Tvrdost vody
A jak tvrdou vodu máte? (Tlamovci zrovna nějak moc tvrdou vodu nepotřebují.)
0 15.10.2012 17:26 zappa čím se dá zvýšit tvrdost vody pro tlamovce dík robert
Starší reakce
0 29.04.2012 13:46 Jack [7] Ok tak to teda zkusím. Ale začnu při zemi. Když odsaju 20L vody tak pak napustím půl dešťové, půl mojí a budu proměřovat parametry.
Zatím díky všem za rady
)
Ono tady připadá v úvahu opravdu jen RO, ono tu opravdu moc neprší a když, tak jen pár kapek.
Sám dešťovku chytám do kanistrů a žádný problém nikdy nebyl. Ať už mám vodu dešťovou nebo z RO, tak je míshám s vodou z kohoutku. Tak moc měkou vodu jako je z RO nebo dešťová není u mne třeba. Takhle vodu mohu dýl měnit.
Co když mě zajímá právě ta oblast, kde je třeba měká voda a ostatní mne nezejímá.
Většinou to tak je, že chceme zrovna to co mít nemůžeme. Tak pak to má jednoduché. RO nebo dešťovka.
Dešťovky se netřeba bát. viz. prezentace mého paludária, kam se lije jen dešťovka.
Jasně, chápu. Jen jsem chtěl podotknout, že existují i jiné varianty než RO, kde při takové tvrdosti se budou membrány rychle zanášet.
to je samozřejmě pravda, ovšem s ohledem na to, jak se vše dnes prodražuje bych i já volil cestu nejmenšího zla.
S tou změnou osazenstva dle parametrů vody to není vždy tak snadn.
Co když mě zajímá právě ta oblast, kde je třeba měká voda a ostatní mne nezejímá.
Většinou to tak je, že chceme zrovna to co mít nemůžeme.
kolega chce ale z tvrdé vody udělat měkou, ne kyselou. Ty už měkou máš na vstupu, kdežto Jack má tvrdos u 30 st. víc jako ty.
Toto je to nejrozumnější, pokud se jedná o akvárko s čistým objemem nějakých padesát litrů vody, tak řeším spíš co mi v té vodě půjde (sám mám i 32, někdy), a je toho dost, než abych vymýšlel, jak změním parametry zdrojové vody. Také jsem měnil sortiment, když jsem se stěhoval z "trojkové" vody do tohoto kamení.
Destovky/snehovky bych se nebal. U te raseliny pocitejte s tim, ze to neni zase tak uplne jednoduche... Navic problemy jsou dopredu jasne. Nepresnost pri nastaveni nejakych trvalych hodnot (edit: tady radsi dopisu, ze zkuseni pripravovaci to dokazi opravdu na jednicku udrzet, ale to nebude, alespon z pocatku, vas pripad), zabarveni, ochota si takto neustale pripravovat vodu (kdy pocitam s faktem, ze vetsina akvaristu je lina i odkalovat a menit vodu). Byt vama nasetrim na osmozu (cena je myslim nekde kolem 2000) nebo sezenu nejaky levny zdroj destilky. Anebo, a to mi prijde uplne nejidealnejsi, postavim nadrz kdy bude tvrda vodu ku prospechu.
Kdyby všichni sdíleli vaše obavy, nikdo by dešťovou vodu nepoužíval...
...A údajně se jeho tvrdost pohybuje do 5 a ph neutrall. Ale bojím se toho...
A čeho že se to vlastně bojíte?
Na zap.Slovensku-Malacky mam vodu 35 st.tvrdosti uplne normalne-horska voda z Karpat.Jedine riešenie bolo použivať reverznú osmozu a miešať ju z vodovodmou vodou.Rastliny sa potom brutalne zlepšili-nestíham ich prestrihavať
Myslím, že bydlíme kousek od sebe. Voda je Vranovská taky krápníková.
Jediné co funguje a co jsem si pořídil je Reverzní Osmóza.
Vodu z RO pak míchám 1:2 až 1:3 podle potřeby.
0 27.04.2012 19:37 Jack [7] Zdravím. Podotýkám se s hodně de****** problém
. Bydlím na jižní Moravě, a vesnice má vlastní vrt +- 3 km. Podle vodárenské společnosti se řadíme do vody silně vápenaté (máme vápenaté podloží- Pálava) a skoro půlrok tu pořádně nezapršelo. Vždy hodinka max dvě. A to způsobilo pokles hladiny vrtu údajně o 15 metrů
. Předtím jsem měl 20 jednotek celkové tvrdosti. To se jště dalo. Ale poslední měsíc pozoruji jak kytky odchází. Z ničeho nic. Vše stejné jako před půl rokem- údržba, CO2, nic nezabírá. Tak pátrám čím to může být. Všechny testy OK a přišel test na tvrdost. Kapkový test to nebyl schopný změřit. Volal jsem sousedovi kterých u nich dělá a ten mě zjistil že voda má parametry kolem 36
. Toto je sakra brutální situace- dešťovku nemám-neprší, a vodu odjinud vozit nemůžu. Nasadil jsme microsoira (údajně okysličují vodu)- ty se po 2 týdnech odporoučely.Pokusil jsme se změnit interval údržby- odkaloval jsme jednou týdně protože den ode dne to bylo s tvrdostí horší- a zatáhl jsme si do akvária rozsivky. Prosím o pomoc nevím co mám dělat...
Starší reakce
Hm,... to je chytré... to mě nenapadlo. Díky
Tak si udělejte vlastní referenční roztok/y a "testy otestujte".
Stačí vám k tomu součást PMDD - MgSO4.7H2O...
Schválně sem pak napište, který se blíží víc údajům od dodavatele. U mě je (byl) to spíš ten Ben-Test. U Aquaru CM sice něco měřím, ale odstíny vůbec neodpovídají tomu, co je na krabičce. (Ale třeba jsem jen koupila vadnej test, jejich test na alkalitu mi pro jistotu neměří vůbec.
)
...Kterému testu byste věřili více?
Pokud používáte vodu z veřejného řadu, pak tomu, jehož výsledek poskytuje její dodavatel.
No a z těch dvou vámi uvedených testů tomu, který se "oficiálnímu" blíží víc.
Pro měření celkové tvrdosti vody používám testy Aquar CM a Ben-Test CT-UT.
Aquarem jsem opakovaně naměřil 30°N (dH)
Ben testem opakovaně 16° dH
Jednotky jsou stejné, rozdíl je téměř dvojnásobek. Kterému testu byste věřili více?
Nitrifikace je skutečně proces, při kterém pH klesá.
No nejen kyselinka, kyselina jako prase...jednou jsem zapomněl...4,2...no to bylo brut, jak to dát do kupy...A stačí málo. Měkká voda, komáří larvy a 300 přežraných bet...ještě, že ty holky dýchají mimo vodu a "nižší" pH jim tolik nevadí....No už to vím moc dobře
Já s tím souhlasím, více nesprávně se rozkládjícího bordýlku, méně spotřebitelů(v odchovných nádržícch povětšinou žádní) a hladina dusičnanů se zvyšuje a může tak docházet k poklesu Ph až natolik, že ryby přebývají v kyselince. Zvláštěpak potěr a omladina je na to citlivá a třeba u skalár tak klidně může docházet k upálení prsních ploutví, to jen pro příklad.
S čím? Že při vyšším obsahu dusíjů klesá pH? No to klesá, zkuste si to.
LiborSprysl napsal:Mimo jiné s sebou nesou klesání pH...
Nemôžem súhlasiť.
Já vím, že vy ty "darmožrouty" máte rád...mně prodražují provoz
Stačí mi, když po rybách konzumují komeční plži, z těch alespoň něco je!
...Levatky, okružáci, člunice a podobnou verbež nezničí nic!
Tímhle jste mě docela namíchl!
Jakápak verbež?!
Za celý svůj život jsem sépiovou kost nepodával a to jsem byl na vodě i "trojkové". Je to o potravě, především. A paradoxně, je to také o čistotě. Ačkoliv plži za sebou nechávají kupy odpadu, protože žerou jako kyseliny, tak sami přemíru dusíků, dokonce bych řekl, nesnášejí. Mimo jiné s sebou nesou klesání pH...Mluvím o ušlechtilých nebo tedy žádaných plžích v nádrži. Levatky, okružáci, člunice a podobnou verbež nezničí nic!
Je však potrebná pestrá strava a pridávať k potrave napr.sépiovú kosť.Aby netrpeli odvápnením.
Chci se zeptat máme vcelku měkkou vodu 4-5 tak se chci zeptat zda je tato voda vhodná pro piskořky a nerityny ampulárie prostě hlemýždě nebo vodu nějak upravovat.
Starší reakce
Tak v tomto případě bych věřil 5ce. Prvotní zabarvení vzniklé jen rozpuštěním prášku ignoruj. Důležité považuji změnu barvy po reakci voda+prášek+kapky=5
jj. takhle presne jsem postupoval. pri mereni celkove tvrdosti jsem ut test vubec nepouzil a proto jsem take o nem vubec nepsal. Jen mi po pridani prasku pro ct prisla voda ne uplne jasne zelena spise to bylo jako zeleno hnede. Usoudil jsem z toho, ze bude tvrdost mezi 0 a 1. Chtel jsem mit jistotu, tak jsem preci jen kapnul jednu kapku (ct roztoku). Cekal jsem ze se zdurazni zelena barva, ale misto toho se roztok zmenil na cervenou. Proto me to zmatlo a proto se na to tady ptam. Testy byly opravdu jen na CT, zkumavky byly dukladne vymyte. Napisu tedy jeste jednou postup.
10ml vody + trocha prasku pro mereni CT. Pak jsem zkumavkou zamichal. Vysledna barva zeleno-hneda. Pridal jsem jednu kapku rotoku pro mereni celkove tvrdosti (CT). Okamžitě se změnila barva na jasnou cervenou. Po pridani dalsich ctyr kapek se roztok definitivne zmenilna zelouu.
Zadna modra barva nebyla, pouzil jsem jen CT testy.
Jaka je tedy celkova tvrdost 0 nebo 5?
Občas je dobré si důkladně přečíst návod na krabičce. Jistě tam máš dvě lahvičky(UT a CT). UT měří uhličitanovou tvrdost(dkH) - pouze počítáš kapky a prášek vůbec nepoužíváš. Roztok nejprve zmodrá a při změně do červena končíš. Pokud ti vzorek zčervená hned, máš 0dkH. CT měři tzv. celkovou tvrdost(dgH) - do vzorku přidáš trochu prášku a zamícháš(roztok zčervená). Pak začneš počítat kapky dokud se nezmění barva na ošklivou zelenou.
Tebou naměřené hodnoty možné jsou. Pokud chceš mít 100% jistotu nezbude ti než pořídit ještě jiný test a výsledky porovnat.
0 12.03.2012 21:36 adamecp – Stanoveni tvrdosti
Dobrý den, nejsem si jistý, výsledky tesů celkové tvrdosti vody. Používám CT BEN-TEST.
Do 10ml vody se má přidat přiložený prášek, který by měl zbarvit vodu do červena. Pak se má do vzorku kapat rozotk na měření, označený jako ct. Počet kapek do přechodu z červené barvy do zelené se pak rovná tvrdosti.
Je možné, aby mi vyšla tvrdost domácí studniční vody jen 8dgH?
Testoval jsem také vodu z lení studánky. Zde jsem čekal měkkou vodu. Po přidání prášku do vody se voda opravdu zbarvila do zeleno hněda. To by mělo znamenat 0dgH, ale přeci jen jsem ještě kápnul do vzorku roztok. Vzorek se pak okamžitě zbarvil do červena a po nakapaní dalších 4 kapek definitivně zezelenala. Jakou tvrdost jsem tedy změřil? Platí první zbarvení, nebo druhé?
Starší reakce
Už jste se praštil? Jak jste to zjistil? Jak moc je tvrdá?
0 08.03.2012 19:12 michal94 Chtěl bych se zeptat jak mam zmekčit vodu v akvarku.Mam velmi tvrdou.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13213x