l, filtr i vzduch jsou na 40l akvárko, rostlinky umělé, čistím jednou za měsíc, krmím ob den a střídám 4 různá krmiva určená pro ni. Mám ji rok a půl a nikdy žádná komplikace.
Teď jí ale praskla žilka na ocasní ploutvičce, myslela jsem si, že třeba ze stresu, že se něčeho polekala nebo že se někde odřela, ale během týdne se jí na tom a v okolí objevila, podle mého plíseň - tři menší bílé chomáčkovité flíčky. Prošla jsem fórum a rozhodla jsem se ji dát vodoléčbu + podpořit nějakých přípravkem. Jde mi ale o to, aby to byl přípravek vhodný přímo pro její druh, abych jí neublížila. Poradíte mi, prosím, co se na ni bude hodit nejvíc?
(Zároveň by mě zajímalo, co může být příčinou a jak se toho pro příště vyvarovat.)
Děkuju všem za radu.
Starší reakce
děkuji, zkusím vodoléčbu. P.S.- vypadá to, jako by rybka foukala bublinku ze žvýkačky.
ještě kdybys tak měl foto,já totiž kdysi měla neonku,která taky měla bílý vřídek na těle.Nepřišla jsem na to,co to bylo.Také se chovala normálně a po čase ten vřídek sám zase zmizel.
To akvárko je čerstváček, mohla by to být podle popisu nějaká plíseň. Ordinuj vodoléčbu, což bude nic nekazící opatření už vzhledem k datumu založení. Denně, či obden měň 1/3 vody. Pokud bude k dispozici fotka, tak jistě bude napovídat více.
Dobrý den,
mam dotaz na kuličku, která se oběvila u tlamy jedné Kardinálky. Pruměr cca 0.5mm mléčné barvy s hladkým povrchem. Vypadá to jako nalepená jikra. O co může jít, co s tím dělat. Mám tu Kardinálku zlikvidovat?
Rybka se chová normálně, žere...atd.
Propírat kostku biomolitanu po měsíci provozu je zbytečný. nech ho až bude pořádně špinavej(hněděj), jeho výkon se bude snižovat a teprve potom ho vymáchej. Zlepši jim to prostředí výměnama vody a přidej ty rosliny a mělo by se to zlepšit.
S tím, že ten filtr je v pohodě souhlasím, tedy pokud není neustále čištěn. Určitě bych tam přidal rostliny, to jsou velmi dobří pomocníci s udržováním správnýho prostředí v akváriu.
Nasadil bych vodoléčbu(denní, či obdenní výměna 1/3 vody). To zaplísnění je velmi často způsobeno zhoršenejma parametrama vody. To, že je voda čistá, neznamená že tam není zvýšená hodnota N látek. Chce to dodržovat hygienu nádrže, podle potřeby odkalovat, pravidelně týdně měnit vodu a nepřekrmovat. Účinná filtrace je u živorodek samozřejmostí.
Ahoj, v poslední době jsem si všimla, že black moly mají na sobě takový bílý povlak, ne na celém povrchu ale jen ve schvrnách. Normálně žerou jsou čilé, ale občas se drží tak nad filterém kde nenení proud a u hladiny. Myslím že je to plíseň. Čím může být způsobena (voda je průzračná). Myslíte že může pomoci multi medikal?
Děkuji
Starší reakce
Ano, to jsme doma. Takže denně, či obden měnit tu vodu a sledovat ryby. Problém jsi pojmenoval, řešení znáš, tak pro příště víš co se udělat nemá a co má když něco podobnýho nastane. Ty máš i jiný akvária, tak by stálo za to, ten novej filtr naočkovat. Prostě z nějakýho jinýho akvárka lehce vypláchnout zajetej filtr a v tý špinavý vodě vyprat filtrační hmoty toho novýho filtru, čímž si ten záběh trochu urychlíš.
ide o malawi 200l teraz som tam dal novy nezabehnuty filter a stary isiel hned prec ... asi to bude ta chyba ...
Mutna, nebo-li kalná voda, to bych viděl na nějakou chybu třeba při údržbě, současně odkalovánio a čištěn filtr, nebo překrmování, nedostatečná filtrace, no prostě ony zhoršený podmínky, jak jsem psal. Začni s vodoléčbou, tím nic neskazíš. Do vody nic nedávej, jenom měň. O který z Tvých akvárií se jedná?
voda v akvariu je take trosku ako keby mutna, nieje taka kristalovo cista ako v spolocenskom akva .... moze to mat nejaky vplyv na to ochorenie ? a cim to moze byt sposobene ? je potrebne davat do akvariach pravidelne nejake vitaminy ?
Můžeš začít s vodoléčbou celý nádrže(výměna 1/3 vody denně). Plísňový onemocnění se povětšinou objevuje při zhoršených podmínkách v nádrži kde se ryby nacházejí a bude záležet na míře postižení. Je klidně možné, že se tou vodoléčbou dostane nemoc pod kontrolu a léčiva nebudou třeba. Určitě by to chtělo fotku postižené ryby, aby se mohla přesně určit dignóza. U přípravků tebou zmíněných bych určitě doporučil to oddělené léčení.
infikovanu rybky by som mal odlovit alebo nechat v akva a pockat kym zozeniem nejake liecivo ... ?
Určitě bych aplikoval v separé nádrži jenom se vzduchováním. Chce to přečíst návod a ten dodržet. Jako šetrnější varianta se dá použít eSHa 2000, tu lze bez problémů aplikovat i do společenský nádrže.
Zdravim
Jedna z mojich cichlid ma pravdepodobne plesnovu infekciu (mykoza), po chrbte ma take biele chumaciky - plesen... vhodna liecba na to je sera mycopur, sera costapur... chcem sa len spytat aplikuje sa to priamo do akvaria alebo len do karanteny s rybkou ... ?
Starší reakce
Léčit zdravé ryby preventivně proti plísni nemá význam.
Zkusím to. A mám toho dát trochu preventivně i do akvária k ostatním nebo to není nutné?
Vzhledem k rozsahu zranění bych rybu izoloval a použil eSHa 2000. Ten bude působit jak proti plísním, hojivě na poranění tak i preventivně proti bakteriím které by mohli ránu infikovat.
Ahojte,
dneska sem si všiml, že jeden sameček tetry konžské na sobě nosí nějakou "parádu". Na fotce je pohled z boku (líp se mi to nedaří, pořád utíká), při pohledu ze předu to vypadá jako malý bochánek hermelínové plísně, pod tím má velký červený flek. Tipuju, že to nějaká plíseň bude. Stačil by na to slaný "nálev" jak je psáno v počátcích této diskuze anebo byste mi doporučili nějaký přípravek? Mimochodem on má pořád chorobnou potřebu se schovávat do štěrbiny za filtr a zpravidla se tam blokne a pak to musím vyšťourat, takže je možné, že se tam zranil.
Děkuji
ja nejake zkusenosti s lecenim mam u krunyrovcu, prave plisne u importu a potom krupice. Na plisen je acriflavin idealni, snasi jej perfekte a plise rychle zmizela. Krupice je to horsi, eshu exit snesou, tetru contra ick taky, eshu 2000 jsem taky pridaval, no a pohledove se jim to dost nelibilo. Jen bych byl opatrny a leceni chemii bych bral az nakonec a radsi fakt oddelene.
Díky, přečteno.
Vypadá to že si příští týden zaběhám s kbelíkama a kdytak na něj použiju v karanténě acriflavin, podle odkazů ho krunýřovci snáší dobře.
Oni tedy už jednou byli v nádrži, kde jsm léčila eshou a bez problémů, ale každé léčení zatěžuje organismus, takže opakovat to asi není úplně vhodné.
Ikdyz to neni cerstvy import, doporucuji prostudovat:
catfish.cz/…
catfish.cz/…
Nekde tam je popsano co je na co atd. Navic to i vypada, ze si nekdo kousnul.
Myslim, ze to byla Danila, kdo vylecit docela dost poskozenou tlamku u krunyrovce jen diky hygiene a bez chemie. Ale to nevim, zda se nepletu.
No, zatím jsem vyměnila tu vodu a přidala olšové šišky. Asi budu přecejenom zatím sledovat jesli se to nehorší. Doufám, že je na léčbu dost času, snad se to najednou nějak zle nerozjede
Jak to vzniklo těžko říct... je možné, že je to poranění od raka. Často se krmí spolu na jednom místě a čas od času se rak ožene a mohl se pro změnu trefit.
Tak jko zaplisnene podle fotky to moc nevypada. Ja bych otestoval tu vodolecbu. Tim se nic nezkazi.
Pokud si dobre pamatuju, tak rozpadajici se ploutve s bilym okrajem je bakterialni rozpad. Na to bych rek, ze nejlipe prave funguje ta hygiena prostredi. Navic bych to jako BRP netypoval, ten jde hodne rychle a ma vic priznaku.
Poskozeni ploutvi u sumcu, navic importovanych, jsou pomerne caste. Vetsinou staci par vymen vody a vse je vporadku.
Pokud by se to zaplasnilo, tak by byli vatove chomacky. Na to bych pouzil acriflain. Je docela dobre snasitelny. Otiky byvaji import a tam by mohl byt prave problem i s eshou 2000 diky medi.
Vyměnil bych vodu, to za prvé a pak nasadil eSHa. Takové malé poškození by mělo být do týdne dvou v pořádku. Na druhou stranu je třeba se zamyslet, proč to vzniklo, zda je to poranění od jiné rybky - ta lepší možnost, či zda je něco špatně v nádrži.
Zdravím vespolek, potřebuji trochu poradit co s jedním otíkem. Ve čtvrtek večer jsem si všimla, že má poškozenou ploutvičku, ale bylo to čisté, bez povlaku, bílých lemů a podobně. V pátek jsem měnila vodu, ploutev vypadala stejně, včera se mi zdála trochu bělavá, ale nepodařilo se mi ji úplně zřetelně vidět, nicméně dnes se mi předvedl v celé své kráse - a je to horší. Ploutvička se mi zdá o něco užranější, okraj ránky mírně bělavý a navíc z ní trčí bílé vlákno. Přikládám fotku, ale nevím jesli je to úplně vidět, nicméně lepší fotka se mi nepodařila.
Voda na výměnu už odstává, to bude první opratření
Ale dál potřebuju trochu poradit. Mám doma Esha2000 a Acriflavin, můžu přidat olšový výluh, sůl nebo mám i Aloe gel. Mám začít raději hned léčit (esha, acriflavin) nebo zatím zkusit nějaké lidové léčitelství (olše, sůl, aloe) či jen vodoléčbu?
Starší reakce
I když to vypadá jak to vypadá, tak udělej prezentaci, uveď tam co nejvíce informací o tom předmětným akváriu, tak aby ten kdo bude chtít a umět poradit se tzv.měl čeho chytit, takhle z Tebe já, nebo kdokoliv jinej bude neustále páčit informace, který můžou bejt daný a nebudou se muset znovu a znovu přepisovat.
Děkuji za super odkazy,ale právě že jsem už zkoušela to akvarko obnovit,bohužel to bylo ještě horší než předtím.Nevím jak se zbavit té plísně,je všude
.
0 27.01.2012 16:24 Nikios – Plíseň v akvariu
Prosím potřebovala bych poradit už nevím co s tím mám dělat.Asi v prosinci jsem si zařídila akvárium(30l)Bylo v něm asi 12 malích rybek včetně krunýřovce.Všechno bylo Ok až na to že se mi asi po týdnu začaly na několika rybkách tvořit nějáké bílé tečky a rybky postupně umíraly a ještě k tomu se začla na kytkách tvořit plíseň.Jako uplný začátečník jsem nevěděla co s tím a pořád jsem to odkládala až mi v akvariu zbyly 2 rybky(panceřníci),to už jsem se naštvala a vyvařila jsem všechny kameny,koupila nové kytky a ryby a myslela jsem si že bude vše Ok,ale nebylo.Když jsem napustila do akva odstátou vodu tak přes vodu nebylo vůbec vidět byla tam ''mlha''(už je asi týden).Na internetu jsem si našla že je to nějáký mléčný zákal a podle pokynů jsem je méně krmila a nesvítila,to trošičku pomohlo,ale bohužel se mi v akvariu začla tvořit(asi) plíseň.Takže do akvarka nejde vidět a když jo tak všude plave plíseň,bojím se aby to nepřeskočilo aji na ryby.Prosím pomocte co mám dělat nechci aby mi umřely další a omluvte mě jsem začátěčník
.
2-3 dny nekrm vůbec, nic se nestane a nebude se Ti ta voda alespoň zbytečně od té nespotřebované potravy kazit.
0 27.01.2012 14:23 Tereza W [0] - Labyrintky OK, děkuju, teď jsem ho byla zkontrolovat a evidentně je mu líp. začal samičce hrozit
a ten největší chomáček plísně na hřbetní ploutvi už odpadl
ale nechce žrát
ráno jsem mu dávala pinzetou mražené patentky až pod nos a nechtěl je, teď jsem tam nadrobila vločku a taky nic
Klidně můžeš měnit denně. Nitrifikace se v tom akváriu po přidání té ryby dostala tzv. do kritický fáze a z toho pramení ty problémy, to prostředí je prozatím nestabilní. Tou výměnou vodu tomu napomůžeš.
Edit: Sůl už bych nepřidával. A když tak kávovou lžičku, ale jenom občas, ne při každý výměně.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 23
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26735x