Biomolitan
zdarec,
- min. na 2 strankach prodavajicich bioakvacit tvrdi, ze v tl. 10cm nema PPI 30 smysl pro pouziti s cerpadlem, duvodem je rychlejsi zanaseni = snizena ucinnost ...
- ma s tim nekdo osobni zkusenost? typicky s cerpadlem Atman IP200 nebo Hailea PT-400, obe cerpadla 400l/hod/6w
diky
Starší reakce
Dej si tam biomolitan 10x10x20... Uvidis,ze budes rada,jelikoz ti to vyjde na vysku presne tak,aby to cerpadlo jeste zvladlo cerit hladinu
to samé
0 06.04.2016 19:41 Misa Mám ještě dotaz, budu objednávat ATMAN IP 200 a chtěla bych bioakvacit 10 x 10 x 16 cm.
Je biomolitan to samé nebo se jedná o jiný druh filtru?
Například od prodejce:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Starší reakce
ten rozmer 300x300x100 je jedno patro ze trech v jedne komore. komory jsou dve mozna tri.
dva kominiky, nie dve komory(do jednej komory vopchas viac kuskov-kociek molitanu-tvarit sa budu ako jedna velka "kocka")
Tím ale získám větší rychlost průtoku ve filtru.
Dekuji odpověď jsem ji dostal
použil by som radsej dva "kominiky" napr 150x300x100 (pripadne 4x 150x150x100). lepsie sa to bude vkladat a aj cistit(môžes len polovicu preprať a druhu polovicu až o par tyždnou neskôr)
...ja som tiez mal 95 komoru a molitan 100(druhy rozmer bol presne taky isty ako komora-ono sa to podá,nakoniec ani molitan mi neposlali presne narezany)...ale 1-2cm v pohode
Těch 285mm. Ale aby se ti to lépe počítalo, klidně dej 290 nebo 280mm. Molitan je pružný...
Šířku molitanu mám ale 30cm. Takže mám mít komoru 295mm (o 5 mm užší) nebo 285 (protože je to trojnásobek tvé šířky)
Já mám molitan šířky 100mm a komoru šířky 95mm a přijde mi to tak akorát.
0 03.03.2016 21:29 laKatos – stlačení biomolitanu
Když koupim kostku biomolitanu ať už tm10, tm20, tm30 nebo tm45 o rozměrech 300x300x100mm, vložím jej do komory externího biofiltru 290x290mm? Nebo kolik dáváte presah?
Diky
Starší reakce
V momentě kdy je jakoby spláclej dovnitř a ani pořádným vymlácením se nevrací do půdovní podoby, je jeho čas na výměnu, tedy píšu o kostce bbiomolitanu u molitanu v externím filtru je to obdobný, když kostičku znáčkneš a ona se nevrací a zůstává deformovaná, je její čas.
Není-li fakt hodně old school, něčím sežraný nebo se zaschlou, starou špínou, pak nevidím důvod ho nepoužít znovu po patřičné hygieně. Je-li už nkde jinde v akvárku, bez mytí šup do nového
Turbínka napsala: Když není totálně na odpis z nějakého důvodu, pak ne. Pokud je starý a zaběhlý psk je to tn. ideál
Takže dokud není poničený, měnit se nemusí. chápu to správně?
Když není totálně na odpis z nějakého důvodu, pak ne. Pokud je starý a zaběhlý psk je to tn. ideál
Ahoj, je potřeba pravidelně měnit biomolitan ve filtru? Případně za jakou dobu? Stane se něco, když dám do filtru starý biomolitan?
Starší reakce
Tak to jo. Oni až vyrostou, tak tím svým bagrováním navíří hodně svinčíku. Pak se každá mechanická filtrace hodí. Já používám externí s malým průtokem a velkým objemem a k němu vnitřní s velkým průtokem. Vnější čistím párkrát do roka jednu komoru, vnitřní každý týden a až ryby vyrostou asi budu muset 2x týdně.
To je dobře
Ta Fan 2 utáhne klidně i větší biomolitan. Jen jsem upravil tu původní trubku, aby těsnila do toho většího biomolitanu.
U red headů je, ale primárně tam mám externí fluval 405, ale když už mám tenhle malej doma tak jsem to tam přidal taky, tím se snad nic zkazit nedá
samozřejmě nechal
Několik Aquaelů má právě takhle upravených. Funguje to jako klasická čerp. hlava s biomolitanem. Předpokládám, žes tam tu původní trubku nechal a na tu nasadil ten biomolitan.
Fungovat to bude, ale jen v malém akváriu. Není to doufám filtr pro Red Heady.
Fajn, napsal jsem to proto, že už jsem se s tím setkal a nedělalo to dobrotu, když tam byla ta filtrační hmota ještě uvnitř toho filtru.
jo tak, ja jsem to ale nasadil jen na to cerpadlo z toho filtru.
Aby, ten filtr byl bez filtračního média, tak jsem to myslel.
ted jsem te asi uplne nepochopil
Ten vnitřek už nevycpávej tou trošku bioakvacitu, nech to jenom na tahání vody, bude to fungovat.
Starší reakce
teoreticky ano,ale pouze za předpokladu,že by se oba filtry zanášely absolutně stejně,jakmile se jeden zanese více,tak ten druhý ho bude přes tu rampu přetláčet a tím ztratí účinnost...
Pokud bych uvažoval o dvou filtrech,tak jen propojených do jedné hlavy a dál do rampy.To už by byl pěkný objem(8,4ltr.)
Mohl bys je tou rozstřikovací rampou spojit a dosáhnout tak lepšího tlaku a tím proudu v akváriu. Výhodnější by bylo i čištění, kde by ses nemusel bát problémů, stačilo by čistit filtrační hmoty na střídačku.
romant napsal: 2x AT 202 s kostkama 10x14x30.
a pokud se budem bavit o jedné čerp. hlavě?
dokonce jsem viděl někde v nabídce dvě kostky spojené přes vodařské plastové kolínka a téčko na kterém byla nasazena ta hlava,takže jela jedna hlava která filtrovala přes ty dva kostky.Nějak nevidím důvod k těm dněma hlavám,každá na vlastní kostce.Ta jedna to utáhne v pohodě.
2x AT 202 s kostkama 10x14x30.
0 10.07.2015 20:24 hombre Jak velkou kostku bioakvacitu dát do 300l nádrže?Standard se prodává 10x14x30cm a někde jsem viděl i 15x15x30.Výhodu té 10x14 vidím v tom,že čerpadlo AT-202,které tam bude,půjde uchytit přísavkou ke sklu,což u té 15x15 nebude možné.Vývod bude do rampy.Vnější filtr zatím nechci.Ta vetší kostka zas nabízí mnohem větší využitelný objem k filtraci a pro bakterie,ale bude ji držet pouze ta rampa napojená na tu čerpací hlavu.
Starší reakce
Je to výborné filtrační médium, tím že je pórovitý v celém svém profilu, dokáží se v něm usídlit miliony nitrifikačních bakterií. Je to kvalitní filtrační materiál za velmi rozumnou cenu.
K osídlení nitrifikačními bakteriemi a zachycování nečistot. Má jinou porovitost než obyčejný molitan.
0 15.01.2015 16:40 zelenáč Dobrý den,
k čemu je vlastně ten biomolitan dobrý.
Starší reakce
Taky jsem vselijak experimentoval a nakonec skoncil u biomolitanu
,,sice trochu vylepseny,,ale jede to dobre,
Pokud filtr vyschne, jsou bakterie nenávratně v pánu. Ostatně nemusí ani vyschnout. Bakterie umírají brzo i pokud je filtr odpojený od čerpací hlavy. Nejhorší je však to, že po smrti zůstávají ve filtru a opětovným zapnutím čerpací hlavy jsou vypuštěny do nádrže. U vyschlého filtru, to už neplatí. Takže vše od začátku. Filtrační hmotu vyprat a zajíždět nanovo.
Starší reakce
Myslím, že i ta nastříhaná 10ka PPI bioakvacit 10L má význam v opravdu velikých filtrech.A ne ve fitru s cca 1litrovím objemem.Tady bych to viděl na 20 nebo 30PPI Podle vnitřních rozměrů, pořídit bioakvacit v jednom kuse.Ale určitě né 10PPI, do tak malého prostoru.Nic jiného bych tam necpal.
Starší reakce
Pokud chceš něco z té tebou uvedené dvojky tak si kup ten nastříhaný bioakvacit. Ty kuličky mají význam v opravdu velikých filtrech. V běžných vnějších je to plýtvání místem, protože jejich osidlovací kapacita je poměrně malá a jsou mnohem účinnější biologické hmoty.
jak říkáš, vydrží to věčnost, tak se to neztratí... navíc příští rok je v plánu dělat v zimní zahradě velký akvárko (cca 600 l) tak tam se určitě bude kdyžtak dát nějakým způsobem využít... do tý doby se snažím načerpat co nejvíc informací a zkušenosti, aby k něčemu vypadalo
Asi bych nepřemýšlela ani o jednom z vybraných...ty kuličky se tam nejspíše ani nevejdou a to druhé je biomolitan nakrájený na kousíčky. A už vůbec nerozumím tomu že potřebuješ takové množství. Filtrační média vydrží hodně dlouho, některé i deset let, tak proč kupovat 10l kýbl?
Také bych se přimluvila za eheim substrat pro, nebo sera siporax a stačí klidně i 250ml. Pokud chceš mít zásobu tak litr, ale tyto média vydrží věčnost.
Nevím jak je tenhle filtr stavěný, ale co je tam uplně hloupě je to aktivní uhlí, to zahodit do skříně, nemá tam smysl (používá se jen k vychytání zbytků léčiv a tak dále)
Jinak buď pořídit hustší biomolitan (sám jsem teď řešil že v originálních náplních je to řidina) nebo ještě lépe připlatit a koupit kvalitní eheim substrat pro, nebo sera siporax. O tom tu toho najdeš spoustu. Jediné na co dát pozor: zamezit tomu aby k substrátu šly hrubé nečistoty, zanesly by se pory a celé by to pozbylo účinku.
zdravím, chci se poradit jakou náplň koupit do filtru Resun HF-2002... mám tam nějakej molitan (vypadá dost obyčeně) a vatu s aktivním uhlím... ale právě ten molitan bych chtěl vyměnit za lepší médium, bohužel se v tom zas tolik neorientuju, co bude podle vás lepší volba?
eshop.jezirkabanat.cz/…
eshop.jezirkabanat.cz/…
díky za odpověď
Jako že je hrubší a jemnější než ten co máš v prezentaci na hlavní fotce?
Starší reakce
Moje údržba.
Já, když dělám údržbu akva, tak vypnu filtry. Co nejpomaleji vytáhnu z akva do kýble od fasády všechny 3 filtrační pěny. Donesu to do vany. Tam se mi pomalu plní další kýbl od fasády vodou z akva. Odliji cca do poloviny kýble, kde mám filtry. Ty pořadně vymačkám. Tu nejvíce zaneřáděnou vodu chytnu manželce na kvítka, jak píše "lhajek" (má pravdu, krásné muškáty každý rok i tchýně závidí) do barelu (cca20l- zalívá většinou celý týden). A dále to opakuji znova a znova (Odliji cca do poloviny kýble, kde mám filtry. Ty pořadně vymačkám) dokud z filtru nejde humáč. Mezi tím bordýlek co jsem vytrousil, když jsem vytahoval filtrační pěny, tak spadl na dno, tak ten jednoduše odsaji s dalšími hrubými nečistotami.
Utřu přední a boční skla akva + krycí skla, vrátím filtrační pěny zpět do akva. Nechám odpouštět do požadované litráže, připevním koncovku na sprchu a nechám to naplno valit(cca 25minut). Dopuštěno 350l-400l stejné původní teploty vody(v létě když jsou horka, tak lehce ochladím-nejdu pod 25,5st.C). Mezitím připravím chemii (soda a sůl) kterou postupně přidávám. Zapnu filtry.
Snad to někomu pomůže.
Čau, ať to plave.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 22
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 23104x