Listonoh
0 11.10.2010 12:49 0 – Re: grizly
V časopise Živa číslo 5 , roku 2000 je článek s názvem : Listonozi , žábronožky a škeblovky v přírodě a chovu. ( Taky se tam píše o halančíkách ).
Od dotyčného autora ( člověk již v letech a hodně zaneprázněný ) se mi přece jen podařilo získat násady.
V příštím roce se pokusím listonohy víc ' rozchovat ' a dle výsledků se mohu přizpůsobit možné poptávce. Mohl bych z původního uloženého vzorku se podělit , ale výsledek nemusí splnit očekávání a mohlo by se stát , že tu budu číst výtky napsané v návalu emoční nespokojenosti.
Jinak je možnost požádat Semtexe o zajištění vajíček , když se sám nabídl k tomu kroku. zdravím , 0.
Když je vezmeš a zkusíš tak chci vědět jak se ti zadařilo...Můj pokus žádná sláva....Ale šetřím na jiný.
A proc? Vzdyt zrovna v hrackarstvi je temer jiste, ze jde o nasady, ktere jsou komercne distribuovany po celem svete a je temer jiste, ze vajicka pred distribuci prosla vsemi cykly (sucho, mraz a jejich kombinace), ktere jsou potrebne k jejich vylihnuti.
Víte, kde se dají sehnat kvalitní násady??? V hračkářství se mi je kupovat nechce.
Starší reakce
1 02.10.2010 17:45 0 – Re: Bak

V této záležitosti je stále ještě prostor na pokusná probádání , jaká doba po vysušení je k novému zalití vhodná pro co nejlepší lihnivost. Ta může být u jednotlivých druhů různá , podle toho z jakých zeměpisných poloh pochází a jakými změnami během vývojové fáze v místě původu prochází v rozmezí roku i více let.
Druhy vyskytující se v našem mírném klimatickém pásmu prodělávají dvě hlavní období klidu a to v zimní době studeným a mrazivým . Ve vegetační části roku periodami střídavého , buď horkého nebo ke konci léta chladnějšího sucha . Tím je řízen vývoj a výskyt druhů jarních i letních.
V jižních aridních oblastech nemusí v neaktivní podobě vajíčka lupenonožců procházet mrazivým klidem , ale různě dlouhou dobou suchého údobí , s taktéž se měnící celkovou teplotou a vlhkostí prostředí , kteréžto mohou souviset s ' příchodem ' dostatečného množství srážek a tím i vhodnou dobou k líhnutí korýšů typických pro periodické vody.
S přihlédnutím k těmto probíhajícím dějům nutno hledat i vhodné postupy při chovu listonohů a žábronožek . Nemusí být vždy složité. Nechal jsem letos v začátku srpna po vylíhnutí korýšů na zkoušku vyschnout zemité vzorky po listonohu letním a žábronožce letní . Po odebrání vody jsem to nechal dva dny na slunku zcela vysušit (působilo na to i horko ) a pak do toho napršelo a jen byla ještě dolita voda. Listonozi se nevylíhli ( vzorek mohl být nekvalitní - "vyžitý" ), zato žábronožky byly za tři dny vidět plavat v chovné vance.
Musím přinuceně příspěvek zkrátit.
Foto: Listonoh letní na dně chovné dětské vaničky umístěné venku v zahradě. Ve vaničce bylo velké množství drobných pakomářích larev , které listonoh komplet vyžral.Pravidelně jsem doplňoval vanku zooplanktonem a k dispozici byly i jemné nárosty řas na stěnách. Tento listonoh žil necelé tři měsíce a mnohokrát se při růstu svlékal z krunýře. Žábronožky žijí do dnešních dnů - letní i divorohé. Krátkou životnost mají škeblovky , zhruba jen dva měsíce.
Hned nad fórem jsou články.
Přečtete si : "Jak jsem choval listonoha . . . " Tam se zrovna nedávno jeden nejmenovaný kolega (říkejme mu třeba invalida

) podělil o svou zkušenost s jejich chovem.
0 30.09.2010 13:54 Eda N. – Listonoh
Dobrý den!
Narazil sem ve Sparkys Hračkách na "pravěké akvárium" a přečetl si o Listonohách. Ale nikde nepíšou čím bych je měl krmit. Oni nic nejedí? Nebo čím je mám krmit - Děkuji Eda
Starší reakce
Jenom postřeh..v akva kde byl původně listonoh se po přendání zázračně vyčistila voda..tak je živej že kalí celou nádržku..když mele všema 140ti nohama, není se co divit

Jo a mám velkou radost že se článeček líbí
Starší reakce
No to asi najdu na netu ale je to daleko ..blbě chodím..a když je chráněnej asi má proč..určo je lovit nebudu...pozorovat bych je i šel ale je to pár tejdnů..a kaluž je prej pokaždý jinde...to zmapování výskytu je asi spíš na škodu..mi lidi sme blbý

ve vlastní kaluži mu musí bejt nejlíp

0 11.09.2010 10:04 Johan – Re: invalida
Našel úplně jednoduše. Je docela dobře zmapováno, kde žijí.
Krom toho je jedno, jestli je máte od chovatele, ale pokud nemáte nějakou stvrzenku nebo něco, čím dokážete, že je máte z chovu, tak jako kdyby ste si je nachytal v přírodě.
Hodně by mě zajímalo jak bych asi našel tyhle potvory v přírodě a jak bych je ulovil..kdo neviděl jejich živost nepochopí

0 11.09.2010 09:59 Johan Jen si dejte pozor, na naše druhy musíte mít vyjímku ze zákona.
A při případné kontrole musíte dokázat původ.
Našel sem zmínku i 20 let ..minimum nevím..netuší někdo?
Ještě ta doba vývoje na suchu by byla zajímavá, aby to někdo nezalil příliš brzy a nesklidil smutný obličej.
Fotka je přidaná i do sekce ostatní

Zatím jedna blbá fotka u článku..ale já na to přijdu jak na to

Mám pár blbejch fotek a jedno video...když se mi to povede přemístit tak to večer přidám k článku
Starší reakce
0 03.08.2010 02:27 0 
Tady máte fotku listonoha letního po dvou týdnech od zalití chovné násady vodou ve velikosti "mláděte".
U lupenonožců větší či menší část vajíček ' přeléhá ' a líhnou se po opětovných vyschnutích a zavodnění , navíc přítomnost , již vylíhlých starších jedinců brzdí vývoj vajíček - hlavně v malém prostoru a nedostatku vody. Proto je vhodné vylíhlé korýše přelovit a chovný vzorek s vajíčky po odstranění vody nechat dobře vyschnout a opakovaně zalít vodou k získání dalších listonohů nebo jiných druhů , např. žábronožek.
Starší reakce
1 27.07.2010 02:31 0 
Ještě jedna.
2 27.07.2010 02:29 0 
Ještě vložím fotku zhruba pětidenních žábronožek o velikosti těla přes jeden centimetr . Za dostatku potravy rostou velmi rychle a oproti listonohům se ve vodním sloupci vznášejí podobně jako rybky. Nade dnem se substrátem , z něhož se líhly se nesnadno pozorují a proto jsou vyfoceny u stěny vaničky , kde jsou lépe viditelné.
4 27.07.2010 02:09 0 
Co je nepochopitelné?
Větší objem vody , aby nebylo blokováno úspěšné líhnutí navíc i dostatečného počtu jedinců je k tomu potřebný - nebudu rozvádět důvody ; a atmosférické srážky jsou prokazatelně vhodné . Teplota nemusí být stálá , může kolísat ( osobně ponechávám nádoby s násadami trvale venku ). Promícháváním se z nosného ' média ' uvolňují vajíčka do vodního sloupce , kde se snadno líhnou a pohybem vody se stimuluje jejich konečný vývoj.
Důležité je , aby po vylíhnutí byla hned k dispozici vhodná potrava v dostatečném množství , jinak to pojde hladem a prospěje opatrné obměňování vody , doplňuje se ta s potravou.
Jako základ tyto informace pomoci mohou.
Foto: Vaničky pro chov lupenonohých korýšů - listonohů , škeblovek a žábronožek.
Ty rady bys moh rozepsat...dík

Tímto směrem uvažuju

Doufám, že Vás dílčí neúspěch neodradí. Jenom mě tak napadlo, jestli by se líhnivost nezlepšila při použití dešťové vody. Příliš tvrdá voda možná způsobuje neúspěch v líhnivosti. Oni ti listonozi se líhnou v době, kdy pořádně zaprší(aspoň si myslím) a v ní asi nebude moc rozpuštěných látek. A je docela možné, že je tam nějaký chemický blok, že když stoupá koncentrace látek ve vodě, tak je bráněno líhnutí. Rostoucí koncentrace látek totiž může znamenat, že se voda v louži vypařuje a nově vylíhnutí listonozi by nestihli dospět a naklást vajíčka.
Takže schrnutí...přidám topítko...naleju trochu balený nebo deštovky do 5 cm a uvidím...
0 24.07.2010 21:33 0 Vy co to zkoušíte asi máte málo trpělivosti , nedokonalé návody , nekvalitní násady a nevhodné postupy , když se , buď nic nelíhne , nebo se to něco málo co se objeví neudrží při životě.
V roce 2008 jsem po mnoha letech znovu sladkovodní žábronožky a listonohy Českého původu a domácího chovu líhnul i odchoval. Loni jsem se k tomu pro zaplněnost nádrží nedostal a letos , až minulou sobotu jsem teprve opět dal do čtyř vaniček násady k započetí chovu v tomto roce.
K dnešnímu dni jsem sice listonohy zatím nezaznamenal ( líhnou se později ) , ale žábronožky dvou druhů o několika desítkách jedinců ve vodě již rejdí. U škeblovek si ještě nejsem jistý , protože to co se ve vance hemží je nyní příliš malé. Na líhnutí a odchov mám svůj osvědčený vyzkoušený postup. Z důvodu spěchu jej neuvádím.
Lupenonozí korýši jsou pro pozorování velmi zajímavým artiklem s možností chovu i v malých nádržkách , stejně jako krevetky nebo drobné rybky a plně doporučuji jejich rozšíření , ovšem pětistovka za nejistotu a pochybný " mátroš " je moc. V případě , že bych nabízel násady , tak mimo poštovného by to bylo za desetinu oné ceny. Snad se v dalších letech budu množením těchto živočichů víc zabývat , abych je mohl nabídnout širšímu okruhu zájemců. Teď po mně vajíčka nežádejte. 0 .
A nic sakra..něco dělám asi blbě nebo tam bylo jen trochu písku nebo čeho

Občas stačí jen trochu zapátrat

A my to měli za pětikilo a nic z toho není

Chybama se holt člověk učí... po vejplatě vyzkoušim tyhle

Koukni na Ebay. Pokud natrefíš na dobrou aukci, tak do dvou set i s poštovným

. Je tam pytlík s vajíčky a pytlík s krmením.
Toto se dá sehnat kde?

a za kolik?
My si koupili s Vencou napůl ty "aquasaury"


Já mám doma Amerického, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych to otestovala. Není čas. V každém případě mám samostatná vajíčka bez jakéhokoliv sajrajtu.
Tušim, že máme Australský Véno

(...ne Americký)
Teplotu psali dost široce 22 - 30°C tušim. A do takový vody nasypat vajčka, ale asi to nebude to pravý vořechový...a proto se jich líhne tak málo

Tak nevím ale Ti naši čeští listonozi mají mít k líhnutí vodu 10-15 stupňů...u americkejch sem to nevyčet...možná je problém tady

Já je mám líhnout od čtvrtka a zatím nic...sakra to mě mrzí....
Možná se najde jiný zdroj, kde líhnivost vajíček bude vyšší.

To je škoda. Moc jsem se těšil na pokec o tom, jak Vám rostou a množí se. No nic. Třeba to příště vyjde.

Minulý týden jsem nasadil do vody vajíčka listohonů. Dal jsem tam půlku sáčku (druhá půlka putovala k invalidovi). Po třech dnech se tam objevil jeden drobeček, kterej žil 2 dny. Po dvou dnech byl jasně patrný tvar těla listonoha. Čile plaval, ale další den jsem ho zkrátka nenašel.
Můj dojem z balíčku vajíček není moc dobrý. Je tam dost sajrajtu, který se usazuje na dně i plave na hladině. U dna to včera začalo plesnivět, ale nějaké odkalování je vzhledem k mikroskopické velikosti vajíček takřka nemyslitelné. Postupoval jsem podle přiloženého návodu, až na to, že jsem místo té jejich balené vody použil asi 2/3 vody z akvária a 1/3 odstáté vodovodní.
Až dnes přijdu z práce, naposledy důkladně zkontroluju elementku a pokud nic nenajdu, s čímž počítám, tak její obsah zkrátka vyleju.
Docela mě to mrzí, protože sem se na listonohy těšil. Takže je možné, že až budu mít zase ňákou kačku na vyhození, zkusím to ještě jednou.
Rada pro ostatní vycházející z mé vlastní zkušenosti - vajíčka listonohů si kup, jen pokud tě případně nebude mrzet vyhozené pětikilo

Starší reakce
0 10.07.2010 08:32 Stingray Před týdnem jsem byl u jednoho chovatele rejnoků, tak v jedné nadržce je zrovna měl byly tam myslím 2 velcí ostaní mu prej už pozdechali.
Ono něco jiného je číst si o tom a něco jiného je tam dojít, je to daleko, blíž jsou ti australští co vám je dovezou poštou.
Tak jsem trochu zapátral v paměti a našel jsem jednu prezentaci kde se listonoh pěstoval nebo dokonce snad i pěstuje. Skus toho človíčka kontatovat třeba ti pomůže.
www.akvarko.cz/…
Martin Honzejk
tohle byl vysýchací přítok, na jaře byla voda, pak začala vedra a zůstala jen tůňka a už do řeky nic neteklo, přítok vyschnul.
hmm ja o tom miste vim - proto jsem psal v okoli CB - na druhou stranu on se s tim p.Skorepa pochlubil i jinde takze uz je to stejne provareny
listonozi v potoku zcela urcite ne - jsou to sezoni zivocichove, kteri funguji v periodickych nadrzich - vajicka v zemi vydrzi az 40 let a nevadi jim ani silny mraz - pak staci aby je zalila voda spravne teploty a uz se lihnou a behem nekolika dnu jsou schopni vytvorit dalsi vajicka
tohle z principu proste v potoce nelze
Ivane Ivane ty hlavo...tam píšou o konkrétní obci...víš co jsme za blbce...doufám že nedojde k hromadnejm vejletům

ale na druhou stranu je to velice zájmovej web takže...myslim to tak že nás je tu hodně od fochu ale psst nepřítel naslouchá

Přidat reakci
1 ...... 8
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 17562x