Tvrdost vody
Každopádně dám časem vědět,ale jinou možnost jsem neměl,protože tahat vodu
odjinud,nebo instalovat RO na to nemám vnitřní sílu ani čas a chuť.
Ty dva roky bych bral,ale .........
Ja bych rekl,ze je to mene nez rok!!
Pri pravidelnych vymenach vody!
Zajímalo by mě jestli ta schopnost vydrží aspoň 3 roky??
Vodovodní sí´t u nás nehrozí,ale ani ta neni zárukou lepší vody.
I pro Malawi je lepší voda měkčí.
Časem se schopnost toho substrátu změkčovat vodu vyčerpá, takže to není dlouhodobé řešení...
Da se samozřejmě přizpůsobit AK i tvrdé vodě, ale pokud nebude nádrž typu
Malawi,je většinou lepší voda měkčí.
Já mám vodu ze svojí studny a tvrdost nyní kolem 20 st.
V současnosti zabíhám z této tvrdé vody nové AK a použil jsem substrát ADA
o kterém jsem se dočetl,že dokáže vodu změkčovat.
Výsledky měření jsou : vstupní voda 20,po 7 dnech 8.
Je pravda,že po týdnu s výměnou 1/3 se tvrdost zase zvýší,ale to by snad už
tolik nemělo vadit.
Jenom by mě zajímalo,kdyby voda zůstala bez výměny déle??
Postupoval bych nenásilnou formou a to nejdříve zřízením prezentace předmětného akvária s uvedením co nejvíce informací, tak aby ten kdo chce a umí poradit měl pro začátek z čeho vařit. Nechat si zpracovat rozbor, to je dobrá věc, alespoň člověk ví na čem je, ono to není jenom o té celkové tvrdosti, ale také o tvrdosti přechodné, tzv. alkalitě, která je pro rostliny zajímavější veličinou. Jako další faktor, který bude růst rostlin zásadně ovlinňovat je světlo, jeho intenzita a třeba i použitý zářivky a dalo by se pokračovat, třeba hodnotou CO2. Určitě je lepší než dělat nějaké překotné změny a snažit se vylepšit něco, co funguje, byť třeba né tak rychle jako u jiných nádrží, ale se svojí jistotou, tak to je lepší ponechat stávající stav. Pídíš se po informacích, to je dobře, k nějakému rozumnému závěru jistě dospěješ, informací je na tomto fóru dostatek.
www.horacovoakvarium.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
planta.aquariana.cz/…
planta.aquariana.cz/…
maniakva.sweb.cz/… Neznáte někoho kdo dělá vedle na elektrárně? Myslim si že ženský v laborce by vám základní analýzu vody za kafe sjely.
Nemůžu zevšeobecňovat, na hnojení tu jsou větší odborníci. Já jsem nikdy nehnojil. V tvém případě, když rostlinky prosperují bych byl vděčný za "pomalu ale jistě", než urychlení s nejsitým koncem.
dekuji....rybky mam nenarocne (tetry, neonky, dania a ancistrusy)....
mam se dle vas pustit do hnojeni PDMM bez KNO3? roslinky mi rostou velmi pomalu, ale barva je syta a rostlinky pekne, ale malo rostou
Dá se určitě všechno. Já bych však dal jednoznačně přednost tomu přizpůsobit obyvatele nádrže (rybky i rostliny) vodě. Je to jednodušší a trvalé řešení bez nutnosti stálých úprav prostředí. Spoustě rybek to nebude dělat problém a pokud nebudeš trvat na jejich množení, tak většině.
Zustanu tedy radeji u vodovodni vody, da se nejak ta tvdrdost snizit (mame velmi vysokou 22-28)?
Dusičnany z vody dostanou dobře prosperující rostliny. Nejrychleji ty rychlerostoucí. Pokud chceš používat vodu ze studně, nepřikročoval bych k tomu bez dlouhodobějšího sledování a měření této vody. Jsem přesvědčen, že voda z vodovodního řádu je v hodnotách daleko stabilnější než neprověřená studniční.
objednal sem PMDD bez KNO3 tak jsem myslel, ze je to bez dusicnanu....? v ak´va mam ryby, tak je ho dost od nich
Já myslel, že to máte jako v Ostravě, občas to vidívám, jak se nad vámi čudí...
mozna se budete divit, ale splach z kominu, ktery je cca 300 m vysoky neni vubec v nasem okoli....
Ideál?
0. Což je prakticky většinou nereálné, takže co nejnižší.Vytváří se v akváriu z odpadu...takže je odstraňujete.
nejprve si poridim ten orientacni test na dusicnany, zmerim a uvidim.....dusicnany z vody asi tezko nejak dostanu ze? Jaka by mela byt jejich unosna mira pro vodu ze studny pro pouziti do akva?
Řekl bych vám zkuste vodu ředit...ale to s tou stodvanáctkou budete dělat kejkle neodpovídající...dejte spíš kytky, které to zvládnou, podřiďte tvrdé vodě i rybí osádku a budete mít po problémech.
Není, dá se to zvládnout, ale musí se trochu upravovat, abyste dusičnany dostal na únosnou mez. V akváriu se jich tvoří dost, natož abyste je ještě do něj lil při výměně vody.
Kytky jsem myslel ty venkovní, které záleváte studnou...přece jen v dosahu elektrárny bude splach všeho možného do study.
koukal sem na vas profil a mate tam take zdroj vody pro akva studen a bohatou na dusicnany.....myslite take, ze je nesmysl pouzivat vodu ze studny, jak jsem psal?
Co mam udelat pro to zmekceni vody? Kdytky rostou pomalu, ale rostou. Mam doma PMDD bez KNO3 a chci to ted zkusit zacit pridavat po 1 ml denne. Nebo delam chybu s tim hnojivem?
Pro orientační stanovení těch dusičnanů je to test na NO3. Ten rozbor z laboratoře, to je zn. ideál.
dekuji za vyjadreni.....zustanu radeji u tvrde vody vodovodni.....test na hygiene bude stat dost penez a ne moji 112 l akva to asi nema cenu ....
No nejdůležitější jsou dusičnany, do povrchových studní se dostávají od sedláků - teď jsem koukl odkud jste - no to bude možná docela zajímavé co tam všechno najdete...
Kytky vám jdou dobře???
Ne, vážně. Já bych se na nějaké testy moc nespoléhal, pokud bych chtěl vodu ze studny používat pro akvárium, raději bych to odnesl na hygienu, ať mi to rozeberou. Ony by tam mohly dělat neplechu některé koliformy a podobná verbež. A tohle žádným testem nenajdete.
takze bych mel hlavne zmerit obsah dusiku v te studni? Jaky test si koupit?
No to chce vědět, co je ve studni...tipuji moc dusíků...a to lépe tvrdá z vodáren, než měkká, dusíkatá z domácího zdroje.
Ahoj vse, potrebuji poradit (predem rikam, ze jsem zatim zadne testy vody nedelal), u nas mame hodne tvrdou vodu 22,4-28 DGH - informace od vodaren. Mam moznost brat mekkou vodu z povrchove studny, doma ji pouzivame na zalevani kytek a v barelu se objevi rezava sedlina - bylo mi receno, ze se jedna o zelezitou vodu....Muze to moje akva ohrozit, kdyz zacnu misto tvrde vodovodni pouivat tuto? Jsem uplny amater....Diky za veskere rady a nazory
Starší reakce
Vodu změkčuje uhličitan sodný a to tím, že na sebe váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku nerozpustných uhličitanů. Proto se používá při praní. Hydrogenuhličitan sodný (soda bicarbona) se kromě problémů s trávením a vaření používá v akvaristice pro již zmíněné zvýšení pH a alkality.
Edit: při vaření se používá jedlá soda ne proto, že by změkčovala vodu, ale proto, že změkčí samotnou potravinu, takže se rychleji uvaří a při pečení jako kypřidlo.
Přidání jedlé sody (NaHCO3) – jedna čajová lžička (6 g) na 50 l zvýší alkalitu asi o 4 dKH; přitom tvrdost zůstane beze změny, pH může stoupnout (max. na 8,2)
Potom je tvrdenie na obale dosť nepresné alebo sa mýlim?
Presne od Teba som čakal reakciu
Pýtam sa len preto lebo som si myslel, že zvyšuje tvrdosť vody a teraz pozerám na obal sódy "Použitie: Na zmakčenie vody, pri varení strukovín"
Zvyšuje především alkalitu a pH.
Chcem sa spýtať, aký má vpliv na tvrdosť vody soda bikarbóna?
Starší reakce
...Bez rostlin nemá pH proč růst...
Zato má důvod padat.
....a zase ty tabuky na CO2.(nepouzivat)
Bez rostlin nemá pH proč růst.
0 10.12.2011 13:53 - – Re:Johan
Ph je vyššie,ale ako tak stabilné podľa vstupnej vody.Ph v akváriách bez rastlín a Co2 nerastie do nekonečna.Ja mám rovnaké akva a Ph mám stabilne 7,4-7,6.
Alkalitu bych určitě zvýšil (min. na 4° dKH), jinak hrozí velké výkyvy pH. To, že pH bude růst je v akváriích s rostlinami a bez dodávání CO2 naprosto normální i bez přidání jedlé sody.
Dekuji za odpoved. Mam tedy dalsi otazku.
Mam neco pres tyden zalozene akvarko (zatim jen rostliny bez rybicek). Nyni mam uhlicitanovou tvrdost od 1° dKH, celkovou 7°N a ph 6,6. Mam v akvarku rostliny echinodorus isthmicus (ph 6-7,dkh 1-15), echinodorus latifolius (ph 6-7, dkh 4-12) a echinodorus scaber (naroky jsem zatim nenasel ale budou podobne). Myslim, ze mam malo osvetleni a nez mi prijde lepsi zarivka, pridelal jsem na horni cast vika alobal kvuli odrazu svetla. Po pridani alobalu a obcasne prisviceni dalsim externim zdrojem (zarivku na viku beru jako samozrejmost) je znat rust rostliny echinodorus scaber a nekterych echinodorus isthmicus (mam jich vice).latinofolius se zda moc neroste. Nevim, zda bych nemel do vody pridat trochu jedle sody, ktera by mi zvedla uhlicitanovou tvrdost. Tim se mi ale zvysi samorzejme i ph. Musel bych tedy opatrne.
Podle tabulky
www.akvarko.cz/… urcujici zavislost co2 na ph mam zatim optimalni mnozstvi co2 ve vode.
Co si o tom myslite? Neni jeste brzo na upravu vody? Nesrovna se to samo drive nez mi odejdou nektere rostliny?
Jinak dno akvarka mam stare a nove dno od rataje (1:1).
Starší reakce
Na alkalitě závisí obsah CO2 ve vodě a to je pro rostliny mnohe důležitější než celková tvrdost.
0 06.12.2011 22:53 adamecp – Tvrdost vody - popisy u rostlin a rybicek
Ahoj, muze mi nekdo vysvetlit, proc je v popisech rostlin jina tvrdost (dKH) nez u rybicek (dGH)? Vim, ze dKH je ulicitanova (neboli take alkalita) a dGH je celkova. Znamena to tedy, ze rostliny nejsou primo zavisle na celkove tvrdosti ale na uhlicitanove ano?
Starší reakce
0 22.10.2011 16:55 masvers – °dKH
Takže Alkalita,já jsem z těch jednotek nějak zmatený.Abych věděl jaká voda je musím vědět přesně co? PH kyselost a alkalitu °dKH (uhličitanová tvrdost),tvrdost °N nebo °dGH,dusitany a dusičnany nevím a oxit uhličity CO2,dík za ty stránky chemie vody
0 22.10.2011 16:19 masvers – °dKH ?
a °dKH je co?
Deutsch
e Gesamthärte a bude to za 1*.
Myslím, že je to totéž. Jedná se o celkovou tvrdost °dGH je deutch gesamthärte. Neumím německy, takže omluvte pokud je to nepřesně napsáno. romant: tak jsme si to dnes prohodili
Podle mě je "N" a "dGH" to samý, jenom je používáno jiný označení.
0 20.10.2011 11:59 masvers – jednotky v °N a °dGH převod
Tvrdost vody ,která je u nás se udává jako TVRDA je v jednotkách mmol/l je 3 a v jednotkách °N (německý) je 16,8 ,ale v informacích o rybách je jednotka uvedena v °dGH kolik je to po převodu těch 16,8 °N na ty jednotky v °dGH ?
Starší reakce
spis to BO.... s vapencem to tak nahoru nejde (on se hooodne spatne rozpousti)....
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13213x