Čerstvě založené akvárium - problém
Všechno, Danielko, všechno. Substrát tam není od toho, aby barevně ladil k nehtům. Je moc hrubý, takže se do něj bude zachycovat detrit. Taky bys ho měla otestovat na vápník (s jistotou tam je). Rostlin tam máš tragicky málo, zato tam přebývají ty mušle (ze kterých se taky bude uvolňovat vápník a které do sladkovodní nádrže nepatří) a ta rádobydekorace zbytečně zabírá místo. Taky ta nádrž vypadá naprosto nezajetá a už jsou tam ryby, což je velká chyba. Té věci, co má asi představovat filtr, chybí filtrační hmota. A taky je to na začátečníka moc malý.
0 10.11.2019 20:50 danielka841 
Moje akvarko vyzerá takto.poraďte co mám zlepšiť ďakujem.
afc1886 napsal: Jestli se chceš z těch rybek těšit, tak jim vylepši podmínky v akváriu, nebo ti brzo umřou. Když vytvoříš prezentaci akvária, tak ti nejen já, ale i ostatní s radostí pomohou k lepšímu akva.
Pokud možno koupit volně sypané kamínky a zkoušku octem provést přímo na místě. Samozřejmě před nákupem.
Edit: Ještě jedna věc. Křemičitý písek nemůže ze své podstaty s octem reagovat. Je to tak tvrdý nerost,že i kdyby byl v octu 1000 let nic se nestane. To musela být v těch kamenech nějaká příměs obsahující vápenec jinak to není možné.
I tady můžeš narazit. Koupil jsem pytel křemičitých kamínků, krásně kulaté, zrnitost cca 5mm. Do akvária super. Tedy než jsem ho vyzkoušel v octu, takhle rychle mi uzavřenou zavařovačku žádný substrát nenatlakoval.
Můžeš použít i písek do bazénových filtrací, cena je též příznivá. Jen si musíš vybrat správnou velikost, aby nebyl moc drobný.
např. zde
e-pisky.cz/… Pokud chceš křemičitý písek (štěrk) nekupuj ho v obchodě. Každé větší stavebniny prodávají různé zrnitosti, buď pytlované nebo volně na váhu. Hlavně valounky. O proti obchodu za zlomek ceny.

Děkuji za odpovědi, dnes budu dno měnit, jen se chci zeptat, jestli jde poznat už v obchodě, jestli s dnem nebudu mít stejný problém? Případně když doma udělám test s octem a opět to bude šumět, mám i jinou možnost než jez znova do obchodu a doufat, že tentokrát to bude bez problému? Děkuji za odpovědi už teď

Výměnit. Jinak to bude ovlivňovat tvrdost a pH vody. Test s octem se měl udělat před vložením do akva.
Vo nejdříve vyměnit a za mě pečlivě propraný říční písek. Velikost 2-4 mm. A dáš-li mraky rostlin, po vpuštění rybiček se ti postarají o hnojení. Obroská výhoda - nepotřebuješ chemii, ani hnojení. A přidáš-li dost Okružáků, nemusí být ani řasa. Jen moje zkušenost. Roční zatim to funguje.
Problém to může být pro rostliny, protože takovéhle dno může blokovat přísun živin pro rostliny.
Jestli je akvárium jen několik dní staré a plánuješ tam dát rostliny (co je vždycky dobré), tak bych jej ještě vyměnil za písek nebo štěrk, který v octu nebublá. Lepší je nějaký jemnější, aby do něj hluboko nezapadaly nečistoty.
Edit: Jestli je to ta nádrž, ve které je již čichavec, tak po výměně dna měnit obden 1/3 objemu vody za čerstvou, nejlíp odstátou na pokojovou teplotu.
Co v tom akváriu má být? Ve většině akvárií je to nepříjemnost, v některých to nevadí vůbec a pro některé typy akvárií to může být fatální.
0 06.11.2019 15:03 Baboo – Vápenaté dno
Ahoj, v pár dnech starém akváriu jsme zjsitila, že mi kamínky ze dna šumí v octu, jak velký problém to je? Co s tím?
Je to bílá drť přímo určená do akvária

Starší reakce
Že by rostliny? Tedy pokud se jedná o buchanky.
Ok, diky. Nemáte tušení, jak se tam mohly objevit ? Kameny jsem nechal odstat v hypermanganu a kořen je z obchodu.
To vypadá na buchanky. Jsou neškodné, až tam dáš rybky, tak si na nich pochutnají.

Zdravím, 14 dní od založení akva se mi na skle objevily tyto drobné cca půl mm malé bílé tečky. Po detailnějším sledování se tečky hýbou. Nevíte co by to mohlo být ? Díky za rady
Starší reakce
Starší reakce
Zásadní problém je v tom že někteří akvaristé považují vodu z vodovodu za nevhodnou nebo dokonce "jedovatou" pokud nepočítám chlór který může částečně škodit a nebo vyloženě nevhodnou vodu není důvod proč by výměna vody měla přerušovat záběh akvária. (V řece se voda mění daleko častěji) a já určitě nechci tvrdit že to bez výměny vody nejde. Taky jsem tak spoustu akvárií založil někdy bez problémů jindy s řasou. Ale od té doby co jsem začal při zakládání používat AU a měnit vodu řasy jsem prakticky neviděl a záběh to rozhodně nezpomaluje.
Jirko s tím kyslíkem nesouhlasím. to je totiž naopak faktor který umí záběh zpomalit nebo dokonce ohrozit. Vzduchování zvlášť pokud někdo zakládá akvárium v tomhle vedru je jednoznačně pozitivní faktor.
Jirko, neřeším. Teď k těm podmínkám.( např.mým)
Akvárko v provozu ( hala kde se jezdí destou, vysoká prašnost.) nemožnost odkrytého ...vyvětrávám výměnami vody, a zde tedy řeším i kyslík
David

A ani výměny

Jirko, o filtru nebyla řeč, ale když ho dám do nové nádrže, tak slušně zaběhnutý

V zábehu sa majú namnožiť nitrifikačné i nitratačné baktérie, ktoré obe potrebujú k životu kyslík. Je fakt, že im stačí oveľa nižšie hladina ako rybám (ak sa ryby už udusia, baktérie ešte stále prosperujú), ale i tak by som netvrdil, že na kyslíku pri zábehu nezáleží...
Ale osobne pri zakladaní akva vodu tých prvých pár týždňov nemením...
Pokud v záběhu nemáš ryby, tak v zásadě není důvod řešit extra kyslík.
určitě ,to nikdo nepopírá.
dokonce lidé dávají ryby hned po napuštění, a funguje
je to o různých přístupech k akváriu a akvaristice všeobecně, toť můj příspěvek...
výměnami vody ( když znám její parametry) a nemám např.filtr zředím dusitany, amonium, a dodám tolik potřebný kyslík, rostlinám pohnojím ....
vyzkoušel jsem bez výměn vod, s výměnami, tak i onak...hůře,lépe, katastrofálně..ale vždy fungovalo.

S tímhle může být dost problém. Pokud neměníš vodu a máš nezaběhnutý filtr, tak ve vodě může být dost "bordelu" a můžou být problémy se řasami. Takže pokud víš co děláš, tak to problém není, ale začátečníkovi bych doporučoval měnit často (pokud má dobrou zdrojovou vodu).
Ty se směješ, ale u mě to funguje

Nemám s tím problém. Přidával sem ryby i po třech dnech a pohoda

hodně proměnných
filtr,dno,chemie,světlo, "živočichové", přeměna emerzu na submerz...co mě jen tak napadlo
zakládání podle 'metod', ...
každé akva jiné podmínky.

Já když zakládám nové, tak nevidím potřebu měnit vodu. Proč?

Podmínky se musí ustálit. A to častýma výměnama vlastně přerušíš. A budeš čekat o to dýl
V Angusárku sem měnil vodu po dvou měsících a myslím, že to nijak neuškodilo

Hlavne tady jeste nezaznela podle me ta nejdulezitejsi vec. A to, ze zalezi, jak je akva nastavene. Pokud je to nejaky lowtech bez vyzivnych substratu apod., bude stacit na zacatku mnohem mensi frekvence vymen vody. Az da Petra tuhle informaci, je mozne davat nejake rady.
Měla jsem zažito, že v záběhu se první měsíc mění voda (1/3 - 1/2 objemu) po tolika dnech kolikátý týden je akva v provozu, tj. první týden každý den, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den, čtvrtý týden každý čtvrtý, pak jednou po 5 dnech a potom se přejde na normální týdenní frekvenci údržby. Upozorňuji, že se možná jedná o postup předpotopní, zbytečně drastický a dost možná moderní dobou překonaný, nicméně mi v minulosti fungoval, tak se ho držím. On asi jeden jediný správný univerzální postup nebude, přece jenom jde o biologický materiál, kde je plno proměnných

.
Čauky. Pokud není vyloženě nějaký problém, tak u nově založeného AQ bez ryb nevidím důvod výměny vody. Začal jsem s výměnou až když bylo AQ s rybičkama (a mám jich hodně) a filtr byl zaneřáděný - voda už na pohled „hnědší barvy“ Teď každý týden odkalení - přední část až na dno, výměna cca 1/3 vody a 1x za 14 dní kompletní vyčištění filtru (mám vnitřní)- Pokud nemáš problémy, budeš muset sama vysledovat nutnost výměny části vody.
Polož si nejdřív otázku: Proč chci měnit vodu?
Každý zásah by měl mít svůj důvod a měla by jsi vědět, čeho chceš dosáhnout.
Já při zakládání akvária, dokud nemám ryby, vodu téměř neměním.
Nedělám výměny, pokud nemusím. Neexistuje všeobecný jediný správný postup.
Dej fotku celého akvária.
Pokud máš alespoň trošku použitelnou vodu tak častou výměnou vody nic nezkazíš. Mě přijde Ob den takový rozumný kompromis.
0 14.06.2019 12:35 Petra – prvni vymena vody 180l akvarium
Ahoj,
hledam, ale názory se rozchazeji… Mam nove zalozene 180l akvárium, ze 3/4 osazene rostlinami, 6 hodin denne svitim a v prubehu sviceni poustim co2. Kdy mam udelat první vymenu vody?
Nekde se pise nejlepe v prvnich dvou týdnech každý den, nekde zase 3 tydny na to nesahat a az pak menit. Uz jsem z toho zmatena.
Predem dekuji za pomoc.
Starší reakce
octový test jsem dělal už minule a dno je bez reakce.
Vstupní voda se může během roku měnit a také si něco v akváriu můžeš pomocí CO2 rozpouštět. Chtělo by to octový test dna např.

A ještě jedna věc, říkám si jestli jsou normální hodnoty vody (KH + GH).. se mi zdají obě vysoké.. je možný, že je to teď tím, že je to zas předělaný nebo přidáním CO2? dřív ty hodnoty bývaly nižší...
Nechej to tak a uvidiš,bud se dařit bude nebo nee,kdykoliv ty,co se jim nebude dařit,můžes vyhodit...vypadá to pěkně.

ouukeeeej... z jakýho důvodu?
H. pinnatifida ti nepřežije. Řeš náhradu už teď.


Po všech Vašich radách (za které i dodatečně děkuji) jsem dokoupil hromadu rostlin, odebral 2 světla. Co zůstalo, tak je rybí osádka (s tou se nemůžu jen tak rozloučit, když rostliny vyďoubou, tak jim to budu muset odpustit

). Jediný čeho si jsem vědomý, je, že jsem znovu hrábnul do dna, abych upravil rozmístění kamenů a zasadil rostliny - celkem 25 košíků). Nechci snad ani schválení jako takové, jen by mě zajímalo, jestli je na první pohled něco, co bych měl/neměl udělat, přidat, ubrat atd.. Předchozí počínání je u mě v galerii. Dík moc
Starší reakce
Hailea 600 má aktivní uhlí ve dvou molitanech....
gabinka632 napsal: Mám doma Seachem stability, ale neměla jsem odvahu ho tam dát, když jsem to viděla.
Je pravda, že Seachem Stability u mě v testu pohořel. Žádný účinek, vůbec žádný. Ale nedělám z toho silné závěry, protože negativní důkaz (že něco nic nedělá) není tak jednoduchý. (Že jeden neumřel na kouření není důkazem, že kouření nic nedělá.)
To co se Ti stalo, je normální, a měla jsi na to jako akvaristka být připravená.
Když akvárko založíš a hlavně když do něj dáš rostliny, tak se uvolní spousta rozpustných organických látek. I pokročilým akvaristům. Vzápětí se v takové vodě rozmnoží bakterie, které je žerou. Ty dělají ten zákal.
Je to normální průběh, ale neznamená to, že je to dobře. Teď je potřeba často a ve velkém měnit vodu za čerstvou a filtrovat přes aktivní uhlí, aby se ty organické látky (a mrtvé bakterie) zredukovaly na minimum. Protože právě z toho o něco později rostou plísně a řasy. A to už je pak horší.

Diky, jsem rada, ze to neni neco horsiho, snad to pujde dobre.


Ahoj, je to normální jev u nově založeného akvária. Měl jsem to taky, jak zákal tak bílý povlak. Do týdne je pryč zákal a ten bílý šlem se mi držel déle.
Násada bakterii mi nijak nepomohla.
Ano, rikala jsem si, ze mu zkusim dat sanci a kdyz to nepujde, tak pak dam jiny.
Přidat reakci
1 ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68515x