Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biomolitan

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Biomolitan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.05.2012 12:04 Muž LiborSprysl [9015] Re: Host
smich stydim jo von není krejčovskej, von je čalounickej smich no jo pravda...Technicky zdatní do toho vnesli koečně jasno! Je teda pravda Petře veliký, že naprosto netuším nic o číslech ani firemních deklaracích, beru to furt z jednoho místa a protože se osvědčil, víc neřeším. Petře menší, děkuji za dovzdělání, ale platí i to co pro velkého Petra...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.05.2012 10:23 PetrNovakBolid Re: Host
Je otázka, co je v současné době "běžný molitan (čalounický)", liší se i číselným typovým označením. Některé firmy u některého typu produktu označovaného molitan se základními čalounickými parametry uvádějí, že je vhodný i pro filtraci. A jeho cena je několikrát nižší než bioakvacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2012 10:03 Host Re: Silent
Ale pánové, teď už jste smíchali čtyři materiály dohromady. Pěny typu Filtren mají otevřené póry, stejně jako studená pěna (u té je otázka výchozího materiálu). Běžný molitan (čalounický) má póry uzavřené a líná pěna je něco ale ouplně jiného! Je třeba si ujasnit o čem je vlastě řeč. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.05.2012 06:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: Silent
Jen tu debatu "o ničem" sleduji, máš samozřejmě pravdu...přímo fyzicky jsem zkoušel též různé materiály, ale o líných pěnách kvůli struktuře skutečně nemůže být ani řeč. Proto nereaguji, ale jsem rád, že jsme se shodli v těch výjimkách smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.05.2012 06:12 R Muž Silent [5949] Re: LiborSprysl
Tak to je bez debat. Pro tenhle "obrovský" potěr není lepší filtrace než obyčejný molitan, protože má malé póry. K tomuhle řešení se nestavím vůbec skepticky. V Tebou uvedených typech nádrží jsou nenahraditelné. Co se mi nezdá je řešení filtrace pomocí líných pěn. Tyto hmoty jsou jiné než onen zmiňovaný molitan a jak jsem měl možnost si tyto "matracové" hmoty osahat a promačkat tak by moc velkou dobrotu v nádržích nedělali. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2012 05:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: Silent
Teda Honzi na to, že jsi jen o několik let mladší než já, tak jsi velký skeptik... smich Krejčovskému molitanu (myslím, že se to tak jmenuje...nevím to přesně, ale víme o čem mluvíme, že jo?) ani zdaleka neodzvonilo dost na to, aby byl překonaný. ano Není ideálnějšího materiálu na bublifuky pro čerstvé potěry labyrintek a podobných velikánů...Z bioakvacitu ti vždycky trochu toho bordýlku uteče a to v případě potěrů ideální vůbec není. Při opatrné práci s molitanem vyndáš všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.05.2012 20:20 R Muž Silent [5949] Re: Cheron
Obávám se, že i kdyby to možná fungovalo (čemuž moc nevěřím) tak životnost bude vlivem stálého kontaktu s vodou a činností bakterií velmi krátká. Já bych s tím raději neexperimentoval a zůstal u bioakvacitu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2012 20:15 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Cheron
To studené určite bude vhodné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2012 19:25 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Cheron
Ale ono to je skutečně dost jiné :) Na druhou stranu se pořád prodávají klasické molitanové bublajzníky, tak proč by se nedalo použít tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2012 19:13 Muž Cheron [89] Re: malyLibor
www.matrace.tv/… (dole je popis)
a
www.matrace-materasso.cz/… (tesne pred koncom stránky - označená ako "HR-pena")

Možno to nie je to isté, ale ako alternatíva by sa to určite dalo použiť ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   11.05.2012 09:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Cheron
Museli bychom vědět, jakou strukturu má tato studená pěna.
Pro bioakvacit a další "pěny" používané v akvaristice je společné to, že mají tzv. otevřenou strukturu. To znamená, že jejich jednotlivé "buňky" nejsou izolované, ale propojené. Jejich hmota vlastně tvoří takový labirint plný chodbiček, které jsou navzájem pospojované, takže jimi může voda víceméně bez problémů protékat. Na stěnách těch chodbiček se usazují a žijí na nich přichycené kolonie nitrifikačních bakterií a ty čistí protékající vodu, resp. požírají různé dusíkaté sloučeniny, které jim moc chutnají, ale ostatnímu životu v akva moc neprospívají.
Asi tak :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.05.2012 18:29 R Muž Silent [5949] Re: Cheron
Studená pěna a bioakvacit mají odlišnou strukturu hmoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2012 17:45 Muž Cheron [89]
Neviem, možno je to hlúposť, ale ...
Bio molitan a studená pena - nie je to to isté ?? Alebo podobné ? Ak nie, tak nič stydim
Ale na týchto stránkach majú dobré ceny (ak by sa to hodilo):

www.moliten.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 18:18 Muž scorpion075 [254] - Afrika
RE:TomasOxx - Můžeš použít třeba tyčku nahřátou nad plamenem nebo lepší možná bude pájka. Šířku otvoru udělej menší nežli je průměr trubice od filtru. Molitan je podajný a snadno se zmáčkne. Při stejném či větším průměru díry počítej, že ti bude z filtru klouzat.
RE:EiFFeL - Celková plocha se dost liší dle hrubosti molitanu. Takže pokud neuvedeš o jakou hrubost jde, těžko ti někdo odpoví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 15:15 - Re: TomasOxx
Normálne to tam nastrč a je to.Dá sa použiť rozohriata rúrka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 15:11 Muž EiFFeL [39]
ja bych měl jiný dotaz - možná už několikrát zodpovězený, ale přiznávám nechce se mi to hledat - jaká je cca plocha v 1l kostce ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 15:03 Muž O.Tom [439]
Jeste bych mel takovy dotaz, cim nejlepe delat diry do molitanu pro nasavaci trubku, tak abych se alespon priblizil tem diram delanym strojove ? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 18:36 Muž O.Tom [439] Re: romant
jj, o tomhle eshopu uvazuju na nakup, ale jako vzorky kdyz nejsou v zivotni velikosti tak je tezke si to predstavit. Kuchnout filtr, podle manualu zjistit co tam mam a a odhadnout ty ostatni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 17:51 R Muž romant [27982] Re: TomasOxx
www.eurofoam-tp.cz/…
Edit: Tady je to pro porovnání daleko lepší www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 17:09 Muž O.Tom [439] Re: romant
No jelikoz nevim kde v Ostrave si dojit vybrat molitan, tak asi budu objednavat z e-shopu a tak jsem chtel vedet zda uvazuju dobre, ze by se ten PPI 20 dal vzit jako univerzal a vzal bych ho velky kus.
1. situace pouziti je na nasavacim kosi filtru eheim, ktery se ukazal jako nedostatecny, takze jeho pomyslny objem chci zvysit tim ze presunu hrube necistoty na ten molitana jeho obsah doplnim substratem pro biologickou filtraci

2. situace je podobna, stim ze mam byt v krevetariu a pouzity molitan ma zabranit nechtenemu nasati krevetek do filtru

3. situace jako univerzalni filtr pro pripad potreby na cerpaci hlave

Takze teda beru 20 PPI jako univerzal a dobry predfiltr, 30 PPI jako samostatny filtr a lepsi zataras pro krevety :) Skoda ze nemam vzorky tech molitanu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 15:20 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: romant
Pro ten předfiltr bych možná zvolil i hrubší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 15:19 R Muž romant [27982] Re: TomasOxx
Pro mechanické zachycení nečistot je vhodnější použít jemnější. Parametrům biologické filtrace lépe vyhovuje větší pórovitost. Dobře zašpiněnej hrubej si poradí i s drobnějšíma nečitotama. Je to o daný nádrži, jak je zarybněná, jakejma druhama ryb a ostatních živočichů, jak je nádrž zarostlá rostlinama a taktéž, jak probíhá údržba daný nádrže. Ta hrubost PPI 20 je velmi často používaná a je považována za jakousi univerzální variantu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 15:11 Muž larix [1420] Re: TomasOxx
V tom treťom prípade by som išiel do tridsiatky ale dostatočne objemnej - dvadsiatka nazachytí jemný tzv. bordýlek, čo môže spôsobovať problémy napr. s riasami. Ako predfilter je dvadsiatka za bežných podmienok O.K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 14:59 Muž O.Tom [439]
Ahoj, chci se poradit o vhodne hrubosti biomolitnu. Budu potrebovat biomolitan:
-jako predfiltr nasazeny na sani externiho filtu v beznem akvariu
-to same jako vyse ale v krevetariu
-samostatny molitan s cerpaci hlavou
Da se rict ze by mohl byt biomolitan PPI 20 jakysi univerzal vhodny pro vsechny 3 zminene varianty ? Nebo je nutne pro kazdy pripad zvolit jiny ? dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:50 R Muž romant [27982] Re: Beastie
Mechanicky odstraňovat a obrnit se tou trpělivostí. Samozřejmě že odstranění příčin vzniku bude lepším postupem, ale to příjde časem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:47 Žena Beastie [314] Re: romant
zelená dlouhá vláknitá, napadá mi s ohromnou radostí jávský mech, kořeny limnobia a všechno, z čeho se nedá odtrhnout, viz molitan.

Přišlo mi, že to snižuje funkčnost, ale mohl to být ten kamínek celou dobu. Uvidím po dovolené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:44 R Muž romant [27982] Re: Beastie
Nevypadá, nebo je to nefunkční? Pokud voda z filtru vytéká, to jakým tempem musíš posoudit sama, tak bych se neuchyloval až zase tak často k píglování filtru. Jaká je to řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:40 Žena Beastie [314] Re: romant
Zas takový začátečník nejsem, jen jsem vydatněji krmila poslední dva týdny (3krát denně místo 2krát) :) OT

spíš mě zajímá co s tou řasou v tom molitanu, odstraňuji jí pravidelně, ale nevypadá to moc funkčně. Chápu, že když jí mám v akváriu tak jí budu mít i na filtru. Snaha o odstranění řasy z akva by byla, takže mám prostě dál pokračovat ve fyzickém odškrábávání řasy a obrnit se trpělivostí?
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:34 R Muž romant [27982] Re: Beastie
Jak jsem napsal, tak jsem to myslel. Stává se, že lidi před odjezdem mají snahu rybičkám trochu přilepšit a nasypou tam krmení na několik dní najednou, aby se rybky měli dobře a kalamitka je na světě. Mít krmení zamčený ve stole a klíč si vzít s sebou, to je taky dobrej postup. ;-) (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:30 Žena Beastie [314]
Děkuji, vážně to byl ten kamínek, mrcha mrňavá..musela jsem to odstřihnout z té hadičky a pak sem málem odpálila ryby, jak jsem to zapla nepřiškrcené...teď to mám úplně uškrcené, jinak z toho mám slušný vír...snad se to za ten týden nezanese, aby to přiškrcení nevadilo, asi to projistotu trochu povolím, aby nebyl průšvih

to romant: neboj, když tu nebudu, krmit nebudu. Měl si spíš napsat "nenech nikoho krmit", což taky nehrozí. Ale moje razborky trpí, týden pryč a umírají hlady, vyblednou pokroutí se a pak už nemůžou přijímat potravu. Snad to tak nebude tentokrát
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2012 21:18 R Muž romant [27982] Re: Beastie
Odpojil bych ten filtr a strčil do akvárka jenom vzduchovací hadičku a když bude pouštět bubliny jenom sem tam, tak to bude v tom motorku, zřejmě prasklá membrána. Pokud to bude bublat, tak zprovozni jenom vzduchovací kamínek a nech to ten týden tak. Po dobu nepřítomnosti nekrm, rybkám se nic nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2012 21:16 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Beastie
Bude to tím vzduchovacím kamínkem ;-) Buď ho sundej a vyvař, nebo ho tam vůbec nedávej, bude to lepší bez něj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 21:12 Žena Beastie [314]
Mám trošku průšvih, nepracuje mi filtr moc dobře a zítra odjíždím na týden pryč.
Předpokládám, že je to tím, že je buď rozbitý vzduchovací kamínek, nebo že mám prorostlý molitan řasou. Molitan jsem vyčistila a pořádně odrbala od řasy a výkon stále nula nula nic, ani hladina se nehýbe a každou 5 tou vteřinu z toho vyleze jedna velká bublina. Náhradní kostku nemám a motorek jsem zkoušela vyměnit, výkon stejný

Co s tím ? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 21:38 Muž sporinek [15] Re: AG
Fotka k příspěvku díky. mám na biomolitanu taky řasu. zelenou, tu samou co mám na kořenu, ale jen tam kam svítí, t.j. spíša na hoře u hladiny. ty bubliny jsou po výměně vody. dnes jsem ho propral ve vodě z AQ a řasu otrhal. za foto se omlouvám (mizerie)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 09:33 Muž AG [99] Re: sporinek
Fotka k příspěvku Tak tady je fotka toho filtru. Kostka je asi týden vypraná a přední strana bývala původně u skla. Otočil jsem jí když jsem jí naposledy vracel. Líp to vyfotit neumím.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 11:45 Muž sporinek [15] Re: AG
díky. fotka by mne zajímal hlavně kvůli tomu jak vypadá ruducha v molitanu. mám na něm také řasu, ale ruducha to podle mne není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 11:18 Muž AG [99] Re: kortezhugo
Pánové, díky za všechny reakce. Ani jsem netušil kolik jich bude. Pokusím se ještě odpovědět dotazy, které vyplynuly níže. Ruducha se rozjela podle mně kombinací dvou faktorů. Díky mojí lenosti jsem prodloužil výměnu vody z 1xtýdně na 1x za 2 týdny a současně zhruba v té době namontoval reflektory do krytu, což podstatně zvýšilo množství světla (až mi to překvapilo). Jako opatření ke zničení jsem podnikl toto:
a. dieta rybám, dostávají toho míň
b. stáhnul jsem dobu svícení o 2 hod denně, s tím že jí později postupně zase vrátím
c. výměna 1/4 až 1/3 obsahu vody každý třetí den při tom rovnou odkalit

Výsledky se po 2 až 3 týdnech dostavily. Ruducha zešedla, na mnoha místech zcela zmizela, některé listy jsem ostříhal a momentálně je jí nejvíc na tom bioakvacitu. Skutečně dvě jeho strany jsou o něco lepší ale ne zase až tak o moc, protože už jsem ho při posledním praní otočil. Minulý týden jsem kostku vyndal, vypral v kýblu vody z akva a pak ho zkusil kartáčem vyčistit. Zcela bez úspěchu a tak vznikl nápad s výměnou. To savo byla spíše legrace, bylo mi jasné že bych riskoval moc a vlastně bych vracel do akva úplně čistou kostku bez všech bakterií a to by osádka nemusela přežít. Fotku té kostky udělám a vystavím (stejně mám už zase archivovanou prezentaci :-) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:54 Muž NIKO [527] Re: HaDaS
I na tyhle věci někdo savo používá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:44 Muž NIKO [527] Re: HaDaS
Tenhle Tvůj postup je o něčem jiném,než práce se savem,ale stejně se musí někdy použít,ne na kostku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2011 08:43 Muž kortezhugo [983] Re: NIKO
no to mas pravdu...-v podstate ked to stoji par korun? -naco spekulovat? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:39 HaDaS Re: NIKO
Já tedy ne. Ani by mne nenapadlo to prát v Savu. Když jsem chtěl vyčistit bioakvacit z nádrže, která byla rušená a přitom jsem věděl, že jej do budoucna určitě využiji, tak jsem jej nejprve vyždímal, propláchnul a zase vyždímal, poté umístil do hrnce s vodou, ten zase postavil na plotnu, tu zapnul, uvedl vodu k varu a vařil asi půl hodiny. Většina sajrajtu zmizela a kostka dostala opět zdravou barvu. Prakticky takovou, jakou měla v originálním balení.
Pravdou je, že pokud se mi v akva objevila nějaká řasa, která se mi nelíbila, tak jsem jí vyzval na souboj. Musím zaklepat, vždy jsem ze souboje vyšel vítězně, i když někdy to bylo na vážkách. Tímto patří můj velký dík všem zde, kteří mi poskytli rady a útěchu, to když se nedařilo. Takže ještě jednou díky (Ti, kterých se to týká, určitě vědí). X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:37 Muž sporinek [15] Re: AG
nemáš náhodou fotku toho filtru zamořenýho ruduchou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:33 Muž NIKO [527] – Re: HaDaS
HaDaS napsal: Ano, souhlasím. Nestane se nic tragického a ta výměna vody je asi nejlepší opatření v boji s ruduchou. A ještě hodně rostlinek, nepřekrmování a vůbec dodržování hygieny v akva, a to nejen při údržbě. X-)

To je základ!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:32 Muž NIKO [527] Re: kortezhugo
Není to o barvě.No,"vyhodím"raději nějakou tu korunu a koupím kostku novou.Ale každý je strůjcem svého štěstí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2011 08:30 HaDaS Re: romant
Ano, souhlasím. Nestane se nic tragického a ta výměna vody je asi nejlepší opatření v boji s ruduchou. A ještě hodně rostlinek, nepřekrmování a vůbec dodržování hygieny v akva, a to nejen při údržbě. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 08:24 Muž kortezhugo [983] Re: NIKO
moc pekne to nie je...
ale ked sa to tak zobere? -tak "svoju farbu" to nabere za pomerne kratky cas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 07:56 Muž NIKO [527] Re: HaDaS
Fotka k příspěvku Filtr po vyprání v savu.To chce někdo něco takového dát do akvária?Fotka je špatná,ale výstižná.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 07:42 R Muž romant [27982] Re: HaDaS
Jasně, já s Tebou souhlasím, taky jsem to tazateli doporučil(zaměřit se na celek, ne na detail), ale mě spíš šlo o to, že se s akváriem nestane nic podstatnýho, když se ta kostka vymění jedna za druhou a bude se častěji měnit voda, což vlastně bude dobrý protiopatření proti ruduše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 07:30 Muž NIKO [527] Re: HaDaS
Jestli jsi ji někdy z molitanu sundával,tak kolik % Ti na něm zůstalo?Po vyprání v savu,jak potom molitan vypadal?Dát do akva novou je lepší.Ale každý ať si to udělá jak myslí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2011 07:21 Muž kortezhugo [983] Re: AG
tak ze ruducha+bioakvacit? :)
tiez som zistil ze je to pre nu "idalne" miesto...
lenze len tam kde je dostatok svetla X-)
ja som to riesil tak,ze som tu kocku "tocil" -proste strana ktora bola na zadnom skle tam nerastlo nic...-idealne je ked je v rohu -tam to staci raz za cas otocit a v pohode :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 22

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 23090x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12505?od=551