Rozpadající se listy rostlin
Něco podobného s tou teplotou jsem taky zaznamenal, akorát s umělým světlem a topítkem. Hnal jsem teplotu do 28 stupňů, dál jsem nešel. I jsem viděl nějakou studii fotosyntézy, která se pro testované rostliny lámala někde u 30 stupňů.
vaclav: Založil jsem za poslední dva roky asi 20 akvárií až miniakvárií a nemám pocit, že by se po půl roce, roce rostlinám přestalo dařit. Pokud se rostliny chytnou, je progres lineární - čím víc se jim daří, tím víc se jim daří. Problémy mohou nastat se změnami.
Zacharka: Podle mě by to mělo s teplotou fungovat spíš obráceně - čím vyšší teplota, tím víc světla. Mám několik nádrží na odpoledním slunci a v největších vedrech mi vyloženě bublaly a rostliny bujely. Dávám aktuální fotku 4l miniakvária fungujícího přes dva roky, které mělo v létě občas teplotu vody 30 a víc (loni jsem jednou naměřil teplotu vody 34°C). Jen občas doleju vodu, nic víc. Sagittaria subulata. Porovnej s fotkou ze začátku léta
rybicky.net/fotogalerie.php… Takto se jí dařilo přes letošní léto a na odpoledním slunci. Porovnej výsledek mé minimální péče a nulových nákladů s tím, co děláš ty.
P.S. Nicméně, abych byl upřímný - moje "minimální péče" vychází z určitých zkušeností, díky kterým se mi občas povede něco na úvod použitelně nastavit.
Vycházím z tvé prezentace: CO2: první 3 mesíce CO2 Vital od Rataje Pokud už dodáváš plynné CO2 připrav se na to že budeš muset přihnojovat.
Děkujeme za radu,trochu to pročistíme a přihnojíme.
Poznámka: CO2 přidáváme z CO2 setu (kyselina citronová a soda) a indikátor je pořád zelený, takže CO2 by mělo být dost.
Nově založená akvária ze začátku pár měsíců až rok jedou bez problémů a pak nastane změna a rostlinám se přestane dařit. Spolu z velkou teplotou a slabým světlem se tomu ještě pomůže. Chce to udělat průvan vytrhnout pár rostlinek a podívat se jim na kořeny jestli jsou čistě bílé a když ne tak pořádně odkalit vyměnit několikrát za sebou část vody. To tekuté CO2 je veskutečnosti 1,5% desinfekce (glutaldehid) pomáhá hlavně na ruduchu ale uhlíku z něho moc není. Pokud to nepomůže chce si pořídit nějaké testy a zjistit co v akváriu schází nebo přebývá a zkusit ze začátku třeba hnojivo do dna.
Starší reakce
Já bych to naopak zas tak rychle nestříhal. Dokud se zelená nebude převážně odumřelý, tak to zas taková zátěž není a rostlina si z něj pořád bere potřebné prvky a živiny.
rozhodne by som ho odstrihol pri koreni. Rozpadajúce listy zaťažujú systém a u teba o to viac že je to nové AQ
mám ten list odstrihnúť??? Niekde pri koreni,alebo staci len ten list odstrihnúť... ??
Ten echináč je podle mě emerzní (vypěstovaný na suchu). Ty listy neokusuje žádná ryba, ani šnek. Odcházejí, neboť neumějí "žít" pod vodou. Minimálně jeden další list je na odchodu (ten s hnědými flíčky). Postupně odejdou všechny. Zároveň i brzy začnou růst submerzní listy a budou mít jiný vzhled než ty původní.
No jestli je nádrž až takhle čerstvá, tak bych rostliny neřešil vůbec. Ony opravdu potřebují čas na aklimatizaci. Ale spíš bych v následujících týdnech velmi pozorně sledoval ryby, jestli nechcípají. A měnil bych vodu.
Ano Tomas aj Fid0 som ja ,len na mobile som nebol prihlaseny ... áno je to nová nádrž od pondelka takže nemá ani týždeň,takže mám počkať či sa to bude robiť ďalej ???
Ty jsi Fid0?
Na jeho fotky jsem reagoval. A ta nádrž opravdu vypadá dost nově. Takže podle mě reakce na nové prostředí spíš než okus. O tvé nádrži ale nevím skoro nic, takže bych jen věštil.
Edit: Vypadá to, že jsi opravdu Tomas i Fid0. Piš tu prosím pod stejným jménem. Protože kdo se v tom pak má vyznat
No rastlina vypadá okusane a iba 1 list... Ostatné su OK
Podle mě tohle nedělá žádná ryba. Nádrž vypadá čerstvě, takže bych řek, že se rostlina teprve aklimatizuje a nějaký ten list shodí.
Vytvor si najprv prezentáciu nádrže.
0 21.09.2018 07:57 Tomas – List
Este tam mam jedneho prisavnika...Krunýřovec jehlicovitý
0 21.09.2018 07:51 Tomas – List
Ahojte. Prosim o realnu radu ktora ryba dokaze ohlodat list z tohto zoznamu : danio pruhovane, aterinka diamantova, neonka cervena alebo gurama zlata... Nasiel som si jeden list dost osklbany a hladam pricinu
dakujem
Já bych trochu na svícení přidal. A dal bych pod tu kytku něco výživného ke kořenům. Ten platinum soil už bude možná vyčerpanej.
Nemáš kompletní údaje o zdrojové vodě (dusičnany a další živiny)? Většinou to na stránkách vodáren bývá nebo jim stačí napsat. Jak dlouho svítíš?
Jde o zelenou lagunu, ale prezentace je neaktuální (odpoledne napravím).
Osvětlení mám Tommi Led 12w bílé spektrum.
Vodu měním cca po dvou týdnech 1/3, zdrojová voda má PH 7,6, tvrdost 11°, vždy minimálně 24 hodin odstátá.
Ahoj. O kterém akvarku je řeč? Jak jsi na tom s osvětlením? Co zdrojová voda? Jak často měníš?
Zdravím, už jsem s tím otravoval na FB, ale zeptám se i tu.
Nevíte co mu chybí? Tipl bych mangan nebo draslík.
V nádrži jsou pouze krevety (a pár levatek), teplota 23°, PH 7,2, uhličitanová tvrdost 11°, mikro a makroprvky jsem neměřil (nevlastním potřebné testy).
CO2 nepřidávám, nehnojím, jako dno je použitý platinum soil.
V nádrži je ještě microsorium a lomariopsis, ty jsou bez potíží.
Starší reakce
Když já si říkal, že gupky všechno sežerou a k pancéřníčkům se nic nedostane. Jdou i po jejich tabletách. Nehledě teď na spoustu malých raků. Zkusím krmit tedy jen jednou denně.
Myslím redukci žrádla. Překrmuješ. Když s tím přestaneš, i šneci postupně ubudou.
Myslíš redukci žrádla, šneků nebo oboje?
Gupek už je jen 6, chobotnatky je postupně zlikvidovaly. Dávám jim trochu vloček nebo granulí, plus další vkládám rovnou pod vodou, aby popadaly k pěti pancéřníčkům.
Pro ně a hlavně pro mladé raky drobím ještě tablety pro ryby dna (tři nejmenší a tři střední, někdy ještě jednu velkou).
Začalo to zničeho nic, myslím, že už před tím bylo v akvárku hodně šneků.
Vypadá to, že těch šneků je tam opravdu hodně. Což znamená, že mají hodně žrádla. To dále znamená, že v akváriu je tuze hodně organických látek.
Zaměřil bych se na jejich redukci. Ocení to i rostliny.
Zhruba před měsícem se na hnědovce začaly dělat hnědé tečky, které přecházely v dírky. Některé listy vypadají jako vykousané. Dělo se to u starých i nových listů. Do té doby se to nestalo. Rostliny se nepřesouvaly, některé až ke konci období, ale to už byly poškozené.
Polysperma začala mít dírky v listech. U spodních bych to po zasazení ustřižených vrcholků pochopil, ale dělo se to i u nových a vrcholových listů, ne všech.
Dírka v listu se objevila i u Cryptokoryny, ale jen v jednom a zůstala, velikost se nezměnila.
U Limnophily občas plavou uhnilé kousky, ale to přisuzuju pravidelnému prostřihu a zasazování vrcholů.
Proč se tak děje?
Kolísání CO2 během cca dvou týdnů?
Málo světla v případě Polyspermy v rozích akvária?
Spousta snad hladových šneků, viz fotky v dalším postu?
Draslíku i dalších prvků je myslím dost, poslední měření:
NO3 25, Fe 0,2, K 10, Mg 6-7, Ca 30, PO4 3, PH 7, GH 5-6, KH 3-4.
Starší reakce
Děkuji na prezentaci zapracuji...
Je to alternanthera, velmi náročná rostlina. Pravděpodobně na ní nemáš podmínky. Ale chce to prezentaci nádrže, takhle bez informací těžko soudit.
0 14.08.2018 09:22 mailla – Prosim o radu
Dobrý den,prosim vedel by nekdo co schazi teto rostlince?
Mam ji asi mesic.
Dekuji
Starší reakce
Dobry den. Vedel by mi prosim niekto poradit co moze sposobovat vznik tychto vyhnivajucich dierok v peknych zdravych listoch? dakujem pekne
Starší reakce
Jája napsala: Skoro bych řekla, že ta světle zelená stonková rostlina na druhém obrázku nebude akvarijní.
Přesně.
Podle mě nějaká Dracaena.
Skoro bych řekla, že ta světle zelená stonková rostlina na druhém obrázku nebude akvarijní.
Tá trávu pripomínajúca rastlinka najskôr nie je eleocharis, ale Liaeopsis mauritana. Súhlasím s Jirkou: kúp Hygrophilu a bude to ok
Co se podívat trochu zpátky v příspěvcích, určitě najdeš odpověď.
Starší reakce
Vodárny mají na svých stránkách rozbor vody.
Anthrax napsal: Ahoj, prvně, než si koupíš nějaké testy, si zjisti, co ti teče doma z kohoutku a vypiš to do prezentace.
A jak to bez těch testů zjistím?
Starší reakce
Kup ještě 2x tolik hygrophily, zasaď ji, kde je to slabší a bude dobře. Ostatní neřeš.
Anubias, sagitárie, emerzní list dtto, Hygrophila, Eleocharis. Přímo druhy si najdi sám v atlase.
Ahoj, prvně, než si koupíš nějaké testy, si zjisti, co ti teče doma z kohoutku a vypiš to do prezentace.
0 13.12.2017 21:05 komec – Rozpadající se listy 2 rostlin z 5
Ahoj, v akváriu, které mám asi 2 měsíce mám 5 rostlin. 3 jsou tam cca 1 měsíc, 2 mám nové 13 dní. Bohužel je až na 1 nedokážu identifikovat, nezapsal jsem si v akvaristice názvy :( 1 starší a 1 nové rostlině se daří průměrně, 1 starší rostlina je už asi 3x větší a 2 se nedaří vůbec. Čím to může být způsobeno? Předpokládám, že nevhodným složením vody. Můžete mi prosím poradit, jak problém řešit? Samozřejmě uvítám, pokud by mi někdo mohl říct také názvy rostlin, abych si byl schopný zjistit víc. Díky. Používám hnojivo Bivoj kuličky, koupím ještě tekuté hnojivo a Ph testy na vodu. Také jsem si všiml, že krunýřovci zlatí "ztratili" barvu a jsou spíše bílí.
Starší reakce
Ten článek jsem četl. Přišlo mi, že jako hlavní metoda prevence je výměna 1/3 vody týdně, což praktikuji...takže pokud budu tento postup aplikovat i nadále, tak by se časem měly dostavit výsledky? To by bylo ideální, nerad bych do akvária nějak zasahoval...
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24313x