Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 14:16 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy
Mně teče z vodovodu voda s 30 mg/l NO3, dlouhodobě se snažím dusičnany spíš snížit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 14:03 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
No už začínám chápat v čem vidíš tu vyhodu a máš částečně pravdu ale nejsem si jistý jestli nevýhody nepřevažují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 13:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Tak nepsal jsi na co to chceš. Já používám jak dusičnan vápenatý tak hořečnatý rozpouští se bez problémů a využijí obě složky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 13:30 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaclav
A v čem je výhoda? Zaměnit ten sadrovec za neco jiného by mi smysl dávalo, protože se hůř rozpouští, ale ten hořečnatý se rozpouští perfektně.
Mícham si takto v podstatě třecí a vývojovou vodu, dusičnany asi do toho nejsou to pravé. Nebo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 13:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Tak mluví se o hořčíku takže hořečnatý. Výhoda je snad jasná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 13:14 Muž Smetany [1226] Re: Guppy
Ano takhle se to jeví správně.
Václav: nechceš to maličko rozvést? Který dusičnan? A co od něj má dotyčný očekávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 13:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Nebylo by lepší použít dusičnan :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 11:16 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Smetany
Mohu doplňující dotaz, spíš prosbu o kontrolu výpočtu:


Mám vstupní vodu s poměrem Ca:Mg 90:7 (skoro 13:1)
Chci poměr vylepšit, použitím právě hořké soli (MgSO4 7H2O) na 5:1, musí být tedy 90:18
Takže mi v každém litrů chybí 11 mg Mg.

Teď se díky Tobě dovídám, že hořká sůl obsahuje cca 9,8% hořčíku.
Takže musím na každý litr přidat 108 mg - zaokrouhleno 0,1 g/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 10:18 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Smetany
Ano, teď se dívám na pixlu a je to heptahydrát. Ja si myslel, ze to je penta a ono hepta.

Diky moc, takto to stačí, dál už si to dopočtu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.07.2019 09:53 Muž Smetany [1226] Re: DavFM
Hmotnost vápníku v CaSO4 2H2O je cca 23,3% to znamená že v 1g je 0,233g vápníku.
U MgSO4 7H2O (pentahydrát neznám myslim že si myslel heptahydrát) je hmotnost hořčíku cca 9,8%.
Doufám že je to správně a že to takhle stačí už jsem nějakou dobu že školy...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2019 07:59 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – vápník, hořčík
Nevíte někdo, jak se dopočítat kolik molů vápníku je v jednom gramu síranu vápenatého (asi dihydrát) a kolik molů hořčíku je v gramu síranu hořečnatého (pentahydrát)?

Potřebuju si spočítat, kolik gramů jednoho a druhého v poměru 3:1 mám nasypat do vody (vím přesně, kolik měním), abych výměnou vody nezměnil tvrdost a udržoval ji na 1,5°dH.

Kdysi jsme se to v chemii učili, ale zjistil jsem, že je to nad mé síly. Přepočítat tvrdost na mol/l není problém, molární hmotnost jednotlivých prvků taky umí najít každý, ale ten zlomek už vypočítat neumím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 17:28 Žena Cataria [13] Re: Anthrax
Super, díky moc. Tak to už se nebudu tolik bát napustit aqua kohoutkovou vodou. A rostlinky podle toho vyberu, to nebude problém. Ještě jednou díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2019 17:19 R Muž Anthrax [4762] Re: Cataria
Tak vodu máte tvrdou. Ale v tom se dá udělat hezké akvárko. Balená voda, to je neekonomické, převaření zas málo efektivní a taky to sežere nějaké prachy, odstátí s vodou nic s vodou neudělá co se týče tvrdosti. Ředění dešťovou ve městě moc nepřichází v úvahu.
Jedině reverzní osmóza je schudným řešením. Ale jestli plánuješ paví očka, tak si s tím nelam hlavu. Spíš rostliny je třeba podle toho vybírat.
rybicky.net/forum/17372-rostliny-snasejici-tvrdou-vodu
Edit: Něco ke čtení:
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 17:09 Žena Cataria [13]
Zdravím, měla bych asi takový dost "blbý" dotaz, ale lepší se jak trdlo zeptat na začátku než aby přišly pak k úhoně rybky nebo rostlinky. :) Takže k otázce... Jakou vodou plnit akvárko? Spousta lidí točí normálně z kohoutku, ale bydlím v Brnu-Líšni a voda je tu dost tvrdá. Nepoužívá se třeba balená? Nebo stačí natočit z kohoutku a pokud sedí parametry tak jenom nechat odstát? Nebo převařit? Opravdu nevím, a čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mě asi napadají ztřeštěné nápady :) Prosím poraďte.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 13:40 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Maq
něco jsem přidal :) mrkni mě na to prosím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:57 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: vaclav
Mám jen vnitřní filtr (Hailea RP 400), uvnitř molitanu je sice prostor pro aktivní uhlí, ale je to malý objem (odhadem tak 1 dcl, neměřil jsem), což mi připadá hodně málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Guppy
Asi bych to do dna moc nestrkal nebudeš mít možnost to regulovat, co na to využít filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 11:25 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Teoreticky
Můžu tedy, pokud mám ve vodovodu vodu tvrdou (14°dGH, pH 7,9) použít níže zmíněný substrát na změkčení vody? Uvažoval jsem o zakoupení osmózy, ale popravdě se mi do ní moc nechce. Toto by bylo elegantní řešení - zapravit do stávajícího dna "určitý podíl" japonského substrátu...
Podotázka: nemáte někdo v tomto směru zkušenosti s terramolem - jakým směrem ovlivňuje parametry vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 20:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Provpe
Když jsi si koupil takový substrát musíš k tomu mít i náležitou dekoraci z vápencových kamenů nebo je nastrkat aspoň do filtru ale prezentace je základ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 20:27 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Maq
Dobre behem zitra udelam prezentaci :) diky za ochotu poradit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 20:09 Maq Re: Provpe
Co konkrétně chceš vlastně řešit? Neonkám voda s nízkou tvrdostí a alkalitou vyhovuje. Pokud jde o rostliny, některým to možná vadí, ale to si nevybereš - každá voda některým rostlinám vadí. Měkčí voda je obecně lepší.
Nestabilita pH? To je relativní pojem. Já mám všude velmi měkkou vodu, až ultraměkkou, a nestability se nebojím. To ale proto, že už vím, co by mi s ní mohlo pohnout.
Taky záleží jestli sytíš CO2.
Nejlepší by bylo, kdybys si udělal prezentaci. Pak teprve budeme vědět, co vlastně řešíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 18:04 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Maq
A jak myslíš že se to dá řešit? :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 17:42 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Maq
no víš jak každej někdy začíná a je z něčeho vyjukanej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 17:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tak aquascaping by bez toho moc fungovat nemohl. www.google.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 17:19 Maq Re: vaclav
V tom je jakási logika, ale pochybuji, že si to lidé kupují na základě takové úvahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 16:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tyhle substráty se používají tam kde je jako dekorace použito vápencové kamení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2018 16:04 Maq Re: Provpe
Napsal jsi několik zajímavých bot:

Provpe napsal: když jsem to kupoval v ... tam tomu celkem rozumí a poradí tak říkal že ...
Prd tomu rozumí. Obecná zásada je nevěřit tomu, co říkají a píší prodejci všeho akvaristického zboží.
Sorpční vlastnosti substrátů jsou věda. Pět let vydrží tohle dělat A kg substrátu s B CEC/kg při objemu akvária C litrů, s obsahem NH4, Na, K, Mg a Ca ve zdrojové vodě ve výši D, E, F, G, a H mg/L, přičemž se krmí denně I gramů krmiva o obsahu J jmenovaných kationtů, a týdně se mění K litrů vody. Tohle Ti tam ten prodavač spočítal z hlavy, anebo potřeboval kalkulačku?

uhličitanovou zvednu sodou to vím
Toto je právě "vědomost" popsaného druhu. Soda moc vhodná není. Ve větším množství přímo škodí.

dočetl že to snižuje KH k 0 to je blbost né vždit to stabilizuje vodu ne?
Prodejci akvaristického vercajku se jaxi nemůžou dohodnout. Když Ti prodávají substrát, který snižuje KH, tak k tomu tvrdí, že to rostlinám a většině ryb dělá dobře. Ale když Ti dají do ruky lahvičku na zvýšení KH, ujistí Tě, že mít příliš nízkou KH je blbost, protože voda je pak nestabilní.

je pravda že to jsem nečetl
Bez komentáře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 12:55 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: PeCh
mam v akváru asi 8 litru a když jsem to kupoval v akvamexu v chrudimy tam tomu celkem rozumí a poradí tak říkal že to vydrží tak 5 let. A pak že je to potřeba vyměnit i kvuli živinám pro rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 12:49 Muž PeCh [77] Re: Provpe
Tým neonkám bude mäkká voda len vyhovovať. Tvrdosť by som v tomto prípade nezvyšoval inak ako výmenou vody. Ale možno sa mýlim, nie som na toto odborník.

V každom prípade by ma zaujímalo, koľko táto vlastnosť tomu substrátu vydrží. Neverím, že to bude dlhodobé. Nemáte niekto skúsenosti? Zaujímalo by ma, aj čo by to urobilo, keby som do 100-litrového akvária dal trocha tohto substrátu (2 litre), o koľko by to tvrdosť znížilo a koľko by mu to vydržalo, kým by túto vlastnosť vyčerpal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 12:37 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: PeCh
jo je pravda že to jsem nečetl. Ted jsem se dočetl že to snižuj KH k 0 to je blbost né vždit to stabilizuje vodu ne? :)
mam tam neonky červené
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2018 12:19 Muž PeCh [77] Re: Provpe
Provpe napsal: ano celková, uhličitanovou zvednu sodou to vím :) vychází mě to 10°d když mam vodu z kohoutku a po 3 dnech je tam <6°d mín už mě to ani neukazuje jak tedy zvednout GH?

Skús si prečítať popis k tvojmu substrátu: "Snižuje tvrdost vody: Snižuje celkovou tvrdost vody a KH – opět většina rostlin a ryb preferuje měkkou vodu. Zejména u jemnolistých nebo kobercových druhů rostlin je to velmi důležité. Platinum Soil snižuje celkovou tvrdost na 5°dGH a uhličitanovou směrem k 0 dKH. Tvrdost a pH vody neumí ovlivňovat žádné jiné, než japonské substráty na trhu, přitom jsou to pro rybky a rostliny nejdůležitější parametry."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2018 12:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Provpe
Maq to trefil, cituji reklamní text tvého substrátu přímo z tvého odkazu:
[Snižuje tvrdost] Snižuje tvrdost vody: Snižuje celkovou tvrdost vody a KH – opět většina rostlin a ryb preferuje měkkou vodu. Zejména u jemnolistých nebo kobercových druhů rostlin je to velmi důležité. Platinum Soil snižuje celkovou tvrdost na 5°dGH a uhličitanovou směrem k 0 dKH. Tvrdost a pH vody neumí ovlivňovat žádné jiné, než japonské substráty na trhu, přitom jsou to pro rybky a rostliny nejdůležitější parametry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 12:16 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: NHKG
ano celková, uhličitanovou zvednu sodou to vím :) vychází mě to 10°d když mam vodu z kohoutku a po 3 dnech je tam <6°d mín už mě to ani neukazuje jak tedy zvednout GH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 12:00 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Maq
substrát mam www.akvamex.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 11:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Provpe
Napiš výsledky svých měření. O jakou tvrdost se jedná? Celkovou?
Zvednout tvrdost není složité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.10.2018 11:27 Maq Re: Provpe
Jaký máš substrát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 11:22 Muž Provpe [8] - Rostliny – Samovolne zmnekcovani vody
Ahoj ma nekdo zkusenost se samovolnym zmencovanim vody naleju tam odstatou kohoutkovou vodu osetrenou pripravkem prime seachem zezacatku je voda dostatecne tvrda a ak za 2 -3 dny je dos meka nevi nekdo cim to? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 14:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Banung
Vzhľadom na to, že nám viacerým, čo berieme vodu zo Želivky, vychádza tvrdosť "asi 7", budem obviňovať ten test :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 14:00 Maq Re: Banung
Jednak jsou testy nepřesné, jednak se parametry vodovodní vody mohou v čase mírně lišit. Proto je ta tabulka od vodáren popsaná jako průměrné hodnoty vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 13:54 Muž Banung [28] Re: vaaclav
To jsou tak naprd?
Tak jako je to lepší než kdyby to vyšlo 25 dGH.
Voda bude nejspíš měkčí a to je OK :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.04.2017 13:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Banung
Na testy od Rataje bych moc nevsadil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 13:41 Muž Banung [28] Re: vaaclav
No to jsem si našel taky.
5,9 by bylo ideálních. Ale teď nevim jestli je to chyba testu, nebo výjimka nebo co.
Test jsem dělal 2x. Pokaždé to vyšlo stejně.

Tak asi chvilku počkám a zkusím naměřit znovu. Pak kdyžtak koupím ještě jiný test.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 13:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Banung
Tvrdost si lze vyhledat u tebe to bylo v 2016 1,06 mmol/l x 5,6 = 5,936 dH :-) www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2017 13:13 Muž Banung [28] – Tvrdost vody v Praze
Právě jsem měřil tvrdost vody Praze 9 - Újezdě nad Lesy a vyšlo mi to 2 dGH ne
Tedy velmi velmi měkká. Měřil jsem kapkovým testem Ratajem Hardin.
Trochu se mi tomu nechce věřit. Máte někdo zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2016 16:23 Muž teakmon55 [6] Re: Wendy2
Aj ja som tak myslel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2016 16:09 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: teakmon55
že bych to neřešila ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2016 15:59 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Nieco som to precital o tvrdosti vody.Uvazujem o kupe RO pre 160L akva,ale neviem sa este rozdodnut ci to ma zmysel.Már rastlinne akva,skalare neonky,panciernicky atď.Bývam pri Alpach a voda je tu 9-10 Gh.Predpokladam tak optimum by bolo 5-6Gh.takze neviem ci investovat do RO len koli 2-3 stupnom Gh.Co by ste mi poradily?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 11:43 sachlj Re: GP
Někde před pár lety byl článek kde někdo kdo měl hodně peněz vlezl do několika prodejen a vykoupil různé testy. Byla to tuším nějaká práce do školy. Provedl testy vody z kohoutku, testy v akváriu, zapisoval do tabulky. Pak stejnou vodu vzal a odnesl do nějaké laboratoře. Jo a na pH použil i nějaký elektronický test. A výsledek? Různé kapkové testy úplně mimo realitu. Vinou bylo zřejmě to, že nikde na testu se nedalo vyčíst kdy byl vyroben a nedalo se zjistit zda nebyl náhodou skladován ve studené místnosti a nebo naopak u topení. Kdežto na TDC/EC můžu použít měření elektronikou co se zase až tak nemýlí. A na pH mám jen sondu, modul k arduinu a program v arduinu vypočítá odchylku i podle teploty vody zjištěné také elektronicky. I z kohoutku neteče voda furt stejná a kdo z akvaristů zkouší ten kapkový opruz jako je měření tvrdosti vody, obsah no2, no3 ve vodě každý den ? existuje možnost jak si vyrobit pro arduino kolorometrický test. jen je problém s udržováním čistoty, oplachem měřících baňek. a jak udržovat konstantní činidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 11:34 GP Re: sachlj
tvrdost zvysuje vodivost, lze dohledat vztah. trochu bych videl problem v tom, ze v akva je dost dalsich veci, co tu vodivost zvysuji a s tvrdosti nemaji nic spolecne.
edit: neni lepsi snimat barevnost staleho testu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 10:03 sachlj
Chci troch zautomatizovat řízení akvária. vzhledem k tomu, že se může tvrdost vody měnit jednak v závislosti na tom jakou vodu dostávám trubkami, tím jak se na tvrdosti vody podepisuje například dubový list, rašelina, kořen v akváriu tak neplatí tilmanova tabulka. Tak mě napadá, zda neexistuje vztah mezi tvrdostí vody v dKH a měřenou elektrickou konduktivitou www.analyzavody.cz/… vyjádřenou v jiných hodnotách. Mohu měřit TDS/EC elekticky, pH elektricky. jak to ale propojit? Lze vyjádřit dKH v EC ? nejsem chemik a tak "prostuduj si tohle" mi v hlavě nazapálí správný ohýnek... :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13200x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1649-tvrdost-vody?od=51