Biogenní odvápnění při přidávání CO2
Jenže já v tom akváriu nesvítím a ani jsem nikdy nesvítil.
No nic už jsem je dávno zlikvidoval a našel i příčinu.
Starší reakce
Většinou stačí ubrat na světle a samozřejmě že to vadí. PH i v přírodě se mění vlivem silného světla a asimilaci rostlin.

Ahoj vadí rostlině biogenní odvápnění a zahubí ji to nebo s tím může žít? Ještě jsem četl že kolísá pH Kolísá moc nebo jen nepatrně?Díky, jiné vlákno jsem tu nenašel tak jsem to napsal sem i když je to BO při přidávání CO2 .
Starší reakce
MichalV napsal: Môze vo vode, kde je nízka hladina CO2, použitie filtru s vysokým prietok tuto schopnosť rastliny mariť?
Člověk nikdy nemůže s jistotou říct, co přesně se v akváriu děje, ale v tomto případě nevidím důvod, proč by to měl být problém.
Přestože teorie je známá, a rostliny které to umějí víceméně taky, podle mého pozorování se to děje trochu záhadně. Chci říct, kolikrát bych čekal, že Egeria bude obalená vápencem jak zedník, a ono nic. S pohybem vody by to mohlo mít tu souvislost, že voda tu sraženinu odnese nebo rychleji rozpustí.
Chcem sa spýtať na Vaše skúsenosti s BO vzhľadom na prietok vody.
Ja som tieto prejavy nepozoroval (na listoch). CO2 buď nepridávam alebo len vo veľmi malej miere. Svetlo používam skôr slabšie, ale ani priamo pod žiarivkami nebol rozdiel. KH 12.
Podla teórie si vie rastlina použitím kyseliny sprístupniť CO2 z CaCO3. Robí to rozdielnym potenciálom na hornej a spodnej strane listu. (som lajk

).
Môze vo vode, kde je nízka hladina CO2, použitie filtru s vysokým prietok tuto schopnosť rastliny mariť?
Starší reakce
udělej testy vody a pisni to sem
To by se musel sejít permanentí test s novými testy ve špatným ukazování. To je myslím pravděpodobnější že lhali ty staré.
marekiss napsal: Jinak když jsem změřil hodnoty starejma testama, tak vůbec neseděli s tím co ukazuje permanentní test. Tak doufám že ty nový testy, když sedí s permanentním testem, tak to není náhoda a ukazují správně.
Je tu aj druhá možnosť, tie prvé testy ukazovali dobre a permanentný ukazuje zle

Tak jsem vyměnil Burčákové CO2 za CO2 z flašky, a koupil nový testy na KH + PH od AQUARU a permanentní test na CO2 od Rataje. Podle těch nových testů je KH = 2-3 a PH někde okolo sedmi což sedí i s barvou na permenentním testu. Osvětlení jsem zase trochu přidal ale ne naplno. A na rostlinách se objevují bublinky kyslíku tak doufám že se to vyvine dobrým směrem.
Jinak když jsem změřil hodnoty starejma testama, tak vůbec neseděli s tím co ukazuje permanentní test. Tak doufám že ty nový testy, když sedí s permanentním testem, tak to není náhoda a ukazují správně.
Starší reakce
No kdyby moje nevidění barvy bylo třeba jen o jeden stupeň tak bych to moc neřešil ale jsou dny kdy z tech barev na porovnávací stupnici vidím jen kroužky dvou barev místo. Ale udelat z toho rodinnou zabavu není vůbec špatný nápad. Včera jsem přidal další lahev s burčákem a od znameho vyžebral starší flašku na 6kg CO2 uz ji jen naplnit a dokoupit prislzsenstvi.
Ohľadom farieb máte dve možnosti, ktoré sa navzájom nevylučujú - urobiť z toho rodinnú zábavu (moje dcéry sa radi so mnou dohadujú, teda sem-tam) a/alebo si uvedomiť, že (ne)presnosť týchto testov úzko súvisí práve s problémom presného porovnania farby.
Časom dostanete tú "správnu" farbu do oka a, myslím, to je to Sidove sledovanie trendu... Apropó, nedávno som kúpil test pH od JBL (6 - 7,6) a konečne som pochopil, prečo si to ľudia chvália - farbu možno ľahko určiť

To nestojí ani za řeč.
Jen si dovolím ještě jednu poznámku: se sycením vody CO2 nepřestávejte, (nebo alespoň ne dříve, než se situace v nádrži srovná), jeho zvýšenou koncentraci budete potřebovat i po snížení intenzity osvětlení. Jednak potřebujete rozpustit stávající produkty biogenního odvápnění a zároveň rostlinám ulehčit život.
Přimlouval bych se přitom za týdenní obměnu "kvasnicovače". Podle oka může vyhodnotit, že směs "ještě bublá", ale nemáte-li dropčekr nebo počítadlo bublinek, těžko postřehnete pokles produkce CO2, a ta bude po týdnu citelně klesat.
Nejlépe je připravit si včas ve druhé láhvi nový roztok, ten nechat alespoň den "rozbublat" a pak teprve vyměnit původní láhev za tuto novou.
(Vyhnete se tak dalšímu zbytečnému kolísání koncentrace CO2.)
Další možností je použít místo 1,5l PET lahví větší nádoby, např. 3l nebo 5l umělohmotné kanystry. Správným poměrem kvasnic a cukru ve větším objemu vody prodloužíte "užitečnou" dobu bublání CO2. S vychytáním těchto poměrů je třeba si trochu pohrát.
Děkuji za info. Alespoň ty proužky zatím nahradím za kapkové testy od AQUARu, když už je v Brně k mání (i když s mýma očima sou ty kapkový testy problém, dycky musím za někým letět a ptat se ho jestli je pravda co vidím, hold barvocit je sviňa). Zatím díky a kdyžtak se zase ozvu, kdyby se po nových testech něco hodně změnilo, nebo nepomohlo snížení osvětlení. Ještě jednou díky.
Používám převážně kapkové testy od AQUARu. Ale ne proto, že bych bezmezně důvěřoval jejich přesnosti* - důvodem je snadnost a rychlost provádění testů.
(*Stačí mi ke zjištění tendencí = zda sledovaný parametr "stoupá-drží-klesá".)
Zcela výjimečně, když mám nějaké pochybnosti a potřebuji se dobrat důvěryhodnějších čísel, používám kapkové testy JBL.
JJ papírky kupoval jsem je jeslti se nepletu v červnu. Takže 100let to ještě není, ale nejmladší taky nejsou.
Když už jsme u toho. Vzhledem k tomu, že se stále považuji za absolutně začínajícího akvaristu (2roky akvaristiky to furt umím prd tedy jeslti vůbec něco). Mohl by jste mi poradit jaké testy používáte vy? Vaše příspěvky zde na fóru mají většinou hlavu a patu a co jste radil jiným a já měl obdobný problém, obvykle mi pohmohlo. Mohl by jste mi tedy poradit jaké testy používáte vy?
Ten test od JBL jsou papírky?! Alespoň 100 let staré?
Rataj Azotin, Azotan, Aktin tedy NOx + PH
JBL název už nezjistím mám jen pixlu jak od šumivejch vitamínů, na které je napsáno UT + GT a barevné stupnice pro porovnání.
Ještě že jsem to sem napsal. Ona bublá statečné opravdu ty cca tři týdny ale asi tedy málo
S ohledem na neustále přetrvávající zmatky v pojmech - které testy jsou od Rataje? pH a UT? Pokud ano, moc bych jim nevěřil a tím pádem připadá v úvahu i varianta zvýšení koncentrace CO2.
1,5 l PET-láhev vám nemůže na 200 l akva dostatečně "bublat" ani týden, natož tři...

NO jsou to výsledky testů od Rataje a tvrdost JBL (tvrdost mi sedí i s tou co píšou vodárny) Zkusím tedy trochu utlumit osvětlení a uvidíme co to udělá.
ad. CO2 mám jednu 1,5L PETku která mi bublá vždy cca 3týdny a do AQ přidávám jen skrze lipové dřívko, takže většina bublinek dojde až k hladině a vyprchá.
Díky za radu.
Jestli se dá věřit alespoň trochu parametrům vody, které uvádíte, dalším zvyšováním koncentrace CO2 bych situaci neřešil. Raději snižte intenzitu osvětlení.

Zdravím včechny pročetl jsem toto téma a tuším, že v mé 200l "bují" biogenní odvápnění. Mohl by mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit?
GT 7-8 UT 4-5 PH 6.8 NOx neměřitelné. Do nádrže přidávám CO2 z PETky nonstop co dá. Osvětlení 2x36W (lze štelovat, podle příspěvků by to mohlo vyřešit ztlumení nebo více CO2).
Díky za Rady
Starší reakce
Když zadáš do Google heslo biogenní odvápnění,vyskočí Ti nespočet odkazů!Pak už jen stačí pohledat,co Tě o b.o. konkrétně zajímá.
Knižka alebo stránka iba o biogénnom odvápnení asi neexistuje, to chce trpezlivosť a poprehladávať internetové diskusie

ahoj, nemáte odkazy na nějakou literaturu, popř www stránky, kde najdu informace o bio. odvápnění???
Starší reakce
0 15.03.2012 13:36
Žabka [387] Myslím že nie, mám zapojené totiž dve fľaše...V jednej to kvasí, bublá to druhej a až z tej do akvária...Ta druhá nie je plná, práve pre prípad, že by sa rozhodla prvá fľaša vykypieť...Takže týmto to zrejme nebude...Ale keď mením vodu v burčáku, tak to dávam do vlažnej..Cez deň to bublá, lebo sa ohrieva od krytu s osvetlením, v noci nie, lebo máme studený barák a v noci je celkom chladno. Skúsim poriadiť fotku, ale to vážne až nabudúce, lebo teraz som už nič nenašla.. :( Ale ďakujem vám moc za ochotu

Čitelná fotka by mohla napomoci.
EDIT: Jak píše kolega Usine - mohl by to být "burčák".
Nerozděláváte tento roztok v teplé vodě?
Nemáte lahev příliš plnou, nedostalo se vám trochu burčáku do akvária,
Tak někdy příště.

...na Egerii mám biely povlak, ktorý keď zotriem, opadáva a vyzerá ako vodný kameň... Je to biogénne odvápnenie?
...ako je možné, že povlak sa mi robí teraz, keď som do akva začala dodávať CO2 z burčáku?
Je málo pravděpodobné, že jde o důsledek biogenního odvápnění...
Jde ten povlak setřít snadno? A je drsný na omak?
Zkuste utrhnout jeden-dva lístky s povlakem, ponořte je do skleničky s trochou octa a podívejte se, jestli se z povlaku budou uvolňovat bublinky. Případně si poslechněte, jestli uslyšíte šumění.
Žabka napsala: na Egerii mám biely povlak, ktorý keď zotriem, opadáva a vyzerá ako vodný kameň...Je to biogénne odvápnenie? Tu vo fóre som čítala, že niekto mal biely povlak, ale nedal sa zotrieť...
povlak sa mi robí teraz, keď som do akva začala dodávať CO2 z burčáku? Predtým som nič také nepozorovala..Môže to byť ešte niečim iným ako nedostatkom CO2?
Při biogenním odvápnění je povlak na rostlinách drsný a hrubý a nejde setřít, navíc k tomuto jevu dochází při opravdu dlouhodobém nedostatku CO2,což u Vás moc nevypadá.
Mám za to, že se jedná o něco jiného.
Nevím, o které Vaše akvárium se jedná, ale pokud máte vzduchování(jak je vidět u jedné nádrže), tak nemá cenu přidávat CO2, kyslík ho vytlačí. Doporučuji vzduchování vypnout.
Ok, zistím, zatiaľ ďakujem
Koukněte se na parametry vody. Jestli vám nestoupá pH nebo uhličitanová tvrdost.
UT 6, inak je zdroj vody stále rovnaký, z vodovodného rádu, a svetlo sa tiež nemenilo..
Určitě, možný je cokoliv. Jakou hodnotu má UT(alkalita), nedošlo ke změně vstupní vody? Nebylo to osvětlení v poslední době měněno, posilováno?
a je možné, že k tomu došlo po až takej dobe? tá egéria je tam od založenia akvária a to už je viac ako rok...
Dalším limitním faktorem je světlo, na což bych se zaměřil.
0 15.03.2012 11:32
Žabka [387] Ahoj, na Egerii mám biely povlak, ktorý keď zotriem, opadáva a vyzerá ako vodný kameň...Je to biogénne odvápnenie? Tu vo fóre som čítala, že niekto mal biely povlak, ale nedal sa zotrieť...
Ďalšia otázka je, ako je možné, že povlak sa mi robí teraz, keď som do akva začala dodávať CO2 z burčáku? Predtým som nič také nepozorovala..Môže to byť ešte niečim iným ako nedostatkom CO2?
Vopred ďakujem za odpoveď
Starší reakce
rozpustit by to mel... u zvonu mnozstvi rozpoustenyho co2 regulujes stycnou plochou voda/co2
nemusis pocitat bubliny, jen to cas od casu napustis, nebo seridis ventil do rovnovaznyho stavu (ubytek rozpoustenim = doplnovani)
0 21.03.2011 19:48
Puškin [0] - Cichlidy Moucha napsal: a co si tahle slepit poradnej zvon, treba z plexiskla, podel cely zadni steny... nejdokonalejsi rozpousteni
pak tu jsou i reverzni osmozi, ci destilacni kolony... a podobny reseni
A když dám hadičku od CO2 přímo do nasávání filtru (Fluval 105), tak by to mělo udělat ještě dokonalejší rozpouštění, ne?

Na RO nemám finance, takže pokud se mi tím nebude zavzdušňovat filtr (věřím, že ne, Fluval je výbornej a těch 20-30 bublin za minutu by mu vadit nemělo), tak to bude další krok k lepšímu AQ. Dnes jsem objednal 14W zářivku (půjde místo 24W), tak pak sem napíšu, jak mi pomohlo snížení intenzity osvětlení a zefektivnění CO2 na biogenní odvápnění

a co si tahle slepit poradnej zvon, treba z plexiskla, podel cely zadni steny... nejdokonalejsi rozpousteni
pak tu jsou i reverzni osmozi, ci destilacni kolony... a podobny reseni
jo a pokud se ti podari konecne navzdory silny alkalite snizit pH tak ti ta alkalita muze zase vylitnout, protoze se ti zacnou rozpoustet ty vapenaty usazeniny (to je jediny pripad, kdy pri pridavani co2 a tim snizeni pH muze narust alkalita!)
Nevím jaké máš možnosti sehnat měkčí vodu, třeba dešťovku. Jakmile se ti podaří snížit UT tak máš po problémech.

Puškin napsal:.. Mohl bych slézt ještě o 10 W, tedy na cca 0,5 W/l. Níže už kvůli rostlinám typu Ludwigia repens a Echinodorus Ozelot jit nemuzu..
Proc? Podivej na akva Vaclava, myslim, ze nejaky ozelot se u nej urcite najde ...
Ale neradim ti, abys snizoval dal. Zkus to, a uvidis. Ja bych teda radsi pridaval vic co2, kdyz uz si se chtel vydat cestou hodne svetla. Raselina ti nijak zvlast s timhle nepomuze.
Vyluh neni zadna alchymie. Nejde o gramy ve vode, ale proste nalozis raselinu do vody (treba pul kyble raseliny, dolit vodou), nechas nejaky ten den stat, a pak slijes, mas vyluh, zbytek raseliny treba na zahradku.
Dělejte, samozřejmě, jen to, na co se cítíte.

Jenže to mi přijde dost složité. Zde
maniakva.sweb.cz/… jsem si o tom něco přečetl a pokud jsem tomu dobře porozuměl, tak nejlepší je připravit výluh, ale to je dost náročné na přípravu a "vychytání". Z článku jsem ani nepochopil, kolik gramů rašeliny bych měl rozpouštět v kolika litrech vody a jak dlouho a jaké parametry pak taková voda bude mít a kolik bych jí poté měl přilít do akvária? Příliš moc otázek

[1] 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Přidat příspěvek • Zobrazeno 6271x