Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2012 17:27 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zappa
A jak tvrdou vodu máte? (Tlamovci zrovna nějak moc tvrdou vodu nepotřebují.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 17:26 zappa
čím se dá zvýšit tvrdost vody pro tlamovce dík robert

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 13:46 Muž Jack [7]
Ok tak to teda zkusím. Ale začnu při zemi. Když odsaju 20L vody tak pak napustím půl dešťové, půl mojí a budu proměřovat parametry.
Zatím díky všem za rady :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 13:10 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Johan
Ono tady připadá v úvahu opravdu jen RO, ono tu opravdu moc neprší a když, tak jen pár kapek.

Sám dešťovku chytám do kanistrů a žádný problém nikdy nebyl. Ať už mám vodu dešťovou nebo z RO, tak je míshám s vodou z kohoutku. Tak moc měkou vodu jako je z RO nebo dešťová není u mne třeba. Takhle vodu mohu dýl měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 12:07 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Semtex
Co když mě zajímá právě ta oblast, kde je třeba měká voda a ostatní mne nezejímá.
Většinou to tak je, že chceme zrovna to co mít nemůžeme.
Tak pak to má jednoduché. RO nebo dešťovka.

Dešťovky se netřeba bát. viz. prezentace mého paludária, kam se lije jen dešťovka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 11:46 Muž Robi [27] Re: Semtex
Jasně, chápu. Jen jsem chtěl podotknout, že existují i jiné varianty než RO, kde při takové tvrdosti se budou membrány rychle zanášet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 11:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: Semtex
palec to je samozřejmě pravda, ovšem s ohledem na to, jak se vše dnes prodražuje bych i já volil cestu nejmenšího zla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 11:15 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: LiborSprysl
S tou změnou osazenstva dle parametrů vody to není vždy tak snadn.

Co když mě zajímá právě ta oblast, kde je třeba měká voda a ostatní mne nezejímá.
Většinou to tak je, že chceme zrovna to co mít nemůžeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 11:11 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Robi
kolega chce ale z tvrdé vody udělat měkou, ne kyselou. Ty už měkou máš na vstupu, kdežto Jack má tvrdos u 30 st. víc jako ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2012 09:11 Muž Robi [27]
Pokud to prostory dovolí, tak nejlevnější forma úpravy vody je pomocí rašeliny. Sám si týdně chystám 200l vody tak, že ji nechám prokapávat přes 110mm odpadní trubku naplněnou rašelinou. Používám zahradnickou rašelinu. PH na vstupu 7,5, UT- 3, CT-4. Na výstupu ph -4,4, UT - 0, s CT mi to nehne. Já ji dopouštím do nádrže tak jak vyteče z rašeliny-tzn. nemíchám s vodovodní. Na netu je spousta návodů na tuto "kolonu", němci to nazývají torfkanone :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 04:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: Voloduson
Toto je to nejrozumnější, pokud se jedná o akvárko s čistým objemem nějakých padesát litrů vody, tak řeším spíš co mi v té vodě půjde (sám mám i 32, někdy), a je toho dost, než abych vymýšlel, jak změním parametry zdrojové vody. Také jsem měnil sortiment, když jsem se stěhoval z "trojkové" vody do tohoto kamení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.04.2012 00:29 Voloduson Re: Jack
Destovky/snehovky bych se nebal. U te raseliny pocitejte s tim, ze to neni zase tak uplne jednoduche... Navic problemy jsou dopredu jasne. Nepresnost pri nastaveni nejakych trvalych hodnot (edit: tady radsi dopisu, ze zkuseni pripravovaci to dokazi opravdu na jednicku udrzet, ale to nebude, alespon z pocatku, vas pripad), zabarveni, ochota si takto neustale pripravovat vodu (kdy pocitam s faktem, ze vetsina akvaristu je lina i odkalovat a menit vodu). Byt vama nasetrim na osmozu (cena je myslim nekde kolem 2000) nebo sezenu nejaky levny zdroj destilky. Anebo, a to mi prijde uplne nejidealnejsi, postavim nadrz kdy bude tvrda vodu ku prospechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.04.2012 23:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Jack
Kdyby všichni sdíleli vaše obavy, nikdo by dešťovou vodu nepoužíval... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2012 23:24 Muž Jack [7]
čeho? že v té vodě může být no já nevím co. Znáte to- je to přece jenom dešťovka a bůhví co je na střeše skleníku- trus, prach, navíc kyselé deště toho se bojím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2012 15:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Jack
...A údajně se jeho tvrdost pohybuje do 5 a ph neutrall. Ale bojím se toho...
A čeho že se to vlastně bojíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 21:06 Muž Jack [7]
Kruci ta rašelina mě nakopla ale kam to mám dát? Bydlím v bytě. Leda zkusit něco vyrobit. Ještě mě napadlo- můj kamarád má ve skleníku lekníny. Je to takový bazének 6X4X1,5 m. No a vodu jak stéká ze skleníku při dešto tak napájí ono jezírko. Jeho voda v tom jezírku je křišťálová a dle něho i několikrát přefiltrovaná přes kořenový systém. A údajně se jeho tvrdost pohybuje do 5 a ph neutrall. Ale bojím se toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 20:34 R Muž romant [27987] Re: Jack
Mrkni se sem a třeba by byla cesta s tou rašelinou. maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 20:19 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Jack
na slovensku cca.60eur
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 20:07 Muž Jack [7]
Bydlím na Hrušovansku. Je zde termální pramen- bydlím nedaleko pálevského kopce- takže to co je na pálavě steče k nám. Dřív se to dalo ale toto je moc. A na 60 l je reverzní osmóza docela velký luxus. Kolik to tak stojí?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.04.2012 19:56 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Jack
Na zap.Slovensku-Malacky mam vodu 35 st.tvrdosti uplne normalne-horska voda z Karpat.Jedine riešenie bolo použivať reverznú osmozu a miešať ju z vodovodmou vodou.Rastliny sa potom brutalne zlepšili-nestíham ich prestrihavať hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.04.2012 19:48 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Jack
Myslím, že bydlíme kousek od sebe. Voda je Vranovská taky krápníková.
Jediné co funguje a co jsem si pořídil je Reverzní Osmóza.

Vodu z RO pak míchám 1:2 až 1:3 podle potřeby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 19:37 Muž Jack [7]
Zdravím. Podotýkám se s hodně de****** problém :-( . Bydlím na jižní Moravě, a vesnice má vlastní vrt +- 3 km. Podle vodárenské společnosti se řadíme do vody silně vápenaté (máme vápenaté podloží- Pálava) a skoro půlrok tu pořádně nezapršelo. Vždy hodinka max dvě. A to způsobilo pokles hladiny vrtu údajně o 15 metrů coze . Předtím jsem měl 20 jednotek celkové tvrdosti. To se jště dalo. Ale poslední měsíc pozoruji jak kytky odchází. Z ničeho nic. Vše stejné jako před půl rokem- údržba, CO2, nic nezabírá. Tak pátrám čím to může být. Všechny testy OK a přišel test na tvrdost. Kapkový test to nebyl schopný změřit. Volal jsem sousedovi kterých u nich dělá a ten mě zjistil že voda má parametry kolem 36 :-( . Toto je sakra brutální situace- dešťovku nemám-neprší, a vodu odjinud vozit nemůžu. Nasadil jsme microsoira (údajně okysličují vodu)- ty se po 2 týdnech odporoučely.Pokusil jsme se změnit interval údržby- odkaloval jsme jednou týdně protože den ode dne to bylo s tvrdostí horší- a zatáhl jsme si do akvária rozsivky. Prosím o pomoc nevím co mám dělat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 18:36 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Hm,... to je chytré... to mě nenapadlo. Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   16.04.2012 13:21 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: sikula
Tak si udělejte vlastní referenční roztok/y a "testy otestujte". :)
Stačí vám k tomu součást PMDD - MgSO4.7H2O... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 09:04 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetky
Bohužel, kdybych měl k dispozici změřené parametry vody, tak se neptám. Vodu mám studniční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 08:29 Žena ustavprochore [567] Re: sikula
Schválně sem pak napište, který se blíží víc údajům od dodavatele. U mě je (byl) to spíš ten Ben-Test. U Aquaru CM sice něco měřím, ale odstíny vůbec neodpovídají tomu, co je na krabičce. (Ale třeba jsem jen koupila vadnej test, jejich test na alkalitu mi pro jistotu neměří vůbec. hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 15:33 - Re: sikula
Sera,JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 13:50 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: sikula
...Kterému testu byste věřili více?
Pokud používáte vodu z veřejného řadu, pak tomu, jehož výsledek poskytuje její dodavatel. :-)
No a z těch dvou vámi uvedených testů tomu, který se "oficiálnímu" blíží víc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 10:34 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetky – testy vody - různé výsledky
Pro měření celkové tvrdosti vody používám testy Aquar CM a Ben-Test CT-UT.
Aquarem jsem opakovaně naměřil 30°N (dH)
Ben testem opakovaně 16° dH

Jednotky jsou stejné, rozdíl je téměř dvojnásobek. Kterému testu byste věřili více?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 21:45 -
To som asi zle pochopil.Ospravedlňujem sa.Jazyková bariera. :-D Libor je pre mňa niekedy ťažký oriešok. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 20:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: prasan
Nitrifikace je skutečně proces, při kterém pH klesá. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 20:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
No nejen kyselinka, kyselina jako prase...jednou jsem zapomněl...4,2...no to bylo brut, jak to dát do kupy...A stačí málo. Měkká voda, komáří larvy a 300 přežraných bet...ještě, že ty holky dýchají mimo vodu a "nižší" pH jim tolik nevadí....No už to vím moc dobře :) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 19:47 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Já s tím souhlasím, více nesprávně se rozkládjícího bordýlku, méně spotřebitelů(v odchovných nádržícch povětšinou žádní) a hladina dusičnanů se zvyšuje a může tak docházet k poklesu Ph až natolik, že ryby přebývají v kyselince. Zvláštěpak potěr a omladina je na to citlivá a třeba u skalár tak klidně může docházet k upálení prsních ploutví, to jen pro příklad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.04.2012 19:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: prasan
S čím? Že při vyšším obsahu dusíjů klesá pH? No to klesá, zkuste si to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 15:39 - Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal:Mimo jiné s sebou nesou klesání pH...

Nemôžem súhlasiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 10:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sid
Já vím, že vy ty "darmožrouty" máte rád...mně prodražují provoz :-) Stačí mi, když po rybách konzumují komeční plži, z těch alespoň něco je! hop ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2012 08:58 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: LiborSprysl
...Levatky, okružáci, člunice a podobnou verbež nezničí nic!
Tímhle jste mě docela namíchl! rozzureny Jakápak verbež?! :-|
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2012 06:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: prasan
Za celý svůj život jsem sépiovou kost nepodával a to jsem byl na vodě i "trojkové". Je to o potravě, především. A paradoxně, je to také o čistotě. Ačkoliv plži za sebou nechávají kupy odpadu, protože žerou jako kyseliny, tak sami přemíru dusíků, dokonce bych řekl, nesnášejí. Mimo jiné s sebou nesou klesání pH...Mluvím o ušlechtilých nebo tedy žádaných plžích v nádrži. Levatky, okružáci, člunice a podobnou verbež nezničí nic! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 23:24 - Re: slunecnice54
Je však potrebná pestrá strava a pridávať k potrave napr.sépiovú kosť.Aby netrpeli odvápnením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 17:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: slunecnice54
Nevadí jm měkká voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 17:25 Žena slunecnice54 [1] - Labyrintky – měká voda
Chci se zeptat máme vcelku měkkou vodu 4-5 tak se chci zeptat zda je tato voda vhodná pro piskořky a nerityny ampulárie prostě hlemýždě nebo vodu nějak upravovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 18:13 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: adamecp
Tak v tomto případě bych věřil 5ce. Prvotní zabarvení vzniklé jen rozpuštěním prášku ignoruj. Důležité považuji změnu barvy po reakci voda+prášek+kapky=5 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 13:28 adamecp Re: scorpion075
jj. takhle presne jsem postupoval. pri mereni celkove tvrdosti jsem ut test vubec nepouzil a proto jsem take o nem vubec nepsal. Jen mi po pridani prasku pro ct prisla voda ne uplne jasne zelena spise to bylo jako zeleno hnede. Usoudil jsem z toho, ze bude tvrdost mezi 0 a 1. Chtel jsem mit jistotu, tak jsem preci jen kapnul jednu kapku (ct roztoku). Cekal jsem ze se zdurazni zelena barva, ale misto toho se roztok zmenil na cervenou. Proto me to zmatlo a proto se na to tady ptam. Testy byly opravdu jen na CT, zkumavky byly dukladne vymyte. Napisu tedy jeste jednou postup.

10ml vody + trocha prasku pro mereni CT. Pak jsem zkumavkou zamichal. Vysledna barva zeleno-hneda. Pridal jsem jednu kapku rotoku pro mereni celkove tvrdosti (CT). Okamžitě se změnila barva na jasnou cervenou. Po pridani dalsich ctyr kapek se roztok definitivne zmenilna zelouu.
Zadna modra barva nebyla, pouzil jsem jen CT testy.

Jaka je tedy celkova tvrdost 0 nebo 5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 09:58 -
Samozrejme na obe merania treba mať čistú skúmavku a inú vzorku vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2012 07:14 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: adamecp
Občas je dobré si důkladně přečíst návod na krabičce. Jistě tam máš dvě lahvičky(UT a CT). UT měří uhličitanovou tvrdost(dkH) - pouze počítáš kapky a prášek vůbec nepoužíváš. Roztok nejprve zmodrá a při změně do červena končíš. Pokud ti vzorek zčervená hned, máš 0dkH. CT měři tzv. celkovou tvrdost(dgH) - do vzorku přidáš trochu prášku a zamícháš(roztok zčervená). Pak začneš počítat kapky dokud se nezmění barva na ošklivou zelenou.
Tebou naměřené hodnoty možné jsou. Pokud chceš mít 100% jistotu nezbude ti než pořídit ještě jiný test a výsledky porovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2012 21:36 adamecp – Stanoveni tvrdosti
Dobrý den, nejsem si jistý, výsledky tesů celkové tvrdosti vody. Používám CT BEN-TEST.
Do 10ml vody se má přidat přiložený prášek, který by měl zbarvit vodu do červena. Pak se má do vzorku kapat rozotk na měření, označený jako ct. Počet kapek do přechodu z červené barvy do zelené se pak rovná tvrdosti.
Je možné, aby mi vyšla tvrdost domácí studniční vody jen 8dgH?
Testoval jsem také vodu z lení studánky. Zde jsem čekal měkkou vodu. Po přidání prášku do vody se voda opravdu zbarvila do zeleno hněda. To by mělo znamenat 0dgH, ale přeci jen jsem ještě kápnul do vzorku roztok. Vzorek se pak okamžitě zbarvil do červena a po nakapaní dalších 4 kapek definitivně zezelenala. Jakou tvrdost jsem tedy změřil? Platí první zbarvení, nebo druhé?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 05:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: michal94
Už jste se praštil? Jak jste to zjistil? Jak moc je tvrdá? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 19:16 R Muž romant [27987] Re: michal94
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 19:12 michal94
Chtěl bych se zeptat jak mam zmekčit vodu v akvarku.Mam velmi tvrdou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13200x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1649-tvrdost-vody?od=251