Ryby do akvária 251 - 500 l (velké akvárium)
Ahoj, mam doma 260l akva, chtěla bych aby se hemžilo spoustou drobných živočichů. Původně jsem chtěla betty, dania a razborky. Teď začínám uvažovat radši o krevetkách a živorodkách. Poraďte co radši???
No ty konga jsou takový bestie no...nejradši bych se jich zbavil, ale nevím co s nima
Japoniky jsem viděl v showroomu v Uhříněvsi a měli je tam překvapivě velký, prý je víc druhů, oni mají pořádný macky, bral bych asi od nich, časem.
Já myslím,že kropenáči budo spokojení. Naopak to bude horší
Ale dobrý a výživný...
Tak to se omlouvám, četl jsem to ledabyle, to by bylo zbytečně drahý krmení.
Skaláry si škrtni a když jsme u toho, tak si nejsem jistej jak se na ty krevetky budou tvářit ty kropenáči.
Edit: Ono ty konga, budou taky slušně udržovat populaci krevetek na nemnožícím se minimu.
Mám deníček s nápady, píšu si
Ale co skaláry a japoniky nebo filtrující krevety? To bych měl asi strach...
Tak za mě z větších ryb, skaláry a to partu 8 kousků a jako hejno tetry červenohlavý 25 kousků.
Tak já si poradím, šlo mi spíš podebatit o možných variantách, nápady....ale i tak díky.
Já ti poradím otřepané: navol si v nádržích patřičnou litráž a můžeš vybírat a posuzovat. Takhle se ti těžko něco doporučuje. Každý má trošku jiný vkus.
Mám doma 250l (100x50x50) kde jsem měl akary hnědé, ty už bohužel postupně odešly do rybího nebe a zůstaly mi tam 4 tetry konžské (zakoupeny před několika lety omylem, mám je na dožití, tohle je zbytek z původního hejna a další nechci), 3x pancéřníček kropenatý, 4x ancistrus.
Akvárium je nyní v poměrně neutěšeném stavu - málo rostlin, nic moc kořeny, nějaký ten kamen, pár ryb, údržba pravidelná, filtrace velkým externím filtrem. Kdybych neměl ryby náročné na prostor, nejraději bych ho zrušil a pořídil si nějakou 60l kostku kterou bych si piplal
Protože mám ale k rybám citový vztah - hlavně ke kropenáčům, kteří jsou mladí a budu je mít zřejmě ještě dlouho - rozhodl jsem se celé akvárium předělat a nyní dumám nad tím, kterým směrem se vydat.
Právě kvůli kropenáčům můžu vypustit holandské akva s trávníčkem, konec konců nemám ani moc dobré osvětlení, i když přidám zářivky, bude to tak na středně náročné rostliny.
V podstatě bych rád udělal něco vzhledově "jako" amazonii (spleť kořenů, kameny, do toho nějaké kapradiny a mechy na kořenech, nějaký echinodorus, kryptokorynu) a do toho k současné osádce nějaká hejna malých ryb, taky bych rád nějaké krevety (větší filtrující a nějaké japoniky), to si ovšem nejsem jistý, jestli by prošlo u teter konžských. Dno bych viděl na liapor.
Zatím spíš jen tak přemýšlím jak to pojmout, proto bych rád uvítal jakékoliv nápady, návrhy, případně odkazy jako inspiraci.
Tak kdyby měl někdo chuť o tom podebatit...
Starší reakce
Jestli to nebude tím, že máš jenom dva.
sekavce ne já mám 2 a vidím je dvakrát do roka
Ta frakce dna je v pohodě, hlavně aby to nebylo ostrý, jinak bez výhrad.
nad tim jsem jiz take uvazoval, nadrz je dlouha, takova nudlicka, pro neonky jak stvorena, jeste se mi strasne libi sekavci (chtel bych tak 2-3ks), ale u tech jsem nikde nenasel potrebnou hrubost dna, bude tam ,,zabehle dno,, frakce 2-3mm..
Zdvojnásobil bych hejno neonek.
0 15.12.2012 16:12 Celiny [293] - Rostliny ahoj, praskla mi 112l nadrz, proto jsem si poridil novou o rozmerech 120x40x50 (d x v x š) objem cca 270l, budu do neho stehovat dve akvaria (112l a 54l) ve kterych je momentalne 12 pancernicku zelenych, dva cichavci modri, dva perletovi, ctyri zakrsli, 12 neonek, 4 ancistrusi. filtrace budu predimenzovana cca o 30% (eheim proffesional 3 2073 + obrovsky bioakvacit jako predfiltr), nadrz bude huste osazena echinodory, sagatarii, micronesiem, eleochanorem a cca 20% hladiny salvinii natans a limbodiem. doporucili by jste mi jeste nejake rybky nebou uz stop stav? predpokladam tydenni udrzbu spojenou s odkalenim a s tim spojenou vymenu cca 40-50l vody. dekuji za napady
Starší reakce
Tak bych si to přesně představovala, díky moc, pánové!
Tak už nemysli a jsi je schánět, neboj skaláry jim nic neudělají, tedy pokud budeš mít normál komerční velikost a nebudou to nějaká podtržená omladina. Uvidíš, že to akvo oživí, kam první, tam poslední, kompaktní hejno, za všech okolností.
Přesně na ty jsem myslela, když jsem uvažovala, že bych akvárium oživila nějakými menšími rybičkami. Děkuji
A děkuji i za názor Beastii! Máš pravdu, že skaláři jsou agresivní, ale spíše mezi sebou, menších ryb si nevšímají. Pokud ovšem nejsou tak malé, že jim vejdou do huby, to pak samozřejmě končí v žaludku.
Netušim jestli ne nebo ano, na to si nepřipadám dostatečně oprávněná odpovídat, ale hejno "menších" rybek je stále 10-15 kusů, a něčeho co skaláry nepozřou jako malinu = 3cm minimálně. Plus chudák hejno, všechna teritoria už jsou zabraná skaláry a SAE, takže je budou honit od čerta k ďáblu a pak je to pokouše. Skaláry jsou přeci dost agresivní a clekově se doporučuje se skalárama mít malé ryby odmalička, jinak je vidí jako svačinku.
Jinak buď tetry, aby živorodky posloužily skalárám jako snídaně, nebo mé oblibené jakékoliv razborky ( třeba klínoskrvnné, už se dají koupit i většího nepolykatelného vzrůstu)
Prosím zdejší akvaristy o názor...Mám akvárium 300 litrů(120x50x50), v něm 5 dospělých skalár, 5x SAE, 2x mřenka pakistánská, 1x parmička červenoploutvá, 2x ancistrus. Protože věčně to v akváriu vypadá tak, že SAE se někde povalují v kytkách, skaláry si v opačných rozích čistí listy, ancíky celý den nevidím a mřenky přes den chrápou někde schované, koketuji s myšlenkou, že bych pořídila hejnko nějakých drobnějších rybek. Teď zvažuji, jestli ano nebo ne a pokud ano, tak co...
Pro lepší představu vkládám odkaz:
www.aquapage.cz/…
Děkuji za každý názor
Já myslím, že to je každého věc. Koho blokovat a koho nechat...
Docela by mě zajímaly myšlenkové pochody človíčka, který si dá na akvaristickém webu do blokovaných uživatelů jednoho z mála profíků, kteří na něm jsou
Pokud to ovšem není z důvodů preventivní ochrany před přetížením jeho informačního systému...
LiborSprysl napsal:
ad Baletka - Brochisové jsou vskutku dražší a navíc, pokud se nepletu, tak teď jich k mání v Čechách moc není.
Což ovšem nebrání ZOO Braník, aby je měli ve středu na prodejně
Jen by si pro ně musela baletka dojet
Klasická rada v tomto případě zní: rozdělit krmnou dávku na víc částí a ty nasypat do akvária na více místech najednou. Ani ta nejžravější ryba nemůže být na několika místech současně.
Zdravím, má někdo kombinaci Pestřenec proužkovaný a Cichlida žlutoocasá? Hodně jsem četla včera zkušenosti s odchovem a cichlidy jsou nenasytní rychlí žravci a pestřenci nevyplouvají pro jídlo daleko, jak tedy pak docílím toho, ať jsou nakrmení všichni ale nezbyde zbytečně moc krmiva?
Vím že je to předběžné, pořád nemám stolek ani světlo, natož objednané ryby, ale už se těším a chci to mít ready.
BTW jakou početní kombinaci na 120dx50šx60v délky pro ty cichlidy? 10? nebo víc?
Děkuji
Tak Mělník má celkem stabilně v nabídce kolem 400 druhů, ale spíše víc, ryb.
malyLibor napsal:Kde sakra ten Mělník vůbec leží???
Třeba tady ?
www.mapy.cz/… To vivarium Mělník má snad úplně všechno... asi se tam budu muset vypravit na obhlídku... Kde sakra ten Mělník vůbec leží???
Není. Sháním je už nějaký čas. Narazila jsem na dva obchody, posílala jsem mail i jednomu chovateli, ten ale neodpověděl. Vivarium Mělník má jak altispinosy (mimochodem taky ne zvlášť snadno sehnatelné), tak brochisy.
600 litrů zchladne o pět stupňů hodně rychle....statisíce hektolitrů chladnou o pět stupňů značně pomaleji....Argumentovat obdobím dešťů je nesmysl s ohledem na rozdílnou stabilitu teploty vody v akváriu a řece. Samozřejmě že voda při deštích chladne, ale je to proces skutečně dlouhodobý, proti výměně vody v akváriu...
Takže je sice pěkné, že chovatel je přesvědčen, že pokles teplot o pět stupňů při výměně vody diskům nevadí, ale těžko to lze opřít o tvrzení těch disků...
ad Baletka - kolísání teplot je dobré pro chov i odchov. Brochisové jsou vskutku dražší a navíc, pokud se nepletu, tak teď jich k mání v Čechách moc není.
hmmm.... já budu ještě těch pár týdnů, než se mi zaroste akva, přemýšlet
Ale díky moc! PS: Máš SZ.
Otíci sice taky šmejdí po akvárku, ale spíše se přisávají na listy, kořeny, kameny a dřevo, které čistí. Ty bych rozhodně nevynechával. Navíc 8 otíků, to ti ubere jen malounko... mně se prostě líbí tvá původní sestava s minimálními úpravami: 10 disců, 8 pancíků, 8 otíků, 30 neonek a řekněme 6 altispinos (2 kluci, 4 holky).
Jasně. Proto ty uvozovky. A co ti otíci?
Výkyvy teplot při výměně vody o cca 5°C, vůbec nevadí ani terčovcům, spíš naopak
Ani v přírodě nemají celý rok stabilní teplotu (období dešťů)
No, nahradí.... cichlidky také sbírají stravu ze dna, ale pancíky nenahradí... pancíci jsou takoví "zametači". Svým šmejděním dno jakoby zametou, rozvíří "smetí", které pak může líp spolknout a vyčistit filtr. To cichlidky nenahradí.
Mně se ti pancíci moc líbí, ale pokud je to tak, jak píše LiborSprysl, klidně od nich upustím pro jejich dobro. Původně jsem tady navrhovala parmičky černopruhé, ale místo nich mi byli doporučeni otíci a pancíci. Takže tak. Pokud je cichlidky "nahradí", jsem pro..
No, ony ty cichlidky se taky drží spíše u dna a taky rády ze dna sbírají... já myslel, že chceš pancíky pro jejich veselost, pro zpestření akvárka.. ale chce to skutečně vybrat takové, kteří bdou snášet vysokou teplotu.
PS: Ještě mě při té mé sestavě napadlo, že se právě učím krmit ryby tak, aby nezůstávalo na dně a abych nepotřebovala "čističe". Brochisové se mi sice i moc líbí jako rybky, ale zařadila jsem je tam pro lepší údžbu akva, stejně jako otíky kvůli řase. Uvažuji, zda vlastně tyto dva druhy ryb budu potřebovat, jelikož řasám by se díky tlumenému osvětlení nemělo nijak extrémně dařit, a pokud budu "horní" osazenstvo krmit zodpovědně, bude třeba ty pancíky ještě dokrmovat
Takže.. kdyby to zůstalo na terčích, neonkách a cichlidkách, udělám vážnou chybu?? (Mimochodem jsou brochisové relativně finančně nároční. Raději bych ušetřila korunu na dobrého discuse...)
Žádoucí pro co? Pro život nebo pro chov? O složitosti odchovu už jsem slyšela, ale o kolísání teplot při chovu nikoliv. Nerada bych ty ryby trápila, takže jak to je? Hmm.. asi je to OT, jdu zadat dotaz do pancíků - chov.
No štěrbáci tu vyšší teplotu berou, brochisové méně...ale co je podstatné - s disky by teplota výrazně kolísat neměla, což zase je u pancéřníčků žádoucí...
MalyLibor a Ičin: Upřímně řečeno, to je další věc, která mě napadla. Jestli by se mi cichlidky nezalíbily více, než placky
LiborSprysl: konzultovala jsem různé pancíky napříč fórem i různými atlasy a vyšli mi nejlépe vzhledem k podmínkám v akva a vzhledu. Sterbai by byli možná o kousek lepší, ale smaragdoví se i líbili více vzhledově. Máte proti nim výhrady? Ráda si poslechnu jakékoliv rady a připomínky.
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 39
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 44043x