Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ploštěnka

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Ploštěnka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 16:37 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: To už se vyrábí v balení menším než půl kila, jak tomu bývalo vždy?Mě bylo v akvaristice odsypáno do pytlíčku. :-D Máte ale pravbu bylo to minimálně půlkilové balení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 13:44 Žena mysz [12] Re: lacewings
Děkuju za radu, ta mléčná by to mohla být. Uvidím, možná zkusím nějakou tu past, aby jich alespoň ubylo. Zatím žádné škody nepozoruju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 13:41 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: mysz
-ano,zcela správně
-uvedl jsem ty nejběžněji vyskytující se druhy, tak s pomocí vyhledávače by již neměl být problem s informací a určením
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 13:24 Žena mysz [12] Re: lacewings
Tak přeci jen. Žeby ploštěnka mléčná? Někde jsem četla, že je prý méně dravá než jiné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2017 13:14 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: mysz
-trojúhelníkovitou hlavu lze nalézt pouze u tří (lugubris,gonocephala,lugubris) z několika možných druhů ploštěnek,které mohou být zavlečeni do v akvariích
-pokud vezmu pouze Ploštěnky trojvětvené,tak jsou to
- Ploštěnka kalužní (Dugesia lugubris) stojaté i tekoucí vody, trojúhelníkovitá hlava
- Ploštěnka potoční (Dugesia gonocephala) prudce tekoucí vody s vysokým obsahem kyslíku,trojúhelníkovitá hlava
- Ploštěnka černá (Polycelis nigra) stojaté vody
- Ploštěnka ušatá (Polycelis cornuta) potoční vody
- Ploštěnka horská (Crenobia alpina) potoční vody, poměrně běžný druh
- Ploštěnka mléčná (Dendrocoelum lacrum) stojaté vody, běžný druh
- Ploštěnka americká (Dugesia tigrina) nápadné hnědé, žluté a černé skvrny, zavlečený druh ze Severní Ameriky, obývající akvária, tůně, rybníky, včetně sedimentačních nádrží v povodí řek
atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 10:57 Žena mysz [12] Re: lacewings
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak se jen vrátím k tématu ploštěnek - po dvou dnech pozorování musím konstatovat, že vůbec netuším, co to v akváriu vlastně mám. :) Zkusím přidat dvě fotky, na první je "ta věc" (a omlouvám se za kvalitu, nemám dobrý foťák, a navíc bylo sklo v tu chvíli nevyčištěné), na druhé cosi, co jsem rovněž objevila. Obojí se schovává spíš než ve dně např. v rozích akvária nebo za filtrem. To, o čem jsem si myslela, že je ploštěnka, vylézá spíš za tmy, ale zase mi přijde, že to nemá tu trojúhelníkovitou hlavu (nicméně tělo je spíš plošší než kulaté). Krevetky kolem nich chodí a plavou a zdá se, že jim to nijak nevadí. Krevety nemizí, zato dneska ráno mi přijde, že těch potvor je míň (minimálně v místech, kam přes den zalézaly a byly patrné). Takže jakékoli aktivní řešení jsem aktuálně přestala hledat, nechám to ještě chvíli - a uvidíme.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2017 17:07 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: LiborSprysl
-FLUBENOL 5% 50 mg/g A.U.V. PLV 600GM
-SOLUBENOL 100 mg/g A.U.V. 1x100GM -emulze
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 16:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: MartinH
To už se vyrábí v balení menším než půl kila, jak tomu bývalo vždy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2017 15:38 Muž MartinH [142] - L144 závoj – Flubenol
Nevím jak Ampulárka ale okružáci, piskořky, levatky a kružníci mi přežili vyvraždění ploštěnek za pomoci Flubenolu.

Je to běžně používaný prostředek na hubení ploštěnek a nezmarů v akváriu. Jeden čas byl na trhu nedostupný a tak se začalo používat dražší Nopalaria a na Flubenol se tak nějak zapomělo. Flubenol má jen jednu nevýhodu oproti Nopararia není volně prodejný a musíte k veterináři (či kamarádovi akvaristovi co ho už má). Dá se použít i v nádrži s potěrem ryb.

Když ampulárku na tu dobu vyndáte a pak důkladně odkalíte, neměl by to být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 12:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: mysz
mysz napsala: Děkuju za zkušenost. Myslela jsem si, že pro ni by to nebylo ono. Bála bych se ji tam potom i vrátit.

Takže jiný dotaz: vadí ampulárii ploštěnky nebo jsou pro ni nějak nebezpečné? Přemýšlím totiž, že to zkusím cestou nastražení pasti (resp. pravidelného kladení pastí), abych jejich počet alespoň eliminovala. Budu raději, když třeba krevetky neodnosí mladé, ale šnek přežije - mám k němu citový vztah. :))

Jak už bylo zmíněno - jsou dravé ... to je málo! Dovedou plže i zmařit...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2017 08:16 Žena Jitka66 [8] Re: mysz
No, také jsem ji skoro oplakala....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2017 23:04 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: mysz
- vývin přímý(hermafrodité)
- ale jsou dravé
- velká regenerační schopnost
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 22:36 Žena mysz [12] Re: Jitka66
Děkuju za zkušenost. Myslela jsem si, že pro ni by to nebylo ono. Bála bych se ji tam potom i vrátit.

Takže jiný dotaz: vadí ampulárii ploštěnky nebo jsou pro ni nějak nebezpečné? Přemýšlím totiž, že to zkusím cestou nastražení pasti (resp. pravidelného kladení pastí), abych jejich počet alespoň eliminovala. Budu raději, když třeba krevetky neodnosí mladé, ale šnek přežije - mám k němu citový vztah. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 21:40 Žena Jitka66 [8] Re: mysz
Ampularie to nepřežije..... Já jsem ji měla pár dní ve vetší lahvi, s rostlinami a pískem.... Po částečné výměně vody jsem ji vrátila zpět, a stejně během pár dnů uhynula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 20:17 Žena mysz [12]
Skoro by se řeklo - "to je pořád něco"... Mám dojem, že se mi v malém akváriu (12 l) rozmohly ploštěnky. Nepříjemné je, že tam mám krevetky. A ampulárku (krom pár okružáků a jiné drobotiny). Zvažuji použití No-planaria, ale ráda bych se zeptala, zda by to např. ampulárka přežila. (Moc ji nemám kam přelovit...) Je možné nechat tomu zkrátka volný průběh? (Bojím se mimo jiné, jestli ploštěnky nemůžou napadnout i ampulárku, četla jsem různé historky o tom, jak šnekům zalézají do ulit a likvidují je zevnitř...) Předem díky za tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 08:29 Muž Kikolcz [79] – Ploštěnky
Zdravím, zakoupil jsem si rostlinu, kterou hodlám dát do krevetárka a co jsem nezjistil...v košíčku byli minimálně dvě ploštěnky rozzureny Co dělat abych si je nezavlekl do akva? Stačí pořádně očistit kořeny a listy? Jak se vůbec ploštěnky množí, nemůžou tam mit nějaké vajíčka? Jedná se o Bucephalandru, tak jsem uvažoval že ji okoupu ve zředěném roztoku sava, stejně jako anubiasy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.09.2016 09:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: TRULY
Zkuste, mastnoty se nebojte, té se časem zbavíte... na hladině třeba papírem....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2016 06:45 Muž TRULY [164]
no taknja to cez vikend vyskusam a dam vediet, aspon to tej noplanarii trosku ulahcim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.09.2016 05:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: lacewings
lacewings napsal: -myslím,že nástraha ve formě pravé svíčkové, by měla být pro ploštěnky dostatečným motivujícím prvkem ;-)
Lepší je teda obyčejný špek... ne uzený prosím!!! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2016 05:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: TRULY
Protože jsem koupal rybičky asi třicet let, tak už jsem se i občas s nějakými problémy potkal... ;-) ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.09.2016 00:48 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: lacewings
Jj,červené maso mrškám slizkým chutná,odchytával jsem je na blány z ořezu hovězího srdce určeného pro placky. :-) Ploštěnkám bych svíci dopřál,ale jedině pod podmínkou,že je to jejich poslední přání před popravou. smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2016 23:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Tojsouvěci
-myslím,že nástraha ve formě pravé svíčkové, by měla být pro ploštěnky dostatečným motivujícím prvkem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 23:54 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: TRULY
Můžeš si zahrát na rybáře,nahodit malý pláteček nástrahy živočišného původu upevněný na niti ,tak aby ležel na dně a je o zábavu postaráno.Nástraha se musí se vyměňovat,aby si strávníci po nasycení nešli schrupnout někam pod kámen. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.09.2016 23:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TRULY
-přirozené chování ploštěnky,hledá a žije spíše v úkrytových prostorech,její viditelnost je při letmé kontrole akva ,skoro nepostřehnutelná,
-ploštěnka mléčná je nejčastěji vyskytující se druh v akva,existují i mnohem ,,dravější,, druhy ploštěnky,které se sem dostanou s dovozem ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 22:17 Muž TRULY [164] Re: lacewings
No ono u mna bude hlavne problem to ze mam druh plostenky ktora nieje v akva viditelna.
Kym nedvihnes kokos, nepremyjes filter, nedvihnes drevo alebo nenajdes zdochnuteho plža tak o nej neviem. Nelozi, nevidno ju, nieje na kamenoch ani strku ani rastlinach nikde. V podstate si uvedomim ze ju mam ked odkalujem dno akvaria silnejsim sposobom alebo premyvam filter. Takze u mna by si asi rajovec velmi neskrtol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.09.2016 21:47 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TRULY
-rájovec je požírá,měly by to dát i menší bety,dříve běžně používané druhy k hubení ploštěnek,dokonce i řada akvaristických publikací to prezentuje,třeba Ivan Petrovický
-problem bude asi v počtu ryb na likvidaci ,v poměru velikosti akva , stádiu roznmožení ploštěnky a osazenstvu ryb v akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 21:21 Muž TRULY [164] Re: LiborSprysl
inac vies ze ma to napadlo ze ci by to rajovec nedal.
Preco myslis? Pre jeho utocnu povahu na vsetko co sau nepaci? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.09.2016 21:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: TRULY
Žerou je rájovci... jestli to ale není vyhánění čerta ďáblem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 21:03 Muž TRULY [164] Re: Jíťa
tak to hej chapem. Jedine to nejako zredukovat castejsou liecbou ale to je zas zabedacka ore ryby a cele akva. Skoda ze nieje nejaky ryby nepriatel tychto tvorov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 20:44 Žena Jíťa [0] Re: TRULY
Tak já jsem si to přinesla skoro stoprocentně s mechem z lesního potůčku. Byl přirostlý na kamenech a já si jeden ten kámen s mechem donesla. Sice jsem to propláchla pod vodou a nechala do rána namočené v čisté vodě zvlášť, ale pak jsem to tam dala celé. Ten mech mám pořád a krevetkám se v něm líbí, ale kdyby to šlo vrátit, určitě bych se bez něj obešla, holt za blbost se platí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 20:32 Muž TRULY [164] Re: Jíťa
tak je to zacarovany kruh z ktoreho asi fakt niet uniku. Plostenka sa rozmnozuje dost rychlo a to je asi naj problem. Mozno to na cas prestane ale zacne vyvoj ikier a je to tam zas. Ja som si zaniesol do druheho akva asi rastlinami. Tak isto teraz pozoruhem ze ked som priskrtil potravu tak napadaju slimakov. Ono jedine 100% riesenie je asi komplet reset s novym zivotom.
Alebo nechat akva bezat bez rastlin a ryb az kum to nepokope bez potravy.
Mozno sme si to zaniesli potravou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 20:14 Žena Jíťa [0] Re: BuldozerGT86
No, to máš velký štěstí a přeju ti, aby vydrželo. Já jsem tohle řešila před rokem a použila No Planaria, podle návodu. Zabilo to všechny šneky, krevetky přežily, ale obě akvárka totálně rozhozený, nepomohly ani výměny vody, od řas zničená většina rostlin a odešlo i několik ryb. Písek jsem propekla, kameny i kořen vyhodila a těch pár rostlin, který jsem použila do nově založených, se zdálo čistých. Asi jen zdálo. Včera jsem si uvědomila, že nějak nevidím šneky, zato přibývají prázdné ulitky na dně. Tak jsem šla hledat jestli je možno vykoupat v něčem rostliny, aby přežily a zbavily se případných vajíček nebo ploštěnek. Ale vidím, že asi nic takovýho není, tak mám 2 možnosti. Nechat to být a nebrat odtud žádnou rostlinu do jiných, nebo to kompletně zrušit... Rostliny tam krásně jdou, ta asi nechám ryby dožít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 19:19 R Muž romant [27987] Re: BuldozerGT86
Doporučuji 14 denní pozorovací časový test, jsou to bestie vyčůraný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 18:58 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: TRULY
Použil jsem PANACUR ale všechno osazenstvo jsem odlovil. Nechal jsem plže a ploštěnky. Použil jsem dvě tablety na 54l akva. Cca po týdnu tam nic nežije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.09.2016 08:05 Muž TRULY [164] Re: BuldozerGT86
no a co si nakoniec pouzil, co zabralo a kedy, trosku sorav nejaky zaver aby sme z toho nieco mali :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2016 07:33 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - Tlamovce
Ploštěnka je pryč! Takže všem díky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 13:18 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: Dánský přírodovědec Otto Friedrich Müller popsal v roce 1744 ploštěnku tmavou jazykem přírodních věd (latina) názvem Planaria torva.;-)
www.natur.cuni.cz/…
ziva.avcr.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 12:38 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy – Výskyt ploštěnek
Pokud by to někomu mohlo být nápomocno,tak výskyt jednotlivých druhů lze nalézt zde,stačí změnit pouze druh,odkaz je na ploštěnku potoční
- portal.nature.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 12:02 Muž TRULY [164]
a to ju mam medzi prisavnikmi. Už aby mi došiel NO plnaria z čiech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.09.2016 11:37 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: TRULY
Může to tak být,mimo to mohou ploštěnky napadnout i živé ryby,které se opírají o dno.
U větších ryb jsou ploštenci schopni zlikvidovat kožní řasu ploutevních lemů,
až k paprskům,menší rybky nemají při invazi přemnožených ploštěnek nárok na přežití. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 10:48 R Muž ctibum [6923] Re: TRULY
Nedávno to tu dával Tojsouvěci. Máš to i s fotkou :) www.krevetkus.cz/…

EDIT: Čestně prohlašuji, že uvedený odkaz nepovede k mému osobnímu ani jinému obohacení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2016 10:31 Muž LiborSprysl [9015] Re: TRULY
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 10:27 Muž TRULY [164] Re: lacewings
no ale bežný jav že napadnu slimaka a zožeru ho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.09.2016 09:55 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TRULY
-pokud se skutečně jedná o zástuce druhu ploštěnek,je to běžný jev,
-ploštěnky za potravu nepřijímají jen řasy ,ale i živočišné mikroorganismy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2016 09:20 Muž TRULY [164]
Vcera som prvy krat videl plostenky nazivo v akva.
Ancistrusy som rozpredal a ostalo ich v 45l asi nejakyc 20-25 cize zredukovane.
Tym padom krmim menej.
Vcera pozriem do akva a na ludwige hore pri hladine slimak, lenze ked som pozrel blizsie tak toho chudaka vo velkosti 0.20€ napadlo asi 10 plosteniek a zrali ho zaziva.
Je to normalne? Nedochadza premnozenym plostenkam potrava a tak napadaju slimaky?
Mal som v akva okolo 80 slimakov a vsetko som prehodil do sklenici aby to tam nespatilo vodu a navyse to tiez umiera a znevistuje vodu. Cwrvy sa asi zivili aj zvyskami mrtvych slimakov ale teraz ked som ich odlovil asi 98% tak im rapidne ubudla pktrava.
Myslite ze to moze byt?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2016 11:27 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: BuldozerGT86
BuldozerGT86 napsal:
Spíš se zeptám jak se dneska zbavit ploštěnky z mechu?

-pokud se jedná o ploštěnku mléčnou,tak mech stačí ponořit do minerální vody s nižším PH jak 4
-nezajistí to bohužel likvidaci vajíček
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 10:11 R Muž ctibum [6923] Re: vaaclav
Co Savo v nějaké vyšší koncentraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 09:49 Muž TRULY [164] Re: BuldozerGT86
priklanam sa k nazoru vaaclava. Podla mna vyschnutie planariu nezahubí. Vela živočíchov tohto typu aj po vyschnuti prežije. Ono červ samotný neprežije ale je tam realna šanca že prežijú vajíčka. Možno sa mýlim. Nakoniec len tak by neprežili miliony rokov ak by boli závislé len na vlhkom prostredí.

Ja som akurat objednal NO-PLANARIA zo stranky krevetky alebo take nieco.
Ma to 50g a dávkovanie 1 lyžicka na 50l 1 den, pol lyžice 2 den a 1/4 lyžice 3 den.
Lyžicka by mala byť súčastou balenia aj ked sa nikde neviem dočítať kolko ma jedna lyžica gramov. Tak som radšej objednal balenia dve aj ked ma to s poštovným víde na dobrých 20e.... ale tak si nevyberieš

Nezabiješ ju ani teplou resp. horucou vodou, jedine že by si to napr. skusil vysušiť a potom ja neviem možno vyvariť. Podla mna aj samotna NOPLANARIA nezabije všetko nakolko v akva určite ostanu aj nejake vajička, takže som aj preto objednal 2 ks balenia ak by sa objavila časom druha vlna.
Inač slimakov asi pošlem do zatratenia nakolko možno planariu prenašaju a čo sa týka toho machu čo spomínaš. Skus dať mach do nejakeho vedra tak aby sa nedotýkal dna. Ono velka časť týchčervov zlezie sama dole na spodok vedra po stenach z boku, alebo ho len tak daj do vedra ved uvidíš sam. Každopadne by som nechal bežať aj filter kedže sa množia aj v nom a ked to začne kapať tak kvalita vody pojde prudko dole. Ryby do založneho akva a už len čakať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.09.2016 09:33 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: BuldozerGT86
Nevím jestli to vyschnutí je dobrý nápad na odstranění ploštěnek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 09:06 R Muž ctibum [6923] Re: BuldozerGT86
Domluv ses Chuanvaldes, nabízel ti odsypat No-planarii... Je z Prahy... Máš to celkem jistý a zadarmo...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 16

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 22079x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12011-plostenka?od=401