Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozpadající se listy rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Rozpadající se listy rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2019 09:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DenisLin
Podle mě jsi z toho udělal černou vodu, zřejmě moc kyselých kořenů na tak malý objem vody. V tom se moc rostlinám dařit nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2019 09:24 Muž DenisLin [7] Re: Smetany
Vodu měním co to jde. Co nám to vlastně teče se nějak pokusím zjistit a objednal jsem nějaký lepší test. Tak snad to nějak dopadne hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2019 08:44 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Já se už od včerejška snažím vymyslet jaký faktor by takhle rychle zničil rostliny aniž by se projevil problém u ryb. Nadbytek dusičnanů mi přijde jako důsledek toho že se rozpadávají rostliny ne jako příčina rozpadu.
Denislin: Každopádně by se hodila fotka obou akvárií a parametry vstupní vody alespoň z vodárny. Jelikož je možné že problém je už ve vodě asi bych vynechal to slavné " měn co nejčastěji vodu" alespoň do doby než budeš vědět co ti z kohoutku teče.
Edit: Další co stojí za pokus je vytáhnout jednu rostlinu a kouknout na kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2019 08:26 Maq Re: Angus68
Nadbytek dusičnanů? Ty jsi se s takovými projevy někdy setkal? Já se tedy přiznám, že o metu 100 mg/L jsem se nikdy nepokoušel... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2019 07:34 Angus68 Re: DenisLin
Nevím, ale myslím si, že je to nadbytkem dusičnanů (NO3). Takto proděravělé listy tomu nasvědčují. I když ten delší, užší list mi napovídá nedostatek manganu protože tam stále pletivo je, ale hodně světlé hmm

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2019 01:53 Maq Re: Smetany
Aha, to jsem přehlédl. Tak špalek posunuji v galerii možných faktorů o pár stupňů níže. Ale pokud rostliny shazují nové listy, vidím problém mnohem spíš v něčem jiném, než v živinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 22:12 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Proč v obou akváriích?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 21:32 Maq Re: DenisLin
Otrávené akvárko.
Podezřelým je ten velký špalek v tak maličkém prostoru. Nadzvedni ho, pozoruj a zblízka přičichni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 21:27 Muž DenisLin [7]
Tak odpadávají mi i nové listy rostlin :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 10:31 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DenisLin
Tak měříš papírky a to jsou někdy dost velké nepřesnosti přesto 100 NO3 je dost velké číslo a z tím asi souvisí i nízké PH. Asi bych si vodu nechal někde změřit nebo koupil lepší testy. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 10:07 Muž Smetany [1226] Re: DenisLin
Taky mě to napadlo proto sem se ptal na pH ale při pH 6.4 mi to nepřijde v low-tech akváriu pravděpodobné. Možná spíš jestli neblokuje nadbytek jiného prvku příjem železa ale na to už jsem málo badatel tak nevím na jaké prvky se zaměřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 08:56 Muž DenisLin [7] – Rozpad listů
Napadlo mě, že by to mohlo být třeba nedostatkem železa? Protože se to děje u obou akvárií. A v tom jednom je pouze betta, takže ryby za to nemůžou :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:53 Muž DenisLin [7] Re: Smetany
Koukni na prezentace je to v měření, tento problém se vyskytuje u obou akvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:52 Muž DenisLin [7] Re: vlka
Nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:27 Muž Smetany [1226] Re: DenisLin
No mě by zajímalo pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:24 Maq Re: DenisLin
Někdy takhle podobně ožírají rostliny některé ryby, hlavně ancistrusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:21 Muž vlka [3443] Re: DenisLin
Máš v AQ ancíky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:17 Muž DenisLin [7] Re: Maq
Mohu se zeptat co to znamená? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:11 Maq Re: DenisLin
Ancistrusová nemoc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 19:29 Muž DenisLin [7] – Rozpad listů
Fotka k příspěvku Zdravím, poradíte mi prosím čím může být takovýto rozpad rostlin? Děkuji
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2019 21:02 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Abych to ještě trochu zamotal tak já mám rostliny velmi na husto a některé mají spodní listy krásné (pogostemon stellata, Proserpinaca palustris) a ostatní mají listy horší, Hygrophila má spodní listy dokonce dírkaté. Takže na teorii o transportu živin asi něco bude protože u mě čím rychleji rostoucí rostliny tím horší spodní listy.
P.S. pokud bude zájem fotky zítra doplním dnes už je v akváriu tma.
Edit: musím souhlasit s tím že v tomto případě se Václav choval naprosto korektně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2019 17:04 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Myslím si, že je druhá varianta pravděpodobnější (tedy alespoň u mě) a to proto, že mi v čisté vodě napohled odumíraly spodní listy zatímco v jiném akva byly celé olistěné a voda nebyla moc čistá ale zase ta poznámka s řasami je podmíněná počtem rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2019 16:37 Maq
Já si k tématu odumírajících spodních listů myslím, že to závisí ještě na jiných věcech. Já tedy pěstování rostlin nezvládám - jak nám Václav laskavě vysvětlil - ale moje stonkovky mají pěkně zdravé listy odspoda až nahoru.
Teď je otázka, proč? Mám dvě hypotézy:
(1) Mám čistou vodu. Tím pádem starší listy nečelí tak velkému náporu mikrobů a řas. Udržet je není pro rostlinu taková námaha a asi se jí to vyplatí.
(2) Mám vyvážený poměr živin. Možná to funguje tak, že když je celkově živin dost, ale nějaká živina v relativním nedostatku, rostlina tzv. remobilizuje nedostatkové živiny ze starších listů do růstových vrcholů, a tím pádem ty staré listy jsou do pryč. Při rovnovážném, byť nebohatém zastoupení živin, rostlina k remobilizaci sahat nemusí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 18:21 Muž deeny7 [0] – Podobný problém :/
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Na kytkách se dělají hnědé flíčky,vyrostou nové listy a za cca 14 dní list má flíčky. Lístky trávy jakoby uhnívali. Nevíte čím to je? Díky. CO2 přidávám z fkašky - ph 6,6 stálé viz profil.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 16:06 Muž Robin151 [11] Re: vaclav
Bioflor master jsem zkoušel.Ještě jsem si vzpomněl že jsem dokupoval plovoučky nemůže mít nedostatek světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 15:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Robin151
Čím si hnojil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 16:23 Muž Robin151 [11]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den
Chci se zeptat jestli nevíte co chybí rostlinám na obrázku. Zkoušel jsem hnojit po týdnu nijak nezareagovaly.

Všem díky za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 13:39 Pavoltrnava Re: drvi
Pekný deň. Prísavník je krunýrovec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 11:07 Žena drvi [2894] Re: Pavoltrnava
Přísavníci jsou krunýřovci? Ti si rádi ohoblují nějaký ten list. Navíc, to akvo je ještě čerstvé, třeba ty listy reagují na změnu, můžou mít málo světla...
Já bych ale vsadila na ty ancáky, Otíci jsou v pohodě, ty listy nelikvidují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 00:45 Pavoltrnava – Problém listov
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pekný deň prajem.
Chcel by som vás požiadať o radu. Aktuálne mám v akváriu problém s odumieraním listov rastlín (viď. priložené foto). Listy sú niekedy priehľadné, ako keby drevené a odumierajú resp. sa mi zdá, že odhnívaju. Jedná sa ako o staršie rastliny tak aj o novo doplnené.

Parametre vody sú: NO3 ~25mg/l, NO2 =0mg/l, GH ~ 14, PH ~ 7,2-7,6, CL2 = 0, CO2=10-20mg/l. Iné zložky nemeriam.

Ryby v akváriu: 2 prisavnikov, 7 Otikov, 11 Rasboriek galaxi, 15 neóniek a 2 krevety Japonica a jedna bojovnica.

Zvažujem či náhodou otíci alebo prísavnici nerobia nejakú škodu na listoch. Ďakujem za každú radu a napad.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 15:52 Muž nekdo [353] Re: Skrblík
power tabs:

NP fertilizer 1.8 + 2.5 with trace nutrient on clay using clay minerals and fertilizer
1.8 % N total nitrogen; 2.5 % K2O total potassium oxide, 1.2 % water-soluble
potassium oxide, 2.37 % Fe total iron, 0.0067 % water-soluble iron; 0.023% Mn total manganese
Net weight: see information on pack
Marketed by: Dennerle GmbH, D-66981 Münchweiler, Germany
____________________________________________________________________________________________________________

Starting substances: 72 % bentonite, NPK fertilizer 10+4+with trace nutrients
Secondary constituents: 2.06 % K2O total magnesium oxide, 26.6 % organic matter;
Preserving agents: Pressing agents: Povidone, hypromellose, magnesium stearate, silicon dioxide; tablet shell
with hypromellose, titanium dioxide, colouring agent
Storage instructions: Store in a dry place at room temperature. Protect from heat and frost. Keep
out of reach of children and pets.
Specified mode of use: For fertilizing ornamental plants in aquaria only. See above information on
use for detailed description of usage and dosing.
Note: Official advice is to take precedence over our information.
____________________________________________________________________________________________________________

Additionally contains: 0.21 % P2O5 phosphate, 0.0037 % B boron, 0.0022 % Cu copper, 0.0008 %
Mo molybdenum, 0.0068 % Zn zinc

zdroj:
dennerle.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 15:41 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
To je na hranici měřitelnosti a musíš počítat z nějakou chybou, takže 20 by bylo asi lepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 12:52 Muž Skrblík [9] Re: vaclav
no3 max 10..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.01.2019 12:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
Pro těch pár echináčů není potřeba nějaké speciální hnojivo. Máš tam duplicitní věci spíš bych si hlídal NO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 07:47 Muž Skrblík [9] Re: vaclav
Bivoj : K Mg Fe Mb Cu Zn B

power tabs - tezko rict - kupoval jsem na doporučení ve sklorexu

clay balls: K, P N Fe


Ale co v tom doopravdy je, to nikdo nevi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 23:15 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Skrblík
Víš co ty hnojiva obsahují? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 21:54 Muž Smetany [1226] Re: Skrblík
Otázka zněla co chybí rostlinám a Vlka ti odpověděl "kamarádi" :-) což je klidně možné. Hodně svítíš cočkuješ a v tomhle režimu (ještě když není akva plné rostlin) se každá chyba ukáže hrozně rychle. Jestli se ptáš na konkrétní prvek asi bude lepší zeptat se testů ale moc bych jim nevěřil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 21:48 Muž Skrblík [9] Re: vlka
Vlku, kolik mám nebo nemám rostlin je moje věc. Kazdemu se libi neco jineho. Otázka zněla jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 21:07 Muž vlka [3443] Re: Skrblík
Na těch tvých 470 litrů tam máš podle mě žalostně málo rostlin. V chemii se nevyznám, zatim se ji bráním zuby nehty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 20:35 Muž Skrblík [9]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý večer. Prosím co chybí rostlinám viz foto. Hnojim Bivojem od Rataje a Power tabs od Dennerle a clayballs od profiplants.

Dekuji za odpověď
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2018 10:57 Žena Zacharka [0]
Fotka k příspěvku děkujeme všem za rady.

Pokusím se to nějak shrnout.

CO2 jsme přidávali po založení akvária, kdy jsme měli trochu náročnější rostliny. Po té, co jsme je vyměnily za ty současné, CO2 jsme přidávat přestali. Vše rostlo i bez toho. Znovu jsme začali až nedávno, kdy rostliny začali degradovat.

Výkon světla je pořád stejný, akorád některé fotky jsou ve dne a některé večer, tak to možná vypadá různě.

Kořeny byly víceméně v pořádku.

Po té, co jsme přihnojili (rataj a tablety do substrátu), se zdá, že to začíná opět růst (viz. foto), až na Limnophila sessiliflora (nejsem si jistý, jestli se tak jmenuje :(), ta zatím nic moc.

Ještě zkusíme trochu toho železa.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2018 21:44 bublina Re: Vip Re: Zacharka
bohate postaci kdyz se vrati na davkovani rataje 4x v maximu i 6x mesicne a jako bonus 1x mesicne vymena max vody. + 1x za 14 dnu 1/3
+ bych pridal davkovani 1/2 P dle znamych metod a pak bych neco ladil. dokud to neporoste ze to roste jak plevel tak to vlastne neroste
resit NPK zdroje a tvrdost a pak neni problem
akvarium bylo zjevne narostle na docela velkou denni spotrebu ale vstupy neodpovidaj a dopadlo to jak melo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.09.2018 09:44 Muž Vip [32] Re: vaclav
Václave, nechytej mě úplně za slovo ;-) . Vím, že je v akvaristice déle. Jen myšlenka byla směrem k ...... Když vzpomenu zpětně, tak kolem roku 2007, tu měl C02 tak jeden člověk ze sta. Během let a velkeho boomu co2 se reklama rozrostla a dnes má skoro každý nový akvarista pocit, že to musí mít a bez toho to nejde. Jenže 3/4 lidí si nic nepřečtou, jen to pustí do akva a ve finále je z toho více problémů než užitku. Snad si rozumíme, nebylo to myšleno nijak zle X-) . Jen to zrovna tady vidím jako zbytečnost a komplikaci, vzhledem k osazení nádrže.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2018 09:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vip
Proč dneska každý blbne s CO2" ? .......// asi je to moderní,že ... a bez toho zázraku to nejde,že. Tak CO2 se používá více jak 20 let takže nic nového to není. Pěstovat s ním rostliny je podstatně jednoduší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2018 00:25 Muž Vip [32] Re: Zacharka
Já bych zkusil přidávat hnojivo s železem (PMDD např.). Mám H.corymbosa minima a potvora reagovalo dost podobně. Co jsem založil akvárium (30.6.) a H.C. se rozhodla, že to u mě zkusí, tak cca po 1,5 měsící celkem slušného růstu, začaly nové listy blednout a žloutnout. Začal jsem tedy přidávat hnojivo. Stav se cca po 14 dnech rapidně zlepšil. Už jsem ji měl dříve a mám s ní podobnou zkušenost. Jen jsem nyní nechtěl do nového akva hned bušit hnojiva.

Dál, např. u Heteranthera zosterifolia se uvádí - málo NO3 (zprůhlední listy a opadávají), málo fosforu (listy jdou do tmavě zelené), listy od krajů černají (málo železa-mikroživin). Např. NO3 mám vyzkoušené, lze se podle toho řídit i bez testů vody.

Takže když koukám na ty rostliny, jak to máš bledý, už až dorůžova.... další kytka černá od krajů, barva taky nic moc.... šoupnul bych tam železo. Asi by nebylo marný někde v koutě kouknout na ty kořínky, jak tu již bylo řečeno. Hmmm, teď si nemyslím, že tam máš něčeho nadbytek.

Používám složky z PMDD, jen mám každou namíchanou zvlášť. Respektive jsem si objednal použitou chemii v PMDD od Fichema. Vyjde to podstatně levněji. Přidávám složky P, NO3, K, tesno coctail vždy při výměně vody. Dál už jen tensococtail(mikroživiny) denně, či každý druhý den.

Teď spíš vyslovím myšlenku nahlas: "Proč dneska každý blbne s CO2" ? .......// asi je to moderní,že ... a bez toho zázraku to nejde,že. Tlak a reklama prodejců je neúprosná. To co Ti tam roste, musí jít 100% i bez přidávání CO2 (jestli budeš mít biogenní odvápnění, uber na světle. Případně kolem závislosti CO2, světla a hnojení něco nastuduj). Teď si tím jenom komplikuješ život.... :-) . V tom novám akváriu jedu bez CO2, mám tam pár druhů cryptocoryn, H.C. minimu, onu Heterantheru, Ludwigi super red, dvě Bucky, na hladině pupečník. Světlo slabých 0,5W/litr, spíš míň (v koutech slušná tma)...a všechno krásně roste ( ikdyž, každý máme jiné měřítko, že :-)) ).
Snad Ti z toho něco pomůže ahoj

EDIT: zdá se mi to, nebo tam byla nějaká změna světla? V prezentaci se mi zdají ty dvě původní fotky, jak to rostlo tmavší . Možná to je jenom jinak nafoceno nebo mi už šilhá "voko" smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2018 11:58 bublina Re: Zacharka
odpovedi je stav H.corymbosa oproti puvodnimu stavu. neco ji chybi :) anebo neco prebejva a blokuje to co chybi. nadbytek K muze vyvolat podobny efekt. zjisti presne parametry vodovodni vody, toho co tam lejes a vysledkem ti bude to co chybi nebo to co prebejva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2018 09:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zacharka
www.sinicearasy.cz/… Je jich 150-200 druhů ve sladké vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2018 08:44 Žena Zacharka [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teplotu jsme omezovali kvůli rybičkám, ne kvůli rostlinám. Jestli ona to nebude nějaká řasa, ty hnědé okraje jsou skoro na všech rostlinách (viz. fotky) a parmičky to okusují. Ruducha to asi není, nevypadá to jako štětinky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 14:03 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: JirkaŠčobák
Něco podobného s tou teplotou jsem taky zaznamenal, akorát s umělým světlem a topítkem. Hnal jsem teplotu do 28 stupňů, dál jsem nešel. I jsem viděl nějakou studii fotosyntézy, která se pro testované rostliny lámala někde u 30 stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 12:53 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav, Zacharka
Fotka k příspěvku vaclav: Založil jsem za poslední dva roky asi 20 akvárií až miniakvárií a nemám pocit, že by se po půl roce, roce rostlinám přestalo dařit. Pokud se rostliny chytnou, je progres lineární - čím víc se jim daří, tím víc se jim daří. Problémy mohou nastat se změnami.

Zacharka: Podle mě by to mělo s teplotou fungovat spíš obráceně - čím vyšší teplota, tím víc světla. Mám několik nádrží na odpoledním slunci a v největších vedrech mi vyloženě bublaly a rostliny bujely. Dávám aktuální fotku 4l miniakvária fungujícího přes dva roky, které mělo v létě občas teplotu vody 30 a víc (loni jsem jednou naměřil teplotu vody 34°C). Jen občas doleju vodu, nic víc. Sagittaria subulata. Porovnej s fotkou ze začátku léta rybicky.net/fotogalerie.php… Takto se jí dařilo přes letošní léto a na odpoledním slunci. Porovnej výsledek mé minimální péče a nulových nákladů s tím, co děláš ty.

P.S. Nicméně, abych byl upřímný - moje "minimální péče" vychází z určitých zkušeností, díky kterým se mi občas povede něco na úvod použitelně nastavit.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24018x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15208-rozpadajici-se-listy-rostlin?od=151