Ryby do akvária 251 - 500 l (velké akvárium)
Já teda nevím, proč vy se v tom Brně tak strašně cpete do měkkovodých ryb...
Teď jsme se o tom bavili s chlapama od vás v Rychnově...Já nevím, jak s tou vodou chcete čarovat, ale perleťovky jsou zrovna ryby, které nad tím, co u vás teče, jásat nebudou...
po prohlížení různých akva na netu jsem se rozhodl pro blackwater akvárko s "Geofágama" sp. Pindare (pokud seženu.. pokud ne, které jsou nejbližší "příbuzné"??). Akorát mám dotaz - je potřeba pro ně jemný křemičitý písek, a nebo je použitelný i třeba Aquaclay ground?? Ten je lehký, není ostrý, mohl by se jim v tlamách dobře přebírat. (viděl jsem blackwater akvárko s Aquaclayem od Khanh Ta, a vypadá to velice dobře)
Jako společnost jsem si vybral cca 15 Pancéřníčků (nějaký obyč druh - zelený, skvrnitý apod) a cca 15-20 teter (druh ještě nevím, který by byl vhodný? )
A taky nějakého toho ancíka... Je to rozumná sestava? (podle mně celkem ano, ale rád si nechám poradit)
edit: tak mně napadlo - může s nimi být i jeden pár T.meeki?? Jsou to moji miláčci, zbavovat se jich nechci. Ale pokud to jinak nepůjde, pudu je muset dát do jiných dobrých rukou. (a nebo zařídit další akvárko, ale to bych už asi musel přifouknout barák
)
To jediné opravdu dobrá kombinace vyloženě není...Ty ostatní návrhy jo...jen zvolit...
Já bych teda třeba hrbouše pod kongáče nedal...ale prosím...mimo pectoralisů jsou také microlepisy...
Úžasné v hejnu!
bohužel, to jsou další kila navíc... nejspíš by to podlaha vydržela, ale bylo by to už hodně na hraně... s těma 300L mám aspoň malinko rezervu, netoužím po tom aby mi 330L proletělo do přízemí
a dát si tam co chci.. no já bych tam měl nejradši perleťovky a skaláry najednou, ale myslím že to není uplně vhodná kombinace
edit: vím že výběr je hlavně na mně, ale třeba mně tu někdo inspiruje
Já bych šel s hloubkou 60cm a výškou 50cm. Sám mám 45 hlobuku a díky lomu světla to na 45 cm nevypadá. A těch půl metru výšky by na běžné skaláry mělo stačit. Názor začátečníka.
K vánocům si chci udělat radost novým 300L akváriem s předním sklem z Optiwhite skla. Větší nemůžu, šel bych do pětistovky, ale limituje mně nosnost podlahy (první patro 60 let starého domu). Možné rozměry jsou 100x50x60, 100x60x50 nebo 100x55x55 (vzhledem k tomu že stojan mám dobrý, a má 100cm, tak ho měnit nechci).
Dospěl jsem po rozhodování ke čtyřem variantám, a nemůžu si vybrat, tak mi třeba pomůžete se rozhodnout.
1)výška 60, hloubka 50 - skaláry + větší tetry (kosočtverky?) + pancíci
- 3x30W zářivky, rostlinky
2)výška 50, hloubka 60 - perleťovky (nejspíš 2 páry Pindare nebo Tapajos, pokud seženu), krunýřovci, a co k tomu dál??
-1x70W bodová výbojka jen doprostřed, hodně kořenů, bílý písek, 2 velké echináče)
3) kompromis 55x55 - čichavci T.pectoralis + hejno kardinálek, danií nebo podobných rybek
4) taky kompromis 55x55 - hejno kongoteter + hrbohlavci ke dnu
5) a tady nechám místo pro vaši kreativitu, projevte se, co vás koho zajímavého napadne
Starší reakce
Když dokoupíš po 20ti neonkách obou druhů co máš a koupíš k nim i 30 neonek modrých a 20 sumečků sklovitých, tak to nebudeš mít přerybněné. Samozřejmě nemusíš dokupovat až tolik, ale můžeš. Větší hejna neonek jsou moc krásná.
Jen u těch sumečků sklovitých tě chci upozornit, že je to vyloženě hejnová ryba, 8ks je minimální počet, pokud jich koupíš opravdu 20, vyniknou mnohek lépe. Sumeček sklovitý potřebuje mít proud, ve kterém plave. Tvá zarostlá nádrž by mu měla vyhovovat. Je to jedna z nejkrásnějších ryb. Při nákupu si dej pozor, aby neměli polámané vousy - to svědčí o špatném zacházení s rybou v minulosti. Ulomený vous jim doroste, ale pokud mají polámané vousy z důvodu špatného zacházení, pak často zaplísní a uhynou. Proto raději kupovat opravdu zdravé kusy.
5 09.09.2012 21:41 h76 – Dotaz
Zdravím, mám 560 litrové akvárko, poměrně zarostlé, ve kterém mám asi 12x tetra červená, asi 15 neonek červených, 10 neonek černých, 3 parmičky černopruhý a několik pancéřníků. Rád bych dokoupil asi 8 sumečků skleněných. Chtěl bych se zeptat, zda-li bych mohl ještě dokoupit nějaké neonky, a pokud ano tak kolik, abych neměl akvárko přerybněné.
Díky za radu
Starší reakce
Jak to vlastně u těchto ryb probíhá? Od námluv až po potěr? Díky
nic výrazného. Je celkově tak o 1/3 širší přes břicho, ale žere normálně, jen se často motá kolem jednoho kamenu, kde bývá dost často sama
Nevím jak moc "nafouklé", ale první výtěry už možné jsou.
jj, pardon. Myslím rivuláty. Asi půlka z nich hodně ztmavla a vystoply jim po těle modré kresby (moc pěkné zabarvení). Jedna z těch tmavých má nějaké nafouklé břicho a spíše se drží stranou, tak netuším, zda nemá v sobě jikry??? Nevím, jak tyhle ryby jsou schopny brzo se množit
Losky napsal: Zdravím, rybkam od Vás se daří dobře a co se týče těch Meek, tak se začínají pěkně vybarvovat. Už všechny mají konce ploutví oranžové a asi půlka z nich dost ztmavla a zvýraznila modrá kresba na tvářích.
Pondělí až pátek jim střídám krmení SAK 55 a Energy a o víkendu jim dávám vločky a patentky
To jsem rád, předpokládám, že ty oranžové konce ploutví mají rivuláti
, nikoliv meeki. Ti s tou výraznou barvou na tvářích by měli být samci, ty tmavší samice. I když někdy tu kresbu výraznou mají i samice...Ale jsou tmavší.
Zdravím, rybkam od Vás se daří dobře a co se týče těch Meek, tak se začínají pěkně vybarvovat. Už všechny mají konce ploutví oranžové a asi půlka z nich dost ztmavla a zvýraznila modrá kresba na tvářích.
Pondělí až pátek jim střídám krmení SAK 55 a Energy a o víkendu jim dávám vločky a patentky
Neboj, budu ještě studovat, do zavedení akva mi zbývá několik měsíců a pancéřníčky ani jiné ryby šidit nebudu
A díky za komentář.
a já bych přidal i pancéřníčky (ať už nakonec zvolíš jakýkoliv druh)
Ani smaragďáci nejsou tak velcí aby jich nemohlo být aspoň 8-10. Bude jím líp než v pěti. Ony jsou to totiž taky hejnový rybky
hlavně nebrat pancéřníčka jen jako čističe dna co žere zbytky.. je to taky ryba se svýma potravníma nárokama a měl by se správně krmit
Ten pancéřníček smaragdový je také pěkný, ale zkusil bych se podívat i po těch, co psala Danila. Ona má se sumci a sumečky velké zkušenosti... Tvůj plán je dobrý. Neonky v takovém počtu budou moc pěkné. Jen těch otíků bych dal klidně dvojnásobek. Nemusíš se jich bát. Nejsou velcí, zato jsou pracovití, a je to taky víceméně hejnová rybka.
Tak jo, příbližně takto (po zvážení vašich rad): 8 disců (nebo 6 disců a hejnko větších teter), 30 neonek, cca 5 pancéřníků, cca 4 otíky, řasožraví šneci. Postup vidím přesně tak, jak napsal malyLibor, vzhledem k finanční náročnosti bude stejně trvat měsíce, než vystoupám na počet 8 terčů.. Děkuji za komentáře!!
A co pancéřníček smaragdový, máte s ním někdo zkušenosti? Podle místního atlasu by měl k diskům a neonkám dobře zapadnout. Pokud jsem správně pochopila všechny ty rady, pancéřníčky pro čištění dna, otíky jako řasožrouty, je to tak? Plus nějaké šneky. Nemnoživé, to už vím. Nedávno se mi díky zamořené rostlině rozmnožila nějaká havět během asi týdne tak, že mi sežrala šípatku a zamořila dokonce i filtr! Hrůza, už nikdy. Co se týče větších ryb jako Danilou zmíněný baryancistrus třeba - někdo mi říkal, že mohou rušit spící terče, že po nich i lezou..?? To je skutečně možné?? Ale to asi nepatří do tohoto vlákna.
Pár drobností k návodu - pancéřníčkům zkracuje vyšší teplota vody život, takže dát tam ty, u kterých je doporučená teplota vody 22-26 stupňů je nesmysl.
Vodu u terčovců snesou tyto druhy:C. adolfoi,C. burgessi,ev., c. sterbai, c. trilineatus.
Krunýřovci žijí ve stejném biotopu a některé druhy vysokou teplotu přímo vyžadují - namátkou Baryancistrus golden nugget, Scobiancistrusové atd. Pravdu máš v tom, že jsou to čuňata.
Inspirace na nádrž zde:
rybicky.net/nadrze/6656
Moc děkuji za hezkou, podrobnou odpověď. Přesně takový je můj plán - zavést akva, osázet (otázku na vhodné rostliny mám v jiném vlákně
), vypustit "zaváděcí" ryby, a pak teprve terče. Navíc... potřebuji zjistit, jak moc energie mi sežere vytápění akva pro terče, a pokud by to za ty tři-čtyři měsíce překročilo nějakou únosnou mez, zůstanu u neonek, teter nebo něčeho podobného. Co se týče těch SAE, ptala jsem se právě proto, že v jiném akva, kde je mám, se mi zdály útočné až agresivní, ačkoliv mi většina dotázaných nad tím udiveně potřásla hlavou. A pak jsem se v nějakém atlase dočetla, že agresivní jsou... Kouknu se na ty "otíky", co to je zač, neznám je.
Díky všem ostatním za komentáře. Bude mi to trvat, než akva rozjedu, tak bude ještě čas studovat. Teď bych hlavně chtěla vybrat vhodné a pěkné rostliny. Pana Rataje zkusím vypátrat a kontaktovat.
K diskusům asi spíše nějaké větší neonky nebo jiné hezké a výrazné tetry, a to ve větším hejnu. Do 480 litrů si to můžeš dovolit. Stejně jako si můžeš dovolit více terčovců než 6 (ale nepřehánět to). Případně můžeš mít 6 terčovců a 6 těch cichlid, které v přírodě s nimi tvoří společná hejna... Jmenovala se cichlida šikmopruhá (Cichlasoma festivum). Dnes to bude asi kančík a latinský název bude jiný, ale když koukneš na videa terčovců z přírody a sem do atlasu na fotky, tak ho snadno najdeš. Jsou to taky velmi klidné ryby, stejně jako terčovci, a vhodně se s nimi doplňují.
Rozhodně bych na tvém místě vynechal SAE a krunýřovce - SAE je asijská ryba, je velmi rychlý a aktivní plavec a svojí aktivitou by terčovce i festivy zbytečně rušila. Krunýřovci jsou z jiného biotopu, většinou žijí v rychlých a chladnějších řekách, nádrž s terčovci by jim nevyhovovala, navíc by ji silně znečišťovali. Vhodnějším řešením je dát hejnko klidně 10 ks otíků Otocinclus affinis nebo podobných, kteří žijí velmi blízko terčovců, a na dno nějaké pěkné pancéřníčky, kteří snesou vysokou teplotu - Adolfův, Schwartzův, společenský... dá se vybrat, ale ber jen ty, kde je napsána doporučená teplota nejméně 22-26°C.
Šneky řasožravé bych rozhodně dal také, ale zase vybírat hlavně podle toho, aby snesli vysokou teplotu, a druhy, které se moc nemnoží, případně se dá jejich množení snadno kontrolovat, aby ti velkým počtem neznečišťovali akvárko - rybky pocházející z povodí Rio Negra nemají rády dusičnany a reagují na ně nemocemi a úhynem. Z toho plyne také důležitost osazení akvária rostlinami.
Pokud to s terčovci myslíš vážně a chceš se jim věnovat, doporučil bych ti udělat si výlet do Šumperka. Pan Rataj tam má ve své akvaristice nádhernou nádrž s diskusi, má ji krásně zarostlou rostlinami a poradí ti, jak na ně. Je to ale Hi-tech akvárium - dost světla, přidávání CO2 a hnojiva. Je to překrásné akvárium a je to jedna z možností chovu terčovců.
Já bych ovšem touhle cestou asi nešel. Terčovci nemají zas tak rádi moc světla (čemuž se člověk nediví, když vidí videa z jejich přirozených míst výskytu). Ale rostliny a výkonný, dobře zaběhlý filtr potřebuješ. Proto bych rozhodně trval na nějakém filtru s velmi velkým objemem filtrační hmoty (minimálně 24 litrů), na typu nezáleží, ale asi nejvhodnější je vnější hrncový nebo HMF. A rostliny bych vybíral takové, které snesou vyšší teplotu, potřebují méně světla, ale přitom spotřebují hodně dusičnanů. Základem by určitě bylo několik zelených anubiasů (červené vyžadují silné osvětlení) a k nim různé rychle rostoucí stonkovky. Nejméně polovinu hladiny bych vyhradil nějakým větším plovoucím rostlinám - nějakou salvinii nebo ještě lépe Ceratopteris cornuta...
A to je asi vše. Napsal jsem toho hodně, protože se myšlenkou na asi stejnou nádrž s diskusi už delší dobu zabývám (asi tak 20 let
) a hodně k tomu mám načteno a prohovořeno s jejich chovateli. Větší cichlidy jsem choval, ale terčovce ještě ne. A opravdu bych doporučil, nejdříve pořádně osázet nádrž a nejméně půl roku ji provozovat bez terčů, ale s osádkou teter, otíků a pancéřníčků. Po 5 měsících přidat malé festivy a měsíc po nich terčovce. A ty tetry opravdu nemusí být jen neonky. Spolu s terčovci žijí i tetry červenoústé nebo Bleherovy, moc hezké ryby zvyklé na vyšší teploty.
Ať se ti daří a moc se těším na fotky akvárka.
baletka napsala: Ahoj, chystám se zakládat 480l akva pro terče a neonky. Poradíte mi, zda se tyto ryby hodí k sobě? Chtěla bych asi 6 terčů, řekněme 30 neonek, další rybky pak už jen pro zlepšení bio rovnováhy - čištění dna, řas atd. Takže bych tam dala parmičky siamské, ale nevím, zda nebudou vůči tečům agresivní. Dále ancistrusy a nejspíš nějaké řasožravé šneky. Co vy na to? Neonky bych chtěla modré, ale nejsem si jistá jejich dlouhodobou snášenlivostí vyšší teploty. Díky za odpovědi.
Modré neonky nejspíš sežerou, jsou malé a v té bedně se stejně na pohled ztratí. Červené jsou výhodnější. Ty parmičky ke stáru dovedou být pěkné mrchy...Já bych je nedával. Kombinace ancistrusů a plžů může být náročná na filtraci...
zkusím aspoň na něco.. 6 terču a 30 neonek je v pohodě. Jak s modrýma neonkama ale nevím, vím že "nejpoužívanější" jsou k terčům červené neonky..
Parmičky černopruhé (tebou nazvané siamské, aneb SAE) určitě agresivní nebudou, to jsou naprosto mírumilovné rybky. Ancíků bych se taky nebál...
Hlavní pokud chceš terče je udělat nádrž opravdu pro terče, ať jim je tam dobře, bez kompromisů. Nebo budou problémy
Ahoj, chystám se zakládat 480l akva pro terče a neonky. Poradíte mi, zda se tyto ryby hodí k sobě? Chtěla bych asi 6 terčů, řekněme 30 neonek, další rybky pak už jen pro zlepšení bio rovnováhy - čištění dna, řas atd. Takže bych tam dala parmičky siamské, ale nevím, zda nebudou vůči tečům agresivní. Dále ancistrusy a nejspíš nějaké řasožravé šneky. Co vy na to? Neonky bych chtěla modré, ale nejsem si jistá jejich dlouhodobou snášenlivostí vyšší teploty. Díky za odpovědi.
Starší reakce
DeNNI85 napsal: Víte co mě vždycky udivuje a pobaví? Jak všichni píší ty krkolomné postupy co všechno se správně musí a nemusí... teď tady zas sáhodlouhá diskuzeo o tom, jak přidat nové ryby.
A totéž mohu doporučit při tom, když si donesete domů nové ryby, nejlepší je mít v akvariu alespoň nějakou jeskyni, kde se mohou schovat, pokud už jí neokupuje některý ze stálých obyvatelů, jako své teritorium a ty ryby si samotné určí jak to bude v akvariu chodit. Pokud nedáte neonku ke 20cm vrubozubci, nebál bych se nějakých většich škod. Takže donést a vypustit.
Tak tento postup bych chtěla vidět na vlastní oko v našich nádržích
, ideální by bylo, kdyby nám to pisatel předvedl s nějakými cennými vlastními rybami
.Vřele nedoporučuji se tímhle návodem řídit.
Chová to tu někdo? Amphilophus alfari (Meek, 1907) Platný název je - Astatheros alfari
Že se necháš vytáčet...(Je to vidět, že pěníš. Zase píšeš s chybama...)My co víme, víme své a dotyčný ať se exhibuje. Buď v klidu. Já myslím, že místní nezvyklá k podobným experimentům ani náhodou.
Ale sůl s pH opravdu nehne.
PEKY napsal: Nehodlám se s vámi dohadovat, každý má svoje zkušenosti.
Zkušenosti J. Burzanovského mi jsou dobře známy. Ale používat rašelinové výluhy u SA cichlid je sporné. I když jistě namítnete, že se jedná o ryby dlouhou dobu odchovávané v zajetí.
Krátkodobé stažení pH i na 7 ani středoamerickým cichlidám nemůže ublížit. Domníváte se snad, že v jejich domovině nedochází k pohybu pH k těmto hodnotám, i když je po většinu roku asi vyšší. (Splachy...)I když opět jak kde...
0 25.07.2012 11:28 DeNNI85 [16] - Amerika Víte co mě vždycky udivuje a pobaví? Jak všichni píší ty krkolomné postupy co všechno se správně musí a nemusí, sáhodlouhé články o tom, jak udržovat vodu aby odpovídala reálnému prostředí, teď tady zas sáhodlouhá diskuzeo o tom, jak přidat nové ryby. Řeknu to asi takhle, krybě, která vyložene vyrostla někde v amazonce a tudíž potřebuje přesné ph atd se u nás dostaneme velmi zřídka, vesměs jsou to ryby odchované na vodě z vodovodního řádu, která se mx přisolí kvůli ph. Takže jsem nikdy neměl problém v žádné lokalitě v čr, kde jsem bydlel s tím, že jsem ryby umístil do čerstvě napuštěné nádrže vodovodní vodou, ať už to byli živorodky, tlamovci, americké cichlidy, cokoliv. A totéž mohu doporučit při tom, když si donesete domů nové ryby, nejlepší je mít v akvariu alespoň nějakou jeskyni, kde se mohou schovat, pokud už jí neokupuje některý ze stálých obyvatelů, jako své teritorium
a ty ryby si samotné určí jak to bude v akvariu chodit. Pokud nedáte neonku ke 20cm vrubozubci, nebál bych se nějakých většich škod. Takže donést a vypustit. Co se táče mého doporučení na ryby do velké nádrže, tak buď africké cichlidy a nebo americké, jsou to nádherné a nenáročné ryby, jen pozor na to, že některé dorůstají opravdu velkých rozměrů.
Nehodlám se s vámi dohadovat, každý má svoje zkušenosti.
Zkušenosti J. Burzanovského mi jsou dobře známy. Ale používat rašelinové výluhy u SA cichlid je sporné. I když jistě namítnete, že se jedná o ryby dlouhou dobu odchovávané v zajetí.
Losky napsal: A nevíte, kde se dají koupit ti rivuláti a Meeki? Praha, Mělník, Liberec?
Jezdím Prahu každé pondělí...
Mám obé... Ale můžeme to probrat soukromě...
Jinak jsem kousek od Jičína...
PEKY napsal: Původní ryby si na ně zvyknou a nováčci "načichnou".
No to je hodně křivolaké řešení, které podle mých zkušeností bude přinášet úspěch jen u velmi omezeného počtu druhů a u těch je takové opatření vlastně zbytečné. Původní ryby budou akorát naštvané, že se na ty "hajzlíky", co jim tam páneček cpe, nedostanou. Dát do koše samici festae při navracení po rodičovském odpočinku, tak mi ho samec rozsápe.
Utlumování čichu pomocí huminů...tuto zkušenost jsem získal před lety od Honzy Burzanovského a funguje. Takže není nutné aby nováčci našichli, ale naopak stávající ryby, aby tolik nevnímaly vetřelce.
Vypouštění před zhasnutím je rozumné, to dělám i s těmi největšími rváči a funguje to. Po zhasnutí by to mohlo působit problémy nováčkům, protože nevidí do čeho jdou. Dost si to neumím představit u právě tu nyní frekventovaných rivulátů...Rozbijou si hlavu o sklo, nebo vyskáčou.
Původní ryby si na ně zvyknou a nováčci "načichnou".
PEKY napsal: Jsou různé způsoby jak vpustit cichlidy do akvária. Způsob všechny najednou je sice nejjednodušší, ale taky to bývá velký náraz pro filtraci, potažmo biologickou rovnováhu.
Další možností je pouštět ryby od nejslabší po nejsilnější. Dalším způsobem je, vypustit nováčky v noci= nějakou dobu po zhasnutí. A poslední, který mě napadá, je použití "porodničky" , lépe řečeno spíš umělohmotného košíku adekvátní velikosti. Ten se připevní do nádrže tak, aby z něj ryby nemohly uniknout a nováčci se do něj pustí. Samozřejmostí je možnost úkrytu(trsy rostlin). Ryby jsou v nádrži, ale chráněni před útoky domácích.
A co řeší košík v procesu socializace ryb, které mají spolu žít?
0 24.07.2012 18:52 RAP Jsou různé způsoby jak vpustit cichlidy do akvária. Způsob všechny najednou je sice nejjednodušší, ale taky to bývá velký náraz pro filtraci, potažmo biologickou rovnováhu.
Další možností je pouštět ryby od nejslabší po nejsilnější. Dalším způsobem je, vypustit nováčky v noci= nějakou dobu po zhasnutí. A poslední, který mě napadá, je použití "porodničky" , lépe řečeno spíš umělohmotného košíku adekvátní velikosti. Ten se připevní do nádrže tak, aby z něj ryby nemohly uniknout a nováčci se do něj pustí. Samozřejmostí je možnost úkrytu(trsy rostlin). Ryby jsou v nádrži, ale chráněni před útoky domácích.
Zkusil bych nikaragujce...mají zcela jiné návyky, netřou se na plochu a mohlo by to fungovat...Pokud vypustíte do nádrže ryby najednou, máte to nejjednoduší. Při přidávání dalších druhů musíte přestavět nádrž, právě proto, abyste zrušil stávající teritoria.
Tím současně myslíte všechny druhy vypustit současně nebo komplet celý druh a pak jindy další druh? Ale spíš myslíte všechny ryby současně asi aby si každá našla své teritorium...
ten štěrk je práve docela ostrohraný a hrubý, takže půjde všechen ven, kaměniště udělám. Díky za rady. Jak je to potom s párováním? Mám koupit jen jeden pár od každého a doufat nebo jich koupit víc a nechat je ať se vyberou sami a zbytek potom dát pryč?
Díky za rychlou odpověď. Akva je rozdělené velkým kořenem víceméně na polovinu. Takže mě asi čeká výměna dna a schánění ryb.
Přidat reakci
1 ...... [24] ...... 39
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 44043x