Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biomolitan

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Biomolitan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 16:21 Žena Icestar [595] Re: Smetany
To bych musela honem pro nový filtr... jak dlouho vydrží "na suchu", než je k vyhození?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 15:35 Muž Smetany [1226] Re: Icestar
Nechat ho běžet v akváriu dál jinou možnost nevidím (pokud ti jde o zachování mikroorganismů )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 15:14 Žena Icestar [595]
Mám tak trochu lama dotaz, ale fakt nevím, kam jinam se obrátit a zde se mi zatím vždy dostalo cenných rad.
Likviduju starý filtr. Málo výkonný, postupně až na nulu, pokusy o opravu proběhly, ale bez valných výsledků a než se nervačit, to jsem radši už dávno pořídila filtr nový. Ten je již plně zaběhlý a starý ztratil smysl. Ale je mi líto vyhodit ten biomolitan. Do nového filtru ho nenacpu. Je nějaký způsob, jak ho uchovat pro budoucí potřebu? (Mimo jiné je v úvaze zavedení ještě druhého akva, v horizontu následujících týdnů až měsíců).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 17:36 Žena Cataria [13] Re: Anthrax
Já si to myslela, že tam přeci z obchodní pohledu nebudou psát "stačí proprat". Přeci jen i ta vložka stojí 40 kč, což se pak napočítá. Takže díky za info, ušetřím. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 17:29 R Muž Anthrax [4761] Re: Cataria
Stačí vyprat. Dokud ten molitan není opravdu nějak znehodnocen, tak není důvod ho měnit. Kupovat každé dva měsíce novou... To je jen přání výrobce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.04.2019 17:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Cataria
Biomolitan vydrží mnoho let. Měnit je potřeba až se scvrkne. Propírej ho v akvarijní vodě a jen pokud brzdí průtok filtru. Někdy může vydržet bez zásahu i mnoho měsíců. Hodně záleží, kolik máš ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2019 17:10 Žena Cataria [13]
Ahoj, mám filtr aqua clean 20 a jednou ze 3 náplní je právě molitan. V návodu mají uvedeno, že je potřeba molitanovou vložku měnit každé 2 měsíce. Otázka tedy je, zda je nutné ji opravdu vyměnit za fungl novou nebo ji stačí jen proprat v čisté vodě a znova vložit? Vyměnit za úplně novou třeba až po 2-3 "vyprání".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 14:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nigerin
To bude v pořádku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 14:00 Žena Nigerin [19] – Hrubost bioakvacitu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, můžete mi prosím poradit, jestli je tato hrubost bioakvacitu dobrá, jestli se v ní můžou tvořit nitrifikační bakterie? Ta oka mi připadají hodně velká, jiný ale v akvaristice neměli. Písek má zrnitost zhruba 1mm.
Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2019 15:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Cyklohentán
Já používám ve filtrech jedině TM20.
TM30 se rychle ucpává.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 14:50 Muž nekdo [355] Re: Cyklohentán
Za mě 30
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 14:41 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami – PPI
Plánujem hamburský filter s čerpadlom 500l/h pre 128l akva. Akú hrubosť by som mal použiť? Tipoval by som to na 20 alebo 30.

Ďakujem za prípadné odpovede :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2019 16:01 pavel1234 – Biomolitan
Dobrý den,
měl jsem u 25 litrového akvária houbu, ve který byla trubice a na té trubice hlava, ze které vycházela voda. Měl jsem na tom zapojený vzduchovací motorek - 75l/h. Čistí nějaká taková houba mechanický bordel? Na dně jsem nacházel nečistoty a bylo to pěkně hnusné. Třeba to nemělo takový výkon na to, aby to tu mechanickou špínu čistilo. Třeba by to chtělo čerpadlo. Co myslíte? Potřebujete foto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 13:44 Muž dimmur [283] Re: Maq
zkusim to az se snizi prutok odstranit mechanicky. Vim ze to je "korunova" zalezitost, ale kdyz cena kusu a cena posty :-(.
Jinak je v akva 7 let. Vzdy jednou za cca pul roku proprana jinak nebylo treba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2019 13:38 Maq Re: dimmur
Řasu odstraň mechanicky, akvacit proper a požmoulej. Já někdy tu kostku pokecám peroxidem vodíku a nechám chvíli ležet bokem. Pak znova properu.
Nekonečnou trvanlivost asi nemá, ale určitě vydrží dlouho. Časem se na něm ale usadí nečistoty, které dost dobře nejdou dolů. Není to drahá věc, tak se koupí nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 13:29 Muž dimmur [283] – Životnost akvacitu
Ahoj všem. Mám dotaz ohledne životnosti kostky akvacitu. Má stáří nějaký vliv na filtraci? Nijak se nerozpadá, ale je porostlí řasou. Díky za vaše odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 15:27 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: kofejn
Dávám za pravdu. Časem ztmavne sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 15:12 Muž Kubaa [718] Re: kofejn
Tak tak, uměle bych to určitě nebarvil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.03.2018 15:11 Muž kofejn [963] Re: ZDRI
Úplně neškodně se probarví provozem ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 15:07 Muž ZDRI [1415]
Marně zkouším najít někde na webu biomolitany silné 10 cm v černé nebo tmavošedé barvě.
Našel jsem jen v síle 5 cm.
Desítku mají jen modrou, nebo hotové kostky světle zelené.
Nemáte někdo tip, kde je možné objednat?
Popř. radu, čím neškodně "obarvit" ty modré/zelené biomolitany?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 14:12 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Pokud ti nebude fungovat odbourávání amoniaku, což mají ve většině akvárií na starost nitrifikační bakterie, tak se ti začne zadrhávat i ta kaskáda před tím, včetně fáze tuhých zbytků. Proč? Biologické vysvětlení - amoniak bude vadit i dekompozitorům. Chemické vysvětlení - pokud se hromadí produkty reakce, reakce se zpomaluje.

Proto je myslím nesprávné rozdělovat celý ten ekosystém mikroorganismů do škatulek a myslet si, že jedna část bude dobře fungovat bez druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2018 13:55 Maq Re: Kubaa
Kubaa napsal: Bordel likvidují vzájmenou spoluprácí nejrůznější baktérie, včetně těch nitrifikačních.
Tazatel evidentně "bordelem" myslel tuhé (převážně) organické zbytky, protože rozpuštěné látky molitanem procházejí vždy, bez ohledu na jeho "zabordelení".
S takovým bordelem nitrifikační bakterie opravdu nic neudělají, vyloženě jim neprospívá.
Pokud budeme za "bordel" pokládat i rozpuštěné látky, které v akváriu víceméně nechceme, tak nitrifikační bakterie neodstraní ani takový bordel, protože pouze přemění amonium na dusitany a dusičnany.
(Nepochybuji o tom, že to všechno víš. Jenže svým nepřesným vyjádřením přispíváš ke zmatku, který v tom mnozí mají.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 12:30 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEKT
Jenže ono by to jaksi bez těch nitrifikačních bakterií (nebo jejich náhradou například rostlinami nebo chemickou filtrací) nefungovalo. Je to prostě řetěz, který musí být kompletní, jinak se zastaví.

Navíc nejde jen o bakterie, ale také o houby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2018 12:14 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Mám za to, že nitrifikační bakterie bordel (ve smyslu pevné částice) nelikvidují. Jsou schopny odbourat látky, které zůstanou po likvidaci bordelu jinými bakteriemi a mikroorganismy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 11:54 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Bordel likvidují vzájmenou spoluprácí nejrůznější baktérie, včetně těch nitrifikačních.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 10:48 Muž Papik [617] Re: NHKG
OK, děkuji oběma.

Průtok mám nastavený na cca pětinu, protože jinak se moc bouří hladina, příliš se kývou rostliny a myslím, že silný proud ryby i zbytečně vysiluje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2018 10:42 Maq Re: Papik
Papik napsal: aby se do akvária nevracel nějaký bordel z molitanu? Nebo ho nitrifikační bakterie spolehlivě zlikvidují?
Nitrifikační bakterie žádný bordel nezlikvidují. Čím víc bordelu, tím hůř se jim daří.
Bordel likvidují jiné, heterotrofní (organotrofní) bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.03.2018 10:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Papik
Ano, chápeš to správně. I když já mám nastavený průtok trvale na maximum.
Žádného bordelu z molitanu se bát nemusíš. Pokud by jsi musel čistit filtr častěji jak 1x za měsíc, znamená to, ze je malý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2018 09:43 Muž Papik [617] – Praní molitanové kostky
Dočetl jsem se zde, že se molitan pere, až při sníženém průtoku vody. U malých vnitřních filtrů jsem si naivně myslel, že se průtok reguluje potenciometrem, ale po rozebrání čerpací hlavy zjistil, že se jen mechanicky upravuje průměr výtoku.

Jestli to tedy správně chápu, tak při snížení průtoku z rozstřikovací rampy, zvětším průměr průtoku na čerpací hlavě. To budu dělat tak dlouho, dokud už se průtok nebude moci regulovat, protože bude na hlavě nastavený na max.

Teprve tehdy lehce vyperu molitan v odpuštěné akvarijní vodě a snížím průtok na výstupu hlavy, protože vypraný filtr bude více průchozí. A tak pořád dokola.

Jen mám obavu z toho, že pokud bude cyklus v řádu měsíce až měsíců, aby se do akvária nevracel nějaký bordel z molitanu? Nebo ho nitrifikační bakterie spolehlivě zlikvidují?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2018 19:04 Muž Rounce [30] Re: romant
Aha díky hned ju tam vrátím :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2018 18:15 R Muž romant [27987] Re: Rounce
Ideálně opatřenou dírama, to smysl má. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2018 18:12 Muž Rounce [30]
Chtěl bych se zeptat má cenu nechávat v biomolitanu tu plastovou trubku nebo ne ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 16:00 Maq Re: larix
Ano, myslel jsem to v tom druhém smyslu. Používá se to v nitrifikačních reaktorech, a tam jsou kolonie heterotrofních bakterií nežádoucí. Proto se domnívám, že tohle médium vyhovuje specificky těm nitrifikačním.
Ale je určitě zajímavé to vyzkoušet.
(Jinak stran vztahu k nitrifikaci to vidíme podobně, taky se o ni nestarám.)
- edit - Hezky ty fotky ukazují, jak tohle médium v oboru pokládané za elitní má "ohromnou osídlovací plochu pro bakterie" o ploše fotbalového hřiště na špendlíkovou hlavičku, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:49 Muž larix [1420] Re: antiA
Čakal som väčšiu hustotu/menšiu pórovitosť. Ja by som do mojich podmienok volil ten sivý, prípadne ešte o niečo hustejší. Nikdy (možno kvôli vyššiemu pH) som nemal problém so zanášaním filtra alebo hromadením detritu, no a okrem biologickej, očakávam od filtra aj trochu tej mechanickej filtrácie.
Inak pekné ilustračné fotky...vďaka palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.02.2018 13:28 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: larix
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak Matala přišla velice brzy. Mě se zamlouvá zelená a seda.
Porovnání s biomolitanem ...viz foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 20:25 Muž larix [1420] Re: Maq
U mňa sú v centre pozornosti práve heterotrofné baktérie (mineralizácia, CO2,..) takže "u mně dobrý" :-) Nitrifikáciu v dostatočnej miere zabezpečia aj baktérie na ostatných povrchoch v akváriu a osobitnú pozornosť im nevenujem.
EDIT: Alebo si to myslel tak, že sa v tom médiu heterotrofným baktérkam nebude dariť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 13:39 Maq Re: larix
Matala je jedním z materiálů, který se používá ve velkých filtračních reaktorech. V takových zařízeních se ale usazování heterotrofních bakterií pokládá za nevýhodné, protože konkurenčně potlačují růst nitrifikačních bakterií (množí se rychleji a seberou všechen kyslík). Takže nevím, jestli ta Tvoje úvaha bude v reále fungovat.
Jinak originální výrobce sídlí na Taiwanu. Udává se to jako "japonské" nejspíš proto, že "přírodní akvárium" přece MUSÍ být jedině japonské, od šutrů a substrátu přes osvětlení až po síran draselný ve hnojivu (japonský draslík je přírodnější). X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2018 11:10 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: larix
jsem toho stejneho nazoru.

Co vim hodne se to vyrabi a uziva v USA

no uvidime. mam molitan od TM10 az TM45. rohoze jsem vzal skoro celou radu. navzajem to orovnam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.02.2018 11:03 Muž larix [1420] Re: antiA
Skúsenosti s týmto materiáom nemám ale zaujalo ma to. Vzhľadom na štruktúru (rôzne uhly a zákutia pri styku vlákien) si myslím, že poskytuje rozmanitejšie podmienky pre mikroorganizmy ako biomolitan, v ktorom žiadne ostré uhly a mikrozóny s obmedzeným prúdením vody nie sú (teda, kým sa poriadne nezanesie).

A ešte ma zaujalo v tom odkaze, citujem: "Matala Japonská rohož"..."Made in China" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 10:44 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>
tak desky objednany, pro sichr tri typy... zelena , modrá i šedá.
černa je pro akvaristiku nevhodna z důvodů ze zachytává jen bordel o velikosti 1cm a výs.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 21:14 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tojsouvěci
Diky za dobry tip..... již jsem mu napsal. Pak sem hodim info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.02.2018 21:09 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: antiA
Pokus se kontaktovat uživatele Numa,má zde prezentaci a nabízí Matalu na stránce www.numa.sk › e-shop › Filtračné materiály › Peny a rohože ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 21:05 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: antiA
Teď jsem na to mrknul blíž,chyba je na mojí straně,jedná se o strukturu pevné polypropylenové rohože.Omlouvám se,chybně jsem se domníval,že se jedná o nový produkt,nebo obchodní název některého z biomolitanů. stydim :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 20:17 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: NHKG
Výrobní postup je zcela odlišný biomolitan to není!
Podívej se i na tu strukturu. Je to jako bys přirovnal filtracni vatu k biomolitanu. ;-)

Nemluvě o poreznosti.

Ma s tímto materiálem někdo opravdu osobní zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2018 20:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: antiA
Je to pořád biomolitan, akorát má jiný obchodní název. Podívej se na fotky a popis:: www.eckold.cz/…

EDIT: Toto píšou na jednom eshopu o obyčejném Biomolitanu PPI 20: Proti desce Matala se dá zmáčknout při čištění a má větší povrchovou plochu., což je až 2450m2/m3. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 20:08 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tojsouvěci
Ještě jednou..... Chci řešit filtracni médium MATALA která je úplně něco jiného než bioakvacit. Ma taky čtyři hrubosti/jemnosti poreznosti a ty se i odlišují barvou. ☺
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 20:02 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: antiA
Poréznost určuje počet póru na palec - PPI, o barvě to není! :-)
PPI 10 – 10 pórů na palec (tj. 2-3,2 póry na 1 cm)
PPI 20 – 20 póru na palec (tj. 3,3 – 5,2 póru na 1 cm)
PPI 30 – 30 póru na palec (tj. 5,5 – 7,5 pórů na 1 cm)
PPI 45 – 45 pórů na palec (tj. 10,5 – 13,5 póru na 1 cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2018 19:38 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º> – Založení nového tématu: MATALA
Poprosil bych zda by moderátoři nemohli založit nové téma a to na filtrační médium MATALA (ja nemam opravneni)


Jsou čtyři typy a tridi se podle barev:

Super jemná hustota - šedá barva
Jemná hustota - modrá barva
Střední hustota - zelená barva
Hrubá hustota - černá barva

Chtěl bych vědět zda toto filtracni médium někdo užívá v akvaristice.
A jaka je hustota v porovnání k bioakvacitu / biomolotanu / klasické filtrační pene tm10

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2018 11:45 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Ono to ale není o tom, že se někomu zanese molitan za pár týdnů a proto se dá říct, že má v akvárku bordel.
Tady je nutno podotknout, že jsou filtry, které se neperou nikdy, jsou filtry, které se čistí jednou za rok (a do takových je právě už i PPI
30 na hranici použitelnosti) a pak jsou třeba bublifuky, které se právě jednou za cca měsíc prostě musí propláchnout, protože jsou tak jemné,že se zanesou.
Navíc od toho biomolitanu se očekává spíše poskytnutí plochy pro bakterie než samotná mechanická filtrace, na to jsou jiné materiály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 23:54 Muž LeRi [315] Re: NHKG
Já bych viděl výhodu spíš v tom že ten bioakvacit ať 45ppi oproti vatě drží pořád stejný tvar (formu) víme že když dáme novou vatu tak má třeba tloušťku 2cm ale jakmile nasákne vodu + se zanese a ještě na ní působí tlak proudění vody tak během krátké doby už má tloušťku třeba 1cm tudíž se její hustota zdvojnásobí a ještě víc omezí průtok.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 22

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 23093x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12505?od=151