Čerstvě založené akvárium - problém
Samozřejmě. Živiny zpravidla přidáváš výměnami vody. Pokud nějaké budou chybět a rostlinám se nebude dařit, můžeš to pak řešit, ale teď bych tím nekomplikoval život
Projdi si odkazy v modrém rámečku...
Ok,a budou v tom ty rostliny růst?
Za mě křemičitý přírodní písek, do tak malé nádrže frakce tak 1 mm, přijde mi to na pohled hezčí...
S tvými zkušenostmi a v tomhle objemu bych si to výživným dnem nekomplikoval...
Řeš důležitější věci, než je výživný substrát...
Ještě mě napadlo jiný substrát ten volcano red hrozně kalí vodu,a co jsem četl nemá v sobě žádné živiny. Jaký by jste mi prosím doporučili
Prvně bych přidal vodu až k rámečku, v tak malé nádrži se každá trocha počítá.
Pak bych šel vrátit toho ancistruse. V tak malé, navíc čerstvě založené nádrži nemá podle mě co dělat.
Zákal se v čerstvých nádržích může objevit, měl by zase zmizet.
Sázení do tohoto substrátu chce grif, nebo vychytávky, je tu na to vlákno
rybicky.net/forum/1599-sazeni-rostlin...
0 21.04.2024 14:01 Zayl – Založení akvária

Zdravím,založili jsme nově akvarko bez kamínků substrát jsme několikrát proprali ale výsledek je hroznej. Je to zakalene. Kytičky v tom pořádně nedrží už jsem ztoho zoufalej. Prosím o radu
Echinodorus mi děravěl také. Jelikož mám přerybněné akvárium počítám že PO4 tam bude dostatek až nadbytek tak dodávám dusík a micro macro prvky a je po problému.
Ahoj, máš tam nedostatok dusíku a fosforu, tie neobsahuje tvoje hnojivo. Ak nemáš ryby začni hnojiť napr. Tropica zelená, každý deň menšie dávky a údržba je v pohode.
www.rostlinna-akvaria.cz/… Tak tolik nečti a začni , taky používat hlavu . Měsíc založené akváriu ?A kytky sis všechny koupila ? Kdo je vypěstoval a jak ? To znamená v jakém prostředí ! Asi si něco změnila co se jim nelíbí ! To vše se dá napravit ,ale neuvážené jednání je nehorší . Každý tím prošel . Každá kytka potřebuje čas optimální prostředí.
Takze prestat hnojit. Ja prave myslela, ze ten echinodorus takto vypadá, protoze mu neco chybi - zelezo nebo tak. I ty nove výhonky jsou zlute az pruhledne a ten echin guadricostatus je taky hodne svetly. Proud mam nastaveny tak na 50%.
Nekde jsem zase cetla, ze se ta zelena rasa dela, když je malo zivin. Porad ctu informace, ale vsude je něco jineho.
Sviť klidně 8-10 hodin, ale sniž ještě intenzitu osvětlení. Na hnojení se nyní vykašli. Ryby přidej, pokud je NO2 na nule. A ta čerpací hlava 201 je dost silná na tenhle objem. Stačila by i jen 200 a ještě zeslabená na minimum. Je to přeci jen low-tech nádrž a silný proud je jen ke škodě.

Hnědá řasa málo světla ,zelená řasa hodně světla.Výška dna? A ten filtr dej ho na čas úplně ven . Snad se to zlepší ! Nehnoj dej tomu nějaký čas. Zelenou řasu ti šneci zežerou jenom ze skla .
To byla jen taková informace. Netušil jsem totiž pánové, že se nálevník může shlukovat.
Nálevníka musíme identifikovat za tmy kuželem světla. Měl by vypadat jako bílé tečky.
Pokud jej nevidíme, je to bakteriálního původu.
Pokud tohle víte, tak se omlouvám.
Trošku psedo-problém, ten chlor, navíc, je to opět snadno řešitelné - intenzivní provzdušnění nebo filtrace přes aktivní uhlí.
Ten chlor zas takový riziko není. Průšvih může nastat jenom tehdy, když vodárny přidají víc chloru, protože jim nevychází výsledky čistoty vody. Nestává se to moc často.
Cituji: "Při neopatrném napuštění vodovodní vody s vysokým obsahem chloru se na žábrách ryb objeví šedobílý povlak a povrch těla ryb získá světlejší barvu, ryby jsou neklidné, snaží se vyskakovat z vody, naklání se na bok, objevují se u nich křeče."
To jen tak pro informaci. Je to past vedle pasti ta akvaristika.
Měl sem akvárko a z nedostatku času/zájmu/puberta jsem propíral písek 1x5let. Kytky rostly dobře. Co to dělalo s rybama už si nepamatuju. Ale asi dobrý.
Možná to však už byl risk, protože to dno bublalo jako dno rybníka.
Myslíš neusazovalo? Trochu jo, ale jednou za rok jsem odkalil a tak se to zase promíchalo. Bože jak jsem rád, že už nemám nic zasazeného ve dně

No je to otázka, dřív se soudilo že v hrubém písku MUSÍ proudit voda aby v písku bylo aerobní prostředí s výměnou plynů a živin. Dnešní teorie soudí že díky mezním vrstvám je již cca půl centimetu pode dnem výměna všeho jen difůzí, takže hrubost písku možná není tak důležitá jako se soudilo. Udajně by ve dně mělo být prostředí naopak anaerobní a kyslík potřebný k chemickým reakcím do dna aktivně dodávají kořeny rostliny.
Ale je to jen jedna z mnoha teorií....
A nerozsazovalo se to časem, ten drobný na dno ?
Mně se nejlépe sázelo do mixu flexipísku 1-2 a 2-4mm. Míchal jsem to 50:50
Vy mě vyklete. Taky jsem zvažoval koupit písek do 2mm.

Protože do 3-4 se mě blbě sází.
A jak se tady už několikrát radilo do malých akvárek, máš vzduchování, tak by stálo za zvážení vyměnit filtr co máš za bublifuk.

Já mám Limnophila sessiliflora a jsem maximálně spokojen.
Děkuju. Přidám jí tam, hned jak to bude možné


Mám ji roky vyzkoušenou jako plovoučku : Ceratophyllum demersum a roste jako divý...
myslel jsem tím že je má prostě volně naházat do vody

nejlépe ceratofylum
Tip na stonkovou plovoučku

Proste se pred ní tvař jako by nic, co jiného můžeš dělal a možná to některé z rybyček dají.
Pravděpodobně by trochu pomohlo vzduchování, ale dokud nebude nastartovaný koloběh dusíku je to vyšší major, takže tomu nech volný průběh. Už to pár dní máš založené a někdy mezi 13 až 16tým dnem po napuštění vody jsou hodnoty amoniaku na nejvyšších hodnotách a po 21 dnech tyto hodnoty klesnou na snesitelnou úroveň.
Edit: Naházej tam plné hrsti stonkových plovouček
Z toho si nic nedělej. Není akvaristy na světě, kterému by občas nepadla nějaká ryba.
Vzduchování tam mám skoro od začátku Marina 50 a jeden vzduchovací kamínek.
Edit: Ale co mě stresuje nejvíc, je že mi už zemřela třetí rybka, ale pokaždé to byla golden molly samička. Ostatní ryby to zvládají v pořádku
Stačí když budeš krmit co druhý den. Pokud tam máš zákal vody je dobré přidat vzduchování dokud nebude voda čistá.
To je právě to, všude jsem se dočetl, že rybky se mají vysazovat okolo měsíce po založení. Ale přítelkyně mě chtěla překvapit a tak bohužel vysadila rybky do akvárka, když jsem byl v práci. Takže rybky tam jsou asi od 3tího dne od založení. Bohužel teď pracuji s tím co mám, kupuji více rostlinek, svítím max. 6 hodin denně, snažím se nepřekrmovat a měním asi 1/4 vody co dva dny.
Někde jsem četl, že by mohla pomoct hladovka, zatím rybkám dávám hladovku jen v neděli, ale někdo psal, že hladovku dal i na týden, to mi připadá trošku moc.
Co si o tom myslíte ?
Taky to vidím na nezajeté akvárko, krutě málo kytek, po jaké době jsi to nádrže vypustil ty ryby? Sekvence po sobě následujících procesů v nové nádrži se nijak moc nezkrátí ani použitím koupených bakterií, to se prostě musí vydržet nejméně těch jednadvacet dnů.
Nestačila by sítka ? Nebo to musí být nějaká hadra ?
Zatím to nedaly 2 platy, neonky se drží. Zkusím sehnat, nebo koupím ještě více rostlinek a bakterie.
Děkuju za rady.
Ještě bych zkusil nějakým filtrem(hadrou třeba) projet hladinu.
Nálevník, zoufale málo rostlin, nezaběhlý akvárium. Tipuju, že to ještě pár neonek bohužel nedá.
Je tady sekce Darování, kde určitě někdo z tvýho okolí nabízí rychle rostoucí odrostlý rostliny.
Pokud můžeš, sežeň s rostlinama vodu ze zajetýho filtru, i kdyby ti někdo vymačkal molitan do zavařovačky. Pokud nemůžeš, lij tam aspoň nějaký bakterie, v nabídce je má snad každý výrobce akvarijní chemie.
Z Karviné to nemáš tak daleko do Invitalu, můžeš si od tam za pár korun odnést několik košíčků rychle rostoucích rostlin, bakterie, v podstatě to můžeš mít zítra doma, ale nečekej zázraky, rostliny budou emerzní, takže ze začátku moc nepomůžou.

Dobře, děkuji.
Jen pro představu, aktuální stav akvária.
Nechte chudinky bakterie pracovat a nerušte je. Však jich bude jako do mariáše. Kal ze substrátu už by byl sedlý.
Ten neudal, prý to zakalené akvárium je od nepropraného substrátu. Neměl bych během měnění vody proprat alespoň molitan z filtru ve vyčerpané vodě ?
A důvod pro znovuzaložení pán udal? Propírat zásobní substrát je nesmysl. A oddělit od písku by bylo martyrium. Sehnat rychle rostoucí rostliny je třeba! Málo svítit, nesahat na filtr, měnit vodu. Těch rybek možná padne ještě několik.
Nasadil jsem nové rostlinky, o 5 více a bakterie jsem bohužel u nikoho nesehnal, tak jsem koupil Biofilter od Dajana (20ml). Měním cca 1/4 vody co dva dny a svítím maximálně 6h denně.
Bohužel mi od posledního příspěvku zemřely 2 rybky a jsem z toho už vyloženě zoufalý.
Jeden pán mi doporučil, abych celé akvárko předělal:
Tzn. vypustit vodu, proprat substrát, očistit kameny/kořeny, vytáhnout rostlinky/rybky a znovu založit.
Co si o tom myslíte ?
Možná tam máš 7 druhů, ale za to v minimálním množství, osázet minimálně 70% dna rychlerostoucí zelení. Sesseiflora, polysperma atd. Určitě někdo zde věnuje, když ne tak koupit. Přestat hnojit, a svítit max 6h denně než si vše sedne. Měnit vodu častěji, pokud máš v okolí někoho s funkčním akváriem tak jediné účinné naočkování filtru je vyždímat jeho filtr ve tvém akváriu.
Možná máš domnění že zeleně máš dost, ale opak je pravdou, máš ji zoufale málo. Navíc, kytek není nikdy dost, tak se neboj, že by jsi to přehnal

hodně štěstí

No je to celkem průšvih, ale dá se. Ideálně sehnat v okolí akvaristu a poprosit ho o naočkování filtru,kus jeho molitanu apod. Ty startovací bakterie jsou údajně vyhozené peníze. Pokud ty ryby mají přežít, měnil bych vodu denně nebo obden, za týden až dva budou dusitany na vrcholu, pokud nesezeneš od někoho násadu bakterií. Přestal bych hnojit a jak už ti psali, přidal něco rychlerostoucího, ale hodně! Opět je možnost sehnat od někoho v okolí, v zajetém akváriu prostříháš kýbl týdně. Až bude akvárium stabilizované, můžeš začít vybírat, co se nelíbí a nahrazovat, ale v žádném případě se nemůže stát, že by jsi měl rostlinek moc, už vůbec ne v začátku. Ať se daří.....
Jo a založ prezentaci a poctivě vyplň, v budoucnu jako když najdeš

Rostlinek tam je asi 7 druhů, nedokážu je vyjmenovat všechny, ale určitě tam je: Sagittaria subulata, Hygrophila corymbosa a Egeria densa. Hnojím je Brutusem od Rataje.
Určitě můžu přidat další, jen se bojím, aby to nebylo moc.
Začni tím, že přidáš hodně rychlerostoucích rostlinek.



Dobrý den,
prosím o shovívavost, jsem začínající akvarista a potřebuji radu zkušenějších.
Akvárko mám založené téměř týden.
Akvárko: AquaEL Leddy 60
Filtr: AquaelEl 300
Vzduchování: Marina 50 + jeden vzduchovací kámen
Topítko: AquaEL Fix 2 50W
Světlo: Leddy DAY&NIGHT 6W
Substrát: Tetra Plant Complete Substrate 2,5Kg
Písek Aqua Excellent křemičitý 2,5mm cca 11kg
Rybky:
9x Neonka červená
1x Pancéřníček zelený
3x Plata skrvnitá
3x Pancéřníček panda
2x Krunýřovec obyčejný
1x Neritina
Dopustil jsem se několika začátečnících chyb:
1. Nepropral substrát před použitím
2. Vysadil rybky příliš brzo
Akvárko je po celý čas zakalené, už jsem zkoušel test, kdy naberu vodu a baterkou zkontroluju a ve vodě se nic nepohybuje.
Už jsem zkoušel CrystalWater od Tetry. Snažím se nepřekrmovat, krmím 3x denně po malých dávkách. Při zakládání akvária jsem použil Safe Start Bacteria od Tetry. Od založení, jsem už 2x měnil část vody, vždy asi jen 1/4 až 1/5 obsahu akvária. Molitan z filtru vždy čistím v odebrané vodě z akvária.
Prosím o radu jak se zbavit toho zákalu.
Už sem dala tabletky k větším rostlinám do dna plus tekuté pro ostatní, at si doprejoi. Snad jim bude chutnat ???? teď už jen vychytat jak často to bude dobre opakovat.
určitě ale přihnoj, bude pár týdnů trvat, než všechno najede a do té doby ty rostliny odejdou do věčných pastvin, KNO3 stojí pár korun, seženeš ho do 50 Kč
Díky za typ. Zítra si jedeme k chovateli pro zbytek osádky, tak snad to bude lepší a brzy se najde nějaká ,,rovnováha,,

V deníčku máš test na no3= 0, to není dobře, no3 bys měla mít aspoň v nějaké hodnotě, pokud máš dusičnanů nedostatek začnou ti hnědnout a rozpadat se listy. plovoucí rostliny jsou na nedostatek dusičnanů hodně citlivé, na nich to jde vidět první. Pokud máš 0 tak je třeba přihnojit, ani přidané rybky ti hodnoty moc nezvýší, na 240 l vody je 9 rybek hodně málo. Po pěti týdnech už bys mohla přidat celou plánovanou sádku, tím dříve se ti pak stabilizují po osazení hodnoty vody a tím dříve budeš moct přestat přihnojovat třeba právě no3.


Dobrý večer, akvárium 5tydnu po založení, před týdnem vypuštěno 9 teter. Začali trochu hnednout listy. Poprvé přihnojeno tekutou smesi železa, draslíku a fosforu. 4 dny poté vyrostla trochu uhneda ráda na skle a u dna, plus se začínají rozpadat a uhnivat pistie. Jak nejlépe postupovat? Svítim 6-7h denně, z toho 2h dopoledne.
Dekuji zucasnenym za komenty.. urcite zkontroluju koreny budu menit vice vody a narvu tam kytky..
Zabieham podľa Jarden Sk akvárium a v high-techu je častá a väčšia výmena vody dobrou prevenciou proti počiatočným riasam a s tým filtrom to tak nemusí byť má to svoje dôvody prečo čistiť a v článku je to napísané
jardenakvaristika.sk/…. Každý nech si to zabieha ako chce, ale brať návody od veľa akvaristov a spraviť z toho zábehový guláš, si nemyslím že je dobré-nikomu nič nevnucujem, nech sa rozhodne každý sám.Tá voda smrdí tak sa niečo rozkladá-buď koreň ako píše Brodys alebo tie gule ratajove-proste nefunguje to zatiaľ. Problém je aj 0,2mg/l NO2 na vstupe.
Určitě bych tam napral víc rostlin. Něco nenáročného a rychlerostouccího. Klidně jen na prvních pár měsíců, na záběh. Ale ať tam je nějaké množství rostlinné hmoty. Dno sice osázené máš ale jinak je to prázdné. Zkrátka na ty tebou vybrané rostliny bych se početně ani druhově nespoléhal.
s tim korenem to me nenapadlo.. to udelam prvni.. to je to nejmensi zlo a zkusim menit vic vody a na filtr zatim sahat nebudu

Já bych pro sichr vyndal kořen a zkontroloval,jestli nehjije..... že je nový nemusí znamenat, že je ok.
Obecně se tu radí na filtr nesahat, aby se zaběhl, tzn. osídlil bakteriemi a čistit, až když klesne průtok (zanese se filtrační náplň). Proto mě zajímá, proč cistit každý týden..
Ten filtr se mi taky nejak nezda... minimalne do nej mrknu.. na tu vymenu teda pritlacim. A ten fosfor na tu zelenou rasu myslis pomuze? Nerozjede mi vic rozsivku?
V tom filtru myslis jen tu vrchni slabou vatu?
Proč má při záběhu každý týden čistit filtr?
Než budeš mať CO2 tak by som ubrala svietenie na 5-6 hod. a vodu ak zapácha vymeň 3/4 a o 3 dni polovicu a takto až kým sa ti to nezabehne a nebude NO2 0 mg/l v akváriu. Osobne by som pridávala aj polovičnú dávku Easy life Fosfo alt. Profipl.P+ alebo Seachem Phosporus vyber si. Ak máš rád Rataja tak k tomu aj polovičnú dávku Biofloru po každej výmene. Vyčisti aj vatu vo filtri alebo molitan každý týždeň.O mesiac si všetko upravíš podľa potreby. Filter naplno!
Zdravim. Muzete mi prosim nekteri zkritizovat akva? Jde mi o to ze voda lehce zapacha jakoby tlenim ale smrad se zda byt na ustupu a druha vec je ze mi kamen pokryla hneda a zelena rasa.. viz prezentace dekuji za rady a pripominky. Je to moje prvni akva tak uvitam vse.

Díky!
Trochu sem si to myslel,ale říkal sem si že,když je tam jen pár šneků,že to bude neco jiného.
Zkus vyhledat pojem hlístice. Obvykle tomu tak bývá. Osádka si posléze poradí.
0 14.11.2021 16:25
ercan [38] Zdravím!
Mám měsíc založené akvo (viz prezentace -
rybicky.net/nadrze/33091-ostrovni )
A vyskytl se mě problém. Dnedka sem měnil část vody a po zapnutí filtru se v akvu oběvilo mračno malých červíků
.
Akvo je zatím bez ryb,je tam jen pár okružáků a levatek.
Co to může být a z čeho a jak se toho zbavit?
Díky za radu
Je to tak zvaná kryptokorynová nemoc neboli změna prostředí a může se stát, že přijdou o velkou část listů nebo dokonce o všechny. Nesahat počkat oni se vzpamatují.

Děkuji všem moc za reakce, z každé jsem si něco vzal.... tak věřím, že se to zlepší.
Ahoj Davide, určitě ten filtr je malý. Ta voda je na první pohled špatná nemá jiskru. Jestli chceš levnou variantu filtru tak si kup třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/… a k tomu molitanovou kostku. Třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/… To čerpadlo se dá regulovat kohoutem. Není jednoduché říct proč ryby umírají. Může to byt hodně věcí třeba rybí tuberkulóza nebo paraziti ve střevech atd. Postarej se o prostředí v akváriu a bude to v pohodě.
Určitě bych začala u změny filtru. To akvárium mi připadá takové sterilní po dvou měsících provozu. Přidala bych rostliny, zvýšila množství měněné vody a zkrátila intervaly výměny. To krmení mraženým - za mě je to tak na polovinu kostičky z platíčka na jedno krmení. Pokud by to ryby snědly hodně rychle, tak bych ještě přidala. Ty ryby mohly být už špatné při pořízení, ale na druhou stranu můžou být na vině i podmínky v AQ.
EDIT: proud filtru určitě není silný. Ještě bych zauvažovala nad tím kamenem, aby se z něj něco nelouhovalo do vody - raději bych ho nahradila kořenem.
Co se týče mollyn, nemusí to být vaše chyba. Mohly být staré nebo mít skryté zdravotní problémy už při koupi.
Ten filtřík je na 60litrů nevhodný, minimum filtračních náplní, spíš jen honič vody. Navíc ta rampa by neměla být nad hladinou.
Krmit 2-3x denně v malých dávkách do "polosyta". U mraženého 2, maximálně 3kostičky z platíčka na jedno krmení.
Určitě bych pořídil alespoň proužkový multitest a zjistit látky ve vodě - NO2, NO3, Cl, PH. To dno je písek nebo nějaký substrát? Ten filtr mně připadá malý, ale zkušenější řeknou, jestli je to takto OK.
Proč umírají nevím, ale posílil bych buď filtraci nebo vysázel hodně rostlin - ideálně obojí. Možná bych vypustil na pár týdnů mražené a určitě nepřekrmoval. Zapřemýšlel bych nad tím, jestli chci molly. Znám podobné akva s téměř stejnou osádkou, ale s více rostlinami a tím pidi filtrem zasazeným do molitanu - a funguje velice dobře.
0 29.04.2021 22:32 David Kříž – Problém s čertvě založeným akváriem
Zdravím, moc poprosím začátečnický dotaz.
Máme akvárko 60l, založené před více než 2 měsíci.
Obrázek zde:
www.renatakrizova.eu/…
Videa zde:
www.renatakrizova.eu/…
Snažil jsem dost načíst, ale stejně si nejsem jist, v čem je náš problém.
V akvárku máme několik několik black molly a gold molly (původně bylo 5 ks), pak dvě paví očka (červená s pěkným ocasem), vícero menších pavích oček (samečci takovýti úplně pidi) a skupinku 8 červených neonek.
Těm "větším" rybkám (molly) se ale u nás nelíbí, už dvě umřely a další asi budou bohužel následovat. Hůř plavou, pak jsou na dně, až umřou. Připadají mi zdeformované když "odcházejí". Dřív měli molly i krupičku, ale tu jsme úspěšně zaléčili (zelený roztok do vody).
Jednak si nejsem jistý vzduchováním (viz video), to co máme se nedá snížit, jede to naplno a přijde mi, že pro větší ryby je těžké být v tom proudu.
Teplotu jsme měli 23, po prostudování jsem to včera zvýšil na 25.
Dále může být problém v tom, že je ryb na akvárko moc (?), vodu měním po 10 dnech 1/4 - 1/3. Pěnový filtřík vymeju ve staré vodě z akvárka.
A poslední dotaz, čím si nejsem jistý, krmení, zda nekrmíme moc či některé zas málo. Protože všechny ryby až na neonky žerou vločky z hladiny, když chci nakrmit i neonky, dám vločky pod hladinu, ale stejnak mi přijde, že neonky toho moc nesní (a pokud jim dám dost, je to zas až moc pro ostatní ryby). Občas zkouším mražené, ale taky mi přijde, že je toho v platíčku až moc, rozhodně se to nesní hned.
Tak co prosím myslíte, proč umírají? Že je ryb moc (špinavá voda), nebo vadí ten silný proud či snad ještě něco jiného?
Děkuji moc za odpovědi.
Uvažujeme o 30l pro Betu, a koukala jsem i na tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Jen pozor, je potřeba dokoupit vzduchovací motorek. Na stránkách doporučují s průtokem cca 100l/hod.
Co sa tyka filtra, ano, hodil by sa lepsi filter, nakolko tie zivorode rybky produkuju dost vela vykalov. Idealne filter s co najvacsim molitanom, kde sa mozu usidlit nitrifikacne bakterie, pripadne aj s nejakym poreznym strkom.
Konkretny filter neviem odporucit, nemam skusenot s takym malym akvariom.
Dobre vyzera Fluval U2, ma viacstupnovu filtraciu, priestor na porezny strk, len sa bojim, ze bude prilis silny na 33l akvarium, udavaju od 45l do 110l, prietok 400l/h, a original media budu asi drahe, aj ked sa urcite daju nahradit.
Ine male filtre, ktore maju nieco viac nez iba jeden molitan, som nenasiel.
Celkom dobre vyzeral napriklad JBL CRISTALPROFI i60, ten je od 40l do 80l, a ma regulovatelny prietok. Ma ale iba jeden molitan, aj ked asi dost velky, pripadne je este model i80, ktory ma dve filtracne komory. i60 sa da upgradovat na i80 aj dodatocne.
Nesmíš dopustit, aby se z nich stala monokultura. Musíš jich mít jen trochu pak ti porostou i ostatní rostliny ale když na to nemáš čas tak to je potom těžké.

Ja som sice uplny amater, ale s dlhorocnymi (aj bolestnymi) skusenostami, a s kryptokorynami som mal vzdy problem. Bud mi rastie vsetko ostatne, alebo mi rastu kryptokoryny, a potom mi vsetko ostatne vykape. Som si isty ze sa da dosiahnut stav, kedy rastie vsetko, ale mne sa to pri mojej dost minimalnej starostlivosti nikdy nepodarilo, a to pridavam aj tlakove CO2.
Dostal som sa z krasneho cisteho akvaria, kde mi rastli plne vedra novych valisnerii za mesiac, az k akvariu, ke ostali iba kryptokoryny a hnede stetinkove a zelene povlakove riasy.
Cize ja som sa rozhodol, ze ich uz nebudem vobec sadit.
Pre uplnost dodavam, ze v mojom pripade islo vzdy o kryptokorynu s cervenymi spodkami listov, bud Cordata alebo Affinis. Neviem teda, ako sa spravaju ostatne druhy, ktore su cele zelene.
Ako hovorim, moc som sa o to nestaral, malokedy menil vodu, takze urcite to bola moja chyba, na druhej strane, kym som nenasadil kryptokoryny, vsetko krasne fungovalo pri rovnakej starostlivosti niekolko rokov.
Děkuji

a máš nějaký tip na ten lepší filtr? Dočetla jsem se něco o bublifuku nebo čerpací hlavě s molitanem, tak pro nás něco z toho nebo úplně jiné?
Také mám akva krátce a žádný problém s řasou nemám. Pořídil bych co nejvíce rychlerostoucích rostlin. Moc nekrmit, pořídil si šneka neretinu a moc nesvítil max 8 hod. Zatím mi všechno žije a kytkam se daří. Ale faktorů může být více. Mě tam momentálně vysypal 2,5 letý syn půl piksly krmení takže celé dno posetý a akva je kalný jak prase, filtr přestal vzduchovat ale všechno žije ( zatím

), Vyčištěno ale uvidíme

. Musíš si to vychytat ale ono to půjde

. Kryptokoryny se snad dají dokupy ale rostou pomalu.

Čauky, filtr celý pod vodu a rampu nasměruj šikmo nahoru, ať pěkně čeří hladinu a prokysličuje vodu. A přidat spoustu rostlinek i plovoucích...
Vidím tam velkou nerovnováhu mezi "výrobci" znečištění a jeho odbouráváním. Všechny ryby i šneci jsou "extra bordeláři" a filtr je naprosto nedostatečný. Ampulárky (a možná i Ancistruse) bych někomu daroval, dokoupil spoustu dalších nenáročných rostlinek (možná někdo daruje, když napíšeš, odkud jsi) a filtr nahradil nějakým lepším modelem s větším objemem filtračních hmot. Světla raději ubrat na 8-10 hodin denně a často měnit vodu (3x týdně třetinu objemu vody). S chemií bych momentálně neexperimentoval.
0 17.03.2021 16:30 Lura – Prosím o pomoc
Syn dostal akvárko k narozeninám a já o tom absolutně nic netuším. Teda posledních 14 dní čtu co se dá, ale informací je moc a vyznat se v tom, co je dobrá rada, je těžké, někdy si protiřečí. Předpokládala jsem, že dárce ví, co dělá. Dostal komplet s pár rostlinami cryptokoryny a rybami (vím že špatně). Po týdnu, kdy se začalo zelenat sklo, dno, listy děravět, pokrývat zelenou řasou a chloupkami, jsme měli vytáhnout, vyčistit a začít znovu (vím že to ničemu nepomohlo). Takže je vlastně od 6.3. To jsme dostali od jiného akvaristy nějaké další rostliny i plovoucí a dávali týden seachem amguard a stability (nejsem si jistá, zda je to dobře). Svítili jsme 12 hodin (moc?). Momentálně to vypadá, že některé rostliny rostou, ale cryptokoryna vypadá pořád špatně. Zase se zelená sklo a dno. Kupodivu ryby všechny zatím přežily. Prosím o pomoc, co teď? Dodat rostliny např. Limnophila sesiliflora? Ubrat světlo - 9 hodin nebo méně? Čistit řasu ze skla? Vyhodit cryptokoryny? Větší akvárium momentálně není možné. Snažím se opravdu hodně nastudovat, hlavně tady, ale zároveň potřebuji dobře poradit, abych to nepokazila ještě více. Děkuji
Prezentaci jsem se pokusila udělat.
toto akva je bez co2. treba od neho ziskat co najviac info
rybicky.net/nadrze/26708
v kazdom akvarku treba nastavit rovnovahu medzi svetlom, zivinami a co2. to akva vysie ma napr. len ziarivky na ktorych nema reflektory, iba akusi foliu. cize ty mas neporovnatelne vyssie svetlo ako on.
rastliny potrebuju ziviny. tazko povedat co mas na vstupnej vode. ak mas vstupnu vodu s 10 mg/l no3, tak to je problem.
takze dovolim si navrhnut: 1. restart - bud zatemnenie ale nanovo zalozit
2. svietit len 5 h
3. kupit test na no3 resp. zistit od vodarov kolko je no3 vo vode
4. ak tam nemas ryby treba aspon trochu hnojit napr pmdd, ked uz budes mat ryby tie ti nejake ziviny dodaju a mozno hnojit nebudes musiet
potom ked sa ti akva rozbehne, mozes skusit pridat svetlo
na zaciatok treba zabudnut na stredne narocne rastliny
Jestli tam nejsou žádní živočichové, tak bych nasadil alespoň okružáky.
Na sinici tu máme extra téma, tam najdeš možnosti, jak na ní
rybicky.net/forum/4641-sinice.
Jednu už ti tu popsal Sid, mě pomohlo řešení poměru N:P.
Každopádně další dotazy k sinici už prosím tam. Díky

Ahoj,
díky všem za rady, zkusím ještě něco dostudovat a nějak se s tím poprat... Jinak náplně ve filtru neměním každý týden. Mám ten základní filtr od Juwelu a mám složení: vata - 2 hrubé houby - 2 jemné houby a 1 cirax. Každý týden měním pouze tu jemnou vatu úplně nahoře, protože je vždy už velmi zanesená, náplně pod vatou však nechávám být...
Zkusím to tedy nyní zatemnit a uvidíme, jak to bude vypadat... Jinak šneky jsem tam dosud též neměl...
Jednou byl u nás stejný problém. Při běžném odsávání sinice však v (malém) akváriu příliš brzy došla voda a sinic na odsátí ještě zbývalo dost. Pomohlo nasazení slámky/brčka na hadičku od vzduchování (průměr půl centimetru?-tak nějak). Sinice tak šla postupně odsát i z malých lístků a vody v akváriu zbylo přiměřeně. K zatemnění nakonec také došlo, podobně však jako u Tebe, nečekaným výpadkem spínacích hodin (potomstvo do nich občas vrazí a vypojí ze sítě). Stačily 2 víkendové dny. Pak už se sinice nevrátila. Ať se daří!
Odstranit co nejvíce řasy, vyměnit trochu vody a zatemnit. Jak píšou níž třeba na týden. A vynechal bych určitě hnojivo je to zbytečný teď. Z hnojivy se musí ze začátku opatrně.
A ten filtr čisti maximálně jednou za měsíc, když budeš náplně čistit příliš často nikdy se pořádně nezajede. Hlavně je nevyměňuj - maximálně jemnou vatu.

a určitě to bude ok

Ale chápu tě, tohle se nelíbí nikomu, kdo si s tím dá práci a nedaří se.

...Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova...
Ten hlavní problém jsou skutečně sinice. Nic nepokazíte následujícím pokusem - vypněte osvětlení, (filtr nechte běžet), a akvárium co nejlépe zatemněte. Můžete ho např. obložit lepenkou a přehodit přes něj neprůsvitnou deku nebo jinou tkaninu a takto ho nechte alespoň týden. Pak nádrž odkryjte a proveďte výměnu vody tak, abyste odstranil co nejvíc zbytků sinice.
Pokud se experiment zdaří, pokračujte poklidným tempem dál - začněte přiměřeně intenzívně a dlouho svítit, dosaďte hromadu rychle rostoucích kytek a pečujte o nitrifikační bakterie, abyste mohl postupně vysadit rybky.
No a pokud to nevyjde, můžete zkusit jiné postupy, jak se sinic zbavit. Návodů je všude plno.

Mě třeba pomohlo na sinici c. demersum, které vyrostlo několik centimetrů za týden a sinice se na to nachytala. Vždy jsem nejhůře postiženou část vyházel. Osvětlení zkrátit, také pomohlo, ale je to běh na dlouhou trať a je třeba zkoušet.
Ahoj, ztracené mi to nepřijde.
Andy719 napsal: cosi zeleného s bublinkami To vypadá na sinici. Moc tě nepotěším. Ale zaručený postup, jak na ní neexistuje. Každému zabere něco jiného a někomu třeba nic
e-akvarium.cz/… (od str. 22)
Myslím si, že jsi nezvolil nejšťastnější rostliny do začátku. Já bych začínal s rychlerosoucím nenáročným plevelem.
Proč měníš ve filtru každý týden náplně? Máš tam nyní alespoň nějaké živočichy (šneci atd.), když tam nejsou ryby?





AHoj,
po cca měsíci jsem tu zas a obávám se, že mé problémy se jen násobí a zhoršují...
Akvárko (Rio Juwel 180l) jsem založil 20.11. Zpočátku bylo vše ok, cca týden po založení jsem vpustil první 4 ancíky, kteří postupně uhynuli (viz můj prosincový příspěvek níže na této stránce). Následně jsem chtěl být trpělivý a žádné další rybky do akvárka nevpustil. V mezičase se mi však brutálně rozjel problém s řasami, nejprve hnědé, následně i zelené a nyní to vykulminovalo - viz fotky.
Na anubiasech, Staurogyne repens, šutrech a sklu se mi brutálně usazují hnědé řasy. Na kořenu se mi nově začala dělat zelená řasa. Do toho mi cosi zeleného s bublinkami drtí a totálně oslizlo Marsileu hirsutu, Peacock Moss, Eleocharis minima a vrcholky Limnophila hippuroides. Snažil jsem se to vše nafotit... Více fotek zde:
drive.google.com/….
Máte někdo nějaký tip, co s tím? Na mě to působí, že je to celé v háji a nejradši bych kytky a kořen vyházel, komplet vypustil, propral šutry a písek a začal odznova s tím, že ty 4 týdny na vpuštění rybek vydržím (když už jsem vydržel od 20.11. do dnes)...
EDIT: Chtěl jsem sem napsat, že svítím 8 hodin denně, nicméně byl jsem nyní 5 dnů pryč služebně, používám automatické časovací hodinky a vypadá to, že jsem kápl na to, proč je tam tolik řas. Vypadá to, že ty spínací hodiny mi přestaly fungovat a akvárko bylo nonstop osvětlené. Světlo se totiž automaticky mělo v sedm večer vypnout, ale ještě v 19:20 mi svítí :( Nicméně ty hnědé řasy se mi začaly rozjíždět už někdy v půli prosince...
Dá se to ještě nějak zachránit, anebo mám začít vše odznova?
Děkuji za rady

Vlastně jsem už i přemýšlel napichat do dna slámky, aby plyny šly ven

Možná od toho chci moc hned ze startu, ale na uhnívající rostliny se nechce nikdo dívat

ano pravda, že za měsíc a půl asi ještě filtrace nešlape na 100procent. A proto mám objednanou násadu bakterií a ještě něco, co na sebe naváže NO2. Rád bych, aby po pařezu rostl mech, ale tomu se taky nedaří. Navíc uhnívající květiny mi neustále vytahují ze dna čichavci. Není rána, aby něco nového neplavalo na hladině, ty ryby jsou už na vyliskání

Pitom hladem opravdu netrpí.
Akvárium založené UŽ před měsícem a půl je pořád čerstvě založené.

Pokud tam máš měřitelné NO2, tak ještě neprobíhá řádně proces nitrifikace. Ale zahnívání dna v tomto případě nebude pravděpodobné, co by tam hnilo, je čerstvé.
U substrátu
www.akva-exo.cz/…
je psáno, že napomáhá okysličovat dno. Sice nevím, jakým způsobem funguje to okysličování, ale pokud ano, tak jsou ty plyny zadržované ještě tou vrchní vrstvou štěrku. Jestli se jich chceš zbavit, tak buď můžeš dno průběžně propichovat dlouhou "špejlí", nebo si pořídit šneky piskořky. Ale těch se už nikdy nezbavíš.
Ne všechny koupené rostliny rostou dobře, některé chtějí čas, některé ti neporostou nikdy . Zatím můžeš zkoušet ty horní půlky stonkovek ustřihnout, spodní vyhodit a horní zase zasadit. Akvárium je pěkné, ryby žerou,vypadají v pohodě, tak zatím měň vodu třeba obden čtvrtinu, aby se zředily ty NO2.

Chápu, že bez vstupního infa je to jak věštění z křišťálové koule. Nicméně, než něco vytvořím tak alespoň takto:
Akvo 200l
Filtrace Oase 350 thermo, voda má 25°C měřeno
Substrát FONDOVIVO namíchaný s hnojivem (prodejce akvarista mi to doporučil, že sám používá)
Černý štěrk 2-4mmk, výška 5-7cm
Mokřanka a Ludwigia repens roste bez problémů, jinak všechno uhnívá od země.
Vodu měním cca 1x týdně max 50l. Při výměně odsávám kal od ryb.
K lepšímu proudění mi jede skimmer. Snažím se, aby rostliny byly pořád v pohybu. Mám vysledováno, že kde se méně hýbou, tak pomaleji rostou. Na hnojení mám Bioflor a tekuté Co2. Hnojím dle toho, co píšou.
Nicméně jak jsem se zmínil, kam vrazím do země třeba pinzetu vyjedou mi bubliny. Dnes jsem zkoušel a nemám pocit, že by ten unikající plyn zapáchal třeba hnilobou.
Informace co jsi nám dal nestačí na vyřešení problému, protoze vše co jsi napsal je v pořádku, problém bude v něčem o cem jsi nenapsal (údržba, hnojení, proudění vody, filtrace).
Proto je dobrý mít založenou prezentaci, dej tam jednu pěknou fotku zepředu akvária.
Čím víc info v prezentaci tím lepší řady dostaneš.
A ty bubliny, když rýpneš do dna, smrdí? Ten substrát pod pískem je co zač? Teplota v akvu? Ty rostliny, co se rozpadají, jsou tam od založení, koupené v obchodě? Nechtěl bys založit svému akváriu prezentaci, aby byly všechny informace pohromadě? I s fotkami...
mojzas napsal: Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat.
To je ale pěkná blbost, řekl bych...
Já do dna nic nedávám. Toš vydrž až ti někdo poradí jak tvůj problém vyřešit.

To je to poslední, co bych chtěl dělat. Nemám kam dát ryby, abych mohl přistoupit k takovému kroku. Otázka však, co jsem udělal špatně. Dělal jsem všechno podle návodu psaném zkušeným akvaristou a samozřejmě četl i recenze. Ne vždy bych věřil tomu, co je na netu napsáno. Pán který mi prodal komplet vybavení mi poskytl spousty rád po telefonu a samozřejmě zadarmo. I o víkendu. Hledám spíše schůdnější řešení. Písek v akvu je fajn, ale když se pod něj nedá substrát, nemůžu od toho moc očekávat. Takže ikdyž to udělám znovu, problém se může opakovat. Sice jsem začátečník, co do akva dává spíše plevel, ale samozřejmě rád bych časem osadil akvo i něčím náročnějším. Ale to až budu vědět jak nato

No to znamená, že v tom dně dochází k anaerobnímu hnití a to je ten problém. Vzniká tam Čpavek. Zřejmě to budeš muset vyměnit. Čistý křemičitý písek a bude pokoj.
Zdravím a přeju hezký Nový rok.
Potřeboval bych radu. Už cca měsíc a půl mám nové 200l akvo a některé rostliny mi neustále uhnívají od země. Snažil jsem volit nenáročné rostliny. aspoň tak to bylo prezentováno na webu. Na druhou stranu některé rostou jak plevel a už dvakrát jsem dělal prostřih. Na dně je štěrk frakce 2-4mm a pod tím substrát. Ve štěrku je přidané i hnojivo. Uhnívají mi Proserpinaca palustris Cuba, Pogostemon stellata broadleaf, Bacopa caroliniana. Zkouším i nenáročnou kobercovku ELEOCHARIS MINIMA, která má tendenci se pomalu rozrůstat, ale zároveň zahnívá od vrchu. Mám světlo chihiros led s975, teď jsem přidal další cca 60W rgbw vlastní výroby. Nejedu to naplno. Nicméně zahnívání nebude problém světla si myslím. NO2 0,1 mg/l což mě nepřekvapuje vzhledem k zahnívání rostlin. Voda Ph7 , KH 7, NO3 8mg/l, Fe cca 0,05mg/l. Mám kapalné testy, takže by to mělo sedět. Mám pocit, že mi dělá neplechu dno, kdykoliv do něj rýpnu pár centimetrů. vychází z něj bubliny, v podstatě kamkoliv. Díky za rady
Ancistruse musíš krmit stejně jako každé rybky. Nejsou to žádní vyhledávači odpadu a zbytků. Pro 4 stačí ze začátku jedna tableta nebo kousek okurky. Ale na to už je pozdě

a jak píše kolega ze začátku klidně 2x týdně měnit vodu.
Pokud je voda podle testů ok, klidně je tam dát můžeš. Dělám to taky po založení nového akvária už 20 let a nikdy mi nic nechcíplo. Vlastně si ani nepamatuju, kdy sem lovil nějakou pošlou rybku.

Žádné zajížděcí rybky nepotřebuješ, stačí tam mít šneky a potom pěkně vyčkávat. Když už jsi tam ty rybky dal, tak to chtělo měnit vodu mnohem častěji než jednou týdně.
Ahoj,
20.11. jsem založil akvárium (komplet nádrž vč. techniky, dna a rostlin - viz má prezentace). Kromě Seachem Floursih na rostliny a bio-boostu bez filtru jsem tam žádnou další chemii nedával. Asi po dvou dnech se mi udělal bílý zákal, který však zcela zmizel cca 5. den. Zároveň se mi na dekoraci, kořenu, udělal takový bílý povlak, ale ve fóru jsem se zde dočetl, že to by nemělo být nic hrozného, že musím být trpělivý a zmizí to samo.
Po týdnu (27.11.) jsem šel do místní akvaristiky, odkud mám ty kořeny, na nichž se mi udělal ten bílý povlak, načerpat inspiraci a zeptat se právě na ten bílý povlak na kořenu. Prodavač mě taktéž ujistil, že to zmizí samo + mi řekl, že s tím pomohou ryby a doporučil mi nákup ancistrusů. Když jsem se ho ptal, jestli na ně ještě není brzo (týden po založení), ptal se mě na ten počáteční bílý zákal, a když jsem mu řekl, že zákal je už pár dní pryč, ujistil mě, že je to ok a ancistruse tam můžu nasadit. Vím, že první ryby mohu nasadit až po měsíci, ale že můžu pár zajížděcích rybek nasadit dříve.
Dle jeho tipu jsem proto zakoupil 4 ancistruse - takové ty úplně obyčejné. Zároveň jsem se ho i ptal, jestli je mám něčím krmit a on mi řekl, že ne, že si potravu obstarají sami. Bohužel mi všechny 4 ancistrusové postupně uhynuli, včera (5.12.) odešel do věcných lovišť poslední kousek :( Nevíte, čím to může být?
PH se mi pohybuje v intervalu 7-7,5. Test na dusitany vychází jako čirý (nitrit test od Aquaru), přičemž čirá se dle přiložené stupnice = 0 NO2 mg/l. Dle testů by voda proto měla být ok - nijak extra nesmrdí, nemám tam žádné řasy, teplota je 25,5... Jediný viditelný problém je ten bílý povlak na kořenech a navíc se mi zdá, že má voda mírně hnědé zbarvení (měním cca 1/4 vody 1x týdně), ale to jsem taky přisuzoval kořenům.
Nasadil jsem ty chudáky ancistruse moc brzo? Anebo byl problém v tom, že jsem je dle tipu prodavače nekrmil a oni si tam třeba nenašli nějakou potravu, když to je stále dost čerstvá nádrž? Anebo to může být v něčem jiném?
A mám s nasazením dalších zajížděcích rybek čekat, nebo tam něco málo můžu zkusit nasadit?
Klidně na rozběh použij spoustu Růžkatce (Ceratophyllum demersum) nebo Morovinky (Egeria densa). Nech je tam jako plovoučky a kdykoli je můžeš dát pryč.
Ano akorát jsem se nad tím zamýšlel. Mám naplánované asi ještě dvě. Jednu střední/vyšší dozadu a zkusit něco kobercového. I když budou asi náročnější.
Čauky, jak píše Guppy a ještě bych přidal rostlinek, hodně přidal...
Časem a výměnami vody ten zákal zmizí. Je to normální a neškodné.


Zdravím, jsem tu nový ještě jsem ani nevyplnil profil. K akvaristice jsem se po letech vrátil a poprvé jsem do malé nově založené nádrže zkusil dát kořen z akvaristiky. Dva dny jsem ho máchal ve vodě a při založení se nadruhý den voda lehce zakalila do hněda. Z dálky přes sklo to vypadá zeleho/hnědá ale po třech dnes jsem vyměnil trochu vody a v kbelíku byla hnědo/žlutá. Prvotního mléčného zákalu jsem se zbavil, voda je čirá. Voda je namíchaná řád/děťovka 60/40. Mám tomu dát šanci a čas nebo zkusit nějaký přípravek? Dávkuju jen nitrifikační/dentrifikační bakterie. Akva zatím bez ryb. Svítím 7h. Dík za tipy
Martin
V příloze foto při napuštění a zákal.
Ďakujem!

Fakt by mi nenapadlo hľadať to pri chorobách. Už som to prečítal. Teraz ešte poraďte, čo s tým dnom

Trochu z každého. Snáď si nemyslíš, že to sfúknem na posedenie. Keby pod tou fotkou bol link na článok, tak sa samozrejme prekliknem. Ak to bolo niekde v Poradni, tak je zrušená.
Četls ten Horácův web, nebo sis jen prohlídnul obrázky..?

Zase možno blbá otázka - tie matice už ostanú na rastline “na furt”? Lebo keď sa potom rozkorenia do substrátu, nebolo by bohviečo ich vyhrabať, dávať to dole... bez nejakého poškodenia.
Hodil som ten substrát do kalkulačky a pr rozmeroch akvária a 2l starého dňa a 2l profi spolu to vychádza na priemernú hrubku substrátu 5cm. Vravíš, že by stačilo 2-4, teda priemerne 3cm. Mám sa pokúsiť nejako šetrne odobrať profi soil a pridať časť starého dna? Alebo cez sito vypláchnuť organické časti starého dňa a nechať len kamienky? Kľudne buďte konkrétni

Inak ma teší, že po vybratí koreňa a dennej výmene cca 3l vody je voda už pekne číra, menej ju cítiť a filter ide úplne na parádu.
Pozeral som aj na tie stonkovce a niektoré neviem neviem, by ma snáď vyhnali aj bytu. Ale tú lobeliu cardinalis a limnophila sessiliflora skúsim zohnať.
OK, pouvažujem nad tým. Inak, mám z toho celkom hokej. V návode sa niečo píše a v zásade to doporučuje len výrobca

Napr. to dno - pôvodne som mal kúpené len tie guličky Profi Soil, potom pozerám na obal a rýchlo som šiel kúpiť aj Staré dno. Mám pocit, že by som väčší úspech zožal, keby to Staré dno nepoužijem vôbec. Teraz idem dať na profesia.sk inzerát, že hľadám Popolušku, ktorá to roztriedi
Zeleninu som vyberal podľa popisu a fotiek, samého ma trošku prekvapilo, aké giganty dorazili. Napr. Cryptocoryne becketii - "Listy jsou kopinaté, 7,5-12 cm dlouhé a asi 2-3 cm široké." Na fotke chutná malá rastlinka a potom dorazia 20cm lopúchy

Čo sú stonkovky? Nešiel by pridať link na konkrétnu rastlinu z atlasu? Vzhľadom na moje skúsenosti to musí byť niečo nenáročné, odolné a lacné, aby ma potom nemrzelo, keď to nebude odolné dosť

otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?...Existují nerez matice..
www.horacovoakvarium.cz/… Skladba rostlin je dle mého zcela nevhodná na tak malé akvárium, všechno jsou to velké rostliny, navíc zatím v emerzní (suchozemské) formě, listy se začnou rozpadat, než začnou růst listy podvodní a z toho bude další bordel. Spousta hnojiva a vodiček, já bych asi doporučil začít znova a trochu jinak. Většinu rostlin bych někomu daroval, vyházel bych ze dna kuličky (a asi i to staré dno), celkově bych snížil výšku dna na 2-4cm a pořídil rostliny vhodné do takto malého akvária. Klidně bych tam vrátil ten kořen, přilepil bych na něj anubias (ty se nesází do substrátu), k tomu bych nechal jeden Echinodorus, jestli tam máš nějaký menší druh a doplnil to drobnými stonkovkami. Určitě si načti, jak se jaká rostlina pěstuje, jaké dorůstá velikosti atd.

Novinky:
- koreň som vybral, nemal som to srdce pozerať na ten humus. Nechám ho niekde namočený mesiac, dva a uvidím, čo sa s ním stane
- vypláchol som filter, bol plný toho slizu, teraz zase šlape
- opakovane som vymenil časť vody
- rukami som očistil rastliny ako som vedel, mali to nachytané všade. Kryptokoryny sa už začínali rozpadávať, teraz to vyzerá, že rozpad sa zastavil
- kúpil som odkalovač Tetra GC30 aby som ten bordel nasal z dna. Zdá sa mi, že nasávacia rúra je príliš dlhá. Proste môj vodný stĺpec je pomerne nízky na počiatočné zaplavenie a neskôr, keď hladina ešte poklesne, začne nasávať vzduch cez netesnosť okolo spoja tých dvoch žltých kusov. Je v pohode z neho trošku odpíliť?
- otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?
- nebolo by jednoduchšie zasadiť rastliny v tom deravom kvetináči? Proste to pichnúť do substrátu a trochu prihrnúť...
- asi trápna otázka - keď pohnem nejakou rastlinou, z dna idú bublinky. Je to OK? Aj pri bočnom skle v substráte nejaké vidno
- finálna otázka - koľko životov trvá vypestovať také akvárium ako Horac?

To nedovedu říct kolik vody a jak často. Nic proti vyššímu dnu, to zpravidla ničemu nevadí. Nicméně staré obsahuje hodně organického bordelu. Neměl jsem ho ale když koukneš na zkušenosti lidí tady
rybicky.net/forum/16659 , tak to není žádná sláva. Obzvlášť pokud se do toho musíš znovu dosazovat rostliny.
Pokud ti nějaká rostlina nechce držet ve dně, tak použij horácomatku.
www.horacovoakvarium.cz/…
Větší molitan by mohl pomoct, ucpe se to za delší dobu než teď.
OK. Začnem meniť vodu. Toho starého dňa sú tam 2l, rovnako aj Profi soil-u. Nezdalo sa mi to moc veľa, podľa návodu skôr málo. Kým som nezačal sadiť, potom som bol rád že má čo držať rastliny. Aj tak niektoré vyplávali a musel som ich zasadiť znovu.
Koľko vody a ako často meniť?
Filter som chcel nechať zabehnúť, v pláne je 1 rybička. Teraz skôr uvažujem nad nejakou formou “hacku” - vytlačiť si na 3D tlačiarni niečo ako spodok filtračnej hlavy a nasadiť to na môj filter spolu s nejakým molitanom. Možno by fičal lepšie?
Zmizí to do pár dnů, max. týdnu samo. S pomocí okružáků to bude o něco rychleji.
Být tebou, tak začnu měnit pravidelně vodu. To staré dno totiž není žádná výhra v takovém množství. Aby to neskončilo v řasách.
Nevím nakolik potřebuješ „lepší“ filtr a natož s ním přivzdušňovat, když tam nemáš ryby.

Ahoj,
S tím kořenem si vůbece nedělej starosti. Ten povlak je u nově založených nádrží normální, je to nějaká houba/plíseň či co, ale neškodná. taky jsem to měl, při výměně vody jsem to svinstvo odsával hadicí, a i když se třeba udělalo nové, po cca měsíci od založení to zmizlo. Už nevím jestli to snad i žraly ryby/krevetky nebo to zmizlo ještě před nasazením, ale každopádně to zmizlo.
S tím tvým filtrem to je jiná věc, jestli po 5ti dnech ztrácí výkon téměř na nulu, to není úplně v pořádku.
Pořádně ho prohlédni, pokud možno rozeber co jde, vyčisti - vyždímej pořádně houbu atd. a koukni na vrtulku, jestli ji něco nebrzdí a jestli se může volně otáčet.
EDIT:: teď jsem koukl jak vlastně vypadá ten filtr. No za mě je to teda hodné malé, těch filtračních médií tam asi moc nevejde. Jak radí ostatní, raději bublifuk nebo molitan s čerpací hlavou. Případně i závěsný a dát do něj jak molitan tak třeba pemzu.
Nie stačí pri odkalovani po tom prejst a ono sa to pěkně odsaje a zmizne to nemusíš nic vyberat. Plus minus za mesiac to mne osobně zmizlo z každého korena.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tu máš adresu tam si mozes najst nějaký dobrý stoja skoro nic a nie su vobec drahé vyber si podla rozmerov a niekde blizko tvojho bydliska si ho kup majú ich vsade
Čiže keď nechcem prisavniky, tak mám koreň pravidelne vyberať a mechanicky to odstraňovať? “Časom zmizne” by sa dalo definovať ako týždeň, mesiac, rok...?
Tú techniku by som možno potreboval viac konkrétne. Aby som nevyhodil peniaze za ďalšiu nefungujúcu blbosť. Alebo fungujúcu perfektne, ale príliš nahlas. Napr. ten môj Aquael je tichučký, len asi slabučký. Zajtra umyjem koreň, dám ho do vedra, prepláchnem filter a uvidím, či sa zase tak skoro upchá.
Ahoj. Ten koreň ako každý koreň ktorý je suchý a nenasiaty vodou vždy na povrchu po namočení vytvori ten biely povlak. O nic ale nejde není to nijak škodlivé dá sa to lahko odstranit hadicou a odsavanim a casom to zmizne. Mne s tým pomohli ancistrusi. A ten filter sa asi velmi rychlo zanáša to casom každý filter a preto straca tah. Najlepsia volba je vždy cerpacia hlava plus kocka molitanu. Kup si nějaký malý bublifuk do toho objemu dáš za to 5 eur dohromady a máš pokoj na niekolko mesiacov.


Ahoj,
pred 5 dňami som založil akvárium. Akvárium ma vnútorné rozmery š34xh24xv30cm, je v ňom momentálne cca 20l vody. Na dne je substrát priemerne 6cm, spodná polovica je Staré dno, nad tým Profi Soil. Profi Soil bol predtým namočený pár dní vo vode. Ako dekoráciu som dal dnu koreň Amano kúpený v akvaristike, bol cca dva týždne namočený vo vedre (púšťal farbu a aj teraz trochu púšťa), niekoľko krát kefkou očistený a uvarený v slanej vode. Voda v akváriu je asi týždeň odstáta vodovodná voda. Zasadil som som 9 rastliniek, všetko nenáročné kusy - 5 echinodorov, 3 kryptokoriny, 1 anubias, pod každú šla gulička Bivoja (min. 1 kryptokoryna už púšťa nové listy). Do vody som pridal Bactoesex a Bio Nitrivec a neskôr trošku vločiek pre ryby. Filter je Aquael Fan Mikro Plus (podľa predavača v obchode aj podľa obalu mal stačiť…) a svetlo je 6W LED Repti Planet. Ak ma neporazí, časom do akvária pôjde nejaká samotárska rybička. Lebo:
- koreň je kompletne pokrytý niečím slizovitým, mliečne priesvitným jemným sopľom do vzdialenosti cca 5mm od povrchu. Mal to na sebe aj vo vedre, očistil som to, potom som ho vyvaril, znovu sa to spravilo, znovu som očistil…
- filter – zo začiatku išiel ukážkovo, ale teraz akoby strácal dych. Hlavne čo sa prevzdušňovania týka. Prvý deň robil bublinky ako drak, až som ho radšej trochu priškrtil. Ale odvtedy kontinuálne klesá prietok, ale hlavne už nie je schopný ťahať do vody vzduch. Ráno som ho prepláchol v troche vody z akvária a teraz večer sa už voda skoro nehýbe, o nejakom vzduchu nehovoriac. Neviem, či sa filter zaserie tým slizom, alebo prečo sa to deje. Mám pocit, že to navzájom súvisí, kým nebol sliz, filter išiel.
Takže, poraďte prosím, čo s tým, ideálne nenákladné riešenia.
Za mě vám teď dávám

postavili jste se k tomu čelem a to je dobře, po dlouhé době vidím někoho kdo si dal říct bez vytáček, držím palce ať se druhý pokus podaří, všichni tu rádi poradí bez urážek, bez posměšků a dalšího podobného chování který je zvykem například na fb skupinách. Pokud budete cokoliv potřebovat, kdokoliv ze zkušenějších rád poradí, popřípadě pošle odkaz na co je třeba. Ať se daří, a apeluji na tu prezentaci, to je první krok k úspěšné cestě, infor o akváriu, správně vyplněný deníček vám zpětně dost připomene a leckomu pomůže aby vám mohl adekvátně poradit
12 25.05.2020 15:23 Rol!itjAnek –
Re: ZDRI Moc děkujeme všem za rady, rybičky jsme se rozhodli vrátit zpět do obchodu a založit akvárium od začátku. Skočili jsme do toho po hlavě aniž bychom si o tom něco pořádně přečetli a zjišťovali jsme informace jen ve zverimexu ve kterém jsme rybky kupovali, což byla chyba. Ještě jednou chci všem poděkovat za rady.
Vše podstatné už zaznělo, tak jen doplním, že než rybky vrátíš nebo daruješ, tak prováděj každodenní výměnu části vody. A neboj, něco tady načteš a ono to půjde.

Přesně nakopat do pr....le,ale zepředu.

Tady je opravdu všechno špatně:
- do takhle malého akvarka absolutně nevhodné ryby
- navíc pro ně špatné dno - příliš hrubý a ostrý štěrk
- kytky radši neřeším, evidentně jich je podle fotky málo a v tom štěrku stejně neporostou, místo nich tam "straší" a zabírá prostor ta nevkusná plastová dekorace...
- nové, nezajeté akvárko, příliš brzo nasazené ryby (neměly by se nasazovat za týden, ale cca za měsíc po založení)
Toho blba, který Ti doporučil Mřenky nádherné do 30-l akvarka nakopat do p....e, i když to teď nějak zubynehty udržíš při životě, do budoucna to stejně bude špatné. Osobně doporučuji okamžitě vrátit/darovat ryby a celé akvárko v klidu založit znovu (s normálním pískem). A před tím si přečíst místní témata pro začátečníky, popř. se poradit o tom, čemu nerozumíš.
Tohle je další nádrž z kategorie "skoro všechno špatně". Najdi někoho, kdo si ty mřenky vezme (třeba ve vlákně "daruji") a začni komplet znovu. Vyhodit to dno, co tam je a místo něj křemičitý písek. Dát pryč to cimbuří nebo vrak nebo co to je. Rostliny to v kýblu týden vydrží, mezi tím nádrž založ znovu, dej víc rostlin a pak tak šest týdnů počkej, než si pořídíš nové ryby. A určitě už ne mřenky, ani skaláry, ani čichavce, ani arowany, ani ancistruse, ale fakt jen ty razborky nebo modré neonky nebo případně jednu bettu a už nic víc.
To máš pravdu. Souhlasím.Jen teď musí vyřešit akutní stav. Bílý zakal=nálevník=nedostatek kyslíku.
Za prvé udělej prezentaci nádrže. Za druhé zkontroluj teplotu. Za třetí přidej vzduchování. Pokud nemáš tak vývod filtru do úrovně hladiny. Za další už si nech odstát aspon 15 litrů vody.
0 25.05.2020 12:19 Rol!itjAnek – Prosím o pomoc !!
Mám ho taky, ale dávám přednost tomu od Sery. Akorát se občas trochu napiju

Odkalovač úplně stačí tento, používám ho několik měsíců a spokojenost za pár korun.
Odkalovač UniStar délka 210 cm
www.rostlinna-akvaria.cz/… Po pár úvodních odkaleních zvonem by to mělo zmizet

Navíc není třeba všechnu vodu měnit, prostě odsát zvonem plný kýbl, nechat sednout, 80% (čisté) vody vrátit, zbytek vylít někam kytkám na zahradu. A znovu

Osvědčil se mi tento
akvarijni-odkalovace.heureka.cz/… Jak je to pár dni tak klidně,a nebo vydržet,měnit vodu,to se ustálí časem samo....

0 11.02.2020 17:38 Vlamik – Praní písku
Jsem úplný začátečník a při zakládání akvária jsme dali koupený písek a neproprali. Po zalití vodou byla voda zakalená, po přefiltrování přes noc byla sice ráno čistá, ale při pohybu písku se opět zakalí. Udělali jsme chybu,že jsme písek nepřestali? Nemáme vodu odčerpat a začít úplně od začátku?
Derdin napsal: Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
1) Přidej rostliny.
2) K “plánu” výměn vody: To je, jako kdyby ti začalo škrábat v krku, měl jsi teplotu a řekl, že následující čtyři dny budeš brát tři paraleny denně, pátý a šestý den bude stačit už jen jeden. Blbost, že ano? Nevíš, jak se ti nemoc vyvine. S akváriem to je stejné. Nevíš, co se bude dít. Nemluvil bych o plánu, ale pozoroval a operativně se rozhodoval. Každé akvárium je jiné.
3) Dost souhlasím s tím, co napsal michalt. Prosperující akvárium je primární cíl. Bezúdržbovost je v mých očích bonus. Cíl je mít prosperující rostlinné akvárium. Když budou fungovat rostliny, je prosperita živočichů následek.
No zrovna těch, co odkazuješ, bych nekupoval, co výška aq. dovolí, ale tak maximálně jeden, spíš ani to ne. Kupoval bych tyhle:
www.sklorex-akvarium.cz/… Jo, teď to akvárium podle prezentace vypadá nadějně. Jen bych zrušil ten tekutý uhlík, to zas bude nějaká forma Glutaraldehydu, který nadělá víc škody, než užitku.
Obecně, myslím si, že není dobré, když si za cíl zvolíš "bezúdržbovost" akvária. Správný přístup je ten, že si zvolíš za cíl prosperující akvárium, tedy takové, ve kterém jsou rostliny i ryby nejspokojenější v rámci daného objemu a typu vody. Ta míra údržby se má přizpůsobovat tomuhle cíli. Jestli nemáš čas nebo chuť pravidelně dlouhodobě měnit vodu (někdy i často, když je potřeba) a pečovat o rostliny, to akvárium neskončí dobře a bylo by dobré zvážit jiného koníčka. Akvaristika je jedním z těch koníčků, kde člověk musí alespoň trochu rozumět, co se proč a jak dělá. Bez nějakých znalostí souvislostí jen se selským rozumem daleko nezajdeš.
Několik lidí, kteří mermomocí chtěli bezúdržbové akvárium, jsem poznal. Všichni dřív nebo později začali tlačit na pílu a zkoušet, co to akvárium vydrží bez úhynů. Prostě bez toho, aby rozuměli principům, chtěli jen méně a méně měnit vodu a byli spokojeni, jak jim to skvěle funguje. Až pak najednou nastoupila masová nemoc nebo se rozmohla sinice, řasa a nastala apokalypsa. Ani jeden již akvárium nemá. Jeden z nich "znovuzaložil," pač "to přece fungovat musí" a skončil stejně dvakrát.
Máš dobrý objem nádrže, dobré dno, dobrý filtr (uprav jej, jak Ti radí vlka). To je základ. Časem uvidíš, jestli je dobré světlo. Teď bys měl načíst, které rostliny budou vhodné do začátku, jak funguje dusíkový cyklus, co dělají plži, co dělá dno. Pak které ryby mají nedokonalé trávení a znečišťují vodu, které žerou kytky, které ryby jsou hejnové a zařídit si podle toho osádku a počty ryb tak, aby to nebylo na hraně udržitelnosti.
Pak postupně získat zkušenosti s tím, které rostliny Ti v akváriu pojedou nejlíp bez toho, abys musel vodu nějak zásadně chemicky upravovat, které ryby Ti nebudou kazit stabilitu nádrže a zároveň se Ti budou líbit. Prostě si to celé zařizovat celou dobu tak, abys tam měl pouze ryby a rostliny, kterým dokážeš bez velké námahy luxusně splnit biologické nároky téměř po všech stránkách a jednotlivé druhy se navzájem budou podporovat v prosperitě.
Až dosáhneš (nirvány

) stavu, že všechno v akváriu bude dostatečně daleko od svých biologických limitů, pak zjistíš, že vodu již téměř není potřeba měnit.
Nerad píšu obecně a "filozoficky." Jen teď jsem se tomu nedokázal vyhnout, protože na praktický přístup k bezúdržbovému akváriu neexistuje jeden jasný recept nebo postup. K tomu se člověk musí propracovat zkušenostmi. Nebo se to trpělivě naučit od někoho, kdo to opravdu umí. Jenže tady takových lidí hodně není, co taky něco naznačuje. Tak hodně zdaru!

Odkazy na konkrétní výrobky tu máš. Pokud chceš mít naprostou jistotu, tak ten do bazénových filtrací, ale i ten ze zahrady, co na něj odkazoval ctibum, bude asi ok.
Co se týče kytek, pro zajíždění akvárií mi vychází jako výhodná Vallisneria spiralis (nebo gigantea) vysázená podle zadního skla. Ona sice není žádnou moc velkou ozdobou, ale udělá spoustu práce a stojí celkem pakatel. Nepříliš náročných a zároveň dostupných druhů aq. rostlin je přes stovku, pokud nejsi limitován nějakými speciálními podmínkami.
Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
Kytky třeba tyhle: Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Rotala rotundifolia, Microsorum pteropus, anubias. Popřípadě taky nějakou méně náročnou kryptokorynu, nějaký méně náročný echinodorus.
Pre začiatok by som zabudol na "koberce" a dal by som tam zmes stonkoviek
Nezabudni ten štrk poriadne preprať než ho dáš do AQ.

Jsem v Hornbachu, jdu si pro dno. Mám si koupit křemičitý 2-4mm teda ve stavebninach? Jsou tady i kytky, jaké doporučujete pro mé "Bezúdržbové akvárium", samozřejmě vodu budu zatím měnit. Nenáročné co rychle rostou. Ideálně i nějaký co udělají koberec?

No já vím. Zapomněl jsem dodat, že je dobré vzít sebou do skleničky trochu octu a na místě hned otestovat.

Neboť u tohoto jsem měl informaci, že pěnit nebude (a nešuměl). Reklamaci pytle s pískem, že pění v octu, by mi asi neuznali a jeden pytel šumivého písku už jsem v garáži taky měl

A koukám, že byl o něco levnější, než jsem psal.
www.hornbach.cz/… Takhle jsem jednou koupil ve stavebninách písek a stejně mi v octu pěnil. Naštěstí mohl skončit v betonu, takže to nevadilo. S jistotou je písek do bazénových filtrací, v Hornbachu pytel 25 kg zhruba za 280 Kč.
Jen bych doplnil že křemičitý písek různých zrnitostí se dá koupit na stavebninách za pár korun. Lepší než předražené pytlíky v akvaristce.

Všechnu tu drť vyhoď pryč a pořiď si ten křemičitý písek a šup s ním do akvária. Uvidíš, že ti pancéřníčci budou vděční, že nebudou mít odřené huby a pupky.

To bude skoro jako když měla Popelka třídit čočku a hrášek, mám ten pocit...
Zkusil jsem ocet a bubla jen to bílé kameni a to černé je bez bublin, mám ho vyměnit celý a nebo si tam nechat to černé než koupím nové/na nějaké části akvária?
Pokud tam je vyšší NO2 (to je kolik?), tak to znamená, že tam evidentně je něco hodně spatně, protože tam vůbec nefunguje dusíkový cyklus. V takovém případě je čas buď evakuovat ryby nebo zahájit masivní výměny vody ve stylu 20 - 30 % denně. Pokud sis tedy nespletl NO2 a NO3, ale i v takovém případě ta výměna vody nebude od věci. Jinak ti tu už všechno podstatné (dno, pro bezúdržbovku moc ryb a nevhodné druhy) napsali.
No a špatných zpráv už bylo dost, takže teď nějaké dobré -- filtr sis vybral celkem slušný, byť by si zasloužil dokoupit ještě alespoň jeden košíček.

Anubiasy taky nepředstavují zásadní chybu. Egeria densa dejme tomu, ceratophyllum demersum je taky výborná rychle rostoucí rostlina. Ale chtělo by to těch rostlin podstatně, podstatně víc.
Fotky jsou aktuální. Relativní začátečník jsem, mám druhé malé akvárium které mi běží bez problémů, protože tam mám jen krevety. Rybičky jsou zatím zdravé, ale právě kytkam se nedaří... Začnu u toho dna a vyměním tedy zase vodu. Mám tam přidávat takový ten elixír na těžké kovy nebo přímo z kohoutku. Možnost odstát velké množství vody nemám.
Co se týká zářivek, tak na ten holobyt by mohly dvě snad stačit, ale pokud bys měl celé akvárko zarostlé, chtělo by to přidat.
EDIT- Ta fotka akvária, co máš v prezentaci, je aktuální? Pokud ano, tak tomu se nedá říct, že to jsou rozrostlé kytky.
Nevím jaké máš žárovky a nemusí to být jen světlem. Může to být nedostatek živin. Atd.
To akvárko rozhodně nefunguje. Hokus pokus? A proč ho děláš na živých tvorech? Vůbec se divím, že to AQ ještě běží. V podstatě to je časovaná bomba. A jestli to bouchne, tak budeš mít akvárko skutečně bezúdržbové. Jestli to AQ necháš v tomto stavu (péče, údržba, ryby, kytky), je otázka času, kdy zkolabuje, skoro bych řekla, že to už začíná. Na to akorát doplatí ryby. Jak už bylo psáno. Dno obsahuje vápenec (to je na 100 %). Málokteré rostliny ho ve dně zvládnou, nehledě na to, že je to kamenolom, ne dno. Snažíš se o něco, co nemáš ani načtené, jinak bys nedělal s tím akvárkem takové brikule. Jsi začátečník a nemáš načerpané základní informace. Jak už bylo psáno - vyměň dno, zvol křemičitý písek 2-4 mm (osvědčená klasika), vůbec se nezabývej výživnými substráty, když nevíš, co s tím a jak fungují. Nadělají větší paseku, než užitek. Pořiď hromadu rostlin, aby bylo hustě osázené dno (většina dna). S druhy ryb, které máš, také bezúdržbové akvárium nebude moc fungovat. Filtr - dej ho výš, aby proud čeřil hladinu a natoč ho na delší stranu, čisti ho, když hodně zpomalí průtok. Je sice kvalitní, ale měl jsi pořídit silnější s více patry, ale ideálně vnější filtr. To akvárium by si to zasloužilo. A až ti poběží jako hodinky a hlavně až budeš mít vědomosti "pod kůží", tak se přesuň do vyššího levelu - bezúdržbového akvária.
Co říkáte na světlo? Svítíme teď 12 h 2mi žárovkami a zdá se mi že by tam mohl být kámen úrazu pomalu rostoucích kytek. Jinak by se mi ty žebříčkovity už dávno rozrostli do nějakého většího trsu
Funguje to podle tebe. Na bezúdržbové akvárium je tam zoufale málo rostlin,ryby co špiní vodu a filtr co bys měl čistit minimálně jednou týdně. Aby to fungovalo jak ty chceš tak musíš dát hodně rostlin.Ryby bych nechal jen neonky a malé panceřníčky.Filtr externí.A taky bys měl koupit kvalitní testy na pH,NO3 a NO2.

Začal bych tím že vyzkouším dno v octu. Na 99% bude šumět. Pokud ano tak zrušit zvlášť v akváriu kde nechceš měnit vodu nemá vápenec co dělat. Za druhé pokud máš představu bezúdržbového akvária tak to bude s trochou štěstí fungovat až akvárium zaroste celé rostlinami a bude v něm rovnováha do té doby bych vodu měnil. Další předpoklad tebou zamýšleného akvária je velmi opatrný výběr ryb. Třeba ancistrus není ideální (živorodky taky nic moc). Bojím bojím že to špatně dopadne

zkus alespoň kvůli těm rybám měnit vodu a vyřešit to dno.
0 28.01.2020 00:55 Derdin – Problém - Bezúdržbové akvárium
Ahoj,
Asi mě tady sežerete, ale zkouším "bezúdržbové" akvárium. Měnil jsem vodu jen jednou a to po měsíci co tam byly ryby - vodu jen dolévám. Mám tam do toho celkem divočinu, ale dohromady to nějak tak funguje.
Problém : Nerostou kytky a voda není úplně v pořádku dle testů vyšší NO2, vysoké GH.
Měl jsem puvodně jen jedno dno, velmi jemné. Chtěl jsem, aby mi rostly "kobercové" trávy, ale to jsem si furt filtroval a voda se neustálila a málem vyhubila všechny kytky slabým popraškem. Proto jsem tam dal velkou vrstvu kamínků ( v zadu až 6 cm), abych se prachu zbavil, ale tím mi prakticky všechny cibuloviny a trávy umřely - nechytili se v kamínkách. Dozadu jsem dal hodně aby to dělalo lepší "filtr". Rostliny mi ale obecně moc nerostou.
Nic se zásadně nemnoží kromě pavích oček, vytrel se mi i Ancistrus, Ale pak vajíčka snědly pancernicci. Mám prezentaci tak se podívejte jak to vypadá. Vyskytly se teď v posledních dnech řasa na kytkách - fotka v prezentaci. Co byste mi doporučili změnit, přemýšlím o změně toho dna a trošku dát lepší světla. Myslím že spousta z vás se bude divit že to nějak funguje, je to fakt hokus pokus.

Když mi v "61" zavraždila samice Betty samce, tak taky nevypadal poškozeně. Byl jen mrtvej...
Být tebou, dám ji zpátky, seženu co nejrychleji rostliny a měním vodu, jak už tu zaznělo.
Z velkého akva trochu něčeho rychlerostoucího natrhat nemůžeš?
A ve velkém máš jaký filtr? Nejde použít část filtračního materiálu v tomto?
Přemýšlela jsem nad tím, ale nevím jestli je dobře dát tak malou rybku k větším
Rybky jsou tam: skaláry, čichavci, Black Molly a nevím co další tam ještě má.
Dalo by se to Teda nějak vymyslet?
Nevím co máš v tom velkém. Ale zvážilas možnost dát během záběhu bettu tam?
Opakuji: ryba nevypadala nijak poraněná a ani okousane ploutve neměla, muselo by to být nemoci, ale ani takové známky neměla. A kdyby uz to tak bylo.. To by mi snad odešla i ta druhá ryba, nebo ne?
jak to můžeš vědět,že bettě nic nebylo...Napsala jsi.."Byla jsem na delší dobu pryč a o mé akvárium se starala má mamka"...
Caroline napsala: Tak to bohužel asi zklamu , ale tím to nebylo.
...
Žili spolu takhle krásně půl roku, bez sebemenších problémů.
Když jsi u toho nebyla, těžko se spolehlivě dobereme důvodu. Ani nechci tvrdit, že ryba nedoplavala na věk.
Jen obecně poznamenám z jiných zkušeností jeden scénář, který nebývá zas tak zřídkavý: Pár bett si spokojeně spolu bydlí a všechno je v cajku. Pak se jednoho dne něco stane s vodou (překrmí se, klekne filtr, uhnije něco ve dně, uhnije velká kytka v malé nádrži). Nic tragického. Jen z toho stresu jedné rybě přepne a nmzrovna tehdy zaútočí na druhou, aniž by se zamyslela.
Znovu, mohlo to být věkem, jak píšeš, tys tu rybu znala. Jen obecná poznámka.
Měla jsem ještě male ancistruse, když dorostli do určité délky, tak byli předány do většího akvária k velkým rybám
CaitirD napsala: Žijí v něm spolu i s jinými rybami.
Takže taky chcíply? Taky stářím? Nebo jak tomu mám rozumět? Hele, buď přiznej barvu nebo to nemá cenu. Nějaký mlžení nikomu nepomůže.
Edit: Jestli máš jen jednu rybu, tak bych měnil 1/3 vody obden po dobu jednoho měsíce a krmil bych střídmě.
Betta by sa podla netu mala dožiť 3-6 rokov. Ak ti zomrela taká mladá, asi nemala dobré podmienky. To sa významne podpíše na dĺžke jej života. Mala by si lepšie zdokumentovať stav pred a po.
Žádné jiné ryby už nemám.. Mám pouze samičku betty
Kde je máš? Jak jsou na tom? Kolik jich je a co je to za druhy? To jsou celkem zásadní otázky, když je potřeba je dát do nezaběhlé nádrže s novým filtrem.
Likvidovat filtraci teď je chybné rozhodnutí. Co ty ostatní ryby?
Tak to bohužel asi zklamu , ale tím to nebylo. Samce jsem dostala a už byl přes 2 roky starý. Když jsem chtěla koupit samičku, tak jsem koupila 35l, obdélníkové, přidala rostliny a vytvořila jim tím místo pro oba. Žili spolu takhle krásně půl roku, bez sebemenších problémů.
A ano, když jsem je chtěla rozmnozit, udělala jsem chybu..
Samičku jsem tedy dala pryč. Vyměnila vodu, ale kytkam se nedařilo. Takže jsem vyměnila substrát, Písek vyčistila a kytky vrátila
Filtr budu vyměňovat u vlastních důvodu
Úmrtí stářím asi ne, spíš jedna ryba zabila druhou. I vzhledem k tvým předchozím dotazům. Ale to už je teď vedlejší.
Moc nerozumím. Co ti napadlo kytky? Proč likviduješ filtraci? Mohlo v tom akva zůstat alespoň něco užitečného. Jestli už není pozdě, tak žádnou houbu teď neměň. Takhle ti nezbude než rybu vrátit. A pak měnit vodu, měnit vodu a měnit vodu ,abys ty toxické látky naředila.
S rostlinami neotálej. Koukni po inzerátech. Určitě se něco sežene. Pořiď něco rychlerostoucího. Třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum 
Edit: Co ostatní ryby?
A právě toho jsem se i držela, ale stejně se bojím. Každý tady píše o toxických látkách a jak jim to může ublížit a přeci jen o ní nechci přijít
Nejsem aktuálně doma, takže foto přidám bohužel nemůžu. (fotku, kdyztak pořídím až budu mít možnost) Nové založené kavrako má objem 40l. Rybka je v prázdném 20l.
Filtraci likviduji taktéž, takže je zatím bez filtru. (budu měnit houbu)
A bohužel budu muset dokoupit i rostliny. To bude ale trvat o něco déle, protože v okolí je to s rostlinami dost mizerný. Zatím zabírají rostliny cca 20% akvária. Rostliny mám anubias a šípatku, takže akvárium vypadá zatím opravdu bídně
Finn napsal: vždyť jsou to ryby které v přírodě plavou v kalužích...
To není úplně dobrý argument...

Já bych tam tu bettu klidně dal, s občasnou výměnou části vody by se nemělo nic stát - vždyť jsou to ryby které v přírodě plavou v kalužích...
Chtělo by to trochu víc informací. Velikost a fotku akvárka (aby bylo vidět množství a druhy rostlin), jestli a jaký tam je filtr a co se s filtrem dělo během znovuzaložení.
Každopádně bych rybu vrátil a pohlídal si prostředî častější výměnou části vody, třeba obden třetinu tak dva týdny...
pridaj aspoň zopár fotiek po novom založení

0 23.01.2020 14:29 Caroline Dobrý den, mám menší problém, který nevím jak vyřešit.
Byla jsem na delší dobu pryč a o mé akvárium se starala má mamka. Když jsem přijela, tak jsem viděla své akvárium v hrozném stavu. Zemřela mi stářím rybka a mamka si toho bohužel nevšimla. Druhá ryba měla příznaky otravy. Takže jsem ji hned přendala do prázdného akvária, aby se z té vody dostala (rybka přežila a je zas v pořádku, čilá a bez jakýkoliv potíží)
Bohužel mi to napadlo i kytky a polovina z nich musela pryč. Rozhodla jsem se vše vyčistit, jelikož jsem si všimla že z kytek zůstal hodně bordel v Písku.
Takže jsem celé akvárium založila zas úplně od začátku. A teď přicházíme k tomu problémů. Rybičku bohužel nemůžu dát do nové založeného akvária, ale zase nemůžu nechat rybku v prázdném akváriu. Co by bylo pro ní nejlepší? Dám rybičce aspoň písek a nějakou tu dekorací, nebo dát rybu dřív do akvária? (jedna se o bettu splendens)
Tyto nenáročné rychle rostoucí kytky se většinou nekupují, ale dostávají/darují. Nevím, odkud jsi - koukni do tématu:
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
A k tomu oblbování nezkušených začátečníků - to je bohužel normální. Je to tak výnosný obchod, že se firmám i obchodům vyplatí investovat do masivní reklamy, která se často tváří jako odborná literatura... Když se bavím s kamarády/prodejci - právě z prodeje všech těchto zázračných vodiček, hnojiv, drahých substrátu, atp., mají mnohem větší marži a obrat, než z prodeje rybiček/kytek (+ spousta často zbytečné akvarijní techniky).
Konkrétně tento tzv. tekutý CO2 (glutaraldehyd):
- běžně koupíš v přepočtu za cca 0,5 Kč/ml (25% roztok)
- a třeba Seachem ho prodává (po přepočtu na stejnou koncentraci) za cca 27,- Kč/ml (v ceně je i hezká pohádka o tom , že jen ten jejich je jediný správný...)
- u dalších výrobců (Rataj) se ani koncentrace nedá pořádně dohledat
Ale stejně to funguje i u spousty dalších zázračných výrobků - viz např. obyčejná pemza vs. Seachem Matrix (je to totéž, měl jsem obojí doma v ruce). Jediná pomoc - něco o tom vědět a používat zdravý rozum. A pokud tomu nerozumím - studovat místo reklamních prospektů např. toto odborné fórum (přes všechny výhrady, které někdy mám, je to v čs. prostoru asi to nejlepší místo něco se o akvaristice dozvědět).
Děkuju

Tyhle jsem v obchodě neviděla. Asi budu muset na burzu. Hezký den
Po velkém úsilí se podařilo odlovit 3 ks, jeden velmi rychlý bohužel musel zůstat, toho jsem nedali ani při odčerpání vody. Nic jsem teda už nepřidávala, nechám to osudu.
Díky.
Tak to jsem dostala špatné info, že po týdnu už mají být. Ale nevypadají, že by strádaly, doufám, že tomu tak není.Jaké rostliny doporučujete? Díky moc.
Jenom dodám, že i ty neritiny tam šly brzo, protože ty se živí řasou, kterou tam teď ještě moc mít nebudou. Jsou vhodnější šneci do začátku. Já osobně nemám rád ani to volcano black, protože má ostré hrany. Jako další bych dodal ještě nějaké rychlerostoucí rostliny.

Omylem jsem poslala soukromý vzkaz. Ještě to nemám ošahané. Děkuju za rady, budu se jimi řídit. Ale stále mi hlava nebere, jak to může někdo takto propagovat a doporučovat, jako skoro zázračné řešení.
Díky moc za info, ryby mi byly mi darovány a dostaly 1 tabletu. Nic jiného zatím pořizovat nebudu, vím, že počkat se vyplatí. Ale dobře, půjdou zpět ke svým. V článcích, jak rozjíždět jsem se ale dověděla, že můžou být už za týden, že je to spíše žádoucí. Názory se různí.
A co ten kal? Vypadá to jako rozpuštěná část Bacto+ z Bactoeseu. Dávat nebo ne?
Jsi zblblá reklamami prodejců a liješ tam nesmyslné zázračné vodičky
Takzvaný tekutý CO2 je ve skutečnosti glutaraldehyd = silné desinfekce, která logicky kromě řas potlačuje i růst citlivějších rostlin (mechů) a hlavně blokuje přirozený náběh užitečné mikroflóry (kterou tam současně přidáváš jiným předraženým nesmyslem - Bactoesex). Kdybys tam dala trochu kalu nebo vymačkané vody z filtru fungujícího akvárka, vyšlo by to na stejně. A i kdyby ne - spóry bakterií jsou všudepřítomné a postupně se tam namnoží sami.
Ad Ancistrus - přesně to popsal Libor. Brzy se zde budeš ptát, proč máš vykousané díry v Echinodorech... Navíc Ancistrus je hodně odolný na bordel vodu, takže nejspíš přežije, bude škodit, svinit vodu a brzy se i nekontrolovaně množit. Do takto malé nádrže vůbec nepatří! Dej je pryč a nech to akvárko v klidu alespoň měsíc zaběhnout.
29.12. založeno a už tam máš ryby? To je velký problém. 4 Ancistrusy? - to je zatím malý problém, který postupně přeroste ve veeeelký problém (pokud tedy vůbec přežijí). Že se vrhli na rostlinky je logické - protože tam nemají jinak co žrát, nestihly se vytvořit ani řasy. Další ryby jsou v tomto tématu offtopic, ale to složení taky není ideální a neodpovídá objemu nádrže. Doporučil bych vrátit Ancistrusy zpět do prodejny, vyčkat, až se podmínky v akváriu stabilizují (nulové dusitany) a pak postupně zarybňovat.

Dobrý den, jsem tu úplně nová, takže všechny zdravím

Už jsem se před mnoha lety akvaristice jako začátečník věnovala, teď jsem se k tomu zase s radostí vrátila a koukám, jak se vše posunulo vpřed.
29.12. 19 jsem založila po důkladném nastudování informací JUWEL akvárko 70 l. Vše, co používám jsem uvedla do prezentace. Nyní zabydluji, mám 4 malé ancistruse (není to moc?), kteří se ihned vrhli na rostliny

a 2 neritiny.
Vše jinak vypadá v pohodě, jen mám na rostlinách a kamenech jakoby béžový kal, který sedá a víří se. Připadá mi to, jako kdyby to byly bakterie z Bactoesexu, které filtr nevezme.
Jinak si to nedovedu vysvětlit.Vše snad dělám správně, kameny i kořen jsem vyvařila, test octem je negativní. Ve vodě létají drobounké částečky, které jsou vidět jen zblízka. Jako zvířený prach proti světlu. Vodu jsme po týdnu měnila, dodala Bactoesex a situace se nelepší.
Plánuji 10 neonek, 8-10 parmiček čtyřpruhých, 2 samice a 1 samce mečovek nebo plat.
Poradíte, prosím?
Děkuji
Ivana
Bylo by fajn, kdybys měla prezentaci. A v ní co nejvíce informací. Třeba i velikost akvárka a počet a druhy ryb. Je možné, že se některé rybky nebudou hodit do akvária dané velikosti ani při zlepšení podmínek. Bylo by pak jednodušší, kdybys ty nevyhovující co nejdříve vrátila do akvaristiky nebo někomu věnovala.
Sama jsem začátečník, ale vím, že tady Ti spousta lidí dobře poradí. Držím palce.
Tak vezmeme to od podlahy tedy ode dna. Ty barevné kamínky ven. Dno křemičitý písek (štěrk) 3 až 6 mm. Nebo přímo akvarijní substrát.Mušle ven.Artefakt Řeckého chrámu ven. Místo něho třeba pěkný kořen. Rotační čerpadlo bez molitanu? Vyměnit za molitanový biofiltr. A hlavně mnohem více rostlin.
Chce to uzpůsobit osádku vůči objemu akva a životním nárokům jednotlivých druhů (viz. atlas. Filtr jen na prázdno honí vodu. Měl mít odpovídající objem filtrační hmoty. Dno ani dekorace by neměli obsahovat vápník. Takže mušle ven. Pár kamínků ze dna vyzkoušej v octu. Pokud bude šumět, tak vyměnit za něco nezávadného. A v neposlední řadě přitlač na rostlinkách.
Určitě teď měn pravidelně a často část vody.
Všechno, Danielko, všechno. Substrát tam není od toho, aby barevně ladil k nehtům. Je moc hrubý, takže se do něj bude zachycovat detrit. Taky bys ho měla otestovat na vápník (s jistotou tam je). Rostlin tam máš tragicky málo, zato tam přebývají ty mušle (ze kterých se taky bude uvolňovat vápník a které do sladkovodní nádrže nepatří) a ta rádobydekorace zbytečně zabírá místo. Taky ta nádrž vypadá naprosto nezajetá a už jsou tam ryby, což je velká chyba. Té věci, co má asi představovat filtr, chybí filtrační hmota. A taky je to na začátečníka moc malý.
0 10.11.2019 20:50 danielka841 
Moje akvarko vyzerá takto.poraďte co mám zlepšiť ďakujem.
afc1886 napsal: Jestli se chceš z těch rybek těšit, tak jim vylepši podmínky v akváriu, nebo ti brzo umřou. Když vytvoříš prezentaci akvária, tak ti nejen já, ale i ostatní s radostí pomohou k lepšímu akva.
Pokud možno koupit volně sypané kamínky a zkoušku octem provést přímo na místě. Samozřejmě před nákupem.
Edit: Ještě jedna věc. Křemičitý písek nemůže ze své podstaty s octem reagovat. Je to tak tvrdý nerost,že i kdyby byl v octu 1000 let nic se nestane. To musela být v těch kamenech nějaká příměs obsahující vápenec jinak to není možné.
I tady můžeš narazit. Koupil jsem pytel křemičitých kamínků, krásně kulaté, zrnitost cca 5mm. Do akvária super. Tedy než jsem ho vyzkoušel v octu, takhle rychle mi uzavřenou zavařovačku žádný substrát nenatlakoval.
Můžeš použít i písek do bazénových filtrací, cena je též příznivá. Jen si musíš vybrat správnou velikost, aby nebyl moc drobný.
např. zde
e-pisky.cz/… Pokud chceš křemičitý písek (štěrk) nekupuj ho v obchodě. Každé větší stavebniny prodávají různé zrnitosti, buď pytlované nebo volně na váhu. Hlavně valounky. O proti obchodu za zlomek ceny.

Děkuji za odpovědi, dnes budu dno měnit, jen se chci zeptat, jestli jde poznat už v obchodě, jestli s dnem nebudu mít stejný problém? Případně když doma udělám test s octem a opět to bude šumět, mám i jinou možnost než jez znova do obchodu a doufat, že tentokrát to bude bez problému? Děkuji za odpovědi už teď

Výměnit. Jinak to bude ovlivňovat tvrdost a pH vody. Test s octem se měl udělat před vložením do akva.
Vo nejdříve vyměnit a za mě pečlivě propraný říční písek. Velikost 2-4 mm. A dáš-li mraky rostlin, po vpuštění rybiček se ti postarají o hnojení. Obroská výhoda - nepotřebuješ chemii, ani hnojení. A přidáš-li dost Okružáků, nemusí být ani řasa. Jen moje zkušenost. Roční zatim to funguje.
Problém to může být pro rostliny, protože takovéhle dno může blokovat přísun živin pro rostliny.
Jestli je akvárium jen několik dní staré a plánuješ tam dát rostliny (co je vždycky dobré), tak bych jej ještě vyměnil za písek nebo štěrk, který v octu nebublá. Lepší je nějaký jemnější, aby do něj hluboko nezapadaly nečistoty.
Edit: Jestli je to ta nádrž, ve které je již čichavec, tak po výměně dna měnit obden 1/3 objemu vody za čerstvou, nejlíp odstátou na pokojovou teplotu.
Co v tom akváriu má být? Ve většině akvárií je to nepříjemnost, v některých to nevadí vůbec a pro některé typy akvárií to může být fatální.
0 06.11.2019 15:03 Baboo – Vápenaté dno
Ahoj, v pár dnech starém akváriu jsme zjsitila, že mi kamínky ze dna šumí v octu, jak velký problém to je? Co s tím?
Je to bílá drť přímo určená do akvária

Že by rostliny? Tedy pokud se jedná o buchanky.
Ok, diky. Nemáte tušení, jak se tam mohly objevit ? Kameny jsem nechal odstat v hypermanganu a kořen je z obchodu.
To vypadá na buchanky. Jsou neškodné, až tam dáš rybky, tak si na nich pochutnají.

Zdravím, 14 dní od založení akva se mi na skle objevily tyto drobné cca půl mm malé bílé tečky. Po detailnějším sledování se tečky hýbou. Nevíte co by to mohlo být ? Díky za rady
Zásadní problém je v tom že někteří akvaristé považují vodu z vodovodu za nevhodnou nebo dokonce "jedovatou" pokud nepočítám chlór který může částečně škodit a nebo vyloženě nevhodnou vodu není důvod proč by výměna vody měla přerušovat záběh akvária. (V řece se voda mění daleko častěji) a já určitě nechci tvrdit že to bez výměny vody nejde. Taky jsem tak spoustu akvárií založil někdy bez problémů jindy s řasou. Ale od té doby co jsem začal při zakládání používat AU a měnit vodu řasy jsem prakticky neviděl a záběh to rozhodně nezpomaluje.
Jirko s tím kyslíkem nesouhlasím. to je totiž naopak faktor který umí záběh zpomalit nebo dokonce ohrozit. Vzduchování zvlášť pokud někdo zakládá akvárium v tomhle vedru je jednoznačně pozitivní faktor.
Jirko, neřeším. Teď k těm podmínkám.( např.mým)
Akvárko v provozu ( hala kde se jezdí destou, vysoká prašnost.) nemožnost odkrytého ...vyvětrávám výměnami vody, a zde tedy řeším i kyslík
David

A ani výměny

Jirko, o filtru nebyla řeč, ale když ho dám do nové nádrže, tak slušně zaběhnutý

V zábehu sa majú namnožiť nitrifikačné i nitratačné baktérie, ktoré obe potrebujú k životu kyslík. Je fakt, že im stačí oveľa nižšie hladina ako rybám (ak sa ryby už udusia, baktérie ešte stále prosperujú), ale i tak by som netvrdil, že na kyslíku pri zábehu nezáleží...
Ale osobne pri zakladaní akva vodu tých prvých pár týždňov nemením...
Pokud v záběhu nemáš ryby, tak v zásadě není důvod řešit extra kyslík.
určitě ,to nikdo nepopírá.
dokonce lidé dávají ryby hned po napuštění, a funguje
je to o různých přístupech k akváriu a akvaristice všeobecně, toť můj příspěvek...
výměnami vody ( když znám její parametry) a nemám např.filtr zředím dusitany, amonium, a dodám tolik potřebný kyslík, rostlinám pohnojím ....
vyzkoušel jsem bez výměn vod, s výměnami, tak i onak...hůře,lépe, katastrofálně..ale vždy fungovalo.

S tímhle může být dost problém. Pokud neměníš vodu a máš nezaběhnutý filtr, tak ve vodě může být dost "bordelu" a můžou být problémy se řasami. Takže pokud víš co děláš, tak to problém není, ale začátečníkovi bych doporučoval měnit často (pokud má dobrou zdrojovou vodu).
Ty se směješ, ale u mě to funguje

Nemám s tím problém. Přidával sem ryby i po třech dnech a pohoda

hodně proměnných
filtr,dno,chemie,světlo, "živočichové", přeměna emerzu na submerz...co mě jen tak napadlo
zakládání podle 'metod', ...
každé akva jiné podmínky.

Já když zakládám nové, tak nevidím potřebu měnit vodu. Proč?

Podmínky se musí ustálit. A to častýma výměnama vlastně přerušíš. A budeš čekat o to dýl
V Angusárku sem měnil vodu po dvou měsících a myslím, že to nijak neuškodilo

Hlavne tady jeste nezaznela podle me ta nejdulezitejsi vec. A to, ze zalezi, jak je akva nastavene. Pokud je to nejaky lowtech bez vyzivnych substratu apod., bude stacit na zacatku mnohem mensi frekvence vymen vody. Az da Petra tuhle informaci, je mozne davat nejake rady.
Měla jsem zažito, že v záběhu se první měsíc mění voda (1/3 - 1/2 objemu) po tolika dnech kolikátý týden je akva v provozu, tj. první týden každý den, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den, čtvrtý týden každý čtvrtý, pak jednou po 5 dnech a potom se přejde na normální týdenní frekvenci údržby. Upozorňuji, že se možná jedná o postup předpotopní, zbytečně drastický a dost možná moderní dobou překonaný, nicméně mi v minulosti fungoval, tak se ho držím. On asi jeden jediný správný univerzální postup nebude, přece jenom jde o biologický materiál, kde je plno proměnných

.
Čauky. Pokud není vyloženě nějaký problém, tak u nově založeného AQ bez ryb nevidím důvod výměny vody. Začal jsem s výměnou až když bylo AQ s rybičkama (a mám jich hodně) a filtr byl zaneřáděný - voda už na pohled „hnědší barvy“ Teď každý týden odkalení - přední část až na dno, výměna cca 1/3 vody a 1x za 14 dní kompletní vyčištění filtru (mám vnitřní)- Pokud nemáš problémy, budeš muset sama vysledovat nutnost výměny části vody.
Polož si nejdřív otázku: Proč chci měnit vodu?
Každý zásah by měl mít svůj důvod a měla by jsi vědět, čeho chceš dosáhnout.
Já při zakládání akvária, dokud nemám ryby, vodu téměř neměním.
Nedělám výměny, pokud nemusím. Neexistuje všeobecný jediný správný postup.
Dej fotku celého akvária.
Pokud máš alespoň trošku použitelnou vodu tak častou výměnou vody nic nezkazíš. Mě přijde Ob den takový rozumný kompromis.
0 14.06.2019 12:35 Petra – prvni vymena vody 180l akvarium
Ahoj,
hledam, ale názory se rozchazeji… Mam nove zalozene 180l akvárium, ze 3/4 osazene rostlinami, 6 hodin denne svitim a v prubehu sviceni poustim co2. Kdy mam udelat první vymenu vody?
Nekde se pise nejlepe v prvnich dvou týdnech každý den, nekde zase 3 tydny na to nesahat a az pak menit. Uz jsem z toho zmatena.
Predem dekuji za pomoc.
octový test jsem dělal už minule a dno je bez reakce.
Vstupní voda se může během roku měnit a také si něco v akváriu můžeš pomocí CO2 rozpouštět. Chtělo by to octový test dna např.

A ještě jedna věc, říkám si jestli jsou normální hodnoty vody (KH + GH).. se mi zdají obě vysoké.. je možný, že je to teď tím, že je to zas předělaný nebo přidáním CO2? dřív ty hodnoty bývaly nižší...
Nechej to tak a uvidiš,bud se dařit bude nebo nee,kdykoliv ty,co se jim nebude dařit,můžes vyhodit...vypadá to pěkně.

ouukeeeej... z jakýho důvodu?
H. pinnatifida ti nepřežije. Řeš náhradu už teď.


Po všech Vašich radách (za které i dodatečně děkuji) jsem dokoupil hromadu rostlin, odebral 2 světla. Co zůstalo, tak je rybí osádka (s tou se nemůžu jen tak rozloučit, když rostliny vyďoubou, tak jim to budu muset odpustit

). Jediný čeho si jsem vědomý, je, že jsem znovu hrábnul do dna, abych upravil rozmístění kamenů a zasadil rostliny - celkem 25 košíků). Nechci snad ani schválení jako takové, jen by mě zajímalo, jestli je na první pohled něco, co bych měl/neměl udělat, přidat, ubrat atd.. Předchozí počínání je u mě v galerii. Dík moc
Hailea 600 má aktivní uhlí ve dvou molitanech....
gabinka632 napsal: Mám doma Seachem stability, ale neměla jsem odvahu ho tam dát, když jsem to viděla.
Je pravda, že Seachem Stability u mě v testu pohořel. Žádný účinek, vůbec žádný. Ale nedělám z toho silné závěry, protože negativní důkaz (že něco nic nedělá) není tak jednoduchý. (Že jeden neumřel na kouření není důkazem, že kouření nic nedělá.)
To co se Ti stalo, je normální, a měla jsi na to jako akvaristka být připravená.
Když akvárko založíš a hlavně když do něj dáš rostliny, tak se uvolní spousta rozpustných organických látek. I pokročilým akvaristům. Vzápětí se v takové vodě rozmnoží bakterie, které je žerou. Ty dělají ten zákal.
Je to normální průběh, ale neznamená to, že je to dobře. Teď je potřeba často a ve velkém měnit vodu za čerstvou a filtrovat přes aktivní uhlí, aby se ty organické látky (a mrtvé bakterie) zredukovaly na minimum. Protože právě z toho o něco později rostou plísně a řasy. A to už je pak horší.

Diky, jsem rada, ze to neni neco horsiho, snad to pujde dobre.


Ahoj, je to normální jev u nově založeného akvária. Měl jsem to taky, jak zákal tak bílý povlak. Do týdne je pryč zákal a ten bílý šlem se mi držel déle.
Násada bakterii mi nijak nepomohla.
Ano, rikala jsem si, ze mu zkusim dat sanci a kdyz to nepujde, tak pak dam jiny.
Ten Seachem používám taky po každé výměně vody. Zkoušel jsem i chemii od Tetry crystal water a docela to zabírá. Hodně lidí chemii nemusí, ale vyzkoušet se má všechno.-) A teď budu kamenován

Ty máš origo filtr. od Juwelu?
Netreba panikáriť. Čerstvé akvárium potrebuje len čas. Niektoré, viacej, iné menej. Moja 30ka potrebovala skoro dva mesiace, kým sa stabilizovala. Dovtedy sa tam objavoval zákal, rôsolovitý povlak a slepá hladina. Postupne sa vytvorila rovnováha aj bez násady baktérií. Jediné, čo som použil boli slimáky. Skús ich aj ty.
Doufam, ze se to brzo procisti a kytky to i se snekama prezijou.
Nezoufej , v tejdnu jsem dosypával písek do zadní části, přes trubici odkalovače a efekt stejnej. Ryby i kytky to přežily

))
Já s tím nemám žádné zkušenosti ale Maq nedávno končil experiment s násadami bakterií měl tam dokonce i přímo seachem tak ti třeba poví jestli to má význam.
Oboje v tom filtru je. Mám přidat třeba nějaké bakterie do začátku? Mám doma Seachem stability, ale neměla jsem odvahu ho tam dát, když jsem to viděla. Úplně mě z toho braly mrákoty.

Nejsi. Ten mléčný zákal může být z písku nebo to můžou být bakterie ani jedno není tragédie. Měn vodu (pokud možno dešťovou nebo mix). Ve filtru pomůže aktivní uhlí a filtrační vata (hodně rychle se zanáší) ono to půjde nevzdávej to.
Ja by som si z toho až tak ťažkú hlavu nerobil, je to jednoducho čerstvá surová voda. Daj tomu pár dní a uvidíš





Ahoj, tak jsem včera založila novou nádrž, vše vypadalo krásně a dnes dopoledne na ni mrknu a voda je mléčně zakalená a na některých rostlinách je něco jakoby plíseň. Zase jsem to pokazila a to jsem si dávala tak záležet, asi jsem ztracený případ.

Akvárium jsem dva dny před založením vymyla vodou, potom ještě vytřela vlhkým hadrem namočeným ve vodě s octem a vytřela dosucha papírovou utěrkou. Kořeny a kameny jsem taky před vložením do nádrže umyla teplo vodou i kytky jsem před zasazením nechala v kyblíku s čistou vodou. Do nádrže jsem dala akorát tablety bioBoost (urychlovač filtrace), co byly u filtru, nic jiného. Voda je studniční (100l) + dešťová (50l).
Nemyslím, že by to byl nálevník, ale jistá si nejsem... Vypadá to spíš jako mlha. Říkala jsem si, jestli to není z písku, ale když jsem vodu napouštěla, tak z něj bordel nebyl.
Maya napsala:...A musim se priznat,ze 2x ledovou
Na teplotu pridávanej vody som sa pýtal preto, že na fotke jasne vidno, že rozpad starších listov (Cryptocoryne, Anubias) prebehol náhle, čo je znakom buď teplotného šoku alebo toxicity prostredia. Nekrotické pletivá majú totiž zelenú farbu, teda rastlina nestihla remobilizovať živiny (zožltnúť). Čiže tá ľadová voda je podľa mňa hlavným dôvodom momentálnej kalamitnej situácie. Aj keď mnoho akvaristov dopúšťa do akvárka studenú vodu (potom sa zo záhadných dôvodov "stále nějak nedaří"), podľa mňa je to dosť zásadná chyba. Baktérie to väčšinou prežijú (iba dočasne znížia aktivitu) ale rastliny môžu zareagovať podobne, ako v tvojom prípade, prípadne celkovo narušeným vývinom. Nejaké výkyvy určite zvládnu ale skokový 15-20°C rozdiel v teplote je problém. Ryby sú ešte citlivejšie - doktor Frank napríklad uvádzal, že ryby bez problémov zvládnu náhly teplotný rozdiel smerom dolu o 1-2°C, smerom hore 2-3°C. Všetko za touto hranicou je už pre ryby diskomfort, ktorý pri pravidelnom opakovaní môže znižovať odolnosť alebo dĺžku života rýb.
Inak by som sa držal rád, ktoré si tu už dostala - obmedziť dávkovanie svetla, pravidelne a častejšie meniť meniť časť vody (pozor na tú teplotu), pridať viac rýchlorastúcich rastlín (aspoň dočasne) a rovnako by som doplnil tie kotúľky (postarajú sa o odumreté časti rastlín, časť rias aj plesne na koreni).
Ještě se může něco málo objevit, než zmizí úplně. Tak aby ses nelekla

35w na 80 litrů je docela dost a nevím jestli máš možnost ho regulovat. Rostliny jdou sehnat i zadarmo nebo za poštovné a mají výhodu že jsou submezní protože nové rostliny jsou emerzní a přechod v nově založených akvárií pod vodu není jednoduchý a hlavně chce to vybrat něco nenáročného protože bez plynného CO2 dost rostlin neroste dobře. Je jich ale dá se říci větší část která se bez něj obejde chce to jen správně vybrat. Když tak jejich seznam než si je pořídíš dej radši k posouzení. PMDD bych vynechal.
rybicky.net/inzeraty/prebytky/rostliny 
Ještě to musim promyslet, rozumim tomu proč

asi spíš z nostalgie se mi moc nechce jich zbavovat.. dám jim poslední šanci.. toho liliovníčku je škoda.. musel pryč (jeden jedinej trsík mi tam zůstal. Jen mám poslední otázku než zas dokoupim kytky a přidám update.. Má v tuhle chvíli smysl dávat PMDD nebo to je v tuhle chvíli naprd, resp. kontraproduktivní?
edit: jo a nevim s tím světlem.. bude stačit jedna OCB ledka a jeden ten podlouhlý panel nebo i to je moc? (cca 35 W) díky všem
Ano i ne, bude to vždycky o souvislostech a dosavadní průběh debaty, tedy to s čím se tazatelka vyjevila mě vede k tomu závěru co jsem doporučil.

Pruhonice....
Mam doma pocitam stovky okruzaku ale chtela jsem mit v kazdem akvarku jinou barvu

ted jsem tam narvala ruzove a ve st si jedu pro modre..
Levatek jsem tam dotlacila hodne, zitra tam narvu dalsi a hodila jsem tam vcera neritinu
odkud je maya ? ja mam dost malych okruzaku (trosku se premnozili, ale cilene), tak kdyby byla ze severu severnich cech, tak jsem ochoten darovat - pokud posta, tak vzhledem k tomu, jak to tady ve vesnici funguje... nejsem ochoten (neni o neochote, ale o me pracovni dobe)
no a co se tyka poznatku, tak ja mam zalozeno relativne cerstve...ale kdyz se hladina nehybe, tak se dostavi slepa... a to nemaji mazlicci radi

(dekujeme plovouckam, ze hladinu ustalily

)
Vydrž. Ty bys to chtěla mít všechno krásný dokonalý hned. Jenže v akvaristice to takhle nechodí. Chce to čas a trpělivost. Jinak to často končí v řasách. Teď je důležitá účelnost, ne estetika.

Čeření zespoda je lepší.
Mám Haileu 600 s rozstřikovací rampou a i pod hladinou čeří.
To by znamenalo, že bez filtru či bublifuku apod. by žádné akvárium nefungovalo, když by se nečeřila hladina.
A mě naopak lépe funguje akvárium bez filtru, kde je hladina absolutně bez pohybu.
Foto jsem dala-je to des
Skoda,ze nejde dat nad hladinu- ty od dennerle mi v tomto ohledu prijdou lepsi-muzes je mit bud nad nebo pod...
Bez filtru rostou lépe rostliny. Snadněji.

Jde natočit k hladině. Akorát tam musíš nasadit trysku, co k tomu byla. Viz. foto. Filtr si nechej. Urcite ti tam žádnou škodu nedělá.
Edit: vždyť ten nástavec má zhruba 4 cm.

Edit2: Jo ty tam máš ještě tu regulaci, no to už je vážně dlouhé jak týden.

Ale vydrž. Teď je důležitá účelnost ne estetika.


Proc dela vic bordel nez uzitek?
Jde naklopit pouze do stran. Coz stale neresi muj problem.. je dobrych 5cm pod hladinou
Edit.nasla jsem dalsi nastavec ale to je fakt ohavnost:( filtr vetsi jak cele akvarko

Filtr ti teď dělá víc bordel, než užitek, ale to je poznámka na okraj.
Drvi ti nabízí růžkatec, vem ho. Jen ti ho nesmí proud doničit. Postarej se o to.
Jak píše tramtra, nahaž tam všechny šneky, které najdeš a vyžádej si další, když jich nebude alespoň 30.
Víc ti neporadím. V tuto chvíli pozoruj.
Na hladině se ti musí dělat oblouček, tedy to čeření, ta hladina už od pohledu přes tu fotku je stojatá, nedochází k výměně plynů. Nasměruj vývod vody šikmo směrem na hladinu a výkon filtru klidně stáhni, ale je potřeba tu hladinu rozhejbat, na to že plovoučky jsou tlačený do jenoho rohu nehleď.
No je to sporny- mam filtr jk ip200 a kdyz ho dam tak,aby se hybal tak mi litaj vevnitr vsechny kytky a plovoucky to hodi do rohu... takze se hybe tak neviditelne...
Ten filtr musi byt cely pod hladinou

Hýbe se ti hladina, nebo ještě jinak, čeří se tato vývodem vody z filtru a nebo ta hladina stojí?
Super a ja egerii vyhodila a mela jsem ji tolik

V kořenu bych problém nehledal, největší problém jsou špatně zvolené rostlinky, tak jak ti napsala Tamarka. Vím, že chceš mít akvárium pěkné na pohled, ale to má ještě dost času až bude akvárium plně funkční. Potom můžeš rychlerostoucí rostliny pomalu měnit za jiné.
Substrát neřeš. Odstraň co nejvíc to půjde všechny poškozené listy, po trochách ale častěji měn vodu, nahaž tam všechny šneky, které doma najdeš, prihoď ten Růžkatec z 35. Sežeň si to aktivní uhlí. Na začátek ne úplně šťastně zvolené rostliny...echináče přelisťují, anubiasy jsou 'pomalé', rozpadající se kryptošky, wallichii, koberec ani tráva taky nejsou úplné terno do začátku. A Ludwigia a všechny Rotaly ti v doma v boxu vyrostly nad hladinu do emerzu, takže si zase musí zvyknout na vodu... Chce to čas. Ale ty to dáš.

Kdy ti má dorazit to světlo?
Ještě ohledně toho světla. To je 24w led žárovka? To by bylo nějak moc. A ze začátku stačí svítit jen 6h a postupně dobu svícení prodlužovat. Vodu bych měnila teď jednorázově 1/2 a dál zatím 1/3 obden.
Ten substrat mam ve vsech akvarkach... a nikde nic a dokonce vetsi vrstvu
Jak casto menit vodu a kolik?
Jinak jsem koupila ten mensi nez jsem mela v planu
Toho substrátu máš vysokou vrstvu. Měla jsi s ním to dno jen poprášit.

Podle mě je to tím substrátem. Romant ti psal, abys ho tam dala hodně málo. Teď bych opravdu intenzivně měnil vodu.

co se s tim korenem da delat? pokud by to bylo od nej?
akvarko jsem zakladala v utery minuly tyden.
Anďaska . svetlo myslim ze 24. substrat je tam tak cm-1,5cm
na substratu mam kaminky z hornbachu
A na substrátu máš položené co? Jak silnou vrstvu substrátu jsi dala? Když svítíš led lampičku, kolik má wattů?
Pokud tě jiné nenapadá, pak ti to dělá kořen. Počkej den, dva, tři a pozoruj. Pokud se to nebude zlepšovat, vyndej ho. Lepší, než aby ti uhnily rostliny, ne?
Děláš moc velké výměny vody. To je pro biotop, jako kdyby tobě někdo vrazil pěstí do nosu. Na jednu ránu nezemřeš, ale líbit se ti to nebude a taky nebudeš pěkně vypadat.
Šneky jsi dala pozdě a stále málo.
0 29.04.2019 11:59
Maya [30] Odpoved pro vsechny
Na svetlo momentalne cekam,takze svitim ledkou stolni lampou. Svitim cca tech 9-10h
Vodu jsem za ten tyden menila 3x
A musim se priznat,ze 2x ledovou

dneska jsem to napravila... vymena dnes pulka vody
Dno mam substrat dennerle 9v1
Nic do vody nepridavam
Okruzaci jsou nasazeny mimina z druheho akvarka- na modry se cekat neda donekonecna.
Vcera jsem tam nahodila neritinu a cca 5dni tam juchaj levatky
Hlavně, že čekáš na modré okružáky (jakýkoli okružáci by aktuálně pomohli, kdybys je měla).
Nicméně jde o nalezení příčiny.
Muj osobní odhad je, že polízanici dělá ten kořen.
Ale ještě to v háji není. Na to, co udělat, potřebujeme detailnější fotky a víc informací.
Jak dlouho a čím svítíš? Vyplň si v prezentaci víc údajů o nádrži...jaké máš světlo, dno atd. Ať se ti může lépe poradit

Nenapustila si to akvárko náhodou studenou (alebo možno naopak príliš teplou) vodou?
Ouu, to je škody. :(
Jak často měníš a kolik vody? Přidáváš do vody něco? V popisu nemáš vůbec nic.
Liliovníček bude trpět, než se chytne, bude po něm (ořasený). Zrovna dost drahá kytka, škoda.
Mě se osvědčila i Cryptocoryne wendtii rostla mi vždy v každém akváriu.
Klíčová otázka: Jsi ochoten/schopen dát ty ryby pryč?
Tahle skladba tam nebude fungovat nikdy. Až se jich zbavíš, pak můžeš něco smysluplného dělat.
Vzhledem k rybám, které mu tam vyhrabaly už kde co, mi tahle rostlina přijde celkem blbě použitelná. Proto bych volil něco plvoucího.

Navíc u stolístku je větší šance, že se nechytne.

Tím neříkám že je to obecně špatný tip. Ale v tomhle konkrétním případě bych šel fakt do jistoty.
kryptokoryny jsem tam mel predtim a taky se jim nevedlo,je fakt,ze celkove to prostredi bylo jiny. Zkusim jeste dokoupit dalsi..
Mít pěkný koberec není zrovna jednoduchý, pokud nebudeš sytit s CO2. Dopředu dej třeba kryptošky. A těch vyšších nenáročných ještě přidej, místa tam máš plno. Až se to začne rozrůstat, můžeš je časem vyměnit za jiné. S výškou světla nad akva neporadím. Já mám nad 112-tkou led světlo 27w stažené na cca 75%. Rostlinky mám nenáročné a úplně to stačí

Ta Alternanthera byl spíš pokus o červenou kytku, ale nevyšlo. Btw nestačilo by světlo jen zvednout o třeba 20 cm nahoru?
ryb je celkem 13 (směska). Který rostliny by jsi mi radila? původní záměr byl takový ten "koberec" ale s tím ryby nesouhlasí a asi je neukecám. Stonkovky jsou vzadu a vlastně nevim co bych dal dopředu a na střed, aby to ryby nechaly zakořenit a zároveň aby to nezakrývalo zbytek?
Dodej tam hodně rychle rostoucích a nenáročných kytek

Třeba zrovna Alternanthera mezi ně nepatří. A jak říká Radek, toho světla je až moc.
Tekuté CO2 jsem koupil, popravdě nalil jsem ho tam 1x, pak jsem si právě říkal, že ten problém je jinde, tak jsem to zas stopnul.. třeba v budoucnu. Jde mi hlavně o ty kytky aby mi nechcípaly (např. Alternanthera, nevim přesně která - tý se rozpadají listy úplně). Pak budu řešit všechny ty řasy

Možná by bylo lepší než ubírat světlo dát na hladinu plovoucí rostliny ony to světlo uberou a živiny čerpají nejrychleji.
Já jsem vaši debatu nesledovala, ale podle mě, tam máš málo rostlin, ty co tam jsou nejsou zakořeněné = rostoucí, a máš tam přerybněno, vidím tam Denisonku (ty cíleně vytrhavají jemnoliste rostliny), mřenku? , Parmičkau čtyřpruhou a ancistruse - to je podle mě do takhle čerstvýho akva velice nevhodná skladba. A to netuším, kolik tam těch, zejména hejnových ryb, máš. Takhle ti to fungovat nebude, i kdyby ti radil největší teoretik na Rybičkách sebelíp

Ta hnědá řasa ( rozsivky) je úplně normální. Ještě se mi nepodařilo založit akvárium bez toho aby se alespoň na chvíli objevila. Ostatní řasy se občas taky během zajíždění rozjedou.
Co se týče ruduchy funguje na ní celkem dobře "tekuté CO2" ale neřeší to příčinu.
co se týká světla - odebrat? u těch rostlin, jsem koupil snad 15 košíčků (některý stonkovky jsou za kamenama.


po předchozí radě od Maq, jsem řádně propral štěrk, dokoupil hromadu kytek. (fotka z 8.4 hned po znovu "sestavení") pravidelná výměna vody co týden, pak jsme odjeli na velikonoce pryč a když jsem se vrátil, tak to vypadá takhle (2. fotka) že je tráva na hladině mě netštve asi tolik (za to můžou ryby), jako, že se znovu rozjíždí ruducha a pak ještě jeden druh řasy (cca 2-3 cm nitky, pár vedle sebe - vštššina na stonkovkách a teď už i (kratší) na trávě na hladině, do toho na kytkách je takový hnědý povlak - dá se setřít prstem). + zelená asi taky řasa na dně (ruduchu nepočítám). Jsem z těch kytek nešťastnej (až zoufalej)

Neznáte někoho z Pardubic, kdo by byl ochotný se stavit na kafe, mrknout se mnou na to a poradit?
To chápu, jenže ono se blbě zachraňuje rybka v defakto nové založené nádrži, tam opravdu nezbývá než čekat a doufat. To že se to stalo, to se bude dít i nadále a určitě je fajn, když to začátečníky neodradí, ale poučí. Horší jsou ty případy, kdy se kocham v akvaristice rybkama pozoruji chování různých druhů a pak tam přijdou rodiče se svistem a že mu koupi zavojnatku, jak to většinou asi dopadá, že

A ano

s Torbenem to samozřejmě neprehanet na to už jsem důraz bohužel nekladla
Torbenem může zpomalit záběh - rozvoj hodných bakterií.
Dobrá rada drahá, mléko už je rozlité, a teď můžeme besedovat, kde to utřít dřív. Je to prostě průser.
Takže snad: Všeho s mírou, i Torbenu.
Jenže tam šlo o to, aby si ta ryba vytvořila ochranu a stala se tak odolnější a pokud to tam člověk neleje po litrech a ona mění vodu každý den, tak to žádnou katastrofu způsobit nemůže. Vzhledem k tomu, že měla proprane dno, tak tam ani žádné bakterie nebyly a co vím, tak psala, že má nove hladinove rostliny, které perfektně pomáhají s výměnou plynu, tudiz jsem usoudila, že nádrzi to už více uškodit nemůže, ale rybu to může nakopnout, aby se zotavila a zbavila stresu, ale je to jen můj názor a chápu, že se mnou nemusí třeba ani nikdo souhlasit. Já nikdy za ty leta větší problém s rybama řešit nemusela a doufám, že ani řešit nebudu. Každopádne je to pro rybu nejméně invazivní když už toho musela zkousnout tolik

Huminy a taniny působí bakteriostaticky. Chrání pokožku ryb, jikry, apod., ale současně neprospívají "hodným" bakteriím. Je tedy třeba uvážit okolnosti.
Dále působí jako redukční a komplexotvorná činidla. Tím se může výrazně zvýšit množství různých kovů a fosforečnanů ve vodě a zvýšit poptávka po kyslíku. Opět je třeba uvážit eventuální rizika.
Za kterých? Ráda se priučím

Myslím, že když už je dva měsíce na tom takhle... Ale to je jedno

Kata Eš napsala: Torbenem rozhodně nic nepokazim
No, aby to někdo nebral doslova. Neříkám, že je to špatná věc, ale za určitých okolností škodit může.
Torbenem rozhodně nic nepokazim a stojí 40kc

jasně

Už nic hlavně nečisti a měň denně vodu

Torben jsem koukala na recenzce, má pozitivní.. ale ta esha je tedy koukám přímo léčivo, tak zda by ji případně neuškodilo, když ani nevím na co ji mám léčit? Má slep. ploutev, jinak jí, plave, abych ji zas nezatěžovala případně léčivem.
Buď tu eschu optimal, ale osvědčil se mi torben,nelekej se, zabarvuje vodu, je to vyluh

A možná by opravdu neškodilo dát mu předtím třídenní zaleceni eschou 2000 jemnější dávku

a na posílení imunity bys doporučila něco?
Sešel nevhodnými podmínkami, prostě něco podobného jak by tě v zimě a dešti vyhnali ven a žij si...OT prosím ale jsi na dobré cestě

Hlavně už žádné velké zásahy. Helejd, ono jak je známo, čím menší nádrž tím těžší ji udržet v rovnováze, každopádně rostlinky tam máš, asi bych dodala ještě nějakou dnovou

Tak pokud to rozdycha, tak by se měl začít lepsit a dala bych mu něco na posilneni te imunity, ať se z toho dostane co nejdříve. Pro příště, když spozorujes změnu na rybce, tak jednej ihned a nečekej

Jen nevim,cim prave tak sesel,resp.ta plotev hrbetni,kdyz se pak vzpamatoval a byl nadherny. Snad se z toho dostane. Snazim se na tom pracovat.nejsou ty zkusenosti stale tak dobre
0 02.04.2019 20:16 Ema5 Budu menit tu vodu,omezujem krmeni,pomalu po 3tydnech by se mely ustalit dusicnany,snad se casem zlepsi.Jeste me napadlo,mel domecek,skrys,ale ne prirodni,tez vyhozen.Ted ma ciste vse prirodni,tak nezbyva nez pokracovat a vyckat
Já bych ho vystavovala co nejméně stresu, nepřidá mu to, plovoucky Ti hodně pomůžou a on se bude také cítit lepe a bude klidnější, jak píše Anďaska nekrm ho, on to bez zradla vydrží a naopak mu to prospěje a nebudeš si do vody přidávat další živiny, které nemá co spotřebovávat. Pozoruj a hlidej a doufej, někdy je méně více pamatuj na to

Kázání Ti tu teď může dávat každý, ale to už situaci nenapravi, hlavně se z toho pouc.
Ricni pisek,kupovan z ver.akvaria
0 02.04.2019 20:07 Ema5
Chtělo to začít rybku léčit už v počátcích příznaků nemoci a ne to nechat dojít tak daleko. Odkalovala jsi, když jsi tam měla víc bordýlku na dně? Můžeš zkusit ještě nějaké léčivo, třeba eshu 2000, ale dyž už to trvá takhle dlouho, no nevím. Snečky určitě nech, pokud ještě nějaké máš. Jestli se ti premnozovaly, mohlo to být tím, že jsi hodně krmila a oni měly dostatek potravy na to se rychle rozmnožovat. Beťáka bych teď ne krmila vůbec.
A co zkusit torben, aby to rybce posílilo imunitu?
Takhle jak si poslala fotku už to vypadá 2 měsíce? Jestli ano, zkusila bych něco na podporu zdraví ryby, třeba eshu optimal. Už určitě nezasahuj do dna, ty usazeniny co jsi vyprala byl detrit, který potřebují rostliny, možná bych ještě do dna zasadila nějakou trávu aby živiny mělo co spotřebovávat. Jaké máš pH, některé kožní symptomy bývají spojené i s nevhodným pH pro danou rybu.
jedu 17den od proprání, cca 2-3dny zpět byly na nejvyšší hranici. Co2 bylo kupodivu ok, to jsem pak už neměřila. Zkusím zas zítra změřit,dnes jsem měnila už tu 1/3vody, tak by to třeba nebylo vypovídající. Vím,že pak měla nádherné ploutve, barvy, a pak se právě něco .. a začla ta horní být slepená, ted je už v povislé čárce víceméně. ale rybka jinak má apepit, jí, je zvídavá, plave. Štve mě to, je to moje první rybka a už jsem ji dala za poměrně krátkou dobu 2x takovou akci :-/
Pak jsi měla dát jen vodolecbu a nedělat takovýto zásah, v podstatě jsi ho dala opět do nové založené nadrze, ale tak co, už se stalo.
Já bych to zkusila co nejméně invazivní, jak moc máš teď tedy NO3?
Edit:škoda, že nemáš prezentaci nadrze a jaké máš teď dno?
ploutve má špatné cca 2měsíce. Měl už krásné. Ono když jsem ho koupila byl krásný, pak jsem bohužel měla vše špatně, hned do nové nádrže, malé, s um. pískem, um. kytkou. to vše jsem napravila, založila akvárko 30l, s filtrací, světlem, teploměrem 28c, po měsíci se mi ustálilo NO2, No3, rybku jsem tam dala a postupem času se spravila, krásné rozevláté ploutve. Pak byl klid, vše bylo ok a časem právě už cca 2měs. je ten problém s ploutví, má ji uplně v čárku, tu horní, ne rozevlátou. Proto právě jsem vyhodila kořen, zredukovala šnečky, vyčistila dno a filtr, teď vím, že to bylo špatně. Na druhou stranu nevím jak má vypadat dno, odkalovala jsem 1x po 5ti dnech, na povrchu ok, ale pak uvnitř v tom štěrku bylo fatk nánosy hnědé, kalné, tmavé. tak jsem měla za to, že jsem odkalovala špatně. Netuším. Takže zas nanovo zabíhám akvárko, proto jsem na ty dušičnany zakoupila víc plovouček.
Nu tod otázka, já měla při každém zakládání dusitany na nule, ale je to o tom to hlídat a než tu rybu ještě více stresovat každodenním uprkem před rádoby predatorem... Ale asi je to věc názoru, založila jsem dvě nadrze a s ani jednou nebyl větší problém

Každopádně mě zajímá ten důvod takoveho zasahu
Akvo bylo založeno cca 5měs. s rybkou, už se mi zaběhla, voda byla co se týká NO2 i NO3 pak hezká. Cca 2měs. jsem si však všimla, že rybka má slepenou horní hřebetní ploutev. Měla jsem tam cca 18šnečků.. myslela jsem, že je to špatnou kvalitou vody.. něco že jsem dělala špatně. Proto jsem sáhla do dna, vyhodila kořen, pod který jsem se s odkalovacím zvonem nikdy nedostala. Musím říct, že dno bylo totál hnědé, usedlinami.. na povrchu ne, voda byla po výměně, cca 1x5dní poměrně čistá, žádné viditelné znečištění, ale po proprání dna tam byly fakt hnědé usedliny.. dost kalu. Tím jsem pak doplnila část vody, ovšem po změření NO2 a No3.. nechápu, ale právě NO2 byly ok, NO3 nejvyšší stupeň :-/. Rybce měním tedy denně cca 1/3vody, míň krmím, krmila jsem 3x denně granulí pro bettu. Dala jsem míň šnečků. V podstatě ta ploutvička je pořád spláclá, po tom proprání dna je to již 16-17den.. rybka přes den plave, sleduje prst, při daní zrcátka roztahuje žábry u hlavy, jí, ale většinou pak po výměně vody leží dole u dna, je apatická. Dnes to bylo už kolem 15-16h, proto jsem vyměnila a od té doby zas plavala a byla čilá. Te´d se zatím také nedrží u dna. Plave.
Já bych tu vodu právě měnila každý den, dokud nebudou dusitany na 0. Pokud teda na 0 nejsou. Jak dlouho je ten Beťák v tomhle stavu?
1. Nikdy nesahat na dno,to jsou pradavne moresy akvaristu, zlikvidovala si tím veškeré bakterie, které potřebuješ.
2. Nikdy neprat filtr,zároveň s odkalovani dna, to delej spíše než popírat komplet dno.
3.doufej,ze to rybka ústrojí, dala jsi ji v podstatě do čerstvé založené nadrze.
4.plovoucky super, ty Ti pomohou s Dusitany, když tam teď nemáš bakterie.
Za mě vodu bych neměnila každý den, jedná beta tolik nenadela, aby se do druhého dne trávila, ale hlídala bych dusitany a vodu bych měnila tak max po 3 dnech
Proč jsi to vlastně udělala takto?
Proč jsi to celé proplachovala?

Rozhodila jsi spíš NO2 ne?
0 02.04.2019 18:56 Ema5
I pokud bych předpokládal, že tento přípravek od Seachemu funguje jak je slibováno, je to řešení jednorázové a pouze částečné.
To akvárko není velké a vegetaci se stejně nedaří. Za takové situace nevidím problém zrušit akvárko, proprat substrát, rostlinky nechat pár hodin v hypermanganu, a založit nanovo.
Pricinu mame zjistenou

pri prestavbe akva jsem hodne hrabal do dna,viz prispevky nize

jde tu jen o moznost,ze tu bude timto vyssi koncentrace..
Proč přidávat chemii? Dusitany i amoniak ustoupí "sami".Pokud ne, tak je něco špatně a je třeba hledat příčinu a ne do akva lit tzv. zázračné vodičky.
a ten seachem safe na dusitany a amonium nestaci? myslim ze tohle ma byt prave specializace toho pripravku, ne? sneky do akva zvazim

A i jinak se mi zdá, že když už je řasová/sinicová kalamita, šneci to jen tak neotočí.
To musím zčásti nesouhlasit.
Měkké řasy vpohodě zlikvidují.
Ty tvrdé ne, ale jsou i jiné způsoby, jak se jich zbavit. Vláknitá řasa namotání na špejli, ruducha sedření z povrchu.
Navíc těmhle kalamitám jde předejít jak už jsem psal dostatkem rostlin na začátku a jak se mnozí chtějí zbavit šneků nebo jejich vajíček na rostlinách při zakládání akvária to je chyba právě plži jsou prvními konzumenty řas.

Peroxid jsem zkoušel, na sinici i na ruduchu. Rozhodně nedoporučuji! Lokálně, na pár izolovanýh chumáčků, je možno, snad. Ale při kalamitě by koncentrace v celém akvárku musela být tak silná, že by to způsobilo katastrofu.
Jinak navrhuješ nějaký jiný způsob, jak se zbavit těch řas? Nic ve zlém, jen mě to zajímá. Co peroxid vodíku? Pomohl by? Pomohl by kysličník i na sinici? Teď nechci zmiňovat různé tekuté uhlíky nebo co.
Kolin87 napsal: jinak vodu menim co tyden,casteji by mohlo byt skoro kontraproduktivni,ne?
To bych neřekl. Snad jen v případě, že ta doplňovaná voda by byla něčím špatná.
Máme málo údajů, co vlastně ve Tvém akváriu řádí. Ale jak psal afc1886, Ty jsi rozryl dno, a tím vyplavaly různé věci, které ve dně vadit nemusejí, ale ve vodě dělají zle. Různé organické látky, snad i dusitany a amonium.
Tyhle věci naředíš velkými a opakovanými výměnami vody. Třeba třetinu denně.
A světlo Ti zatím stačí slabé. Umírající rostliny je moc nevyužijí.
Proto jsem napsal nejvíce napadené části očistit.
Planorbella napsal: bych dal šneky, čímž se stane, že řasy budou snězeny
Má tam hodně ruduchy. Nejsem žádný expert na šneky, ale ti obyčejní podle mojí zkušenosti ruduchu nežerou.
A i jinak se mi zdá, že když už je řasová/sinicová kalamita, šneci to jen tak neotočí.
diky vsem za rady

dokoupim kytky a budu doufat a sledovat. Dno ted novy zarizovat opravdu nechci,pri prestavbe jsem ho projel pekne od dna,vodu menil.. jinak octovy test je ok. kolik toho svetla mam nechat?nez jsem dodal ty 2 COB ledky,tak mi prislo,ze je to malo.. jinak vodu menim co tyden,casteji by mohlo byt skoro kontraproduktivni,ne? a pred prestavbou se kytkam taky nedarilo,ale to uz je pryc..
Dokud nebudou rostliny, tak bych je tam nechal. Až přidá jednorázově velké množství rostlin, tak bych dal šneky, čímž se stane, že řasy budou snězeny a detrit jim přidá hnojiva, egeria poroste jak blázen

Samozřejmě, ale ty tam zrovna nechce.

Ale má je kdo zužitkovat-řasy.

Problémů je více.
1- hrabal jsi se ve dně a uvolnil živiny do sloupce, kde je nemá kdo zužitkovat
2- nevhodné rostliny pro začátek, pomalurostoucí anubiasy a rozpadající se kryptokoryny
3- celkem velká světelná palba, na to, že není čemu svítit
Dodej hodně rychlorostoucích rostlin a uber osvětlení. Taky bych teď začal s častější výměnou části vody.

V tom bude dost možná kámen úrazu. Netvrdím, že nechat dno a jinak vše předělat nutně vede ke katastrofě, ale může vést.
Dno se nějak vyvinulo a bylo v rovnováze s tím ostatním. Ty jsi to ostatní vyměnil, přitom do dna jistě zaryl, teď je to všechno "rozhozené", tedy v nerovnováze. U Tebe se to projevuje ruduchou, pravděpodobně i jinak, ale nevidíš to.
Nejjednodušší se mi zdá v dané situaci to znovu založit od nuly, a tentokrát ten substrát - pokud na něm trváš - důkladně proprat.
(Ještě bych věnoval pozornost těm šutrům. Ujisti se, že nejsou vápencové. Vápenec není dobře.)
0 31.03.2019 14:24 Martin13 –
Re: Maq Mag, uhlí bych volil spíše po léčení a odstranění látek z vody. Tyto filtrační materiály mohou být ve filtru trvale

jj, zůstalo dno, rostliny, ryby, dřevo a topítko

byl to bílý křemičitý štěrk a takový ten keramický dno.. už si to nedohledám
Ty jsi nechal původní dno a pouze vyměnil všechno ostatní?
Řasy nezmizí samy na to tam mají být ti okružáci aby je pojedli.
Nejvíce napadené části očistit.
Co to tam máš za substrát?
OK, tzn. když dokoupim rostliny, měly by i řasy samy ustoupit nebo ty tam budou na věky a bude mě čekat savolázeň. Ty bublinky na lávě vypadaj pěkně, jen mě štve, že rostliny nejdou a řasám se daří

druhá věc je, že mám pocit, že mi ty rostliny stagnují, nerostou.. teda jestli se dá po tak krátký době soudit?
Co děláš špatně:
Zezačátku jsi pravděpodobně nedal dostatek rostlin, proto nastoupily řasy. Jakoby nahradily chybějící rostliny.
Jinak nevidím nic dalšího, co by mělo vadit, takže dej hodně rostlin, nejlépe rychlerostoucích (egeria densa, růžkatec). Máš jich tam prostě málo.
A ještě plže (okružáky)
Anubiasy nerostou moc rychle a dost často při nedostatku ostatních rostlin v čerstvě založeném akváriu porostou řasami.
Používám v akváriu s krevetkami, bez problémů. Levnější varianta Purigenu je to zmiňované aktivní uhlí. Nedá se regenerovat, ale princip je stejný.
Jasně vyzkoušej uvidíš. Držím palec

Tak ale keď sa to dá umyť a funguje to v podstate stále tak sa to možno aj oplatí. A keď mi to pomôže so zelenou vodou

objednám, vyskúšam, dám vedieť či to pomohlo.
Bohužel nemám krevetky, ale nepředpokládám. Dlouho jsem pročítal různé příspěvky a články o dodání Purigenu do filtru a nenašel jsem negativa...až tedy na tu cenu

Osobně jsem tím vyřešil veškeré problémy s vodou co do zákalů a barvení od kořene. Osazenstvo akvaria naprosto v pohodě.
Tak asi obetujem peniažky a kúpim si to

a nevadí to krevetkám?
Podle fotky určitě, nemusíš kupovat drahý sáček, vystačíš s dámskou punčochou

a sepnout plastovou zatahovací páskou. Množství Purigenu dodáš podle místa ve filtru, myslím že menší množství než píše výrobce vůbec nevadí.
0 31.03.2019 10:24
Ninna [2] 
Tak dnes som vymenila skoro všetku vodu a dala takú vatu do filtra a kúpila veľké ceratophylum čo iba hodím do akva nech to ťahá živiny trochu.
Myslíte, že by sa mi tam purigen zmestil, keď mám iba závesný filter?
0 31.03.2019 10:15 Martin13 –
Nina Zdravím,zákal jsem řešil Purigenem do filtru a opravdu funguje

Cituji: ADA Aqua Soil uvolňuje první měsíc po založení akvária velké množství živin. Doporučuje se proto první týden měnit každý den vodu, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den. První řasožravé ryby a krevetky vpusťte nejdříve na konci druhého týdne. Aqua Soil před použitím nepropírejte. Mění se vždy cca 1/4 objemu vody.

Trpělivost.
Vypadá to, že Amazonia má vysoký obsah rozpustných organických látek, a na těch se pasou bakterie a řasy (jednobuněčné).
Myslím že výměny vody jsou v tomto případě správným postupem. Já bych ještě vložil nylonovou dámskou ponožku s aktivním uhlím.
Chemicky to nezabíjej, tím bys řešení spíš jen zkomplikovala.
Já s tím bojoval před lety a pomohlo mi snížit dobu svícení a filtrační vata a častá výměna vody. Pral jsem se s tím víc než týden.

Ahoj, zkusil bych tu vodu měnit první týden po založení každý den polovinu objemu, druhý týden cca. 40 % objemu každé dva dny, třetí týden třetinu každé tři dny. To by mělo pomoci.
Teraz to už ľutujem ale čo už

čítala som vraj je dobrý a tak no. Hádam v ňom aspoň tie rastlinky budú pekne rásť

dnes som vymenila viac ako polovicu vody a vyzerá to lepšie tak v tom budem pokračovať najbližších pár dní

Na fotkách to vypadá spíš jako bakteriální zákal.
Inu, kdo si koupí ADA Amazonia, ten se naběhá!
Před lety jsem měl stejný problém a pomohlo mi dát filtrační vatu do filtru a tu poměrně často měnit + výměna vody. Do týdne jsem byl bez zeleného zákalu.
Dobre, budem teda vymieňať a menej svietiť a keď budem mať možnosť kúpim ešte nejakú rastlinku

ďakujem za pomoc. Hádam to už bude len lepšie

Jak říká zdejší šéfredaktor, kolik kdo snese a unese.

Já bych třeba vyměnil 1/2 a pak 1/3 obden. Ale jestli chceš třeba po menších částech a raději denně, tak určitě ničemu neuškodíš.
Výmena vody koľko asi a v akých intervaloch? Môže byť aj každý deň nejaká časť?

No jestli je ten zákal zelený (eutrofizace?), tak to může znamenat přemíru živin ve vodě... V tom případě bych se úplně nespoléhal na to, že se to srovná samo ale šel bych tomu naproti výměnou části vody + kytky vhodné k rozběhnutí nádrže.
Teraz nebudem mat najbližší týždeň možnosť kúpiť rastlinky tak hádam postačí to svetlo

a skúsim to asi teda nechať hádam sa to upraví samé

Každopádně bych přidal na rostlinách když máš ten substrát s živinami. A zkusil ještě kousek na tom světle ubrat. Když je ta možnost.

Ano je teraz nastavené možno na polovicu, skúsim teda ubrať o jeden stupeň ešte? Tu pauzu mam v podstate estetickú, aby svietilo keď sme doma

Aha, tak to nezní špatně. Ikdyz na tu pauzu bych se vyprdl.
Na tak malé akva máš dost silné osvětlení. Máš možnost ho nějak ztlumit?
Dobrý deň. Mám problém s akvarkom, teda neviem či je to vlastne problém. Založené bolo v sobotu a už druhý deň je v ňom zelená voda. Je to iba jemná zelená farba ale neviem čo s tým a či je to v poriadku. Keď sa ale zapne svetlo zelenú nie je vidno. Ak by ste chceli cca podrobnosti akva je uložené v mojich nadrziach. Ďakujem za pomoc
Egrii nemám ale růžkatce mám spoustu taky se klidně podělím.
Nevím odkud jsi, ale budu co nevidět dělat prostřih, včetně egerie, tak se můžeš stavit.

A vyhodíš další pokud budeš dál přidávat kytky postupně. Zkus se koukat nebo poptat jestli někdo nerozdává krytky v tvém okolí. Tyhle rychle rostoucí se rozdávají docela často. Dál můžeš přidat plovoucí taky je pořád někdo nabízí.
Edit: Navíc pokud kytky kupuješ většina je emerzně pěstována a můžou měnit listy nemusí to nutně znamenat že odešli.
Denně je tady nějaký inzerát, že někdo daruje kytky z prostřihu

Ty Moly dám pryč. Z nových kytek mi zbyly jen dlouhé pahýly A litr za kytky je v .... koši

To vím,chci je koupit postupně,nemůžu si dovolit narvat hned najednou kytky za čtyrku
Toto se píše o jejich potravních nárocích ve zdejším atlase:
Všežravec v absolutním smyslu slova. Jestliže je nějaká ryba schopná užrat se k smrti, pak právě všechny variety Mollyn. Základem stravy by měla být pestrost. Konzumují zelené krmivo (salát, špenát, mrkev, hrášek atp.), vločkové, granule, živé i mražené krmení, řasy, korýše. Zelená složka by v potravě neměla chybět.
Té zeleně tam máš pořád žalostně málo, Jirka ti poradil alespoň 20x tolik egerie a to tam nemáš. Když nebudeš jednat, tak se problémů asi nezbavíš.
"A sme doma, stará mama!" (koukám na tvoji fotku v prezentaci)
1) Daruj polovinu ryb. Už ať jsou pryč.
2) Té egerie asi 20x tolik, než co jsi dal napoprvé. Nesázej ji do substrátu, prostě ji hoď do vody. Tolik, aby vyplnila třetinu nádrže. A bude dobře.
Přečti si:
scobak.blog.sme.sk/… Myslím že tvá osádka hnojení obstará..
zvláštní je,že ty kytky byly jakoby uštíplé v prostředku. Zkusím sehnat silnějsí světlo a nové kytky,podle rady. Pokud ani tohle nepřežijou, tak budu zkoušet dál.
Pak ještě jedině zkoušet nějaká hnojiva.
Sparenej salát nebo špenát je v pořádku. Ale nechávat ho tam několik dní, to bych nedělal.
Já měl v nádrži (72 l) vysoké 30 cm zářivku co měla 15 W a bylo to tak tak. Ale neodvážím si tvrdit že problém u tebe musí být v osvětlení.
Vysoká je 50cm. Klidně povídej, nechám si poradit i se světlem,pokud není dostačující. Ve zveráči ti nacpou vše jen aby vydělali.
A spařenej salát mi poradil kamarád, dělal to když se mu ryby pouštěly do kytek.
Tak sparenej salát (další věc je nechávat ho tam několik dní) nebo hnijící kytky to je jasný ale že by tyhle ryby likvidovaly nějak výrazně kytky... Že si občas živorodky uždibnou to jo..
Doporučil bych tuhle, ta je odolná:
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea
Ale nevím jak to světlo. 18 W v zářivkách mi přijde fakt málo. Jak je ta nádrž vysoká?
Viděl bych i možný problém, že neví, jak se ty kytky jmenují. Zažil jsem člověka, který ode mě vzal tři druhy divokých živorodek a dva mu hynuly. Pak vyplynulo, že neví, jak se ty ryby jmenují (bodejď by nehynuly, když mají každé svá specifika). Bez toho, aby věděl, co má, to prostě nešlo (třetí druh chtěl jen tvrdou vodu).
No jo kdyby jich tam najednou mrsknul hromadu (stonkovky-egerie, růžkatec) tak by s nima podle mě problém nebyl
No teď jich tam dost nemá, to se schodneme.

Tak píše že kytky tam byly ale odešly. Takže problém asi byl jinde. Třeba to byly nevhodné rostliny, třeba slabé světlo...
Možná kytky hynou na to že jich je málo a obalí je řasy

Já teda teď taky přesouval použité dno do nového akva a nijak jsem ho nepral. Ale nevím na co ti ty ryby odcházely...
Zajímavé je, že ti nejdou kytky... Na to bych se zaměřil prvně. Máš 18 w na 180 litrů, to už je fakt celkem málo... Nacpal bych tam úplně nenáročné kytky.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
Edit: Co jsi tam měl za ryby a kytky, že ti je sežraly? Protože tam žádné velké žrouty rostlin nemáš. Samozřejmě ancistrus hobluje echinače ale že by žral kytky?
2 14.03.2019 16:38
Pitrs [6]
0 14.03.2019 16:21
Pitrs [6] Pod pojmem prezentace,si představuji fotky, ale nevím jak je sem vložit.
Jinak Akvárium má 180l. Venkovní filtr Aquel FZN3, kamínky mix. kupované, topítko. Rostliny nevím jak se jmenují,ale pomalu stejně odchází kromě jedné ta se rozrůstá. Rybičky: Neonky,Mečovky,Paví oka,Tetra Krvavá,Mola zlatá, Panceřníček, Ancistrus.....a šneci,ty jsem si přitáhnul s rostlinami

Do určité míry jsem ti odpověděl tady
dennikn.sk/… Akorát se omlouvám, měl jsem v hlavě, že jsi holka

.
Kompletní čistku substrátu bych ve svých akváriích nedělal. 15 let jsem neměl závažnější nemoci.
A já si zase pamatuju, že všechny tyhle problémy bývaly i tenkrát, akorát jsme měli míň možností, jak se s nimi vyrovnat.
V Olomouci tekla tvrdá voda, a bylo to sakra poznat. Mj. na růstu rostlin. Koupit nemocné ryby nebyl problém. Problém byl čím je léčit... A tak dále.
Řekl bych, že jsi měl tenkrát kliku, a teď ji holt nemáš.
1 14.03.2019 15:46
Pitrs [6] Neberu to ani tak, že si něco přečtu a hned bych se podle toho musel zařídit. Spíš jde o to, že tenkrát...třeba co se týče rybiček.... jsem se nemusel při koupi bát,že si něco zatáhnu do Akvária (a můžu vám odpřísáhnout, že jsem ryby nemocné nikdy neměl) a teď řeším jednu nemoc za druhou,rozpad ploutví ,plíseň, pak mi rybička černá...to ani nevím jak se jmenuje

Rostlinky rostly jak šílený a dneska mi to všechno chcípá ...tak jak je to možné
Od mala miluji Ancistrusy ,můj největší mazel co se mi povedlo odchovat měl 25cm a měl krásné růžky. Měl jsem ho od malinka a krásně narostl,teď jsem si kupoval Ancíka a ten prďola se nehne ve velikosti ani o milimetr za skoro půl roku. No prostě Sranda
Ale otázku přeci jen mám. Chci Akvárium předělat. Udělali by jste kompletní čistku písku, kamenů, filtru atd. ,nebo jen přemístit jak to chci a víc s tím nic nedělat?
Jestli ti to před dvaceti lety fungovalo, bude ti to fungovat i dnes se stejným přístupem jako tenkrát. Pokud jsi přesvědčený, že určitou věc k akvaristice nepotřebuješ, tak ji nekupuj(nepoužívejte). Je spousta akvaristů, kteří si desítky let jedou to svoje a pořád mají výsledky.
Je docela vhodné a i pro budoucí akvárium splašit např. kořeny borovic z rašeliniště.
Jsou občas v nabídkách některých e-shopů, ale raději bych si pro něj zajel sám
A co víc... jsou krásný, drží

Prosím Tě, nech toho. To by Lenina prostě napustili solankou a měli by ho na věčné časy.
Některé soli určitě, ale NaCl rozhodně ne a to ani v koncentracích ve kterých stojí lžíce.
Sůl je doopravdy schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy.
vlka napsal: ...protože sůl je schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy...
Ano. Všichni víme, že v moři přece nežijí žádné sinice, natož bakterie. A osolená polívka nezasmrádne ani za sto let.
=
Ke kořenu:
Kořen by hnít neměl. Není pravda, že to neškodí, a není pravda, že každý kořen musí trošku hnít. Kořeny skutečně vykopané z hlubin rašelinišť nikdy nehnijí a nanejvýš se zpočátku trošku obalí plísní (což ale nutně neznamená, že ty houby žijí z toho, co tam přišlo s tím kořenem).
Pokud kořen opravdu hnije, vzniká sulfan, organosulfidy a řada dalších organických toxinů. Tak jako si protivíme hady, tak si protivíme tyhle smrady a břečky, a jsou to reflexy náramně užitečné, nevznikly bezdůvodně.
Neviem aké máš parametre vody, ale kľudne by som menil 1/4 vody denne. Napustiť do kanistrov, alebo kýblov - nechať deň odstáť a vymeniť. Pozor na teplotu. Verím že to krevetky zvládnu, keď ich tam už máš.
Super, levatky tam mám a pár krevetek, které nekrmím a oni oziraji ten kořen. Vodu měním 1x týdně třetinu a denně sbírám z hladiny, někdy i vícekrát.. Zkusím měnit častěji..

Ahoj, všetko má svoj cas a preto sa AQ najprv zabieha. Každé drevo je viac-menej živý organizmus, ktorý keď sa vráti do vody reaguje. Ako píšeš máš AQ dva týždne, čo je ešte veľmi málo na to aby sa niečo nepo.....
Čo by som urobil ja?
V prvom rade veľmi často menil časť vody - všetko čo hnije a vyplavuje sa musí preč. U mňa to trvalo mesiac než sa to začalo meniť k lepšiemu.
Nasadil by som armádu levatiek - spásajú aj z hladiny.
Dôležité je nepridávať žiadny organický odpad - teda žiadne ryby a žiadne kŕmenie.
Tak po vložení do akvárka se vyvařuje blbě

Už můžu jen potřetí opakovat, co jsem napsal, tak toho nechám

Sorry o hnití psal Anthrax. A psal jsem přece původně, že kořen vyvařím vždy před vložením do akvária.
Před 40 lety fungovalo všechno trochu jinak

ale to samozřejmě neznamená, že se dělali věci špatně. Tropické kořeny jako Red moor Wood se tu ani moc nevyskytovaly. Pro mě nejspolehlivější způsob je pomalá cesta, dát kořen samostatně do nějaké nádrže s trochou rostlin(třeba růžkatec) a k tomu nejlépe levatky,plus častější výměna vody. Takto nechat dokud jsou pozorovatelné nežádoucí efekty. Může to trvat sice déle(3kg kořen jsem takto máčel více než dva měsíce), ale potom jsem nikdy neměl větší problém, snad jen barvení vody do hnědá může trvat ještě nějakou dobu poté, což mi osobně ale nevadí.
Ja mám ten z toho odkazu niže....kupovaný..

Nemám to "z výroby" Osadila jsem si kořen sama.. Nicméně máš pravdu, že to nesundam, protože rostliny nejsou přivázané nýbrž přilepené..

Tak jasně, že se vaří bez rostlin. Ale ta slaná voda se dostane do kořenu a odtud se zase může ta sůl uvolňovat. Rybám to vadit nebude, rostlinám a mechům přichyceným na kořen by mohlo. Ale opakuji, osobní zkušenost s tím nemám, vařím bez soli, jen upozorňuju na možné problémy, které tu zmínili jiní.
Ale je to každého věc. Jen mi přijde zbytečné solit, notabene lehce, když dostatečně dlouhý var k desinfekci stačí.
O hnití jsem nic nepsal...
Tak je tu řeč o hnusné vodě a hladině a ta se dělá mimo jiné když kořen hnije... Tys na to poradil kořen vyvařit, což ti od problemu nepomůže. A v osolené vodě aby jsi zabil jednobuněčné organismy. Já teda neznamenám, žádný organismus který by přežil var, takže to solení je přinejmenším zbytečné. Zasolují snad chirurgové během sterilizace svoje operační nástroje?
0 10.03.2019 16:52 Silviebaris –
Re: vlka A jak ten mech a anubias sundaš...to už je tam přidělany z vyroby,na tom kořeni to roste..Sůl fakt nebrat...
www.rataj-spk.cz/… Přece vyvařím samotný kořen a ne s mechy. Co by mělo na kořenu hnít? A co máte proti trochu soli při vaření? Mně se to vždy osvědčilo. Dělal jsem to už před 40 lety a nikdy žádnej problém.
A samotný var ne?
A jak tu na fóru nejednou zaznělo, ta sůl se pak z kořenu může uvolňovat, což rostiny na kořenu přichycené moc neocení...

A to ti pomůže konkrétně k čemu? Pokud na tom kořenu má co hnít, tak to hnít bude i převařené a posolené. Ať to vyvaříš a zasolíš sebevíc. Možná to hnití varem trošku urychlíš ale zasolíš si kořen, což je fakt bezva, když a na něm má tazatelka mechy.

Protože sůl je schopná zlikvidovat všechny jednobuněčné organismy.
A kde schanis pěkné kořeny? Co nevidet budu zakládat tristovku a nerada bych si zase takhle na dlouho zavarila s kořenem.. Chci tam velký a ten jen tak nevyvarim.. Doposud jsem kupovala už zajety a osazený anubiasama tak nebyl problem, ale toto mě překvapilo.. Jinak dusitany i ph jsou ok..
Hladinu čerim ale nerozbije se to.. Tedy rozbije ale nezmizí.. Je tam milion škraloupů.. Musím to stahovat ubrouskem.. Mám tam i plovoucí rostliny a ty jsou od toho bílé.. Vím, že to z kořenu zmizí a při odkalovani to odsávám..
Já už jim na těch e-shopech dávno přestal věřit
Když mám chvilku slepou, pustím vzduchování a je pryč

Pokud máš na tom kořenu bílé povlaky, tak ty postupně vymizí samy

Slepou hladinu zkus rozbít čeřením hladiny.
Na to asi prdim pokud to akváriu nevadí.. Mám na něm 3 anubiasy a mech.. Vydržím

třeba ho to přestane bavit

Je koupený na rostlinnych akváriích. Měl by to být ten Red moor wood..
Pokud najdeš vhodnou nádobu, vyvař ho ve slané vodě. Potom nikdy žádnej problém.
Ono tak trošku taky záleží na tom, z jaké dřeviny ten kořen máš

Může to trvat poměrně dlouho ale na škodu akváriu to není.
seachem.cz/… 
Ahoj, jak dlouho může kořen vypouštět cosi do vody? Máčela jsem ho před založením 3 týdny a i v lavoru byla mastná a hnusná hladina.. V akváriu splesnicel jak už to tak bývá a hladinu každý den stírám ubrouskem a udělá to úplně jakoby bílý škraloup.. Akva je dnes založeno 14 dní.. Voda je pořád lehce kalná.. Děkuju
Já bych řekl, že akvárium bez rostlin může být oříšek i pro zkušeného akvaristu. Paradoxně vyžaduje více péče a pozorování než obyčejné blbuvzdorné rostlinné akvárium.
Řekl bych, že akvárium bez rostlin je pro začátečníka ne úplně vhodné. A sice rostliny jsou dobrým indikátorem toho, že podmínky v akváriu nejsou ideální a hlavně dost značným způsobem přispívají k udržení rovnováhy v nádrži, redukci řas atd. Takže v tomto případě si myslím, že jednoznačně nejlepší radou jak pomoci tomuto akváriu je právě výměna umělých rostlin...
Ono se tady nebavíme o tom něco udržet ale udělat v rámci možností fungující kousek přírody ve kterém budou spokojeny všechny živé organismy v akváriu. A to se bez rostlin dělá těžko. A neplatí vždy že akvárium bez řas = fungující akvárium.
smik napsal: U holo akvárek v podstatě stačí jen měnit často vodu .
Přijde mi jednodušší teď něco udělat aby nechcíply ryby, než vyhazovat dno a schánět Egerii nebo Pistii.
A tady bych viděl zakopaného psa. Když už má někdo problém zasadit živé rostlinky a trochu se starat o akvárium, tak za chvíli se vykašle i na tu častou výměnu části vody. Z fotek bych si tipl, že tam není ani filtr, proto bych se přikláněl k těm rostlinkám.
No já mám pocit že je složitější udržet akva s prosperujícími a nehnijícími a nezařasenými rostlinami. U holo akvárek v podstatě stačí jen měnit často vodu .
A třeba někdo nechce mít akva s Egerií. Já bych si jí třeba do akva nedal, protože se mi nelíbí
Přijde mi jednodušší teď něco udělat aby nechcíply ryby, než vyhazovat dno a schánět Egerii nebo Pistii.
Takové akva je pro začátečníka ale celkem složité udržet... Jak vidno z mnoha případů. Čili proč si dělat z roviny, kopec?

Tak já půjdu trošku proti proudu. Plastové rostlinky a domeček není můj designový šálek kávy, ale. Dá se provozovat akvárko i takhle, pokud se ti to líbí. Jen teď musíš měnit vodu řekněme ob den 20-30% aby ses zbavila NO látek než se akva (filtr) trochu zaběhne (3týdny). Ten mramor bude zvyšovat tvrdost, ale to třeba vadit nemusí. Je potřeba k tomu zvolit osazenstvo. Svítit musíš hodně střídmě. Na hladinu si klidně pořiď nějaké plovoučky a uvidíš.
Ono né každej chce rostlinné akva, protože pak třeba řeší proč se mu ty a ony rostliny rozpadly a nerostou. I holoakva může dělat radost jen je potřeba přizpůsobit údržbu.
Jak píší kolegové, tak ty umělé kytky jsou opravdu na nic. Mrkni se tady na fóru do diskuze darování akvarijních přebytků. Můžeš tak sehnat rostliny prakticky zadarmo

No já bych začal rostlinami ty co tam máš vypadají dost umělé a i na živé je jich málo. Akvárium se (v lepším případě) zaběhne po měsíci těch problémů se ti tam vystřídá víc. Není na místě řešit zákal ale jeho příčinu a tou je moc živin ve vodě. Akvárium zvlášť bez rostlin je nemá jak zpracovat. Umím si představit jak chceš aby se měli rybičky hezky tak je poctivě krmíš. S krmením přestaň kup nebo si nech darovat hromadu kytek ideálně i plovoucí a čekej. Možná ryby stejně nepřežijí ale určitě neumřou hladem pokud týden nedostanou nažrat.
Přečti si ty odkazy. Akvárium se nechává zabíhat min. měsíc, než tam dáš ryby. Musí se nastolit biologická rovnováha a to nějakou dobu trvá. Umělé kytky jsou Ti tam na nic. Vyházej je a pořiďte si hromadu rychle rostoucích živých rostlinek. To dno, to je co? Ty dekorace taky pryč. Co tam máš za filtr?
Vytáhnout všechno plastové, nasadit hodně rychlerostoucích živých rostlinek a já bych momentálně měnil denně část vody v akváriu.
EDIT- na telefonu to špatně vidím, ale já bych vyměnil i to dno.
Ryby jsme nasadili po tydnu. To je asi brzo, co? No a je nejaky figl jak akvarku pomoct od te zakalebe vody?
Co všechno je špatně? Děkuji
Přečti si něco o provozování akvária. U toho tveho je všechno špatně. Pokud se zaregistruješ, prijdou ti automaticky odkazy na články vhodné pro začátečníky.
0 06.03.2019 12:52 Eva – Zakalená voda


Dobrý den, prosím, proč se toto stalo? Akvárko máme čerstvě. Vše jsem řádně vyvařila a propláchla, stalo se to až poté co jsme dali rybičky. Děkuji
oukej, vyměním za něco silnějšího

svítím 12 hodin denně, co ty mělo být v pohodě ne ? jinak díky moc

Je to především nedostatkem světla. Když už máš doma tenhle laciný nesmysl, zkus alespoň tu 15 w zářivku vyměnit za něco takového:
www.ledakce.cz/…
Nebo vlep do krytu nějaké led pásky.
Nějaké hnojení,co2 atd... řeš až bude dostatek světla.
0 30.01.2019 18:15 lerner – Hnijící rostliny
Ahoj, mám založené akvárko (viz prezentace) asi měsíc a kousek. Celou dobu pozoruji, jak z rostlin opadávají listy (což je prý ze začátku normální). Na rostlinách se tvoří nové, ale ty stejně jako ty staré pomalu ale jistě hnědnou a opadávají (fotky v prezentaci). Můžete poradit co s tím? Popřípadě čím přihnojit, jestli je to chybějícím hnojením, které neprovádím. Díky moc za každou cennou radu

A tie dve neonky? To neznie dobre

Taky bych řekla, že je to plíseň. Mě se takové povlaky dělaly při zakládání na kořenech red moor. Vypadá to stejně. Šnečci to docela zlikvidovaly a zbytek zmizel postupně sám. Ale jestli to je opravdu to same?...řeknou zkušenější.
už je měsíc staré, objevilo se to až nyní.
Vyzerá to na nejakú pleseň, ale potrebujeme viac informácií. Ideálne založ prezentáciu. Akva vyzerá dosť nové
0 29.01.2019 17:15 radekpaos – Co je to za chuchvalce

Ahoj, objevily se mi v akvárku tyto chuchvalce, tušíte někdo co to je a co s tím? V akva mám jen dvě neonky. Díky.
Osazeno rostlinkami by bylo mit nejlip 80% dna + muzes pridat nejake plovoucky. Ja mam 120l hruby objem a ani po tom mesici jsem nemela vodu vhodnou pro nasazeni rybek.
Je to smutné. Tolik odkazů, tolik textů pro začátečníky...
Já jsem si netroufl založit akva, aniž bych si něco nenačetl, a to jsem o tom už hodně věděl. A vypustit rybky tak brzo? O mě říkají že riskuju a to je tam dávám až po týdnu! Ale do jinak vypadajícího akva...
Co poradit? Jako vždy, stále to samé. Založit prezentaci, ať víme bližší info o akvárku. Jinak více rostlinek (rychlerostoucí stonkovky), rybičky dát po měsíci, a to nesmí být vidět v akvárku problém! Za dva dny se akvárko nesrovná...

Chce to čas, nasadit mnohem více rostlinek a pomalu se loučit s těma rybkami, co tam už jsou.
Phoebs napsala: Je to tohle?
To je výpis z webu PVK? Pokud ano, tak moc neřekne, uvádí tam průměrné hodnoty, neříkají, jak k nim došli a přitom voda v Kobylisích je úplně jiná, než třeba v Braníku (Káraný vs Želivka)
Řasa odsáta, akvárium zatemněno, UV lampa zapnuta a testy objednány. Děkuju za pomoc, ozvu se pak s výsledky

Jo, je. Nic dramatického. Nějaké ty dusičnany (nemusíš hnojit dusíkem), trošku nadměrná převaha vápníku nad hořčíkem, a jako obvykle chybí důležité údaje o fosforu a draslíku.
Jednou z příčin sinic někdy bývá takový či onaký poměr dusíku k fosforu. Pokud budeš pořizovat testy, uvaž test na fosfor - napoví.
Souhlasím se zatemněním a spuštěním UV lampy, ještě bych do filtru dal nějakou vatu nebo tkaninu. Tu bych tam ponechal (musí se často měnit) ještě nějaký čas po té zatemňovací kúře.

Je to tohle?
Vyžádej si rozbor vody od vodárny. Někdy je to na jejich webu, jindy stačí kontaktovat e-mailem a pošlou. Je to jejich povinnost.
To řekne přinejmenším tolik, jako testování vody.
Tu UV lampu při tom zatemnění zapni.

Vodárna říká měkká voda 1,13mmol/l, pH 7,7-8,5. Koupím teda nejdřív ty základní testy, abych zjistila, v jakém je to stavu.
Sinice tam určitě je, byla jsem 14dní pryč na začátku listopadu, takže se to v mojí nepřítomnosti rozbujela. Odsávám jí pryč, ale vrací se, tak zkusím zatemnit.
Filtr mám externí SUNSUN HW702B s UV lampu, kterou teda nemám zapnutou pořád. Zatím jsem s ním nedělala nic, kromě přidání bakterií na začátku.
Co akvarista, to názor. Budeš si muset vybrat.
Já tam nedostatky živin moc nevidím. Samozřejmě pomůže, pokud si opatříš rozbor vody.
Je na to špatně vidět, ale sinici tam asi máš, v tom s Václavem souhlasím. Ale nedostatek živin nemusí být vždy příčinou výskytu sinice.
Já bych ve Tvé situaci skončil s odkalováním, odsával opravdu
jen řasy a sinice, a snížil obsah organických látek ve vodě. Jakou tam máš filtraci a co s ní děláš?
Zjisti si ve vodárnách co tvoje voda obsahuje, pokud tedy nemáš vlastní zdroj. Pokud budeš kupovat nějaké PMDD nejlépe po jednotlivých sáčcích, tak by jsi si měla vybrat Dusičnan draselný (KNO3), Heptahydrát síranu hořečnatého (MgSO4x7H2O), Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4) a třeba Tenzo cotail. V klasických balíčcích PMDD je jen 6 g KNO3 a to je hrozně málo. Nebo si kup něco hotového ale dávej pozor aby jsi tam měla všechno tohle obsažené. Asi to nebude vše v jednom.

Díky, pořídím a zatemním.

Dropchecker mám.
Budeš muset začít hnojit protože těch pár rybek co máš to neutáhne a ve zdrojové vodě toho také zřejmě moc není. Kup si testy aspoň na NO3 PO4 a hnojivo PMDD+ Pokud nemáš čidlo na CO2 (dropchecker) tak si ho kup. Máš tam hodně sinice tak odsaj ji co nejvíc doplň vodu a aspoň na 5 dní zatemni akvárium.
rybicky.net/forum/9608-rasy-a-sinice 

Dobrý den. V září jsem se stěhovala a rozhodla jsem si založit nové akvárium (ve starém bytě jsem měla akvárium 80l, které fungovalo cca 5 let). Koupila jsem nové akvárium 128l, substrát, techniku, rostliny a akvárium na začátku září založila. Jediné, co jsem přidala byly bakterie do externího filtru. První měsíc vše fungovalo bez problémů, rostliny se začaly rozrůstat..poté se pomalu začala objevovat hnědá řasa, snížila jsem dobu svícení na 8hodin. Růst hnědé řasy se o něco zmírnil, ale začala se objevovat vláknitá řasa a postupně i další řasy. Myslela jsem, že se akvárium pouze zabíhá a vše se srovná "samo" jen s pravidelnou výměnou vody a odkalením, které jsem dělala jednou týdně.Takže jsem čekala a kvůli řasám začala 2x týdně měnit cca 30%vody a odsávat úzkou hadičkou mechanicky všechny řasy. To sice řasy na pár dní zastaví, ale poté se začnou objevovat znovu-bohužel nic se nezměnilo, naopak rostliny už opravdu stagnují a já stále likviduji řasy mechanicky několik hodin dvakrát týdně. Je mi jasné, že chyba je jinde. Ale nevím kde. Pravděpodobně hodnoty vody,které jsem nekontrolovala. Ve svém starém akváriu jsem nikdy hodnoty vody neměřila, používala odstátou vodu z kohoutku, hnojila komplexním hnojivem a vše šlo víceméně bez problémů. Snažila jsem se teď načítat články, jak problém řešit a dospěla jsem k tomu, že musím nakoupit testy vody, ale podle článků bych jich měla koupit třeba 10různých. Proto se chci zeptat Vás, zkušených, abych situaci ještě nezhoršila. Čím začít? Děkuji za radu (přikládám foto aktuálního stavu před čištěním)
MichalV napsal: ja tiež, ale je to 100% kremík? Sám som neskúšal.
Berou to z ložisek, kde je to hodně čisté. Důkladně to propírají, ale pokud vím pouze vodou, ne kyselinou. Čili to není 100% SiO2, ale těch 98 nebo 99 procent. Zbytek jsou nějaké oxidy (Fe, Al, Ti, ...) a může být i vápenec.
Sám vím že i dobře propraný filtrační písek mi zvedne vodivost o jednotky µS/cm během prvních 24 hodin.
Řekl bych že to v běžné vodě nehraje roli.
Ne, zásobní substráty jsou jen pro lidi, co přesně vědí co dělají. Jelikož se ptáš, tak to není tvůj případ. U nezkušených většinou nadělají víc škody jak užitku.
Pokud použiješ písek, důkladně ho proper, jinak hrozí zákal, kterého se pak budeš těžce zbavovat.
@Michal: Na obale od jednoho výrobce jsem viděl "Obsah SiO2 nad 98%", takže to není 100%.

mám pod ten písek dávat i substrát?
ja tiež, ale je to 100% kremík? Sám som neskúšal.
Ja som v jednom akva použil jemný kremičitý piesok zo stavebnín a doplnil ešte z historických zásob na záhrade v sudoch (pôvod neznámy

).
Už neviem ktorý, ale obsahoval malé biele kúsočky, pri premývaním som ich neodstránil. Veľmi jemným veľkým sitkom by sa to dalo preosiať, ale ja som také nemal a dna bolo veľa.
Neskôr som si overil (zabehnuté akva), že tam je prímes vápenca, ale na koľko to zmení pH v takejto koncentrácii...
Predtým som používal klasickú frakciu (hráškový) tiež kupovaný doplnený o stavebninový a aj tam šumí možno každý 20-ty kamienok.
Ryby tam ještě nemáš, takže rostliny a techniku bokem, lopatkou vybrat dno a vyhodit do kontejneru.

Jako nové dno doporučuji křemičitý písek do bazénových filtrací zrnitost kolem 1mm.
Mám založeno, a samozřejmě kamínky v octu bublají :( Prosím o cenné rady co a jak dále, resp. kde jsem udělal chyby apod. Díky moc

Ahoj, doporučil bych ti založit si zde prezentaci s co největším množstvím informací (čím a jak dlouho svítíš, co tam máš za substrát atd.) a celkovou fotkou.
rybicky.net/nadrze/ Ať se dá lépe poradit.
Takhle z fotek se dá říct jen to, že tam máš asi nevhodné (vápenaté) dno. Ověřit si to můžeš vhozením pár kamínků do octa, pokud to bude šumět, tak je v tom vápník... A to je pro většinu rostlin špatně. Taky nevím jestli ten korál je umělej nebo přírodní (zase ten vápník). Ale tak či tak zakládáš sladkovodní akvárko... Na vápník otestuj i ty kameny.
Jinak kytek tam máš podle fotek dost málo. Čím víc prosperujících rostlin budeš mít, tím snáze se ti to bude zabíhat.
0 06.12.2018 20:17 lerner – načernalé rostliny


Ahoj, mám nově založené první akvárium, které jsem dostal k narozeninám. Moc tomu zatím nerozumím a hodně informací sbírám za boje, ale rád si nechám poradit. Před týdnem jsem ho založil, dal jsem na dno substrát, nasadil kytky, zasypal štěrkem, naplnil vodou, zapojil termostat, filtr a bublátko, přidal bakterie a jak se říká nechal žít svým životem. Všechno vypadalo první dny ok ale rostlinám na fotkách, které posílám začínají černat listy. Nevíte, co s tím resp. co by to mohlo být? Díky za radu!
Máte 100% pravdu,ale to by se člověk mohl upsat.Dal jsem hromadu popisů k založení bedny i fotografií nejen tady a vždy říkám,v prvé řadě to chce trpělivost,ty týdenní pauzy při zakládání akva nejsou samoůčelné ,ale letitá praxe ,příroda není blbec a nedá se oklamat.Proto ty příspěvky dávám,abych novým adeptům usnadnil vniknout do tajů akvaristiky a nezhnusil jim toho koníčka dříve,než začnou.
Áno vylučujú aj amoniak, ale len z časti ako píšeš a je menej toxický ako dusitan, ktorého v akva bude čoskoro požehnane.
Nemyslel som odkalovať dno v akva. Myslel som, že ryby vyberie, nechá akva nech urobí čo má a za túto dobu (2-3 týždne) bude mať ryby v provizórnej nádobe kde ich bude kŕmiť 2-3x za týždeň a všetok odpad bude po kŕmení odkalovať.
Obávam sa že dotyčného to už nezaujíma. Zistil negatívne reakcie, nestara sa

Mýlíš se. Ryby zčásti vylučují už hotový amoniak.
Odkalováním - "rušením" dna zpomaluješ záběh.
(Neodporuji Ti principiálně, spíš si s Tebou tak přehazuji argumenty. Neštěstí už se stalo.)
Áno, ale odkalovaním robíš hneď aj čiastočnú výmenu vody a účinnosť metabolizmu ryby je ťažko vyšší ako 50%. Je to lepšie ako v akva kde 100% dodanej energie sa rozkladá na jedovaté metabolity.
Velkou část amoniaku ryby "vydýchají" žábrami. To neodkalíš.
tým rybám bude lepšie týždeň v inej nádobe s čistou vodou bez kŕmenia ako v tvojom akva, kým sa to zabehne. Dá sa aj dlhšie s kŕmením, ale treba odkalovať všetko čo vykadia alebo nezožerú.
Vzduchovat!
Měnit vodu.
Připravit pohřby - za chyby se platí (životy ryb).

Nie som sice odborník, ale jedna v3c je jasná. Ryby tam sli moc skoro. Ryby sa zvyčajne vypúšťajú do akvaria az po mesiaci alebo viac, ked funguje nitrifikacia. Ak vase rybky nemaju zomriet na otravu NO2, bude to chciet castu vymenu vody kym sa akva nezabehne. Inak ten zakal moze byt asi nalevnik.
Nedávno jsem napsal o zakládání akvária. Přečti si a porovnej, cos udělala jinak. Nejspíše to bude tím.
scobak.blog.sme.sk/…
K tomu, co se děje: Máš tam nějaké kolonie nálevníků. Asi.
Na otázku, zda škodí: Spíš ne. Ale mohou škodit další procesy probíhající v akváriu. Zkus vrátit ryby. Škoda je zabít.
P.S. Založ prezentaci nádrže a dej tam fotku celého akvária.
0 29.11.2018 15:43 Bubobubo84 – Zakalene akvarko



Prosím o odbornou radu - akvarko nove zalozeno 4 dny, komplet nová voda, substrát a 1 kořen vyvaren, druhy kořen vyčištěn ne varnou vodou. Osazenstvo 4 ctverzubci, 3 endlerky.
Voda byla čistá, po 4 dnech během hodiny se stalo toto- viz. Foto
Najednou listy kytek cimsi obalene, voda téměř nepruhledna. Prosím co to muže být?? Dekuji.
Jestli myslíte ten říční pisek, tak ten ano. Ale hnojivo ne
Dobre , děkuji

na začiatok jednu otázku - preprala si substrát pred tým než si ho dala do AQ?
- určite by som odkalil a vymenil časť vody minimálne dvakrát do týždňa
- a určite by som pridal rastliny
- všetko má svoj čas takže vydržať
Nech sa darí držím
Jinak, omlouvám se - prezentaci tady máš - delší čas jsem tady nebyl - jsem nějaký dezorientovaný - omlouvám se, ono si zase zvyknu

Osobně jsem to tak dělal, primárně kvůli rozvoji řas - ty rostou velice rychle a dokáží zužitkovat veškeré přebývající živiny z vody - takže do doby, než se rozrostou vyšší rostliny a získají "převahu" nad potenciální možností růstu řasy, tak jsem vodu měnil obden - kromě zákalů, slepých hladin a řas jsem se zbavil i takového toho bordelu

Trvalo to cca měsíc a vše bylo v pořádku. s klidným svědomím mohu doporučit - určitě nic nezkazíš

Třeba se ozve ještě někdo s nějakým jiným , lepším nápadem, uvidíme

No a vem to logicky: Je "TO" tam - poklepu zvedne se "TO" na hladinu, potom spadne zpátky - když "TO" odsaju, tak "TO" tam nebude

Není to náhodou nějakej bordel z toho Dennerle substrátu, co tam podle prezentace máš?
To z tý hladiny zkus vybrat síťkou, nebo z listů stáhnout odkalovacím zvonem...
0 24.11.2018 20:48 Alexyy –
Re: Jrk V utery jsem vyměnila cca 1/3 vodu.
Takze bych mela každý druhy den menit vodu?
Myslím, že určitě nic nepokazíš, když vyměníš cca 50% vody, odkalíš dno... Bylo by i dobré si tady udělat prezentaci nádrže, vést si deníček, přidat pár fotek - ono se potom lépe radí

Jinak všeobecně u nově založených nádrží se nebojím měnit cca 25% vody obden - dle mého názoru se tímto způsobem mohu vyhnout spoustě problémů, myslím, že je chybou založit akva a nechávat ho zajíždět bez výměny vody - dle mých skromných zkušeností - čím novější, tím častěji, až se zajede, tak 25% týdně. Ale možná někdo poradí lépe

0 24.11.2018 20:23 Alexyy – Oranžový bordel


Mam 10dni založené 128l akva, a asi od pondeli pozoruju, že na listech většiny květin mam jakoby oranžový prach, který kdyz chci odstranit, tak poklepu na listy - ono se to zvedne na hladinu a pak to zas spadne. Nevíte jak se toho zbavit, případě co s tim?
Tak jsem se konečně dokopala k tomu, založit si prezentaci.

Ještě doplním. Necelé tři měsíce staré akva je pořád čerstvé, ve vývinu a podle mě nelze s jistotou říct, že se mu daří. Prostředí ještě nemusí být stabilní, něco můžeš dělat špatně a pak stačí málo, třeba dvoutýdenní dovolená a překlopí se to do průšvihu. Tim spíš, že to je malá nádrž...
Jak píše Ctibum, udělej prezentaci. Bez fotky ti nikdo nic neřekne.
Byo by dobré založit a maximálně vyplnit prezentaci s aktuální fotkou. Technika, údržba, dno, hnojení kolik a jak často atd.
Dobrý den. Nevím kam mám napsat, tak píšu sem. Mám akvárium 40 litrů, založeno 26.6.2018. Dařilo se mu perfektně, rostliny rostly, žádná řasa.... hodnoty v normě, jen ph bylo trochu vyšší (7,4) prostě všechno perfektní, až mi to připadalo divné. No, pak jsem bohužel na 2 týdny odjela a pohroma byla na světě.Jakmile jsem se vrátila, akvárium bylo v hrozném stavu..tak trochu jsem s tím počítala, a tak jsem ho vyčistila a odkalila. Myslela jsem si, že se akvárium zase vrátí do původního stavu, ale nestalo se tak. Už je to asi 2 týdny od mého návratu a akvrárium je stále v katastrofickém stavu. Rostliny naprosto prěstaly jevit známky růstu, začly se různě kroutit a nemají hezkou barvu.. Zato se po celém akváriu hojně rozrostla zelená vláknitá řasa, které se nemůžu zbavit. Proto potřebuji rady.... jak dostat akvárium a hlavně rostliny zpět do původního stavu a zbavit se té vláknité řasy? Hnojit, nehnojit? Zatemnit akvárium? Měnit častěji vodu?
Pozn. Ryba je v akváriu pouze jedna - betta + jeden šnek neritina. Před odjezdem jsem hnojila Bioflorem od Rataje, jinak nic..
Děkuju za všechny rady.
Moje dosud zjištěné informace: tvrdost vody je měkká 0,5-1.3 mmol/l. Akvárium je Juwel Trigon 190. 190l (paní tvrdila 200,nezjišťovala jsem až teď), rozměry 98.5x70x60. Zadní dekorativni stěna je lepena řekla bych na silikonu přímo od Juwelu. Koukám,že mám špatně sestavený asi i filtr,nemám tam tu druhou bílou houbičku,hlavně paní říkal,že to prala v myčce,takže zničila všechny ty bakterie teda ,nemám je koupit nové ty druhy houbiček ve filtru,nebo teď už ne? A na te okrasne štěně se dělá nějaká červená rasa ,paní říkala že je to normální,že to vydrbe vždy kartáčkem. Taky mě napadlo,když budu měnit půlku vody jak radite,jestli nedat nové dno,nějaký ten písek spěchám vím,vyčkám na rady ,ale nechci o ty ryby přijít
Chce to prezentaci jak psal Maq s co nejvíce údaji (fotky, popis techniky, ...). Dej fotky ryb (případně i techniky a rostlin), druhy (typy) určíme, ale třeba sumeček žraločí je v dospělosti hodně velká ryba, absolutně nevhodná do akvárií (ale běžně se prodává):
rybicky.net/atlasryb/pangas_dolnooky
Parametry vody zjistíš buď na stránkách vodáren a pokud máte studnu, tak musíte mít rozbor.
Pro začátek by to chtělo často měnit vodu (30% ob den) a sehnat co nejméně náročné rostliny (na hladinu nebo plovoucí jako je růžkatec, egeria, pistia, salvinia, ...).
EDIT: S těmi velkými rybami co tam máš, Jirkova metoda bez filtru nebude fungovat. U velkých ryb je základem výměna vody (já měním 50% každý týden)! Možná tam máš i šnekožravou rybu.

Jo a výměna vody se dělá pomocí hadice. Vypustíš z akvária přímo do záchodu (vany, na zahradu) a napustíš opět hadicí přímo z vodovodu přes redukci. Někteří začátečníci mají tendence i u velkých akvárií měnit vodu pomocí kyblíků. Je to hrozně pracné a pak hrozí, že brzy na akvaristiku zanevřeš nebo se na ty výměny vody vykašleš.
No tak to už se těším,protože opravdu netuším,co dál. Fotku jsem nahrávala,asi špatně,hned jdu na to,každopádně díky,za první rady,jdu studovat jaké rostliny pořídit a šneky,jak jsem tak pochopila z clanku
Tohle asi bude chtít rozborku krok za krokem, položku po položce.
Za tím účelem je nejlepší tady zřídit prezentaci akvária, tam je místo pro fotky a všechny důležité údaje... no a pak Tě začnem rozebírat...

dennikn.sk/…
“Základ pro zdravé akvárium je vědět, jaké rostliny jsou pro mě vhodné. Nechtít všechno hned. Být trpělivý. Pozorovat. U většiny lidí se problémy dají poznat už z vzhledu akvária.”
Ahoj všem. A je to tady. Jdu prosit o radu ty nejzkušenější.Ale abych začala pěkně od začátku.Chteli jsme si pořídit pejska,ale můj malý syn je alergik.Co maminku nenapadlo a po čem už i dlouho touží,je akvárium.Chtela pro začátek nějaké menší,ale tatinek aktivista zacal hledat v inzerátech a ejhle,krásné prodám levně. Je to akvárium Juwel,obsah 200L. Proč ne i s rybkami. Paní tvrdila jak s tím nic nedělá,jednou za půl roku propere filtr v myčce,dolije vodu. Ok,bereme. Akvárium doma,běžela jsem dokoupit na dno kamínky,už tam byli,ale málo,než jsem se vrátila,akvárko plné vody,tatínek aktivista hned natočil vodu z kohoutku,tvrdost nevím -vychodni Cechy. Tak jsem se zhrozila no nic méně ,dosypala kamínky,nasazela květiny,která se mi líbila,doplnila ty umělé co měla paní ,koupila domeček,počkala 4 hodinky a sup tam s rybama. Tak jsme se kochali 2 dny,říkám tak si něco přečtu,a ejhle,všechno špatně. Samozřejmě do dvou dnů voda jak mlíko,ano nalevnik a jak tak studuji a studuji,vlasy mi stávají na hlavě ještě víc. Nálevníka se nám podařilo zbavit(zhasnuto,nekrmila jsem). Dneska je vše zda se v pořádku,ale nevím co dál a těch ryb je mi líto. Přemýšlím,vše překopat a udělat znovu,ale přeci jen doufám,že by to šlo i jinak 200L je 200L.Ryby jsou 3x pancernicek,2x takovy veliký ancistrus,2 malé,Cichlida papouščí,2 krásni sumecci žraloci,jeden cichavec a nějaké pruhované cosi s pusinkou dolů.krmim 2x denně jen co snedi hned a vše,nepridavam. Ano bohužel,blbá blondýna si koupila akvárko. Prosím o radu,co dál a už teď bych chodila kanálama . Děkuji
S CO2 je to tak že když příliš čeříš hladinu hodně ti ho uniká. Nakonec píšeš že jsi předělal rampu takže v tom hledej ten problém. Silné čeření hladiny a silný proud v akváriu jsou dvě rozdílné věci.

Víš, co říkal Hannibal Lecter? "Simplicity" (jednoduchost).
O tom jsem ti v zásadě psal ve své první reakci. Použil jsi jazyk, který neznám, protože vše, o čem jsi psal, je mimo jednoduchost:
"Jednoduché rostliny porostou i při obyčejné 6-11W úsporné žárovce a naopak náročnější rostliny v čerstvě založeném akváriu neporostou ani při osvětlení Q nebo T."
dennikn.sk/…
Na vkus některých lidí provozuji až příliš jednoduchou verzi akvaristiky, ale funguje to a vypadá to pěkně. Před chvílí přišel na návštěvu kamarád akvarista. Procházkou, po všem, co mám v akváriích, jsme strávili hodinu. Byl překvapený, že mi 80 cm vysoká mohutná rostlina roste ve 2 cm substrátu - ale evidentně roste.
P.S. Je to asi i o tom, že nemáš příliš možností si věci osahat. Čteš o hromadě techniky a chemie, ale v praxi toto vědění ovládnout a zjistit, co z psaného je blbost a co není, je nesmírně náročné. Proto uděláš podle mě nejlépe, když začneš co nejvíc zjednodušovat. Přečti si můj článek.
Nemůžu říct ani půl slova a musím jen souhlasit. Proto jsem v podstatě požádal o rady, abych "dostal přes prsty" a trošku se zkorigoval. Řídil jsem se pravidlem co se všude možně dočtu, že základem je dobrá technika a materiál, tak aby akvárium mohlo dobře fungovat. Moje aplikace je však horší. Při prvním založení mi akvárium běhalo téměř rok v pořádku a vše šlo v pohodě a následně jsem se na další dva roky dostal do problémů. Akvárium jsem nově založil a problémy přetrvávají. Bohužel čim více čtu, tak tím více možností zkouším a patrně tím více se dostávám do problémů. Potřebuji prostě ukázat směr a najít trpělivost a čekat na výsledky.
Proto budu rád, když dostanu jakoukoliv radu, abych se správně nasměroval.
Aloisi, na mě Ty Tvoje potíže dělají dojem, jako by jsi nastudoval motorismus z reklamních letáčků, peněz jsi měl dost, a teď děláš řidičák v Lamborghini Diablo.
Nemyslím to přirovnání jízlivě. Snažím se abys porozuměl své situaci. Akvárium není stroj, který koupíš už vyladěný. Je to dost citlivý a složitý ekosystém, který má svoje vlastní pravidla. Akvarista je poznává krok za krokem léta. Pak teprve dokáže odhadnout, jak správně tomu systému trošku pomoct. Světlem, citlivým hnojením, céóčkem, filtrací, substrátem...
Ty sis přečetl, které z těch věcí jsou (údajně) nejlepší, všechno sis to koupil, a očekáváš nejlepší výsledky. Všechno dávkuješ jak do šestilitrového motoru, jenže s takovým fárem umějí bezpečně jezdit jen hodně zkušení řidiči.
Ryby sleduji neustále a to co jsem jim tam dával, tak je patrně nijak moc nezatěžovalo. Dýchají normálně, možná jen trošku zrychleně, ale rozhodně nelapají po dechu a jsou aktivní (čekají co by se kde dalo zase sežrat

). Původně jsem v akváriu rozpouštěl CO2 skleněným difuzorem uvnitř akvária a pokud jsem se dostal na velmi světlou baru dropcheckeru, tak rybky začaly velmi zrychleně dýchat a někdy lapaly už po dechu.
Až když se mi objevila řasa GDA, chtěl jsem přidat (lépe distribuovat) CO2 a živiny dle toho jak se všude píše o příčině vzniku této řasy. Externím atomizérem jsem docílit pouze toho, že mám dropchecker neustále tmavě zelený a klesá mi zásadně pH. Je pravda, že když jsem to předělal na externí atomizér, předělal jsem rostřikovací rampu se kterou se mi více čeří hladina a tím do akvária dostanu patrně i více O2. Proto snesou rybičky více CO2? Ale proč je dropchecker tmavě zelený, když s vnitřním difuzorem jsem se dostal bez problémů na světle zelenou?
Každopádně asi se vrátím na vnitří difuzor a místo přidání CO2 a živin snížím světlo, abych se zbavil řasy GDA.
Není bublinka jako bublinka, ale i vzhledem k tomu, že kolega píše ...v celém akváriu je mlha z bublinek...tak si myslím, že tam pere CO2 moc.
Každopádně by v tom případě měl být nejlepší indikátor ryby...

Ja teda nie som chemik, a tak si mnoho vecí zjednodušujem. CO2 som si zjednodušil takto: tillmanova tabuľka je v amatérskych podmienkach na dve veci, lebo do hry vstupuje kopa ťažko merateľných/postihnuteľných vecí. Merače CO2 sú spoľahlivejšie, pokiaľ sa ich náplň neriedi vodou, lenže "odčítaná" farba je o ničom, pretože je ovplyvnená farbou svetla i osvetlením okolia (to platí pre všetky testy, kde ide o farbu, či odteň). Inými slovami, v domácich podmienkach hovoriť o mg/l nemá zmysel, lebo i tak ide o čísla s obrovskou nepresnosťou, čo nakoniec potvrdzujú i Vaše dve čísla
Osobne už bublinky nepočítam, za tie roky to mám "v oku", ale zo začiatku som stál a rátal so stopkami, ale teraz už počet ani netuším. V akva mám merač, do ktorého dávam náhradné náplne (asi tie isté čo Vy), ale nesnažím sa z neho určiť koncentráciu. Slúži vlastne len na to, aby ma, v prípade potreby, zožltnutím upozornil na problém. Dávkovanie zbytočne neženiem vysoko, nech mám nejakú rezervu, keby niečo (a keď končí fľaša)...
Rozhodně není bublina jako bublina. Avšak dávkoval jsem CO2 dle dropcheckeru, který mi ukazuje zhruba 10 - 20 mg/l koncentraci CO2 a při měření dle tillmanovy tabulky mi vyjde koncetrace cca 90 mg/l (6 pH, 3 kH), což mě vyděsilo. Nechápu jak můžou být hodnoty odlišné, měření jsem opakoval i s jinými testy a náplň do dropcheckeru jsem dal novou od dennerle a stále stejné výsledky.
Bohužel hnojivo z předešlého akva mi od Adama V. došlo, avšak patrně se brzo za ním zastavím. Dle mého výpočtu mi vychází týdenní dávka draslíku do nádrže 18 mg/l včetně draslíku ze vstupní vody.
Omlouvám se, ale já zase pořádně nerozumím co mi tímto chceš říci. Jelikož jsem právě začátečník, tak jsem do akvária nasázel mnoho nenáročných rostlin a vedle nich náročnější rostliny.
Problém nastal tehdy, kdy přestanou růst všechny rostliny. Například H. Polyspermu jsem do akvária nasadil a ta skoro vůbec neroste, naopak náročnější kobercovka micranthemum micranthemoides mi vykazuje mnohem lepší růst.
PS: Chápu však, že problém je mezi ušima a jsem rád za každý názor

Pocital jsi nekdy treba, kolik tam lejes drasliku? Profito - draslik, NPK dalsi draslik, seachem - 1/4 z toho je zase draslik.
Kup nejaky poradny hnojivo. Mikro plus makro. Dojdi si k Adamovi Votavovi, at ti neco doporuci.
Vyhod Seachem a radsi michej RO vodu s kohotkovou.
Nie je bublina ako bublina

Co se týče hnojení nevím jestli je to hodně nebo málo, ale co se týká CO2, tak mi to přijde, že na tvůj objem pumpuješ strašně moc, to ti ryby zvládaj?
EDIT: Já např. na 200 litrů hrubého objemu pouštím cca 1 bublinku za sekundu.

Napsal jsi tu spoustu věcí, kterým nerozumím. Ale když se dívám na tvé akvárium, myslím, že je to typická ukázka současné akvaristiky, při které jsou začátečníci ambiciózní, chtějí kobereček a použijí na úvod z části rostliny, které se na úvod nehodí. Pokud chceš základ problému, tak je v tomto myšlení.
H. polysperma musí růst, když jí zaplním kouli, na dno dám dvě hrsti zeminy pro pokojové rostliny, přikryju to 1 cm štěrku, naliju opatrně vodu a detrit ze starého akvária a to celé dám na severní okno. Kytka rostoucí ven z vody. Jednou mi emigrovala do vedlejšího květináče a zakořenila v něm. Tolik ke jejím potřebám.
Aktuálně ti komplikuje život, že máš v nádrži "polízanici" z řas a současně jsou tam ryby, které chtějí žrát. Dvakrát tolik hůř se ti bude zachraňovat situace. Řasám se daří lépe, než rostlinám a čím víc živin dodáš, tím horší to bude. Musíš manuálně likvidovat řasy, dělat výměny 10% vody obden, přidat rostliny, které prosperují a za dva, tři měsíce možná bude líp.
Základ je ale změnit pohled na to, co chceš.
0 26.07.2018 11:47 Alois – Nedostatek CO2?
Zdravím všechny,
mám zhruba 4 měsíce založené akvárium. Po 1. měsíci se mi hodně zastavil růst rostlinek. Nyní jsou některé listy polyspermy zkroucené a zespoda bílé. Dodávám 2 ml/den INVITAL FEROX NPK + Easy Life ProFito 0,8 ml/den. Dodávám CO2 z bomby s nočním vypínáním a rozpouštím ho nyní za pomocí vnějším atomizéru s bublinkami 3 - 5 b/s a v celém akváriu je mlha z bublinek. Dropchecker ukazuje střední zelenou cca 10 - 20 mg/l, ale dle Tillmanovi tabulky mi vychází 90 mg/l (3 dKH, 6 pH). Snažím se KH zvýšit (eliminovat kolísání pH 6 - 7,5) za pomocí přípravu KH +, avšak po přidání se stále pohybuji na 3 dKH a 10 dGH. Nevím kde může být zakopaný pes, že rostlinky nerostou, objevuje se neustále řasa (GDA) a jaká skutečná hodnota CO2 ve vodě je?
Děkuji za jakoukoliv pomoc.
Dekuji koupím

a vymenim

Lukas47 napsal: plastove věci zkusím vyndat ale nemyslím ze by to dělaly ty věci
Áno, máte pravdu, tie nič nerobia, ale to je ten problém. Treba živé rastliny a na začiatok rýchlo-rastúce, tie dokážu odbúravať (papať) veci, ktoré sa v akváriu hromadia (na rozdiel od tých plastových).
plastove věci zkusím vyndat ale nemyslím ze by to dělaly ty věci moje otázka je prosím ukáže mi někdo jak vypadá ten filtr a to čerpadlo popr kde to koupit ? Dostal jsem to takto milerad jim pobyt zprijemnim
Vyhoď ještě ven všechny plastové věci a nahraď je živými rostlinami a nešetři na jejich množství.
EDIT- ještě jsem si všiml velmi nevhodného filtru na to jaké tam máš ryby. Je to tzv. honič vody, má malé množství filtračního materiálu. Nahraď ho třeba kostkou bioakvacitu s čerpadlem.
Lukas47 napsal: jak je myšleno vymenovani části vody ?
Aspoň tak dva týždne každý deň vypustiť asi 30 % vody a doplniť novou, najlepšie odstátou

Vo výmenách pokračovať aj potom, ale už nie tak často, postupne to predĺžiť na raz za týždeň, dva.


Zaregistroval jsem se v příloze zavolám fotku akvária nevěděl jsem ze se to nesmí najednou čistit za každou radu budu rad

co mám vše vyfotit a jak je myšleno vymenovani části vody ?
Začni tím, že se zde zaregistruješ a vytvoříš prezentaci akvária ( teda pokud nejsi goi153 nebo justinik ). Chce to více informací o akváriu, ale takhle z první ti povím, že si totálně rozhodil podmínky v akváriu. Příště buď vyčisti filtr, nebo si hrej se dnem, nikdy né obojí současně.
EDIT- ještě bych ti poradil, abys teď prováděl každodenní výměnu části vody a nikoho teď nekrmil.
0 27.05.2018 18:24 Lukáš – Rychle se kalící voda v akvariu
Ahoj mám akvarium nové které jsem dostal od známeho v zuboženém stavu i s rybičkami má 80l odhadem tak 70l čistého jsou tam 2 čichavci 4 sumci z toho 2 pancéřníčci. Problém je že jsem akvárium kompletně včetně filtru vyčistil a kameny vyměnil za písek ale stále se po prvním krmení se voda hrozně zkalí a to i při použití AquaSafe zkrátka první den křišťálově čistá druhý den zkalená filtr jsem kompletně vyčistil akvarium také nevím kd eje chyba jediné co jsem nevyčistil na filtru je to že jsem nevyměnil granule aktivního uhlí a molitan ale nevím zda to vadí celkem mě to štve :/ ví někdo co s tím ?
Já byl trochu netaktní, ale prostě bylo více než úsměvné, když jsi suverénně tvrdil, jak je všechno růžové a nakonec se mi ukáže takováhle fotka, která by i u naprostého laika určitě vzbudila podezření. Pokud chceš dělat akvaristiku takhle a hlavně s takovým přístupem, brzy to vzdáš.

Plastový rostliny jsou ale v akváriu k ničemu. Narozdíl od živých ti z vody neodčerpají žádné dusičnany. Živé rostliny nejsou v nádržích jen tak pro parádu. Akvárium a filtr se zabíhá zhruba měsíc. A do toho to máš prerybnený. To je podle mě důvod proč ti ten ancistrus uhynul. Být tebou měním často vodu a nacházím tam rychlerostoucí kytky. Ono není náhoda že ti to tu rádi několik lidí nezávisle na sobě.
To že něco prodávají v obchodě ještě neznamená, že to k něčemu je. Důkazů je celá řada.
PS: Ten borec se tě ptal odkud jsi, protože ti chtěl pomoct a darovat ti třeba nějaké kytky. Ale když se k tomu stavíš takhle

Garantují ti že tvé ryby se skvěle nemají.
Jo a rozhod sem se ze ty parmicky si tam necham, neustale hledaji neco k jidlu, takze mam sterk bez zbytku krmeni, pro nastvani odborniku, par gupek si tam jeste poridim.
Jinak zde koncim, zacalo by to tu akorat urazkami uz nejaky borec tu psal odkud jsem, na tohle fakt nemam cas

Ryby se maji skvele :] tak se o ne nebojte.
Nic neodkaluju, filtr mam, dva tydny akvarium uz bezi urcite protoze akvarko mi prislo po velikonocich.
To ze mam plastovy rostliny tem rybam je uplne jedno, jinak by to neprodavali.
Tomas napsal: poznal bych to na rybach vsech a ne ze by mi chcipla jen jedna. Dočkej času...
Obdivuju kolegovu trpělivost...
Máš tam odhadem tak 25-30 litrů vody, ale haldu štěrku na dně, takže dejme tomu tak 20-25 litrů čistého.
Viz zdejší atlas:
Parmička nádherná: min. 80 litrů (Čistý objem a je buřt, jestli se ji chystáš dát pryč. Teď tam je...)
Ancistrus sp.: min. 60 litrů
Gupka: min. "20 litrů pro 1 samce a 2 samice"
Mollyny už ti pomřely, tak ty počítat nebudeme.
1) Nemáš zajetou nádrž. Pochybuju, že je starší, než tak dva tři týdny. Ta modrá na dně se blejská jak psí kulky, což je při tomto množství velmi kadících ryb velmi podezřelé. A jestli je to proto, že často odkaluješ, tak tím spíš nemáš zajetou nádrž...
2) Nemáš filtr. 2x2x3 cm molitanu na takovou osádku v takové nádrži nestačí ani omylem. Když ho vyndáš, vyjde to úplně nastejno.
3) Nemáš rostliny.
4) 80% ryb je silně kadících a tedy znečišťujících už tak bídné prostředí bez filtru a bez rostlin.
5) Plast - raději bez komentáře...
6) Ancistrus neumřel hlady, ani na přesolení. Umřel proto (stejně jako ostatní ryby), že máš smrtící žumpu a ne akvárko.
Můj názor - všechno dosud živé někam vráť, klidně zadarmo. Zachráníš tím mnoho životů. Všechno v nádrži zbylé poté vyhoď. Štěrk si klidně nech, když se ti líbí, v kyblíku...
Tady si něco přečti:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz
www.horacovoakvarium.cz
A pak si kup filtr, živé rostliny, začni znovu a lépe...
EDIT
A nehádej se a nediskutuj. Máš to celý hodně blbě, tak poslouchej rady...

2 18.04.2018 21:02 Hanumana – Základ úspěchu
Nechci vám zkušeným do toho moc kecat, ale podle mě by se předešlo spoustě problémů, Kdyby nezkušení akvaristé se vykašlali na všechny kraviny. Koupili si dostatečně velký akvarium dali do něj propraný přírodní písek, živé rostliny a případně kořen (nebo jinou proplouvací, schovávací věc) a klidně po týdnu (jak dlouho myslíte že čekají chovatelé) si tam šoupli pár odolných ryb (10 kardinálek, neonky, danie, parmičky...). Pokud je málo ryb v poměru k objemu, tak není potřeba ani filtr a tyhle ryby to daji i bez topení. A pak pozorovali, co se děje a pak případně dokupovali věci, který potřebujete... Věřím, že právě tím pozorováním se člověk nejvíc naučí... Můj táta se chovem ryb živil a nikdy žádné testy ani chemii nepoužíval, jen v případě problému sůl a nebo preventin.
Možná blbý přirovnání, ale pokud člověk nikdy neměl psa, tak si taky má první pořídit nějakýho moulu a ne pitbulla. Tak si na vysněný rybky taky počkejte a ono to půjde....

Řekl bych, že se dost pleteš v tom, jestli to akvárium je zaběhlé. Kdyby jsi raději investoval peníze do těch rostlinek, než do té chémie co je pod akvárkem.

Predpokladam ze to sou dusicnany, s temi jsem se uz setkal pri zalozeni akvaria, nemel jsem ve filtru tu bakterii ted jsi nevzpomenu na nazev, to prave behem dne umrelo 5 blackmol.
Ale ted jiz v zajety nadrzi proste umrel ancistrus, jak jsem psal nevidel jsem ho zrat, takze susenou ani granule co davam to nezral, takze bud umrel hlady nebo kvuli te soli, kterou jsem pridaval, mozna preventiv udelal taky svoje.
Pokud bych tam zas mel hodne dusicnanu poznal bych to na rybach vsech a ne ze by mi chcipla jen jedna.
1-Zkus ty rostlinky, možná budeš překvapený.
2- musíš se rozhodnout, buď vodopád, nebo rybičky
3- superzoo není zrovna to nejlepší, kde brát inspiraci. A je velký rozdíl prodejní akvárium a akvárium, kde chceš rybičky dlouhodobě.
4- Víš, co to je NO2 NO3 atd., to nejde vidět, ale dobré to není
Parmicky planuju dat pryc. Co se tyce rostlin, nemam je tam z duvodu protoze s tim nemam zkusenost a vim ze by kytky akorat hnily a akorat z toho bordel.
Min vody mam kvuli vodopadu kterej stejka po tom pozadi.
Kdyz jsem nakupoval v superzoo ryby, maji to jeste v mensich kostkach kde neni taky zadna kytka a nemaji ani na dne kaminky a ty ryby tam maji urcite taky dost dlouho a nemaji problem, to neni duvod proc mi ten ancistrus umrel.Na interu pisou ze nema rad zadnou chemii ani jiz zmineny preventiv.
Ostatni ryby vypadaji spokojene az na parmicky ktery obcas prohani pavi ocka.
No vida a už se ukazujou chyby.
1- naplnit vodou co nejvíce
2- všechny plasty odnést do žlutého kontejnéru
3- pořídit co nejvíce rychlerostoucích ŽIVÝCH rostlinek
4- parmičky duhové bych dal pryč, je to pro ně malé
rybicky.net/atlasryb/parmicka_nadherna , můžeš je darovat
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
5- to dno bych taky vyměnil, ale to už je o vkusu každého.
Teď začni tím, že doplníš vodu a dáš tam co nejvíce těch rostlinek, samozřejmně teď prováděj co druhý den výměnu části vody.
A neboj to se všechno poddá.
EDIT- jaké máš na mysli sumečky?
EDIT 2- to 3d pozadí bych dal taky pryč, zbytečně ti ubírá místo v akváriu. Chápu, že se ti líbí, ale černá tapeta za akváriem a před tím hodně rostlinek má své kouzlo.
Muzes byt konkretni a prestat se vysmivat?
Fotka pomohla

. Pár kapek vody mezi masou rybiček.

Fotka zde, jinak zadnou prezentaci nemam nevim ani o co se jedna, proste koupenej akvarium set 54l, teplota vody 23/24stupnu C, Mam napusteno asi 30l, 5kg modreho pisku, 1kg bileho pisku. 3d pozadi, kytky umely, jeden vrak lodi a jeden hrad, za 3d pozadim mam umisteny cerpadlo, ktery vytvari vodopad.
Rybam se momentalne podle me uz dari.
Cca 25 az 30 gupek
1 blackmolla
6 parmicek nadhernych
2 sumecci kteri sou zalezli ve vraku lodi, vylejzaj jen kdyz zhasnu.
Z té fotky se pozná více, než z tisíce slov. Mít krásně čisté akvárium je v drtivé většině případů příčina problémů. Fotku, prezentaci a šup!

Fotku kdyztak pak pridam ale tam neni co k videni. Mam to I krasne cisty a ostatni ryby neumiraji.
Prezentace by nebyla na škodu.

Dej aspoň fotku celého akvária, ale už teď, když čtu, že nemáš žádné živé rostliny bych si to tipl na nevhodné podmínky v akváriu.
0 18.04.2018 18:57 Tomas – Umrel mi Ancistrus
Dnes mi umrel Ancistrus, ale kvuli cemu? Pri zalozeni akvaria mi umrelo vicero ryb jedna z nich byla taky ancistrus, ale tam bylo jasny ze nebyla zabehla nadrz.
Ale ted v zabehly nadrzi, Ancistrus mi zil necely tyden, v akvariu byl vetsinu casu nekde zalezly a moc nevylejzal, ryby krmim krmivem pro pavi ocka protoze tech mam nejvic a pak mam dva maly sumecky tem davam granulovy.
Ancistruse sem nevidel ze by neco zral, do vody pridavam preventiv, vodu obcas i trosku osolim, taky jsem pridaval easy balance, crystal water, ale to jen predtim, ted pouze solim a ten preventiv, v akvariu nemam zadny rostliny vse mam umely, mam taky 3d pozadi,
Na netu jsem cet ze jim skodi medeny veci a sul ve vode taky, takze se nejspis otravil?
Kazdopadne uz ho vicekrat neporidim.
Neni jednodussi hadice do vany, wc na odsati, odkaleni a napousteni??
Misok napsal: vodu z vodovodu aspoň den odstát, nebo je to zbytečnost?
Je to zbytečnost. Ale hlídej teplotu.
Ahoj super díky za rady budu měnit více vody. Bohužel mám jen dva 20 litrové kanystry takže můžu max 40 l(pokud mám nechat vodu z vodovodu aspoň den odstát, nebo je to zbytečnost?

)
Jinak dávám CO2 i z bomby takže toho by snad HC měla mít dost. Rostliny přidám a vodu budu měnit. Snad to tedy pomůže. Díky za rady.
Ja by som ako prvé začal s vymenov vody.Co som čítal v prezentácii tak meníš iba 20l u 160l akva čo je malo.Ten substrát ti spali tu cubu.Mas tam malo rastlín a ten substrát má v sebe živiny ktoré tých zopár rastlín nespotrebuje.Tak tiež HC má rada co2 čo dávaš ty to ako že tekuté toho tam vela nedodas.
vaclav je zkusenej, dej na nej..
Muj nazor je ten, ze tam je prehrsel zivin a svicenim to nezachranis, jeze treba hromada rostlin..
Ale jak rikam, vaclav ma mnoho zkusenosti
Kameny ti šumět budou a na kubu nepospíchej a trochu jí víc posviť 6 hodin je málo.

V tom máš velkou pravdu. Viděl jsem to na netu a říkal jsem si, že to zkusím a zkušenosti nemám téměř žádné...
Uvidím dám tomu ještě chvilku čas a pokud se ta kuba nechytne tak ji asi vyhodím a dám tam nějaké ty nenáročné rychle rostoucí rostliny.
Zkusím lépe měřit hodnoty a případně je nějak srovnat, ale s tou tvrdostí vody to nevím :( ty kameny se mi fakt vyhazovat nechce :( zkusím ten octový test ať zjistím jak moc to šumí.
Díky moc za cenné rady.
Misok napsal: Proč myslíš, že nevím jakou tam mám vodu?
Omlouvám se, nevšiml jsem si sekce "měření".

Jakési hrubé informace tedy máš.
Seiryu Stone: Bohužel, "v akvaristice řekli", Amano to proslavil, prodává se toho spousta za těžký prachy, ale je to vápenec, vápenec, vápenec. Ten funguje tak, že se rozpuští-reaguje s CO2, takže odebírá CO2 z vody a voda se současně stává tvrdší a více alkalická.
V akvaristice řekli, na webu jsou obrázky. Podle mne generální chyba Tvého akvárka je v tom, že chceš napodobit tyhle vzory. Tahle designová akvária vyžadují údržbu a techniku, která se našemu amatérskému koníčku moc nepodobá.
Osvědčený postup je založit akvárium se spoustou, fakt spoustou "obyčejných", nenáročných rostlin. Žádné prcky, ale spousta zeleně hned od začátku. Tím se akvárium rozjede, vznikne živá voda, a pak, třeba za půl roku - pokud si to Tvůj vkus žádá - můžeš normální rostliny postupně omezovat a zkoušet místo nich kobercovky a různé estetické či pěstitelské vyfikundace.
Urcite se ji nelibi no3 na nule, pokud ale meris prouzkama, nemuzes si bejt jistej nicim..
Prouzky nezmeris nic co potrebujes, jsou moc a moc orientacni..
Kup si kapkove testy na no3, po4, muzes zelezo a no2.. no2 pokud dobre osazis neni myslim nutny, teda ja ho nepouzil..
Vidim ze mi zloutnou plovouci, zmerim no3 a fakt je skoro na nule..pridam par, mg kno3.. nestan se otrokem testu, pozoruj akva, kdyz se neco nezda, zmer..
Proč myslíš, že nevím jakou tam mám vodu? Nějaké parametry měřím, sice jen těmi proužky. ale aspoň orientačně no.
Jinak k těm kamenům to fakt nevím. Nechal jsem si poradit a říkali, že se to do akvária hodí, že to parametry vody nemění, tak jsem jim věřil.
Hodnoty:
pH 7,5
KH 6,6
GH 6
TC 0,4
No2 0
No3 0
Ale něco se té moji kubě nelíbí :(
Ty substráty si s ledasčím dokážou poradit, většina šutrů na aquacaping je z obsahem vápence.

Seiryu Stone je vápenec.
Vůbec nevíš, jakou tam máš vodu? A řešíš hnojení?

Objednavam jednotlive slozky primo z fichemy, pocti ve vlakne pmdd, tam odkaz najdes..
Odkud ses?
Podivej se do inzerce, daruji..
Pokud nemas daleko do plzne, napis vzkaz, dam ti do celeho akva..
Zapomen ze to doporucuje vyrobce, prodejce.. neproda, zavre kram, chcipne hlady..
Co vital zahod..daleko..
Nevím co myslíš, ale měním vodu jednou týdně +- 30 litrů. Ale pokud bych měl měnit více a nebo se nějak jinak chovat k těm substrátům, rád se nechám poučit.
Ale bojím se že to mám opravdu přehnojené :( když se mi tam dělá řasa... ty substráty samy o sobě asi obsahovali dost živin a já dal hned hnojení :( zkusím ho vyndat a nějakou dobu nehnojit.
Předpokládám že když máš tyhle speciální substráty že víš jak se k nim chovat(výměny vody).

Akvárium je 160L. Je možné, že jsem asi od začátku moc hnojil... koupil jsem si automatické dosatory a nastavil jsem to, ale asi se to nemělo dávat hned po založení, že?
Takže zkusím přestat hnojit a opravdu nemám používat
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Psali, že by to mělo chránit před řasou.
A prosím nějaký tip na rychle rostoucí rostliny?
Podle me musis osazet hafo rychlerostoucich rostlin, cele dno, kazdy centimetr, ja bych nacas vyndal i kameny a dal rostliny.. kameny v octu sumi/nesumi? Prestal hnojit uplne, a prestan a zahod tekute co2, na hladinu plovouci rostliny, hodne..
Az osazis, svit 8h a pridavej tydne, hodinu
Jak velke je akva?
Neznam to hnojivo, dopirucil bych ti nakoupit po slozkach PMDD a hnojit podle potreby..
Ve dne mas tolik zivin, ze to to akva v tomhle osazeni zabije..
Menit 1/3 vody kazdy treti den..
Aha promiň myslel jsem, že se mi to do profilu přidalo... asi jsem tam musel nahrát i foto.
Info píšu i sem:
CO2: Plynný
Dekorace: Kámen Seiryu stone
www.rostlinna-akvaria.cz….
Dno: Denerle nutri basis, Dennerle substrat active soil, dennerle scarpers soil
Filtrace: Eheim professional 4+ 250, vnejsi filtr
Hnojení: Dennerle V30
Dennerle S7
Chemie: Tekuté co2
Osvětlení: 2x Chihiros LED RGB 37W
Pozadí: Černé
Topení: Jager 100w
Voda: Výměna 20l vody za týden.
Vzduchování: Nemám.
Takže myslíš, že bych měl přidat více rostlin? Podle posledních fotek mi přijde, že mi to celé chytá nějak do hněda... mohlo by to být tím, že jsem ubral to svícení jen na 6 hodin?
Fotka celeho akva, substrat, velikost nadrze, hnojeni, datum zalozeni...? Chtelo by to zalozit prezentaci..
Ale na prvni pohled neni vytvorena bio rovnovaha, akvarium nefunguje, malo rostlin.. co je to za kameny?
V tomhle stavu je to varovani pred prvni kalamitou v rade..

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat zda jste se někdo nesetkal s tímto problémem u cuby viz. foto.
Světlo mám 2x Chihiros LED RGB 37W ale svítím asi na polovinu a jen 6 hodin (někde jsem vyčetl, že by to mohla být hnědá řasa, ale zatím omezení svícení moc nepomohlo)
Za jakékoli rady budu vděčný
Opravdu by to chtělo začít výměnou toho filtru (za cokoliv funkčního - klidně bublifuk), jinak nepanikař fungovat to bude i s umělýma kytkama až se to ustálý.
Uber množství krmení.
Požadavky tlamovců jak píšeš znáš z jiných AQ tak víš co bude časem za problémy.
Zamysli se nad dobou svícení (když svítíš jen na rybky,) ikdyž 17W nebude asi problém.

Dno je podezřelé , Kořen je podezřelý , Filtr je je úplně na nic .
ten filtr je k nicemu- leda tak ho narvat vatou a zkusit vyfiltrovat "bile tecky" pokud to
kup cerpaci hlavu a k ni co nejvetsi molitan
umelohmotne kytky vyhazet, zadne nedavat
vymenit dno za pisek
pokud mas malawi a chovas je tak, jak se maji, divim se, ze te vubec napadlo je do takoveto male krabicky v takovem poctu dat
nic proti mistnimu foru, ale pokud chovas tlamovce, vykasli se na rybicky a okamzite navstiv tlamovci.cz, procti forum - mas jeste co dohanet (soude dle toho, co ted nastalo)
kazdopadne cerpaci hlava a molitan, nebo poradny externi filtr te nemine (hlava+molitan je o dost levnejsi reseni)
vymena dna te dle meho take nemine
sviceni (doba) je diskutabilni...
Pred 10lety jsem mela terčovce (jeste kdyz jsem zila u rodicu)...ted cca rok mam cichlity+rejnoky (doma) a v kancelari jsem si koupila jen "male" akvarko jen tak na kukačku

Tak nevím, jestli nás trochu netaháš za nos, nejdřív terčovci, teď afr. cichlidy a rejnoci a do toho takovýhle akvárium?

Přečti si:
dennikn.sk/…
Co ti ale až tak neporadím - nevím, jaké rostliny pro cichlidy. Něco by ale jít mělo. Hledej.
Marketingový tahák, pro výkon filtru je nejdůležitější objem filtračních hmot, s tímhle můžeš dát do akvária samotné čerpadlo a výsledek bude podobný - a výkon může mít klidně 10000l/h

Vim, ze jsou do velkeho akvaria, toto akvarium mam v kancelari a nechtela jsem tam "neonky"

V dome mame 3000 liltrove akvarium, kde jsou afr. cichlidy+rejnoci.
Koukam na net a ten muj filtr ma vykon AZ 1000 litru/hod...co to je za blbost?

Tady je špatně snad úplně všechno, ani jeden z těch druhů nepatří do 100l, jestli jich je dohromady 10, tak jsou to nevhodné počty - např. u Demasoni to chce alespoň 15ks. Takže pokud chceš chovat Malawi tlamovce, začni pořízením alespoň 300l akvária s odpovídajícím filtrem. Jestli zůstaneš u 100l, tak bych se tlamovců zbavil, všechno z akvária vyházel a začal znovu a jinak. Externí filtr určitě v krátkodobém horizontu pomůže, ale nevyřeší nevhodnou rybí osádku.
Mam tam Tlamovec demasonův, Tlamovec oranžový, Tlamovec žlutý...tak zacneme novym, vnejsim filtrem...doporuceni?
"ryby cichlidy (klasicke zlute+oranz.+modre)" mohou být klidně tlamovci z afrických jezer, kteří teda nejen, že ve 100l nemají co dělat, ale s rostlinami by pravděpodobně zametli

Nebude to nálevník? Jinak teda co nejdříve nahraď ten filtr nějakým opravdovým, tohle má odhaduju objem filtračního materiálu tak 0,3l, na 100l akvárium bych to chtělo tak desetinásobek a u akvária s umělými rostlinami bych ještě přitlačil.
Vyházej plastové rostliny a dej místo nich živé. Bude to hezčí a začne to fungovat. I voda bude časem průhledná.
Mé nepsané pravidlo říká, čím méně rostlin tím lepší filtr. A to co máš je takový lepší honič vody.
Diky za info. Zacatecnik nejsem, pred 10lety jsem mela 300l akvarium s tercovci, ale toto jsem nikdy neresila...ryby byly nasazeny 3tydny po "zabehnuti". U cichlid stejne nemuzu mit moc rostlin, tak sjem to neresila...
Těch údajů není dostatek, hlavně chybí jak dlouho je nádrž založena, kdy nasazeny rybky.
A ano, hlavní problémy jsi pojmenovala. Absence živých rostlin je absolutní mínus, rovněž filtr nevzbuzuje důvěru. Okamžitě bych to řešil tak, že místo vzduchování bych motorek připojil do tzv filtru bublifuk - více zde:
rybicky.net/forum/14139…
A hlavně je potřeba prostudovat témata k začátečnictví.
0 11.04.2018 08:47 sharkas – Zakalené akvárium



Ahoj vsem, mam akvarium 100 litru, zakoupeny set (filtr Claro 1000, osvetleni LED expert 17W / cca 68W akv.zarivky, vzduch.moturek Marina 75 - 2x vzduch.kaminek uvnitr, topeni). V akvariu mam vsechny rostliny umele, ryby cichlidy (klasicke zlute+oranz.+modre, celkem 10ks, jsou male), 6x neritidae, koren zakoupen primo u fi Macenauer. Filtr jede naplo, krmeni 1x/den, vymena 1/3vody 1xtydne, svitim 7-12 a 13-18h. To, ze voda je zluta je predpokladam z korene, ktery porad barvi. To, ze tam je hneda rasa predpokladam ze je diky nepritomnosti zivych rostlin. Co mi ale dela problem je "spatne pruhledna voda"...akvarium jsem mela 2dny zakryte, ryby nekrmila, nalila jsem tam 50ml peroxidu vodiku 3%, ale beze zmeny. Kdyz v noci do akvaria zboku posvitim a kouknu do kuzele svetelnyho, je tam milion "bilych tecek", ktere koluji v celem akvariu...Pomooooc

Akvarium uz jede cca 2mesice.
Mně tedy přijde, že rostlin má už dostatek.
Mám málo skúseností, ale skúsim poradiť. Rastlín daj toľko, aby si nemal žiadne voľné miesto. Ja som pokryl rastlinami prvý deň 100% dna. Pri nákladoch na akvárium, techniku, máš aj CO2, nevidím v investícii do rastlín problém. Čakať na to, že sa namnožia, nemusí byť na začatku rozumné. Myslím, že sa Ti to snažia povedať všetci. Čo sa týka CO2, mne ide od prvého dňa a či to je tak správne, posúdiť neviem, pozri fotky môjho akvária. Je otázne, či by takto vyzeralo aj bez CO2. Každopádne si myslím, že už keď ho máš, tak Ti určite na začiatku pomôže prekonať začiatočnícke chyby.
CO2 musíš jet od začátku aby jsi na to rostliny zvykly. Je to o příjmu uhlíku rostlinami.

I ja si myslim, ze by se melo v klidu zabehnout, zajet a potom podle potreby treba zacit.. ja cocko daval az pri priznacich odvapneni.. ale jak rikas.. urcite budou i jine nazory, zkusenosti..
Ps: za me porad malo rostlin.
Ale to je fuk, prijdes na to sam..
Ps2: reaktor lepsi, vyroba kolem 4-5stovek, v akva ani bublinka co2, vse rozpusteno..
Asi se mnou nebude někdo souhlasit, ale já bych do česrtvě založeného akvária CO2 nikdy nedal.


Zdravím, tak jsem přidal nějakou zeleň jak jste mi poradili, snad to bude stačit. A pořídil jsem i CO2, ale než mi dorazí atomizér na vnější filtraci tak jsem pustil CO2 jen z kamínku. Posílám foto jak to bublá, je to dost, nebo málo? Pojede to nonstop a zatím tam ryby nejsou žádné. Počítadlo bublinek a drop-checker je na cestě z Číny

Díky za radu
Můžu to zkusit, máme kalibrované přístroje...ale moc bych tomu nevěřil. I když radioaktivní je všechno kolem nás, říká se tomu přírodní pozadí. Vše nad tuto hodnotu která se liší místem i hodnotou je zvýšené záření. To samozřejmě neznamená, že je to člověku nebo rostlinám nějak škodlivé. Ale to bych už zabíhal do dávkového příkonu a na takové počty je ještě čas.
Jo to je tak rada z praxe

už jsem to tak i udělal. Našel jsem si někoho kdo má zkušenost se substráty, jelikož to ještě asi moc rozšířené není. A dostal jsem pěkný návod jak postupovat v prvním měsíci až dvou. A ANO jedna rada zněla, víc kytek. Budu se snažit jich tam narvat co půjde

Mas tady jednotny nazor..
Mas malo rostlin..
Jestli je radioaktivní to na 100% nevím ale můžeš to změřit pokud máš teda čím ,potom nám napiš výsledek prosím , já to spíš ve smyslu že jde o výživný substrát a ty živiny něco musí baštit , příklad : hromada hnoje a na ní roste dýně ale zbytek hromady kde dýně nejsou zaroste trávou (v tvém případě řasou)

Poradím ti. Víš jak jsem to vyřešil já? Hodně jsem přečetl a hlavu z toho mám spíš zmatenou.

A tak jsem si prohlédl několik akvarek a vybral si
jednoho akvaristu. Toho jsem poprosil o pomoc a vedení při zakládání akva. Možná jsem měl štěstí, ale ten osloveny je velice ochotný a v soukromých zprávách mi dává rady. Ne že bych se tu občas na něco nezeptal...

Pokusím se, ale než se rozloučíš napiš mi kde si vzal informaci o radioaktivním substrátu??? Chtěl jsem něco napsat, ale raději se zdržím...na to aby jste se strefovali vám tu slouží nováčci jak jsem pochopil.
Tak určitě, když každý radí něco jiného tak to se super komunikuje

Spíš bych uvítal, kdyby jste se vy dohodli a zaujali jednotný názor, ale to je asi nemožné, protože co člověk to názor. Nevzpomínám si, že bych někoho nějak urazil, pokud vás uráží moje dotazy, tak to se omlouvám. Spíš ze mě se tu dělá nechápavec, asi i jsem. Ale znova se budu opakovat, když každý radí něco jiného, blbě se porozumí

zkuste se domluvit.
Ruzkatec je plovoucka,nepousti koreny.
Mezi prvním a druhým měsícem od založení nám napiš jak jsi bez řas , jak se daří rostlinám a dej foto , potom se budeme bavit dál , zatím ahoj.

Založil jsi to před deseti dny, nejásej, že jsi bez řas. Naopak využij tu chvíli na doplnění dalších rostlin. Později to budeš mít těžší.
P.S. Pokračuj ve své komunikaci a dopracuješ se do stavu, že ti nikdo nebude chtít poradit. Už teď se mě jeden člověk soukromě zeptal, kde beru sílu na komunikaci s tebou
Tak teď jsem v pasti úplně. Každý mi radí jiný postup. Oba se diametrálně liší. Ale zajímala by mě poznámka o tom radioaktivním substrátu...to je zase jedna paní povídala, nějaká konspirační teorie? A klidně jestli bude zájem, můžu to vyvrátit nebo potvrdit. Jelikož v práci mám přístroje na měření plošné radioaktivity, nebo dávkového příkonu. Nakonec se mi ozval přes SZ kolega co trávníky pěstuje a poradil mi nějakou zlatou střední cestu, kterou má ověřenou. Takže to zkusím, jelikož se to nejvíce blíží mojí představě.
Řasy zatím nikde nejsou. To mě dojímá ze všeho nejvíc. "máš to blbě, určitě tam máš spoustu řas"

Asi fakt dělám něco blbě, že ty řasy ne a ne přijít.
Máš stejně velké akvárium jako mám já (kolik tam mám rostlin ?) , utratil jsi dost peněz za tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/… (radioaktivní substrát) a ten je třeba téměř celý pokrýt rostlinou hmotou (kameny a kořeny v něm stejně nerostou) v tvém případě tam poroste akorát spousta řas, koukni na You Tube jak se s takovým substrátem pracuje ještě s tím můžeš něco udělat tak neváhej
youtu.be/… Jenže spousta lidí to neumí a bohužel z těch, co to umí, zatím nikdo nedal srozumitelný návod, jak to dosáhnout. Takže masy tápou a jako houby po dešti se objevují šutrově, větvově a technickým vybavením fajn akvária, která finálně a minimálně na úvod selhávají v tom nejzásadnějším - udržení života. Jen sem, tam se objeví někdo, kdo to napoprvé dá.
Odpovídal jsem na tvoji řečnickou otázku "Co je důležitější?"
Pro spoustů lidí je důležitější vzhled AQ a né jen všelijak nasázené rychlerostoucí rostliny, případně rostliny na pokusy.
Zároveň s tajným přáním, aby se řasy neobjevily. Nemluvím o aquascaping.
Ten růžkatec jsem tam měl a jako jediná rostlinka se nechytl. V substrátu jen uhníval.
Co je důležitější? Layout nebo rostoucí rostliny bez řas? Pokud ti neporostou rostliny, je celý layout v p****i i kdyby byl sebevíc super.
Ano.. delal by si do zabehleho akva, ktere uz si muze neco nechat libit..
tak to delam ja, nevim jak kdo jinej co dela.. osvedcilo se mi to..
Chci dat novy koren, stonkovky odeberu, dam kamen, po mesici dvou pokud neni problem, pokracuju s korenem... pokud na vyndane rostliny nenajdu misto, daruji, prodam, vyhodim..
Ver mi, uzil sem si se sinici tri dlouha leta.. nepreji to nikomu.. jen proto, ze jsem si rekl je to v poho a neridil se radami a moudry zkusenych..
Kazdy si hold voli cestu sam..
Porad si rikam, sleduj vyvoj a vys... se na prispivani...
100% mít nemusíš, ale 80% plochy dna osázených rostlinama to už je nějaká obecná poučka, která splňuje ten kompromis mezi případným osazením dekorací v podobě kořenu a kamenů.
Tak že se dělá layout do akvária osazeného rostlinkama to čtu opravdu poprvé. Asi by se to i dost těžko provádělo, stejně bych ty rostliny musel vytrhat a usadit kameny a kořeny. Při tom bych jich asi spoustu zničil a poškodil. Že je vidět pozadí je u akvária založeného před 10ti dny normální. Prostě to tak rychle neroste. Ptal jsem se jak rychle zakoření rostlinka, nevšiml jsem si že bych se opakovaně ptal na stejnou věc. Ale pokud tomu tak je tak to se omlouvám a nemusíš na moje komentáře reagovat. Rady si beru k srdci, osadím co půjde, ale rozhodně nevyházím kořeny a kameny jen abych měl 100% dna pro rostliny.
A to je problem..
Skalka a koren by bylo daleko lepsi davat postupne do zabehleho akvaria, plneho rostlin.. mas to ve tvem zdejsim vlakne xkrat napsane.. zadas rady, neposlouchas odpovedi.. nemuzu pochopit proc se teda porad dokola ptas na to same.. jak to muze dopadnout?
Bud si to udelej po svem, nebo se zarid dle odpovedi na tve otazky..... porad dokola..
Edit: ptas se jirky na rady, jdi na jeho profil tady na strankach a prvni co uvidis je..Pokud vidíte, z čeho je pozadí, máte málo rostlin v akváriu.
Pak to bude fungovat..
OK tak budu ještě sadit, ale 2* tolik tam toho nevleze. Skalka i kořeny něco zabírají. Zadní a střední část akva jsou osazené. Takže hodím něco dopředu a pokusím se i na kořeny něco navázat.
Vím že je to hodně všeobecný dotaz, ale jak dlouho trvá rostlince než se po vysazení chytne? 10-14 dní? Nemyslím tím její růst, ale za jak dlouho se vytvoří kořeny.
Dělal jsem (a dělám) s řasami všelijaké pokusy, a zejména jsem také ověřoval tu amoniovou teorii. Ne že by s amoniem řasy nerostly, ale nerostou o nic rychleji, častěji nebo víc než když jsou ve vodě pouze dusičnany. Nezjistil jsem žádnou souvislost.
je asi obecným pravidlem, že řasy mají amonium raději než dusičnany. Ale to vyšší rostliny taky; je to pro ně energeticky výhodnější zdroj dusíku. Ale řasy i rostliny (i sinice) rostou i bez amonia.
Nenašel jsem zatím žádné jasné řešení. Mohu jen souhlasit s tím, že v zaběhnutém akvárku s dostatkem rostlin jsou problémy s řasami méně časté a vážné. A taky s tím, co píše @romant, že zejména v nových akvárkách časté výměny vody zmírňují většinu potíží.
firerescue napsal: Tak co jiného do začátku proti řasám vysadit?
Rostliny. Asi 2x tolik, než co aktuálně máš
To ma mrzí

Ale prišlo mi to docela logické
Výměna vody, to je to oč tu běží.

Ano, šíříš komerční dezinformaci, která nemá základ v žádném odborném prameni, ale zato velmi vhodně napomáhá prodeji výkonných filtrů a drahých filtračních médií údajně podporujících nitrifikaci.
No to je úplná pravda. Ak sa nemýlim, odstránite tým amoniak ktorým sa živia spóry rias, a tie potom neprejdú tak ľahko do ich typickej formy kedy už majú podobné nároky na živiny ako vyššie rastliny
Toto nie je môj poznatok, iba posúvam info ďalej

Pokud nebylo akva dostatecne osazeno, muzes delat v podstate cokoli.
Komu neni rady...
Mas o zabavu nasledujici mesice postarano..
Zatím nehnojím vůbec, substrát by to měl utáhnout sám. OK světlo zatím nechám jak je. Takže vše při starém nic neměnit a čekat?
Jestli se bojíš řas, stejně je budeš mít.

Za mě krevetky prostě teď ještě nedávat.

Ladit světlo, tím nebláznit, svítit spíše méně než více a nebláznit s hnojením. Čím víc rostlin, tím lépe, výměny vody za mě jedna z nejlepších protiřasových prevencí.

Ani když jim budu často měnit vodu? Tak co jiného do začátku proti řasám vysadit?
Za mě krevetky prozatím ne.
jj viděl jsem to taky vázat vlascem. Díky za typ, asi to zkusím dát na dva větší pahýly a uvidím jak se tomu povede.
Dnes jsem dělal testy vody po 9ti dnech. N látky v normě, pH i Cl2 také. Dokonce to opravdu o skoro polovinu změkčilo vodu jak uvádějí. Rostlinky se z většiny chytly, nemám jim uz začít svítit naplno, ale kratší dobu? Nebo nechat 10h na 50%...po řase zatím ani památky. Zítra asi ještě něco dosadím a přemýšlím o první osádce, když je voda OK. Pár rybek na řasy a krevetky...těch se trochu bojím moc jsem o nich ani nečetl. Spíš jsem to bral jako zajímavost.
Taxiphyllum barbieri atd., prodává se to většinou jako chuchvalec, nejlépe to ale vypadá, když se ke kořenu přiváže (tenkým vlascem, někdo to snad i lepí) tenká vrstva, nebo jen pár vláken a nechá se vyrůst přirozeně - ale roste pomalu.
Ale klidně, já jenom odkáži na svojí předešlou odpověď.

Schválně zkusím udělat po 14ti dnech test vody

Ano, hlavně to co není vidět.

Tedy N látky ve všech možných podobách.

A nějaký typ co dát na ten kořen?
To je opravdu z toho substrátu takové svinstvo ve vodě?
Pozor na ten substrat ADA Amazonia a krevetky, tedy toto rozhodně neuspěchat a na to co se píše moc nedat, tedy rozhodně ne za 14 dní, to bych opravdu nedělal a dobu nasazení krevetek bych posunul na týdnů osm.

Krevetek bych koupil třeba 20, když se jim bude dařit, bude jich brzy plné akvárium - chtělo by to nějaký mech na kořen, v tom se jim moc líbí. Když tam budou krevetky, tak bych asi neritiny nedával (když jich bude více, budeš mít všude bílé tečky - vajíčka, ze kterých se nic nevylíhne), krevetky se o řasy postarají. Řasožravé ryby (pokud máš na mysli SAE) bych si rozmyslel, možná otíky, ale to jsou zase dost citlivé ryby. SAE rychle vyrostou, žrát řasy přestanou a pak je budeš hodně obtížně lovit. Držel bych se krevetek, s nimi podle mě není potřeba mít další konzumenty řas.
Díky za věcné připomínky. Díky všem co se snaží poradit. LED pásky tam mám dva, navrhoval to pán co se zabývá akvaristikou přes 20 let, tak mu věřím že budou stačit. Netušil jsem že trávník je tak choulostivý na řasu. Každopádně nechci trávník v celé nádrži, plochou to vychází cca 1/3 plochy, zbytek ostatní rostlinky. Láva je jen podklad na ní je 4-5cm substrát ADA Amazonia.
Jak to vidím, než být zklamaný nechám trávník ještě u ledu i když s těžkým srdcem
Krevetky hodlám pořídit, kolik jich koupit? Resp. Dosadím nějaké rostlinky a doporučte mi kolik neritinek, krevetek a pár řasožravých rybek do začátku, než se vše usadí a chytne. Pak bych už je doplnil jen neonkou. Nic jiného tam ani rvát nechci.
Ještě jednou díky za pomoc...ještě že Vás mám. Asi ne všechno je tak snadné jako na YouTube a v příručkách.
Ještě rada ohledně řas a obecně trávníkových akvárií, pokud se do toho budeš chtít pustit - hodně si zjednodušíš život, když bude akvárium plné krevetek (klidně těch nejobyčejnějších, co koupíš od chovatele do 10Kč/ks), které ho dokáží udržet téměř bez řas. Druhá rada - trávníky obecně vyžadují hodně světla, nejsem si jist, jestli bude LED pásek dostatečný i při výšce akvária 40cm. A ještě jedna věc - ta drcená láva, co tam máš, mi přijde hodně hrubá, na trávník to chce písek max kolem 1mm. A poslední - zkus rostlinu
rybicky.net/atlasrostlin/eleocharis_parvula Aquascapeři navíc často v dotyčný moment pracují jen na jednom akváriu, měsíce se piplají a když ho dotáhnou k dokonalosti, vyfotí, zruší a jdou dělat nový design. Tito lidé často pracují stále se stejnými rostlinami, se stejnou nádrží, stejnou technikou a hrají si pouze s designem, což znamená, že mají věci "osahané" a proto to v jejich podání vypadá snadno (otázkou je, jak by jim šlo, kdyby měli pracovat s druhy rostlin a technikou, které neznají).
P.S. A věřím, že kdyby měli onen vzhled akvária udržet další rok, zbláznili by se. Něco vytvořit a něco udržet, není jedna a ta samá věc.
To oni ho tam sice rvou rovnou, ale taky tam maji rasy. To ty je jen na youtube nevidis, neb je denne vybiraji nebo tam liji chemii nebo obe. Nebo to zabiraji zdalky.
Ja pred vanocema prekopal akva a udelal travnik, ale akva uz bylo zalozene 2 roky a zabehly filtr. Stejne se udelala rasa, jak se dramaticky snizila biomasa rostlin. A to jsem sazel hodne nahusto.
S rasou jsem nic nedelal neb jsem vedel ze chcipne az se to srovna a zacne vsechno rust. Trvalo to asi mesic. A to se bavime o 2 letem akvariu s 5 let starym substratem.
Akvaristiku dělám velmi dlouho, poslední dva roky dost intenzivně pozoruji diskusní akvarijní fóra. Tvorba trávníku je pro 85% akvaristů honbou za přeludem, která se nepovede. Problém číslo 1 je, že trávník nevytvoří tak velký objem rostlinné hmoty, jako jiné rostliny zasázené na stejné ploše místo něj. Problém číslo 2 je, že akvarista, v okamžiku, kdy se mu trávník opticky zaběhne, toto si neuvědomí a osídlí akvárium rybami podle standardně uváděných poměrů ryba/litr. Z břicha odhaduji, že množství a složení ryb do takového akvária by mělo odpovídat nádrži asi 4x menší - pokud mám například 120l, osídlím to množstvím ryb, které bych dal do 30l. Většina lidí toto neudělá, dá ryb víc, naběhnou řasy a trávník sežerou (následně nádrž nefunguje a začnou hynout i ryby).
Problém 3 spočívá v každé jedné neosazené ploše panenského substrátu, kterou často nechávají akvaristé, řídíce se idiotskou myšlenkou: "Ono se to rozroste."
Akva se musi zabehnout, ustalit pomery..
Jakmile to bude muzes zacit postupne delat treba travnik..
Ale ja uz tu nemam co rict, nacteno mas, na trubce to taky tak delaji, popreju jeste jednou at to hezky roste a pujdu delat neco, kde bude uzitek.. treba spat..
Tak co jsem se díval hodně na youtube tak tam trávník rvou rovnou z první. Přečetl jsem toho docela hodně, půl roku než jsem si akva objednal jsem jen studoval, ale spíš články ne fóra. A knihy, ač moc dobrých jsem jich nenašel snad jen "Rady chovatelům - akvarijní ryby" za něco stála. A ten trávník jako že se mi nechytne, nebo nebude plnit funkci rostliny? Pořád nechápu, proč ho teď vynechat a za půl roku překopávat půlku akvária.
Já bych počkal, až vše ostatní dobře poroste atd., trávník je snadná oběť řas, ale zkusit to samozřejmě můžeš.
Nez se ti akva usadi, pokud ho budes mit osazene rychlerostoucim plevelem, bude tak pul roku pryc.. to anubias neni, neroste rychle..
Potrebujes egerii a podobne stonkovky..
Do popredi muzes dat nejake kryptokoriny napr....
Ale je to jen placani jater a vody.. cist nechces, chces travnik..
Preji hodne stesti.
Edit: mozna bych i vsadil na to, ze po pul roce ti to dojde a zacnes odznova, s plevelem..
Ale treba ne, treba ti to pujde, kdovi..
Co2 bude v zítra

bez toho bych se do trávy vůbec nepouštěl. Nenapadá mě nic víc co bych pro to mohl udělat. Trávník je taky rostlina, je opravdu tak velkou chybou ho tam 3 týdny po založení vysázet? Resp. opradu mám osázet rychlerostoucíma rostlinama celé akva a na trávník pomýšlet až třeba za půl roku???
Myslím, že po 14ti dnech, navíc bez hnojení a CO2 ti trávník nevyjde. Ale zázraky se občas dějí

Tady jsem taky zkoušel pročítat...ale je to skoro nemožné. Vlákno má i několik desítek stran, je nepřehledné a až v 5té reakci je to mimo téma. Takže tady se rozumy čerpají dost obtížně.
Ahoj, chválit není co. Spíš se chci vyhnout začátečnickým chybám. Rostlinky tam jsou hlavně dost Anubiasu nebo jak se tomu plevelu říká. Jsou zasázené spíš vzadu, na fotce nejsou vidět, protože jsou ještě malé. Vím ten předek vypadá docela prázdně, ale nechtěl jsem to tam moc osazovat. Když bych tam po 14 dnech chtěl zkusit ten trávník. Myslíte jako že mi to nevyjde?
Jo, nedávno mi psal známý, že si pořídil akvárium (koupil a udělal vše, co mu poradily expertky v jednom místním obchodě) a každý den najde mrtvou rybu. Tak jsem si vyžádal podrobnosti a foto - cca 20l objem, honítko vody, topítko, hrubý ostrý štěrk a v tom zasazený 2x Acorus. Osádka - 6x neonka, 2x ancistrus, 6x paví oko. A samo spousta vodiček. Celá tahle sranda ho vyšla skoro na 4000. Evidentně také nečetl

Jo a jeste jedno dulezite pravidlo..
Neverte prodejcum.. je velmi casto motivovan ziskem.. proste musi prodat za kazdou cenu, jinak pujde treba na pracak..
Pozadal si o rady, chapu ze nez rady bys radeji slysel chvalu.. vsichni sme zacinali, nekteri z nas chteli rady, jini pochvalit jak to mame skvele, i kdyz to tak nebylo.. asi velka vetsina si prosla sinicemi, rasami
Dodnes vetsina z nas nevi co vse udelame vlastne spatne ze se treba cas od casu objevi.. ale jsou ozkousene postupy ktere proste funguji.
Ja treba doufam, ze se mi v brzke dobe okruzaci konecne namnozi.. neritinu si treba kup, ale rozhodne pridej aspon poradnou hrst okruzaku.. a za me, klidne hrst kazdeho ze tri druhu.. plovoucky na hladinu a osazej rychlerostoucim plevelem vetsinu dna.. az uvidis ze akva funguje, vychytas svetlo a treba hnojeni, zacal bych pomalu s travnickama a predstavama..
Za me mas zoufale malo rostlin...
Ten kdo má funkční křišťálovou kouli by snad dokázal odpovědět.

Používej svojí registraci, zařiď si prezentaci předmětný nádrže, to bude nejlepší cesta jak se dobrat nějakého řešení.

0 25.03.2018 19:32 Zdeněk – Dotaz
Mám založený asi 14 dní aqa a udělal se mě tam takový hnědý povlak na sklu i na dně a začali mě uhnivat rostliny.nevedel by někdo důvod? Děkuji
Jen nevím proč mám zapomenout na uhlík, já myslel že je to dobrá prevence proti řasám, zvlášť ze začátku
Protože je to jen dezinfekce,a účinnost je neznámá?
0 25.03.2018 18:15 Re.. 
Rychle rostoucí rostliny jsem se snažil osadit. Pro představu přikládám foto. Presentaci zatím není z čeho dělat
0 25.03.2018 18:11 Laďa – Re...
Určitě se hodlám regnout

jen jak bude chvilka, zatím veškerý volný čas co mám, běhám s kýblama

Výrobce ADA uvádí měnit vodu první týden každý den, druhý týden každý druhý den, a třetí týden jednou za tři dny, potom už normálně. Prý kvůli velkému množství živin, které se ze substrátu první dny uvolňuje. Takže zatím ani nehnojím. Okružáky bych si zatím nerad zaplevelil nádrž. Spíš jsem mylel na Neritinu a nějaké krevetky. A potom hlavní slovo budou mít neonky cca 30-35ks. Ale tak až tak za měsíc od založení, že? A asi pořídím CO2, ve předu by měl být trávníček.
Jen nevím proč mám zapomenout na uhlík, já myslel že je to dobrá prevence proti řasám, zvlášť ze začátku

Hromadu vody tahate zbytecne myslim, mente mene casteji, tak 1x za 3 dny..no, kdyz to pise vyrobce.. sneky nasadit hned a radeji vic nez min.. okruzaky, Kruzniky, piskorky.. tekutej uhlik schovejte nekam do skrine a pokuste se na nej zapomenout...
Nebylo by od veci zalozit zde na vebu registraci- prezentaci a osadit rychlerostouci rostliny..
Ak chcete vedieť viac vygooglite "driftwood fuzz", alebo "driftwood fungus"

0 25.03.2018 17:30 Laďa – děkuji
uff díky za uklidnění. Fakt jsem hodně četl než jsem akva založil a tohle jsem nikde neviděl tak mě to vyděsilo. Hlavně že to přechází i na substrát. Ano je to takový povlak. U kořenů koupených v rostlinná-akvária jsem takové problémy nečekal. Myslel jsem že se to může stát u kořenů které jsou dodané do akva od nás z přírody a špatně ošetřené. Takže ani nezvyšovat dávku uhlíku? Šneky a nějaké řasožravky tam pusím, ale až koncem 2 týdne. Doporučuje to tak výrobce substrátu. Asi ten substrát bude pro rostlinky TOP, ale ze začátku je kolem toho starostí...zvlášť když v patře nemám vodu a každý den táhám bečky s vodou

ještě jedno díky za pomoc
To je spíš jenom takovej sliz a ne řasa, ne? Dělá se to na kořenech v čerstvě založeném akva a kór když kořen nebyl macerován předem.
Časem to samo zmizí.
Povlak na kořenech je plíseň a je to naprosto běžná věc u noveho kořenu. Můžeš ho odsat hadičkou, nebo do nádrže dát šneky. Ti to žerou. Každopádně by to mělo do týdne zmizet.
0 25.03.2018 17:13 Laďa – Bílý povlak na kořenech

Zdravím Vás,
mám akva založené týden, 170L, vnější filtrace, zatím svítím 50% výkonem 8-9h. Dno láva a na tom substrát amazonia. Rostlinky jsem osázel skoro kde to šlo...pomalu se chytají. Vodu mění zatím každý den, někdy 1/2 někdy jen 1/3 upravuji tekutým uhlíkem a Prime. Teď se mi na kořenech začal dělat bílý povlak, který pomalu přechází i na substrát, hledal jsem, googlil jsem co je to za řasa, ale nic tomu neodpovídá. Jsem z toho značně nervózní, poradíte co by to mohlo být a jak na to? Foto přikládám. Děkuji.
NO² je 0,1 mg/L, bývalo nulové.
NO³ je 10 mg/L
A měříš NO2? Na zpracování NO2 se filtr zabíhá o 2-3 týdny déle než na čpavek.
Dnes už je čpavek nemeritelny. Jak dlouho ještě omezit krmení a výměny vody? Třeba do neděle? Voda zepředu čirá, z boku je tam náznak trochu mlhoviny
Ono je to zlé na první pohled. Dal jsi 3x méně rostlin, než jsi měl dát a 3x víc ryb, než jsi měl dát. Použít 3x víc rostlin a 3x méně ryb a bylo by fajn. Technika ti teď moc nepomůže. Vrať (věnuj) polovinu ryb nebo založ další akvárium. Kup velkou hromadu egerie, co se do tří 1,5l flašek vejde a hoď ji tam vzplývat.
Ta blbá neakvarijní rostlina, je hemigraphis. (Edit: A ještě acorus - asi)
Jestli chceš nějaké stonkovky a plovoučky stačí napsat. Vyhazuji toho každý týden půl kýble.

Jak už tu padlo - pořiď hromadu rostlin, kvalitní filtr, neakvarijní rostliny vyndej, je zbytečné a kontraproduktivní je v AQ nechávat. S ohledem na ryby měň vodu 2x týdně (to AQ nefunguje a není stabilní) a omez odkalování (dno potřebuje vyhnojit), ze začátku to není nutné dělat tak často. Čím víc budeš mít v AQ rostlin, tím lépe bude AQ fungovat, a tím lépe se bude rybám dařit. A samozřejmě ten filtr - u živorodek je potřeba na to myslet, aby měl velký objem filtrační hmoty. Zřejmě ti v AQ vyrazí i řasy, už k tomu máš i nakročeno. To je důsledek toho, že podmínky jsou v AQ stále nestabilní a po přidání poměrně velkého množství ryb (navíc živorodek) se voda rozhodí. Ryby se do nového AQ musejí přidávat po pár kouscích a postupně.
Za mě ten filtr vyměň. Ten claro je klasický honič vody a žere jak tank. Pořiď si čerpadlo a kostku bioakvacitu, to jde pořídit za pár kaček a budeš mít dobrou filtraci.
Ještě jsem si všiml, že stříháš vršky valisnérie. U mě ty konce potom uhnívaly, tak jsem s tím přestal.
A nebo prostě výrazně přitlačit na kytkách a zajistit, aby fungovaly.
Celsiq napsal: Zvládnete někdo poradit, čím by to mohlo být/co dělám špatně??
Zhluboka se nadechni a připrav se na špatnou zprávu:
Děláš špatně všechno.
Začni vydatně číst, hlavně rady začátečníkům, ptej se... pravděpodobně zjistíš, že je třeba to založit nanovo a úplně jinak.
Budeme Ti všichni držet palce.

Právě po měsíc. mi to přišlo dobré, rostlinkám se dařilo, voda čistá, testy ok. Přidal jsem tedy rybičky

zhruba po 14 dnech to začalo ...
Nafotil jsem tu chemii - koupil jsem VŠE na burze v PRAZE na pankráci. Poradil mi zde pán, od kterého mám i tu zadní (neakvarijní?) kytku, ať přidám obden po 2 kapkách od obou chemikálií (zjištoval jsem, proč mi hnědnou konce rostlin).
Svícení mi také poradil on

díky za info - snižuji.
Ohledně nových rostlin, máte nějaké tipy, které jsou pro tento případ vhodné?
Ohledně filtru, mám rovnou hledat nový, nebo jsou způsoby, jak to zvládnout i s tímto?

Přeci jenom jsem v tom již za tyto dva měsíce za cca 10K a tak bych chtěl trošku brzdit ..

Ahoj, máš tam hodně nečistotných ryb, hodně svítíš a máš hodně málo rostlin (+ tam vzadu máš nějaké podle mě neakvarijní rostliny, ty fittonie jsou normální pokojové rostliny). Přidej foto toho povlaku. Přitlač na rostlinkách. Vybírej ale nějaké nenáročné a rychlerostoucí. Stáhni dobu svícení. Jestli ryby plavou u hladiny, tak radši zintenzivni výměny vody. Máš tam mizerný filtr. Na takovou osádku, co tam máš má nedostatečný objem filtrační hmoty.
Málo rostlin, od pohledu mi to přijde nezaběhlé (zvýšené nitráty?), to carboneum je co? glutaraldehyd? - to tam nelej, vzduchování 12 hodin denně, proč? - a když už, tak by těch 12 hodin mělo být v noci. Svítíš asi zbytečně dlouho, proto zelená voda. 10 hodin stačí.
Ahoj, mám založené akvárium (necelé dva měsíce). Necelý měsíc mám již i rybky a posledních 14 dní pozoruji zhoršení stavu. Voda je zhruba po 4 dnech nazelenalá, na rostlinkách se tvoří takový hnědo-bílý povlak. Poslední dny vidím po ránu rybky plavat ve větším počtu u hladiny. Zvládnete někdo poradit, čím by to mohlo být/co dělám špatně?? Info o akva. v prezentaci + doplním dle potřeby. Díky Martin.
Chce to čas.


Chovají se normálně, jen ta voda je mléčná
A co na to ryby? Jak se chovají?
Skrblík napsal: Čistá voda? NO2,NO3 na nule
. Děláš z toho vedu....
NO3 na nule? Jako výsledek perfektně fungující
nitrifikace?
Skrblík napsal: Ale co když breberka Karla nebude chtít žít v biomolitanu, ale ve valecku eheim.
Breberky nepodliehajú komerčným tlakom...
Pokud nahrazuješ vnitřní povrch objemem, samozřejmě to funguje. Ale zase ne každý má prostor na obrovský filtr s jednoduchým médiem.
Čistá voda? NO2,NO3 na nule

. Děláš z toho vedu. Stejně to jsou vetsinou všechno předražené věci, jak ty nazývás substraty do filtru. Ale co když breberka Karla nebude chtít žít v biomolitanu, ale ve valecku eheim. A naproti tomu breberka Alžběta bude chtít žít v biomolitanu. A co když se tyto dvě breberky budou nenávidět. To se jako jedna odstěhuje do jiného filtru?

Ahoj to bude tim silnym svetlem a nehnojila jsem taky zadne rybky dneska se mi ale narodily krevetky jsou upnlne mikroskopicke!

uberu svetla trosku a pristi tyden jedu do lesa pro supr vodu a budou uz i rybky ahoj
a co s tim? Kytku jsem dala pryc. Ostatni to nemaji. Dam tomu cas.
Biogenní odvápnění.


Ahob nevite co to je? Ma to jen egeria densa
Super, díky. Zítra se pro něj stavím. Propláchnu a hned do siťoviny a směr filtrace. Koupím 10 kg
Skrblík napsal: Zvláštní je, že mám na zahradě 9000 litrů filtr pro 100 m3 jezero s koi kapry. Filtr je plný jen biomolitanem a vždy se zabehne velice dobře. Takže takové řeči jako použít více různých substrátu aby si bakterie mohly vybrat. Tomu se musím smát.
No pokud Ti to funguje, nic zvláštního na tom není. Ale nic moc to samo o sobě nedokazuje.
A mimochodem - jak poznáš, že Ti to funguje?
Do filtrace Zn. Ideál.

No, ty ho v tý Africe využiješ každopádně. Mají to v každým slušným zahradnictví.

OK, pár kg tedy objednám, sokole

Losky napsal: Zeolit snad ničemu neublíží, ne?To jseš fakt tak natrvrdelj? Co ti tady celý odpoledne píšu že je podstatou těch přípravků? No přeci ZEOLIT sokolíku, to je ten zázrak, to je ta spása, která tak či onak přebalená se prodává jako speciální, jedinečný a revoluční přípravek. Tam přestaň blbnout a jdi cestou nejmenšího odporu, jinak už fakt nevím, jak ti to polopaticky napsat.

Zeolit snad ničemu neublíží, ne?
Přestaň blbnout a nech si poradit aspoň teď. Raděj ti tady zkušení akvaristi a myslej to dobře. Zeolit mají tady:
www.subio.cz/… A je to ten Anex? Rád bych ho trochu použil do filtrace s pemzou
Však já tě nikterak neplísním.

Jenom se mě to tzv. hodilo do krámu, je to přesně ve smyslu mojí dnešní první reakce, oč v drtivý většině těchto přípravků jde. Ta doporučená regenerace jednoznačně usvědčuje výrobce z toho vkusného obalu a nasmaženýho obsahu, ale to je každýho věc, co si pořídí, já mám v v garáži ten 25kg pytel a z toho tzv. už několik let beru, když je potřeba, používám to hojně i v jezírkách.

Vsak ja se nedohaduji,jen sem zde hodil odkaz co pomuze s resenim problemu

.
A co je základem? No odpověz si sám, já už jsem to napsal tolikrát, že to až hezký není. 25 kg pytel se dá pořídit za 200,-Kč.
Ok, to zkusím. Lepší něco než nic.

Myslím, že tohle je Anex. Teda aspoň to váže na sebe NO3.
Muzes zkusit tohle. Sice to nedoda bakterie,ale aspon castacne pomuze vyresit cast problemu.
www.discusfood.cz/… Naleješ několik hodin před výměnou a další den znovu opakuješ, tak dva dny po sobě, potom už jenom samotnou výměnu.
Koukal jsem do návodu Toxivce. To se naleje jen jednou? Já jen, jaký to má efekt, když pak menim třetinu vody denně
Losky napsal: Nitrivec asi nic nezkazí, ne?Nitrivec je slabej čajíček, ty začni používat Toxivec a jednou pro vždy si zapamatuj že ve flašce se žádný bakterie do akvária nelejou, to je všechno jinak, ono totiž i přípravky od nejvěhlasnějších firem jsou v tomto ohledu jenom umě vytvořená marketingiová bublina, podstata těchto přípravků je úplně jinde a v drtivý většině se ten pracant jmenuje Zeolit a je jedno v jak hezkým balení je to prodáváno a pod jakým úžasným komerčním názvem to lidi jako zblblý kupují.

Dle vodáren...dle číňanů je všecko adidas
Losky napsal: Je to Malawi, tedy bez rostlin. PH jsem nemeril, dle vodáren má mít 7,5. NO² nulové, NH3/4 je 0,5 mg
Zvláštní je, že mám na zahradě 9000 litrů filtr pro 100 m3 jezero s koi kapry. Filtr je plný jen biomolitanem a vždy se zabehne velice dobře. Takže takové řeči jako použít více různých substrátu aby si bakterie mohly vybrat. Tomu se musím smát.
Za mě !!Nekrmit!!min.týden.Některé kusy to přežijí a ty co jsou načaté taky nemusí.
Nechci sýčkovat, ale spoléhat na to, že se nitrifikace určitě rozběhne se nedá nikdy. Pokud vynechám různé zeolitové a podobné zachycovače amonia, tak bych se snažil do filtru umístit co nejvíc různých substrátů, abych trochu zvýšil šanci, že některý z nich bude nitrifikačním breberkám vyhovovat. Rozhodně bych nevsadil všechno jen na biomolitan.
Hodně může záležet i na pořadí náplní.
To už jsi tu psal v lednu, o těch "zkušených chovatelích". A už v lednu jsem tě varoval. Stejně sis to udělal po svým. Co si může dovolit zkušený chovatel schopný okamžité reakce, si nemůže dovolit začátečník, co se musí jít poradit na fórum, zatímco ryby plavají v jedu. Stejně tak mám pochybnosti o zkušenosti těch chovatelů, na které se odvoláváš. Protože zkušený chovatel tohle neriskuje zbytečně, z netrpělivosti. Když je nějaký průser, ano , dají se dát ryby do nezaběhlé nádrže. Ale proč to riskovat úmyslně, když otrava dusíkatými zplodinami může ryby nejen zabít ihned, ale v subletálních dávkách poškodit trvale do konce života.
Dej si bacha abys výměnou vody nezvedl pH. Tím může toxicita amoniaku skokově vzrůst.
Dal jsem na rada zkušených chovatelů, kteří Malawi jedou léta, bohužel jsem asi překrmoval a nastalo tento kopanec po necelých třech týdnech. Měl jsem i molitany ze zabehleho akvária atd.
No, budu měnit vodu, nedá se nic dělat. Mám krmit lehce třeba 1x za dva dny nebo vůbec pár dní?
Prostě si dal ryby o měsíc dřív, než jsi měl. Teď ti nezbývá než měnit vodu každý den, případně použít nějaké medium co likviduje čpavek.
Je to Malawi, tedy bez rostlin. PH jsem nemeril, dle vodáren má mít 7,5. NO² nulové, NH3/4 je 0,5 mg
Kolik tam máš rostlin a jaké je pH?
Nitrifikačné baktérie sa množia pomaly, veľmi pomaly. I preto zábeh nového akvária trvá (bez dodatočných činov) 4 i viac týždňov -- kým sa namnožia. Na to treba myslieť pri náhlej zmene podmienok (nárast zdrojov dusíka), ako je pridanie nových rýb, či intenzívne kŕmenie. Tzn. kŕmne dávky zvyšovať pomaly, nie skokovo

Je v plánu přesun rostlin z náhradního akvária až bude nové zaběhlé. Ale je prázdná-víme, musíme ještě další dokoupit, jak si vyležíme moribundus, teď se mi nechce chrchlat na chudáka prodavače (aquatera jsme bohužel nestihli). Aspoň bude čas trochu si o tom přečíst a koupit správně. Díky moc ještě jednou
Díky, Horácovy články jsem četla už kdysi dávno a jsou super!
Já bych tam přidal ještě nějaké nenáročné rostlinky. Krom toho kořenu mi ta nádrž přijde dost prázdná.
To vzduchování od filtru tam není nutné.
0 03.02.2018 23:31 MartinaKro Určitě je tedy budeme do budoucna redukovat a třeba jim i výhledově pořídíme aspoň 60l akvárium. Díky moc za rady a hezký večer
Už jsem se tedy zaregistrovala
Ta hromada krevet byl patrně kámen úrazu (jejich výkaly přesáhly úroveň vaší údržby).
EDIT: Doporučuji méně živočichů, než minule a hlavně je tam teď vysazovat postupně a ne všechny najednou (akva se znovu zabíhá).
0 03.02.2018 18:09 Martina 
Díky chlapi

. Kytky tam jsou, ale šneky jsem nechtěla trápit. Jsou na hotelu v náhradní nádrží s dalšími kytkami a krevetami. Fotka byla jen přímo bakterií, aby to šlo poznat.
Omlouvám se za paniku. Máme jen nano 15 l akvárium, měli jsme v něm hromadu krevet, kytkám se dařilo, všechno v pořádku. A z ničeho nic se to všechno podělalo. Postupně začalo všechno chcípat, na hladině se tvořil nějaký škraloup, dno se zakalilo... Tak jsme se snažili zachránit, co se dalo a moc toho nebylo bohužel

takže jsme teď dokupovali kytky i krevety a doufáme, že budou zase v pohodě a najednou zase nějaký sajrajt

tak už jsem se šla radši s dotazem za někým zkušeným

Přidávám se k ostatním. Nepanikař, hoď tam šneky (co nejvíc z tohoto doporučeného výběru
scobak.blog.sme.sk/… ) a se zájmem pozoruj, co se s tou kolonií bude dít (pak napiš).
Ale stačí dej tomu čas a nepanikařit.v čerstvě založené nádrži to je normální jev. Tím krmivem se podporuje růst nitr bakterií.šneci si s tím poradí.
kubaa má asi špatnou náladu tak rýpe.
Edit:ha mě předběh

Pokud je to čerstvě založená nádrž bez ryb, tak to neřeš. Plíseň to rozloží, uvolní se jedy v podobě amoniaku a dalších sloučenin a v akváriu se cca do měsíce vytvoří bakterie, které ty jedy umí likvidovat. To je v pořádku. Z té fotky to vypadá, že je tam toho trochu moc, ale to může být zdání, neboť to není záběr celého akvária.
Lepší je ale dát do akvária hned na začátku kytky a šneky. Pak buď nemusíš přikrmovat vůbec, protože se rozkládají listy rostlin (a šneci je žerou), které se nikdy neujmou hned a zcela perfektně, nebo přikrmuješ šneky a ne plíseň a nevypadá to takto ošklivě.
Neskladuji. Jen jsem četla, že pro zakládání akvária je nutné tam dát i trochu krmiva. Pokud je to špatně, neměla jsem tušení. Dělala jsem vše podle největšího vědomí. Každopádně, co s tím? Samozřejmě jsem vše odstranila, to ale asi nestačí nebo? Díky
Plíseň nebo kolonie bakterií. Ty skladuješ krmivo v akváriu? Je celkem jasné, že ti v akváriu zplesniví. Skladovat se má v mrazáku nebo v suché krabici. Do akvária se dává jen ke krmení - tolik co ryby okamžitě sežerou. Takže nemá čas plesnivět.
0 03.02.2018 14:24 Martina – Pomoc prosím

Můžete mi prosím odborníci poradit, co se mi to vytváří na kořenech rostlin a na krmivu? Mám týden založené akvárium a včera jsem našla toto. Díky moc a hezkou sobotu
Abych tím svým výrokem zase nezpůsobil nějakou rozvášněnou debatu.

Nicméně to co vidím je ne zcela funkční nitrifikace, tedy vzít si na pomoc přítele čas .
Koukněte prosím do mé prezentace na nové 3 fotky voda zbělala tak nevím jestli to není třeba nálevník. akva běží 9 dní. Včera jsem přidal nějaké chemické sra*ky tak nevím
Zalozila sem 2 akvaria ve dvou mistech: 1 misto: moc svetla v mistnosti, maly objem, voda zezacatkz spatna(zmekcovac vody), dno manado, dost kytek ale i hodne svetla, endlerky a krevetky. Vysledek: rasa zelena vlaknita, hneda, sinice ruducha(slabsi filtrace). Akvarko se spravuje az ted po pulroce...
3 misto: tmava mistnost, vetsi objem, voda tvrda dozacatku ale uz 25 l vymeneno za mekkou kyselou, dno scapers soil, hodne kytek i svetla dostacujici filtr a zatim zadna rasa.
kdyz se nad tim clovek zamysli tak nikdy nejde jen o jednu vec ale o vic najednou..
Rozuměl jsem. Ale co se stávajících podmínek týče, to, jestli něco funguje nebo nefunguje, se začne rýsovat až v horizontu týdnů.
P.S. Akva, které jsem založil před týdnem, je úplně nové. Jedny rostliny jsem dostal (kvůli těm jsem je založil, protože jsem je jinam neměl kam dát) a druhé vyhrabal z jiného akva. Stará voda z jiného akvária, detrit ze starého akvária, nový písek. Časem přihodím trochu bahna z potoka. Sledovat můžeš tady
rybicky.net/nadrze/28194-akvarium-v-emigraci Já to trosku špatně napsal. Aqua bylo. Zrušil jsem minulý týden. Dělal jsem malou úpravu bytu. Na kytkách už to bylo. O trhal jsem to nejhorší a zbytek vrátil. Samozřejmě že dodám.
Pak absolutně nemůžeš řešit, že ti něco vzniklo za 2 dny. To je blbost.
Každopádně přidej vegetaci.
Já to založil před 2 dni.
Děkuji ti za radu. Přidám.

Stejně přidej rostliny.
Foto: Nové akvárium, které jsem založil před týdnem. Porovnej hustotu osázení u tebe a u mě.
Moc hezke akvarium ale zadne kytky to je skoda. Pruhledove.. fajn kytky jsou ludvigia repens echinodorus, cryptocoryny, hygrophila a ceratophylum demersum nebo taky plovouci kytky jako pistie to kdyz tam das nebo neco z toho tak ti toporoste a bude po rase

Rostliny jsou původní. Musel jsem ho zrušit a po pár dnech založit znovu.
Velmi málo rostlin a ještě i takové, které rostou pomalu nebo nejsou na založení akvária ideální. Proto máš tyhle řasy.
Ahoj, a máš nějaký důvod tam vzduchovat? Dal bych to vzduchování pryč. Pohyb vody nahrává vniku řasy.

Zde
0 31.01.2018 07:43 Stranoch – Povlak na rostlinách


Ahoj všem.
Po roce jsem znovu založil aqua. Na listech květin mám povlak. Výskyt je pouze tam kde je vzduch z kompresoru. Mam vzduch odstranit, přemístit nebo? Diky za radu.
Já za sebe mohu v klidu doporučit JBL
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mám ho už podruhé a nemám co vytknout. Je tichý ani nevím že ho mám. Košů je tam dostatek. A tchýně ani neví že jede nonstop = energie 000 prd

Já ti mohu doporučit pouze značku kterou sám mám ale výkonnější, UV lampu už máš tak ji nemusíš mít ve filtru
www.rostlinna-akvaria.cz/… 
0 29.01.2018 13:15 Kanour83 Jeste jeden dotaz jakej filtr bys mi doporucil jestli o necem vis.diky
0 29.01.2018 13:12 Kanour83 Diky za info dnes si pujcim od kamosa vetsi filtr a vyzkousim to jinak proste pujdu a a koupim a tento strelim za nejakou kacku
Na 300l malawi potřebuješ o dost výkonnější filtr s větším objemem pro dostatečnou biologickou filtraci. Ten bordel odsaj jako bys odkaloval a vyměňuj častěji vodu .
0 29.01.2018 11:06 Kanour83 To mi taky radili ale pry neodkalovat ale jen vymenit vodu a ten sliz mechanicky odstranit treba sitkou.
Podle mě by jsi vodu měl normálně měnit a ten sliz co se ti dělá odsávat při výměnách.
0 29.01.2018 09:54 Kanour83 Prosim te a pomohlo by kdybych tam dal jeste vnitrni filtr?jedna se mi o to ze sem puvodne mel o polovinu mensi akvarko a nechzelo se mi kupovat filtr za 3000 vetsi pokud pomuze vnitrni koupil bych ho ale nevim jestli by to pomohlo.ve sklorexu mi poradili pockat a vyzkouset nejakou chemii na zakaly.
Ahoj tohle jsem mela v malem akva a pomohla mi vymena vody a odkalovani
Ecco pro 200 je na ten tvůj objem slabý.
0 29.01.2018 06:40 Kanour83 Ted je to tyden a vody sem jeste nemenil bylo mi zase receno jze jestli tam mam nalevnika nemenot vodu ten filtr je eheim ecco pro 200.vzduchovani jede na plnej vykon voda se hybe byla tam i uv lampa ta s tim zase hybala 3 dny ja uz nevim co s tim dnes se zajedu zeptat fo sklorexu jestli mi na to neco poradi.budu rad za info i od vas zkusenych.diky
Plíseň? Jak často jsi během toho týdne měnil vodu? Jak silný je ten filtr (přesný typ) , dokáže tu vodu v akváriu vůbec rozhýbat? Zkus to provzdušňovat. I kdyby jsi měl ten nejsilnější
www.rostlinna-akvaria.cz/… tak je na to akvárium slabý.
0 28.01.2018 23:04 Kanour83 
Tohle mam na pisku a na kamenech nevite co to je a jak proti tomu???je to takovej sliz nevim co s tim je to tam asi 2 dny a myslim ze toho pribyva...zkousel sem uv lampu jela 3 dny a nic tak sem ji vypnul.zacinam h toho byt fakt smutnej takove snahy a porad to neni pruzracne jo fitr mam eheim ecco pro
To na fotografii mi připadá jako vířenka (vorticella), objevily se mi v akváriu také v určité fázi po založení, odsávala jsem je (část byla přichycená na skle) a postupně samy zmizely, jak se akva stabilizovalo. Můžou být nebezpečné pro krevetky, rybkám by ublížit neměly.
0 28.01.2018 19:52 Kanour83 
Prikladam foto kalu
Máš to čerství tak jako já ale já těm nitrifikačním bakteriím jdu trochu naproti. Žádné plastové věci. Písek se musí pořádně proprat. Já těch 15-20KG propíral cca 2-3 hodiny. Stejně jsem se nevyhnul zákalu ale ten trval jen 30 hodin. Měl jsem z původního akva nějaké živorodky tak jsem je tam pustil. A žijou všechny

Další věc je světlo. Mám hodiny nastavené na 10 hodin denně s tím že tam mám pauzu na dvě hodinky. Třeba se mi nálevník nevyhne ale zatím bez problému. Každopádně se musí měnit voda. Já ji měním jednou týdně cca 70-80l. Jestli si dobře pamatuji tak by se mělo přidávat sušené lupení pro rybky. Tím podpoříš ve filtraci nitrifikační bakterie. Možná jsem na něco zapomněl. Je to už rok co jsem měl našprtané věci kolem rybiček.

Doktor čas to spraví a ještě tě pobízí k nějakýmu čtení.
Čímž chci říct že info najdeš a když budeš hledat líp v hlavě uvíznou a to "usazení" vody je standard na víc jak týden či dva.
Fotka by určite pomohla

Bez toho asi ťažko povedať. Hodili by sa aj informácie o filtri.
0 28.01.2018 11:22 Kanour83 Ahoj vsichni.
Zalozil sem si akvarium objem cca 300 litru a na biotop malawi a tanganika.po napusteni mam vodu kalnou uz je to dnes tyden a zakal je porad stejny.docetk sem sem ze je to asi nalevnik...om ten by mel zmizet sam.ale ted sem si vsiml nejakych chuchvalcu na kamenech a na dne neco jako plisen.chci se zeptat co s tim jestli nekdo vite.nemam zive rostliny ani ryby.cekam co dal nebot me i znepokojuje jak mi klesa ph.dekuji vsem za radu a za info
To som sa práve dočítal na APC
Snažil jsem se co nejlíp, ještě to zkusím.
Ano, myslím to bílé cosi. Řasu jsem si dotahnul z burzy. Předpokládám že až se akva zajede, měla by zmizet.
Udělej lepší fotku no, takhle to vypadá jako nezmar.
Děkuji za odpověď, osvětlení je 2x30w na 200l akva. To by nemělo být moc. Řasu poznám, ale když se podíváš na ten list, vedle řasy je nějaký bílý chomač. Vypadá podobně jak nezmar, ale ten to není pravděpodobně. Chtěl bych vědět co to je.
Listy které nerostou se zařasí první, takže pokud má už echináč nové a to je vidět na fotce že ano tak starý list odstřihni. Dej si pozor na světlo příliš silné znamená většinou řasy.

Spíš asi myslel to bílé cosi, co vypadá jak kříženec nezmara a sasanky...
A s NO3 a CO2 jako příčině zelené vláknité jseš si jistý?
Vyzerá to na zelenú vlaknitú riasu. Najskôr máš veľa NO3 a malo CO2. Mrenky siamské si na nej pochutnajú. Super by bola celková fotka a informácie o akva.

Dobrý den, prosím o radu. Mám čerstvě založené akvárium a objevilo se mi tam něco, co netuším co je. Je to vidět na foto u emersniho listu. Je to na více místech a už i na skle.. Nevíte někdo co to je???
Každá ta ryba potřebuje jinou teplotu. Bojovnice minimálně 26, ty neonky maximálně tak 25, spíš míň.
Když vyndáš plast, tak ti tam prakticky nic nezbyde. Tedy ryby s vodou do kýble a založit znovu s novým dnem. K tomu bych už pořídil i ten filtr.
Teplotou Maq asi myslel, že ryby, co tam jsou, mají jiné nároky na teplotu vody... I na životní prostor a počet jedinců v hejnu viz ty neonky.
Pokusím se dočíst jak vyměnit dno. A s rostlinami přijde změna i ve štěrku. Děkuji
Chci se to pokusit napravit, ne se na to vykašlat. Co máte prosím na mysli s teplotou?
Teplota! Nejde to dohromady.
Celé zrušit, tohle nemá cenu nějak látat.
A důkladně uvážit, zda chceš dělat akvaristiku.
Plast pryč. Sežeň nenáročné rychlerostoucí stonkové rostliny. Viz zdejší atlas, pokročilé vyhledávání.
Tady
www.rybicky.net/… a tady
www.rybicky.net/… seženeš rostliny za hubičku...
Dej jich tolik, že nebude vidět zadní stěna. Pak přidej ještě jednou tolik. A pak ještě trochu. Až se akvárko zaběhne, můžeš to zredukovat.
Taky bych pořešil filtr. Ten co máš jen točí vodu. Dal bych čerpací hlavu AT-201 a kostku biomolitanu.
Obojí klidně hned.
Pak bych řekl dva týdny obden měnit třetinu vody, než si to alespoň trochu sedne. Pokud tu někdo neřekne jinak.
A pak bych ještě trochu pořešil ryby, třeba neonky se tam nehodí. Ale to počká....
Tady je hodně věcí špatně. Tohle se vám ani nemůže líbit. Vyházej všechny umělotiny, doplň co nejvíc rostlin a hlavně začni číst a studovat.

řetězec superzoo. Dokoupím tedy živé rostliny. Největší chybou podle mě teď je, že musíme akvárium čistit celé, abychom se dostali k dekoracím a mohli je očistit od té řasy, což určitě narušuje vytvořenou mikroflóru. Po takto rozsáhlé výměně sice dolívame prostředkem SafeStart od Tetra, ale stejně. Akvárko obývají 4neonky, 4tetry, 3zlaté a 1bojovnice, svítíme jim cca 10hodin denně. Řasa se drží pouze na skalkách, menší umělé rostlině umístěné ve středu a na zadním skle taky pouze uprostřed. Kolik rostlin na 60l akvárium by jste prosím dokoupil? Říkala jsem si, že bych odebrala tu menší pokrytou řasou a dokoupila pro začátek dvě rostlinky. Děkuji, Mirka
V obchodě vám jich jako začátečníkovi měli naopak doporučit co nejvíc...
Co to bylo za obchod?
Děkuji, v obchodě mi živé rostliny jako začátečníkovi nedoporučovali, ale zaregistruju se a ráda si nechám poradit.
Doporučil bych se zaregistrovat, založit prezentaci nádrže, vyplnit co nejvíc pravdivých informací včetně seznamu obyvatel nádrže a vložit aktuální fotku celé nádrže. Řekl bych, že tam budou k řešení důležitější věci, než hnědé skvrny...
Třeba jak psal kolega, výměna umělých "rostlin" za živé. Ani ty neonky by tam asi neměly být, bude to pro ně malé (krátké)...
0 13.01.2018 17:58 Mirka – Rezavé fleky na stěnách a dekoracích v akváriu


Dobrý den, prosím o radu, zhruba 2 měsíce máme akvárko (60l) bez živých rostlinek, rybičkám se daří, ale na stěně akvária a umělých dekorací se nám dělají rezavé fleky (viz foto), nevíte prosím o co jde a jak tomu zabránit? Děkuji
Principielně souhlas, jen mi prostě přijde, že ten týden je na dusík málo. Zvlast když u toho nejsem a radím někomu, kdo otrávené ryby včas nepozná.
Kubaa napsal: Já mám zkušenost, že když se do toho moc nehrabe a dá se tomu čas, vyřeší se nálevník sám. Asi bych se tím specifický začal zabývat, až když by se ukázalo, že je nebývale urputný.Tak to každopádně, ale kkdyž už tam ty ryby jsou, volím preference, proto jsem nejdříve tzv. zachránil ryby a posléze (ne)řešil nálevníka. To jenom pro úplnost zvoleného postupu, podle něhož se současná debata rozvinula. Když tam nejsou ryby, jedu s tebou ve shodě.

Já mám zkušenost, že když se do toho moc nehrabe a dá se tomu čas, vyřeší se nálevník sám. Asi bych se tím specificky začal zabývat, až když by se ukázalo, že je nebývale urputný. Akutní je ten dusík, protože ohrožuje ryby na životě.
S tím se dá souhlasit

Trošku matoucí je ale to, že dáváš do kopy univerzální problém záběhu a speciální problém nálevníka.
Já například věřím, že nálevník je pohroma i pro rostliny a negativně ovlivňuje průběh a rychlost záběhu, tedy ustavení rovnovážné kompozice mikroorganismů. To se nedá zredukovat na měření amonia a dusitanů.
Napíšu ti něco co se možná ostatním nebude moc líbit.

Já jsem zastáncem syrovějšího pojetí, tedy když už se to do problémů dostalo tazatelovou vinou, tek je z mého pohledu žádoucí, když si dotyčný trošku vodře kování na nose. Ono když se z těcho chyb dokáží lidi poučit a to třeba tím dsnejším výsledkem, jsou to posléze dobří akvaristé.

To určitě, ale právě proto že u toho akvária nejsem, hrál bych to na jistotu:
1) měnit měnit měnit, měsíc od té výměny filtru - jo dřina a opruz
nebo
2) dát ryby pryč a nechat normálně v klidu zaběhnout, měsíc od výměny filtru
nebo
3) koupit kvalitní (JBL) testy na amoniak a dusitany, pravidelně měřit a vodu měnit, dokud z akvária nezmizí (pak ještě týden kontrolovat).
Nepiš to mě, piš jasný postup tazateli a jestli jsi už nějaký to problémový akvo řešil, jako že ano, tak víš že originalita každý nádrže dokáže bejt naprosto překvapující, ono ty grafy v reálu taky mění svojí podobu.

Problém je, že za týden se to pravděpodobně nezaběhne. Problém s dusíkem bude trvat, dost možná i kulminovat později.
Ne, v první fázi zachraňuju ryby a ve fázi další řeším nálevníky. U nálevníků platí že výměna vody = přikrmení. To nekrmení ryb je berlička pro N látky.
Čili, jestli té Tvé metodě dobře rozumím, v prvním kole se pokusíš všechno žrádlo pro nálevníky vylít, a když to nezabere, necháš je, aby si ho sežrali sami. Je to tak?
K tomu doporučení výměn vody, přidám ještě nekrmení nikoho ničím po dobu týdne a zavedení dodatečného vzduchování. Pokud se po tom týdnu, což je pravděpodobné, voda nezlepší, na 3 dny ustat ve výměnách a nedělat vůbec nic.
2 týdny je málo na zaběh akva! A už tam plavou ryby? Bordel jsou nálevníci. Přečti si zde. Zakládání akva.
Dva týdny je málo, je potřeba měsíc. A po výměně filtru jede zaběhnutí v podstatě od začátku. Prostě uspěchané akvárium. A ryby tam nemají ještě dlouho co dělat, teď jsou ohroženy na životě. Každý den měnit vodu.
0 25.12.2017 14:17 Katka – “Skareda voda”

Dobry den, kupili sme otcovi k sviatku male akvarium (juwel vio 40). Nechali sme ho 2 tyzdne zabehnut, vsetko bolo ok. Potom sme vymenili filter, lebo ten povodny mal tazko pristupny ten molitan na vymenu (odspodu), dali sme tam fluval u1. Chvilu bolo vsetko v poriadku, ale uz par dni ma velmi skaredu vodu, akoby v nej plavali nejake mikrociastocky alebo mikrobublinky vzduchu. Mam pocit, ze cim blizsie k hladine, tym vacsia koncentracia je tam. Nepomohla ani ciastocna vymena vody. Priznam sa, ze s takyto niecim som sa este nestretla a neviem, ako tej vode pomoct. Prosim o radu. Dakujem.
Rozsivky. Ano začal s přidáním další osádky. Den před a den po vpuštění vyměnit polovinu vody.



Jen aktualizuji info stavu. Na zadní stěně jsem začal pozorovat jakoby rezavě hnědé řasy,... možná jde o totéž co jsem měl na listech anubiasu a možná taky ne... To posuďte prosím sami.
Jinak s řasami na anubiasech si čas od času poradí okružáci, po kterých přes noc zůstanou vyčištěné cestičky po celých listech...;) Přikládám foto pro srovnání;)
Egerie stále roste pomalu. Celkově to je celé takové zpomalené, na to, že už je filtr dávno zaběhlý a neodkaluji... Kdy tak asi čekat, že se to zlomí, hnědá zmizí, kytky se nakopnou a porostou... Nebo mi něco uniká?...
Začal by už někdo v mém případě třeba s přidáním dalších rybek či hnojením? Z čeho podle Vás momentálně kytky berou živiny (testy nemám, tak nevím, čeho se jim dostává a čeho naopak ne...)...
Díky moc;)
Možná bys měl koupit novou egerii.
vidím to spíš na ten proud, protože vypadají krásně zeleně... U hladiny se držela ta co vypadala nejhůř,... skoro do bíla odumřelá...
Uvidíme, zatím to je pořád pomalé.
Zdravá egeria je plná vzduchu a plave pod hladinou. Ano, může se stát, že v proudu uvízne někde níž. Ale nejlíp je jí pod hladinou.
Pokud sama od sebe klesá, není v pořádku, už je "načatá", málo asimiluje.
Díky za super komplexní reakci. Nerad bych si v začátcích zadělal na prů... a taky bych rád rozuměl, co proč a jak se mi v akvariu zrovna děje.
Teplotu, už mám asi 2. den na těch 25°C, jestli to pomůže se ukáže... Díky za ty tipy na trpělivé pokusy... Už je to dlouho, co jsem zakládal nějaké akva a nikdy jsem si toho, co se děje teď (hnědá řasa a pomalý růst kytek - egerie zvlášť) nevšímal...
Jinak to případné hnojení... Easy Life Profito by asi mohlo bejt... ne? Danila mi ho kdysi doporučila... Nijak se pro něj nehrnu, ale kdyby náhodou...
A co říkáš na tu doušku, ty?... Mám k ní trochu "citovej" vztah, je to generační kytka (mám ji "odřízkovanou" už cca od roku 2010) a prej dobře snižuje dusíkaté látky,... tak mě mrzí, že se jí nedaří.
Pro Jirka : Tím nechat doušku plavat, jsi asi nemyslel po hladině,... protože tam se drží sama od sebe pouze jedna na půl odumřelá... ostatní, když je nezatížím tak zaplavou pod listy jiných kytek, z dosahu světla,... a jsem tam kde jsem byl;/ Teď mám dva pokusy, jednu jsem kořínkem propletl za vrcholek "Rubiny" takže je hodně blízko světla u hladiny... a pár dalších je provizorně vpředu u středu nádrže, kde jsou drženy u dna jen za kořínek, zatěžkaný kamínky. Světlo maj, proud si s nima pohupuje,... snad jim to pomůže
Trpělivost je cenná vlastnost, jak tak koukám,... a já si bláhově myslel a těšil se, že po měsíci nakoupím rybky... s tou jednou neonkou je to fajn, ale trochu nuda;/
zářivky jsou úplně opucované, takže se bojím, že už opravdu ztrácejí intenzitu... Chvilku jsem měl před založením aktuální nádrže nové kytky v miniakvárku nasvícené obyč. 25Watt žárovkou, rostly až nad hladinu! A tady...

Větší šneci, pokud mají nedostatek zmíněné potravy, mohou začít požírat rostliny (dělají v nich díry a okusují kraje).
toto jsem našel ve zdejším atlasu u levatek, tak proto ta obava o kytky;)
Myslím, že to zbytečně hrotíš. Chce to hlavně trpělivost.
Pokud chceš opravdu něco zkoušet, začala bych snížením teploty na max 25°. A počkat co se bude dít. Vždy mezi změnami dodržuj větší pauzu ať víš co pomohlo a co ne.
Přihnojit můžeš zkusit třeba jeden až dva týdny (cca čtvrtinovou dávkou dle návodu) a když se to nezmátoří, tak to nedostatkem živin nebude a s hnojením přestaneš.
Počkáš další týden až dva a zkusíš třeba přesměrovat výtok filtru. Zase počkáš, ať je to alespoň měsíc a můžeš zkusit třeba to světlo.
Hlavně nespěchej. V tom filtru ani v substrátu chyba není, fungovalo by to i bez filtru s jemným pískem, bez topítka a bez osvětlení. I když by se ti to asi vzhledově nelíbilo, fungovat by to mohlo opravdu dobře.
Jinak pokud jde o vyšší teplotu, tak zakořeněné dobře prospívající rostliny snesou lépe výkyvy než teď, když se snaží teprve rozjet.
Jinak drobné šneky v akváriu jsem zatím na prospívajících kytkách nikdy neviděla. Objeví se vždy jako ambulance a řeší mrtvolky, odumřelé listy, hnijící kořeny, povlaky... a možná v opravdu malé části výjimečně i nějaké řasy.
Zkus je otřít mokrým hadrem

Díky. Spíš si myslím, že to bude nakonec jen nedostatek světla...
Mám strach, že by mi levatky likvidovaly i ostatní kytky, a pak až by jim došly řasy už bych se jich jen tak nezbavil... Respektive, pokud bych nasadil nějakou šnekožravku tak mě zbaví i okružáků a piskořek,...
Mimochodem jakou roli podle Tebe mají šneci v akvariu, kromě likvidace řas... pomáhají jejich výkaly nějak zásadně jako hnojivo, nebo rostliny potřebují výhradně rybí trus?
PS: pár těch egerií jsem vytáhl z písku ven a nechal je plavat,... bohužel mi kromě jedné klesly ke dnu, kde je proud vždycky zanese někam do stínu pod listy jiných kytek... což jim moc nesvědčí a tam většinou padnou za oběť šnekům a hnilobě...
Tak jsem některé sice vytáhl a zatěžkal jim pouze kořínek, který pustily... a držím je aspoň trochu na světle...
Díky. Časem zkusím zlepšit ten stav výměnou osvětlení. protože ty zářivky jsem přece jen neměnil od doby, co mám kryt koupený (budou to pomalu 3 roky)... Někde jsem vyčetl, že by to taky mělo pomoci;)
Mohly by to být rozsivky nebo jiné řasy.
Co s tím? NIC. S takovou troškou se nedělá nic, protože i když Tě to tam štve, tak v součtu je to na 80% všechno v rychtyku. Do takové situace se nezasahuje, spíš se jenom vyčkává, a postupem času se tyhle problémy většinou vyřeší samy.


Díky.
Svažující se dno od zadu vpřed (estetika) se mi sice líbí, ale myslím, že to je i praktické, protože se nepořádek "kutálí"/sype dopředu, kde se to líp čistí. Ale v mém případě zatím spíš jen teorie, protože tam není tolik nepořádku aby to bylo vidět.
uvidíme co ty egerie...
Pořád vidím tu hnědou barvu na některých listech anubiase... a jinde zas není... Co to je a kdy to zmizí...? Případně co stím...
Mám 21-25, podle ročního období.
Zvyšování dna dozadu na 6-7 je podle mě čistě estetická záležitost - ve 2-3 cm mi roste všechno.
Když necháš egerii plavat (doslova), bude se jí právě dařit líp. Slepá hladina by jí neměla vadit.
u led budeš mít možnost regulace u zařivek ne.jinak světlo z toho bude skoro stejné,pokud nechceš investovat tak kup 2 nove zařivky jednu studenou bilou a jednu teplou žlutou.
nebo investuj do toho led.s obojim se da pracovat

Neekologické to sice je ale v zářivkách je neonový plyn který se vypaluje a i když tobě se to nezdá tak ty zářivky svítí každým dnem o trochu míň.
? Není to krapet neekologické, drahé atd... myslel jsem, že odcházej do roku samy... když neodešly, byl jsem rád a čekám na to, abych si omluvil nákup dražšího svícení v LED;)
Zářivky bys měl měnit po roce
Snad máš pravdu... mám teď zkušebně pár kousků ve středu přímo pod světlem...
Ty polské objímky u diversy mi nejdou vůbec povolit... navíc plánuji do budoucna LED,... nic na měření intenzity nemám,...
To je nějaké pravidlo... měnit zářivky před tím než přestanou svítit samy?
Dřív jsem měl tuším taky tuto teplotu... kolik bys dal ty?
Mám v plánu zkusit časem ramirezky, tak už jsem chtěl v těchto teplotách nádrž začít.
Dno mám vpředu cca 2-3cm a postupuje až k zadní stěně do výšky cca 6-7 cm.
Danila mi kdysi v minulosti radila držet se jedné zrnitosti, (když jsem měl ještě substrát pro pokojovky pode dnem)... viz zrušená nádrž.
Jinak se obávám, že to povede k těm kuličkám do dna a hnojivu EasyLife Profito... Alespoň na zkoušku, jak psala Xlienka, že je lepší pohnojit než nasadit rybky a riskovat je...
Ono se to hnojivo dá vysadit vždycky ne?... a vrátit se k původnímu bez hnojení...
Jinak nechat ty doušky plavat?... Nezačnou hnít nebo tak něco? kor při té slepé hladině, kde je plno kdovíčeho... nebo mi je taky může nasát filtr a tam by přisáté exly určitě...
Jj to také tři roky staré zářivky alobal jen rozptýlí to ubohé světlo ale nenahradí lumeny

Mě to dělá taky když ji nechám vzadu u stěny tak od spodu uhnije.dam ji do středu kde je více světla a tam je v pořádku.obavam se ze černé dno a pozadí ji nedělá dobře i když je bráná jako nenáročná tak světlo potřebuje.asi se tak snaží přestěhovat
Edit:zářivky vyměnit uvidíš ten rozdil ja to měl stejně vylozeny,pak jedna odešla úplně dal jsem nový a to s měl vidět ten rozdíl hned vystartovala řasa.a rostliny šli splašeně za ní.
Já bych řekl že tam máš na tu doušku víc teplo (vlastně zbytečně moc 27 na co?) a je docela ve stínu toho Anubiase
Neni 26-27 pro egerii moc? Dřív jsi ji taky měl v této tepotě? Jaký je pro tu teplotu důvod?
Díky za stručný vstup do diskuze. Akvarko se mi snad nepřehřívá... mám tam teploměr, který ukazuje teplotu nastavenou topítkem... mám tam něco okolo 26-27°C
Nevím jestli chyba není v zářivkách, budou něco ke 3 letům staré, na oko svítí dobře, dokonce bych řekl i více (díky alobalu v krytu)...
Šneci se mi množí, jen kytky rostou pomalu a douška ne a ne popadnout dech a tempo;)... A pak je tu ten hnědý prach/povrch na některých listech...
Taky jsem tak uvažoval, že to zahnívání může být i z důvodu, že mám nové kytky, které byly pěstovány emerzně... to se mi zdá např u sessiflory... Ale nevím...
Jirka mi k filtru nic neřekne, a Ty? Nebo někdo další?... zajímá mě všecko... směřování proudu, síla... rampa ano či ne... změnit za externí? Se vzduchováním či bez...
PS:Asi to nemá vliv, ale zmíním, že pod nejtěžšším kamenem a pískem mám ve spod čtverec z bílého dutinkového polykarbonátu, aby nebyl takový tlak v jednom bodě na sklo... Ale mělo by to být snad inertní jako plasty filtru atp...
Zkus, co se stane, když tu egerii prostě hodíš na hladinu a necháš vzplývat. Když neporoste, víš, že to je vodou.
Jak vysoké máš dno? Možná by se dalo odebrat a přidat hrubší substrát (z potoka?), o který se bude moci detrit zachytit.
Jako, mám podobný ubstrát v akváriu pro Otélii a zaházel jsem ho hrubším.
Moje znalosti o filtraci:
vignette3.wikia.nocookie.net/…

Nevím, co by mi řekla starostka South Parku, ale chápu to tak, že mi k tomu filtru neřekneš nic;)
Píšeš, že jemná zrnitost může usazování detritu komplikovat - ale není to na vyhazov dna přece ne?... Spousta lidí tu má jemnou zrnitost a roste jim to;)... Tak snad časem.
přikládám fotky mých egerií, vždycky to dopadne podobněm,... zasadím a namísto rozrostení se do výšky, řízek vyžene nad zemí kořínek, zavrtá se do dna, nad ním vyraší nový vrchol a pomaličku roste, až bych spíš řekl stagnuje... Achjo...
Dotazy jsou pro kohokoli, kdo bude cítit nutkání odpovědět a pokud možno to bude zkušenější akvarista než já;)...
Jirka se začal hodně zapojovat, což vyústilo v konverzaci téměř a pouze s ním.
Líbí se mi jeho přístup k akvaristice, protože je úsporný i z hlediska financí (netoužím sypat peníze do drahých a zbytečných vymožeností, když to jde přirozeně)...
Např. na webu rostlinna-akvaria bych měl tendenci sahat po přístroji "chihiros doktor" (který na základě nějaké chemickofyzikální reakce) uvolňuje pod vodou kyslík, čímž pomáhá odstraňovat řasy...
Nebo bych se uchyloval k vrtání děr do krytu. Případně bych chtěl kupovat nové osvětlení se stmívačem, atp... zkrátka bych v tom plaval.
štve mě, že ta douška celkem rychle po zasazení řízku pustí kořínek, pár cm nad ním vypučí nový stonek, který nepovyroste víc než pár cm, a pak to celé stagnuje, část od písku ke začátku kořínku na stonku postupně uhnije...
Nevím, jaký proud je v akva ideální, přijde mi, že tak jak to mám já, to hýbe momentálně velmi jemně rostlinami, ale silně drobnými částečkami, které různě kolují po celém akvariu a zabrzdí se až o nějakou spleť listů či kořínků...
Nerad bych o tu doušku přišel, i když se zatím statečně drží;)
Co se filtru týče uvažoval jsem zda shánět třeba rampu, která by proud směřovala jinými a více směry... nebo to je zbytečné špekulování, které nemá s mojí situací, co dělat.
Psala jsi zkusit hnojivo do sloupce... Nevím vůbec, co zkoušet... Napadlo mě pořídit deset odolných rybek, které snad pohnojí i přežijí. Z mnou plánované osádky jsem to viděl na razborky (espe - tuším) případně otíky (kvůli odstraňování) té hnědé řasy/prachu, na některých místech v akva;)
0 11.12.2017 15:20
Xlienka [276] - Amerika Mám pocit že otázky pořád formuluješ pouze na Jirku, tak ti ani nikdo jiný neodpovídá

Jinak mnohem jednodušeji zjistíš, zda máš málo živin, přidáním trochu hnojiva do vodního sloupce, pokud uvidíš že se kytky zmátoří, je to správná cesta, pokud ne a budeš to místo hnojiva zkoušet rybkami, tak dopadnou nejspíš špatně úplně zbytečně
Porovnávat růst v předchozím aqua je úplný nesmysl i kdyby si použil kompletně všechno vybavení stejně a stálo na stejném místě.
Kdyz přijde na to, co si myslím o filtru, mám pohled jako starostka z Městečka South Park, když je po ní žádáno něco odborného.
K tomu, co člověk měl dřív a co má teď mohu jen říci, že každé akvárium je tak specifické, že se klidně může vyskytnout něco, co akvarista předtím neviděl. Pokud ti kytky rostly po celé ploše dna, mohlo to například ovlivnit usazování detritu a aktuálně ho můžeš mít jiné.
Ano, jemná zrnitost substrátu může usazování komplikovat.
Víc mě nenapadá.
Edit: Egerii by málo živin nemuselo vadit. Poroste menší, ale měla by růst. Můj názor člověka, který ji dlouho nemá.
rybickar napsal: Případně myslíš, že by se hodil spíš externí filtr,... případně rozstřikovací rampa, která by dělala rovnoměrnější proud? (Nevím jestli na Fluval U2 něco takového vůbec lze)
Ptát se Jirky Šcobáka na to, co si myslí o filtru ať už takovém nebo makovém, je trochu zbytečné.

To není nic proti němu. On filtry nepoužívá
rybickar napsal: A co si myslíš o tom krytu a vlivu málého přístupu vzduchu k vodní hladině... Vrtat nějaké díry do krytu?
Do krytu bych nic nevrtal, pokud se ti nepřehřívá akvárko. Vzduch se ti tam vždy dostane.
Díky za reakci.
Filtr mám na opačné straně než kytky, kvůli tomu, že je nádrž umístěna tak, že na filtr jde potom z místnosti méně vidět;)...V předchozí zrušené nádrži (můžeš kouknout na prezentaci) byl filtr na opačné straně... A
kytky rostly po celé ploše dna.
Douška byla uprostřed nádrže vzadu. A dařilo se jí.
Detrit zatím vůbec nevidím, trochu se obávám, že ta jemná zrnitost písku zabraňuje detritu, aby se usazoval a mohl ke kořínkům...
Na obdenní výměny 15% vody nemám asi silnou vůli;)... Ten týdenní interval mi celkem vyhovoval. Uvažuji spíš o vysazení pár rybek, protože mi přijde, že jedna rybka a šneci "nedetrití" dostatečně... Rostliny by pak snad "poskočily", jak jsi psal.
Nechápu, jak to myslíš:
Asi je to moc živin i na egerii, takže se jí nedaří Přijde mi, že tam mám živin právě málo...
Jinak průtok filtru je teď o dost menší, tak doufám, že mi ten proud neháže detrit nerovnoměrně. Ten růst kytek je ale fakt nejpomalejší jaký jsem kdy ve svých nádržích viděl;)
A ta hnědá se ukázala i na některých místech filtru. Kdosi mi tu psal, že to je asi tato hnědá řasa:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Vidíš to stejně?
myslíš, že ta hnědá "cokolivtoje" ustoupí, bude sežrán šneky, rybkami...
Případně myslíš, že by se hodil spíš externí filtr,... případně rozstřikovací rampa, která by dělala rovnoměrnější proud? (Nevím jestli na Fluval U2 něco takového vůbec lze)
A co si myslíš o tom krytu a vlivu málého přístupu vzduchu k vodní hladině... Vrtat nějaké díry do krytu?
Ad tvé prezentace:
pokud si mám vybrat mezi svojí ženou a umístněním akvárií, volím ženu Respekt!
Pro mě jako badatele - ano.
Zajímá mě, co se děje při "fishless cycling" a jestli to není celé omyl. A tak podobně.
Nevím. Je to důležité vědět?

JirkaŠčobák napsal: Taky jsem vypozoroval, že když dám ryby do akvária bez ryb, rostliny poskočí.
No jo, ale co z toho je kadění, a co vydechování CO2? Co myslíš?

Taky jsem vypozoroval, že když dám ryby do akvária bez ryb, rostliny poskočí.
Pokud máš u okna teplotu alespoň 20°C, zkus kousek hodit na okno do velké sklenice ve vodě z akvária, nech ji tak pár týdnů a zjistíš, jestli je problém ve vodě. Ale:
Filtr podle mě může negativně ovlivnit rychlost růstu některých rostlin. Taky může způsobit nerovnoměrné ukládání detritu. Před chvílí (doslova - náhoda) se mnou jeden kluk konzultoval, že se mu šneci shromažďují u filtru. Dal fotku. Hromada okružáků na štěrku pod filtrem. Měl docela silný proud. Detrit je totiž nasáván do filtru, ale ne všechen do něj zapadne, spousta ho klesne na dno pod filtrem. On měl naštěstí okružáky, kteří se mu na tom rozmnožili a "ukázali" mu problém. Ty tolik okružáků nemáš. Filtr máš v prázdném rohu, kde nejsou žádné rostliny, které by naakumulovaný sajrajt pod filtrem dokázaly využít (vlastně stahuješ živiny od rostlin na opačnou stranu). Hnije to a proto hnědé povlaky. Asi je to moc živin i na egerii, takže se jí nedaří. Hnití ti signalizuje i slepá hladina.
Možná by bylo řešení filtr dočasně úplně vyhodit a dělat výměny 15% vody obden, ať se to pomalu vzpamatuje. Můj názor.
Já vím, že vzít má akvária, vhodněji je umístnit, trochu opucovat, dát jim měsíc a následně dočasně lépe nasvítit, by udělalo mnoho. Co se pucování týče, to občas udělám. Co se umístnění akvárií týče, pokud si mám vybrat mezi svojí ženou a umístněním akvárií, volím ženu. A co se světla týče, je mi stále proti srsti, ukazovat akvária jinak, než normálně jsou. Proto například fotím zásadně bez blesku. Ale máš pravdu, že by to vypálilo líp.
K fotce, co jsi dal: Takto super nic mého nevypadá :(.
Edit: Se svolením toho kluka přikládám fotku jeho šneků pod filtrem.
Chce to filtr s větším molitanem, v tomto případě ani vyždímaný filtr ze zaběhlého akvária neměl dostatečný efekt.
těch umělek sem si fakt nevšimnul.

.druhy den z fotky zmizel filtr proč? filtr se čistí az kdyz klesne jeho prutok.dej ho tak aby se ti jemně čeřila hladina.jak podotkl ctibum pokus se rybi vratit ,bude to pro tebe i je příjemnější,pokud to nepujde tak měnit denně polovinu vody /min 10dní pak ob den tyden.pote ob 2dni tyden atd az do dosažení tydeni vyměny.pozorovat osazenstvo při změně chovaní okamžite vyměna vody.krmit jen 1 za 3dni a malo! filtr je mali bez bakterijí žadne rostlinky (spotřebitele odpadu)ryb mnoho.rozhodně dokup ty rostlinky.
hodně by ti o vodě řekli i testy vody na NO2 ,NO3
Máš příliš málo rostlin a ty ryby by chtěly větší akvárko.
V prezentaci nemáš uvedeno, jak často tu vodu měníš. U nově založeného akvárka to chce měnit tak 1/4 - 1/3 vody každý druhý den.
Pochvala za založenou prezentaci...
Ty ryby bych šel hned vrátit. Jsou tam brzy a do takhle malé nádrže stejně nepatří. Co tam patří za ryby bych teď neřešil. Ať ti vrátí peníze za blbou radu, nebo je vyměň za rychlerostoucí stonkové rostliny, které tam naopak nemáš žádné. Umělý "kytky" si dej na poličku

Tady
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku a tady
rybicky.net/inzeraty/prebytky/rostliny seženeš další rostliny za hubičku...
Co to je "žíňka" ve filtru?
Dál viz Driv3rovy rady.
A nevěš hlavu, začátek špatně, ale ono to půjde

EDIT
Ještě zkus dát trochu dna do octa, jestli nešumí.
0 06.12.2017 07:22 Šotek – Nechala jsem si špatně poradit
Zdravím, prosím Vás o radu. Před týdnem jsem si pořídila akvárium a jako laik jsem si nechala poradit od slečny z akvaristiky
Koupila jsem si STARTUP akrárium plus štěr a rostlinky a po týdnu jsem dala na radu "odbornice" a nakoupila 15 rybek (tetry) do akvária. Druhý den ráno už mi jedna umřela

a když sem přišla z práce tak další dvě. Další den ráno žádný úbytek nebyl, ale i tak mám strach, že dlouho nevydrží. Prosím o radu můžu to nějak zachránit?
Prosím ještě o radu ohledně filtru. Je lepší když probublává nebo když nechám vířit jen proud vody?
Mockrát všem děkuji za ochotu a za rady.

Díky za názor.
S těma rybkama počkat asi dokážu. Spíš mě štvou ty
nahnědlé listy anubiasů a
špatně rostoucí douška.
Dřív mi tahle kytka pod stejným světlem (dokonce bez alobalového "vytapetování" krytu) rostla lépe. A to všude. Vlastně to je řízek z předešlých akvarií všech zrušených nádrží, co mám v prezentaci. Pustí mi kořínky, trochu povyroste, ale pak se to jakoby zpomalí/zastaví a někde to začne i uhnívat... Možná jsem ji měl moc ve stínu (levá část nádrže, v předním rohu pod sessiflorama). Zkusil jsem dát teď experimentálně nejdelší odhnilý kus do středu nádrže přímo pod světlo, tak uvidím, co se bude dít...
Řasy, které se také občas objeví, pozoruji na předním skle. Jakoby jemné zelenkavé vlásčité povlaky, jemně se chvějící s prouděním vody. Jdou lehce setřít magnetickou stěrkou...
Zkusil jsem přepnout svůj Fluval U2 na nejmírnější proud (tuším režim "B" - pro majitele fluvalu), bez vzduchování. Abych viděl jestli třeba kytky neporostou lépe. Ale nevím, zda proudění nějak ovlivňuje rychlost růstu...
Při tomhle módu filtrace, mám ale slepou hladinu "jak vystřiženou z učebnice"! Podotýkám, že mám setový kryt diversa, který omezuje kontakt vzduchu s hladinou vody, pokud to nějak souvisí se slepou hladinou. myslím, že ano. Nový kryt a osvětlení v nejbližší době neplánuji. Ale mám zato, že jsem někde narazil na vrtání děr do krytů, kvůli... a to je otázka... Kvůli větrání (chlazení hladiny) nebo právě pro odstranění slepé hladiny? Už nevím...
Nevím, zda uvažuju správně ale myslím si, že mi kytky rostou tak pomalu, protože jim schází trus (živiny) od rybek... Opravdu čekat bez rybek. Nemyslím, že bych měl pořídit celou plánovanou sestavu, ale jen pár na to "podělávání" dna...
Se současným tempem růstu rostlin to vidím na pořízení rybek nejdřív za půl roku

Čekat umím, ale zdá se mi to moc;) Počítal jsem tak s měsícem až dvěma;)
PS: Myslím, že Tvé nádrže by stačilo vhodně nasvítit (klidně jen pro účely foto) a trošku jinak vyfotit a vypadaly by třeba takto:
www.instagram.com/… Když jsem na tu fotku narazil, hned jsem si vzpomněl na Tvé zarostlé nádrže s kytkami opouštějícími akvarium. Tak jsem tu musel dát odkaz.
Kutilství bylo na vysoké úrovni, ale akvaristika bya mnohem více rozšířená a lidi měli větší cit pro přírodu. Dneska seženeš skoro všechno, na co si vzpomeneš, ale akvaristů ubylo a i ten cit pro přírodu u spousty lidí není. Myslí si, že vodičkami a prášky vyřeší všechno.
To jsem rád , že tyto časy jsou již za námi . Ačkoli kutilstvi kolem akvaristiky bylo na vysoké úrovni.

V předlukoprenové době byla litá akvária jednou z mála možností, jak mít vytíračky. Druhou byly uřezané čtyřlitrovky od okurek. Byl jsem u jednoho chovatele, který měl těch lahví asi dvacítku a celkem úspěšně vytíral třeba pravé neonky.
Pamatuji lítá akvária. Litráže nic moc . Také při výběru akvária bylo štěstí najít nějaké bez vady ( vzduchové bublinky ve skle ) a pohled do litého akvária byl žalostný ( deformace ) já raději používal akvária v profilovém ( ocelovem ) rámu.

Za pradávných dob které pamatuji se nouzové osvětlení napájelo z akumulátoroven. Baterie nebyly plastové ale skleněné. Byly to vlastně elementky neboli akvária lité ne lepené.

Nemusíš mít buňky na chemii. Pokud máš jakž takž dobrou vodu a trochu cit pro přírodu, nemusíš mít znalosti z chemie. Snad nejlíp mi šly kytky v mém prvním akvárku. Byla to akumulátorka, starší než já. Dařilo se tam všemu. Rybám, rostlinám i šnekům. To jsem byl asi ve třetí třídě.
Takových je nás asi víc. Když jsem se o to snažil všechno jsem skonil. Nakoupil jsem testy pmdd a kdo ví co ještě a kytky šly do kytek. Dostal jsem radu měn vodu a hrej si se světlem a od té doby nevím co je řasa, ne že bych předtím vodu neměnil, ale ne tak často, zvláště u nové nádrže. Ale myslím si že člověk musí mít aspoň trochu buňky na chemii jinak to nemá smysl se učit tolik všeho se vším souvisí. Aspoň tohle je můj případ..
JirkaŠčobák napsal: Můj akvaristický vzor (asi 15 let) je Ivan Vyslužil, který taky nezná složení vody, ale má to ve svých pěstírnách tak ošahané, že se s ním absolutně nemohu měřit.
P.S. Maq: Až vydělám nějaké peníze, koupím si něco na měření alespoň základních hodnot a budu tě informovat.
Můj vzor je taky. Mám s ním stejné akorát to, že taky neznám parametry vody, v které akvaristím.
Můj akvaristický vzor (asi 15 let) je Ivan Vyslužil, který taky nezná složení vody, ale má to ve svých pěstírnách tak ošahané, že se s ním absolutně nemohu měřit.
P.S. Maq: Až vydělám nějaké peníze, koupím si něco na měření alespoň základních hodnot a budu tě informovat.
rybickar napsal: Jsem trošku nervozní z toho, že neznám přesné PH, a tak často diskutované ostatní hodnoty
Xlienka napsala: Testy jsou zbytečné. Když budeš dostatečně pozorovat, uvidíš víc než ti řeknou testy a ve většině případů ještě i dřív.
Žádná z odpovědí není univerzální. Ze všeho nejvíc to záleží na letoře akvaristy. Určitě je dost úspěšných akvaristů, kteří na měření a testy kašlou a mají to takříkajíc v oku.
Pokud ale má člověk k akvaristice systematický/badatelský vztah, znalost parametrů vody je podle mě nutná.
Jenže je tady Jirka Ščobák, který je náramný badatel, a přitom o své vodě "nic neví". Pro mě je to připomenutí, že ne všechno je o měřitelných parametrech. Na druhou stranu velmi lituji, že Jirka neměří; jeho postupy jsou velmi zajímavé, jenže ztrácejí hodně na výpovědní hodnotě, protože je Jirka nemůže zdokumentovat jinak než (výbornými) fotografiemi. Možná bychom se náramně divili, kdybychom věděli, při jakém pH a mineralizaci mu rostliny, ryby a další havěť prospívají!
Je zde někdo, kdo zná můj příběh se znovuzrozením?

Velká zima, dlouhá cesta, domov bez filtru?

Možná to vyzní divně, jelikož je to čerstváček, zkusila bych na podporu kytek mírně přihnojit nějakým univerzálním hnojivem do sloupce, případně možná i častějšími výměnami vody. Může to pomoct na rozjetí rostlin a neriskuješ tím životy ryb. Dokud se to pořádně nerozjede, rybky raději nedávej.
Filtr bych nechala ten co je, pokud se k tomu postavíš zodpovědně určitě bude stačit a pomůže míchat vodu, hlavně pokud ještě nemáš rybky.
Testy jsou zbytečné. Když budeš dostatečně pozorovat, uvidíš víc než ti řeknou testy a ve většině případů ještě i dřív.
Osvětlení co máš je v pořádku pro většinu méně náročných kytek, při citlivých cichlidkách bych experimenty se silným osvětlením a CO2 nechala na později, když budeš chtít. Je to hodně peněz a k hezkému vzhledu dospěješ jednodušeji bez nich.
Teď bych volila pouze čas a případně zkusit prohodit rostlinky za jiné, kterým by se dařilo lépe, pokud se to v nejbližší době nerozjede v téhle sestavě.
Ono to ale v 85% případů platí.
Já jsem to pochopil, ale přijde mi, že stále bereš v potaz svá akvária bez filtrace. Osobně si myslím, že dávat do souvislosti zarostlost akvária a počet ryb je trochu zavádějící (netvrdím, že tam žádná spojitost není), vždyť nemalá část v akváriích chovaných druhů ryb ani s rostlinami chovat nejde, nebo je to přinejmenším nevhodné.
Jinak. Viděl jsem akvária lidí, kteří nechali volné plochy dna a následně nakoupili ryby, jako kdyby bylo akvárium celé zarostlé. Napsal jsem to v kontextu, aby si při nákupu ryb představoval menší nádrž. O toto mi jde.
rybickar napsal: Jsem trošku nervozní z toho, že neznám přesné PH, a tak často diskutované ostatní hodnoty, které má uvedeny třeba "Maq".
Maq dělá poměrně sofistikované experimenty.
Já třeba naopak neznám prakticky žádné parametry vody v mém akvárku. Jen spoléhám na údaj o tvrdosti vody od VaK. Nic jiného neznám. Hnojím trochu méně než doporučuje výrobce.
Sleduju, jak se daří krevetkám (teď i rybičkám). A sleduju, jestli (a jak) rostou řasy a jaké druhy řas. To je všechno

Já si myslím, že jsou mnohem rizikovější faktory ke vztahu k řasám, než je volné dno. Mám příklad na jednom mém low-tech akváriu, se slabším světlem, nenáročnými rostlinami svého času bylo komplet zarostlé dno. Dokud byly v akváriu krevetky a čichavci, které jsem krmil vločkami, bylo akvárium zcela bez řas. Nasadil jsem trpasličí čtverzubce, které krmím patentkami (a kteří po čase vyčistili akvárium od krevetek) a rostliny jsou zarostlé řasami.
Nejde o filtr, ale o řasy. Hodně rostlin omezuje řasy. Čím méně rostlin máš, tím riskantnější to je. Navíc, když nabídneš řasám takovou plochu.
Nevím s tím svícením. Tvé rostliny nejsou rostliny "dlouhého dne". Mám akvárium s Otélií, kde svítím 14h, ale jinde dávám pauzu. Nejsem ale na svícení expert, u každého akva to vypálí jinak.
Nejprve bych to pokryl téma kytkama, než dal další ryby. Dobré vědět, jestli rostou.
No a? Já taky neznám své pH.
Odkalovač nepoužívám, ve dnu se nerýpu. Jen měním vodu (závisí na výšce dna - já ho mám tak tenké, že mi v něm něco hnije minimálně).
V poho, neberu to osobně. Stačí, že obdivuješ jejich životaschopnost

.
JirkaŠčobák napsal:Kladu si otázku, jestli by akvárium dlouhodobě zvládlo takovéto volné dno
Proč by akvárium nemělo dlouhodobě zvládat volné dno? Pokud je přítomen filtr, nedostatek rostlin dle mého pozorování vůbec ničemu nevadí

Díky za vyjádření. Popravdě bych rád nechal jen malý písečný ostrůvek před kořenem a pod ním a vše ostatní postupně pokryl kytkama... Kromě okolí filtru teda...
Jinak podle aktuálního stavu by podle mě ta "hypotetická nádrž" měla něco mezi 40-50 litry.
Když už mám nádrž v provozu téměř měsíc, roste to pomalu, řasy nejsou a v akvárku mi zatím plave jen jedna neonka černá,... není náhodou čas na nějaké rybky?... Jakožto původce živin (hnojení trusem)...
Jsem trošku nervozní z toho, že neznám přesné PH, a tak často diskutované ostatní hodnoty, které má uvedeny třeba "Maq".
Momentálně svítím tím, co je v krytu 12 hod denně,... zvednout to na více hodin?
PS: jaký odkalovač byste mi na nádrž doporučili, před cca 2 lety jsem koupil Tetra GC40 (
www.youtube.com/…) na předchozí hrubozrnější písek ok,... ale sítko, které chrání asi živočichy před nasátím, brání odsátí starých listů...
PS: Jirko, doufám, že si nebereš osobně, že se mi na pohled nelíbí Tvá akvária,... jen to prostě není můj styl, což zase ty máš asi podobně s jinými akvárii (třeba s tím mým;)...

Dost často vidím, že v takovýchto akváriích roste nejrychleji a nejdříve hygrophila.
Růst některých rostlin může ovlivňovat výška vodního sloupce.
Plánuješ osázet zbylou plochu dna? Kladu si otázku, jestli by akvárium dlouhodobě zvládlo takovéto volné dno a napadá mě, že možná, pokud by se k němu člověk stavěl jako k menší nádrži. Přesněji - představím si, jak by byla velká nádrž, kdyby byla plná rostlin, co tam jsou. Následně dám jen tolik živočichů a ne více, kteří by měli jít do této hypotetické malé nádrže. Teoreticky by pak mohlo akvárium prosperovat bez toho, aby začaly bujet řasy a projevil se nedostatek rostlin. Hypotéza. Hm?
Pokud nechceš extra náročné rostliny, tak CO2 nepotřebuješ. Bez CO2 je akorát lepší mít menší intenzitu osvětlení. Mám akvárko bez CO2 a roste mě v něm slušně i Ammania sp. bonsai. Je fakt, že hnojím. Chce si to najít tu svoji rovnováhu pro konkrétní akvárko. Já se při hledání rovnováhy řídím tím, jak rostou řasy. Žádné testy vody nepoužívám.
Pokud máš tak měkkou vodu, jak uvádíš v prezentaci, pak reverzní osmózu k ničemu nepotřebuješ. Tu používají lidi, kterým doma teče tvrdá voda a mají ryby, které potřebují měkkou vodu.



Těší mě, že jsi se zapojil. Nedávno jsem prolétl Tvůj článek na low tech akva. Stručně k diskuzi, která se semlela výše:... No dobře stručně to nejde

Jen shrnu svá východiska.
Kdysi jsem měl "low-tech" akvaria, ve smyslu, žádný filtr, jeden, max. 2 druhy rostlin. Osvětlení vláknovou žárovkou. Uvnitř paví očka, ancistrus, neonky, piskořky. Občas se tam oběvila sladkovodní kreveta, sekavec, platy... Problém byl, že jsem nedbal na týdenní výměny vody, a že jsem měl zcela jistě přerybněno... Nicméně třeba takový ancistrus přežil 3 roky, živorodky se pravidelně množily... (Akvárka neměly více než 12 litrů...
Od doby, co jsem se zakoukal do "cichlidek Ramirezových", jsem toužil po zařízení nádrže, kde by žily, třely se a odchoval se potěr... Proto jakmile jsem zakotvil a získal větší prostor nádrž o cca 100 litrech na sebe nenechala dlouho čekat...
Zmaten spoustou pořadů o akvaristice a každým 2. akvaristou s CO2 a hnojením, jsem se akvaristiky zalekl jako vědy, na kterou je třeba mít pomalu školení ;)...
Jirko Š., Tvé akvaristické úspěchy a životaschopnost nádrží obdivuji. jejich estetický vzhled nikoliv. "Sorry jako" ;/... Nic ve zlém, prostě mám radši něco mezi larixem, Anthraxem, Horácem,... černá tapeta, dostatečné světlo, a dobře nafocené nádrže, kde je vidět, co tam je.
Akvárko vnímám jako živý obraz, o kterém mám v hlavě jistou představu, kterou se snažím přenést pod hladinu. A jsem ochoten pro to udělat cokoliv, třeba se i naučit používat CO2, reverzní osmózu a "jánevímco" ještě;) Samozřejmě taky koukám na každou korunu, takže, co jde levněji beru;)
V plánu mám osádku, kterou jsme tak nějak sestavili s romanem v jiném vlákně (čichavci medoví, razborky Esp./, cichlidky ramirez(nebo kakadu), případně "otíci". Cokoliv to bude vyžadovat, chci se o to pokusit.
Aktuální foto přiložím, ale má prezentace víceméně aktuální foto obsahuje...
"
Byl bych všem zkušeným akvaristům vděčný za vyjádření se ke všem bodům. " Ano i k tomu testování vody... (viz výše)...
Pozn. všiml jsem si lehkého ústupu hnědé řasy,... žeby se do toho šneci a filtrace už opřely?... To bych byl moc rád.
Asi týden před osázením nádrže jsem měl nové kytky asi ve 20litrovém akva, kam jsem svítil lampičkou 25W edisonkou... rostly jako o život, i nad hladinu! Nutno podotknout, že uvnitř akva bylo dno se zbytky substrátu pro pokojovky ze zrušené nádrže Akva_128revital.
Nevím, už kdo to říkal, že mám být rád, že mi roste aspoň něco;)... To ano, ale řekl bych, že taková douška nebo sessiflora by měly jakožto "plevel" růst jako o život... A zatím první kytka která tečovala hladinu je hygroph. corymbosa... Ve všech předchozích nádržích to byla právě douška, která rostla a rostla;)...
Ad filtrace,... pokud by náhodou bylo nutné dodávat nový filtr, zvažoval bych možná i externí... přece jen nechci už tak malému prostoru ubírat vnitřním filtrem, natožpak více filtry;)...
Díky za čas každého z vás!;)

rybickar napsal: Hnědá řasa, málo živin, pomalý růst kytek, výměny vody, testy vody?
Zdravím vespolek. Prezentaci moc neaktualizuji, ale akvárium se vyvíjí.
Trošku vás uvedu do obrazu:
Světlo 2x18w: možná počítám blbě, ale vychází mi to nějakých 0,375 Wattů na 1 litr vody (při počítání s 96 litry; 0,4 při 90 litrech).
Pozn. rád bych znal ideální množství světla na moji litráž, a pokud možno spíš v lumenech na litr. Ty watty mi přijdou zavádějící.
Žádné hnojení ani živiny nedodávám. V akva je pouze křemičitý písek, křemeny a zkamenělé dřevo, zbytky odumřelých listů rostlin, výkaly šneků, a to co zbyde po vyprázdnění jedné neonky černé, která přežila předchozí zrušenou nádrž).
Nejvíce pozoruji růst na "tripartitě", kryptokoryně, anubiasech, polyspermě. Nejméně naopak na sessifloře, doušce, ludwigii. Hygr. corymbosa a polysperma vypouštějí postraní kořeny na stoncích. Nejvíce mě překvapuje pomalý růst doušky, která mi v předchozí nádrži rostla jako o život (žeby ten podložní substrát měl něco do sebe? - měl jsem tam subs. pro pokojovky)
hnědá řasa na listech anubiasu se objevil "hnědý prach" (viz foto), který lze trošku sedřít prsty. Našel jsem ho trošku i na hygr. corymbose. Asi řasa? Zmizí to časem? Je to jen jev nové nádrže? Mnoho světla? Jinde řasu nepozoruji.
" Výměna vody " nějak mi uniklo, že je jiný režim výměn vody nutný zpočátku a jiný později. počítal jsem s týdenním... takže asi špatně, že?... Jak postupovat teď. Nádrž bude mít za chvíli již měsíc provozu. Zůstat u týdenní výměny?
Jaké testy vody? U mé prezentace jsem vyplnil, co jsem našel veřejně dostupné na webu vodárny. Nevím kam, zda a případně jak často investovat nějaké peníze do testování akvarijní vody? Mám na mysli, co je opravdu nezbytné měřit, a zda třeba psát na vodárnu o konkrétní parametry. Nechci si hrát na profíka, aby mi kvůli 90 litrové nádrži dělala vodárna rozbor,... ale třeba to vy akvaristé "z povolání";) nepovažujete za něco divného. Nevím;(
V minulosti jsem jednorázově kupoval kapkové testy na PH, dKH, NO2, NO3. Stojí to strašné prachy a zdálo se mi to zbytečné, skoro vždy byly hodnoty v normě...
Filtruji i se vzduchováním. Silný proud. Filtr zatím nepropírán. Měl bych? Obě náplně (mám tam 2 kazety) najednou?
PS: odkalování jsem zkoušel, ale bordel nepozoruji. Voda se jeví krásně čistá. Žádné zákaly.
Díky za reakce;)
Zpět k tématu.
rybickar: Prosím, dej fotku celého akvária.
Taky máš pravdu, že v akváriu bez filtrace je člověk omezený, co může v akváriu všechno mít. Nedá se vložit úplně všechno. Na druhou stranu mi roste asi 70 druhů rostlin, žije 19 druhů živočichů (bez šneků) a ještě je spousta druhů, které bych chtěl, ale nevejdou se mi.

Počátky akvaristiky byli bez techniky, dokonce byl luxus když měl někdo osvětlení a fungovalo to,dnes je ale akvaristika brána více jako designová záležitost s co nejmenším nároky na údržbu jenomže základy pro správné fungování akvária platí pořád stejné ať už s technikou nebo bez, technika musí být pořád brána jen jako pomocník a ne to co udělá vše za nás. Kde jsou ty časy kdy jsem sháněl materiál na výrobu osvětlení a šetřil na kompresorek od reny

Kubaa napsal: Možná jsem extremista já, ale můj názor je, že člověk nejevící hlubší zájem by se měl věnovat raději něčemu jinému. Něčemu, kde svým nezájmem nebude ubližovat živým zvířatům.
Problém je v tom, že pokud budu mít hluboké znalosti třeba z umění, budu celou řadou lidí uznáván jako osobnost. Pokud budu mít stejné, ne-li hlubší znalosti z některé z věd, zabývajících se přírodou, lidé na mě budou pohlížet jako na podivína, případně rozmařilce, který by měl jít dělat něco pořádného. A stejné je to i s přístupem k vandalismu. Pokud bych zničil třeba Michelangelova Davida, celý svět mě odsoudí. Pokud zničím jedinou lokalitu vzácného druhu zvířat, hmyzu či kytek, nic se neděje, protože takových tam všude je neurekom. Jenže toho Davida vytvořil člověk, zatímco na vytvoření přírody nemá člověk žádnou zásluhu a na rozdíl od toho Davida nás poškozování přírody může jako zahubit.
Yirka: Nemyslím, že by se z tématu o zakládání akvária měly některé styly vyčleňovat. Je to možné, patří to sem.
Larix: Co se teploty týče - máš pravdu. Kdybych musel topit, musel bych používat filtr.
Edit:
Maq: Mladí lidé, které znám, nebudou mít problém s přírodou ani dnes. Ona je ta příroda spoustě lidem na Slovensku přece jen trochu blíž.
Jinak, ano, mám vztah k přírodě přesně takový, jako ty. Je to umocněno i tím, že oba rodiče byli horolezci, mám to v genech. Táta byl prý vyloženě lesní člověk (znal jsem ho minimálně), máma mě tahala na turistiku, učila pádlovat, učila plavat (chvíli plavala i závodně). Naučila plavat všechny moje dcery. Když jsem byl v pubertě, udělala si tajně kapitánský průkaz na sladké i slané vody. Aktivní přístup.
Edit2:
Kubaa: On by člověk bez zájmu neměl provozovat akvaristiku vůbec. Na druhou stranu kdo nikdy nic nezanedbal, ať hodí kamenem.
Jirko, souhlasím, ale myslím že zrovna Ty bys mohl rozumět následujícímu:
Před pár lety jsem se ocitl ve společnosti lidí vesměs o generaci mladších a mluvili jsme o přírodě, vztahu k ní, její ochraně apod. Já i oni jsme zažili ohromné překvapení, když jsem zcela mimochodem zmínil, že jako školáček jsem chodil sám, tedy bez doprovodu dospělé osoby do lesa zcela běžně, vlastně jsem býval celé prázdniny v lese. Mně to přišlo jako samozřejmost, oni byli zděšení. A moji rodičové slízli v nepřítomnosti ostré odsouzení, navíc když vyšlo najevo, že mě pouštěli do přírody dokonce bez repelentů!
Tohle mi řeklo hodně o tom, jakým směrem doba pokročila. O přírodě a její ochraně se dnes hrozně nakecá, ale lidé ji vnímají jako cizí, do jisté míry nepřátelský živel, ke kterému je třeba přistupovat obezřetně a s náležitým zajištěním. Zatímco já jsem se v ní "rozvaloval" zcela uvolněně, jako doma.
Tenhle přístup k přírodě, ten pocit, že je potřeba nějak regulovat její normální projevy, ten se projevuje i na přístupu mladších lidí k jevu "akvárium".
Možná jsem extremista já, ale můj názor je, že člověk nejevící hlubší zájem by se měl věnovat raději něčemu jinému. Něčemu, kde svým nezájmem nebude ubližovat živým zvířatům.
S tím se dá samozřejmě bezezbytku souhlasit.
Přesto však dodám, že by většina těch názorů o problémech s čerstvě založeným akváriem spojených s absencí filtrace patřila do tématu Low tech akvária.
Určitě ne zde, kde se převážnou většinou řeší problémy s akvárii začátečníků.
Ja si tiež myslím, že udržať vo forme akvárko bez filtrácie je náročnejšie. Okrem toho aj dosť obmedzujúce. Ale na druhej strane je dobre, že je tu Jirka ako propagátor tohoto spôsobu akvaristiky, poukazuje na fakt, že sa to dá aj takto a (nielen) začínajúci akvarista sa môže vydať rôznymi cestami.
Mne pri tomto spôsobe nechýba ani tak filtrácia samotná (dno a povrchy v akváriu zabezpečia väčšinu dôležitých procesov aj bez filtra) ale skôr ten pohyb vody, ktorý vyrovnáva teplotné rozdiely v nádrži a zabezpečuje rovnomernú koncentráciu živín a plynov v celom akvárku (dôležité pre rastliny, živočíchy aj mikroorganizmy). Čiže bez filtrácie má akvárium výrazne menšiu pufračnú schopnosť a menšiu zotrvačnosť. Osobne teda tento spôsob pokladám za vhodný pre ľudí, ktorí majú záujem hlbšie pochopiť ekológiu akvária alebo ušetriť na technike, no menej vhodný pre tých, ktorý majú záujem chovať/pestovať určitý druh živočíchov/rastlín a vytvoriť preň čo najlepšie podmienky, t.j. do akvárií bez filtrácie je potrebné vyberať iba druhy, ktorým takéto prostredie vyhovuje, prípadne ho dobre tolerujú (to je to obmedzujúce).
Problém současné akvaristiky je, že je v obchodech lidem vtiskována víra na zázračné vodičky, urychlující záběh, díky, kterým si mohou hned koupit vše.
Problém současné akvaristiky je fakt, že obchody vydělávají na všem okolo rostlin a ryb, ale méně na samotných rostlinách a rybách, tak se snaží prodávat to vše okolo (nedá se jim to mít za zlé).
Problém současné akvaristiky je, že nejvíc obrázků, které laik vidí, jsou designová akva a on si pak myslí, že to dá taky (včetně koberečku, který chce každý třetí). Nic ve zlém, některým se to povede a jiní dosáhnout alespoň pěkné akvárium, ale spousta začátečníků má díky této víře problémy, které by neměla, kdyby postupovala jednodušeji.
Biznis využívá toho, že lidé chtějí hezké věci a nevědí nic o tom, jak těžké může být jich dosáhnout. Na druhou stranu je to solidní propagace akvaristiky.
On zdůraznil to "nejevícího hlubší zájem". S čímž musím absolutně souhlasit.
Lidé, kteří jdou do ultra low-tech bez filtrace, zájem mít musí. Nesmí se bát. Musí nádrž reálně zaplnit rostlinami. Musí umět čekat. Musí vědět, že nesmí přerybit ani náhodou. Atd.

.
Troufám si tvrdit, že většina lidí je příliš pohodlných a chce mít vše hned a bez problémů a proto používá berličky ve formě různých technických pomůcek (v podstatě jim ani nejde o plné pochopení fungování akvária), které nebyly v dřevních dobách akvaristiky k dispozici. To že to v minulosti akvaristům fungovalo i bez techniky bylo tím, že akvaristiku provozovali lidé znalí a s hlubším zájmem, jak už jsem psal níže.
V tom bych nesouhlasil. Řekl bych, že jeho metody jsou pro začátečníka velmi vhodné. Tak jako je pro pilota Airbusu vhodné začít na ultralightu (což dřív bylo běžné, dnes už bohužel také ne). Protože kdyby si každý začátečník prošel takovými akvárii, tak by pochopil, co se v tom akváriu děje. Takhle to často nepochopí a i nejdražší technika je pak mnohdy k ničemu.
Bývaly doby, kdy filtr s motorem byl nedostupný zápaďácký luxus a i blbý vzduchovací motorek stál tolik peněz, že ne každý si ho mohl dovolit (teď jsem listoval átéčkem z osmdesátých let, je tam článek o českém vzduchovacím motorku za 500 kčs - to je dnešních 5-10 tisíc). A přesto se akvaristika normálně provozovala a nebyly s tím žádné zásadní problémy.
Jirka je extremista, on nemá žádnou techniku
úmyslně a funguje mu to, není žádný začátečník, nicméně jeho metody jsou
pro začátečníka nejevícího hlubší zájem o děje v akváriu absolutně nevhodné

No tak na to bych si dal spíš pozor. Pokud není filtrace,hůře se udrží rovnováha,pokud vůbec nějaká vznikne. Stačí si uvědomit co žije ve stojatých vodách. Já beru filtr jako provzdušnovač, rozvaděč živin a pomocníka k udržení rovnováhy mezi faunou a florou. Nakonec i obyčejná údržba pak může nadělat paseku. Neříkám že to nejde,ale věřím tomu že i bez filtru může nádrž prosperovat, ale osobně bych se do toho nepouštěl, jelikož bych měl obavy, že z toho udělám bažinu.

rybickar napsal: Podívej se na můj profil, tam je foto. Zbavovat se filtru mi nepřijde rozumné. Každé akva ho potřebuje? Ne?
Má akvária jsou všechna bez filtru:
rybicky.net/profil/39356 Není třeba, když je hodně rostlin a nepřerybeno.
To jsem rád, že jsem nevyhodil 900,- Kč zbytečně (za ten Fluval), ale kdybych věděl, že to zvládne Atman s bioakvacitem tak bych asi ušetřil;)
Jinak čistě teoreticky, hodil by se k mému akva i nějaký externí filtr?... A kolik místa kolem akva je třeba na trubky/hadice... já jen jestli by se mi to vůbec vlezlo (mezi stěnou a sklem akvarka mám max 4-5cm.
Podstatný je objem, ne jednotlivé rozměry, které jsou u různých molitanů potřebného objemu různé.
jsem rád, že se dobře bavíte

vůbec jsem nevěděl, že rozměry něčeho, co jde vyjádřit 10x10x20cm vyjádříte litry a pak si to převádíte

proti gustu... když to jde složitěji... V e-shopech jsem se s litry u bioakvacitů nesetkal.
PS: od základky uplynulo mnoho času, a co se dneska učí mi za chvilku snad řeknou mé děti;)
K tomu světlu drobnou poznámku..občasný otření prachu na zářivce taky hodně změní. Ale to jen na okraj.
Dle mého názoru je jakýkoliv přepočet wattů na litr úplně k ničemu. Stejně tak bude k ničemu i lumen a lux vs litry. Záleží na více faktorech aby bylo světla tak akorát. Je třeba zohlednit výšku akvária, sílu a rozmístění světla, počet rostlin, hnojiva a CO2, množství ryb, záběh nádrže ...
U mě jelikož do některých akvárek přidávám různé množství a typ hnojiv, mám různé živočišné osazenstvo, tak například intenzitu osvětlení jsem vyzkoumal podle toho v které nádrži mi nejlépe jdou rostliny. Ono osvětlení jsem změřil mobilem (mobil dal na stůl a nad něj dal ve stejné výšce jako v nádrži světlo) a podle toho uzpůsobil ostatní nádrže. Po nějaké době jsem se zbavil jak hnědé tak i zelené řasy.
Bohužel ale mám ve většině akvárií "prasata", takže řeším ruduchu. Není ale složité se ani tohoto problému zbavit, jenom nevím co s těma rybkama dělat, když je nikdo nechce
Ačkoliv to asi nepomůže, v nádrži kde mi vše funguje mám intenzitu cca 1100 luxů (nenáročné rostliny, ale je schopné to utáhnout i althernanteru). Nádrž je poměrně dost osázená, při výměně drobně zahnojím a pouštím tam burčák. Řasa byla jen ze začátku zelená a teď už bez řas (stáří nádrže je asi půl roku).
Je to jen doporučení, Fluval to zvládne také. Jde jen o to, že ta kostka bioakvacitu není ničím oplastovaná a má tedy velkou vnější plochu, což mimo jiné přivítají i rybky nebo krevetky. Pokud bys měnil, je vhodné nechat běžet souběžně oba dva filtry po dobu 1 měsíce (čeká se na namnožení nitrifikačních bakterií) a pak Fluval vyndat.
objem "kostky" = výška * šířka * délka
litr je decimetr krychlový, tudíž dosaď decimetry, vyjdou litry
to už se ve škole neučí?
1l = 1dm3 = 1000cm3 = 1000000mm3. Krychlové jednotky spočítáš tak, že mezi sebou vynásobíš všechny 3 rozměry filtru, více viz učebnice matematiky základní školy, cca 3.-4. třída

Podívej se na můj profil, tam je foto. Zbavovat se filtru mi nepřijde rozumné. Každé akva ho potřebuje? Ne?
Co je špatného na stávajícím filtru FLUVAL U2? Měnit ho nebo nechat oba? A proč? Díky
A co znamená "2 l" kostka bioakvacitu? Rozměry jsem našel buď v mm nebo cm;)
rybickar napsal: Světlo 2x18w: možná počítám blbě, ale vychází mi to nějakých 0,375 Wattů na 1 litr vody (při počítání s 96 litry; 0,4 při 90 litrech).
Pozn. rád bych znal ideální množství světla na moji litráž, a pokud možno spíš v lumenech na litr. Ty watty mi přijdou zavádějící.
Mám skoro stejné akvárko a taky zářivky o stejném výkonu. Na hodně běžných rostlin to světlo stačí.
Ano, údaj v lumenech by byl lepší. U zářivek je ještě jeden problém s údajem o svítivosti - světlo se šíří do všech stran a do akvárka ho tak dopadá jen část z té uváděné svítivosti zářivky. No a část světla, které svítí nahoru, je odražena případným reflektorem zpátky do akvárka. Účinnost reflektoru závisí na více faktorech. Takže nejpřesnější by bylo změřit intenzitu světla přímo v akvárku.
U LED osvětlení ty lumeny mají jinou vypovídací hodnotu, protože LED čipy nesvítí na všechny strany, na rozdíl od zářivky.
Já nic netvrdím jen jsem mu poskytl čtivo

rybickar napsal... Nádrž bude mít za chvíli již měsíc provozu. Zůstat u týdenní výměny?
...
To hovoří za vše, je to čerstváček, ještě měsíc bych nic nedělal, jen přidej nějaké rychle rostoucí stonkovky. Trpělivost, zůstaň u týdenní výměny části objemu vody. Filtr doporučuji Atman 201 s 2 l kostku bioakvacitu a nechat ho zajet s tím stávajícím..
Dej aktuální fotku celého akvária.
Pokud ti roste aspoň něco, je fajn. Neočekávej, že poroste vše. Tři druhy rostlin jsou ok.
Na tvém místě bych vyhodil filtr (a předtím vyždímal jeho obsah do akvária). Jestli to náhodou neporoste líp. Nejhorší, co se může stát, že se filtr bude znova zabíhat (pokud dáš zbylý obsah do nějakého velkého kýblu s vodou z akvária, nějaké baktérie v něm taky přežijí).
Dej fotku, dozvíš se víc.
Souhlas, podobného svinstva mám v posledních měsících plno i v dávno zaběhlých akvárkách.

Ríšo, hnědá se neudělá jenom při nově založeném


Zdravím vespolek. Prezentaci moc neaktualizuji, ale akvárium se vyvíjí.
Trošku vás uvedu do obrazu:
Světlo 2x18w: možná počítám blbě, ale vychází mi to nějakých 0,375 Wattů na 1 litr vody (při počítání s 96 litry; 0,4 při 90 litrech).
Pozn. rád bych znal ideální množství světla na moji litráž, a pokud možno spíš
v lumenech na litr. Ty watty mi přijdou zavádějící.
Žádné hnojení ani živiny nedodávám. V akva je pouze křemičitý písek, křemeny a zkamenělé dřevo, zbytky odumřelých listů rostlin, výkaly šneků, a to co zbyde po vyprázdnění jedné neonky černé, která přežila předchozí zrušenou nádrž).
Nejvíce pozoruji růst na "tripartitě", kryptokoryně, anubiasech, polyspermě. Nejméně naopak na sessifloře, doušce, ludwigii. Hygr. corymbosa a polysperma vypouštějí postraní kořeny na stoncích. Nejvíce mě překvapuje pomalý růst doušky, která mi v předchozí nádrži rostla jako o život (žeby ten podložní substrát měl něco do sebe? - měl jsem tam subs. pro pokojovky)
hnědá řasa na listech anubiasu se objevil "hnědý prach" (viz foto), který lze trošku sedřít prsty. Našel jsem ho trošku i na hygr. corymbose. Asi řasa? Zmizí to časem? Je to jen jev nové nádrže? Mnoho světla? Jinde řasu nepozoruji.
"
Výměna vody " nějak mi uniklo, že je jiný režim výměn vody nutný zpočátku a jiný později. počítal jsem s týdenním... takže asi špatně, že?... Jak postupovat teď. Nádrž bude mít za chvíli již měsíc provozu. Zůstat u týdenní výměny?
Jaké testy vody? U mé prezentace jsem vyplnil, co jsem našel veřejně dostupné na webu vodárny. Nevím
kam, zda a případně jak často investovat nějaké peníze do testování akvarijní vody? Mám na mysli, co je opravdu nezbytné měřit, a zda třeba psát na vodárnu o konkrétní parametry. Nechci si hrát na profíka, aby mi kvůli 90 litrové nádrži dělala vodárna rozbor,... ale třeba to vy akvaristé "z povolání";) nepovažujete za něco divného. Nevím;(
V minulosti jsem jednorázově kupoval kapkové testy na PH, dKH, NO2, NO3. Stojí to strašné prachy a zdálo se mi to zbytečné, skoro vždy byly hodnoty v normě...
Filtruji i se vzduchováním. Silný proud. Filtr zatím nepropírán. Měl bych? Obě náplně (mám tam 2 kazety) najednou?
PS: odkalování jsem zkoušel, ale bordel nepozoruji. Voda se jeví krásně čistá. Žádné zákaly.
Díky za reakce;)
Zkus si prohlédnout zdejší prezentace. Vyber si takové, které mají v Tvé litráži nejlepší komentáře, hodnocení a návštěvnost. A odtud si vezmi příklad, v popisech mají většinou podrobně rozvedeno, jak se o akvárium starají. To je asi nejjednodušší cesta k nápravě. Držím palce.
Už s tím filtrem to nebylo úplně šťastné řešení. Je to tzv. z deště pod okap. Když už jsi se rozhodla pro změnu, tak všechny rybky pryč, vyměň také dno, za něco přirozenějšího a dokup hodně rostlinek. Podívej se taky do darování
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku . Neboj, ono to nakonec půjde a bude to super koníček.


Od Jany to byl pouze vtip a nadsázka, rozhodně tě nechtěla urážet.
A máš pravdu, je tady těch rad až moc. Vyber si pouze jednoho poradce a jeď podle něj. Jestli budeš střídat různé styly a postupy, bude to spíš horší.
Ano, snažím se. Samozřejmě nejsem ráda, že takto akvárium vypadá a ryby umírají. Pokusím se pro to udělat co to jde, podle rad, které jsem tu od vás dostala. Připnuté odkazy jsem si pročetla.
35l ... hm. To je na jeden druh malých živorodek a konec. Můj názor.
Mám jedno 35l akva, je zarostlé Vallisneria gigantea a do budoucna v něm nebudu mít víc druhů ryb, než jeden
rybicky.net/nadrze/24575-akvarium-pod-stolem
Gupky se nikdy nenamnoží nad kapacitu nádrže, použil bych být tebou ty. Jeden pár za tři týdny po založení a nechat jim soukromí.
2 07.11.2017 16:23 Barabj –
Re: Maq Dostali jsme akvárko s tím, že mě ani ve snu nenapadlo, že bych měla řešit takové množství věcí. A když se snažím tady všude zorientovat, tak je toho prostě moc, nemám zkušenosti žádné, nedokážu si ani zapamatovat jméno ryby

Samozřejmě mě mrzí, že se to s akvariem děje a chtěla bych vše napravit, ale iformací je tu tolik, že netuším, kterou vybrat a která je správná. Proto, pro mě bylo jednodušší si od někoho vyslechnout přímou radu, než se probírat množstvím "všeobecných" informací. A i přesto, že tu jsou rady od uživatelů, v mnohém se liší, takže i tak je zase na nás, co z toho vybereme.
Ano, rostliny tam dám, ryby co mi zbyli dám již do zaběhnutého funkčního akvária ke známým. Spletla jsem se, akvárium má pouze 35L ...
Učený z nebe nespadl a pro tyhle rady jsem si sem nepřišla. To, že se stala chyba vím. Jsem v tom naprostý laik a když jsem dnes začala na internetu číst a hledat, tak mi ze všeho šla hlava kolem. Ani bych netušila, že mi v akvaristice neporadí dobře, upřímně, věřila bych jím. Odborník nejsem a na druhou stranu, na internetu najdete taky spoustu blábolů ... Takže nevím, proč hned urážet. Klukovi nic neberu, jsou mu tři, akvárko bude mít pořád, jen rybičky na chvilku půjdou pryč, nic si z toho nedělá.
Je to 38 hrubého (50 x 30 x 25). Takže ani ne 30 l vody
Na obranu Báry. Ona nenapsala, že nechce číst, ale že se v tom co tu všechno je nevyzná. Má v tom prostě zmatek. Je toho na ní moc najednou. Ono když ti někdo, koho považuješ za zkušeného akvaristu (navíc člen rodiny) založí nádrž, tak si myslíš, že alespoň něco je na tom akváriu správně. Pak příjdeš sem a zjistíš, že v tom akváriu je všechno špatné. To chvilku trvà, než to člověk vstřebá. Takže bych jí hned tak ostře nesoudil. Udělala chyby ale vzhledem k tomu, že sem napsala a udělala prezentaci (šla s kůží na trh), tak si myslím že je asi chce napravit. Já myslím, že už začíná chápat, že si to minimum bude muset pročíst. Bez práce nejsou koláče.

Napsal jsem ti, abys použila max. 2 gupky po dvou týdnech a tři měsíce neřešila jiné ryby. Pokud toto nedokážeš, zapomeň na akvaristiku.
Ostatním: Mám pocit, že psala 50l. To není až tak málo.
3 07.11.2017 11:39 Maq Dámy a pánové, nevím nevím, ale mně to připadá všechno špatně.
Bárabj chce jít na akvaristiku metodou "několik otázek a stručných a jasných odpovědí. Hlavně nečíst nic delšího než reklamní sdělení." To je podle mého soudu prostě nanic.
Soudnější mi v tomto případě připadá adeptce akvaristiku rozmluvit. Nač trápit ryby, sebe, a koneckonců i to děcko pohledem na katastrofu?
Za mě ještě tetra ohnivá. Ale všechno je to podmíněno studiem nároků těch ryb a fungující nádrží. Takže řešit budoucí ryby je teď předčasné. Teď to chce pořešit co se stávající osádkou, jaké dno a jaké rostliny, jaký filtr.
Problém je, že ona má na mysli toho p. kropenatého.

Pancéřníčky tam klidně mít můžeš, ale jedině některý z miniaturních pancéřníčku z rodu Corydoras. Což nejsou druhy, co mají běžně v akvaristikách. Do takovéhoto akvária, až bude správně zařízené a zaběhnuté, patří buď jedna betta, nebo hejnko (6-10 ks) drobných rybiček, například rasborek (Boraras) nebo těch miniaturních pancéřníčků (Corydoras pygmaeus). To jsou ryby, které mají v dospělosti cca 2,5 cm. Ten tvůj pancéřníček má v dospělosti asi patnáct

Hledej ryby pro nano nebo miniakvária.
Z toho co jsi tam dala tam můžou být maximálně ta paví oka, ale ani ta nejsou moc vhodná, protože se ti brzy přemnoží, a bude jich tam moc. Ancistrus, ten tvůj velký pancéřníček, mečovka i rájovec musí pryč, vyžadují mnohem větší akvárium.
a jedna neprijemna pravda na zaver - cim mensi akvarium, a to tvoje je hodne male, tim je narocnejsi se o nej starat - zvlaste pro zacatecnika je mnohem lepsi akvarium velke
Jaké tři ryby (druh)? To je důležité některé druhy nepatří do akvária ani po měsíci od založení. Jestli máš digitální teploměr, tak ho zapni. To ničemu nevadí alespoň budeš mít přehled o teplotě vody.
Acistrus ani pancéřníček ani náhodou do 28 litrů. Je spousta ryb, co by šly k sobě, ale v tomhle objemu se pravděpodobně budeš muset smířit s jednodruhovou nádrží. Ale to je na jiné téma
rybicky.net/forum/11330-ryby-do-maleho-akvaria-21-50-l
Opravdu by se nevešlo větší akvárko? Když každý rozměr trochu natáhneš (třeba o 10 cm), tak je to hned o něčem jiném.

Které druhy ryb by tedy šli k sobě? A ancistrus nebo pancéřovník, kolik jich je vhodných ? Díky moc za rady
Myslela jsem, že ho založím znovu. Vypustím, umeju, dám nový písek, rostliny, vodu, a nechám s filtrem měsíc fungovat. I teploměr mám zapínat? Po měsíci zkusím nasadit nové ryby, např tři.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68515x