Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tvrdost vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Tvrdost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:49 Muž jajaapaja [174] Re: Polux
Asi tak nějak. ano

Pravě že je moc kyselá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:47 Polux Re: jajaapaja
Proc nemuzete prozradit je to naky osobni patent nebo jak ? :-DSem koukal ze to redite 1:2 tak k cemu ten Acid ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:46 Muž jajaapaja [174] Re: Sid
Neupravuji přímo dešťovku,ale až po namíchání z naší vodovodní.Ale prozradit nemůžu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jajaapaja
Skutečně? A jaké hodnoty pH mívá ta vaše dešťová voda a na jaké hodnoty ji pomocí kyseliny upravujete? Prozradíte? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:33 Muž jajaapaja [174] Re: Sid
Jo upravuji.Nevidím vtom žádnej problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:31 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: jajaapaja
...Její tvrdost (dešťové vody) je 1 stupeń. Kyselost je větší, ale dá se upraví Acidem...

To myslíte vážně?! Vy upravujete dešťovou vodu kyselinou? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:30 Polux Re: jaa
Tezko ric kde je voda nejlepsi chce to vzit testy a vyrazit nalov :-D podle osobni zkusenosti nejlepsi voda byva v lesnich tunkach kde vyvera voda.Voda je cista a prefiltrovana prez pudu lesa :-)A barel muzete nechat zavreny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:08 Muž jajaapaja [174] Re: prisavnik
tak to máš špatný.Já bývám na okraji malého městečka.Skoro v přírodě.Průmysl tu žádný nemáme.Takže voda je čistá.Přesto ji několikrát filtruji přez Aktivní uhlí a molitanovou vložku.Skladuji ji v 200 litrovejch barelech zhruba tři měsíce.Její tvrdost je 1 stupeń.Kyselost je větší ,ale tá se upraví Acidem.Takže je to v pohodě .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:07 dan Re: prisavnik
jo tak ja bydlím mimo město v takovém udolí ano kde projede 20 aut za den.A dočetl jsem se že destovou vodu ještě přefiltrují přes aktivní uhlí... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 22:01 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: jajaapaja
Zalezi kde byvas a z akeho okolia tu vodu beres. Ja byvam vo velmi znecistenom meste a netrufam si hu dat do AQ.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:56 Muž jajaapaja [174] Re: prisavnik
Nevím proč by měla být dešťová voda bordel.Já sní ředím naší velmi tvrdou vodu.celej život a dokonce se v této vodě vytírají i Skaláři a ostatní ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:50 Muž jaa [5] Re: prisavnik
no ja sa tiez chystam na hladanie nejakeho pramenu...........zatial som testoval len jeden.......a dosta ma zarazilo ze v nom boli nemeratelne dusicnany aj dusitany, zatial co vo vodovodnej vode je 25az30 dusicnanou.............
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:45 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: jaa
To je pravda :-O
Ja mam stastie ze mam pri chate pramen ktory je podla vsetkeho nezavadny.
Roky tuto vodu pijem a mozem povedat ze to je kvalitna horska voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:42 Muž jaa [5] Re: prisavnik
lenze odtestovat mozem len beznymi testami z akvaristyky. A tie nic extra neprezradia............mapriklad ten bordel z dazdovej alebo nejaky kontaminovany pramen.........to by prezradil len laboratorny rozbor a to jedine asi vo sne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:33 Muž prisavnik [51] - RostlinyRe: jaa
V studniach byvaju casto velmi trvde vody. Dazdova voda, ako uz napisal Polux je bordel.
Potom zostava este miesanie s destilovanou vodou, ale je to moc nakladne.
Tazko je povedat aka voda je v akych pramenoch. Ak mas k nim pristup tak ich skus otestovat a uvidis ako si na tom ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 21:21 Muž jaa [5]
tiez by som sa chcel spitat nieco z tohto okruhu..........z vodovodu nam tecie tvrda voda. Kde si myslite ze je najlepsie hladat meksiu? studna,nejake horske alebo podhorske pramene alebo dazdova? ktora z tychto moznosti je podla vas najlepsia?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2009 08:48 V – Re: Eff
Pro tvrdost vody jsou jenom doporučené hodnoty. Viz např.: www.khp.cz/….
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2009 08:41 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Romy
Já myslel spíš vědeckou litaraturu (samozřejmě některá akvaristická se taky dá považovat za vědeckou). V německé jsem se setkal hlavně s °dH, s označením °dKH a °dGH méně. Je možné, že anglicky píšící autoři přeložili původně dKH a dGH chybně, taky je možné, že se po čase dKH a dGH staly oficiálními jednotkami... Chtělo by to zapátrat a to se mi teď nechce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2009 08:19 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Crash
Co tedy bude znamenat
limit dle vyhlášky MZČR č. 252/2004 Sb.: Celková tvrdost oDH 11,2-19,6 ?
Je to uvedeno v tabulce na stránce vodáren www.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2009 07:48 Muž Crash [1]
ezechiel napsal: Tuším, že zákonný horní limit u pitné vody je kolem 19 dGH...

Pokud já vím, tak žádný zákonný limit na tvrdost vody neexistuje. Tuto informaci mám ze studie kterou si v roce 2004 nechaly zpracovat vodárny ve Slaném na základě stížností obyvatelů na tvrdost vody (odcházejí myčky, bojlery, samonapouštěcí ventil na záchodě čistím každé dva měsíce atd...). Podle této studie tehdejší vyhláška Min. Zdravotnictví č. 252/2004 Sb., stanovila formou mezní hodnoty pro vápník minimální hodnotu 30 mg/l a pro hořčík 10 mg/l. Jako doporučené rozmezí pro vápník uvádí 40 – 80 mg/l, resp. 20 – 30 mg/l pro hořčík. Limit pro maximální obsah vápníku a hořčíku stanoven nebyl! Nevím zda se něco od té doby v legislativě změnilo...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 23:11 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: ezechiel
No,nevím,zda se °dGH a °dKH používá občas,nebo zcela vyjímečně,ale já(20 let) a mnoho jiných akvaristů i mnohem déle,používáme právě německé stupně tak,jak psal Sid.A právě v německé akvarijní literatuře se vyskytuje hojně,nikoliv zřídka.Možná ale jen v té starší a kvalitnější,je nás tu pár,co jsme holt stará škola.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 23:08 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ezechiel
No, je v tom docela "paseka" - americké, francouzské, anglické, německé stupně, mval/l, ppm... :)
Řekl bych, že v akvaristice se nejčastěji používají právě německé stupně a přimlouvám se, abychom u nich zůstali. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 22:51 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Sid
Dobrá, upřesním to. V anglicky psané literatuře je "d" zkratka stupně (degree). dGH je pak degree of general hardness a dKH degree of carbonate hardness. Každopádně kombinace "°" a "d" je dost neobvyklá - vyskytuje se občas v německé literatuře, jinde zcela výjimečně. Další zmatky jsou pak v samotné definici těchto veličin. Někdo by v tom měl udělat pořádek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 21:54 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Johan
"°" znamená stupeň :), "d" znamená "deutsche" (dGH = deutsche Gesamthärte, dKH = deutsche Karbonathärte)... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 21:42 Muž Yirka [9126] – Re: ezechiel
Já mám s testy od Rataje velmi dobré zkušenosti. Jakým způsobem jsi je testoval, že jednoznačně zpochybňuješ jejich věrohodnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 21:40 Muž Horác [3942]
ezechiel napsal: Že se moc nedá věřit testům od Rataje, to už jsem si vyzkoušel, ale test od Hagenu... :-O
Popravdě řečeno, ten údiv moc nechápu ... Snad všechno, co mám od Hagenu, je made in China ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 21:29 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: ezechiel
Samozřejmě jednotka ° dH je nesmysl, protože "d" má stejně jako "°" funkci stupně. Zas takovej nesmysl ne, opisoval jsem to z německé knížky ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 15:19 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Eff
Znám a občas navštěvuju. Docela by mě zajímalo, proč se měřené hodnoty tak prudce změnily a jsou dost odchýlené od údajů z vodojemu. Že by k takové změně došlo cestou z vodojemu, je dost divné. Že se moc nedá věřit testům od Rataje, to už jsem si vyzkoušel, ale test od Hagenu... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 15:01 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: ezechiel
Voda v Brně:
www.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 14:50 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Semtex, marnoff
Mně dva různé testy ukazují u brněnské vody kolem 11 dGH. Dříve (před podzimem 2008) to bývalo kolem 18 dGH. Tuším, že zákonný horní limit u pitné vody je kolem 19 dGH...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 10:04 Muž Semtex [1197] - Labyrintky
Řek bych, že v Brně bude tvrdost vyšší jak 18 dGH. Když jsem tam u prýglu nějaký čas bydlel, tak z tý vody se v myčce začli tvořit krápníky ne Tady u nás je voda taky pěkně tvrdá, u 25 kapek jsem měření vzdal. Pořídil jsi osmózu a mám teď tvrdost 4 dGH a pH je tak 6 - 6,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 09:50 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Johan
To bude záležet na metodě, kterou je to změřeno. U akvatestů to většinou znamená, že obsah Ca a Mg odpovídá méně než 1 dGH a alkalita (celková) odpovídá 18 dKH. Samozřejmě jednotka ° dH je nesmysl, protože "d" má stejně jako "°" funkci stupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 09:28 Muž Eff [417] - Rostliny
marnoff napsal: prosim o radu mam v akva 18KH a 9dKH je to dobre nebo spatne a cim to upravit dystak aby to bylo dobre dekujii moc za rady ;-)

Tak tedy zpět k dotazu: Špatně nebo dobře to záleží na tom, pro jakou nádrž. Je to docela tvrdá voda, ale stejně jako ty, ji má většina brněnských akvaristů. Pořídil sis myslím CO2 set (podle tvých ostatním přizpěvků), takže pokud by jsi chtěl mít vodu měkčí, bude na řadě zřejně nákup reverzní osmózy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 09:23 Muž Johan [4945] - Rostliny
A tak když je někde napsáno GH < 1° dH, KH 18° dH, tak to znamená co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 09:18 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ezechiel
Tak, tak! Jsem rád, že jste to připomněl. :-)
A to byl taky důvod, proč jsem tu otázku položil - považuji za vhodné dostat do povědomí široké veřejnosti, že je rozdíl mezi UT a alkalitou...
(Věřím, že se to podaří! :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 08:40 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Sid
O tom už jsme se tu nejen my bavili nejednou. Veličina KH je uhličitanová tvrdost, můžeme tomu také říkat uhličitanová alkalita. Co to je, to dobře víme. Chceme-li být přesní, KH NENÍ alkalita, nehledě na to, že právě tu akvarijní testy (jistě většina) měří. Že ano? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 22:36 marcela – porattě ,prosím
chtěla bych se dozvědět,co spusobuje v akva takovou mléčnou vodu. Dá se stím něco udělat ? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 22:28 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: ezechiel
To už bychom se z chybek nevymotali - ne všude se používají německé zkratky...
A co to je - uhličitanová tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 22:00 Muž ezechiel [70] - Rostliny
Je to detail, ale ješte bych opravil chybku - celková a uhličitanová tvrdost (VELIČINY) se značí GH a KH, jejich JEDNOTKAMI jsou pak dGH a dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 21:29 Muž Horác [3942]
Hergot, mělo být samozřejmě "cé ó tři dvě mínus".
Btw, jsem jedinej, komu nefunguje to psaní horního a dolního indexu? (Mám Mozillu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 21:16 Muž Horác [3942]
Uhličitanová tvrdost - suma uhličitanů a hydrogenuhličitanů kovů alkalických zemin (Ca, Mg,...)
Alkalita - suma všech uhličitanů (ale i dalších aniontů), tedy i uhličitanů alkalických kovů (Na, K, ...), které se ovšem na uhličitanové tvrdosti nepodílejí. Akvarijní test není schopen rozlišit, jestli molekula uhličitanu CO3- pochází z CaCO3 nebo z Na2CO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 21:06 Muž Horác [3942] – Re: DavidDizzer
KH je uhličitanová tvrdost. Bohužel to, co změříš akvarijními testy je alkalita. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 20:49 Muž DavidDizzer [26] – Re: Sid
šak ale °dKH není alkalita ale uhličitanová tvrdost vody NE?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 20:29 Muž marnoff [2]
diky moc jsem z toho uz paff,mam jen obyc rybky to jsem rad ze v teto brnenske vode mohou byt diky za radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 20:22 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: marnoff
Máte v tom chybku. :-)
Zkratkami "KH" i "dKH" se značí jeden a ten sám parametr - alkalita.
Jedno z těch čísel se tedy vztahuje k tvrdosti, ta se ale značí zkratkou GH nebo dGH.
Předpokládám, že 18 bude tvrdost, (tedy GH nebo dGH) a 9 bude alkalita, (tedy KH nebo dKH).
Může tomu být i naopak, ale pro brněnskou vodovodní vodu bude platit ta první varianta. :)
Chcete chovat nebo pěstovat nějaké "speciality"?! Resp. odchovávat citlivější druhy rybek?
Pokud ne, nemusíte nic upravovat. Voda je sice tvrdší s vyšší alkalitou, ale drtivá většina rybek i kytek v ní může velmi dobře "fungovat". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2009 19:53 Muž marnoff [2] – kdo poradi
prosim o radu mam v akva 18KH a 9dKH je to dobre nebo spatne a cim to upravit dystak aby to bylo dobre dekujii moc za rady ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2007 23:31 Terezka
díky za odpověď. Mušlí (tedy těch zbytků, co je voda ještě nerozežrala) se zbavím co nejdříve:-) vodu zatím neměním, akvárko máme už roky, jednou cca za 2 roky ho kompletně pročistíme (uplně nová voda, pročištění dna a protrhání rostlinek - jinak se mu nikdo nevěnoval, krom krmení) a rybičkám se daří. Asi půl roku mám to akvárko u sebe v pokoji a začínám se mu věnovat, koupila jsem filtr se vzduchováním, topítko...) snažím se rybičky sledovat, a vytvořit jim co nejpříjemnější prostředí Začetla jsem se do různých akvaristických diskuzí a rad pro začínající chovatele a jsem z toho trochu zmatená... Podle všeho by naše rybičky za předchozí roky chcíply tak týden po ubytování, ale není tomu tak... Tak nevím jak to ve skutečnosti s tou výměnou vody, nevypínáním filtru, odkalováním apod. je:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2007 19:44 Usine
Mušle vyndej obsahují vápenec porostou ti hůř rostliny a lépe řasy. Teplota je taky dobrá víc jak 24 stuňů bych nedával. Ph neřeš, doporučuji měnit vodu každý týden 1/4 1/5 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2007 16:18 Terezka – kyselá, nebo záaditá???
Hezký den, mám akvárium cca 100 litrů, v něm zdravě vypadající mečovky, paví očka, neonky a dva ancistrusy. Mám poměrně nízkou teplotu (cca 22°C), dneska instaluji topítko. Nevím si jen rady s kyslostí vody - sem tam mám v písku na dně pohozenou mušli. Poslední dobou se ale všechny začínají rozkládat a úbytek je viditelný téměř den ode dne... Nejde mi ani tak o ty mušle, ale spíš mě děsí, jestli tohle prostřed nemůže uškodit rybičkám??? Voda obšas malinko zezelená, ale bez větších vnějších zásahů se většinou tak do týdne sama pročistí. Rybičky se zdají být spokojené, teď mám i dvě paví oška těhule.... tak nevím, zda je potřeba to nějak řešit dál, nebo jen zbytečně plaším....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 20:50 Eejka – to Norton
No, ja jsem prosmejdila, co se dalo. Ryby se chovaji uplne normalne, plavou v hladinach ve ktarych maji, prijimaji potravu taky v pohode. Nelapaji po vzduchu. Jen proste posledni dva tri dny pred smrti zacnou projevovat klasicke priznaky... Plavou kolmo k hladine nebo se zdrzuji dole, ale v okamziku, kdy je krmeni, hrnou se nahoru. Ale co, ono to nejak dopadne. Stejne moc dekuji za ochotu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] 13 14

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13201x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1649-tvrdost-vody?od=501