Ploštěnka
Děkuji. Použití No-Planaria se bojím, protože by to zničilo šneky a navíc by to mohlo poškodit i krevetky a rybičky - to, že je to na pohled nepoškodí ještě neznamená, že je to opravdu nepoškodí, ono to jen nemusí být patrné, ale rozhodně to žádná zdravota pro ně nebude. Každá chemie do akvária je nepřirozená a nežádoucí, já se toho bojím.
Eliminuji je v tom molitanu filtru, teď jsem nasadil past a také je už delší dobu lovím dlouhou pinzetou na skle akvária u dna, dají se sebrat bez poškození (jinak se regenerují), je to zdlouhavé, ale sedím, pozoruji život v akváriu a když se nějaká ploštěnka objeví, tak ji chytím a otřu do papírku. Ony vylézají v době krmení, obvykle jich chytím tak asi 10...
Jinak pokud by žraly jen detrit, tak by byly docela vítané...
Žrádlem může být i detrit. Nemyslel jsem přímo žrádlo pro obyvatele

A děkujem za fotky. Jsou pěkné!
To je zajímavé. Takže je tam něco asi přitahuje.
Klasikou je lov na potravu do pastí. Potom je tu třeba No planaria. Ale nemusí to být 100%. Názory se různí. U mě žily a plazily se i po aplikaci No planaria. I když bylo patrné, že dobře jim to asi nedělá. Možná zdechly později. Těžko říci. Do pasti se mi pak už nechytly(ale to nic nemuselo znamenat) a potom jsem měnil dno a po ploštěnkách ani stopa.
Jo, to je možné, je pravda, že díky kvantům krevetek krmím na dno dost a tak o jídlo nebude nouze.
Jinak, jak už jsem asi níže psal, jako nejúčinnější forma eliminace počtu ploštěnek se mi osvědčuje při týdenní údržbě vyndání spodního koše vnitřního filtru, kde je molitanová patrona a ze které jich vyčistím velké množství..
Ony jsou velmi schopné měnit jakkoliv tvar a pak vypadají jako něco jiného. Naprosto změní velikost. Za mě jasná ploštěnka.
A ke krevetkám. Třeba jdou cestou nejmenšího odporu. Proč by lovily krevetky, když třeba mají snadno dostupnější žrádlo.
Malý příklad typů u nás. A v akva se většinou vyskytují i druhy ze zahraničí.
ziva.avcr.cz/…
Ploštěnky se dají zlikvidovat na více způsobů., O nic nejde.
Ale ano, to já dělám, jen je mi divné, že to, co vypadá jako jasná ploštěnka vypadá pod mikroskopem jako rhabdocoela...
Mrkněte znovu na odkaz, který postnul ctibum. Rozdíl je patrný a vy byste měl lovit a likvidovat.





Tak jsem po cca 2 hodinách po zhasnutí vyndal past a bylo v ní asi 7 ploštěnek, ráno asi 5. Pořádně jsem se podíval na čtyři exempláře, je to u všech podobné, podrobně jsem sledoval tedy ty s trojúhelníkovou hlavou, tu nejvýraznější, tu na obrázku červeně označenou, jsem nafotil a na čtyřech fotkách je vidět výsledek. Ona s tou hlavou dělá úplné divy, chytil jsem jenom něco, ale mění tvar hlavy od úplné brambory po dlouhou ostrou špičku, když se natáhne, tak má hlavu podstatně delší než širší, během okamžiku je to naopak.
Nejsem tedy schopen určit o co jde, pokud má ploštěnka trvale klínovitou hlavu, tak to není ploštěnka, pokud má ploštěnka proměnlivý tvar hlavy a mění ho dle libosti, tak by to mohla být ploštěnka.
Stále mám spíše tendenci to hodnotit jako rhabdocoelu a to i z toho důvodu, že se uvádí, že ploštěnky napadají a ničí krevetky, já mám desítky krevetek, neviděl jsem žádný pokus o napadení ani žádnou poničenou, stále se rodí nové a všechny vypadají spokojeně...
Pastičku jsem si dělal z injekční stříkačky nebo z trubičky o podobném průměru a dvě trubičky do vnitř. Musel jsem ji zatížit kamínky. Do vnitřku jsem dal dva malé kousky masa a past jsem položil na substrát šikmo k substrátu. Dával jsem past k večeru do akvária a ráno jsem měl v pasti spousty Ploštěnek. Foto je na prezentací Razbora bornejská a kubotai v deníku 21.7.2021
Odkaz -
rybicky.net/fotogalerie.php… Když jsem hodil kousek masa na substrát, našly ho. Když jsem to samé dal do podomácku dělané pasti, nic.

Ano, díky, to jsem podcenil, četl jsem někde, jak ráno byla past narvaná ploštěnkami, tak jsem to zkusil. No ony tak hloupé nejsou, mají oči a inteligenci postačující k přežití a tak dokáží jednat podle toho, je fakt, že jsem přes den viděl jednu, jak z pasti vylézá (past byla položená na bok). Zjevně se umějí do otvorů strefit i cestou ven.

Přečti si můj příspěvek z 28.06.2022 22:08

Aha, dobrý nápad, zkusím, budou (doufám) jatka a materiál na studium.
Přiznám se, že se ve mně probouzí instinkt lovce a sadisty a těším se na to, jak se budu na nich vyžívat

Dejte jim tak dvě hodiny po zhasnutí světla a vlítněte na ně. Při množství jaké máte v akváriu už budou hodovat. Ráno najdete podle mého poslední zbloudilé.
No právě proto píšu, že se pokusím odchytit ty podezřelé a hodit je pod mikroskop, také mě to znervózňuje a chci mít jasno.
Ale zdá se mi, že na té první a druhé fotce z mikroskopu je kolem hlavičky vidět takový bílý sliz, který tvoří trojúhelník a to může být právě to, že na skle akvária vypadají jako s trojúhelníkovou hlavou a potom v mikroskopu jinak...
Nebo tam opravdu mám oboje!
Zatím první noc s pastičkou výsledek zachycení =0, nejprve jsem past položil na bok a ony do ní lezly, potom jsem hledal na webu něco o položení pasti a jeden prodejce uvádí, že se past má položit vstupními otvory na substrát, to je otvory dolů, no a ráno v pasti nic, ani to, co už v ní bylo. Tak jsem past dnes položil na bok, něco v ní (asi dvě) už bylo, uvidíme ráno...

Zakroužkoval jsem tři podezřelé. Ve vašem zájmu budu doufat, že se pletu.

Na té třetí fotce jsou krásně vidět trojúhelníkové hlavy. Nemusíte pátrat, ale musíte je pastit!

Podle těch fotek za mě ploštěnky, jak už ti hned v první odpovědi řekl Passenger77.
No ještě jsem se trochu ponořil do teorií a váhám, zda mám opravdu ploštěnky, které škodí zejména krevetkám nebo jestli mám něco, co se nazývá rhabdocoela a je údajně skoro neškodné až částečně prospěšné.
Nasadil jsem past a zítra to budu podrobněji se silným zvětšením pozorovat, uvidíme, zatím jsem zjistil, že to má dvě oči...
Starší reakce
Děkuji všem, past jsem si objednal a začne boj!!!
Past by měla stačit. Souhlasím s tebou. Přidání ryb je jenom urychlovač zbavení se Ploštěnek a záleží v jakém akváriu. Také nejsem příznivcem přidání ryb. Podstata je jenom velmi málo krmit a pastička.

ajajak napsal: Ploštěnky z pasti vylézt nesmějí. Proto tam jsou takové trubičky do vnitřku a oni netrefí ven. Já jim to říkal, ale myslíš, ze mě poslouchaly...?
ajajak napsal:Při tom je dobré dát do akvária Paví očka a minimálně je krmit. Pomáhají lovit Ploštěnky. Za dva měsíce jsou z akvária pryč. Nejsem příznivcem jednoúčelového přidávání ryb, ale to je jen můj přístup, každý podle svého
Jak říkám, mně na "26" stačily dva víkendy s pastí, od té doby jsem ploštěnku neviděl. Což nemusí znamenat, že tam žadná není, ale když nelezou všude, tak mi to žíly netrhá...
Ploštěnky z pasti vylézt nesmějí. Proto tam jsou takové trubičky do vnitřku a oni netrefí ven. Dával jsem pastičku přes noc a vždy byla plná. Při tom je dobré dát do akvária Paví očka a minimálně je krmit. Pomáhají lovit Ploštěnky. Za dva měsíce jsou z akvária pryč.
Zas tak velký boj a běh na dlouhou trať to podle mě při tvé velikosti nádrže být nemusí, chce to jen důslednost a trochu trpělivosti. Řešil jsem kalamitní stav ploštěnek ve své "26", psal jsem to tu loni:
ctibum napsal:
Já zkoušel past z malý rozstřikovací rampy, z petflašky a naprd. Nakonec jsem koupil tuhle www.krevetarko.cz/… cena pro mě ok a funguje. Jen to chce nenechávat přes noc, to mi vyžraly návnadu (mražená dafnie) a zase vylezly. Pak jsem líčil o víkendu, ráno dal past a průběžně sledoval. Za dve tři hodiny bylo plno, tak jsem vyndal, vyčistil a dal znovu. Za dva víkendy jsem měl po kalamitě. Je to sice trochu opruz, ale funguje...
Případně ještě levnější varianta krevetkarium.cz/…
To nepřekrmování samozřejmě platí...
Chce to pastičku a velmi málo krmit. Boj na dlouhou trať



No já mám něco podobného, objevilo se mi to najednou, podezírám lyofilizované krmivo, možná nákup rostlinky, nevím. Zbavit se toho nedá, jsou ve dně a nacházím jich hodně ve vstupním molitanu vnitřního filtru. V době krmení vylézají a jdou po krmivu pro krevetky na dně.
Délka od pár mm až po cca 2 cm, když se natáhnou, když po nich jdu pinzetou, tak se srazí do kuličky velikosti cca 1 mm a ta kulička se nedá chytit, uniká, působí jako dosti tvrdá. Barva je od hnědé po průhlednou, dokáží ji měnit...
Nevíte co s tím???
Starší reakce
Ahoj. Nejspíš je něco z řádu Rhabdocoela. Nemělo by to ničemu škodit.
0 24.01.2022 20:05 luk35 – Ploštěnka?
Starší reakce
Ahoj, hele, já bych to nedělala - tu chemii. Mám v krevetkáriu taky ploštěnky, přemnožené. A co mi zabírá, je opravdu opakované nastražení pastí ( každou noc). Nesmíš vynechat ani jednu. A už po pár dnech budeš pozorovat, že jich je méně a méně. Když budeš fakt důsledná, udržíš je na rozumných počtech

. S tou chemií jsem četla nepěkné zkušenosti v podobě zhoršení kvality vody a následného úhynu krevetek. Ať se daří.

Pokud to nevyhubí krevetky tak asi hlasují pro přípravek. Lovit ty krevetky by bílo šílené, hlavně je riziko že si ploštěnky zanesu omylem třeba na síťtce či přímo vodou...
Tak mi držte palce ???? velké šneky jsem již přendala, okružáky a spol bohužel musím nechat napospas, mám jen štěstí že druhé akva je v klidu. I když mám tendenci přeléčit poté i to. Projistotu.
Napadlo mě že jsem je mohla přenést i ze substrátu, který byl sice nově kupovaný. Ale přítel mi tehdy říkal že z něj něco vyplavalo, oslovil to. Ale nemuselo to být jediné. Možná by to dávalo smysl, je to cca dva měsíce.
Pokud jsou ploštěnky vidět, tak to většinou znamená, že jich je už kvanta. Žijí totiž skrytým životem, takže zahlédnout jednu z jedné, je v podstatě nemožné, ale jednu ze sta, je snadné. Pokud jsou v akváriu ploštěnky, žádná past není dostatečně dobrá, protože vždy se najde nějaká ploštěnka, která s chutí sežere krevetu. K úplnému zničení ploštěnek existují jen dvě možnosti:
1) totální rekonstrukce akvrária - odlovit vše živé a vnitřek vybrat, vyvařit (vajíčka jsou v podstatě neviditelná), rostliny vyprat v hypermanganu (kvůli vajíčkům) a znovu založit
2) moje vlastní zkušenost - použití přípravku NOPLANARIA - 100% likvidace ploštěnek ale i všech šneků, ryby i krevetky bez úhony přežily.
Past na ploštěnky
www.google.com/… tekutý uhlík do stříkačky někdy stačí plochý kamínek a každý den je omýt pod horkou vodou.

0 26.11.2021 11:06 Martina – Ploštěnky v krevetarku
Tak dnes ráno po rozsvícení akvária jsem zažila šok, ploštěnky na skle.
V akváriu mám Betty Ancíka a krevetky.
Už kvůli krevetkám se mi nechce používat jed na bezobratlé. A i kvůli šnekům. Mám tam i Surmovku vražednou (Clea Helena), nemá někdo zkušenost že by ploštěnky žrala? Nenasadil je někdo na tyhle hnusně červy?
Nebo nějaká hodná duše co by mi poradil jak se jich zbavit? Nejspíš jsem si je do akvária přinesla s rostlinkami z Invitalu, nebo s krevetkama od chovatele... Těžko říct, oboje už je měsíc zpět a ploštěnky jsem prvně zahlédla až dnes ????
Starší reakce
Já to po pár měsících vzdal, past byla vždy přecpaná. Nakonec jsem použil NoPlanaria ve dvou cyklech a následně plánovitě znovuzaložil akvárium. Teď mám klid...

Mám chodbové akvárium, kde je neřeším, ale zkoušel jsem asi 14 dní každý den vyndávat 3 x větší kamen + 3 x kokos. Bylo jich pokaždé na nich desítky možná spíš stovka.

Podarilo sa uz tuna niekomu zlividovat plostenky len postupnym lovenim ?
Za podledny tyzden co som ich objavil denne vytiahnem v priemere tak 10ks.
Takto som kedysi za 1/2 roka zlikvidoval slimaky

Starší reakce
Pomohla NoPLanaria. Po 3 dnoch aplikovania podla navodu nevidim ziadne plostenky...
(kotulky a vezovky prezili, ampularie nie.)
Starší reakce
O jakém akváriu píšeš chtělo by to aktualizaci.

Zdravim, no mne ten stophydrin na plostenky nezabera.
Davkoval som dva tyzdne po sebe po vymene vody predpisane mnozstvo, 1 kvapka na 1 liter vody. Nepomohlo.
Tredi tyzden som nadavkoval dvojnasobne mnozstvo a stale ziju.
Starší reakce
- ploštěnka je běžnou konzumní složkou "specifických druhů" některých ryb, jak v sladkovodním, tak i mořském akváriu
- ty nejvíce škodlivé (dravost,toxicita), tak ty mají spíše zastoupení v mořském světě akvárií
- v sladkovodních akvariích je tomu pouze u Dugesia tigrina, který byl zavlečen z USA, v akváriích nyní velice sporadicky zastoupen, za lonský rok doloženy pouze dva případy výskytu (konurbace Prahy), v akváriu.
- vrátím se ted zpět k živorodkám
- ploštěnky konzumují jen a pouze v určitém vývojovém stádiu, nikoliv tedy dospělci, ale mladé ryby
- toto specifikum lze najít u guppek, čapaly pardálí, ale i třeba u červenoocasých gudeí
- pokud jde o zástupce jiných druhů, tak to jsou především ""rájovci"" a ""betty"", dále pak jsou to některé druhy parmiček a teter, zde je to ale trochu složitější
-
Ploštštěnky moc rybám nejedou. Zkoušel jsem na ně nasadit např. endlerky a ani ťuk.

Pak tu někdo doporučoval raka mexického, ale ani ten se o ploštěnky nepostaral. Prostě ten sliz co mají na sobě živočichy od jejich požírání odradí.
Já doufám,že pokud něco,že by je včas vyžraly věčně nenasytný živorodky,stejně jako požíraj vajíčka šneků.
Anthrax napsal: Já si je dotáhl nejspíš s kytkama.
Tak tak, u mě to muselo být 100% s nějakou košíčkovou rostlinou z jednoho velkého eshopu
Při druhém založení už jsem si hypermangan koupil na řasokoule

Zbytek rostlin pro jistotu in-vintro.
Zapomněl jsem na ty koule v minulém příspěvku, takže znovuzaložení mě vyšlo na cca 400 Kč

Já zatím od založení mimo lehký řaso kalamity ve vedrech taky v pohodě s ploštěnkama a nemocema.
Hypermanganem. Podle návodu od Václava.
rybicky.net/clanky/1755-jak-nenakoupit-neakvarijni-rostliny
Ale přiznám se, že živou ani mraženou potravu nijak nedezinfikuju ani jinak neošetřuju. Prostě se jen vyhýbám těm nejrizikovějším krmivům a neznámým zdrojům. Mražené prostě jen rozmrazím pod proudem vlažné vody. A musím zaklepat, zatím dobrý nejen co se ploštěnek týká.
Já je před 4ma měsícema donesl v řasokouli,naštěstí jsem ji měl jen v 5 litrů okurkovce a nedal do nově zakládané 70tky.Čím ty rostliny dezinfikuješ?Já používám eshu 2000 ale ta by na ploštěnky asi nestačila,co?
Já si je dotáhl nejspíš s kytkama. Takže dezinfekce nových rostlin je taky důležitá.
Přidat reakci
[1] ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 20479x