Rozpadající se listy rostlin
Vím
.
klasika, kryptokorynová nemoc. Změna podmínek v akváriu, což zřejmě víš ...
Starší reakce
Omlouvám se za "zavařovačku", nevím proč se mi do hlavy vloudila představa klasické čtyřiapadesátky brutto. Snad proto, že půlku akvárka na fotce zabírá jeden echinodor.
Tobě se zdá 100 litrů zavařovačka.
Bordel voda.
To akvárko bylo přerybněné už předtím, dokoupili jste rostlinky, to je dobře, ale taky ryby, a to je moc moc špatně. Krmíte ty živorodky s láskou, tj. hodně, a ony do toho septiku kakají a kakají...
To dokáže odrovnat i ty rostliny.
Měnit vodu pravidelně, min. 50% týdně. Omezit výrazně krmení a odkalovat. Zredukovat počet ryb, výrazně, nejlépe všechny pryč a pořídit si rybky, které se do takové zavařovačky hodí.
Na chemii, hnojení apod. zapomeňte. Septik se nehnojí a ani savo ho nevyčistí.
0 18.05.2017 18:12 pepi – listy
Starší reakce
A vona to bude kombinace.
Roztomilá rybička bude uchráněna prvotnímu hněvu a za nějaký čas...
Edit: Nemusím mít pravdu za každou cenu, jenom vidím že tam držkolezci nepatří tak jako tak, už teď je přešpindírováno.
Já si myslím totéž, ale počkáme, jak vypadají mladé listy. Na té poslední fotce je to sice vidět, ale počkáme na potvrzení.
0 20.04.2017 20:24 pepi – víc info
Akva máme u přítele doma, zítra nebo pozítří víc pofotím a popíšu. Zatím všem moc děkuju za názory
Tak keď už ma povzbudzuješ - mne takto vyzerali rozpadajúce sa listy na začiatku, keď prelistovával. Ale nie až v takom rozsahu wtz.
Je to poškození i na nejnovějších listech, nebo jenom na těch starších?
Tak nikdo není neomylnej.
Právě mlaďoši, podle toho jak jsem to pozoroval brousí kraje listů, ovšem rád si počkám na názory dalších.
Čo som videl ožraté echináče, tak boli načaté od stredu, okraj bol celý. A rozhodne to takto nežltlo.
Keďže si však uvedomujem, na koho odpoveď reagujem, zapíšem si za uši, že i takto to môže vyzerať, right?
To jsem nechtěla slyšet ikdyž tak trochu tušila.. :( a nepomůže speciální krmivo pro ně nebo je něčím přikrmovat?
Úplně se mně jich zbavovat nechce. Jako druhá možnost mě napadl nedostatek světla, protože jsme kvůli špatné vodě dali na radu a snažili se nějakou dobu úplně minimálně svítit.
No, já si myslím, že už po nocích makají a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.
Moje rada zní, buď držkolezci a nebo echináč, volba je na tobě.
Ano, dva, máme je asi 3 týdny a jsou zatím docela malincí.
A ancistruse v akváriu máš?
0 20.04.2017 19:13 pepi – rozpadající se listy
Starší reakce
Vždycky to nemusí být železo, stejné příznaky má i nedostatek NO3.
Vapnik asi ne. Predpokladam kdyz se mi ve velkem dela vodni kamen, tak vapniku tam bude dosti. Pred casem jsem si nechal poslat nejake hnojeni v prasku,ale nekde jsem to schoval. Az to najdu napisu tady co to je. Snad me nekdo poradi jestli to vubec do akva davat..tak mam Ferox complete a K2SO4.
To opravdu vypadá na nedostatek některých prvků ve výživě.
Zkusil bych přihnojit železem (nejlépe ve směsi s dalšími mikroprvky). A pokud máš měkkou vodu, mohl by chybět i hořčík, snad i vápník.
Starší reakce
Tak to je vážně prezentace na powerpoint. Prezentací jsem pochopil více fotek v řadě jak dochází k rozpadu. Díky
Ještě jednou ti říkám založ si prezentaci nádrže. Aby ti někdo poradil musí vědět spoustu dalších informací. Např. Co máš za vodu, jaké světlo a jak dlouho svítíš, co máš za dno a jak vysoké, jaké rostliny a kolik jich je, co máš za ryby a kolik, celkové foto nádrže. Jaký máš filtr a jak se o něj staráš atd.
Udělej si prezentaci a pak ti může někdo lépe poradit. Ty listy co jsou na obrázku jsou emerzní a takhle dopadnout musí ty jsi měl už dávno ustřihnout.
Vypada to na malo zivin. Kompletne z tech fotek je patrne, ze rostliny jsou povadle. Jak casto menis vodu ? Protoze nemas vyplnenou nadrz, tak se neda podivat na nejaky prehled...
Ty fotky jsou zaměřené na již kompletně mrtvé listy, z těch se už moc poznat nedá. Lepší by byly fotky rostlin ještě živých a vykazujících nějaké potíže.
Dobrý článek k věci je zde:
akvarijni-hnojivo.cz/… 0 26.12.2016 22:10 Jurka – Šípatkovec a Bahnatka
Mohl by mi prosím někdo poradit? Od září mám funkční akva. Vše funguje, rybky žijí, množí se, rostliny se rozrůstají...Vše bylo OK, ale asi před měsícem se začaly rozpadat a uhnívat listy Echinodorus grisebachii 'Bleherae' a bahnatce Limnophila sessiliflora začaly odumírat staré listy a někdy uhnívat spodní část stonku. Obě rostliny se i dál rozrůstají, ale výrazně pomaleji a u šípatkovce se začnou rozpadat i nové listy. Zkusil jsem už i dosypat jemný (2-4mm) štěrk ke kořenům, ale zlepšení žádné. Být to suchozemská rostlina, tak bych možná počkal na jaro, ale v tomto případě to asi nemá smysl.
Starší reakce
Vidím to jako romant. Chce to pravidelnost v údržbě, ne jednou za čas. Kryptošky mají rády svůj klid, takže když jim ho narušíš za delší dobu, tak rozpadem rády reagují. To samé, pokud vyměníš najednou hodně vody. Jestli měníš 50 l vody, tak tady bych ubrala tak na 40l týdně. A hlavně odstraň všechny špatné listy, mohl by se ti zhoupnout dusík. Pokud se rozpadnou všechny listy, tak kryptošky nevyhazuj, zase obrazí.
Za mě bych ještě dal vinu tekutemu co2 kor jestli jsi to třeba nalil v blízkosti této rostliny. Kryptosky jsou na to opravdu citlivé, ale buď v klidu, zase obrazi a příště to aplikuj v jiném místě a vůbec, jestli tím nehubis řasy, vůbec to tam nelej
Nezasahovat a po nějaké době zasáhnout v podobě výměny vody a bláto je nanovo. Chce to nějaký stejný rytmus, držet třeba týdenní, ale pravidelnou výměnu.
přesně tak
Vše tomu napovídá, doporucení? nezasahovat nyní do akva a nechat to přirozeně probehnout? M
no za mě bych řekl, že je to typická "kryptokoryní nemoc" způsobená náhlou změnou podmínek, tou výměnou vody...
Starší reakce
Máš několik možností buď akvárium přizpůsobit vodě (sehnat rostliny do tvrdší vody), nebo vodu akváriu. To povětšinou znamená reverzní osmózu.
Cichlidy z afrických jezer snesou tvrdou vodu spíš, ale není pravda, že v těch jezerech je tvrdá voda. Takže některé náročnější druhy by asi taky nebyly zrovna potěšené.
Takže co s tím? Jít do Malawi/Tanganyika ?
Aha, tak tohle me nejak minulo. Diky
Tak ja proste pockam, az se prelustuje :/
0 03.11.2016 11:06 kocmim – Chybi mi mangan?
Ahoj, pred cca mesicem jsem si koupil Echinodorus, a zacali se mi tam delat otvory v listech... je to prirozene nebo mi chybi mangan ci delam chybu nekde jinde?
PS: Nicim nehnojim
Děkuju za vysvětlení, toto jsem neznal a je to zajímavé!
Podle té tabulky máš dost vysokou KH (KNK) 5,8 x 2,8 = 16,24 mmol/ x 2,8 = KH Jestli to počítám správně. To není zrovna ideální voda pro tvojí J. Ameriku.
Prosím o radu ,
Rostlinám se nedaří. Akva založené už pulroku
Listy jsou derave zlutnou Kobercovky nemám
Začal jsem dávat tekuté CO2, raselinovy vyluh.
Osvětlení: není to ideál ani to nejhorší. Svítil jsem 12 hod denně 80watt cca 7.000lum
Hodnoty vody původní ( to největší políčko)
Teď jsem je nemeril nemám čím
Par hodnot zmereno
Puškvorec může mít kořeny i oddenky trvale ve vodě, dokonce i v anaerobním bahně, protože z listů dolů do nich vede provzdušňovací pletivo (zvané "aerenchym"), které tamní buňky zásobuje kyslíkem. Právě proto by listy měly být na vzduchu, tj. nad hladinou.
Jsou-li listy pod vodou, je rostlina odkázaná jen na příjem kyslíku difúzí přes svou pokožku. Tato pokožka je však vybavena silnou vrstvou izolační kutikuly (pokud listy vyrostly nad hladinou, pak i pomocnou vrstvičkou vosku), takže difúze kyslíku je mnohem obtížnější než u klasických vodních rostlin. To je jeden z důvodů, proč tyto rostliny v akváriu dlouhodobě neprospívají, pouze živoří. Druhým důvodem je specifické uspořádání asimilačního pletiva v listech, které-zvláště u puškvorce – vyžaduje vysokou intenzitu světla. Acorus by mohl trvale vegetovat za podmínek velmi vysokého obsahu kyslíku ve vodě a velmi vysoké intenzity osvětlení.
Potvrzuju - já kdysi nechal acorus trčet polovinu (dvěma třetinami) z akvária a rostl. Nebylo to vyloženě něco extra, ale rostl.
Bohužel máš acorus celý potopený, kdyby tak nejméně 1/3 - 1/2 koukala z vody tak to rostlina vydrží. Měl jsem ho takhle v jezírku celoročně jen to byl ten zelený, tyto panašované rostliny budou asi háklivější.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24313x