Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cryptocoryne wendtii (Tropica, Green, Brown) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Cryptocoryne wendtii (Tropica, Green, Brown) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   22.03.2021 20:23 Žena lenkalor [580] – Bez substrátu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tato cryptocoryna (asi Tropica) využila mé laxnosti a z jedné plovoucí rostlinky vznikla po roce rostlina, která se nedá odtrhnout od dřeva. :-) Dole ve tmě se jí evidentně nelíbilo, tak se přestěhovala ke světlu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 15:33 Muž mruzo [109] - RostlinyRe: Angus68
A stale je. Len niekedy sme mohli o CO technike a rozmanitych hnojivach len snivat. Akvaria s chabim filtrom, chabim svetlom a par zivorodkami im svedcia stale. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 15:31 Muž mruzo [109] - RostlinyRe: Lukasion
Mas akvarium v prevadzke iba 3 mesiace. Taketo vykyvy su bezne. Treba len pravidelne menit vodu a cakat kym sa vytvori (priazdniva mikroklima) stabilne prostredie. Kryptosky nemaju rady hlavne zmeny PH. Fosfor a dusik nieje az taky problem. Ked sa uz ale rozbehne rozpad listov, na zotavenie si nejaky mesiac pockas (aj ked sa nerozpadnu uplne). Kryptosky maju rady stabilne prostredie bez velkych zmien.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 00:25 Angus68 Re: mruzo
Vidíš Míšo, kdysi to byla jedna z nejodolnějších rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 00:05 Muž Lukasion [0] Re: mruzo
Já to pH nezkušené změnil pomocí seachem acid regulátoru... Což je fosfat... Mám ho v akvarku moc a moc... Měním vodu... Drobné klesá ale stále nad 2... To bude potíž... Odchází mi i listy Ludwigie. Poškozené listy odstraňují... Fosfat snad také... Doufám že něco zachrání a postupem zregeneruji... Moje myšlenka akvarium vylepšit mě přivedla do obtíží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2020 21:34 Muž mruzo [109] - RostlinyRe: Lukasion
A pokial dobre vidim na fotke je c. affinis , ktora je na rozpad listov najcitlivejsia. Zmena PH by mohla byt najpravdepodobnejsia pricina. Ked mi prdol ventil na CO a zmenilo sa ph o 1 stupen - afinisky mi odisli do 24 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 12:33 Angus68 Re: vaclav
Zejména jsou na to náchylnější druhy z Indomalajsie než cejlonské ;-)
např. Cr.becketii, wendtii, walkerii a další. Jejich kříženci jsou na tom trošku jinak ;-)
Ale i tak rozpadem listů občas trpí při jakýchkoliv změnách při pěstování, zejména změna osvětlení (aspoň u mě v AQ), výživou (ažaž), atd, většina Kryptokoryn ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 09:32 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukasion
Trochu ti chytly kryptokoryny rozpad listů, některé druhy jsou na to háklivé. rybicky.net/clanky/1303-jak-predchazet-rozpadu-listu-u-cryptocoryne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 00:18 Muž Lukasion [0] – Díry v listech
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím a prosím o radu. Po 4 měsících klidného růstu se objevily tyto díry. Jediná změna je pH z 7.4 na 7.0... Postupně. Děkuji Lukas
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.01.2019 23:15 Žena Morticia [118] Re: ctibum, václav
Ano, před chvilou jsem o tom uvažovala, že by to mohlo být tím. Byla jsem v nemocnici a ani po návratu se nemohla štrachat ve vodě. Že mě to hned netrklo!

Dloubat do nic nebudu, jen jsem odsála ten rozpadlý binec. Snad to holky dají, mám ráda Cryptošky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2019 22:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morticia
Když je necháš v klidu tak začnou růst ale stačí nějaká změna a rozpadnou se někdy více jindy méně. Takže na ně nesahej a oni zase vyrostou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.01.2019 22:20 R Muž ctibum [6909] Re: Morticia
Nějaká údržbová "změna rytmu" třebas?
1.12.2018
Byla jsem v nemocnici a na nádrže pěknou dobu nesáhla.
9.12.2018
Tak jsem konečně provedla mírnou údržby. Vyměnila jsem ale jen málo vody, ať to není po té době takový šok.
15.12.2018
Pořádná mega údržba před nákupem.... Odkalení, výměna vody.
Nádrž vypadá konečně krásně a zpět do pravidelné péče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 22:15 Žena Morticia [118] Re: vaclav
Četla jsem. Ale proč se začaly rozpadat po 3 měsících od vysazení, když po počátečním "čumění" začly růst nové listy?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2019 20:14 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morticia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:51 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Morticia
Skúsil by som ku každej dať hnojivovu gulicku. Keď karatovi dobre nerástli, odporučil som mu bivoj a do mesiaca sa zmenila na nepoznanie :-) Rozpadáva sa aj pri presadzovaní. Najmä ak ide do iného akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:44 Žena Morticia [118] Re: Cyklohentán
Kdybych měla fotku před rozpadem, bylo by to vidět, min2x tolik listů. Teď jsem zo odsála a nějaké listy drží, i malé rostoucí vidím, ale zbyly 4 a 5 listů z mnoha (2rostliny). Z ostatních kryptošek taky odsán sem tak rozpadlý list či špička, ale ne většina rostliny...
Výživu tam nemám u žádné kytky, hnojím do vodního sloupce pouze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:33 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Morticia
Má živiny pri koreňoch? O a to má veľmi rada. Potrebuje buď hnojivo ku koreňom alebo výživný substrát. Hovorím z vlastnej skúsenosti :-)

Na tom obrázku ale problémy nevidím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:21 Žena Morticia [118]
Fotka k příspěvku Od 6.10. V nádrži Cr. W. Brown, celou dobu v pohodě, přišla tak o 3 lusty ze začátku, začala už házet nové lístky a teď se začíná rozpadat...? Proč to, lze-li něco usuzovat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.09.2016 09:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bury
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 21:43 Muž bury [5]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte,
Uz nejaky cas pozoruju u nekterych z mych C.Wendtii green tmavnuti listu, ktere nasledne konci na jidelnicku okruzaku. Mate s tim nekdo zkusenost?
Akvarko je pul roku stare, bezproblemove, ostatni kytky prosperuji, k tomu abych udelal prezentaci me zatim deti nepustili, ale casem bude...
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2016 22:03 R Muž ctibum [6909] Re: JirkaŠčobák
No mě právě fascinuje, že jsem loni v prosinci koupil a rozsadil (krom jiných) tři košíčky CW green a teď z toho mám v akva haldu rostlin a každá je jiná. Do novýho půjdou zase... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.06.2016 01:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Variabilita
Fotka k příspěvku V případě C. wendtii velmi záleží na světle. Mě se poštěstilo mít vedle sebe v jednu chvíli víc barev a tvarů (úplně všechny rostliny v popředí a v druhé řadě jsou C. wendtii). Rostou na pomezí světla a stínu, takže vypadají podle toho, kolik má která přesně světla. Některé jsem taky sázel trochu později.

P.S. Ta samá fotka ve větším, je tady: www.akva.sk/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 13:44 R Muž ctibum [6909] Re: karmen1976
To mi ani neříkej, Valisnerky jsem nedávno přisadil, ty tam taky nutně potřebuju. Ale budu dávat pozor, aby na sebe holky neviděly... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 10:36 Žena karmen1976 [362] - AmerikaRe: ctibum
Já ji mam ráda taky pro její nenáročnost.
V Rku ji mám jen s minimem osvětlení na pár hodin je světlejší ale krásně roste..
Nejsem na ně žádnej odbornik , jen to co mam vypozorované.
V miničku se mi jednoho dne do pár dnů rozpadly uplně všechny . Kořeny jsem nevytahala a teď po x měsicich mi začínaji vylézat malé lísty ze substratu.. Ve velkym je mam s Vallisneriema a i když jim jejich dlouhe listy stíní ,rostou pěkně a mají tmavě zelenou barvu.
Zajímavé je, že když jsem ubrala na množství rostlinek Vallisnerek, tak krypty začaly růst líp.. něco na tom bude, že spolu tyhle dvě rostliny soupeří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 10:15 R Muž ctibum [6909] Re: karmen1976
Já se do ní tak trochu zamiloval. Nejdřív vypadala taková nemastná neslaná, ale jako akvapanic jsem bral to nejméně náročné do začátku, ale teď se tak nějak vyvrbila do krásna. Tam, kde má dělat malý trsíky, dělá malý zelený trsíky, jinde se táhne nahoru a červená. Neflekatí, neřasí, nerozpadá se, vyhání nový listy, prostě pohoda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 09:29 Žena karmen1976 [362] - AmerikaRe: ctibum
Já ji mam ve 3 akvarii a v každem vypada jinak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 08:48 R Muž ctibum [6909] Re: karmen1976
A proto je jmenují "green" smich .
Já právě nikde na webu nenašel fotku "green" takhle červené, proto ten dotaz, jestli třeba nemám jiný druh. Je to teda jedno, mně se tahle líbí víc a hlavně když se jim daří.
Tak dík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 06:39 Žena karmen1976 [362] - AmerikaRe: ctibum
Listy cryptokoryn wendti green se zbarvují do červena často ;-) vede se jim, špatně s nima nic není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 22:25 R Muž ctibum [6909] – cr. wendtii green
Fotka k příspěvku Zdravím.
Mám cryptocoryny wendtii green. Alespoň jsem je jako takové kupoval (Rataj). U některých vyšších (cca 10-15cm) mi semtam jdou listy do hnědočervena. Mě se to hodně líbí, ale nevím, jestli není něco špatně. Rostliny jsou jinak ok.
Díky za názory...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2014 23:36 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: konrad
oškubej staré listy po krajích růžice , koukám na ni na profilu , nevypadá ošklivě ani nezdravě , co by jinej za tak pěknej trs dal :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2014 08:00 Muž konrad [45] – úprava
Zdravím, chcel by som poradiť o úprave Crypt. Jedna ružica v akvarku má už >25cm priemer a už je až rušivá ako je dominantná. Dá sa upraviť tj zmenšiť aj inak ako vytiahnuť celú ružicu von a rozdeliť ju? Ideálne aby som nemusel vyťahovať rastlinu zo substrátu
Vďaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   10.03.2013 17:27 jitkaS Re: asticek
Pokud ho chytnete třeba pouze za jeden lístek tak ho utrhnete a rostlinku nevyndáte.Lepší je vzít více lístkú a co nejníže , aby se nepřetrhly. Sazenička má většinou minimálně dva lístky. S nevětší pravděpodobností bude mít kořínky propletené s ostatními rostlinkami. Takže až budete mít dostatečný kousek vytažený - tak 5cm délka kořínků a pokud bude provázán stačí vzít nůžky a ustřihnout. Zbylé kořínky znovu zahrabte do písku. Abych se přiznala hmm Já prostě vyndám celý trs a na suchu si ho prohlédnu a rozdělím jak potřebuji, pak znovu zasadím. Ale udělá to docela moc bordelu v akva. Je to proto dobré načasovat na odkalování a znovuzasazená rostlinka pak chvíli stagnuje.Záleží na vás co upřednostníte. Tak přeji dobré oči a pevnou ruku ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 14:20 Žena asticek [0] Re: jitkaS
Je to dost srozumitelné, děkuji. A to vytáhnutí, rozumím tomu dobře, že musí mít ten nový trsík víc jak tři lístky? A nemusí se to nějak řezat stačí pomalu táhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.03.2013 13:21 jitkaS Re: asticek
Fotku bohužel dodat nemohu, ale zkusím to popsat. Wendtii patří do tzv. růžicových rostlin- to znamená, že všechny nové listy rostou ze středu rostliny a postupně se skládají dokola, až vytvoří krásný růžicový keřík. Odnože se dělají již od kořenů. Takže když, rozhrnete trs cryptocorynky a naleznete více středových míst, kde rostou nové lístečky a dělají více "koleček". Pak se vaše rostlinka rozmnožila a můžete darovat miminka. Rozdělení je jednoduché. Uchopíte více jak tři nejnovější lístečky nové rostlinky a opatrně taháme a taháme, až povolí. Snad to je srozumitelné i bez fota . Přeji hezký den.X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 12:37 Žena asticek [0]
Ahoj, chtěla bych vás poprosit o jednu věc. Nevím jak poznat odnož kryptokoryny, mám jí v akvárku a někdo by ode mě chtěl sazeničku, ale nevím jestli jí moje kryptokoryna má a jak to poznat. Takže jestli by byl někdo tak hodný a podrobně mi to popsal nejlépe však nějaké foto. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 21:36 Žena petulinakk [2016] Re: Vašek
Nemyslím že je kupuje od Rataje nebo AD, spíš bych řekla že to zkouší emerzně doma sám, protože z AD jsem objednávala rostliny několikrát, a vždycky mi přišly v o hodně, hodně lepší kvalitě než od tohoto prodejce, holt to byl můj první nákup akvarijních kytek, už nikdy více :-)

Ještě pro úplnost - ne všechny rostlinky od tohoto prodejce byly emerzní, ale polovina určitě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 21:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
Pokud by někdo ve velkém pěstoval submerzně rostliny, musely by stát několikanásobek toho za co se prodávají ty samé ale emerzní.
Pořád si spoustu lidí myslí, že ty submezní rostou lépe než emerzní, ale většinou opak bývá pravdou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 19:45 Muž Vašek [56] Re: petulinakk
Jo, přesně tento člověk. Bohužel jsem mu už dal komentář, protože jsem si nebyl jistej, že se jedná o emerzní rostliny. Alespoň bych mu to tam napsal, aby další lidé neplatili zbytečně více za rostliny, které kupuje buď od Rataje, či Aqua-daho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 19:40 Žena petulinakk [2016] Re: Vašek
Vašek napsal: ... a objedna na Aukru u člověka co psal, že je pěstuje submerzně.
Je-li to ten pán, který tam pravidelně nabízí mnoho druhů, a u všech píše že prodává jen submerzní rostliny (a dále popisuje výhody...), tak jsem u něj před rokem taky nakoupila rostliny které byly jednoznačně emerzní :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 19:25 Muž Vašek [56] Re: vaclav
Ha, to tam někdo musel dopsat, každopádně o těch listech tam psáno není.

Ono se zde člověk dozví, že Cryptocoriny se většinou v pěstírnách u nás nepěstují, protože emerzně buď vůbec nejdou a nebo se jim nedaří. Mimo jiné se o tom psalo ve vlákně o emerzním pěstování rostlin.

Každopádně jsem Lucii.aqua vděčný i za zprávu a ujištění, že ty světlé listy jsou emerzní. Zase jsem o něco moudřejší. Dnes jsem ji asi 4 listy odstříhnul. Ta má si zvykla hned a roste rychleji jak Echynodory. Listy neschodila, jen ty emerzní odcházejí a cca každých 5 dní má novej. Ta druhé z Aukra jsou pomalejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 19:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
Zřejmě se koukám na jinou rostlinu, ale zde je napsáno dtto.
Dlouho trvá než se přizpůsobí podmínkám v akváriu, kolem půl roku, ale pak se velmi rychle rozrůstá výběžky. Je velmi citlivá na změny teploty-reaguje shozením listů. Nemá ráda stříhání listů.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 14:21 Žena lucie.aqua [511] Re: Vašek
Ty světlejší listy na delších stoncích jsou určitě emerzní!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 14:06 Muž Vašek [56] Re: Johan
Fotka k příspěvku Dobře, potom to na Aukru holt vydává za svoje rostlinky a nakupuje v Aqua-daho. To mi až tak nevadí, jen pro příště tam nakupovat nebudu. Bál jsem se rozpadu listů a tak jsem chtěl submerzní. Ty od něj měli více protáhlé zelené listy až 10cm stonek. Už jsem je odstříhal a nechal ty na krátkém stonku (pár cm). Označené červeně. Oproti ostatním se zařasujou.

Ty světlejší listy tedy budou patrně emerzní. A co to stříhání? Nevadí jim to?

PS: vykání na diskuzních fórech je fakt ujetý ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.11.2012 13:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Vašek
Jak by vám mohl někdo bez fotky odpovědě. ;-)
Vše, co se dá pěstovat emersně se emersně pěstuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 13:33 Muž Vašek [56] Re: vaaclav
Nevím, zda to není osobní, ale jsem vámy již po 2 po svém dotazu odkazován na atlas rostlin, přičemž o mém dotazu NENÍ ani slovo, které by mi odpovědělo.

Samozřejmě atlas jsem četl o každé rostlině kterou si plánuji koupit a koupím nekolikrát.

V atlase je psáno, že je možné ji pěstovat emerzně. Já chtěl vědět, zda ty světlejší listy jsou emerzní či nikoli (zajímá mě to, jestli mne obchodník z Aukra neuvedl v omyl), což v atlase není a také na můj druhý dotaz o zastřihávání listů atlas neodpovídá.

Samozřejmě by se na každý, zde položený, dotaz dalo odpovědět najdi si to v Google, ale potom by ztrácelo význam provozovat forum ;-)
Já chtěl reálné zkušenosti lidí, pěstující tuto rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2012 13:00 Muž Vašek [56]
Ctěl bych se zeptat zda někdo neví, jak se pěstuje tato rostlinka v Aqua-daho. Zda emerzně či submerzně.

jednu jsem ulovil v místní akvaristice a to byla spíše vyjímka. Chtěl jsem k ní další a objedna na Aukru u člověka co psal, že je pěstuje submerzně. Zasadil jsem je krátce po sobě. Ta z Aqua-daho je celkově hezčí, košatější a vitálnější. Nové listy nasazuje jak o závod. Všechny nové listy jsou temné, měla ale stejně jako druhá (údajně submerzní) skoro polovinu podstatně světlejších vytáhlejších listů. Tyto listy se dost zařasily, takže předpokládám, že odumírají, tak je postupně ostříhávám. Jak výskytem zelenějších vytáhlejších listů, tak vzhledem mi přijdou obě stejné, tak jsou buďto obě submezní, nebo emerzní.

A ještě na závěr další dotaz, jak má ráda zastřihávání starších listů? Nevadí ji to třeba jako Echinodorům?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 21:05 Muž trnorep [43] Re: sivon
Jj je nadherna. U me ma zatim asi cca 10 cisel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 21:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: sivon
to záleží na podmínkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 21:00 Žena sivon [1694] - PlžiRe: jitkaS
"Nízký bochánkový keříček" má u mne v akváriu přes 30 cm na výšku :-D Ale kytka je to nádherná, zvláště její barva .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2012 20:24 jitkaS Re: trnorep
To je fajn. C.Tropica je také jednou z mých favoritů, je krásně barevná, nevyžaduje tolik světla a dělá nízký bochánkový keříček.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3856x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13519