Rozpadající se listy rostlin
Starší reakce

Nemáte prosím někdo tušení, čím by to mohlo být? I nové listy se začnou rozpadat, jak je vidět na fotografii. Díky
Starší reakce
Rád bych se zbavil všech, ale nikdo je nechce

Tak vidíš sám že to není zas tak hrozné. Musíš snížit počet pávčat a bude to lepší.

Do prezentací dodány hodnoty měření lepšími testy

pH mi přijde OK, akorát NO3 je stále vysoké

Tak sám vidíš že v tom měření jsou ohromné chyby a nemá cenu se o nich skoro bavit.

Až koupím lepší test, tak provedu měření znovu. Podle toho papírku to tak vyšlo

Nezlob se na mě ale ta kohoutková voda je asi nesmysl to PH bude tak 8 a ne 6,8 to by jsi měl obsah CO2 38mg/l.

Zítra mi přijde kapkový test na NO3. Koupím i nějaký kapkový test na pH. Živorodky se snažím podarovat. A všem mockrát děkuji za ochotu pomoci

Zkus si pořídit kapkový test alespoň na pH všichni tady řeší akutní pokles pH ale teď to až tak rapidně nevypadá. Jediné co se z toho dá zjistit je velké množství dusičnanů. Vzhledem k počtu ryb se není čemu divit. Určitě přidej ty plovoucí rostliny a pokud to půjde omez krmení alespoň na polovinu. Uhlí ve filtru také ničemu neuškodí.

Jenom pro info přidávám výsledky papírkových testů po 50% výměně vody a test samostatné kohoutkové vody.
Týká se hygrophila corymbosa, na žádné jiné rostlině toto nepozoruji
Děkuji. Kořenů je tam opravdu spoustu a pokud by opravdu byly zdrojem problémů tak bych doporučil aktivní uhlí. Každopádně bych přidal nějaké plovoucí rostliny ty by mohli pomoci s NO3 a nemusely by se rozpadat. Ten problém se týká jen kryptokoryn nebo ho pozoruješ na všech rostlinách?


Fotky obou akvárií
Já bych pořád chtěl vidět aktuální fotky obou nádrží a i by mě zajímaly ty kořeny alespoň jedné rostliny vytažené z akvária. Prosím prosím

To je také možnost ale při tak vysokém KH to nepůjde tak snadno.

3 19.03.2019 16:38 Maq Jde to srazit i nitrifikací.
Z vodovodu ti teče skoro ph 8 a ty máš v akváriu podstatně méně. Takhle to jde srazit jen jedním způsobem a to jsou kyselé výluhy z kořenů. Další věc je NO3 zkus vyndat nebo ubrat kořeny a vyměnit několikrát 1/3 vody.

Parametry vstupní vody podle vodárny doplněny
Podívej se na prezentace. To druhé má 15 litrů a třetinu objemu také zabírá kořen. Pokud je to důvod, tak to v obou nádržích může smysl dávat...
A to první - 40 litrů, třetina kořeny, dvě rostliny a halda živorodek. Kdoví, co se tam děje...
Já se nechci opakovat ale proč v obou akváriích najednou přesto že bylo každé založené v úplně jinou dobu. Prosím nebert to jako útok nebo kritiku jen bych chtěl slyšet konstruktivní odpověď.
0 19.03.2019 10:31 Angus68 –
Re: Maq Já taky ne

Jen sem to někde našel v knížce s podobnou kresbou.
Podle mě jsi z toho udělal černou vodu, zřejmě moc kyselých kořenů na tak malý objem vody. V tom se moc rostlinám dařit nebude.

Vodu měním co to jde. Co nám to vlastně teče se nějak pokusím zjistit a objednal jsem nějaký lepší test. Tak snad to nějak dopadne

Já se už od včerejška snažím vymyslet jaký faktor by takhle rychle zničil rostliny aniž by se projevil problém u ryb. Nadbytek dusičnanů mi přijde jako důsledek toho že se rozpadávají rostliny ne jako příčina rozpadu.
Denislin: Každopádně by se hodila fotka obou akvárií a parametry vstupní vody alespoň z vodárny. Jelikož je možné že problém je už ve vodě asi bych vynechal to slavné " měn co nejčastěji vodu" alespoň do doby než budeš vědět co ti z kohoutku teče.
Edit: Další co stojí za pokus je vytáhnout jednu rostlinu a kouknout na kořeny.
Nadbytek dusičnanů? Ty jsi se s takovými projevy někdy setkal? Já se tedy přiznám, že o metu 100 mg/L jsem se nikdy nepokoušel...

Nevím, ale myslím si, že je to nadbytkem dusičnanů (NO3). Takto proděravělé listy tomu nasvědčují. I když ten delší, užší list mi napovídá nedostatek manganu protože tam stále pletivo je, ale hodně světlé
Aha, to jsem přehlédl. Tak špalek posunuji v galerii možných faktorů o pár stupňů níže. Ale pokud rostliny shazují nové listy, vidím problém mnohem spíš v něčem jiném, než v živinách.
Otrávené akvárko.
Podezřelým je ten velký špalek v tak maličkém prostoru. Nadzvedni ho, pozoruj a zblízka přičichni.
Tak odpadávají mi i nové listy rostlin

Tak měříš papírky a to jsou někdy dost velké nepřesnosti přesto 100 NO3 je dost velké číslo a z tím asi souvisí i nízké PH. Asi bych si vodu nechal někde změřit nebo koupil lepší testy.

Taky mě to napadlo proto sem se ptal na pH ale při pH 6.4 mi to nepřijde v low-tech akváriu pravděpodobné. Možná spíš jestli neblokuje nadbytek jiného prvku příjem železa ale na to už jsem málo badatel tak nevím na jaké prvky se zaměřit.
Napadlo mě, že by to mohlo být třeba nedostatkem železa? Protože se to děje u obou akvárií. A v tom jednom je pouze betta, takže ryby za to nemůžou

Koukni na prezentace je to v měření, tento problém se vyskytuje u obou akvárií.
Někdy takhle podobně ožírají rostliny některé ryby, hlavně ancistrusi.
Mohu se zeptat co to znamená?


Zdravím, poradíte mi prosím čím může být takovýto rozpad rostlin? Děkuji
Abych to ještě trochu zamotal tak já mám rostliny velmi na husto a některé mají spodní listy krásné (pogostemon stellata, Proserpinaca palustris) a ostatní mají listy horší, Hygrophila má spodní listy dokonce dírkaté. Takže na teorii o transportu živin asi něco bude protože u mě čím rychleji rostoucí rostliny tím horší spodní listy.
P.S. pokud bude zájem fotky zítra doplním dnes už je v akváriu tma.
Edit: musím souhlasit s tím že v tomto případě se Václav choval naprosto korektně.
Myslím si, že je druhá varianta pravděpodobnější (tedy alespoň u mě) a to proto, že mi v čisté vodě napohled odumíraly spodní listy zatímco v jiném akva byly celé olistěné a voda nebyla moc čistá ale zase ta poznámka s řasami je podmíněná počtem rostlin.
3 14.03.2019 16:37 Maq Já si k tématu odumírajících spodních listů myslím, že to závisí ještě na jiných věcech. Já tedy pěstování rostlin nezvládám - jak nám Václav laskavě vysvětlil - ale moje stonkovky mají pěkně zdravé listy odspoda až nahoru.
Teď je otázka, proč? Mám dvě hypotézy:
(1) Mám čistou vodu. Tím pádem starší listy nečelí tak velkému náporu mikrobů a řas. Udržet je není pro rostlinu taková námaha a asi se jí to vyplatí.
(2) Mám vyvážený poměr živin. Možná to funguje tak, že když je celkově živin dost, ale nějaká živina v relativním nedostatku, rostlina tzv. remobilizuje nedostatkové živiny ze starších listů do růstových vrcholů, a tím pádem ty staré listy jsou do pryč. Při rovnovážném, byť nebohatém zastoupení živin, rostlina k remobilizaci sahat nemusí.
Starší reakce


Na kytkách se dělají hnědé flíčky,vyrostou nové listy a za cca 14 dní list má flíčky. Lístky trávy jakoby uhnívali. Nevíte čím to je? Díky. CO2 přidávám z fkašky - ph 6,6 stálé viz profil.
Bioflor master jsem zkoušel.Ještě jsem si vzpomněl že jsem dokupoval plovoučky nemůže mít nedostatek světla?
Přidat reakci
1 ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24399x