Čerstvě založené akvárium - problém
Ty Moly dám pryč. Z nových kytek mi zbyly jen dlouhé pahýly A litr za kytky je v .... koši

To vím,chci je koupit postupně,nemůžu si dovolit narvat hned najednou kytky za čtyrku
Toto se píše o jejich potravních nárocích ve zdejším atlase:
Všežravec v absolutním smyslu slova. Jestliže je nějaká ryba schopná užrat se k smrti, pak právě všechny variety Mollyn. Základem stravy by měla být pestrost. Konzumují zelené krmivo (salát, špenát, mrkev, hrášek atp.), vločkové, granule, živé i mražené krmení, řasy, korýše. Zelená složka by v potravě neměla chybět.
Té zeleně tam máš pořád žalostně málo, Jirka ti poradil alespoň 20x tolik egerie a to tam nemáš. Když nebudeš jednat, tak se problémů asi nezbavíš.
Starší reakce
"A sme doma, stará mama!" (koukám na tvoji fotku v prezentaci)
1) Daruj polovinu ryb. Už ať jsou pryč.
2) Té egerie asi 20x tolik, než co jsi dal napoprvé. Nesázej ji do substrátu, prostě ji hoď do vody. Tolik, aby vyplnila třetinu nádrže. A bude dobře.
Přečti si:
scobak.blog.sme.sk/… Myslím že tvá osádka hnojení obstará..
zvláštní je,že ty kytky byly jakoby uštíplé v prostředku. Zkusím sehnat silnějsí světlo a nové kytky,podle rady. Pokud ani tohle nepřežijou, tak budu zkoušet dál.
Pak ještě jedině zkoušet nějaká hnojiva.
Sparenej salát nebo špenát je v pořádku. Ale nechávat ho tam několik dní, to bych nedělal.
Já měl v nádrži (72 l) vysoké 30 cm zářivku co měla 15 W a bylo to tak tak. Ale neodvážím si tvrdit že problém u tebe musí být v osvětlení.
Vysoká je 50cm. Klidně povídej, nechám si poradit i se světlem,pokud není dostačující. Ve zveráči ti nacpou vše jen aby vydělali.
A spařenej salát mi poradil kamarád, dělal to když se mu ryby pouštěly do kytek.
Tak sparenej salát (další věc je nechávat ho tam několik dní) nebo hnijící kytky to je jasný ale že by tyhle ryby likvidovaly nějak výrazně kytky... Že si občas živorodky uždibnou to jo..
Doporučil bych tuhle, ta je odolná:
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea
Ale nevím jak to světlo. 18 W v zářivkách mi přijde fakt málo. Jak je ta nádrž vysoká?
Viděl bych i možný problém, že neví, jak se ty kytky jmenují. Zažil jsem člověka, který ode mě vzal tři druhy divokých živorodek a dva mu hynuly. Pak vyplynulo, že neví, jak se ty ryby jmenují (bodejď by nehynuly, když mají každé svá specifika). Bez toho, aby věděl, co má, to prostě nešlo (třetí druh chtěl jen tvrdou vodu).
No jo kdyby jich tam najednou mrsknul hromadu (stonkovky-egerie, růžkatec) tak by s nima podle mě problém nebyl
No teď jich tam dost nemá, to se schodneme.

Tak píše že kytky tam byly ale odešly. Takže problém asi byl jinde. Třeba to byly nevhodné rostliny, třeba slabé světlo...
Možná kytky hynou na to že jich je málo a obalí je řasy

Já teda teď taky přesouval použité dno do nového akva a nijak jsem ho nepral. Ale nevím na co ti ty ryby odcházely...
Zajímavé je, že ti nejdou kytky... Na to bych se zaměřil prvně. Máš 18 w na 180 litrů, to už je fakt celkem málo... Nacpal bych tam úplně nenáročné kytky.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
Edit: Co jsi tam měl za ryby a kytky, že ti je sežraly? Protože tam žádné velké žrouty rostlin nemáš. Samozřejmě ancistrus hobluje echinače ale že by žral kytky?
2 14.03.2019 16:38
Pitrs [6]
0 14.03.2019 16:21
Pitrs [6] Pod pojmem prezentace,si představuji fotky, ale nevím jak je sem vložit.
Jinak Akvárium má 180l. Venkovní filtr Aquel FZN3, kamínky mix. kupované, topítko. Rostliny nevím jak se jmenují,ale pomalu stejně odchází kromě jedné ta se rozrůstá. Rybičky: Neonky,Mečovky,Paví oka,Tetra Krvavá,Mola zlatá, Panceřníček, Ancistrus.....a šneci,ty jsem si přitáhnul s rostlinami

Do určité míry jsem ti odpověděl tady
dennikn.sk/… Akorát se omlouvám, měl jsem v hlavě, že jsi holka

.
Kompletní čistku substrátu bych ve svých akváriích nedělal. 15 let jsem neměl závažnější nemoci.
A já si zase pamatuju, že všechny tyhle problémy bývaly i tenkrát, akorát jsme měli míň možností, jak se s nimi vyrovnat.
V Olomouci tekla tvrdá voda, a bylo to sakra poznat. Mj. na růstu rostlin. Koupit nemocné ryby nebyl problém. Problém byl čím je léčit... A tak dále.
Řekl bych, že jsi měl tenkrát kliku, a teď ji holt nemáš.
1 14.03.2019 15:46
Pitrs [6] Neberu to ani tak, že si něco přečtu a hned bych se podle toho musel zařídit. Spíš jde o to, že tenkrát...třeba co se týče rybiček.... jsem se nemusel při koupi bát,že si něco zatáhnu do Akvária (a můžu vám odpřísáhnout, že jsem ryby nemocné nikdy neměl) a teď řeším jednu nemoc za druhou,rozpad ploutví ,plíseň, pak mi rybička černá...to ani nevím jak se jmenuje

Rostlinky rostly jak šílený a dneska mi to všechno chcípá ...tak jak je to možné
Od mala miluji Ancistrusy ,můj největší mazel co se mi povedlo odchovat měl 25cm a měl krásné růžky. Měl jsem ho od malinka a krásně narostl,teď jsem si kupoval Ancíka a ten prďola se nehne ve velikosti ani o milimetr za skoro půl roku. No prostě Sranda
Ale otázku přeci jen mám. Chci Akvárium předělat. Udělali by jste kompletní čistku písku, kamenů, filtru atd. ,nebo jen přemístit jak to chci a víc s tím nic nedělat?
Jestli ti to před dvaceti lety fungovalo, bude ti to fungovat i dnes se stejným přístupem jako tenkrát. Pokud jsi přesvědčený, že určitou věc k akvaristice nepotřebuješ, tak ji nekupuj(nepoužívejte). Je spousta akvaristů, kteří si desítky let jedou to svoje a pořád mají výsledky.
Je docela vhodné a i pro budoucí akvárium splašit např. kořeny borovic z rašeliniště.
Jsou občas v nabídkách některých e-shopů, ale raději bych si pro něj zajel sám
A co víc... jsou krásný, drží

Prosím Tě, nech toho. To by Lenina prostě napustili solankou a měli by ho na věčné časy.
Některé soli určitě, ale NaCl rozhodně ne a to ani v koncentracích ve kterých stojí lžíce.
Sůl je doopravdy schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy.
vlka napsal: ...protože sůl je schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy...
Ano. Všichni víme, že v moři přece nežijí žádné sinice, natož bakterie. A osolená polívka nezasmrádne ani za sto let.
=
Ke kořenu:
Kořen by hnít neměl. Není pravda, že to neškodí, a není pravda, že každý kořen musí trošku hnít. Kořeny skutečně vykopané z hlubin rašelinišť nikdy nehnijí a nanejvýš se zpočátku trošku obalí plísní (což ale nutně neznamená, že ty houby žijí z toho, co tam přišlo s tím kořenem).
Pokud kořen opravdu hnije, vzniká sulfan, organosulfidy a řada dalších organických toxinů. Tak jako si protivíme hady, tak si protivíme tyhle smrady a břečky, a jsou to reflexy náramně užitečné, nevznikly bezdůvodně.
Neviem aké máš parametre vody, ale kľudne by som menil 1/4 vody denne. Napustiť do kanistrov, alebo kýblov - nechať deň odstáť a vymeniť. Pozor na teplotu. Verím že to krevetky zvládnu, keď ich tam už máš.
Super, levatky tam mám a pár krevetek, které nekrmím a oni oziraji ten kořen. Vodu měním 1x týdně třetinu a denně sbírám z hladiny, někdy i vícekrát.. Zkusím měnit častěji..

Ahoj, všetko má svoj cas a preto sa AQ najprv zabieha. Každé drevo je viac-menej živý organizmus, ktorý keď sa vráti do vody reaguje. Ako píšeš máš AQ dva týždne, čo je ešte veľmi málo na to aby sa niečo nepo.....
Čo by som urobil ja?
V prvom rade veľmi často menil časť vody - všetko čo hnije a vyplavuje sa musí preč. U mňa to trvalo mesiac než sa to začalo meniť k lepšiemu.
Nasadil by som armádu levatiek - spásajú aj z hladiny.
Dôležité je nepridávať žiadny organický odpad - teda žiadne ryby a žiadne kŕmenie.
Tak po vložení do akvárka se vyvařuje blbě

Už můžu jen potřetí opakovat, co jsem napsal, tak toho nechám

Sorry o hnití psal Anthrax. A psal jsem přece původně, že kořen vyvařím vždy před vložením do akvária.
Před 40 lety fungovalo všechno trochu jinak

ale to samozřejmě neznamená, že se dělali věci špatně. Tropické kořeny jako Red moor Wood se tu ani moc nevyskytovaly. Pro mě nejspolehlivější způsob je pomalá cesta, dát kořen samostatně do nějaké nádrže s trochou rostlin(třeba růžkatec) a k tomu nejlépe levatky,plus častější výměna vody. Takto nechat dokud jsou pozorovatelné nežádoucí efekty. Může to trvat sice déle(3kg kořen jsem takto máčel více než dva měsíce), ale potom jsem nikdy neměl větší problém, snad jen barvení vody do hnědá může trvat ještě nějakou dobu poté, což mi osobně ale nevadí.
Ja mám ten z toho odkazu niže....kupovaný..

Nemám to "z výroby" Osadila jsem si kořen sama.. Nicméně máš pravdu, že to nesundam, protože rostliny nejsou přivázané nýbrž přilepené..

Tak jasně, že se vaří bez rostlin. Ale ta slaná voda se dostane do kořenu a odtud se zase může ta sůl uvolňovat. Rybám to vadit nebude, rostlinám a mechům přichyceným na kořen by mohlo. Ale opakuji, osobní zkušenost s tím nemám, vařím bez soli, jen upozorňuju na možné problémy, které tu zmínili jiní.
Ale je to každého věc. Jen mi přijde zbytečné solit, notabene lehce, když dostatečně dlouhý var k desinfekci stačí.
O hnití jsem nic nepsal...
Tak je tu řeč o hnusné vodě a hladině a ta se dělá mimo jiné když kořen hnije... Tys na to poradil kořen vyvařit, což ti od problemu nepomůže. A v osolené vodě aby jsi zabil jednobuněčné organismy. Já teda neznamenám, žádný organismus který by přežil var, takže to solení je přinejmenším zbytečné. Zasolují snad chirurgové během sterilizace svoje operační nástroje?
0 10.03.2019 16:52 Silviebaris –
Re: vlka A jak ten mech a anubias sundaš...to už je tam přidělany z vyroby,na tom kořeni to roste..Sůl fakt nebrat...
www.rataj-spk.cz/… Přece vyvařím samotný kořen a ne s mechy. Co by mělo na kořenu hnít? A co máte proti trochu soli při vaření? Mně se to vždy osvědčilo. Dělal jsem to už před 40 lety a nikdy žádnej problém.
A samotný var ne?
A jak tu na fóru nejednou zaznělo, ta sůl se pak z kořenu může uvolňovat, což rostiny na kořenu přichycené moc neocení...

A to ti pomůže konkrétně k čemu? Pokud na tom kořenu má co hnít, tak to hnít bude i převařené a posolené. Ať to vyvaříš a zasolíš sebevíc. Možná to hnití varem trošku urychlíš ale zasolíš si kořen, což je fakt bezva, když a na něm má tazatelka mechy.

Protože sůl je schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy.
A kde schanis pěkné kořeny? Co nevidet budu zakládat tristovku a nerada bych si zase takhle na dlouho zavarila s kořenem.. Chci tam velký a ten jen tak nevyvarim.. Doposud jsem kupovala už zajety a osazený anubiasama tak nebyl problem, ale toto mě překvapilo.. Jinak dusitany i ph jsou ok..
Hladinu čerim ale nerozbije se to.. Tedy rozbije ale nezmizí.. Je tam milion škraloupů.. Musím to stahovat ubrouskem.. Mám tam i plovoucí rostliny a ty jsou od toho bílé.. Vím, že to z kořenu zmizí a při odkalovani to odsávám..
Já už jim na těch e-shopech dávno přestal věřit
Když mám chvilku slepou, pustím vzduchování a je pryč

Přidat reakci
1 ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68515x