Kalná voda
Pokud se v tom akváriu hýbe voda, tak věřím, že klidně po měsíci. Ono teoreticky může být stabilní i suspenze v klidu, pokud jsou vhodné velikosti částic a další podmínky. To by asi uměl specifikovat nějaký fyzikální chemik.
Já ten svůj písek včera vypral víceméně do čista a nyní se louhuje v octu. A ten je už opět zakalený. Protože se část toho písku rozpouští. Dále se tam objevilo jakési kočičí zlato, viz záznam v mé prezentaci. Jak jsem již psal, podle české normy může kvalitní filtrační písek obsahovat až dvě procenta v kyselině rozpustných složek (vápenec a spol.).
Je to Steinbach Quarzsand für Sandfilteranlagen, DIN 19623, Austria.
Ta německá norma bude nejspíš podobná.
Pokud se to akvárium zaběhne (což se nezaběhne, když je biologicky v podstatě sterilní), tak ten zákal asi zmizí, i když je ze substrátu. Třeba proto, že se vychytá v částečně zaneseném filtru. Nebo proto, že na na něm začnou růst breberky jako na dalších površích a způsobí změnu velikosti částic nebo koagulaci. Ale nevěřím, že v systému s čistou vodou a čistým filtračním pískem a bez krmení bují bakterie či nálevníci tak, že způsobí zákal.
A takhle by ta voda vypadala i po měsíci? Nebo jak dlouho už diskutovaný zákal drží. Možná by stálo za to zveřejňovat značky takhle špinavých filtračních písků, já vždy bral nejlevnější možný a vždy byl čistý - minimálně ve srovnání s říčním pískem, ten jsem pral, ale také jen tak aby se neřeklo. Vodu kalil pořád fest a v akváriu byla za 3 dny křišťálová voda.
20.01.2018 19:24 - foto vody z filtačního písku, asi druhý nebo třetí proplach
Takže já si to představit umím, ale představovat si to nemusím, protože na to koukám.
Já si taky nedokážu představit, že by jakkoliv drobný bordel z filtračního písku toto způsobil. Použil jsem ho v akváriu 2x, poprvé jsem ho zkusil proprat, ale voda byla úplně čistá, takže jsem ho tam nasypal rovnou z pytle a do 3 dnů byla vždy voda jak křišťál. Poznamenám, že ve všech případech jsem měl filtry nacpané bakteriemi z již zaběhlého akvária.
Pak zbývá otázka, co ty bakterie žerou. A proč jim nevadí peroxid, který tam kolega už lil. Jak vypadá zákal z filtračního písku jsem sem postoval před pár příspěvky. Proč se tomu tak bránit nechápu.
Pokud máme správné údaje, tak v tom akváriu není ani co nitrifikovat, ani co mineralizovat (leda by měly místní vodárny průser). A používat slovo nitrifikace pro mineralizaci dáva asi tolik smyslu, jako říkat neonce parmička.
S b) nesouhlasím. Možné to samozřejmě je. a) bez potravy skutečně nelze. Pokud máme správné informace, jediné potvory, které v té vodě najdou žrádlo, jsou sinice/řasy. Tzn. první zákal by musel být zelený.
Ano pokud. Takže vypnout filtraci a vzduchování. Ale ty částice mohou mít stejnou hustotu
Usadit na dně by se měl. Kal jsou pevné částice a pokud nemají stejnou hustotu jako voda a nemá v akvárku nějaký brutální vír, tak by měly pomalu klesat ke dnu, což by se projevovalo zmenšující se hustotou zákalu v průběhu několika dní.
Kam by ten kal z písku jako měl zmizet pokud ho nepřefiltruje přes média která to dokáží? A ještě mne napadlo chemické znečištění
Ok teď bych ještě udělal pokus, napust si z kohoutku do čisté sklenice vodu a dva dny čekej jestli se rozběhne nitrifikace nebo zákal , jelikož mimo písku a vody v akváriu nic nemáš mělo by to fungovat i ve sklenici.
Já bych řekl, že se obecně něco ví (tuší, předpokládá), ale jinak podle mě nikdo pořádně neví, co všechno a proč se tam doopravdy děje... Ale aspoň je tu kolem toho veselo...
Pak je ale můj racionální selský rozum v koncích, když:
a) není možné, aby byl zákal tvořen mikroorganismy
a zároveň
b) není možné, aby se zákal z písku objevil až za 2 dny (měl se objevit hned a zmizet tak do těch 2 dnů)
OT: Ano, Purigen asi rostlinám něco pohlcuje, ale vzhledem k tomu, kolik tam sypu žrádla, dusík to nebude. Spíš nějaký mikroprvek. Listy Echinodorů jsou průhlednější s drobnými deformacemi a na řapíku uhnívají (ostatní rostliny sežraly parmičky). Ale NO3 jsem už dlouho neměřil.
Kdyby ve vodě plavalo tolik žrádla pro nitrifikační bakterie, že by se tyto přemnožily a způsobily zákal, v okamžiku zákalu by už zjevně nitrifikace fungovala - a zatraceně dobře. V praxi nitrifikační bakterie zákal netvoří, jednak proto, že rády fungují přisedle (proto věnujeme tolik pozornosti správným médiím do filtru), druhak proto, že se množí pomalu (proto je vůbec řešíme, běžné rychlerostoucí bakterie naši péči a pozornost nevyžadují).
Aby se ve vodě vytvořil biologický zákal, musí tam plavat jiné žrádlo, které ovšem zase příliš nezajímá ty nitrifikační bakterie.
Ano, v čerstvých akváriích často nefunguje nitrifikace. Ano, čerstvá akvária jsou často zakalená. Ovšem je to klasická ilustrace toho, že korelace není kauzalita. Prostě to spolu přímo nesouvisí, spojnicí je to nezaběhlé akvárium.
V mých sklenicích s listím (viz prezentace) nitrifikace nefunguje. Jsou plné amonia. Ale voda v nich je naprosto kříšťálově průhledná (i když obarvená), po jakémkoliv zákalu není ani stopy. A zákal naopak může být i v akváriu, kde nitrifikace beží na plné obrátky. Nejhorší zákal jsem zažil, když se mi do akvária vysypal cukr. Voda byla jako mléko. Ovšem s dusíkem to ani nehlo a nitrifikace předtím, během i po odeznění zákalu běžela naprosto normálně.
No jasně že se to roslinám nelíbí, když jim někdo žere žrádlo.
Na vysvětlovábní a teoretizování jseš tady ty, já jsem napsal co jsem napsal, vidím vodu která jasně vykazuje známky nefunkční nitrifikace, dále to nehodlám rozebírat. To že mě nevěříš, je tvůj problém, tazateli jsem jasně poradil, aby nedělal nic a hlavně nedbal zbytečných rad o propírání písku.
Já myslím, že sis odpověděl sám: "...obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí...". Když správně funguje nitrifikace, zákal není.
Chemik ani biolog nejsem, ale představuji si, že zákal způsobují jakési bakterie, které z čehosi žijí a když se pak zabydlí různé nitr. bakterie, tak ty bakterie, co způsobovaly zákal nemají pak co žrát a umřou. Možná, že část zákalu tvoří právě nitr. bakterie, které se ještě nezkoncentrovali ve filtru a na dně a dekoraci. Toť jak to můj selský rozum chápe.
0 21.01.2018 10:44 HugoStiglitz Tak na tuto odpoved jsem hodne zvědavý
Můžeš nám prosím vysvětlit, na jakém principu způsobuje nefunkční nitrifikace zákal vody? Nemyslím obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí, ale konkrétně nitrifikace, což je jen jeden z mnoha procesů, který v nezaběhlém akváriu nefunguje. A také, jak má nitrifikace fungovat v akváriu, kde zjevně není žádný zdroj nitrifikovatelného dusíku, který by stál za řeč.
Voda je OK, akorát máš dost vysoko NO3.
Seachem purigen na některé zákaly funguje, mám to ověřené na jednom přerybněném akváriu. Věčný problém s mírným zákalem, po přidání purigenu do filtru po pár dnech křišťálová voda a už se nevrátil. Akorát mi přijde, že od té doby se méně daří rostlinám.
0 21.01.2018 10:14 HugoStiglitz –
Re: NHKG Ja to tak udelam.. vsechno dukladnej procistim.. jen si pockam jeste na vysledky toho strašně drahyho seachemu..
jestli to pomuze tak klobouk dolu pred amikama...
Jinak jeste je mozne ze by byl nejakej bordel v nove filtrci, treba v tech naplnich? Vim, je to eheim..kvalita, nikdy sem se s necim takovym nesetkal, ale prece.. nikdy nevis.
Napíšu ti to naposledy, to zbarvení vody je jasně nefunkční nitrifikace, ale jinak si to řeště třeba ještě tejden, vyndávej a proplachuj písek, což je kravina, měň vodu kolik chceš, nic ti nepomůže dokud se nechytne nitrifikace. Podívej se jak to běhá v takovýchto akváriích, jaký je náběh nitrifikační křivky a kdy se co láme.
Jak psal vaaclav 19/1 a dával i fotky a jak píše NHKG a jak bych řekl i já, zákal z bordelu by byl pravděpodobně hned.
0 21.01.2018 10:08 HugoStiglitz –
Re: NHKG zdrojova voje je normalka z kohoutku..
Souhlasím, je to divné. Já používám filtrační písek často, různí výrobci. Trochu ho propláchnu a pak dám do akvária. Vždy první den je voda trochu kalná, ale do druhého dne si to zatím vždy sedlo.
Hugo: Pokud je akvárium prázdné, vypustil bych všechnu vodu a napustil novou. Hadicí to je hotové za chvilku. Jenom nezapomeň vypnout filtr a topení.
Nikde jsem se nedočetl, jaká je zdrojová voda.
Fotka
Je to pořád dokola. Zákal se mu udělal až po dvou dnech od napuštění.
0 21.01.2018 09:52 Mejla82 –
Re: RST Si to tady procitam a prijde mi pravdu maji vsichni..
V kremicitem filtracnim pisku urcite prachovy castice jsou a pokud se ro neproplachlo bude to zamozdrejme kalit vodu....a nalevnik to podtrhne...
Nacpal byl do filtru filtracni vodu a nacpal bych tam bakterie...
Ja sem pri zalozeni cekal taky dlouho nez se to "vycerilo"
Nálevník je blbost. Sice mě tu všichni ukamenují, ale můj názor je jednoznačně písek. Mnohdy se vyrábí tak, že se drtí na správnou frakci a při tom vzniká nesmírně jemný prach. Možnosti máš dvě, za prvé vyprat řádně písek, a nebo zapnout filtr s hodně jemným filtračním materiálem.
0 21.01.2018 09:45 HugoStiglitz –
Re: LeRi Hele byl to pisek do filtrace z nejakeho bauobchodu.. hnedy papirovy pytel 10kg.. ciste popsany kremenny písek do filtrace
Ještě by jsi sem mohl dát odkaz jaký přesně písek jsi použil , pytel od něj asi už nemáš .
1 21.01.2018 09:19 HugoStiglitz –
Re: LeRi Ahoj, po delsi odmlce.. co se tyce te vymeny tak vzdy po vymene byla voda mnohem cistesji.. teda alspon v pripade vymeny te cele poloviny.. tam to bylo opravdu poznat.
Nic mene jsem provedl nejake kroky a dalsi se chystam provest.. ze v.navaznosti na to,že jsem se jiz s vodou rozloucil a smiril jsem se s operovnym zalozenim.
Pred tim vsak jen ze zvedavosti,ikdyz chemku jak jsem jiz zminoval neuznavam a nikdy jsem ji nepotreval,neco zkusim. Je to takove testovani, ktere me nic nestoji.. tedy krome casu, ale toho mám opravdu hromadu..
Prvně pro jasnou identifikaci zda jde o toho navenika, kterym se tady většina lidi ohani jak smyslem zbaveni, protoze mi prijde ze odpoved-je to nalevnik je tady proste "IN", jsem do vody uz v patek večer nalil na radu jednoho kamarada peroxid vodiku. Vysledkem je nula, zadny posun, zadny vysledek - zakal porad stejny.
Dnes odpoledne me zase jiny kamarád zapůjčí jeho sadu Seachem. Jsem zvedavy, protoze co se tyce zakalu tak konkretne seachem clearity je udajne naprosta "špička"
Ano jsou a moje rady smysl neztrácejí, ty ten proces jenom urychlují. Jseš na to moc věděcky, ostatně jako na všechno.
Hugo napsal (Ještě jen na závěr informace o výměně vody, kterou jsem za ten měsíc měnil 2x.. Jednou cca polovinu a jednou cca 30%.) Co se stalo po těch výměnách? Byl zákal pořád stejný? Ta stará voda zapáchala?Zkus tam nalít třeba tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/… a napiš co se stalo.
EDIT- Nebo tam nalij silný roztok z hypermangu
Romane, já mám velký respekt ke Tvým zkušenostem, ale z toho co Ty tvrdíš logicky vyplývá, že v křemičitých píscích označovaných jako filtrační, a často jako takových atestovaných, je značné množství organických látek. (Protože ve vodovodní vodě jsou amonium, aminokyseliny atd. nanejvýš v mizivém množství.)
Což se mi fakt nezdá.
Kromě toho, pokud by to tak skutečně bylo, ztratily by smysl (i Tvoje) rady na urychlení fishless cycling přidáváním žrádla pro ryby apod., a především chybí důvod, proč by se v takovém akváriu nemohla nitrifikace rozběhnout.
Neumím si vysvětlit ani souvislost mezi nitrifikací a zákalem z nálevníků nebo bakterií, protože nitrifikací se celkový obsah dusíku ve vodě nezmění a různé mikroorganismy se šťastně napasou na aminokyselinách, amoniu i na dusičnanech.
Přiznávám, že neumím vysvětlit, proč se v daném případě zákal objevil až
dva dny po založení. Jsem z toho perplex, ovšem z Tvého vysvětlení taky.
Čistý to mít může, ale nitrifikace mu stejně nepoběží.
Chceš mít poslední slovo? Prosím měj si ho, já vím svoje a to je přesně to co mě stačí k tomu, abych si dovolil psát co píšu. Možná se ti i podaří držet svejma dotazama tuto debatu ještě nejakej čas a třeba se i dočkáme zjištění tazatele, že ejhle, mám to čistý.
V písku je určitě spousta bordelu, ale určitě tam není amoniak ani tam nejsou bílkoviny v nějakém významném množství. Alespoň pokud je to filtrační písek a ne nějaký nakopaný na zahradě i s žížalami.
Ale je, hledej šmudlo.
Tak konec srandy, ten zdroj je jednoznačně písek a může bejt jak chce vypranej, vždycky tam "něco" zůstane a od toho "něčeho" se prostě odvine doba, po kterou bude akvo vypadat ja vypadá, tedy nebude mít zcela ustanovenou nitrifikaci, to mlže trvat i dva měsíce.
Rozjížděl a už se to tu i diskutovalo. Ale vysvětli mi, co se asi tak může nitrifikovat ve skleněné krabici plné vody z vodovodu a filtračního písku. Není tam ani amoniak, ani žádný jeho zdroj.
Ha, ha, ha. Jak není co nitrifikovat? ty jsi nikdy nerozjížděl akvo bez rostlin?
nitrifikace mu nefunguje vůbec, když není co nitrifikovat, neasi
No co, jakej zákal, to ti jenom ne zcela funguje nitrifikace, ty rady o posílení této stránky jsou správné, zbytek je balast.
Není písek jako písek když ho zkusí odhalit zkazí tím něco?
Ja som používal kremičitý piesok bez dalšieho premývania.Vzhľadom na to,že sa tento zákal neobjavil vo všetkých založených nádržiach myslím si,že to majú na svedomí baktérie.Ak by bol kal v piesku,tak mám takéto všetky nádrže.Niekde sa tá nitrifikácia rozbehne skôr inde neskôr.Na začiatku to preto môže byť i nálevník.
No jo, ale co teda myslíš o původu toho zákalu? Je to kal, bakterie, co?
Dno absolutne nerieš.Pri použití kremičitého piesku je to normálne.Daj tam nitrifikačné baktérie - možno by momohli rastlinky ako anubias.Pridaj do filtrácie aktívne uhlie alebo ho daj len tak do dámskej pančušky.
Podľa mňa za pár dní problém vyriešený.Vodu samozrejme, jej časť normálne pravidelne meň.
Je to len a len o zábehu toho konkrétneho akvária.Dával som kremičitý piesok do viacerých akvárií a niekde som bol na tom úplne rovnako ako ty a niekde zákal vôbec nenastal.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 15
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 14372x