Tvrdost vody
S tím počítám, v době krize není radno plýtvat ani krmením
Já granule co nežraly přimíchával do směsi ze srdce a nic tak nepřišlo nazmar
Ok, tak si je co nejdříve koupím. Stejně je časem zkrmím. Ale nemyslím si, že když jim tam teď pár kusů nasypu, že se hned rozplavou
Ono se to nezdá ale rozdíl tam je, taky jsem měl terče odchované na granulích od Tetry a nikdy žádné jiné nežraly a to jsem zkoušel Seru, Sak i Hikari nic z toho si nevzaly ale když jsem začal dávat Tetru tak začaly žrát
Krmeni byli pouze granulema od tetry. Mám doma granule od sery ale velký rozdíl v nich nebude. Na granule absolutně nereagují. Jen dva nejodvážnější si zobli do artemie. Jinek veškeré jiné žrádlo ani ťuk. Zajímavé je, že nejsou ani viditelně pohublí. Je možné že si v noci v klidu něco málo dají. Ale snažím se nepřekrmovat.
Krmivo kterým je krmil chovatel předpokládám máš.
Oni něco sežerou jen to nevidíš, úplně bez žrádla to terčovec vydrží něco přes měsíc
Nojo týden, to je naprostá pohodička
Co já bych za to dal! Já jsem zatím aklimatizoval terče třikrát a pokaždé to bylo do 14 dní v klidu. Tohle je dost extrém. Ale snad to nějak půjde. Už jsem i přemýšlel, že bych se je pokusil nacpat nějakou tekutou krmnou směsí přímo injekční stříkačkou aby do sebe dostali nějaké živiny
.PS: poslední věta byl vtip. Aby si to někdo špatně nepřebral!
Máš naprostou pravdu, ostatně jako vždy. To živé krmení už mě také napadlo, ale je problém ho u nás sehnat. A abych si něco vychoval doma sám, nato nemám žádné zkušenosti. Snad pomůže snížení té tvrdosti a světla na podmínky co byly u chovatele. Ryby dostat zase do kondice a pak si je postupně zase přiučit podmínkám co mám doma v obýváku já.
Zatím jsem tedy přidal rašelinu, fishtamin, snížil osvětlení z 54W na dvě úsporné žárovky a postupně snižuji CT A UT. Dneska jsem to srazil o 3 st. Z 16 CT a 11 UT na 13 CT a 9 UT. Zítra v tom zase budu pokračovat a nechám to slézt pod deset.
sportsmen napsal:Původní nádrž v rybárně byla holá, v klidné místnosti jen s malým osvětlením.
sportsmen napsal: Je zajímavé že předchozí terčovci se s tvrdou vodou úplně v klidu srovnali.
Jak vidíš sám Vendo,není to o vodě,ale o přístupu k chovu.Když jsi byl u mne pro ryby,v nádrži se svítilo,pohyb před nádrží byl skoro neustálý,ryby žraly z ruky,a o tom to je.Jak už jsem zde několikrát psal,spousta chovatelů se snaží ušetřit náklady a ryby chová skoro potmě.Taková ryba je potom velmi těžko vyrovnává s novými podmínkami.Bohužel,jak sám vidíš na sobě,i více jak měsíc.Nezbývá ti nic jiného než čekat,nic víc pro to sám nemůžeš udělat.Snad jen vylákat je na živé krmení...
Ancík je v pohodě. Za dva toky co byl s terčema byl naprosto v klidu. Navíc už je to asi deset let starej dědek a vyplouvá jen když krmím. Jinak se celý den ani nehne
. Dokonce ani krevetky neloví, což se dost divím.
Jinak jsem před chvilkou vyměnil podruhé třetinu vody a přidal rašelinu. Počkám tak dvě hodinky až se voda v nádrži dostatečně promíchá a přeměřím parametry. Dal jsem tam rašelinu od Fluvalu (koncentrované granule). Problém je v tom že neuvádí absolutně žádné přesné dávkování. Tak to musím vypozorovat co to udělá s pH, barvou a tvrdostí. Škoda že nemohu měřit i vodivost, docela by mě to zajímalo jaká dávka co dokáže.
Jsem zvědavý, zda tahle změna už konečně terčákům pomůže se aklimatizovat.
Nic z toho co píšeš by je nemělo stresovat snad jen ten ancík umí bejt hajzl, ale to by jsi určitě vypozoroval.Škoda že jsi v nádrži neměl nějaký už aklimatizovaný terčovce, pomohli by těm novejm v aklimatizaci.
Je u nich jeden pradědeček ancistrus a 10 neonek. Plus jsem nedávno přidal zkusmo 20 krevetek (red cherry). Tak snad na krevetky nebude mít změna vliv. Ale když se to bude měnit postupně nemělo by to nic udělat.
Právě že už je nechci stresovat. Ale po tak dlouhé době už s tím musím něco udělat. Je zajímavé že předchozí terčovci se s tvrdou vodou úplně v klidu srovnali. Změkčím jim tedy postupně vodu a přidám rašelinu a uvidím co to s nimi udělá. Navíc je dneska zkusím pořádně prohlédnout (vyženu z úkrytu) abych je pořádně viděl a zjisti zda mám řešit ty povrchové odřeniny a nebo už se v té teplé vodě vyřešili sami.
uz jsem o nem taky premyslel od doby co prestal barvit koren je akva moc cisty
)
Ideální je když je nacpeš do koše vnějšího filtru.Voda v akvárku dostane takovou tu nádhernou zlatavou amazonskou barvu
Listy mandlovníku mám taky v plánu vyzkoušet
0 09.03.2010 10:44 Dahak [425] - Cichlidy Bob66 napsal: přidával do akva rašelinový výluh Torben nebo Torumin
To by mohlo pomoct.Já mám dobrý zkušenosti i s tímhle
www.akvarista.cz/… .
Máš tam u nich ještě nějaký jiný ryby?
Kytky ani dekorace bych nevyndaval, to by je stresovalo ještě víc. Přelovovat do jiné místnosti je zase změna a další stres
Zkusil bych jim postupně změkčit vodu, četl jsem že se jeden odřel, dal bych jednu standartní dávku eSHa 2000 je na plísně, tvorbu kožního slizu a působí protistresově + bych přidával do akva rašelinový výluh Torben nebo Torumin
0 09.03.2010 09:13 cdb no taky nejsem zadny odbornik ale u tercovcu se uvadi celkova tvrdost 1-10 mozna bych zkusil snizit tu tvrdost s 16, ja mam ted ph 6,2 a tvrdost okolo 5 diky filtraci pres raselinu a musim rict ze mi tyhle hodnoty dost pomohly k tomu aby se jeden z tercaku co se tak dva mesice zpatky koupil hezky rozplaval a zacal zrat, predtim byl zalezli a nezral.
Kolegové prosím poraďtě. Pořídil jsem si nové terče. Ale ono je to už měsíc a deset dní co jsou v nové nádrži a stále se nechtějí aklimatizovat. Pořád jsou schovaní a téměř nevyplouvají. jsou to ryby okolo 8cm. Původní nádrž v rybárně byla holá, v klidné místnosti jen s malým osvětlením. V nové nádrži u mě jsou v nádrži kde se okolo chodí a je okolo ní čilý ruch. I osvětlení je silnější. Parametry vody se od chovatele liším pouze v tvrdosti vody. Já mám vodu ze studny okolo 16Ct on měl vodovodní.
Do dnešní doby jsem byl mírně v klidu protože terči se v nádrži prý přizpůsobují i měsíc, ale teď už jsem hodně neklidný. vyměnil jsem jim světlo za slabší ale nepomohlo to. Když je okolo nádrže klid tak občas dva odvážnější vyplavou kousek z úkrytu ale o plavání v nádrži se nedá hovořit. A za tu celou dobu si asi dva z nich zobly dvakrát do žrádla. Takže ryby už musí mít hrozný hlad.
Prosím řekněte jaké jsou vaše zkušenosti s aklimatizací a zkuste poradit co mám dělat? Když ten jeden z nich vyplave nevypadá nemocně, ale ostatní ryby jsou sotva vidět. Přijde mi že když si nezvykli ani za tak dlouhou dobu, že to musí být něčím jiným. problém je v tom že ryby v okrasné nádrži nemohu dostatečně pozorovat. Přemýšlím o tom že prvním krokem z nádrže vyndám kytky a dekoraci abych mohl ryby pořádně pozorovat, ale aby je to nestresovalo ještě více. zatím jsou hodně lekavé, nežerou a možná mírně zakalené oči.
Za další mě napadlo nádrž vypustit a přenést do jiné místnosti kde bude větší klid a aby si ryby zvykli tam a pak je po čase vrátit. Hlavně aby zase začali žrát. Protože to za chvilku bude měsíc a půl bez jídla, což je asi dost. Je také možné že v tomto místě by nemohli vůbec být? Předchozí terčovci zde byly v pořádku a ruch okolo nádrže jim nevadil. Jaký je váš názor a zkušenosti?
Už jsem docela zoufalý a budu muset začít jednat.
Starší reakce
1. KH je alkalita (uhličitanová tvrdost), GH je tvrdost. Ty hodnoty ukazují na poměrně měkkou vodu a hlavně málo pufrovanou - při zanedbání pěče by v akváriu s takovou vodou mohlo dojít k náhlému poklesu pH.
2. Alkalická tvrdost neexistuje - jen alkalita a tvrdost. Termín "uhličitanová tvrdost" označuje něco, co se dost dobře nedá změřit - naštěstí to ani není třeba, protože akvaristy zajímá alkalita a tu taky měříme - pomocí testů označených "uhličitanová tvrdost"
Viz
maniakva.sweb.cz/… - pokud Tě zajímá tvrdost (GH), tak
maniakva.sweb.cz/…
3. Vodivá je každá voda kromě té nejnejnejčistší (čistá H2O). Pokud se ptáš, jestli je pro ryby důležitá konkrétní hodnota vodivosti, tak k odpovědi je nutné znát, o jaké ryby jde. Vodivost je důležitá pro vývoj jiker, nebo dokonce i pro chov některých náročnějších druhů ryb. (Co nejnižší pro ryby z velmi měkkých vod nebo naopak přiměřeně vysoká pro ryby z pobřežních oblastí - opravdu nejde zobecňovat.) Pro chov většiny ryb, které nabízejí akvaristiky, není vodivost důležitá.
0 27.07.2009 13:48 kolcun2 Chcem sa opytat čo je KH 1-2 a GH 3-5. Aky je rozdiel medzi uhličitanovou tvrdostou a alkalickou tvrdostou. Je potrebna pre ryby vodivost???? Ďakujem
Starší reakce
Já ji používám,na regenaci se používá kyselina chlorovodíková,příp. sodná a hydroxid sodný,cena cca 150,- ,ale já toho doma mám,takže já to mám zadarmo,akorát to chce párkrát do roka regenerovat....Např. tu RO neregeneruješ,ale za to ti de 3/4 vody pryč a máš vítěžnoist destilky jenom 1/4,samozřejmě záleží na hodnotách vody,že?
Mám Aquar demi 200 a zatím nelituju....
Toto som myslel, ale pod názvom ionizátor. Nepoznám ten princím, ale ide to cez nejaký anex a katex a výsledok je demi voda. Ponúkal mi to jeden chovateľ, ale aj tak mi to pripadalo drahé, ikeď, vraj to mala byť super cena. cca. 1000Sk za kg tej hmoty. Výdatnosť si nepamätám, ale pripadalo mi to nenekonomické. Možno sa mýlim a budem ľutovať, ale demi vode vravím zatiaľ nie.
Nebo se ted dá levně sehnat demi kolona....Hodně chovatelů se zbavuje pěstíren,takže jsou toho plné inzeráty.....
A nebo jako já, koupit reverzní osmózu. Měl jsem ten stejný problém a tahle věcička to vyřešila. Ale každá sranda něco stojí. Ale pokud chci něčeho dosáhnout, musí se něco obětovat.
No ja rozmýšľam nad Hypancistrusmi a tie rozhodne nie sú do tvrdej vody
Tak si ju pracne donášať budem musieť. Sú aj iné možností ako Je rezervná osmóza, ionizátor..., ale to niekedy inokedy. Zatiaľ si budem musieť stačiť takto. Čo by som pre tie papuľky nespravil
To ti nezávidím. V tom případě bych se asi dal na chování ryb a rostlin vyžadujících tvrdou vodu. Pracně tahat vodu z dálky by se mi nechtělo. To se koníček stává řeholí.
Veľmi tvrdá voda. Ja mám 25°N a som s toho na nervy, lebo nemám inú možnosť, len ju riediť s vodou z potoka, ktorá má 4°N a Tu si musím pracne donášať. Našťastie NO3 je pod 10mg/l. U teba ak by sa tiež pomýlili o desatinú čiarku, tak 48,9mg/l je tiež veľa.
Mám z rozboru výpis je tam: tvrdost horečnatá-7,5 ;tvrdost vápenatá-30,3 ; tvrdost neuhličitanová-11,9
tvrdost celková 37,8
Ty desetiné čárky sú tam písané všelijak tak nevím presne kam patrá.
Tvrdost celková je 378st.N - tá je v norme...
Máte nějakou podivnou představu o tom, co je v normě.
Takovou tvrdost normy neznají.
Jinak bych tou vodou ani nezaléval zahrádku. Pro jistotu.
0 08.06.2009 16:09 TVK – Poraďte
Prešel sem na vodu vlastní ze studny a dal sem si urobit rozbor a je tam hodne dusičnanú až 489,0mg/l
a dusitany 1,0mg/l a sírany 245,9mg/l. Dá sa to nejak alebo teda nečím upravit?
Tvrdostcelková je 378st.N- tá je v norme.
Dík
Starší reakce
Nikdy jsem nebyl chemik,nejsem chemik a nebudu.Ale souhlasím s tebou.Hlavní věc je ta že jsem docílil toho čeho jsem potřeboval.
Tak tady to je.A píše se tu.Snižuje hodnotu pH .
Ach jo,to je zase debata,nakonec se dozvíme,že ,,kyselost" 14 je vlastně silná zásada.To chce si neplést pojmy.To je zase kultůra...
jajaapaja napsal: Acid je na snížení Kyselosti.Co se dá udělat v devíti stupních kyselosti?
Jde mi o tento blábol,protože hodnota pH 0-7 je voda velmi kyselá,pH 7 je neutrální a pH 7-14 je velmi zásaditá,nositeli kyselých a zásaditých vlastností ve vodě jsou ionty H+ a OH-,přičemž platí,že 0 je silná kyselina a 14 je silná zásada.Snižující se koncentrací H+ ve vodě její pH stoupá a naopak.Stupeň 9 je zásada,nikoliv kyselost.Jde tu o Terminus technicus,jak říkal Komenský-,,nazývejme věci pravými jmény".
Edit: Pardon,myšleno,že voda s hodnotou pH 0 je velmi(silně)kyselá a voda s hodnotou pH 14 je velmi(silně)zásaditá.Vkradl se Šotek,myslel jsem rychleji,než jsem psal.
Nepouzivate nahodou tohle ?
www.rataj-spk.cz/…
No ated me reknte proc to takle upravujete ? napiste sem namerene hodnoty normal vodovni vody.
Hele nebudu se tady do nekonečna dohadovat.Rostliny rostou.Ryby se třou.Potěr vní žije a roste.Toť vše.
Co ta voda tedy je, kysela, nebo zasadita?
No tak jestli se mjelim tak me opravte ale pokad ma voda PH nad 7 tak je alkalicka a pod 7 niz kysela
prijde me ze to delate naopak ze ten acid vam zvedne PH k tem 9
No pokad vam ten experiment zabira a ve finale mate PH 6.5 nebo tak pak je to v poradku
jak jsem psal naše voda je velmy tvrdá a kyselá.takže míchám kvuli změkčení a protože je kyselost veliká nešel v to žádný potěr.
Acid je na snížení Kyselosti.Co se dá udělat v devíti stupních kyselosti?
No asi tak nejak ale naco ten Acid ?
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13213x